ZEEUWXCH ZONDAGSBLAD I .of der Zotheid predicatie 1 I VAN DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELDURSSCHE COUDAhT 6 Mei 1939|| KORTE DAEGELIKSE DIENGEN 2EEUWSCHE KRONIEK. Del UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR. DAMMEN EN SCHAKEN. lÉffil iÉi *iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw VI. DE GOEDE HERDER. Wanneer men in Westersche lan den buiten het Evangelie om over God nadenkt, wordt Hij vaag en ver. Hoe dieper gedacht, des te minder wagen wij te spreken van „Hij". Het diepste is dan wellicht, dat wij niets meer zeggen; leven naast een eerbiedig opengelaten ruimte. De Bijbel tracht deze ruimte te vullen met een overmacht van ge stalten. De Goede Herder is er één van, velen tot redding. Over de golvende vlakte vluchten de schapen. Schemer. Is het avond, is het morgen? De wolven huilden in het bosch vlak bij. Toen vluchtten de schapen, herwaarts, derwaarts, wild dooreen, dom loopend, botsend, vech tend, vallend, zich verwarrend in de struikenéén chaos, één ontredde ring. Is er dan geen herder? Maar ginds op den heuvel staat de herder te roepen te smeeken, eeuwenlang: „gij nu, o mijne schapen, mijn scha pen" Soms staat één der stomme dieren stil en luistert, herkennende de stem van den Meester en keert terug. Deze gestalte Gods kunt ge lezen in Ezechiël 34. Dit kon echter wel literatuur zijn. Dan is zwijgen bij een leege ruimte eerlijker. Maar dankbaar getuigen velen, dat het geen verdichtsel is. Om dat zij het roepen hoorden van Hem, aangaande Wien geschreven staat: „En Jezus omging al de steden en dorpen, leerende in hunne synagogen, en predikende het evangelie des Ko- ninksrijks, en genezende alle ziekte en alle kwale onder het volk. En Hij de scharen ziende, werd innerlijk met ontferming bewogen over hen, omdat zij vermoeid en verstrooid waren, gelijk schapen die geen herder hebben." Zoo is in de open ruimte de gestalte van den Goeden Herder, En daarom heen kan geen zwijgen zijn. Want in dien wij zwegenzouden de steenen roepen. (Luc. 19), F. „Goeie boeken". „Néderlanse Taal, dat vind ik voe' mien, 't vernaemste vak", was mien mêenege, mae', „net nie", kreeg ik ten antwoord: „leze, dat komt er 't mêeste op an, wan', a' je goed leze kunt, zö, da' je steeds oalles goed begriept, wat a ter staet, dan ku' je oalles zelft lêere en te weten komme". Dat wil ik daarlik anneme. En, a oalle ménsen mie' begriep konne leze, dan was ter ok anêens een gróoten 'öop moeite en misverstand uut de waereld. Dat mist agauw gin kêer, as ik m'n eigen opstel of praatje of 'oe mö' 'k het noeme, in de krante leze, dan zie 'k er 't êen of 't Eire in stae', dat a je op twi menieren uut zou kunne legge'. Net as noe vlie weke, toen zeg ik, dat de guus zö graag die boe ken leze van „de Katuil" en „de Schouw- sche Smokkelaar", dust, ik zegge: „dat zei genoegt". Mie' andere woorden: „dat bin goeie boeken". Noe bedoel ik dae' vanselft in de varste varte nie' mee: „oalles dat a de guus, of de ménsen het liefste leze, dat is ok het beste van 't gêen dat a ter zö-a 'eschreve wordt". Nêe-e, 't is schande da' 'k het zegge mot, mae' gemêenlienge is 't net andersom. Dae' za' 'k je nog is een staaltje van vertelle. Liek a' je meschien nog weet, ik as kind êenegen tied in Brabant' 'eweund. Dae' wier toen lingst de deuren 'eleurd mie boe ken, die a in afleveriengen