ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. Verbetering van den Ouden Vlissingschen weg. ZUiO-BEVELAND. N00RDBEVELAND. ZEEUWS6H-YLAANDEREN W.D. VEREENIGING VAN ANTI REVOLUTIONAIREN GEMEENTE-BESTUURDERS. De gemeente-financiën. De Zeeuwsche Vereeniging van Anti- Revolutionaire gemeente-bestuurders hield Maandag in de Prins van Oranje te Goes, haar derde jaarvergadering onder voor zitterschap van mr. J. W. Goedbloed. Na afdoening der huishoudelijke zaken, waarbij de aftredende bestuursleden wer den herkozen, sprak het Tweede Kamerlid, de heer W. Wagenaar te 's-Gravenhage, over „de gemeente-financiën^' Spr. wees eerst op de eigen taak die Rijk en Ge meente hebben, al is er een nauwe ver bondenheid tusschen de financiën van bei den, omdat beiden voor hun taak geld noodig hebben en dit in hoofdzaak uit de belastingen moet komen. De A.R.-partij sprak zich daarbij steeds uit tegen cen tralisatie, als deze niet noodzakelijk was, en vóór de autonomie van gewesten en gemeenten. Hoewel er vóójr 1931 ook wel moeilijkheden waren met de gemeente-fi nanciën werd dit nadien erger en meer algemeen door de crisis. Spr. gaf dan een overzicht van de ver schillende daarna getroffen maatregelen, als bijdragen uit het werkloosheidssubsi- diefonds, extra bijdragen, belastingbijdra- gen, onderstand aan noodlijdende gemeen ten, vermindering van de gemeentelijke belasting capaciteit, de wijziging in de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente, enz. Spr. merkte daarbij op, dat het resultaat van een en ander echter nog weinig bevredigend is. Het aantal ge meenten dat het) maximum aan belastingen heft nam toe van dertig tot zevenhonderd; het aantal gemeenten dat geen opcenten heft op de gemeentefondsbelasting ver minderde van driehorfderd-zeventien tot vijftien; het aantal gemeenten, dat niet van eigen middelen kan rondkomen steeg van zeventien tot driehonderd vijf en twintig en het steunbedrag kwam van zeven ton op twee en dertig millioen. Dit alles kon zoo niet verder gaan, al dus spr., zulk een toestand is déprimee- rend voor serieuze gemeentebestuurders en kweekt gemakzucht bij de anderen. Zoo kwam men in 1938 op de gedachte aan een eigen gemeentelijke belastingheffing, doch hierover is door de Tweede Kamer een ongunstig, voorloopig verslag uitge bracht. Spr. acht de gedachte echter in be ginsel niet verkeerd; ook de raadsleden zullen dan de verantwoording tegenover de kiezers weer meer gaan gevoelen. Spr. behandelde verder de door de re- geeering ontvouwde plannen in de zgn mililoenennota 1938, betreffende de uit- keering van vijfendertig millioen aan de gemeenten (waarbij de gemeente wel het recht van belastingheffing zullen moeten krijgen), de voorgestelde verhooging van het crediet aan het werkfonds met dertig millioen, en de uitvoering van het rap port Westhoff, waarbij de gemeenten ook financieel 'belangen hebben, evenals bij het verleenen van bijdragen voor par ticuliere objecten van algemeen nut. Tenslotte behandelde spr. de nieuwe be lastingvoorstellen en de gevolgen daarvan voor de gemeenten. De schade, die de ge meenten er door zullen lijden wordt ge raamd op zestien millioen, en deze wil de regeering vergoeden door zekere belasting bronnen aan de gemeenten terug te geven, waarbij echter gewaakt zal moeten wor den voor onbillijkheden. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat het gelukken zou om de gemeentebesturen weer meer voor eigen daden verantwoordelijk te stellen. Op deze rede volgde nog een uitvoerige bespreking. