KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 10 MEI 1939. No. 110. VORST COBRA MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. Het vreemdelingenvraagstuk in België. In België kent men sinds geruimen tijd, gelijk in zooveel andere landen, een politiek vreemdelingenvraagstuk. De steeds maar stijgende toevloed van buitenlanders, waar van de meesten hun vaderland moesten ont vluchten, is ook de Belgische openbare mee- gaan verontrusten en men hoort thans voortdurend den wensch van maatregelen tegen deze vreemdelingen stellen. In een recente bijeenkomst van den Brus- selschen Gemeenteraad hebben raadsleden de toestanden aangeklaagd welke in de hoofdstad zijn ontstaan tengevolge van de aanwezigheid van een te groot aantal vreemdelingen. In 1920 waren het er slechts 139.000 en in 1938 er 340.000 geteld. Men heeft uitgemaakt, aan de hand van de admi nistratieve gegevens, waarover de stad Brus sel beschikt, dat er naast vijf Belgen ten minste één vreemdeling leeft, wat een ver houding in die fataal moet drukken op het sociale leven. De Brusselsche Gemeenteraad heeft dan ook een motie aangenomen om van de regeering te bekomen, dat ten op zichte van de vreemdelingen een groote waakzaamheid zou worden aan den dag ge legd. De klachten komen in de eerste plaats van den handeldrijvenden middenstand, die er rekening mee te houden heeft, dat tal van vreemdelingen zich spoedig weten be zig te houden met een of ander artikel, dat veel handenarbeid vraagt, dien zij goed koop leveren, met ontduiking van de sociale en fiscale wetten, waardoor zjj er in slagen zich op sommige plaatsen in te dringen. Men verklaart zelfs dat sommige warenhui zen vaste klanten zijn van deze lieden. De bestaande wetgeving op de vreemde lingen in België dagteekent van veertig jaar geleden en de vreemdelingen die in België leven of trachten zich in België te vestigen kennen zeer goed de knepen om zich te bedienen van de leemten die de Bel gische wetgeving vertoont. Dat is b.v. een van de redenen waarom vele ongewensch- ten die uit Frankrijk worden gedreven, in België terecht komen. Eenmaal op clan destiene wijze in België gevestigd, is het mogelijk dit verblijf zoolang te verlengen als de betrokkene den moed heeft verstop pertje te blijven spelen. Bij administratie ven maatregel is het mogelijk een onge- wensehte vreemdeling naar de grens te stu ren, zonder vorm van proces of zonder uit leg te verschaffen, doch inbreuk hierop staat niet bloot aan sancties. Een uitdrij vingsbevel is wat anders. Dat wordt door den ministerraad genomen, op advies en voorstel van den minister van justitie. Een buitenlander die uitgedreven wordt, mag echter niet worden veroordeeld wegens banbreuk, tenzij bewezen is dat het uitdrij vingsbevel uitgevoerd is geweest. Dit be- teekent dat een persoon die het voorwerp uitmaakt van een uitdrijvingsbevel, daar van beteekening moet hebben gekregen in eigen handen. Indien zulks is gebeurd, dan moet nog bewezen worden dat hij werkelijk over de grens is geweest en dan is terug gekeerd. Indien de gendarmerie b.v. een man in den trein stopt voor Luxemburg, en deze te Aarlen uit den trein springt en naar Brussel terugkeert, zal hij niet kun nen worden veroordeeld wegens banbreuk. Zoodat een uitgedrevene het lang kan uit houden, alvorens hij werkelijk definitief over de grens is gezet. Er worden tal van voorstellen gedaan om het vreemdelingenregiem te verbeteren. De verblijfsvergunning zou worden gewei gerd aan iedere vreemdeling die een bedrijf uitoefent waarin 5 werkloozen worden geteld. Zoolang de economische malaise duurt zou ook elke verblijfsvergunning worden geweigerd aan iederen