bezurgd wiere, ielke weke één; zestien bladzijden was dat. Den êesten wier mae 'in de gank 'egöoid, die raepten je oj, en ja, dat spreekt je las die. Dat begon dan a dadelik zö boeiend, dat een ieder wé' nieuwsgiereg móst worre nae' 't vervolg, en van onder an de zestiende bladzijde gieng dat dan op die voege: plotseling gebeurde er iets verschrikkelijks, de lichten gingen uit, de vleugeldeuren sprongen open, en boven het gehuil van den storm klonk een akelige, onzichtbare stem, die zeide:Dan was de bladzij vol en a je noe te weten wou komme, wat a ter 'ezeid wier, dan most je de are weke de twidde of-leverienge köope en zö vervolgens iedere weke, een jaer an een stik en soms nog langer, wan' dat wie- re boeken man, as biebels; zö dikke. Nou, ik wille eerlik weze: ik was onset- tend nieuwsgiereg nae' dat vaddere verloop, en ik liep een 'êelen dag te verzinnen, 'oe a 'k dat is an zou motte legge, om gedae' te kriegen da' ze d'r eigen daer op abonnêer- den. Je mö' bedienke: vroeger zwaaiden de bie mien niks boven een möoi boek. Dan kun ze van mien part oal de radio's en schouwburgen en bioscopen kadoo kriege'." Maer alla, wi' was ik noe 'ebleve? Juust, dat misje vroog toen: ,,mö' je jen eigen nie' abonneere bie die boekevent, dan krieg je ielke weke zestien bladzijden". Ze lei toen 'êel dat geval vadder uut, en ik kust dae' uut opmaeke, da' me 'ier wee' mie' „ver gif" te doen En ik docht: „kiek, 'oe ge- lokkeg noe toch, daê ik dae' mie' op d' öogte bin; noe kan ik dat misje dae' voe' bewaere". Ik zegge: „nêe-e m'n kind, die soort boeken lees ik nie'. Dat zou zonde we ze van je tied". Toen vertelden ik dan, wat- voe' oordêel a die krante dae' indertied over 'estreken en daermee mêenden ik dan, da' 'k dat misje van die boeken öf- 'ehouwen Mae' goeiendag, wat was ik de planke toch mis. Daer is me die meid gae' fietse, van den êenen nae' den aren, net zö lank, toet a ze der êen te pakken kreeg, die a die „pillen" innam. En ze ei ter smaekelik van mee-'egete 'oor. 't Gekste van 't geval was nog, da' ze zö in die geschiedenis mee leefden, da' ze, ielken keer a ze me zag, 'êel 't verhaal tegen me wou vertelle. Zie kon der gin kwaed in zie-e, 't was juust 'êel prachteg. Ze zou me 'edwongen om te luusteren, en om 't ok te lezen. Maer ik dee' 't nie', weet je. Dat a je as kind 'eleerd bint dat bluuft er toch zö vast inzitte'. Freek Hóógstee. ménsen nie' zö lucht mie d'r dubbeltjes as tegenwooreg. Mae', wat raai je? Dae' kom 's aevens de krante en dae' staet een kwaed stuk in over die soort boeken in afleve riengen en onder meer, nae' oal die jae- ren weet ik de woorden nog, „in een vergulde pil wordt vergif toegediend". Ja kiek, dae' was 't mie' gezeid daer 'ieuw oalles mee op. As kind was ik bu- tengewoon meegaende, dusv a was 't, da' ze der nog een dubbeltje bie-'eleid ik 't boek nie' mi' wille' leze'. Mae' noe! Jaeren en jaeren naedien bin ik in ge sprek mie' een misje van een jaer of twin- teg. Over oalder-'ande boeken. Noe zu' je meschien dienke: „praat jie ok nog wé' is j over wat aars?" Nou, om de waer-'eid te zeggen: „m'n daegelikse bezegheden doe 'k mee plezier, mae' voe' ontspanning, gaet er DE ZEEUWSCHE KAAPVAARDERS. III. De reeds genoemde admiraliteitscolleges moesten ook gevangen genomen vijandelijke zeeroovers vonnissen. De admiraliteit van Zeeland had eens een moeilijk