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Men schrjjft ons: Zaterdag en Zondag j.l. werd te Zoute- lande door 50 Zeeuwen in besloten kring besproken wat bereikt is en wat verder ge daan moet worden in verband met de radio rede van H.M. de Koningin. Allereerst bleek van betere verhoudingen en gelukkiger omstandigheden in het par ticuliere leven. Voorts deelde een fabrikant mede, dat in zijn fabriek openhartigheid, vertrouwen en vriendschappelijke verhou dingen zijn ontstaan tusschen hem en zijn arbeiders en tusschen de werklieden onder ling door het aannemen van de geesteshou ding van „Draagt elkanders lasten" en het besef, dat de fabriek Gods eigendom is. Hierdoor zijn allerlei belemmeringen voor maximale prestaties weggenomen, is het mogelijk geworden zonder wrijvingen op zijn tijd op fouten te wijzen en op zijn tijd te prijzen en is het verantwoordelijkheids gevoel en de arbeidsvreugde gestegen. Een landarbeider vertelde hoe in zijn plaats, waar de verhoudingen gespannen waren tengevolge van een werkstaking, verbetering is gekomen door 'n nieuwe in stelling op elkander en het besef, dat God aller werkgever is en allen, boeren zoowel als arbeiders, werknemers zjjn waardoor te genstellingen vervallen en men in elkander niet in de eerste plaats het kwade, maar het goede ziet, voor elkander gaat denken, en zijn werk met liefde en blijdschap, dus beter, doet. Vertegenwoordigers van den handel, den landbouw en van crisis-instellingen consta teerden uit opgedane ervaring, dat door sa menwerking, als ieder zijn taak vervult en de feiten ook van het gezichtspunt van den ander beziet, dus elkanders lasten dragend naar de wet van Christus, de verschillende noodmaatregelen zonder wrijving kunnen verloopen. Door een groep van personen, als leider of arbeider werkzaam in den landbouw, een groep vrouwen en door anderen, werd over dacht, hoe zij hun plaats, vak, of ambt, kunnen gebruiken tot nationalen opbouw, waarbij in het oog sprong de noodzakelijk heid en de mogelijkheid van onderlinge sa menwerking. Ook de aanwezige jeugd gaf blijken van een nieuwe visie op school en werk en bereidheid om, beginnend bij zich zelf, mee te werken aan geestelijke en mo- reele herbewapening. Allen getuigden van de vreugde, welke de wil tot opbouw, naar het project „Chris tus voor alles", hen geschonken heeft, van de blijdschap voortspruitend uit daden van vertrouwen, moed en geloof en van de hoo- ge innerlijke waarde van vrijwillige, uit eigen overtuiging voortkomende offers tot Jaeil van de samenleving. Daar het voor zeer velen een vreugde moet zijn aan dit nationaal opbouwend werk deel te nemen en zich van het doel en het plan, Zoowel als den weg, nader bewust te worden, werd tot verschillende baanbrekende maatregelen besloten. VERHOOGING SUBSIDIE BURGERLIJK ARMBESBTUUR. Overeenkomstig het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur stellen B. en W. voor deze instelling over 1938 nog een subsidie toe te kennen van 460. Hoewel de kosten van steun aan armlastigen vrij be langrijk hooger waren dan de ramingen, werden deze verhoogingen grootendeels we der opgevangen door de minder verschul digde kosten van verpleging in het gasthuis en de meer ontvangen verhaalskosten. BEDRIJFSSCHADEVERZEKERING VOOR BEDRIJVEN. Reeds in 1933 kwam bij B. en W„ op voorstel van den directeur der bedrijven de vraag ter sprake of het wenschelijk moest worden geacht voor het gas-, waterleiding en electriciteitsbedrijf een bedrijfsschade