wxfittcxisd &eeitxir0cfye COURANT COURANT Toenadering tusschen Polen en Rusland. Tsjechische officieren in het Nederlandsch-lndische leger. Maar de onderhandelingen tusschen Londen en Moskou blijven zich moeizaam ontwikkelen. De moord aan de Lindengracht te Amsterdam. De Prinses en het Prinsesje logeeren bij de Koningin. Engeland en Turkije. De vredespogingen van Paus. den Vrijzinnigen, Anti-Rev,, Christ.- 3ist. en Staatk. Geref. op één lijst vereenigd. Inbraak bij een juwelier te Amsterdam. Belangrijke vermindering van de premies voor oorlogsrisico NIEUWVLIET Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.3Q, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er» Goes 18 ct. NUMMER 110. TWEE BLADEN. WOENSDAG 10 MEI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder, mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en donkbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. fed.) Is v. ll.OO 3.00 0.2 0 1.00 2.35 l>rk. oei. ten. L.20 (..20 B.20 jtte. Hio- ean ƒ.35 rk. |io- ns- '.30 k.20 Ier. 1.20 rot Ier h. lei. pte lei. [d"- h. Iel. len Havas meldt uit Londen: Maisky, de am bassadeur der Sovjet Unie, is gisteren door Halifax ontvangen. De diplomatieke redacteur van Reuter te Londen zegt in officieele kringen te vernemen, dat de Britsche ambassadeur te Moskou van Molotof de verzekering heeft gekregen, dat het heengaan van Litwinof geen enkele wijziging in de buitenland- schepolitiek van Rusland beteekent. In dezelfde kringen verklaart men, dat de besprekingen tusschen den ambassadeur en Molotof zeer vriendschappelijk geweest zijn. Molotof heeft nog vooq hij den Britschen ambassadeur ontving, den Poolschen am bassadeur ontvangen. Men meent te weten, dat dit onder houd zeer hartelijk was en een gunstige ontwik keling van de Poolse.h- Russisch betrekking en in den door Londen en Par ij s gewenscht'en zin deed verwachten. Volgens inlichtingen uit Engelsche bron, die hier echter niet bevestigd zijn, zou de Sovjet-Unie erin toe stemmen, afzonderlijkega- ranties te versltrekken aan de Poolsche, Roemee n- sche en Baltisc. he buren. Potemkin te Warschau. Potemkin, de plaatsvervangend volks commissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet Unie, is gisteravond te Warschau aangekomen. In een commentaar op de aankomst van Potemkin publiceert het Poolsche agent schap Iskra een belangrijke uiteenzetting over de Poolsch-Russische betrekkingen. De Iskra verklaart met name: Indien de wensch deze betrekkingen te normali- seeren en het belang, dat de Sovjet Unie aan den dag legt voor de handhaving der betrekkingen van goede buurschap met Turkije, Roemenië en Bulgarije werkelijk bestaat, zal Polen dezen wensch begroe ten als een ernstige en positieve deelne ming aan de pacificatie van dit geopoli tieke gebied, hetgeen steeds onveranderlijk de politiek van Polen is geweest. Wij heb ben zoovele malen het belang dat wij hechten aan goede betrekkingen met onze buren bewezen, dat het overbodig schijnt onze tevredenheid er over te constateeren, dat wij den goeden weg zien, welken onze betrekkingen met de Sovjet Unie volgen." Het agentschap herinnert er aan, dat juist ten tijde dat zich te Moskou betoo gingen van antipathie jegens Polen voor deden, Polen categorisch zekere plannen inzake een gemeenschappelijken opmarsch naar hef Oos ten en het Zuiden, de ver deeling van invloedszónes die misschien zelfs den Kaukasus, Wit Rusland en de kuststreken der Oost zee zouden hebben omvat, van de hand heeft gewe zen. Door deze plannen van de hand te wij zen heeft Polen ze vernietigd en niet te verwezenlijken gemaakt. Iskra besluit met te verklaren, dat de Poolsche politiek, welke slechts haar ei gen belangen zoekt, ieder plan van de hand zal wijzen, dat een vereeniging be oogt met een der buren tegen een andere De moeilijkheden zijn echter nog lang niet overwonnen. Tass meldt uit Moskou: Een te Londen gepubliceerde bericht, volgens hetwelk de