geval. De schelvischschuit van Pieter Rombouts, te Zieriksee thuis hoorende, was door de Duinkerker kapers veroverd. De schuit en de bemanning werden natuurlijk naar Duinkerken opgebracht. Rombouts en zijn makkers gingen echter over op de vijande lijke kaperschepen. Later werd Rombouts met eenige Duinkerkers door de Zeeuwen gevangen genomen en naar Zeeland opge zonden. Met het vonnis der Duinkerkers was men spoedig klaar, maar 'wat te doen met Rombouts? Hij was een Duinkerker kaper en toch ook een Zeeuw. In onzen tijd zou zoo iemand, die feitelijk een landver rader was, bijzonder streng straffen. Vroe ger dacht men er anders over en Rombouts werd genadig behandeld. In het jaar 1609 werd door onze Repu bliek met Spanje het 12-jarig bestand ge sloten. In de eerste 12 jaren dus geen strijd, ook niet ter zee. De Zeeuwen waren tegen het sluiten van het Bestand geweest. Meer dan dertig jaren was hun gewest van den vijand reeds bevrijd en de strijd ter zee, vooral de kaapvaart, bracht hun voordeel. Voor Vlissingen in het bijzonder, maar ook voor Middelburg, was de kaapvaart vaak de kurk, waarop de stedelijke financiën dre ven. Er waren soms tijden, dat 1/3 van de Vlissingsche bevolking van de kaapvaart leefde. De groote rijkdom van Prins Mau- rits moet ook voor een groot deel afkom stig zijn van zijn aandeel in het zoogen. „buitgeld". Door het Bestand hield dat alles op. Bo vendien waren de Zeeuwen bevreesd voor de heropening van de Schelde en hierdoor voor den weder opbloei van Antwerpen. Na het beëindigen van het Bestand werd de strijd tegen Spanje te land en ter zee hervat. De oorlogsvloot werd opnieuw uit gerust en de ingezetenen der havensteden konden zich weer op de kaapvaart toeleg gen. Er voeren echter weinig kaapvaarders uit. Wel behaalde in 1622 de admiraal Jo achim Hendrikse Swartenhondt bij Gibral tar op de Spanjaarden een overwinning en wist hjj ook den Duinkerker kapers ontzag voor hem in te boezemen, doch de Zeeuwen maakten weinig schepen buit. De Duinkerkers traden zóó driest en in zulk een groot getal op, dat de zee onveilig was geworden. Ieder, die in hun handen viel, werd soms wreedaardig om het leven gebracht. De visschers durfden niet in zee steken, zoodat hun bedrijf zoo goed als stil stond. Terecht klaagde Vondel in dien tijd, dat de Duinkerkers „de zee met vlooten overheert „en visschers vangt en spant, verwt [zeelui doods van vreezen, „soo datter een geschreij van weduwen [en weezen „ten hoogen hemel rijst uit dorpen en [uit steden". De bewoners der kuststeden morden te gen de hoogere en de lagere bevelhebbers van de zeemacht. Deze werden opènlijk be schuldigd door hun lauwheid en schuld te zijn van alles. Dat de overmoed der Duin kerkers groot was bleek uit hun plunderen van Iersekedamop Zuid-Beveland, waarna zij het dorp in de aseh legden. Het gemor ging tot daden over. Toen de luitenant-admiraal Van Dorp te Vlis singen aan wal stapte, werd hij door het volk op straat achterna geroepen en uitgescholden. In V e r e werden zelfs steenen naar hem geworpen. De Staten van Zeeland ontsloegen hem, waardoor er weer een verwikkeling tusschen Holland en Zee land ontstond. De door Frederik Hendrik tot admiraal benoemde Pieter Pieterse H e i n, de bekende winnaar van de Zilver vloot, zou den toestand der vloot verbete ren. Hij heeft niet lang als admiraal dienst