verzekering af te sluiten. Een desbetreffen de beslissing bleef toen achterwege na in gewonnen advies van de Commissie van Bij stand in het beheer der bedrijven, in welke de meeningen der leden te dezen aanzien zeer verdeeld waren. In den loop van 1937 kwam deze zaak wederom bij B. en W. ter sprake en werd andermaal het advies in gewonnen van de inmiddels van samenstel ling verandere, Commissie van Bijstand. Ook toen bleken de meeningen der com missieleden verdeeld. Hoewel dus over 'de wenschelijkheid van afsluiting eener be drijfsschadeverzekering geen meerderheids advies is verkregen, meenen B. en W. toch den raad in de gelegenheid te moeten stel len in deze een uitspraak te doen. Zij heb ben daarom nadere inlichtingen ingewonnen bij enkele makelaars, waarna zij de Com missie van Bijstand de verschillende aan biedingen hebben laten beoordeelen. Zooals uit haar advies blijkt, geeft de Commissie voor het geval de Raad tot afsluiting van een dergelijke verzekering zou besluiten de voorkeur aan het door de firma P. de Bruijne en Zn. gedane aanbod. De aanbieding is gebaseerd op de volgen de punten: 1. gerekend is met de bedrijfsuitkomsten als verwerkt in de jaarrekeningen over 1937: 2. afsluiting geschiedt op de voorwaarden van de Rotterdamsche Beursbrandpolis, uitgebreid met het risico van alle explosie en renuntiatie aan art. 249 Wetboek van Koophandel; 3. stilstand in het bedrijf wordt vergoed zoodra deze intreedt; alleen voor het Elec triciteitsbedrijf wordt een franchise van 24 uur gerekend; 4. wat het electriciteitsbedrijf betreft om vat de verzekering: a. bedrijfsschade door onverschillig welke oorzaak in het onder station te Middelburg; b. de stagnatie in de stroomlevering van de electrische centrale te Vlissingen tengevolge van onverschillig welke oorzaak aan de Centrale en haar in stallatie, inclusief voedingskabel naar on derstation; 5. uitgesloten is schade door molest en burgeroorlog. De premie zal naar deze gegevens per jaar bedragen; 45.97 voor het gasbedrijf; 30.39 voor het Waterleidingbedrijf en 223.12 voor het Electriciteitsbedrijf, met dien verstande dat voor beide eerstgenoem de bedrijven bij een 5-jarig contract slechts 4 jaarpremiën verschuldigd zijn. B. en W. stellen den Raad voor te willen beslissen of tot afsluiting van een bedrijfsschade verzekering als bedoeld zal worden overge gaan, waartoe zij hunnerzijds het voorstel doen. EEN NIEUWE KLEINKAMEROVEN IN DE GASFABRIEK NOODIG. Kosten 15000. Hangende de ook nu nog loopende onder handelingen met de Zegam omtrent over name der Gasfabriek dan wel koppeling met de Vlissingsche, werden verschillende voorzieningen aan de fabriek der gemeente voorloopig uitgesteld. Intusschen valt thans nog niet te voorzien of en wanneer bedoel de onderhandelingen tot een goed einde zullen worden gebracht. Middelerwijl is een der bedoelde voorzieningen dermate urgent geworden, dat een uitstel niet langer ver antwoord zou zijn, en een regelmatige pro ductie in alle opzichten verzekerd moet worden. Die voorziening bestaat in den bouw van een kleinkameroven in de stoke rij der fabriek. De levertijd is te stellen op 6 tot 8 mnd. en de kosten ramen B. en W. op 15000. Zij verzoeken den Raad een cre diet tot dat bedrag te hunner beschikking te stellen, met dien verstande, dat in de onderhavige uitgaaf door geldleening wor den voorzien. UITBREIDINGSPLAN VOOR DE GEHEELE GEMEENTE Ook al ware niet een streekplan voor het eiland Walcheren in voorbereiding en al leen reeds daarom de