vreemdeling, die een handel wenscht te drijven. Let wel, dat deze bepalingen practisch sedert geruimen tijd gelden, doch er wordt niet voldoende de hand aan gehou den. De verblijfsvergunning zou worden in getrokken wanneer een bedrijf wordt uit geoefend dat niet was aangevraagd. Het zelfde zou gebeuren voor diegenen die er op worden betrapt dat zij de fiscale en so ciale wetten niet eerbiedigen. Vreemdelin gen zouden slechts onder hun persoonlijken naam mogen handel drijven en niet onder een firmanaam. Bovendien zouden de vreemdelingen die naar de grens worden en terugkomen, zonder vorm van proces worden gevangen gezet. 7o^li-Treer^delingenkwestie wordt een be- Staft L>rtprWeStie V00r den Belgischen Staat. Iedereen weet echter, hoe hard het Door MARK CHANNING. 35). „Haast je een beetje, onbeschaamde crea turen", krijschte Jaffir, de eunuch als de rijst niet op tijd klaar is, krijg juhi'é allen met den stok. Breng ijs, zoon-der-luiheid! En ontsteek om de huwelijkstent de negen en-negentig zilveren lampen. Weet je dan niet, oh blinde satanskinderen, dat voor elk der negen-en-negentig namen van Allah 'n lamp moet branden? Hoe dikwijls moet ik dit herhalen?" Eindelijk was alles in gereedheid. Onder de roode zijden met gouden franje opgetooide koepelvormige pandah, aan een der uiteinden opgeslagen van de groote zaal, die iets weg heeft van de Ava Sophia te Constantinopel, stond de reusachtige ge baarde gestalte van den Cobra. Een hand rustte op zijn lange sabel. Hij was door zijn officieren omringd. Hoewel in feestkleeding waren allen tot de tanden gewapend. Hun woest uiterlijk deed vreemd aan tusschen de strenge pracht van het décor; de groote rentrale koepel met vijftig rondboog ramen, ingezet met robijnkleurig glas, -het meeste stuk gapende in den nacht; en de zachte glin sterende overblijfselen van Venetiaansche mozaïeken op de muren. i;f honderd gewapende mannen het ge volg van Alam Khan, schaarden zich, dicht op elkaar gepakt ter weerszijden van de vpf lange tapijten, waarop nu stapels bor den stonden. Zij waren de gunstelingen er wachtten luidruchtig en vol ongeduld op een teeken om met het feest een aanvang PROVINCIALE STATENVERKIEZING. Naar wij vernemen hebben thans alle ge kozen leden voor de Provinciale Staten be richt gezonden de benoeming aan te nemen. De heer A. de Lange te Goes aanvaardde de functie voor de komende zittingsperiode zoowel als voor de huidige, waarin hij ook in de vacature wijlen den heer Dominicus is gekozen. KANAALBRTJG TE MIDDELBURG. Bijna een koperen „feest" Het was op 21 Januari 1927, dat de Ka mer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden besloot afwijzend aan den minis ter van waterstaat te adviseeren ten op zichte van een verzoek van „Schuttevaer' om wijziging te brengen in den sluitingstijd van de brug over het kanaal door Walche ren te Middelburg, en voegde aan dit af wijzend advies echter het volgende toe; „Bij de Kamer is de vraag gerezen of de scheepvaart en tevens het landverkeer niet op andere wijze zouden zijn te helpen. De draaibrug te Middelburg wordt nog steeds met de hand bewogen en het openen en sluiten eischt dan ook zeer veel tijd. Deze tijd zou zeker vrij belangrijk kunnen wor den verkort indien een en ander electrisch geschiedde, zooals ook het geval is met de brug over de Keersluis te Vlissingen". Nadat in een tweede adres van 1 Febr. 1927 uitvoerig de wenschelijkheid was be toogd van electrificatie en daaraan op 18 Januari 1928 nog eens was herinnerd, deelde de minister op 28 Jan. mede, dat inderdaad opdracht was verstrekt om een plan uit te werken tot het aanbrengen van een elec- trische bewegingsinrichting aan deze