gedaan, daar hij den 20sten Juni 1629 tegen de Duinkerker kapers sneuvelde. Onder de Zeeuwen en de Hollanders be gonnen de moed en de durf te herleven. Vooral de Vlissingers gingen zich weer op de kaapvaart toe te leggen. De gebroeders Lampsins rustten uit eigen middelen 12 groote schepen uit, samen 180 stukken geschut voerende. Deze schepen werden Nieuwe Kruisers (de kaapvaart heette ook kruisvaart of ook Nieuwe Geuzen genoemd. Vele vijandelijke schepen vielen den Vlissingers in handen. Er werd later zulk een groot aantal gevangenen gemaakt, dat door middel van dezen tot driemaal toe een uitwisseling plaats had. In de gevangenis sen te Duinkerken zuchtten reeds lang ve- EEN SNELWERKENDE BRANDSPUIT. Het is heel dikwijls noodig, dat de brand weer direct met blusschen kan beginnen als de wagens bij de plaats van den brand aan komen. Maar meestal is dat niet direct mo gelijk. Er gaan altijd nog wel een paar mi nuten verloren voor de spuiten werkelijk water geven. In een groote fabriek voor brandweerma teriaal in Duitschland, de fabriek van Metz, is nu een nieuwe spuit uitgevonden, waarbij het mogelijk is om direct bij aankomst met blusschen te beginnen. Een bepaalde inrich ting op de brandweerauto maakt het mo gelijk om al, terwijl de auto naar de plaats van den brand rijdt, de bluschpomp in wer- kign te stellen. Tegelijk kan het waterven tiel geopend worden en ook het ventiel naar de voorraadkamer van het schuimblusch- middel. Met één beweging worden de drie leidingen van de schuimbluschslangen open gesteld. Op het oogenblik dat de auto stil staat, zijn de drie schuimbluschslangen met een in staat om schuim uit te spuiten. Twee spuiten zijn met slangen van 25 meter en één met een slang van 35 meter aan den wagen bevestigd. Ze zijn bovendien zoo ge maakt, dat de spuiten ook al kunnen wer ken, terwijl de slangen nog niet zijn afge rold. Verder kunnen nog vier andere slan gen aangesloten worden. Er is een pomp in den wagen, die 2500 liter kan verwerken en een straal van 80 meter hoogte kan vor men. De tank bevat ruim 2000 liter water en 200 liter schuimeztract. De heele wagen is zoo gebouwd, dat hij gemakkelijk over moeilijk terrein kan rijden. Vooral bij vlieg tuigongelukken, wanneer vliegtuigen bran dend naar beneden storten kunnen deze nieuwe brandweerinrichtingen groote dienst bewijzen en men verwacht er dan ook veel van. Ie onzer zeelieden, die nu hun vrijheid kre gen. Door het bloeien van de kaapvaart kwam te Vlissingen meer welvaart. De scheeps timmerwerven, de zeilmakerijen, de touw- slagerijen, enz. hadden het druk. Door die groote verdiensten kwam het vaak tot uit spattingen en nam de zedeloosheid toe. De kerkeraad van Vlissingen vroeg daarom aan de classis Walcheren toestemming om strengeren tucht te mogen uitoefenen te gen de ongebondenheid als gevolg van de vrijbuitersvaart. Bekende kapiteins in dienst van de gebr. Lampsins waren Jan Gideons en Abraham Crjjnssen. Ook Michiel de Ruijter had op hun schepen zijn opleiding. De Westindische Compagnie, waarbij de Lampsins nauw be trokken waren maakte haar meeste win sten door de kaapvaart. Van af haar oprich ting (1621) tot 1636, dus in 15 jaar tijds, heeft zij 547 schepen veroverd. Onnoodig te zeggen, dat de heeren Lamp sins door de kaapvaart en den handel rijk werden. Uit eigen beurs maakten zij vele gevangenen en slaven