Schoolinspectie en Luchtbescherming. SANOSTOL BUITENLAND. Del Wereldtentoonstelling te New-York. fiDi Spanje treedt uit den Volkenbond. De Hertog van Windsor richt zich in een radiorede tot de Vereenigde Staten ENGELAND. HET LAGERHUIS HEEFT DE DIENSTPLICHTWET IN TWEEDE LEZING AANGENOMEN. POLEN. SLOVAKIJE. JAPAN MEXICO, VER. STATEN. KERK EN SCHOOL. een den Er is in een Zeeuwsch dorp een conflict gerezen tusschen den voorzitter of het be stuur yan de actieve plaatselijke afdeeling der Ned. Vereeniging voor Luchtbescher ming, en de inspectie van het lager onder wijs. De bewuste afdeeling der N.V.v.L. richtte een tentoonstelling in, in het gymnastiek lokaal der lagere school, en stuurde daar op een rondzendbrief aan de dagelijksche besturen der eigen en omliggende gemeen ten, van den volgenden inhoud: „De groote waarde, welke moet worden toegekend aan het bezoek van een ten toonstelling op luchtbeschermingsgebied, ook voor scholieren, is voor het bestuur van de afdaanleiding om Uw College welwillend in overweging te geven te bevorderen, dat scholieren van de hoog ste klassen in staat worden gesteld deze tentoonstelling te bezichtigen onder leiding van het onderwijzend personeel. Om dit plan zooveel mogelijk te verwe zenlijken, besloot het bestuur de scholie ren met het onderwijzend personeel gratis toegang te geven op de tentoonstelling. Voor een goeden gang van zaken is het noodzakelijk dat schoolbezoek plaats vindt in den voormiddag van of na tijdig overleg met het Bestuur". Voor dit loffelijk initiatief werd dit be stuurdank gebracht? Neen: het werd er voor op de vingers getikt door den be trokken inspecteur van het onderwijs, die den voorzitter der betrokken afdeeling deed weten„dat de inspecteurs van het L.O. in de tweede hoofdinspectie hebben beslo ten voor het bezoeken van luehtbeseher- mingstentoonstellingen geen afwijking van het lesrooster meer toe te staan; de be trokken tentoonstelling zal dus door de hoogste klassen der lagere scholen onder de gewone schooltijden niet kunnen wor den bezocht." „Het spreekt vanzelf zoo vervolgt deze brief dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat verschillende kinderen onder lei ding van onderwijzers buiten de schooluren de tentoonstelling willen bezichtigen Dit zal evenwel dienen te geschieden met toe stemming van de ouders der kinderen. De betrokken inspecteur van het lager onderwijs eindigt zijn brief met het drin gende verzoek, geen overeenkomsten te treffen die met het vorenstaande in strijd zouden zijn De voorzitter van de betrokken afdeeling schrok ten zeerste van dezen voor hem on- begrijpelijken brief: zich met alle kracht en tóewijding gevende aan de bevordering der burgerluchtbescherming waartoe de overheid allerwege opwekt en zelf ook doet wat zjj kan ontmoet men hier onver- wachten en vooralsnog onverklaarbaren weerstand. Burgemeester en onderwijzers begrepen er niets van. Bij een telefonisch onderhoud met den betrokken inspecteur verklaarde deze, zijn eens ingenomen stand punt te moeten handhaven en ook de direc teur-generaal van het onderwijs verklaar de, des aangezocht, niet in de rechten zij ner inspecteurs te willen treden. Tot zoover de feiten, waarmede de be trokken afdeelingsvoorzitter zich tot ons wendt, onder mededeeling, dat het hem er niet om gaat iemand persoonlijk aan te val len of te treffen, weshalve wij hier geen na men noemen. Wat echter van deze feiten te zeggen? In de eerste plaats moet dan opgemerkt worden, dat op dit terrein, hetwelk bui ten de school ligt, voor onderwij zers, hoofden van scholen en inspecteurs, een zekere mate van voorzichtigheid gebo den is. De ouders zijn verplicht hun kin deren naar de school te sturen, omdat er wettelijke leerplicht is; tot het