W föv&trïttctu GOESCHE COURANT) Zal Rusland toch meedoen Het gevaarlijke probleem: Danzig. Opgravingen in Soeburg. 1.0.30 tl.10 l»Tot S„Der 20 h. Verschijnselen, die aanduiden, dat het aftreden van Litwinof weinig verandering in de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie heeft gebracht. Een garantie-aanbod der Sovjet-Unie? De Duce en de Führer willen den vrede. Het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan België. Naar overblijfselen der Noormannen. Verbetering van den Ouden Vlissingschen weg. Er heerscht rust in de vrije stad, maar men rekent vast op een terugkeer naar het Duitsche rijk, NUMMER 109. TWEE BLADEN. DINSDAG H. jm. 22 )ek- 21 laas- tnne 10.00 de 1.1-10 bn.). Per.) 9rk. ram. lort- 3.35 5.20 16.20 3er. lork. en 17.50 en I Leo liano lpro- lork. (.1.20 L.20, Idio- |9.30 en Or- [6.10 lym- lork. Mei. roote |era", Mei. raad" |.00 h. Mei. en |00 h. FDagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. fJJureaux: te MIDDELBURG: St. Pietersfr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 9 MEI 1989. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cto De Engelsche ambassadeur te Moskou Seeds heeft gister, zooals men weet, een bezoek gebracht aan Molotof, den nieu wen Russischen volkscommissaris (minis ter) van buitenlandsche zaken en hem den tekst overhandigd van de voorstellen der Engelsche regeering inzake de deelne ming van de Sovjet-Unie aan het „anti agressie front.Y Het feit van dit bezoek toont, naar Reu ter meldt, in de eerste plaats, dat de Britsche autoriteiten bevredigende verzeke ringen hebben ontvangen, d a t h e t aftreden van Litwinof geen verandering in de buitenlandsche politiek van Rusland beteekent en ten tweede, dat zij de hoop koesteren, dat de Britsche voorstellen als basis zul len kunnen dienen voor een overeenkomst. Ofschoon het Britsche aanbod geen aan vaarding beteekent van de Russische op vattingen, die practisch neerkomen op het sluiten van een bondgenootschap, is er reden om aan te nemen, dat het geba seerd is op een samenwerking op grond slag van wederkeerigheid ingeval van een aanval op de aan de Sovjet Unie gren zende Midden- of Zuid-Europeesche sta ten. Het zou voorzien in overleg en uit wisseling van inlichtingen, doch op het oogenblik schijnt er nog niet sprake te zijn van nader omschreven voorstellen omtrent den vorm der samenwerking. Reuter meldt intusschen het volgende uit de Roemeensche hoofdstad Boekarest: Naar vernomen wordt biedt de Sovjet Unie alle kleine staten aan haar Westgrens defensieve garanties aan, gelijk de garan ties van Engeland en Frankrijk aan Roe menië en Griekenland. Algemeen is men van meening, dat indien deze garanties op een kalme wijze geregeld kunnen worden en op dusdanige wijze, dat hierin geen beleediging van de as-mogendheden wordt gezien, landen als Turkije, Bulgarije, Roe menië en Finland gaarne dergelijke ga ranties zouden aanvaarden. Potemkin naar Warschau. De Russische onder-minister van buiten landsche zaken, Potemkin, die al een paar weken in Zuid-Oost-Europa rond reist (hij bezocht Turkije, Bulgarije en Roemenië) isl gisteravond uit Boekarest naar de Poolsche hoofdstad Warschau vertrokken. Bjj zijn vertrek uit Boekarest zeide Po temkin, dat hij zeer tevreden was over de besprekingen, welke hij in de verschil lende hoofdsteden had gevoerd. Er komt weer een Russische gezant te Boekarest. Gemeld wordt verder, dat de Sovjet- regeering binnenkort een gezant te Boe karest zal benoemen. Sinds een jaar wor den de zaken der Sovjet Unie te Boeka rest door een zaakgelastigde geleid. De gezant werd indertijd terugegroepen, om dat de regeering Goga, welke zeer kort stondig aan het bewind was, een anti- Russischen koers insloeg. Nieuwe Russische gezant te Warschau benoemd. Ook met Polen gaat de Sovjet-Unie de normale diplomatieke betrekkingen herstel len. Tot Russisch gezant te Warschau is de vroegere gezant in Athene, Charonof, be noemd, waarmede de sinds het najaar van 1937 leegstaande post