brug, doch dat het plan het departement nog niet had bereikt. Toen op 23 October 1928 nogmaals ge informeerd was, kwam op 3 December be richt, dat van electrificatie van de be staande brug was afgezien, ten eerste we gens de daaraan verbonden belangrijke kosten, en ten tweede omdat deze electrifi catie noch voor het landverkeer noch voor de scheepvaart noemenswaardige voordee- len zou opleveren. Het lag toen in het voornemen binnen niet te langen tijd de brug, welke voor het hedendaagsche ver keer minder geschikt werd geacht, door een nieuwe te doen vervangen, waarbij dan aanstonds op electrische beweging en ver lichting kon worden gerekend. In een adres gericht aan de Staten-Gene raai d.d. 30 September 1930 heeft de Ka mer van Koophandel op al het vorige nog eens gewezen en zijn spijt er over uitge drukt, dat op de ontwerp-begrooting voor 1931 geen post voor dit werk was uitge trokken. Met dank voor de pogingen bij de behan deling van de begrooting voor 1931 inge steld om voortgang bij deze kwestie te verkrijgen, heeft de Kamer in een tweede adres aan de Tweede Kamer op 13 Octo ber 1931 er haar teleurstelling over uit ge sproken, dat ook toen wederom geen gel den voor de nieuwe brug waren uitgetrok- en er op aangedrongen, om den minister er als nog toe te brengen een post op de begrooting te brengen. Aan dit verzoek heeft de Gemeenteraad van Middelburg destijds adhaesie betuigd bij besluit van 4 November 1931. Gerekend van het tijdstip af, dat het eer ste adres van de Kamer van Koophandel werd verzonden, zal het dus bijna 12% jaar later zijn dat de brug electrisch draaiend in gebruik wordt genomen. Het zou ons te ver voeren als wij ook gingen vermelden wat de Vereeniging Handelsbelang en wellicht nog andere cor poraties hebben gedaan voor het bereiken van wat nu te verwezenlijken staat. Zoo willen wij ook voorbijgaan wat er tusschen 1931 en September 1937 is ge schied, toen bleek dat op de verkeersfonds- begrooting 1938 gelden waren aangevraagd voor vernieuwing van het dek en electrifi catie van de draaibrug en dus bleek, dat men van het m'hken een geheel nieuwe brug weer was afgestapt. Eind Augustus 1938 begon men met het gereed maken van de plaats, waar de Schipbrug uit Vlissingen als tijdelijke ver vanging zou komen te liggen, en in den loop van September en October werd dit werk voortgezét, eind October werd de soms is tegen ongelukkige buitenlanders, vooral in de huidige omstandigheden, maat regelen te moeten nemen. te nemen. In de lange galerij, door een rij pilaren gescheiden van de groote zaal, liepen be zige bedienden af en aan. Er was een oorverdoovend rumoer van stemmen. Ieder, die geen kans zag zich voor zijn buurman of voor anderen, die verder af zaten, verstaanbaar te maken, begon te schreeuwen. Zang en muziek wa ren nagenoeg overstemd. Een klein, gerimpeld, ineengekrompen persoontje stond naast Alam Khan. 't Was zijn moeder en ze leek wonderlijk nietig naast hem. Een donkerblauw zijden sari omsloot haar broodmagere gestalte. Het verschrompelde gezicht vol barsten en dat veel weg had van een grauwen reinet in 't voorjaar, verdween bijna geheel onder een neus, gelijk aan den snavel van een papegaai De wreed schitterende oogen waren dien van haar zoon. Ze was niet gekomen om het feest bij te wonen. Ze zou alleen, volgens het gebruik, die rosharige dochter der ongeloovigen be groeten, met wie haar eenig overgebleven zoon aanston^ ging trouwen. Van de vijf broers van Alam Khan waren drie bij krijgsverrichtingen aan de grens gesneu veld en twee vermoord. Na de verwelko ming zou ze weer terugkeeren naar haar sobere vertrekken, onder een der tallooze koepels van het