vrij. Zij versierden de stad Vlissingen met prachtige huizen. Het tegenwoordige gebouw van het Ned. Loodswezen op den Nieuwendijk hoorde hun toe. In den gevel staat een steen met hun wapen. Aan den Koudekerkschen weg legden zij een prachtige buitenplaats, L a m- merenburg aan. Thans staat er een boerenhofstede. Ook de oorlogsvloot ging zich beijveren in den strijd tegen de Duinkerkers. Hierbij begonnen twee Vlissingsche heldengeslach ten, n.l. de EvertsenendeVan Trappen, gezegd B a n k e r t, uit te munten. Alzoo was die strijd de bakermat onzer zeehelden. Met ware doodsverachting hebben zij het vechten op zee geleerd. Zij hebben zich daardoor die bekwaamheden eigen gemaakt, waardoor zij boven anderen gingen uitsteken. Door het krachtdadig optreden, vooral van de Zeeuwen, begonnen de Duinkerker kapers onze koopvaardijschepen meer te ontzien, zoodat de verzekering op schepen en koopwaren van en naar de zoogen. bocht van Frankrijk van 10 daalde op 3 (Wordt vervolgd) R. B. J. d. M. (Nadruk verboden.) De kus van celluloid. Er is misschien geen enkele kus, 'die zóó veel verwarring en misverstand heeft ge sticht als de kus van Hollywood men zal toegeven dat dit heel wat zeggen wil. Over den kus van Hollywood is heel wat onzin geschreven en u zult moeten goedvinden dat ik daar nog wat aan toevoeg. Maar be reid u ditmaal voor op een verbijsterende onthulling, een onthulling die nu eens de puntjes op de i zet. Ja, wat zijn er geen geleerde beschouwin gen verschenen over den filmzoen. Wat is er niet een bombast over verkocht! Men heeft de filmkussen zelfs, net als de zoog dieren en de amphibieën, in families trach ten te verdeelen. Er waren schroomvallige of vluchtige kussen (osculum vulgans), normale of kameraadschappelijke (osculum amicans) en tenslotte gevoelvolle kussen van het genre je-hebt-nog-allen-tijd-de- laatste-tram-jiis-nog-lang-niet-weg (oscu lum connubians)Het bioscooppubliek geeft er zich geen rekenschap van, dat het we tenschappelijk wordt gedoseerd. Het neemt de kussen zooals ze vallen. Het mag die kameraadschapsuitingen wel en hoe ze in het Latijn heeten (maar dat ook alleen) laat de toeschouwers koud. Je zou dan ook zeggen dat ze er niet genoeg van konden krijgenen het gek ke is dat ze niet genoeg krijgen. Inderdaad niet. En door hun eigen domme schuld. De filmproducers geven het publiek niet de volle maat, en de oorzaak daarvan is hun teleurstellende ervaring. Luister en verwonder u met mij: Het is niet de hartelooze censor die de lange kussen coupeert; het is de filmproducer zelf. En ik zuig dit niet, mijn beroep ge trouw, uit mijn duim. Het is Sherman Todd, een cineast die werkt voor Metro Goldwyn en zoo juist „Wuthering Heights" heeft vol tooid, die de officieele houding van de film wereld tegenover al te veel gezoen op het witte doek openhartig uiteenzet. De filmkus, vertelt hij, wordt aan ban den gelegd door het publiek zelf. Wat den filmzoen om zoo te zeggen in den kiem doet smoren is de neiging van de toeschouwers om in lachen uit te barsten; een lachen dat vermoedelijk veroorzaakt wordt door een gevoel van verlegenheid, en soms in regel recht nerveus gegil overgaat. Ziedaar de re den, waarom op last van den producer een filmkus nooit den duur van één seconde mag overschrijden Want geen enkele produ cer ziet graag dat zijn held of heldin wordt uitgelachen. Dit