weer bezet is ge worden. Buitenlandsche kringen te Warschau achten deze benoeming naar Havas meldt, van groote beteekenis, omdat het de eer ste daad van Molotof in zijn nieuwe func tie is, terwijl de ambassade langer dan anderhalf jaar door een zaakgelastigde is bestuurd. Men gelooft, dat Moskou een levendiger contact met Warschau wil en dat dit denkbeeld een gunstigen weerklank bij de Poolsche regeering vindt. De ambassadeur Charonof, komt binnen enkele dagen te Warschau aan. Zegt Von Ribbentrop Stefani meldt uit Milaan: Von Ribben trop, die gisteravond naar Berlijn is terug gekeerd, heeft zich in een persgesprek met de Popoio d'Italia geestdriftig uitgelaten over de hem in Milaan als vertegenwoordi ger van den Führer bereide ontvangst, welke tevens gediend heeft om de in het buitenland gepubliceerde „leugens" inzake een anti-Duitsche gezindheid der Milanee- sche bevolking te weerleggen. De leugen, aldus de rijksminister is altijd een teeken van zwakte, en wij, die sterk zijn, behoeven niet te liegen Wat de toekomst betreft, geloof ik, dat het Duitsche en Italiaansche volk gerust kunnen zijn. Vandaag evenals morgen zijn Italië en Duitschland ver- eenigd, omdat zij dezelfde bestemming heb ben. Mogen de democratieën weten, dat Mussolini en Hitier en hun twee volkeren den vrede willen, maar indien men hen niet met rust laat, mogen de democratieën zich dan herinneren, dat die twee mannen en hun volkeren onoverwinnelijk zullen zijn. Het officieele programma. Uit Brussel wordt gemeldt, dat geduren de het officieele bezoek, dat H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden van 23 tot 26 Mei a.s. aan het Belgische hof zal brengen, het leger den eeredienst zal waarnemen. Den eersten dag, op 23 Mei, zal de Ne- derlandsche koninklijke trein waarmee H. M. de reis maakt, te 15.20 uur te Esschen aankomen. Aldaar zullen aanwezig zijn de commandant van het tweede militaire district en een eerewacht van het zesde regiment linietroepen, bestaande uit vier detachementen, met vaandel,] muziek en hoornblazers, onder bevel van den regi mentscommandant. De troepen, die op het perron zullen staan opgesteld, zullen het geweer presenteeren, de trompetters zullen het geeft acht blazen en de muziek zal het Wilhelmus spelen. De Belgische koninklijke trein zal te 15.30 uur uit Esschen vertrek ken, waarbij de troepen opnieuw de eerbe wijzen zullen brengen. De aankomst te Brussel. De koninklijke trein komt te Brussel- Noord aan te 16.30 uur. De commandant van het eerste militaire district bevindt zich op het perron van aankomst, evenals vier detachementen van het 9e regiment linietroepen met vaandel, muziek en hoorn blazers, onder bevel van den regiments commandant. Evenals te Esschen zal hier het hoornsignaal gegeven worden en zal de muziek het Nederlandsche volkslied spelen. Een batterij 75 mm stukken, opesteld in het park van de Cinquantenaire, zal met tus- schenpoozen van dertig seconden 51 saluut schoten afgeven, het eerste schot op het •moment, dat de koninklijke trein het sta tion binnenkomt. Het koninklijk eere-escorte, in groot te nue met standaard, onder bevel van den commandant van het le regiment mobiele troepen, staat opgesteld voor het station op de Place Rogier. Het zal bestaan uit vier pelotons. De koninklijke stoet rijdt naar het ko ninklijk paleis via de Boulevard Botanique, de Schaerbeeksche Poort, de Koninklijke straat, en het Paleisplein. Langs den gehee- len te volgen weg zullen troepen een afzet ting vormen, bestaande uit infanterie en eenheden van rijwiel- en motortroepen, zon der hun voertuigen, alsmede de muziek korpsen van het Brusselsche garnizoen. Het plein voor het paleis zal geheel vrij blijven en omgeven door troepen. Bij het passeeren van den koninklijken stoet zullen de gewe ren gepresenteerd worden, de trompetten 't geeft acht signaal blazen en de muziekcorp sen het Wilhelmus spelen. Een eerewacht van leerlingen der ko ninklijke militaire school bestaande uit vier detachementen met