paleis en dan hardop den Koran lezen en droomen van nieuwe rijken, welke de Khan veroveren zou. Tot op he den had geen van zijn vrouwen hem nog een zoon geschonkenen het sahib log was een geslacht van goede krijgslieden. Opeens werden alle aanwezigen opge schrikt door luid hoongetoeter. Diana Lindsay, de eenige dochter van Schipbrug naar Middelburg vervoerd ,en op 2 November in gebruik genomen, nadat te 9 uur het verkeer over de Kanaalbrug was stop gezet. Wat sedert dien is gebeurd met de ka naalbrug, dat zij is afgespoten, naar Vlissin gen vervoerd door groote bokken en na on geveer 4 maanden hier weer terugkeerde om van eind Maart tot nu toe verder te worden afgewerkt, ligt nog te versch in ieders geheugen. Het heeft zin, hier nog eens te wijzen op de zeer goede verkeersverbetering die ont staat nu men het vaste deel van de brug aan de stadszijde niet heeft doen vallen on der het deel, dat bij het open draaien wordt afgesloten, zoodat wielrijders en voetgan gers nu kunnen wachten op dit deel wat het verkeer tusschen Loskade, Blauwendijk en Stationsstraat ten goede zal komen. Er wordt hard gewerkt om werkelijk op Zaterdag a.s. dus na 6 maanden en 11 da gen de brug aan haar bestemming terug te geven, en als er geen tegenslag komt, dan zal dit zeker het geval zijn. Voor de 9 personen, die het halve jaar als extra hulppersoneel hebben dienst ge daan, zal het Zaterdag geen dag van vreugde zijn; doch zij kunnen zich met het vaste Waterstaatspersoneel, dat de brug be diende, overtuigd weten van de waardee ring van ieder die heeft gezien hoe zij alles deden om de opening van de brug steeds tot den korsten tijd te beperken. Een gift. Er was nog altijd een bedrag van ruim 40 overgebleven in het zgn. „telefoon potje", zijnde dit het particuliere fondsje, waaruit de openstelling van het telefoon kantoor op die Zondaguren, waarop volgens de toen geldende dienstregeling niet gete lefoneerd kon worden, door de vrijwillig bijdragende abonnees betaald werd. Sinds dien is de altijddurende openstelling van de telefoon gekomen; de beheerende commis sie van het fondsje is ter ziele. De twee overgebleven beheerders, de H.H. F. B. den Boer jr. en S. S. Smeding, hebben in over leg met den directeur van het P.T.T.-kan- toor hier ter stede nu besloten het over geschoten bedragje te storten in de kas der vereeniging „Ondersteuningsfonds der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie", gevestigd te 's-Gravenhage. Waarmede dan het fonds je geheel heeft opgehouden te bestaan. VEREENIGING „SCHOOLMUSEUM MIDDELBURG". Aan het in de jaarvergadering van de vereeniging Schoolmuseum Middelburg op 24 Mei uit te brengen jaarverslag ontleenen wij: Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden als bestuurslid de heeren J. A. H. Abeleven, P. de Bree en B. H. Ligteringen. De heer De Bree stelt zich niet meer herkiesbaar. Een woord van grooten dank voor het zeer vele werk, dat hij in de jaren van, oprich ting en daarna voor de Vereeniging heeft gedaan, komt hem volgens het verslag ten volle toe. Het Schoolmuseum was geduren de het geheele jaar, uitgezonderd de maand Augustus, geopend op de daarvoor gestelde uren. De heer C. J. Heisinger, de admini strateur was steeds aanwezig ter voorlich ting. Het aantal leden bedraagt 388. Het vorige jaar was dit 403. Subsidie verleenen 19 ge meenten, 25 schoolbesturen en 5 vereeni- gingen, tegen het vorige jaar resp. 20, 25 en 5. Het ledental is dalende. Verschillende le den buiten het onderwijs zeiden hun dona tie op, terwijl anderen door pensionneering en overlijden moesten worden afgeschreven. Hier staat niet een voldoend aantal aan meldingen van nieuwe leden