NATIONALE TENTOONSTELLING M E I. «ZEELAND» ZEELAND. De Wereldtentoonstelling te New-York. LANDBOUW. I VERBINDT UW VACANTIEHN - ZWITSERLAND MET EEN BEZOEK AAN DE 7WITQPD^rUF ZÜRICH 6 MEI - 29 OCTOBER 1939 STOOMWASSCHERIJ VÜSSINGEN. DE HEER P. G. LAERNOES WEER CANDIDAAT VOOR DEN RAAD. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. te houden aanbestedingen. KADZAND A 'C J6E3 jf-J -53SS5HHË :.l' "V -»v:& verdere inlichtingen en prospectussen bij alle grootere reisbureaux en het zwitsersch verkeersbureau - koningsplein 11 - amsterdam-c. (Ingez. Med.) wicht tusschen de individueele vrijheid en het gezag van den staat te treffen. Wij dee- lcn een afkeer van knechtschap, zij hechten beiden aan 'n regelmatigen volksinvloed op de regeering, en aan het in acht nemen van de normale gedragsregelen zoowel door den burger als door de gestelde machten. Uit kracht van deze welgegronde vriend schap neemt Nederland met oprechte vreugde aan deze tentoonstelling deel. Hij heeft bewondering voor dit compact ge tuigenis van Amerikaansche geestkracht en wat er mee werd tot stand gebracht en het verheugt zich van zijn paviljoen het rood- wit-blauw te zien wapperen van zijn aloude vlag, welke spreekt van zooveel dat Holland en de Vereenigde Staten dierbaar is en de zelfde kleuren begroet in de „stars and stripes". TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk (Ingez. Meded.) PROVINCIALE ZEEUWSCHE ARCHAEOLOGISCHE COMMISSIE. Aan het verslag over 1938 van de Pro vinciale Zeeuwsche Archaeologische Com missie ontleenen wij, dat in de samenstel ling geen verandering kwam en ook het personeel der correspondenten geen wij ziging onderging. Ten aanzien van de bemoeiingen der commissie wordt allereerst stil gestaan bij het vinden der gemetselde graven bij werkzaamheden tot egaliseering van de zgn. Emelisse weie, een weiland tusschen Kortgene, Kolijnsplaat en Kats op de plaats, walar in de Middeleeuwen het bloeiende dorp Emelisse heeft gelegen. Tweemaal werd in 1938 de aandacht der commissie gevraagd voor overblijfselen der oude verdedigingswerken in Zeeland. In het voorjaar waarschuwde een belang stellend ingezetene van het oude Zierik- see de commissie, dat het - gemeentebe stuur, in verband met werkverschaffing, van plan was het zgn. Halve Maantje vóór de Nobelpoort te doen dempen met van elders aangevoerde bagger. Hoewel als overblijfsel van de oude verdedigingswer ken der stad dit Halve Maantje van ze ker belang is te achten, meende de com missie echter Ged. Staten te mogen advi- seeren tegen het voornemen van het ge meentebestuur geen bezwaar te maken, daar het karakter der verdedigingswerken in den loop der eeuwen zoozeer is ver anderd, dat de waarde van het punt in kwestie niet groot is te achten. Dat was naar de meening Ider commissie echter wel het geval met een overblijfsel van de oude omwalling van IJzendijke, vesting van beteekenis in den 80-jarigen oorlog, nl. het Ravelijn. Dit was in het bezit van een particulier, waardoor verkaveling en bebouwing van het terrein te vreezen stond. Gaarne steunde de commissie het streven van het dag. bestuur der gemeen te, dit Ravelijn aan te koopen, welk stre ven, gesteund door andere organisaties, op dit terrein werkzaam, ten slotte met suc ces werd bekroond. In stede van vernield zal zelfs dit overblijfsel van IJzendijke versterkingen onder deskundige voorlich ting zooveel mogelijk in zijn oorspronke lijken staat worden gebracht. Minder succes had de commissie met de Catshoeve gelegen bij Groede. Toen "de secretaris der gemeente Oostburg, de heer M. A. Aalbregtse, de commissie deelge noot had gemaakt van de tot hem geko men geruchten, dat de eigenaar dezer hof stede, die in 1614 door Jacob Cats was ge sticht te midden der door hem ingepolder de landen, van zins was deze door een meer moderne woning te vervangen, richtte de commissie zich tot dezen met het verzoek, dit uit historisch oogpunt Be langrijke gebouw te willen sparen. Eerst dezer dagen gewerd de commissie bericht van den eigenaar, dat het voornemen be stond de hoeve dit jaar nog gedeeltelijk te sloopen. Betreffende de Zeeuwsche molens kan worden gemeld, dat ontvangen opmerkin gen over molens te Kapelle en Zuidzande werden doorgegeven aan de vereeniging ,,De Hollandsche MoIen.Y Evenals vorige jaren, werd het handexemplaar der voor- loopige lijst van monumenten bijgehouden ten aanzien van de wijzigingen, die der commissie bekend werden De secretaris bezocht hiertoe Sas van Gent, vaar sinds 1933, jaar van verschij nen van deze lijst, nog al wat veranderd bleek. Ook de genealogische en heraldische merkwaardigheden van mr. Prins werden geregeld bijgehouden. De door de Anti-Rev. kiesvereeniging