vaandel, onder bevel van den ondercommandant der school, zal de eerbewijzen brengen bij de aankomst der vorsten aan het paleis. Het program van Woensdag 24 Mei. Den volgenden dag, Woensdag 24 Mei zal H. M. de Koningin te 11.15 uur ontvan gen worden ten stadhuize van Brussel, van waar zij te 12 uur ten paleize zal terugkee- ren. Het koninklijk escorte met standaard zal den stoet heen en terug begeleiden. Des avonds te 21.15 uur zal de Koningin een gala-voorstelling bijwonen in den ko ninkljjken Muntschouwburg, waar een spectacle coupe zal worden gegeven. Twee officieren op motorrijwielen zullen de ko ninklijke auto van het paleis naar het the ater en terug escorteeren. Twee andere motorofficieren zullen de auto volgen. De beide eerstgenoemde officieren zullen dicht bij de auto even achter de portieren, rijden. In den schouwburg zullen de eerbewijzen worden gebracht door leerlingen van de militaire school, die in twee rijen ter weers zijde van de eeretrap op de treden van de trap zullen staan opgesteld. Het bezoek aan Luik op 25 Mei Op Donderdag 25 Mei zal H. M. de Ko ningin te 10.15 uit Brussel vertrekken om zich per trein naar Luik te begeven, waar zij te 11.30 uur aankomt. Bij aankomst te Luik zal een batterij stukken van 75 mm met tusschenpoozen van een minuut 51 sa luutschoten afgeven. Het eerste schot wordt gegeven bij aankomst van den trein in het Gare des Guillemins. Vier detachementen van het 12e regi ment linietroepen, met vaandel, hoornbla zers en muziek, zullen op het perron de eerbewijzen brengen. Twee motorofficieren van het le regiment lanciers zullen gedu rende het geheele verblijf te Luik terzijde van de auto der beide vorsten rijden, terwiil twee motorofficieren de auto zullen vol gen. De Koningin begeeft zich van het station naar de tentoonstelling, welke zij zal bezoe ken en waar zij het middagmaal zal gebrui ken. Zij vertrekt te 16 uur uit Luik. De militaire eerbewijzen zullen gebracht wor den in het station bij het vertrek van den koninklijken trein. De commandant van het 3e militaire district zal zich op het perron bevinden en verder zullen wederom de troe pen de wapens presenteeren, hoornsignalen zullen worden gegeven en de muziek zal het Wilhelmus spelen. Het vertrek op 26 Mei. Op Vrijdag 26 Mei, des morgens te 11 uur, zullen dezelfde eerbewijzen als bij aan komst van de Koningin, gebracht worden bij het vertrek van H. M. Koningin Wil helmina, op het station Brussel-Noord evenals omstreeks 12 uur op het station te Esschen. De gemeente Soeburg behoort, met Mid delburg en Domburg tot de plaatsen op Wal cheren, die door hun namen herinneringen wekken aan den tijd, dat de Noormannen ijl ons gewest verbleven. In de drie ge noemde gemeenten zouden blijkens een stu die van prof. Huizinga, de Noormannen burchten, althans versterkte nederzettin gen hebben gehad, van waaruit zij hun toch ten ondernamen. Niet alleen de laatste lettergreep van de plaatsnamen maakt dit aannemelijk. Ook uit de wjjze waarop later sfraten om de eermalige burchten zijn aangelegd zou op een versterkt centrum duiden. In het Oostelijk gedeelte van de gemèen- te is deze formatie al heel goed bewaard gebleven. Een aantal straten sluit daar een rond heuvelachtig terrein in, dat thans voor den tuinbouw v.ofdt benut. Toen prof. Huizinga zijn inzichten in den oorsprong van boven genoemde plaatsen had kenbaar gemaakt, heeft de bekende verzamelaar van een speurder naar Zeeuw- sche bodemvondsten, de heer Hubregtse uit Burg, het terrein, waar in Soeburg eertijds de Noormannen zouden hebben gewoond, in oogenschouw genomen. Zonder te graven kwam hjj in het bezit van een groot aantal merkwaardige oude scherven, die volkomen overeenstemden met de scherven en voorwerpen, door hem in den loop der jaren in Burg aangetrof fen. Hij deed van zijn bevinden mededeeling aan dr. Burgersdjjk, conservator van de steenen kamer van het Zeeuwsch Genoot schap, aan dr. Unger, en aan dr. Braat, conservator van het rijksmuseum in Lei den. Deze