vervaardiging van een geheel nieuw uitbreidingsplan voor de gemeente, aanpassend aan bedoeld streek plan, een dwingende noodzakelijkheid, dan toch zou zoodanige vervaardiging, waar het bestaande plan van het jaar 1909 dagtee- kent en dus, vooral in aanmerking nemend de sterk gewijzigde opvattingen omtrent stadsuitleg en stadsuitbreiding, sterk ver ouderd is, urgent moeten heeten. Derhalve zal, naar de meening van B. en W„ thans opdracht tot meervermelde vervaardiging behooren te worden gegeven. Blijkens ont vangen mededeeling van den directeur van gemeentewerken, is het plan in hoofdzaak nagenoeg gereed. Alleen zullen enkele pun ten van het plan in hoofdzaak met de streekplan-commissie behandeld moeten worden. Zij betreffen de hoofdwegen naar en uit de gemeente. Na bereikt^ overeen stemming nopens die punten zal aan uitwer king van het plan in onderdeelen kunnen worden begonnen, terwijl alsdan ook de vaststelling van rooilijnen gewenscht zal worden voor een aantal daarvoor in aan merking komende straten en wegen, zulks aan de hand van daartoe op te maken kaar ten. Met de uitwerking van het plan in onderdeelen, hetwelk goeddeels uit teeke- ningen zal bestaan, is ongeveer 1 jaar ar beid voor een afzonderlijken teekenaar ge moeid. De voor diens belooning noodige uit- gaaf ramen B. en W„ met inbegrip van de kosten der teekenbehoeften, witdrukken enz. op 1600. Voor het maken der rooilijn- kaarten zal ongeveer een half jaar arbeid noodig zjjn en hiervoor ramen B. en W. 900. Zij stellen voor tot een en ander te besluiten en een crediet van 2500 te hun ner beschikking te stellen. VOORZIENINGEN TEN BEHOEVE VAN HET ELECTRICITEITSBEDRIJF. Met het oog op een behoorlijke werk zaamheid van het Electriciteitsbedrijf, zijn verschillende voorzieningen noodzakelijk, n.l. bouw en inrichting van een transfor mator-huisje in de omgeving van het Seis- plein ter vervanging van de aanwezige transformatiezuil; idem van een huisje bij den watertoren ter vervanging van de zuil op het Molenwater; idem van een huisje aan den Nadorstweg; leggen van een hoog- spanningskoppelkabel van het nieuwe trans formatorhuisje aan het Seisplein naar dat aan het Molenwater en van dat bij den wa tertoren naar dat van den Nadorstweg. Het huisje aan het Seisplein is urgent met het oog op het noodzakelijk leggen van den koppelkabel van Seisplein naar Mo lenwater, ter bereiking van een hoogspan- nings-sectionneering van het kabelnet en op de mogelijkheid van het leggen van een hoogspanningskabel naar het terrein van het eventueel te bouwen abattoir aan den Seisweg. De stroomlevering der te verbouwen en uit te breiden Ambachtsschool vereischt een verhoogd electrisch vermogen, speciaal ten aanzien van een vermeerdering der gele genheid voor electrisch lasschen. Daarvoor is een afzonderlijke hóogspanningsaanslui- ting noodig, welke vanuit de Molenwater zuil onmogelijk is en vervanging door een transformatorhuisje tot een eisch maakt. Wenscheljjk is dat huisje, ter verkrijging van een betere spanning in de Korte Noord straat en omgeving, iets meer in de omge ving van den Watertoren op te stellen, waardoor ook de bestaande voedingskabels der pompinstallatie van den toren in dat huisje kunnen gevoerd worden. B. en W. willen daarom het vroegere pompgebouw- tje van den Reinigingsdienst, waarvan zij de huur reeds opzegden, afbreken en op die plaats het huisje doen bouwen. De toe genomen bebouwing van den Nadorstweg vereischt maatregelen tot verhooging van de netspanning. Daarom