klassikaal bezoek aan tentoonstellingen buiten de school strekt zich deze verplichting der ouders, en derhalve ook het recht der onderwijzers, hoofden van scholen, ge meentebesturen, inspecteurs l.o., niet uit. Vervolgens moet de vraag gesteld wor den, aannemende dat een inspecteur geen bezwaar tegen een uurtje afwijking van het leerplan zou hebben, of het bezoeken van een luchtbeschermingstentoonstelling voor kinderen geschikt te achten is? Ook deze vraag kan niet a priori beves tigend beantwoord worden. De gevaren uit de lucht zijn van een dermate gruwelijk ka rakter, dat een daarop betrekking hebben de tentoonstelling ook wel eens gruwelijk heden kan vertoonen, waarvan de volwas sene, wil hij geen struisvogelpolitiek voe ren, nolens volens kennis zal hebben te ne men, doch waarvan men op goede gronden van oordeel kan zijn, dat men de kin deren daarvan verre heeft te houden. Het is ons althans gebleken, dat men in de krin gen der onderwijsinspectie tot deze laatste meening overhelt, en in elk geval de op vatting huldigt dat, indien de inspecteur tot het bezoeken van zulk een tentoonstel ling verlof zal willen geven, hij zich vooraf ervan zal hebben te overtuigen, dat hetgeen ten toon gesteld wordt, den kinderen zonder bezwaar getoond kan worden. Uit vorenstaand, wellicht aanvechtbaar maar dan stellig ook verdedigbaar, stand punt t.o.v. tentoonstellingsbezoek moet ech ter allerminst afgeleid worden, dat de in spectie van het lager onderwijs het belang der passieve luchtbescherming niet zoude inzien of erkennen. Integendeel: ons is ge bleken, dat men hier zeker de noodige aan dacht aan wil schenken. Maar het gaat er dan om, hoe en op welke wijze: oefeningen in het ontruimen van een school, en wat dies meer zij; het geven van algemeene in lichtingen, wenken en verklaringen bij de natuurkundeles, enzoovoorts. Het wil ons voorkomen, dat er op dit gebied zelfs nog wel iets meer gedaan zou kunnen worden dan thans geschiedt, of beoogd wordt. Als de gruwel van een oor log over ons mocht komen, dan zal hij totaal zijn, dan vervalt de scheiding tus schen non-combattent en krijgsman: dan staan we allen aan brand-, gas- en spring- adingen op onze hoofden blootook de Kmaeien. De theorie der burgerluchtbescherming eert ons, met c ij f e r s die niet te weer- eggen zijn, dat het aantal dooden en ge wonden tot op een kwart teruggebracht werd, toen men leerde zich bij luchtaanval len te gedragen naar de dan geldende vei ligheidsvoorschriften. Deze kennis de kin deren bij te brengen is overheids- en bur gerplicht beide, en al wat daartoe kan strekken zonder het onderwijsbelang of de kinderziel te schaden, moet helaas geschieden. Omdat wij nu eenmaal in zoo'n gekke wereld leven Het zoogenaamde bezwaar der „gemoeds- bezwaardheid" van ouders-ontwapenaars en diergelijken bespreken wij vooralsnog in dit verband niet. Men heeft ons gesug gereerd, dat ook dit bij de beslissing van den betrokken inspecteur meegewogen zou hebben. Wij kunnen dat kwalijk geloo- ven, ten eerste, omdat dit, voorzoover wij weten, tegenwoordig toch wel een ver ouderd standpunt mag heeten, wijl, over het algemeen, ook in die kringen nu toch wel wordt ingezien dat de passieve burger luchtbescherming niets met het actie ve oorlogsbedrijf te maken heeft, behalve dan, dat het tracht de gevolgen daarvan voor de burgerbevolking niet nóg gruwe lijker te maken, en, vervolgens, dat verzet hiertegen, naar ons gevoelen, de grens van het in gemoede toelaatbare zeer bepaald overschrijdt. Officieel wordt te Burgos medegedeeld, dat Jordana den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende telegram heeft gezonden: „Ik heb namens de Spaansche regeering de eer u mede te deelen, dat Spanje door dit telegram mededeelt