laatste heeft in een en ander aan leiding gevonden om in Soeburg opgravin- HET INITIATIEF VAN DEN PAUS, De H. Stoel zou een inter nationale conferentie inzake Dantzig voorstaan. De News Chronicle bericht, dat men de mogelijkheid overweegt een Europeesche conferentie bijeen te roepen teneinde het vraagstuk van Dantzig te regelen. Vernon Bartlett verklaart van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat de Paus hiertoe het initiatief zou hebben genomen. De con ferentie zou Engeland, Frankrijk, Italië, Polen en Duitschland vereenigen. De apostolische nuntius te Londen mgr. God frey is gisteren door den minister van bui tenlandsche zaken, lord Halifax ontvangen, om hem het plan voor te leggen. De Daily Express bericht, dat gisteren de Poolsche minister van buitenlandsche za ken, Beek, den nuntius te Warschau, mgr. Cortesi heeft ontvangen. Het blad is van meening, dat hierdoor de geruchten volgens welke de Paus zou hebben (aangeboden, tusschen Duitschland en Polen te bemidde len, meer grond van waarheid krijgen. DE REGENT VAN ZUIDSLAVlë NAAR ITALIë, De regent van Zuidslavië, prins Paul en zijn gemalin, vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, Markowitsj, en den Italiaanschen gezant te Belgrado, zijn hedenmiddag in Italië aangekomen. Zij zul len de gasten zijn van het Quirinaal. De regent zal in het Venetiaansche Paleis te Rome een onderhoud hebben met Musso lini. Zaterdag keeren de Zuidslavische gas ten naar Belgrado terug. gen te gaan doen. In de tweede week van October, als de oogst van het terrein is, zal hij (gelijk ook reeds in het kort in het 2e blad gemeld) met een tiental werkloozen in Soeburg aan het werk tjjgen, om na te gaan of de bodem gegevens bevat,* die voor de historie van waarde zijn. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: afnemende bewolking, droog weer, iets warmer overdag, meest zwakke N. tot O. wind. UKKEL: lichte tot matige wind uit N.- richtingen, over het algemeen schoon weer, lichte bewolking, op sommige plaatsen eeni- ge regen, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 5 gr. op het laatst van den nacht nevel of mist. WO 10 Mei. Zon op: 4 h 16; onder: 19 h 38. Licht op: 20 h 08. Maan op: 12 h 29; onder: 10 h 4. L.K.: 11 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 9 4.56 17.11 11.11 ,23.39 Woensdag 10 5.38 17.56 11.49 Donderdag 11 6.32 18.51 0.21 12.39 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Mei. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 9 6.44 19.03 0.02 12.17 Woensdag 10 7.23 19.44 0.41 12.57 Donderdag 11 8.11 20.32 1.22 13.47 Aan de Gemeenteraden van Middelburg en Soeburg hebben B. en W. dier gemeen ten voorstellen gedaan, welke verband hou den met een radicale verbetering van den Ouden Vlissingschen weg. Binnen afzien- baren tijd zal deze zaak nu eindelijk haar beslag kunnen krijgen. Men vindt de voorstellen op de 2e pagina van dit eerste en op de 2e pagina van het 2e blad. (Vaneen specialen verslaggever). DANZIG, 7 Mei. Begrijpelijk als de Duitsche wensch naar een verbindingsweg tusschen het Duitsche Rijk en Oost-Pruisen ook jnogg zijn, wij denken er niet aan, zoo verklaren de Polen thans, op den Duitschen wensch naar een exterritorialen weg in te gaan. De bedoe ling van de Duitschers is duidelijk, zoo meenen de Polen: men wil ons afsnijden van de Oostzee. Wij moeten over den ge- vraagden weg de controle behouden, en wat Danzig betreft: wij willen garanties, waarop wjj ons kunnen verlaten, en dan willen wij praten Dwaze voorstellingen. Sprekend met Polen zoowel als met Duit schers doet men merkwaardige ontdekkin gen. Zoo bleek mij nog eens weer welk een oppervlakkigen indruk Duitschers, die niet in het Rijk leven, soms hebben van den toestand aldaar. Hoort men dergelijke lieden spreken, dan is het daarginder een paradijs en is het in Polen een hel moet men hen gelooven dan worden de Duit sche minderheden zoo ongeveer „am lau- fenden Band" mishand|eld en gemaltrai teerd. Spreekt men