Britsche tegenvoorstellen aan Moskou behelsden, dat: le." de Sovjet Unie elk der aan haar grenzende staten zou moeten garandeeren; 2e. dat Engeland zich zou verplichten, bijstand te verleenen aan de Sovjet Unie zoo dit land als gevolg van de aangegane garantieverplichtingen in een oorlog zou worden gewikkeld. Is naar Tass op grond van inlichtingen van gezaghebbende Sovjet-Russische zijde verklaart, niet geheel in overeenstemming met de feiten. Op 8 Mei heeft de Sovjet-regeering in derdaad van de Britsche regeering tegen voorstellen onvangen, waartegen ook de Fransche regeering geen bezwaar had. In deze voorstellen werd niet gezegd, dat de Sovjet-regeering elk der aan de Sovjet- Unie grenzende staten moest garandeeren. Wel werd erin gezegd, da de Sovjet-re geering onmiddellijk bijstand zou moeten verleenen aan Engeland en Frankrijk, als deze landen in militaire operaties moch ten worden verwikkeld als uitvloeisel van de verplichtingen, die zij op zich hebben genomen ten aanzien van Polen en Roe menië. In deBritsche tegenvoorstellen werd echter niets gezegd omtrent eventu- eelen bijstand," die de Sovjet-Unie op ba sis van wederkeerigheid van Frankrijk en Engeland zou ontvangen, als de Sov jet-Unie eveneens in militaire operaties zou worden gewikkeld bij de nakoming van de Verplichtingen, die zij op zich heeft genomen ten opziche van enkele andere Oost-Europeesche staten. Nog twee arrestaties; van de grootmoeder en den broer van den hoofddader. Be langrijk bedrag teruggevon den. De zaak van den roofmoord aan de Lindengracht te Amsterdam heeft een onverwachte wending genomen, een wen ding, die tot gevolg heeft gehad, dat op nieuw twee personen zijn gearresteerd, nl. de 21-jarige Simon E., broer van Frans E., en zijn 72-jarige grootmoeder, de we duwe Pr. Bovendien heeft de politie on der leiding van commissaris Schreuder 1900 teruggevonden van de 2400, die gestolen zijn. Thans is vrijwel het gehee- le bedrag terecht. Tegen den jeugdigen kleinzoon van de vermoorde 82-jarige weduwe Stork eischt- te de officier van justitie Vrijdag jl. een gevangenisstraf van twintig jaar wegens doocfclag, gepleegd om een daarop ge volgd misdrijf,, in dit geval diefstal, te verheimelijken. Tegen den vriend van Frans, den 27-jarigen Leendert K„ vor derde hij twaalf jaar gevangenisstraf. Ter zitting en ook bij het vooronderzoek ver klaarden de beide verdachten, dat zij ruim 450 hadden buitgemaakt, doch de po litie vermoedde reeds geruimen 'tijd, dat de oude vrouw, die zoo nu en dan wel eens geld in de buurt uitleende, hoewel 'Ai geen bekende leenvrouw was, veel ®ieer geld in huis had gehad. Zondag jl. na de zitting bleek de 19-ja- "ge Frans sterk onder den indruk te zijn van den eisch van den officier van jus titie. Hij vroeg den commissaris van po litie Schreuder te spreken, die nog dien zelfden Zondagavond in het huis van be waring een lang gesprek met Frans had en later ook met Leendert K. den tweeden verdachte. Toen kwam het hooge woord er uit: het afschuwelijke misdrijf had den misdadigers veel meer geld opgeleverd. Niet minder dan 2400 hadden zij buitgemaakt. Den volgenden dag, Maandagochtend jl., stonden voor de rechtbank twee jongeman nen wegens heling terecht. Een kennis van Frans, de zoon van zijn kostbaas, had on geveer 100 van hem ten geschenke aan genomen, wetende dat het geld van mis drijf afkomstig was. Deze laatste had weer een deel in veiligheid gebracht bij een vriend te Rotterdam. In het proces tegen deze twee helers werd Frans als getuige gehoord en daar herhaalde hij zijn aan gevulde bekentenis. De recherche had inmiddels niet stilgeze ten. Frans had Zondagavond aan Commis saris Schreuder verteld, dat hij en zijn vriend Leendert het geld hadden gebracht naar zijn andere grootmoeder, de 72-jari- ge vrouw P die aan de Lijnbaansgracht woont en bij wie ook de broer van Frans de magazijnbediende Simon E., inwoont. In dat huis is het geld nauwkeurig