uit den Volken bond te treden, overeenkomstig par. 3 van het eerste artikel van het pact. w.g. Jordana". BEZWAREN DER POOLSCHE MINDER HEID TEGEN VRAGENLIJST VOOR DE A.S. VOLKSTELLING. Havas meldt uit Berlijn: De bond der Poolsche minderheden in Duitschland heeft een brief gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin bezwaren worden gemaakt over den vorm der vragenlijst voor de volkstelling, welke op 17 Mei in geheel Duitschland wordt ge houden. De brief doet opmerken, dat volgens de vragen, waarop allen moeten antwoorden, het moeilijk zal zijn een duidelijk verschil te maken tot het behooren tot een bepaald volksdeel en een bepaalde politieke nationa liteit: er zouden onjuiste statistieken over dn werkelijken stand der Poolsche minder heden het gevolg van kunnen zijn, die be treurenswaardige verwarringen zouden kun nen te weeg brengen. De brief vraagt een wijziging in de vra genlijst voor de volkstelling te brengen, ten einde verwarring te voorkomen. Het pleidooi voor den vrede. De hertog van Windsor (ex-koning Ed ward) heeft gisteravond van Verdun uit een radiorede gehouden tot de Vereenigde Staten. Nu ik, zoo zeide hij o.m., van deze histo rische plaats tot U spreek, ben ik mij diep bewust van de tegenwoordigheid van het groote gezelschap der dooden en ik ben er van overtuigd, dat zij, zoo zij hun stem konden laten hooren, met mij zouden zijn in wat ik ga zeggen. Ik spreek voor niemand dan mijzelf en zonder voorkennis van eenige regeering. Ik spreek alleen maar als soldat uit den laatsten oorlog, wiens vurigste bede is, dat zulk een wreede en vernietigende waanzin zich nooit meer van de menschheid meester zal maken. Ik verbreek mijn vrijwillig stil zwijgen thans alleen in verband met het duidelijk aanwezige gevaar, dat wij allen nader kunnen komen tot een herhaling van de gruwelijke gebeurtenissen, die zich een kwart eeuw geleden hebben voorgedaan. De ernstige spanning in den tijd, waarin wij leven, dwingen mij, mijn stem te ver heffen om uiting te geven aan het algemeen verlangen, verlost te worden van de vrees, waarin wij leven en terug te keeren tot normale omstandigheden. Ik kan mij niet beroepen op bijzondere staatsmankennis, doch ik heb tenminste het groote geluk gehad de wereld te bereizen en zoodoende de menschelijke natuur te kunnen bestudeeren. Deze waardevolle er varing heeft bij mij de diepe overtuiging gewekt, dat er geen land is, welks volk oorlog wenscht. Ik geloof, dat dit geldt voor de Duitsche natie, zoowel als voor de Britsche natie, waartoe ik behoor, en de Fransche natie, op wier vriendelijken grond ik thans woon. De vraagstukken, die ons op dit oogen- blik bezig houden, zijn slechts de weerspie geling op grooter schaal van de afgunst en achterdocht van het alledaagsche leven. In ons persoonlijk contact streven wij er allen naar, in harmonie met onze medemensehen te leven, anders zou de moderne beschaving nooit ontstaan kunnen zijn. Gaan wij thans die beschouwing verwoes ten, door internationaal niet te doen, wat wij individueel geleerd hebben wel te doen? Na gewezen te hebben op het ontmoedi gende van alle schadelijke propaganda en zijn leedwezen te hebben uitgesproken over het gebruik van woorden als omsingeling en agressie, vervolgde de hertog, dat in breederen geest dan van zuiver persoonlijke of nationale belangen naar vrede moet wor den gestreefd. De staatslieden, die zich tot taak gesteld hebben de internationale vei ligheid en het vertrouwen te herstellen, moeten handelen als goede wereldburgers en het nut voor hun eigen naties moet wor den gevonden door het nut van de wijdere gemeenschap, waartoe wij allen behooren. Uit naam van hen, die in den laatsten oor log vielen, doe ik een dringend beroep op alle politieke