daarentegen met Polen dan is het net precies andersom. Natuurlijk zijn er gevallen van mishan deling, maar bij mishandelen zijn er nog altijd minstens twee noodig en nu is het maar de vraag: hoe is dat alles aan den gang gekomen? Wie is begonnen? Heeft degeen, die de eerste tik ge kregen heeft, zich oogenblikkelijk uit de voeten gemaakt of heeft hij teruggesla gen? Is het ook niet mogelijk, dat de eerste tik gegeven is door hem, die in de benauwd heid zat en zich tijdig het spreekwoord herinnerde dat het zaliger is te geven dan te ontvangen? Men mag deze verhalen over mishandelingen ook niet al te tragisch op nemen. Een man met wien ik sprak een brave, rustige burger schold naar hartelust op iederen journalist die geen Duitscher was. Toen ik hem vroeg welke kranten hij dan wel allemaal las om dat zoo precies te kun nen weten, luidde zijn antwoord: „Natuur lijk Duitsche wat daarin staat is waar en nou kan Beek zeggen, wat hij wil, voor ons geldt enkel en alleen het woord van Hitler. Wat die heeft gezegd dat is zoo daran gibt's nichts zu rütteln. En wat doet U eigenlijk?" „De mooie huizen bekij ken", zei ik, en bracht het gesprek op ar chitectonisch terrein. Het is tenslotte altijd weer de manier waarop men iets doet, iets zegt of iets schrijft De rede van Beek. Der „Danziger Vorposten" het ambte lijke orgaan van de NSDAP, in Gau Danzig (dragende op het titelblad op een zwar te streep tusschen twee Haakkruisteekens de zinrjjke zin: „Zurück zum Reich Ge- gen vertragliche Willkur") noemt Beck's rede eigenlijk overbodig, omdat Beek stil stond bjj de bereids door Polen afgewezen Duitsche eischen; het blad constateert dat men niets is opgeschoten. Zoo schrijft het blad: „Was Beck erzahlte war nicht viel." Dat is volkomen juist en daarin schuilt juist mijns inziens tenminste de kracht van deze de deur openhoudende rede men is in het Derde Rijk wel heel erg met lange redevoeringen verwend en vergeet wel eens dat het hem in de lengte niet zit. Hoe reageerde men hier nu op deze rede die met zoo ontzettend veel „tam-tam" door verschillende organen was aangekondigd? Ik heb geljjk gehad toen ik voorspelde dat ook hier de soep wel niet zoo brandend heet zou worden gegeten als zij ter tafel scheen te zullen komen: het is in Danzig volkomen rustig gebleven. Wanneer ik zoo op straat en in verschillende lokalen mijn oor te luisteren leg, hoor ik niets bij zonders. Duitschland wé'et dat het niet te doen heeft met een volk, dat bij voorbaat in zijn schulp kruipt en dat den moed heeft op bepaalde van zijn standpunt bekeken vitale punten „neen" te zeggen. Wie zich een beeld van den toestand wil maken, herinnere zich de hier door mij gehoorde expressie: „Wij zijn geen Tsjechen!" Dat zegt genoeg. Danzig zal naar het Rijk terugkeeren! Zoo kwam ik met een paar menschen in gesprek een jonge en een oudere Duit scher Zij zeiden niet al te veel, maar de jongere meende er mij dan toch op te moe ten wijzen en ik zou goed en verstandig doen dat te schrijven ook! dat Danzig „so wie so" tot het Derde Rjjk terug zou Keeren. Legaal of niet legaal was zijn con clusie, maar terug komt het. „Op welke manier stel je je die terugkeer voor?" in formeerde ik. Daarop kon hij mjj helaas nog geen antwoord geven als ik hier nog een tjjdje bleef dan zou ik het mis schien zelf wel zien. Maar teruggoed schiks of kwaadschiks Toen sprak ik met den oudere, die het gesprek met zijn jongen metgezel aandach tig en meer dan eens met een licht hoofd schudden had aangehoord. Deze was min der zeker van dien terugkeer. Hij had den oorlog meegemaakt, een tijdlang in het Poolsche leger gediend en schilderde mjj dit leger als niet minder dan het Duitsche. Zijn eenige hoop was, dat dit alles nog langs banen van kalm onderhandelen in orde zou komen. Het wil mij echter voorkomen, dat de ge dachte aan een oorlog eer toe dan afneemt, al spreekt niemand het duidelijk uit. Duitschland zoo zette de oudere man het mij in een redeneering, waar geen speld tusschen te krijgen