wordt met den chronome ter in de hand voorkomen. Indien er nog een bewijs moet worden aangevoerd voor de dictatuur, die het pu bliek in deze materie uitoefent, dan noemt Todd het afschrikwekkende voorbeeld van den langsten kus die de filmgeschiedenis kent en die gepraesteerd is door een mees ter in deze kunst: Rudolph Valentino. Dit record haalde een volle minuut en tegen den tijd dat deze eindeloos lijkende minuut om was leek de zaal een gelatine-achtige massa van hysterisch amusement. Nu weet u het, lezer. U hebt een morali seerenden invloed op Hollywood. Eerlijk: hadt u dat gedacht? Maar het is misschien heelemaal niet uw bedoeling geweest! In dat geval kan ik slechts zeggen: ge hebt het, als Uilenspiegel, ernaar gemaakt. Weet gij eigenlijk wel, bioscoopbezoekers, dat gij het onaangenaamste wezen in onze samenleving zijn? Ik krijg niet vaak de kans het u in 't gezicht te zeggen en zeg het u dus maar in uw krant. U bent in de bios een heel naar mannetje, meneer, en uw vrouwtje is naar rato. U hebt een ter gende manier om mij m'n entreegeld en m'n avond te doen betreuren. Neem het jour naal. Dat wil ik genieten net alsof ik zelf overal bij ben. U ontneemt mij die illusie. Ik wil naast Chamberlain staan en even onder zijn wenkbrauwen schuilen voor de zon. Maar dan hoor ik achter me: „Ja, en Hen- kie heeft zóó 'n buikpijn gehad, dat ik hem vandaag niets te eten durfde geven". Ik wil naast den Führer staan en rustig spie den of ik iets opvang van die ontroerende liefde die hij voor kinderen moet heb benen dan brult een stem mij in het oor: „Een schande is 't, zooals die kleerma ker mijn uniform heeft verknoeid! Ik barst heelemaal uit m'n oksels!" Ik wil den heer Bonnet in de oogen kijken, zien of hij zich werkelijk gelukkig voelt met z'n hooge ambt, en ik hoor een harde stem zeggen: „Ach welnee, ze geeft niks om dien jongen. Ze speelt met 'm. Zonde van hem, hij ver dient beter. Maar ze is immers altijd zoo geweest. Altijd. Met dien sul van 'n Smits was het immers net zoo. En met dien lan gen zoon van ehkom hoe heet-ie, van den officier van justitie, Strengmans, juist, was het toch hetzelfde". Intusschen wordt met veel tantam een der nieuwe oorlogsschepen te water gelaten die den vrede moeten redden, en drie rijen achter me vraagt een papa met een stem als een kanonschot aan mama: „Zeg heb je nou al nieuwe champagne besteld? Morgen avond komt Nike met d'r man en die moe ten we 'n beetje behoorlijk ontvangen". Maar als de hoofdfilm begint, ja dan worden ze tamelijk stil, tenminste als ze bij tijds uit de koffiekamer terug zijn en niet de eerste tien minuten langs je neus heen en weer schuiven, ènals hun niet plot seling iets heel belangrijks over den hond invalt. Totdat op een ongelukkig oogenblik twee gelieven elkaar in de armen vallen. Dan brullen ze. Multatuli heeft geen bioscopen gekend. Toch zei hij al: „Publiek, ik veracht u!" Multatuli was een profeet. E. RASMUS. 