leiders, zich vastberaden van deze taak te kwijten. Ik doe een beroep op VI. Een bezoek aan het expositie terrein. Tamelijk rammelend beeld. (Van onzen specialen correspondent) New York, 16 April. Aan boord, op weg naar New York, heb ben wij u geschreven over de tentoonstel ling, zooals onze verwachtingen waren; u kunt niet nieuwsgieriger zijn dan wijzelf om te zien hoe de werkelijkheid wordt. De Long Island Railroad bracht ons van het hart der City naar Long Island, waar de World's Fair geschapen wordt en waar wij (om dicht in de buurt te zijn) ook on derdak hadden gezocht. Inderdaad treinden wij in de richting van de lokkende ontzag wekkende hooge witte driehoekige naald en de geweldige witte globe, die van elk punt van New York vrijwel te zien is, maar de ondergrondsche treinverbinding van Kew Garden (waar wjj een hotel hadden gezocht) naar de tentoonstelling was nog in aan bouw en 't duurde den eersten dag ander half uur voor wij de tentoonstelling bereikt hadden. Den tweeden dag drie kwartier, dank zij uitgebreide voorstudie van toe gangswegen; als de expositie straks ge opend wordt, zullen wij met de speciale ten- toonstellinbssubway slechts vijf minuten noodig hebben. Gelukkiger stervelingen dan wij, die een onderdak zochten aan den an deren kant van Long Island kunnen thans reeds in een minimum van tijd een station bereiken dat door middel van een toegangs- brug verbinding heeft met het expositie terrein. Deze toegangsbruggen zijn wel be hoorlijk breed, maar zij brengen de bezoe kers niet in het hart van de expositie en daar de tentoonstelling van uit dit hart straalsgewijze is opgebouwd is de aanblik bij het betreden van het terrein een teleur stelling. In Parijs 1937 op de Expo was juist het binnenkomen de openbaring, alles was toegespitst op den eersten indruk; hier is al les toegespitst op het snel loozen van trei nen, bussen en subways, op het vlug distri- bueeren van de bezoekers. Daarmee is reeds het groote verschil ge typeerd in den geheelen opzet van deze we reldshow en de laatste wereldexpositie te Parijs. Men is hier practisch, meedoogenloos practisch. Het is echter nog de vraag of het opofferen van alles ten bate van een prac- tische organisatie een succes als expositie ten gevolge zal hebben. Het tentoonstel lingsbeeld is voor de bezoekers, van welken subway-of treiningang zij ook binnenkomen, chaotisch. Zij zien een veelheid van dicht opeengedrongen gebouwen, schots en scheef door elkaar, een onnoemelijk aantal torens, pieken, staken, kleine torens, vlaggenstok- ken, steil opklimmende daken, gewelfde da ken, daken in den vorm van een schip, van een schrijfmachine, het is een gekrioel van reclame-gevallen, die de aandacht trekken, maar het is geen architectuur. Men zou eigenlijk geblinddoekt gebracht moeten worden naar het tentoonstellings-centrum, de plaats waar de tryloon en de perisphere staan. Op dit punt krijgt men pas het ten toonstellingsbeeld te zien, dat de architect wilde geven; op dit punt krijgt men ook een ander gezicht op de gebouwen aan weerszijden van de boulevards, die straals gewijs ontspruiten, uit het centrum. Maar zelfs op dit ééne ideale punt kan het ten toonstellingsbeeld nog niet als een imponee- rende eenheid geroemd worden; de gebou wen staan daarvoor in een onverdraagzame ongelijkheid te dicht bij elkaar. Het blijft ook hier min of meef een kermis. Pas 's- avonds, als de chaotische tegenstrijdigheden in den vorm der gebouwen ondergaan in de verlichting (die inderdaad architectuur is) zal het tentoonstellingsbeeld imponeeren als eenheid. Wij verwachten van den avond een grootsche aangrijpende samenvatting van de losse elementen tot een overweldi gende eenheid. Eerlijkheidshalve moeten wij toegeven, dat ook de Expo