was, uiteen Duitsch land zal tenslotte een deel, en geen al te klein deel, van zjjn eischen moeten laten vallen, en het is de groote vraag kan de Duitsche regeering dat momenteel nog? De Polen, zoo verklaarde hij zeer nadrukkelijk, zjjn bereid zoo noodig de wapens op te ne men daar valt niet aan te tornen. En met welke Polen men ook spreekt altijd weer zal men merken, dat het hun vaste over tuiging is dat het Derde Rjjk niets anders beoogt dan Polen van de Oostzee terug te dringen De schoonheid van dè Vrije Stad. Dit gesprek speelde zich af in een van de vele wondermooie „Weinstuben", die deze architectonisch zoo prachtige stad bevat, een stad waarin het daarom zoo loonend dwalen is, omdat zjj den beschouwer terug voert naar tijden van heel wat minder ner vositeit en dreiging van angst en beklem ming als waarin wij heden ten dage leven. Ziet deze wondermooie huizendeze smalle huizen uit de vijftiende, zes tiende en zeventiende eeuwziet de groengeverfde deuren met de helder gepoetste klopperssta een oogenblik stil voor deze fijn gekartelde geveltjes, overvloedig met gouden tirelantijnen ver sierd, werp een bescheiden blik door die smalle vensters met kleine ruitjes waarach- jVRIJSTAAT DANZIG ter de elëctrische lamp zoo allermerkwaar digst aandoet. Hier vermoedt gjj geen mo dern gekleede dames achter een bridgetafel, hier schiet gij in !een ongeloovigen lach wan neer gij er u rekenschap van geeft dat daar waar de tijd schijnt te zijn blijven stilstaan radiomuziek weerklinkt veeleer ziet uw blik statige dames in crino linerokken gehuld, rustige, bedaarde vrou wen met handwerkjes en op de tafel een ouderwetsche speeldoos als waarvan ons de Camera Obscura weet te vertellen...... Niet andfers is het met een prachtig oude poort, waaronderdoor de Poolsche konin gen plachten te rijden om de hulde hunner onderdanen in ontvangst te nemen. Beter dan het bruin van het „Ehrenkleid" der S. A.-mannen zou hier het mét goud bestikte fluweel van hoog te paard rjjdende ridders passen. Uit deze honderden jaren oude poort perst zich de electrische tram, hfet is een poort die niet meer dan twaalf meter breed is en die mjj, onkundige op bouwkundig ge bied, een mengeling schijnt van romaansche en renaissance-stijl. Boven ontwaar ik vier boogramen en tegen den gevel staan vier pilaren als geplakt, schaarschelijk met goud versierd en over den gevel heen staat op den blauwen ondergrond een spreuk die ons in het Latjjn leert, dat ééndracht kleine sta ten groot maakt, tweedracht daarentegen de groote uiteenvallen doet. Het Poolsche wapen op een rood veld en goudomkranst prijkt er boven. Men doet veel om deze mooie gebouwen te, onderhouden en de laatste jaren is er heel wat gerestaureerd wat anders zeer waar schijnlijk ten ondergang zou zjjn gedoemd. Niet anders is dat het geval bjj de impo sante Marienkirche de trots van Danzig een geweldige gothische „Gottesburg" die in 1500 voltooid werd. Hier zien wij een zeldzaam interessant schilderij van een Ne- derlandschen meester het Laatste Oor deel voorstellend wondermooi zijn de kleurten bewaard op kinderlijke wijze heeft men hier voorgesteld hoe de straf de boezen, de belooning van het ingaan in den Hemel den braven wacht. Ik stond er gisteravond voor met 'n ouden Danziger en als een wondermilde streeling vloeide het maanlicht over 't eeuwenoude gesteente. Hij vertelde mij de geschiedenis \an het bouwwerk en besloot zjjn verhaal met het volgende, zoo wonderwel passend op hetgeen wij thans in Danzig doorleven: „Die Glocken rufen. Sie halten in Kampf und Schlacht. In dem steinenen Turm von Sankt Ma rien tewige Wacht. Sie warten auf ihre Stunde zu der Gott selber sie lauten wird und Den Tag der Erlösung verkiindet mit ehernem Mund „Want zoo besloot de oude man zjjn historische uiteenzetting die dag der ver lossing zal komen. Reken daar op." „Hoe en wanneer?" vroeg ik. „Darüber wollen wir lieber nicht re« den", luidde het antwoord

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1