18e week 1889. Op het met enkele vlaggen versierde ler- rein, bestemd voor de oprichting van de stoommeelfabriek der firma wed. J. H. G. Kakebeeke en Zn. werd hedenmiddag te half vier op zeer eenvoudige wijze en zon der eenige feestelijkheid de eerste steen ge legd voor die grootsche inrichting. Door het prov. kerkbestuur van Noord- Holland is heden als predikant toegelaten de heer W. B. H. van Linschoten, theoi. can- didaat te Leiden, van Middelburg. De vereenigde vergadering der Staten- Generaal heeft heden besloten dat het in art. 38 der grondwet omschreven geval opgehouden heeft te bestaan. Benoemd tot controleur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnsen te Coe- vorden H. W. J. Callenfels thans adj. con troleur te Maastricht. Het Paleis voor Volksvlijt is weer her opend en het bestuur hoopt het nieuw leven in te blazen, edoch door voort te gaan op den ouden weg: het houden en geven van publieke vermakelijkheden. Benoemd tot surnemerair bjj het vak der posterijen o.a. B. Boogaart. De stoomtramweg maatschappij Antwer pen—Bergen op ZoomTolen keert over het afgelopen boekjaar 5 pet. dividend uit. HOE GROOT KUNNEN IJSBERGEN ZIJN? Dat ijsbergen een reusachtige grootte kunnen hebben weten wij. Er zijn gevallen bekend dat een ijsberg meer dan een kilo meter lang was en honderd meter hoog, voorzoover hij boven water was te zien. En dan moet je nog bedenken, dat dit maar 1/10 van den heelen berg is en dat er 9/10 onder water is. REDACTEUR: J. M. MULLIé teMiddelburg. o Wie schaakt er in onze Provincie, waar en hoe? Dat zijn vragen, waar iéder, die be lang stelt in schaken, steeds gaarne een antwoord op heeft. Wij zullen van nu af aan trachten op deze plaats een doorloo pend overzicht te geven van het huidige Zeeuwsche Schaakleven. Daartoe doen wjj een beroep op belangstellenden, waar ook in Zeeland, ons zoo noodig gegevens te ver strekken. Ook met alleenstaanden schakers, d.w.z. met hen, die wonen op plaatsen waar geen club is, willen wij door middel van deze rubriek gaarne in contact treden. Moge een en ander er toe bijdragen, om de belangstelling voor het schaken te ver breiden en te verdiepen. Hier een partij, gespeeld in groep 1 van de Middelb. Sehaakver., voor de win- terwedstrijd 1938'39. Deze partij was van belang voor de bezetting van de hoogste plaatsen: Wit: J. SCHELTENS. Zwart: H. STROOBAND. Dame-pionopening: 1. d2d4 Pg8—f6 2. Pgl—f3 g7—g6 3. e2e3 b7—b6 4. Lfl—d3 Lc8—b7 5. Pbld2 d7d5 6. 0—0 Lf8—g7 7. c2c3 Pb8d7 8. Ddl—e2 Pf6—e4 Meer in de lijn van deze opening lag 8: Dc2, waarop Zwart met 8c5 zou hebben geantwoord. 9. Pf3—el 0—0 10. f2—f3 Pe4—d6 Zwart ruilt niet, daar hierdoor de witte ontwikkeling bevorderd wordt. 11. e3e4 e7e5 12. d4xe5 Pd7xe5 13. e4 x d5 Lb7xd5 14. Ld3—c2 Tf8—e8 15. De2—dl Dd8h4 16. Lc2—b3 Pe5—c4 Hier was 16Lb7 misschien be ter. 17 Pd2 x c4 Ld5xc4 18. Lb3xc4 Pd6xc4 19. Pel—d3 Ta8d8 20. Ddl—a4 Te8—e2 21. Pd3f2. Dreigt nu b3 of g3 met vervol gens 22. Dc4: 2 1Lg7—e5 22. Pf2—g4? Hier moest f4 (niet g3, wegens 2 2Lg3: 23. hg3: Dg3:t 24. Khl Td5). Na evenwel 22. f4, gaat voor Zwart 22Lf4: niet, wegens 23. Lf4: Df4: 24. b3 Td8d2 25. Dc4: De3 26. Dh4 Dc3: 27. Tael etc. Het beste voor Zwart op 22. f4, was wellicht 22Pd2. Nu volgde: 22Pc4xb2 iÜ Hf M A -fm i miW i®i a f Dit is niet het beste. Waarom niet 2 2Lh2:t? Op 23. Ph2: volgt 2 3Dg3, en het mat is niet te pareeren. Op 23. Khl stelt de Koning zich aan een doodelijk aftrekschaak bloot, im mers 23. Khl Ld6t 24. Kgl Lc5t en wint. 23. Da4—b5! Pb2—d3 24. Pg4xe5 Pd3xcl (Op 24. La3 of Le3 volgt Lh2:t 25. Khl Lf4t 26. Kgl Le3) 25. Tal x cl? Te2xg2f en wit geeft op. Speelt Wit 25. Pg4, dan volgt Td8d2 en Zwart wint. Opmerkingen van Zwart»peler.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9