stellen B. en W. voor het huisje aan den Nadorstweg voor en kan ook rekening worden gehouden met bebouwing van het terrein, dat nog in mi litair gebruik is. Zij vragen voor een en ander een crediet van 33.000. Rekening is gehouden met bescherming der huisjes te gen luchtgevaar, hetgeen de bouwkosten niet onbelangrijk verhoogt. Opbrengst collecte. De opbrengst van de reclasseeringscollec- te bedroeg alhier 440. AAGTEKERKE. Maandagavond hield dé Aagtekerksche Damclub haar jaarvergade ring onder leiding van haar voorzitter, den heer S. Blaas. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat er een na- deelig slot was. Het aftredend bestuurslid de heer A. Verhage werd herkozen en inplaats van den heer L. Trieller die zich niet meer beschikbaar stelde werd geko zen de heer D. Trieller. Tot afgevaardig de naar de algemeene vergadering stelde de voorzitter zich beschikbaar. De vice-voorzitter, de heer D. Trieller, feliciteerde den voorzitter met zijn voor genomen huwelijk, en overhandigde hem namens de damclub een borstélgarnituur. De voorzitter dankte vervolgens de leden voor het aangeboden geschenk. AAGTEKERKE. De alhier gehouden col lecte ten bate van de nationale reclassee- ring heeft opgebracht ruim 8. ARNEMUIDEN. Bij de vorige gemeente raadsverkiezing was er een zgn. „Visschers- lijst" "waarop twee zetels werden behaald. Thans is deze Visscherslijst gecombineerd geworden met een arbeiderslijst onder den titel „Visschers en arbeidersbelangen". De ze lijst vermeldt de volgende candidaten; nr. 1 Jacob van Belzen Jzn. (aftredend); nr. 2 P. Janse Wz,; nr. 3. W. van Belzen Dingeniszoon, nr. 4 Adr. Janse P.zn.; nr. 5 M. de Ridder; nr. 6 P. Jobse Joh,zn.; nr. 6 J. de Nooijer Czn. ARNEMUIDEN. In de Zaterdagavond ge houden vergadering van den Christelijken Zeeliedenbond was de heer H. G. Horninge burgemeester wegens ambtsbezigheden met kennisgeving afwezig. DOMBURG. De vereen. „Domburgsch Handelsbelang" hield Maandagavond een ledenvergadering in de zaal van den heer J. P. Rosendaal, hoofdzakelijk was deze be legd teneinde te beslissen over al of niet aansluiting bij den Kon. Ned. Middenstands bond, zulks naar aanleiding van de onlangs gehouden propaganda-rede. Deze aanslui ting zou mede ten gevolge hebben een aan zienlijke contributieverhooging. Na ampele bespreking werd besloten nog niet tot toe treding over te gaan, maar wel over te gaan tot contributie-verhooging, teneinde met een goede kas een reclame-campagne zoo noodig te kunnen ondersteunen. Beslo ten werd de contributie te brengen van ƒ1 op 4.80 per jaar, terwijl de mogelijkheid aanwezig is om dit desgewenscht maande lijks te voldoen. De verhooging zal gelden met terugwerkende kracht van 1 Januari j.l af. De vergadering die dit voorstel met de vereischte 2/3 meerderheid aannam was er zich van bewust dat het ledenverlies zou be- teekenen, maar meende ook dat het aan vaarden ten goede zou komen aan den in- nerlijken opbouw der vereeniging. DOMBURG. De vlaggetjesverkoop ten bate van de reclaseering bracht Zaterdag alhier op 18. Dit is iets meer dan verleden jaar. SOEBURG. In verband met eenige ter plaatse gedane vondsten zullen onder lei ding van dr. W. C. Braat, conservator bij het Rijksmuseum van Oudheden, te Lei den, in de eerste helft van October a.s. op den zoogenaamden „Burg" te Soeburg, in werkverschaffing opgravingen worden ver richt, teneinde nog iets omtrent bouw en dateering van dezen merkwaardigen aan leg te weten komen. Wanneer deze proef- graving voldoende