geteld. Het zilvergeld \werd tusschen de beide jeugdige misdadigers verdeeld, doch ook Simon en vrouw P. kregen ieder 20. Het zilvergeld en een'ige bankpapier na men Frans en Leendert mee, de rest werd weer opgeborgen in een van de twee ge roofde knippen. Zij vonden een goede schuilplaats voor het geld, nl. in het gat van de keukenschoorsteen in de woning van vrouw P. Den ochtend na den moord Zaterdag 21 Januari, enkele uren voor de ontdekking van de misdaad, door de moe der van Frans, ging Frans terug naar het huis van zijn grootmoeder P. aan de Lijn baansgracht en hij gaf het oud'e 100. Tot zoover het verhaal van Frans. De politie onder leiding van commissaris Schreuder trok nog Zondagavond laat naai de woning van de wed. Pr. aan de Lijn baansgracht het huis was donker, op bellen en kloppen werd niet opengedaan. Buren vertelden, dat de oude vrouw ziek was en in het Wihelminagasthuis was op genomen. De commissaris gaf zijn mannen last de deur te forceeren, het huis werd grondig onderzocht en de schoorsteen, waar het geld zou zjjn verstopt, werd half afge broken, doch er werd geen cent gevonden. Ook de broer van Frans, Simon, was niet in de woning. Hij bleek thuis te zijn bij zijn ouders, die aan de Palmgracht wonen. De politie arresteerde hem en hij was vrij spoedig tot een bekentenis te brengen. Hij gaf toe, geld van Frans te hebben gekre gen en eveneens bekende hij te hebben ge weten, dat er door zijn broer misdrijf was gepleegd. Intusschen kwam de politie te weten, dat de oude vrouw P. eenigen tijd na de arrestatie van haar kleinzoon Frans bang was geworden en het geld bij een ha- rer vriendinnen in de buurt in bewaring had gegeven. Daar is het dan ook thans in beslag genomen door de politie. Gisterochtend is in het ziekenhuis de oude vrouw P. aan een verhoor onderwor pen. Zij gaf de heling toe, Frans had haar ruim 120 gegeven en zelf had zij later nog 100 van het bij haar verborgen geld af genomen. Zij zal na haar herstel naar het huis van bewaring worden overgebracht. Frans heeft bij zijn bekentenis op Zondag j.l. ook nog beweerd, dat zijn grootmoeder P. hem had aangezet zijn grootmoeder Storck te berooven. Ook dit punt zal nog nader worden onderzocht. Toen de politie Simon E. Zondagavond j.l. in de ouderlijke woning aan de Palmgracht wilde arrestee ren, bleek hij met zijn ouders naar een fa miliefeestje te zijn in een huis aan den overkant van de straat. Het ging er vroo lijk toe, van muziek en drank werd volop genoten. De ouders, die enkele dagen gele- Naar wij vernemen is Prinses Juliana met Prinses Beatrix heden voor een ver blijf van eenige dagen te 's-Gravenhage aangekomen. Gedurende haar verblijf al daar heeft de Prinses haar intrek genomen op den „Ruigenhoek". Deze week zullen de onder handelingen vermoedelijk haar beslag krijgen. De diplomatieke correspondent van Reu ter te Londen heeft vernomen, dat de be sprekingen tusschen Groot-Brittannië en Turkije een meer actieve wending hebben genomen en thans kan met zekerheid wor den voorspeld, dat voor het ei n- e van deze week in beide anden een verklaring al worden gepubliceerd ver den stand van zaken. Volgens een Fransch blad zou een conferentie in Vati caanstad zijn voorgesteld. Reuter meldt uit Londen: Het initiatief van het Vaticaan tot regeling der bestaan de vraagstukken heeft sterk de aandacht getrokken. Men verneemt, dat de Paus Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Polen heeft aangespoord de vraag stukken van Dantzig en de Middellandsche zee in een conferentie te bespreken. De pauselijke vertegenwoordiger in En geland, mgr. Godfrey, heeft een bespreking met lord Halifax gehad, doch over dat onderhoud kan geen mededeeling ver wacht worden. Men erkent, dat er moei lijkheden zijn: Duitschland heeft verklaard, dat het het probleem-Dantzig beschouwt als een vraagstuk, dat slechts tusschen Duitschland en Polen geregeld kan wor den en een dergelijk standpunt