alleen 's avonds één géheel was! Het schijnt bijna ondoenlijk te zijn een wereldtentoonstelling te bouwen (met de vele afzonderlijke pavil joens) die overdag (als die afzonderlijkè de tails niet gemaskeerd kunnen worden door de duisternis) een dragelijke architectuur heeft. Hier is echter het rammelende beeld overdag wel heel pijnlijk. Dat men practische overwegingen overal heeft laten domineeren, blijkt wel uit aller lei. Veel gebouwen zijn niets anders dan heel groote reclame-kiosken: wij zien b.v. een typewriter een gashouder, den voorste ven van 'n schip en niet getransformeerd door een beeldende gedachte tot een impo- neerende schepping, maar simpeltjes een vergrooting in duizendvoud van den natu- ralistischen vorm. Of men er nu ook goud opspuit het blijft armoede, armoede van geest. Een brillante koopmansgeest kan op het gebied van vormgeving groote blunders maken: overal waar die koopmansgeest per se verlangde van den architect, dat de exacte werkelijkheid (zij het op andere schaal) gegeven zou worden, is het gevolg dat de uitbeelding teleurstelt. In het Ne- derlandsche paviljoen zullen wij hetzelfde beleven. Daarwilde de K.L.M. als attractie voor bezoek aan Nederland, een echten „molen" en hoewel de interieur-architect dezen mo len transformeeren wilde in den geest van het geheel, bleef de koopmansgeest koppig het volle pond „echte molen" eischen, met gevolg, dat de attractie van het gave ge heel waarschijnlijk een leelijken knauw heeft gekregen. Voor de practische organisatie moet veel wijken: vrijkaartjes bestaan hier niet b.v.; zelfs de deelnemers moeten entrée betalen. Uit concessies heeft men zooveel mogelijk geld getrokken, met gevolg dat de duur be taalde concessies weer aanleiding worden tot razend dure uitgaven op elk gebied. Een concessie is o.a. het transport op de ten toonstelling. De firma die hiervoor heeft moeten bloeden vraagt nu exorbitante prij zen voor elk vervoer, zij heeft het monopo lie; men mag niet het kleinste stukje hout aanvoeren buiten de monopoliehoudster om. Voor een vrachtje uit de stad naar een pa- hen uit naam van de levenden, wier be staan en geluk in him handen is en ik doe in het bijzonder een beroep op hen uit naam van de hedendaagsche jeugd, met al haar ontschatbare moeilijkheden van toekomstig nut voor de menschheid. Het grootere suc ces, dat een regeering voor haar eigen na tionale politiek zou kunnen behalen, zou niets zijn in vergelijking met den triomf van te hebben bijgedragen tot redding van de menschheid van het verschrikkelijke lot, dat haar thans bedreigt. AUSTRALIë ZAL ENGELAND STEUNEN. Reuter meldt uit Canberra: Tijdens de debatten over de buitenlandsche politiek in het Australische Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaiken, (Sir Henry Gullett, verklaard: „Indien Groot Brittannië ten gevolge van de politiek, welke zuiver defensief is en tegen een aan val gericht, ooit in een oorlog zou wor den gewikkeld, dan zal de regeering van Australië uit naam van het Australische volk in dezen oorlog met het moederland samengaan. DR. SCHACHT NIET IN MEXICO. Wel zijn zoon. In tegenstelling met de geruchten, welke in Amerikaansche petroleumkringen de ronde hebben gedaan, dat dr. Schacht in Mexico zóu zijn aangekomen, wordt gemeld, dat niet dr. Schacht zelf, doch zijn zoon zich te Mexico bevindt. Hij zou onderhandelen over het koopen van petroleum, welke be taald zal worden met petroleum-tanksche- pen. In het Lagerhuis is gister de wet inzake de militaire opleiding in tweede lezing zon der hoofdelijke stemming aangenomen, na dat een door de Arbeiderspartij ingediend amendement met 387 tegen 145 stemmen was verworpen. DRIE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Vijf dooden. Twee leerling