tegenover. Dit moet betreurd worden. Erkend wordt, dat in onze provincie met zijn eigenaardige lig ging het reizen tijdrovend en kostbaar is, doch een enkele keer per jaar zou het Schoolmuseum toch wel bezocht kunnen worden, al was het alleen op den dag van de Algemeene vergadering. Het bestuur wil gaarne aan de afstandsbezwaren tegemoet komen door op gezette tijden de aanwezige methoden van een of meer leervakken ter inzage te leggen in een centrale plaats. Evenwel door aanvragen moet blijken, dat AA CtJA (Ingez. Med.) men hierop gesteld is. In elk deel der pro vincie zouden een of meer personen voor de Organisatie moeten zorgen. Ieder onder wijzer dient in een tijd als deze, waarin de roep om vernieuwing van onderwijs ver schillende ideeën naar voren doet komen, kennis te nemen van datgene wat daarop betrekking heeft: Het schoolmuseum kan hier zijn eenvoudige doch nuttige taak ver vullen. Daarom ieder Zeeuwsch onderwijzer worde lid. Het museum is nog steeds ge vestigd op de uit vier lokalen bestaande bovenverdieping van de voormalige school in de Langedelft. Ovér 1938 zijn binnengekomen 347 uit gaven, die in het maandbericht zijn ver meld, op het doen circuleeren of ter inzage leggen, ten zeerste wordt aangedrongen'., "In verband met hetgeen de vorige vergade ring over de stichting van een paedagogi- sche bibliotheek .is opgemerkt, wordt er op- gewezen, dat men zich ten deze kan ver voegen tot de Provinciale Bibliotheek te Middelburg, die de volle aandacht van den Zeeuwschen onderwijzer verdient. Het aantal bezoeken aan het museum be droeg 100. In de vergadering zal des morgens de hr. R. A. Avink, secretaris van de Ver., voor Veilig Verkeer voor Middelburg en omstre ken, spreken over „het Nut van verkeers- onderwijs" en des middags dr. G. C. Canne- gieter, hoofddirecteur van het K.N.M.I. te De Bilt over „Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut". DE MIDZA Dinsdagavond was in het Concertgebouw een vergadering belegd door de Midza- combinatie om ook hier ter stede tot de oprichting daarvan te komenk welke in navolging van de verschillende (plaatsen in ons land, waar deze Midza-combinatie een groot succes is geworden Voor deze vergadering bestond van de zijde der Vlissingsche winkeliers een ge weldige belangstelling. Het bleek, dat hier ter stede reeds een bestuur was gevormd, waarvan He voorzitter, de' heer J. La- bruyère een kort openingswoord sprak. Nadat de heeren Stoutendijk uit Bever wijk, Slotman uit Rotterdam en Fortmans uit Leiden, de voordeelen van de Midza uitvoerig hadden uiteengezet, werden nog diverse vragen beantwoord, waarna de meeste winkeliers toetraden. EXAMENS ROODE KRUIS Bij de Dinsdagavond alhier door dr. W. F. Th. van der Bjjl en zuster J. C. Prins afgenomen examens voor elementaire ver- pleegkunst ten gebruike bij de opleiding tot helpster van het Ned Roode Kruis zijn geslaagd de dames: mej. A. Paauwe, J. v. Noorden. J. Flipse, W. Sehrou, G. de Bree, M. de Ruijter, mevr. J. Leen- houtsEckhardt, mej. A. C. Kokelaar, H. J. Touburg, C. A. Dobbelaar, J. D. Glou- de, M. A. de Bruijne en mevr. C. Kramer Schuitema allen leden van de Trans portcolonne van het Ned. Roode Kruis, afd. Vlissingen. Afgewezen 3 candidaten. DALENDE WERKLOOSHEID. De vermindering van het aantal werk zoekenden in onze gemeente gaat geluk kig nog steeds voort, zoodat deze week weer een getal is bereikt van minder dan 400, nl. 392, tegen de vorige week 401. Sinds het begin van dit jaar is bet aantal werkzoekenden in onze gemeente nu met circa 200 verminderd, hetgeen zeker een verheugend verschijnsel is, In de werk verschaffing zijn deze week geplaatst 150 personen, waarvan 31 