aanwijzingen oplevert ligt het in de bedoeling het onderzoek het daaropvolgend jaar voort te zetten. RAADSVERGADERING SOEBURG OP VRIJDAG A.S. Voorstellen van B. en W. SOEBURG. Vrijdag a.s. des nam. 2 uui komt de Raad in openbare vergadering bijeen. B. en W. stellen voor aan de N.V. Ver. Petroleum Mij. „Sinfina" een vergunning te verleenen tot oprichting van een on- dergrondsche benzine-bewaarplaats met bo- vengrondsche aftapinrichting op het per ceel Kanaalstraat no. 1. De pomp zou op het trottoir moeten komen voor de werk plaats van den heer Hermes. B. en W. willen de vergunning verleenen voor den tijd van één jaar tegen betaling van 10 Zij deelen hierbij mee, dat het in hun voornemen ligt, een verordening te ont werpen voor het heffen van precariorech ten ter zake van het gebruik van open baren gemeentegrond! etc. Aan de heeren Haeck en Ruissen zoo schrijven B. en W. aan den Raad, is ver gunning verleend tot het aanleggen van twee straten overeenkomstig het uitbrei dingsplan. Deze straten zijn gelegen ach ter de Wilhelminastraat, waarin zij uit- loopen. In de toekomst kan, de eene straat worden doorgetrokken naar de Rittemsche straat. Daar eerstdaags een aanvang zal wor den gemaakt met den aanleg der nieuwe straten en thans reeds een verzoek is ont vangen om vergunning voor den bouw van eenige woningen aan die straten, is het zeer gewenscht die straten van een naam te voorzien. B. en W. stellen voor de eene straat, wel ke in de toekomst vanaf de Wilhelmina straat verbinding zal geven met de Rit temsche straat de „Julianastraat" te doen heeten en de andere straat, loopende vanaf de Wilhelminastraat naar de Ju lianastraat, indien U daartoe mocht be sluiten, den naam „Beatrixstraat" te ge ven. Aankoop van een automobiel- brandspuit. B. en W. stellen verder voor te beslui ten tot aankoop van een automobiel-mo torbrandspuit tot een bedrag van 4000, alsmede tot het aangaan van een geld leening groot 2000 tegen een rente van ten hoogste 3% met een jaarljjksche aflossing van 400 te beginnen in 1940. Er is voor dit doel reeds een reserve ge kweekt van 2000. B. en W. stellen vervolgens voor, om de bepaling (in de verordening op het beheer van het gemeentelijk waterleiding bedrijf), dat door den directeur 1000 zekerheid gesteld moet worden, te laten vervallen, nu een overeenkomst is geslo ten met de Fraude-Risico-Onderlinge. B. en W. schrijven tenslotte aan den Raad: Zooals U bekend is, zijn sedert tal van jaren vele pogingen aangewend om de bestrating van den MiddelburgVlissing schen rijweg verbeterd te krijgen. De Commissie van Beheer van genoem den weg was tot afdoende verbetering steeds niet genegen, zich beroepende op haar financieele onmacht. Toen zelfs het Werkfonds 1934 gelden beschikbaar stelde voor verbetering van den weg wenschte noch de Commissie van Beheer, noch de gemeenten Middelburg en Vlissingen, welke gemeenten gezamen lijk bedoelde Commissie instelden, het be schikbaar gestelde bedrag te accepteeren. Inmiddels werd de toestand steeds meer onhoudbaar. Herhaaldelijk werd over deze zaak met Ged. Staten gecorrespon deerd en geconfereerd, totdat thans een oplossing is gevonden. Genoemde weg komt nl. voor op het tertiaire wegenplan der Provincie. Nu zal de weg uit het tertiaire wegen fonds worden verbeterd. Hiertoe zal het bezit 'der Commissie van Beheer worden afgestaan. De Provincie neemt nimmer traverses in onderhoud over, als hoedanig bedoeld wegvak is aan te merken, omdat dit door de kom van het dorp Oost Soeburg