vliegers zijn te Stubton (Lincolnshire) met hun vliegtuig veronge lukt. Gisteravond zijn bij Horley (Surrey) twee vliegtuigen met elkander in botsing geko- mên. Twee piloten en een passagier zijn om het leven gekomen. DE AANSLAGEN DER IERSCHE TERRORISTEN. In het Lagerhuis heeft de onderstaats secretaris van binnenlandsche zaken gister middag medegedeeld, dat thans meer dan 100 aanslagen of pogingen tot aanslagen zijn gepleegd, welke men toeschrijft aan het Iersche republikeinsche leger. Achtendertig personen zijn veroordeeld. POLEN UIT DUITSCHLAND VERBANNEN. Havas meldt uit Warschau: De Poolsche pers bericht, dat vijftien ac- viljoen betaalt men een vijftig dollar. Wij schreven reeds, dat er angstkreten gehoord waren over de arbeidsloonen. Ook hier zijn de verkochte concessies dramatisch van uitwerking. Evenmin als men voor een koopje in een Amerikaansch blad kan ad- verteeren, kan men voor een koopje op de Fair exposeeren Practische overwegingen zijn ook aanleiding dat overal een reclame luchtje hangt; een fijn parfum maakt ech ter veel goed. In het administratiegebouw (waar iedereen zich moet vervoegen als hij een toegangsbewijs wil krijgen om aan het werk te kunnen gaan op de expositie) is op de meest in het oog loopende plaats een reclame-etalage gemaakt voor een mode huis; deze etalage is echter zóó voortreffe lijk van inrichting en bouw, van kleur en (wisselende) belichting, dat men het recla me-moment niet storend vindt Reclame be- heerscht hier immers alles: de eminente radio-uitzendingen worden herhaaldelijk on derbroken door een reclame-aankondiging; het is voor de firma, die de uitzending be taalt en goedkoop is de reclame niet! De voortreffelijke uitzending verzoent echter ieder met de eraan gekoppelde reclame. Uit deze mentaliteit moeten wij ook de ten toonstelling bekijken. Voor niets gaat de zon onder, voor de rest moet men betalen. De practische kijk van de organisatoren blijkt ook duidelijk uit de gekozen plek grond: een moeras, dat de buitenlandsche inzenders hebben kunnen droogleggen en „bouwrijp" maken. Een gedeelte van de tentoonstelling zal blijven bestaan als een groot park met enkele gebouwen (nu ten toonstellingsgebouwen); in de architectuur komt echter niet voldoende uit wat wèl en wat niet permanent zal zijn. Zweden, Zwit serland, Denemarken o.a. hebben een speci fiek tentoonstellings-architectuur gevolgd, welke zeer sympathiek aandoet door de luchtige behandeling van het onderwerp; vele andere landen hebben echter hun taak zwaarwichtiger opgevat en het imponee- rende niet gezocht in de vriendelijkheid maar in den bluf. Italië spant de kroon. Rusland doet weinig onder, maar de com munisten hebben een grootere expressie van macht bereikt dan de fascisten. Onder de klassiek-modernen vallen Engeland en Nederland; onze toren is bescheiden achter Italië weggekropen; Polen heeft bijna niets anders dan toren, een geweldig geval, dat vlak naast, den onze oprijst. Onze beschei denheid doet echter heel sympathiek aan. Dit zijn zoo de allereerste indrukken; er wegen zijn nog modderpoelen, de boomen worden nog 'gepoot, de borders afgerasterd en de interieurs? Ontploffingen van stof waaien uit de ope ningen, gebeuk van hamers hoor je overal, het knetteren van laschmachines en elec- trische boren is de muziek van de voorbe reiding. Overal ziet men kranen die gigan tische tentoonstellingsvoorwerpen in de ge bouwen laten zakken, de wegen zijn ver sperd door de kabels die men aan het leg- genis: de mierenhoop is in actie. Over veertien dagen opent President Roosevelt de World's Fair. Het zullen veertien harde dagen worden en..,lang, lang zijn de uren der nachten". Paul Bromberg. Zomersche zonnedagen kent Neder land helaas te weinig om het 's winters