neemt F'rankrijk |ten aanzien van de Middel landsche zee in. Bovendien zouden in een conferentie volgens dit plan twee spilmo gendheden met drie andere staten ver eenigd zijn. Intusschen duurt het polsen in de ver schillende hoofdsteden voort en men zegt, dat de roomsch-katholieke wereld het stre ven van het vaticaan van ganscher harte steunt. Havas meldt uit Parijs: In de „Paris Soir" verklaart Jules Sauerwein, dat de paus door bemiddeling van zijn nuntius de chefs der regeeringen en de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland Frankrijk- Duitschland, Polen en Italië heeft uitgenoodigd te Vaticaanstad bijeen te komen. Indien de mogendheden op dit voorstel zouden ingaan, zou de conferen tie binnenkort gehouden kunnen worden. De paus zou waarschijnlijk niet persoon lijk aan de besprekingen deelnemên, maar hij zou zoo noodig zijn diensten als raad gever of als bemiddelaar kunnen aanbie den, hetzij in eigen persoon, hetzij door zijn staats-secretaris. Volgens de „Temps" heeft Orsenigo, nun tius in Duitschland, Vrijdag in zijn onder houd met Hitier voorgesteld, dat Von Rib bentrop binnenkort naar Rome zou komen om de besprekingen voort te zetten. Men weet te Berlijn nog niet of deze uitnoo- diging is aangenomen. Een tegenspraak. In welingelichte Vaticaankringen hecht men geen geloof aan de buitenlandsche berichten, volgens welke de paus het ini tiatief zou hebben genomen voor een conferentie in Vaticaanstad. Ongetwijfeld, aldus zegt men, heeft de paus meer dan ooit belangstelling voor de zaak van den vrede, maar deze be langstelling en vooral de richtsnoeren voor de vertegenwoordigers in het buiten land gaan niet buiten het kader van de normale diplomatieke bedrijvigheid van het Vaticaan. Uitgaande van dit standpunt, hebben deze vertegenwoordigers den re geeringen medegedeeld," dat het de wensch van den paus is, dat de vraagstukken welke Europa, verdeelen worden geregeld door vreedzame middelen en in een geest van wederkeerig begrip. FRANCO BEGIN JUNI NAAR BERLIJN? De correspondent van de Excelsior te Berlijn bericht, dat Goering generaal Fran co zal verzoeken begin Juni naar Berlijn te komen, teneinde tegenwoordig te. zijn bij de parade van de Duitsche troepen, die in Spanje hebben gestreden. De correspondent voegt hieraan toe, dat men van deze ge legenheid gebruik zou willen maken om de politieke-mi litaire overeenkomst van Mi laan te parafeeren. den twintig jaar gevangenisstraf hadden hooren eischen tegen hun verwenden 19- jarigen zoon Frans, bleken weinig onder den indruk van het misdrijf, waarbij zoo wel familieleden als vrienden zijn betrok ken. Door deze wending zal de zaak ongetwij feld middels een interlocutoir vonnis naar den rechtercommissaris worden terugge wezen voor een nader onderzoek. Te Hoedekenskerke. HOEDEKENSKERKE. Voor de verkie zing van de leden van den Gemeenteraad zijn twee lijsten ingeleverd. De eerste lijst bevat de namen van alle niet-katholieke candidaten te weten: P. J. Hoek v. Dijke (chr. Hist.); L. Lous (Vrijz.) J. R. Lucasse (Staatk. Geref.); Joh. Louisse (A. R.); J. Boogaard (chr. Hist.); J. Pries ter (Vrijz.) J. Boone (Staatk. Geref.); M. v. de Bee (A.R.); Jan La Grand (Christ. Hist); J. Louws (vrijz.); G. Hoekman (Staatk. Geref.); C. P. Oele (A.R.). De tweede lijst is die der R. K. Staats partij te weten: M. Steijn Mzn., Joseph Franse; J. Beulens; A. Maartense; F. F. Depondt, Petrus de Jonge; R. R. v. Kruijs- sen; P. C. Vermeulen Jzn. en J. Uitterhoe- ve. Voor een groot bedrag aan kostbaarheden gerooid, In den afgeloopen nacht is te Amsterdam wederom de ruit van een juwelierswinkel ingeslagen en voor een groote waarde aan goud en diamanten is door de daders buit gemaakt. Ditmaal hebben de dieven, die reeds meer malen op dezelfde wijze hebben geopereerd, hun slag geslagen in de zaak van den heer J. W. van Litsenburg, eerste Constantijn Huygensstraat 74. De eigenaar woont boven de zaak en hij