loopt, zoodat het onderhoud na de verbetering dient te worden geregeld. Na een bespreking met een Commissie van Overleg inzake verbetering van den weg hebben. B. en W. zich behoudens na dere goedkeuring van den Gemeenteraad, in principe bereid verklaard het voorstel van deze commissie te aanvaarden. Dit voor stel omvatte overname in onderhoud van het gedeelte weg vanaf de „Ronde Put" tot aan de grens der gemeente Vlissin gen, zijnde een lengte van 1615 m. Uit het tertiairewegenfonds zal een bij drage verleend worden van 15Ö per jaar per km. Het bij de verbetering van be doeld wegsgedeelte vrijkomende materiaal zal gedeeltelijk aan de gemeente Soeburg worden afgestaan. Bovendien wordt aan Soeburg overgedragen het recht van hef fing der aanpalenden over een lengte van 4726 m. De kosten van onderhoud van het over te nemen wegsgedeelte worden geraamd door den hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat op 500 per km per jaar, zijnde over een lengte van 1615 m 807. Hierop komt in mindering de bij drage van bet tertiairewegenfonds ad 242. Bovendien komt Soeburg ten goede de opbrengst van het recht van heffing van aanpalenden, tot een -bedrag van on geveer 167, zoodat uiteindelijk voor re kening der gemeente blijft een som van 398 per jaar voor onderhoud. In de eerste jaren zal, laatstgenoemd bedrag voor onderhoud niet noodig zijn, zoodat dan een reserve gevormd kan wor den tegen den tijd dat het onderhoud een grooter bedrag zal vereischen. Door de gemeenten Middelburg en Vlis singen zullen de overige gedeelten van den weg in onderhoud worden overgeno men. Teneinde aan den onhoudbaren toestand een eind te kunnen maken juichen wij de door Gedeputeerde Staten ontworpen rege ling ten zeerste toe. Wel kost dit voor de gemeente een offer, doch het groote belang dat de gemeente er bij heeft eeri- goede straat te hebben door het dorp Oost Soeburg rechtvaardigt die uitgaaf volko men. Bovendien verkrijgt de gemeente bij het uitvoeren van werken in de straat een zelfstandige positie. Wij stellen U voor overeenkomstig bo vengenoemd plan een besluit te nemen. WESTKAPELLE. Uitgaande van de werklieden wordt de navolgende candida- tenlijst ingediend; 1. Wm. Gabriëlse Az.; 2. P. Huibregtse (aftrj, 3. P. Verhage Lz.; 4. Wm. Huibregtse Pz. (aftr.); 5 S. Hengst Jz.; 6. Wd. Huibregtse Jz. RAAD VAN BAARLAND. BAARLAND. Maandagnamiddag verga derde de Raad voltallig; voorzitter burge meester Vogelaar. De goedkeuring van G. 5. was ontvangen voor: aankoop bouw grond van I. Elenbaas; het sluiten van een geldleening ad 20.000; aankoop grond van J. L. Overbeeke Jr.; den bouw van een raadhuis met annex ambtswoning voor den burgemeester; het koopen van den benoo- digden steenslag samen met het waterschap Baarland c.a. Besloten werd een leening aan te gaan van 13000 ad 3% bij het Weduwen- en' Weezenfonds v. d. Ambt. b. d. Prov. Griffie en van 7000 ad 3 bij de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging; de laatste met een opzeggingstermijn van drie maanden. Een verzoek van de Ned. Heide Maat schappij aan de gemeente, om lid te wor den, werd afgewezen, daar de burgemees ter reeds persoonlijk lid is. De gemeente-begrooting 1939 werd ge wijzigd, op wensch van G. S„ die van oor deel zijn, dat het tekort kan worden be perkt tot 2900. Het bedrag: onderhoud wegen met 240 te verlagen, achtten B. en W. echter niet verantwoord; dit bedrag zal op eenige kleine posten worden bezuinigd. Voor een bespreking van het punt: be noeming schoolschoonmaakster