in de plantsoenen. ZEEKENHUISVERPLEGING OP WALCHEREN. Alvorens ter aanvulling van hetgeen wij gisteren ter zake meldden, iets mede te dee- len over hetgeen aan het jaarverslag over 1938 is toegevoegd over het 10-jarig be staan, komen wij nog even terug op het verslag over 1938 zelf en wel om te mel den, dat 56 der 805 opnamen ook vielen onder de klinische kostenverzekering B en C, die alle kosten dekt, welke niet/ door verzekering A worden betaald, behalve het meerdere bij 2e en le klasseverpleging. Van 56 opnamen waren er 38 operatiegevallen, 1 intern, terwijl de overige gevallen kun nen gerangschikt worden onder opnamen voor onderzoek en observatie, waarbij ook gerekend moeten worden de kosten van den specialist. Van het totaal bedrag van uit- keeringen, vermeld in het financieel ver slag, is een bedrag ad 2801 uitgegeven aan operatiekosten en een bedrag ad 1124 aan andere kosten of gemiddeld 73 en 62, waarbij er rekening mede moet wor den gehouden dat vele van deze opnamen plaats hebben in de 2e klasse, zelfs ver scheidene in de eerste klasse. De exploitatierekening over de verzeke ring A geeft aan in ontvangst en uitgaaf 61465 met een voordeelig saldo van 2938. De ontvangsten zijn alleen contributie en entréegelden, de uitgaven omvatten: ver- pleegkosten 42901, operatiekamer 1389, vervoerkosten 1189, verband- en genees middelen 3085, bodeloon 5560, admini stratiekosten 2340, algemeene onkosten 2061. Voor de verzekering B/C zijn de ontvang sten aan contributie en entréegelden 7319, de uitgaven tot een zelfde totaal zijn als volgt te verdeelen: verpleegkosten 3925, bodeloon 323, administratiekosten 260, algemeene onkosten 208, voordeelig saldo 2601. Betreffende het tienjarig bestaan, heeft de secretaris, de heer L. Onderdijk, enkele aanhalingen uit de persverslagen verzameld en daarnaast verschillende telegrafische en schriftelijke gelukwenschen en schriftelijke dankbetuigingen van of namens patiënten, die op den feestdag met bloemen en gebak werden verrast, en ook aanhalingen uit de verschillende redevoeringen op de receptie en tijdens de feestvergadering op 25 Juni. Op 23 Juni 1928 is de vereeniging opge richt met 25 personen, op 1 October trad zij in werking met 10785 leden en van 1929 tot 1939 bedroeg het aantal leden op 1 Januari resp. 12585, 15098, 17420, 19552, 21188, 22791, 24086, 25229, 26014, 26863 en 27665. Van 1929 tot 1938 was het aantal opna men resp.: 293, 348, 434, 471, 656, 614, 724, 671, 706, 805, totaal 5722 in 10 jaar, met totaal 95529 verpleegdagen. Aan contributie werd in 1929 ontvangen 31018, dit klom tot 61465, in totaal was het in 10 jaar 492.529. In die 10 jaar werd aan ligdagen uitgekeerd 341.018, aan ver voerkosten betaald 10.594, aan operatie kamer 9015 en aan bijkomende kosten 17.437. Het reservekapitaal voor de verzekering A geeft enkele schommelingen aan en be droeg in de 10 jaar resp.: 14711, 24775, 28328, 40746, 37850, 41131, 36051, 44073, 52017 en 56591. Het reservekapitaal B en C verzekering was op 31 December 1936 2712, 1937 4804 en 7590. Met deze cijfers eindigt het ook typo grafisch zoo bijzonder goed uitgevoerde ver- Slag. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) s'r John Lindsay, den overleden resident, was binnengekomen en liep op haar aan staanden echtgenoot Alam Khan, alias den Cobra banneling aan de Grens, roover en moordenaar, toe. Een langgerekt „Wahvan verras sing en bewondering rolde als donder on der den hoogen koepel bij het zien van de slanke verschijning in glimmende groene zijde. Distinctie sprak uit heel haar wezen; de fierheid van haar ras uit haar houding; en haar gratie verbleekte den glans van de juweelen, waarmee ze behangen was en ontnam ze alle waarde. En dat voelden die ruwe kerels. „Us salaam aleikoum vrede zij over u" luidt de Mohammedaansche groet, waarop het antwoord: „Over u zij vrede". Vijf honderd zware mannenstemmen her namen die gebruikelijke begroetings-for- mule, toen zij met opgericht hoofd Alam Khan bereikt had. „Alleikoum us salaam!" antwoordde te midden van de indrukwekkende stilte, die op de toejuichingen der aanwezigen ge volgd was, de altstem van Diana. Wat er ook gebeurde, die vertegenwoor digers van twist, van roof en moord, zou den gewaar worden, dat een Engelsch jong meisje minstens evenveel moed had als zij. Meer dan sparen van het kind lijkt ^et me de taak van elk ouderpaar zijn hinderen zoo sterk mogelijk te maken, onafhankelijk, doelbewust en moedig. Dr. Nanninga-Boon. Na een teeken aan iemand van zijn ge volg te hebben gegeven, breidde Alam Khan twee enorme handen uit boven een gouden schaal, waarin het hoofd der sirdars rozen water goot uit een gouden kan. Dezelfde dienst werd aan Diana bewezen. En daarop stak Ala Khan zijn arm omhoog en zwegen allen. Wanneer er van tijd tot tijd een begon te hoesten, kreeg hij van zijn buurman een ruwen elleboogstoot. Toen Diana een blik om zich heen wierp op al die hoog-roode sombere gezichten, bekroop haar de ge dachte, dat elk dier aanwezigen stellig wel één moord op zijn geweten zou hebben. Voor dergelijke lieden is het even natuur lijk het leven van anderen te nemen, als het eigen te leven. Langzaam dwaalden de oogen van den Cobra door de zaal, terwijl hij over zijn langen baard streek met zijn bruine, be ringde vingers, waarvan de schittering van de robijnen op een brand leek in een don ker bosch. Daarop donderde hij één enkel woord: Bismillah! In Gods naam „Bismillah!" brulden in echo de vijfhon derd stemmen. Even als hooge golven zich breken op den zandigen oever, evenzoo brak zich bij het zitten gaan de lange lijn van getulban- de hoofden. Het feest nam een aanvang. En allen begonnen onder een oorverdoo vend lawaai zich meester te maken van de beste stukken vleesch op de schalen, om die zoo vlug mogelijk naar binnen te wer ken. Geërgerd keek de Cobra over vijf hon derd getulbande hoofden heen naar een nieuw aangekomene. Wie durfde het wa gen hem op zijn bruiloft te komen storen? De aanwezigen hielden op met eten en wierpen verschrikte blikken om zich heen. Het rumoer der gesprekken verminderde, ging over in gemompel en verstomde ten slotte. In stilte werden degens getrokken en tusschen het gouden vaatwerk glinster den dolken gereed om te steken. Een boodschapper met kleeren vol van stof en zweet baande zich een weg tus schen de dichte rijen van gasten. Hij hield een brief in zijn hand. Boos opende Alam Khan het epistel. „In naam van Allah, zij gegroet. Aan onzen vriend Alam Khan. Zorg er voor, dat de Maillmasti ten opzichte van het Engelsche jonge meisje niet wordt geschonden. Ge zijt er met uw eigen leven verantwoordelijk voor. Er is gevaar. Ik kom. De drager van den Sluier". HOOFDSTUK XX. Het kijkgat. Gelukkig werd niet van Diana verwacht, dat ze tijdens het bruiloftsmaal zou pra ten; uitgezonderd een „U is heel vriende lijk" tegen iemand, die haar den een of anderen schotel toeduwde, mocht ze stil blijven zitten en zwijgen, zooals ze ver langde. Toen ze naar boven keek, bemerkte ze de bovengalerijen. Achter een dubbel gordijn van zwart gaas, vastgemaakt tusschen twee zuilen, meende ze rechts Gulbundun en Chirine te zien. Ze zaten naast elkaar, te midden van de vrouwen van den Cobra. (Wordt vervolgd Wet op de gastvrijheid, in gebruik aan de grens.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5