had van het inslaan van de ruit niets gehoord. Tegen half vijf echter werd hij gewekt door een agent van politie, die hem waarschuwde dat in de groote spiegelruit een gat zat. Hevig ontsteld kwa men de heer Van Litsenburg en zijn vrouw naar beneden, om tot de ontdekking te ko men, dat een groot deel van den etalage- inhoud verdwenen was. In den linkeronder kant van de spiegelruit bevond zich een gat van naar schatting vijftig centimeter in het vierkant. Stukken glas werden in de etala ge en op het trottoir gevonden en het bleek, dat de dieven, die met veel overleg te werk waren gegaan, de ruit hadden ingesmeerd met zeep en waarschijnlijk hebben zij daar na met een gummi hamer een tik op de ruit gegeven, waardoor zonder veel lawaai het gat is ontstaan. Zij hadden speciaal den lin kerkant uitgezocht, omdat daar de kost bare stukken lagen geëtaleerd op twee glasplaten boven elkaar. Zoo goed als dat in den nacht mogelijk was, maakte de win kelier inventaris op en hij kwam tot de ont dekking, dat een groot aantal ringen, bril- jantwerk, bloedkoralen en antieke ringen, benevens een schild met vijftig trouwrin gen, waren verdwenen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de dieven gestoord werden. Immers: betrekkelijk dicht in de buurt van het gat lagen, op flu weel uitgestald, nog vele kostbare en fon kelende voorwerpen, die met een haak ge makkelijk in de buurt van het gat getrok ken hadden kunnen worden. Deze haak die in de onderwereld een pikhaak wordt genoemd, werd op straat teruggevonden. Ook vond de recherche in de Eerste Hel- mersstraat het schild, waarop de vijftig trouwringen bevestigd .waren geweest, evenals een aantal cartouches, waarop de briljanten ringen uitgestald waren geweest achter de spiegelruit in den juwelierswin kel. De heer Van Litsenburg schat het ge- stolene op meer dan tweeduizend gulden. Hij is verzekerd tegen inbraak en ook de schade, aan de groote spiegelruit toege bracht, wordt door verzekering gedekt. De étalage was niet beschermd door een ijze ren raster of door een rolluik. De heer Van Litsenburg vertelde, dat hij juist de kostbare voorwerpen aan de lin kerzijde van de kast had gelegd voor de groote ruit en niet aan de linkerzijde, waar zich een kleinere ruit bevindt, die gemak kelijker te vernielen is. Na ontdekking is voor den winkel een politiepost geplaatst en vanochtend drom den vele buurtbewoners voor de juweliers zaak samen om te kijken naar de leegge plunderde etalage en het gat in de winkel ruit, waarvan de randen nog met zeep be smeerd waren. EEN NOOR GEARRESTEERD VERDACHT VAN SPIONNAGE. (bisteren is te Schagen aangehouden de 64-jarige Noor O. B., die verdacht wordt van spionnage. De man logeerde sinds eeni ge dagen in een hotel aldaar. Hij had zich op verdachte wijze vanuit Schagen naar Den Helder en Wieringen hegeven, waar hij door zijn gedragingen de aandacht trok van de militaire autoriteiten. Deze waarschuw den de rijkspolitie in Schagen, die hem gisteravond opwachtte en arresteerden. De man is naar Wieringen overgebracht en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. STEMMEN BIJ VOLMACHT DOOR MILITAIREN. Desbetreffend wetsontwerp op komst. Van bevoegde zijeje wordt medegedeeld dat een wetsontwerp strekkende om aan de militairen bij de zee- en landmacht, die buiten hun woonplaats in werkelijken dienst zijn, gelegenheid te geven bij de komende gemeenteraadsverkiezingen te stemmen bij volmacht, in een vergevor derd stadium van voorbereiding verkeert. Het ligt in de bedoeling het wetsontwern indien "mogelijk nog deze week bij de Tweede Kamer in te dienen. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: licht tot half bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag zelfde tem peratuur, meest matige N.O. tot N. of N.W. wind. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit N.O. richtingen, over het algemeen be wolkte hemel, vrij koele temperatuur. Do 11 Mei. Zon op: 4 h 14; onder: 19 h 39. Licht op: 20 h 09. Maan op: 12 h 54; onder: 11 h 15. L K. 11 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 10 5.38 17.56 11.49 Donderdag 11 6.32 18.51 0.21 12.39 Vrödag 12 7.37 20.01 1.16 13.44 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 10 .7.23 19.44 0.41 12.57 Donderdag 11 8.11 20.32 1.22 13.47 Vrijdag 12 9.08 21.35 2.14 14.51 De Engelsche assuradeurs achten het gevaar voorloo- pxg geweken. Engelsche assuradeuren achten den in ternationalen toestand blijkbaar genoeg zaam verbeterd om tot een belangrijke vermindering over te gaan van de pre mies, die werden gevraagd voor de ver zekering van oorlogsrisico bij het zee transport. De belangrijkste vermindering van pre mie geldt voor het scheepvaartverkèer naar de Oostzee en de Middellandsche Zee, die verminderd is vrn één procent tot vijf achtste procent. De premies voor het ver voer van Britsche havens naar havens van het vasteland tusschen Bordeaux en De nemarken zijn van vijf achtste procent tot drie achtsten verminderd. Verlagingen zijn ook ingevoerd voor reizen naar Portugal, Spanje Amerika en .Australië, terwijl alle beperkingen omtrent het vervoer van de verzekerde goederen met schepen van be paalde landen zijn vervallen. (Volksbl.) Uit Praag werd eenigen tijd geleden het verzoek gedaan te willen mededeelen, of voor Tsjechische officieren toelating kon worden verkregen in Nederlandsch-Indië. De betrokken instanties hebben toen dit verzoek doorgegeven aan het departement van oorlog te Batavia, en sedertdien heeft het een punt' van studie uitgemaakt voor de inspecteurs der verschillende wapens, of zij van de aangeboden diensten zouden kun nen gebruik maken Al dadelijk kon worden geconstateerd, dat voor wat betreft "de wapens der infan terie en artillerie aan dienstneming door buitenlandsche officieren geen behoefte bestaat. Nader kwam ook vast te staan, dat bij de genie voor deze officieren geen plaats zal zijn, aangezien dit wapen voor eventueele drukke werkzaamheden steeds een beroep kan doen op burgerlijk tech nisch, meest bouwkundig, personeel. Wat het aanbod betreft van officieren voor de technische wapens, kunnen wfj het volgende melden, vertelt met Alg. In disch Dagblad. Er is zekere behoefte aan instructeurs voor het gebruik van vechtwagens en ge pantserde auto's. Thans wordt de mogelijk heid overwogen aan deze behoefte tege moet te komen door plaatsing, uiteraard in los verband, van Tsjechische officieren die in hun land buitengewonen ervaring heb ben opgedaan met deze wapens. Een ge lukkige omstandigheid is daarbij, dat ook de bewapening van onze pantserafdeeling geheel door Skoda is verzorgd, zoodat dit onderdeel door de aanstelling van Tsje chische militairen in belangrijke mate kan worden gediend. Een ander punt van overweging is de plaatsing van Tsjechische vliegofficieren. Het mag bekend heeten, dat het met de werving van aanstaande vliegers voor de militaire luchtvaart niet buitengewoon vlot gaat. Het zou dus van belang kunnen zjjn, wanneer de Indische weermacht dade lijk kan beschikken over zeer geroutineer de piloten, maar de mate, waarin kan wor den voorzien in het tekort aan materiaal, laat voorshands niet toe, dat men zich aan dit experiment waagt. Wel zal het mogelijk blijken, om het in structiepersoneel aanzienlijk uit te brei den door aanstelling in los verband van Tsjechische piloten-instructeurs. Zooals de toestand thans bij de militaire lucht vaart is, worden nog te veel officieren, die eventueel met een commando zouden kun nen worden belast, in beslag genomen door de instructie op de vliegschool te Andir. Een verdere doorvoering van de dislocatie van de militaire luchtvaart eiseht., dat ook deze officieren de plaats krijgen, waar zij straks voor noodig zijn. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent EZ. VERDUUN—DE BEER, Qnede, Drieweg O 237.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1