ging de vergadering over in geheime zitting. Na heropening werd benoemd, met 4 stemmen Chr. RiemensTramper; 3 stemmen wer den uitgebracht op C. BurgelKools. De vleeschkeuringsverordening werd ge wijzigd overeenkomstig den wensch van G. S Daarna werd in besloten zitting een be spreking gehouden over den uitslag der aan besteding van het raadhuis. Na heropening deelde de v o o r z. mede, dat de bespreking gehouden is en sloot hij, daar niemand meer het woord verlangde de vergadering. IERSEKE. De visschersvereeniging „Ier- seke" kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. Ph. Bom. Na de gebruikelijke opening en notulen der voorgaande vergadering werd besproken de openstelling van de Waddenzee. Een breed voerige discussie volgde hierover, daar vol gens de inlichtingen al het zaad in het voor de Zeeuwsche visschers afgestane gebied dood is. Besloten werd een deputatie van Ierseke en Bruinisse te zenden naar den heer Van Engelen te Amsterdam om te verzoeken de zaadbank, die bestemd is voor de visschers uit het Noorden, af te bakenen en te doen bewaken en het overige gedeelte ter beschikking te stellen van de Zeeuwen. Tot leden dezer deputatie werd voor Ierse ke benoemd de heeren J. Ph. Bom en D. J. Sinke. Hierna volgde een bespreking over het invoeren van certificaten voor mosselen). Breedvoerig werd dit punt besproken en van alle zijden werd het belicht. Vele be zwaren werden ter tafel gebracht. Het be stuur was de meening meening toegedaan, dat deze invoering zoolang mogelijk moet worden tegengegaan, wegens de vele moei lijkheden die het met zich zal brengen. WAARDE. Alhier zijn door de groep „Nederlandsch Hervormd" voor de aan staande gemeenteraadsverkiezing de vol gende heeren candidaat gesteld: 1. Adr. Wa terman And.z., 2. G. Schrier, 3. M. Water man Mz.; 4. Adr. Dek. 5. Joh. Zuidweg; 6. K. van Koeveringe; 7. J. Oranje; 8. F. Louisse; 9. C. Koole; 10. Abr. Wonder gem. KORTGENE. Ds. Van der MostVan Spjjk en zjjn familie zjjn Maandag in de bloemetjes gezet, ter eere van het 40-jarig jubileum van genoemden predikant. In de Evangelisatiezaal was er gelegenheid om den jubilaris met zijn familie te feliciteeren. Van deze gelegenheid is vooral in de avond uren druk gebruik gemaakt. Er waren bloemen van het Prov. Kerk bestuur, waar ds. Van der Most-Van Spijk voorzitter van is en van het Ned. Bijbelge nootschap. KORTGENE. De collecte voor de reclas- seering, welke langs de huizen is gehouden, heeft 13 opgebracht. KORTGENE. Gevonden voorwerp: een damespolshorloge. Inlichtingen bij den veldwachter. SINT-KRUIS. Als hoofd van den Lucht beschermingsdienst werd aangewezen de heer J. M. Paridaen, ambtenaar ter secre tarie alhier. Door de plaatselijke muziekvereeni- ging ENZK werd alhier Zondagmiddag een concert op de kiosk gegeven. Waarschijnlijk mede door het feit dat de nieuw benoemde dirigent, de heer W. Vernooys, voor het eerst een uitvoering van deze muziekvereeniging leidde was de belangstelling van het publiek vrij groot. Uitgevoerd werden o.a. de nummers „In de Voldijne" en ',,Mos|aïque sur bopera Stradella", welke door dit gezelschap op het concours van muziekgezelschappen te Nieuwvliet zullen worden gespeeld, het eerste als verplicht en het tweede als vrij nummer. De collecte ten bate van de Nationa le Reclasseering welke alhier op Zaterdag jl. gehouden werd bracht 3,70 op. ÏJZENDIJKE. De speldjesverkoop op den Nationalen Reclasseeringsdag bracht al hier 36 op

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6