ontstane vitaminentekort aan te vullen. Verstandige voorzorg eischt derhalve, dit nadeelige tekort op te heffen door het regelmatig gebruik van Sanostol. Voor Jong en Oud! Voor iedereen! Sanostol is een na tuurlijk levertraan-product, rijk aan vitaminen A, B, C en D, doch met den verrukkelijk frisschen smaak van zonrijpe sinaasappelen! De „familie verpakking" a f. 2.75 is zeer voor- deelig: 2«/2 x den inhoud van een gewone flacon a f. 1.40. „Het lekkere levertraan-product!" BROCADESSTHÉEMAN PHARMACIA (Ingez. Med.) tieve leden van den Bond van Polen in Duitschland, die Duitsch staatsburger wa ren, zijn uitgewezen. Allen woonden in het grensgebied. ANTI-JOODSCHE UITSPATTINGEN TE BRATISLAVA. Manschappen der SS en van de Hlinka- garde hebben gisteravond het bureau voor Joodsche emigratie te Bratislava ge heel verwoest. Later trokken groepen Slovaaksche en Duitsche jongelui langs de café's. Zij dwongen de Joden deze inrichtingen te verlaten. De politie heeft verscheiden Jo den gearresteerd, o.m. leden van het emi gratiebureau. Zij worden er van beschul digd een provocatie te hebben georgani seerd ONTPLOFFING IN EEN CE? LULG3DFABRIEK. Negen arbeiders omgekomen. Tengevolge van een ontploffing in een celluloid-fabriek te Tokio zijn negen ar beiders om het leven gekomen, 99 ernstig en 152 licht gewond Door de ontploffing is brand ontstaan in negen groote fa brieksgebouwen, terwijl veertig huizen ge heel werden vernield. De geheele brandweer van Tokio, ge holpen door een regiment genietroepen heeft het vuur bestreden -en volgens de laatste berichten is men erin geslaagd verdere uitbreiding van het vuur te voor komen. Zuid Amerika VLIEGTUIG BOVEN GUAYAQUIL OMLAAG GESTORT. 25 menscheu omgekomen. Boven Guayaquil (Ecuador) is het vlieg tuig van kapitein Cristobal brandend om laag gestort. Hierdoor zijn vijf huizen in vlammen opgegaan. Vijf en twintig men- schen zijn om het leven gekomen. De ma- terieele schade wordt op 200,009 dollar geraamd. BLOEDIGE BOTSING NABIJ PUEBLA. Nabij Puebla hebben 600 ontevreden boe ren een hacienda bezet. Twintig gendarmes, die hen wilden verdrijven, werden aange vallen, waarop een ware veldslag volgde, die verscheidene uren duurde. De komst van een bataljon onder bevel van een gene raal, voorkwam' dat de gendarmes wer den afgemaakt. Veertien personen wer« den gedood en een honderdtal gewond. -Er werden 380 arrestaties verricht. „BLANKE SLAVEN." Te New York is een complot van wel gestelde Arabische tapijthandelaren ont dekt, die een smokkelarij van „blanke sla ven*' hadden op touw gezet. Arabieren, zonder pas, werden in schepen verstopt en „verkocht" aan de tapijthandelaars te New York, die hen in hun ateliers aan het werk zetten. De zaak is reeds voor den rechter geweest. Een Nederlandsche hutsteward van een der Nederlandsche schepen stond als medeplichtige terecht. MINISTER HOPKINS OPTIMISTISCH. Reuter meldt uit Washington: De mi nister van handel Hopkins heeft gister ten aanzien van de vooruitzichten, van het zakenleven verklaard, dat hij voor de rest van het jaar een matige verbetering ver wachtte. ARNEMUIDEN. Benoemd tot kweeke- ling met akte aan de openbare lagere school (kom) mej. C. H. de Pree alhier. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. B. en W. hebben de volgende personen geplaatst op de voordracht voor hoofd der O.L. school alhier: 1 A. N. Meijer, hoofd der school te Gerkesklooster, 2 C. A. A. Rou- man, onderwijzer te Rhenen en 3 P. D. Blomaard, onderwijzer te Stellendam. Er zijn 26 sollicitanten. Te S 1 u i s slaagden voor costumière: de dames Ida van Hee, Sluis; Z. Lecluijze, Oostburg en Ma. van de Vijver, Sint-Kruis. Voor lingerie: G. van de Vijver, Sluis.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7