sa mengestelde candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing, zal ongetwijfeld hier ter stede heel wat opzien verwekken, daar op deze lijst weer voorkomt het gewe zen raadslid en wethouder van finantiën en sociale zaken, de heer F. G. Laernoes. Wel iswaar staat de heer Laernoes als no. 9 op de lijst, doch het is zeker niet uitgesloten dat hjj zoo'n groot aantal voorkeurstemmen verkrijgt, dat hij wederom gekozen zal wor den. De samenstelling is als volgt: 1. H. C. V. Sorel; 2. Ph. J. Woltering; 3. J. L. de Wit; 4. P. I. Hamming; 5. J. Snoodijk; 6. A. J. de Jonge; 7. D. Louwerse; 8. W. Poppe; 9. P. G. Laernoes; 10 J. C. de Koster; 11. A. de Klerk. ARNEMUIDEN. Door de anti-rev. kies vereeniging zijn voor de a.s. gemeenteraads verkiezing candidaat gesteld: 1. A. Schuit (aftr.); 2. A. Cornelisse; 3. A. van Eenen- naam; 4. Joh. Krijger; 5. Joh. de Rijke en 6. A. Klaasse Czn. Het gemeenteraadslid de heer L. Puij- pe zal zich niet meer beschikbaar stellen voor een candidatuur, zulks wegens zijn hoogen leeftijd. De heer Puijpe werd op Dinsdag 7 Sep tember 1915 voor het eerste als Raadslid geïnstalleerd. In den volgenden zittingster mijn werd hij niet herkozen, doch op 8 Juni 1923 kwam hij in de vacature van dok ter W. F. Th. vein der Bijl weder in het bestuur der gemeente. Van dien tijd tot heden had hij onafgebroken zitting: van 4 Sept., 1923 tot 6 Sept. 1927 en van 4 Oct. 1932 tot 3 Sept. 1935 als wethouder. Bijna een kwart eeuw duurde dus zijn politieke loopbaan. Hij had eerst zitting voor „Ge meentebelang", daarna voor een vrije lijst zitting. In meer dan één opzicht bleek hij de juiste man op de juiste plaats. SINT-LAURENS. Donderdagavond ver gaderde alhier de Burgerwacht. Overeen komstig de aanwijzing van den minister van binnenlandsche zaken werden de sta tuten en het huishoudelijk reglement ge wijzigd en is besloten hierop de Koninklij ke goedkeuring aan te vragen. Aangezien volgens de gewijzigde statu ten de commandant geen bestuurslid kan blijven, werd als zoodanig in de plaats van den heer P. Boon, de heer J. Riemens benoemd. BAARLAND. Burgemeester Vogelaar heeft allen inwoners boven 18 jaar een uit- noodiging gezonden tot een vergadering op Donderdag 11 Mei n.m. 8 uur, in de o.l. school. De heer H. Bierman te Middelburg, lid van het hoofdbestuur van de Nederl Vereen, voor Luchtbescherming, zal alsdan een lezing houden over de gevaren welke door luchtaanvallen kunnen worden ver oorzaakt, verduidelijkt door lichtbeelden. De burgemeester acht het oprichten van een afdeeling van de Ned. Ver., voor Lucht bescherming in deze gemeente noodzakelijk en roept de medewerking van allen in. Ook is door ZijnEdelachtbare overleg ge pleegd met den gemeente-geneesheer dokter A. P, Kole; deze is bereid gevonden een le zing te houden over de eerst noodige ge neeskundige hulp bij een eventueelen lucht aanval. Deze lezing zal worden gehouden op Maandag 8 Mei, n.m. 8 uur in de o. 1 school. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht 21. HET VERNIETIGDE RAADSBESLUIT. De motiveering der vernietiging, BÖRSELE. Het besluit van den Raad de zer gemeente van 8 Maart 1939 tot benoe ming van A. van de Velde tot controleur voor de steunregeling en werkverschaffing hetwelk eenigen tijd geleden is geschorst, is bij Kon. besluit van 18 April 1939 vernie tigd. Zooals bekend, werd destijds de heer Van de Velde benoemd verklaard, nadat bij de gehouden vrije stemmingen geen der solli citanten een volstrekte meerderheid had ge kregen en bij herstemming de stemmen had den gestaakt. Aan de herstemming had deel genomen een lid van den Gemeenteraad, dat tot den benoemde in den derden graad van bloedverwantschap staat, doch bedoeld raadslid was van meening, dat hij toch aan de stemming mocht deelnemen, aangezien zijn echtgenoote, door wie de aanverwant schap was ontstaan, is overleden. f De Kroon overwoog echter, dat het arti kel van de gemeentewet, hetwelk mede stemmen in een dergelijk geval verbiedt, geen bepaling bevat als andere artikelen dierwet, volgens welke de zwagerschap op houdt door de ontbinding of de nietigverkla ring van het huwelijk, dat haar veroorzaak te. Mitsdien is bij de herstemming in strijd gehandeld met de betrokken wettelijke be palingen en wellicht ware de uitslag anders geweest, indien het niet tot medestemmen gerechtigde raadslid zich van medestem men had onthouden. HANSWEERD. Het Nederlandsche mo torschip Anjo, op weg van Gent naar Rot terdam met- een: lading stukgoed, kreeg ma- chineschade. De sleepboot Aljo heeft het schip op sleeptouw genomen en naar Rot terdam gesleept. BIERVLIET. Donderdagavond hield de afd. Biervliet-D.riewegen van de Ned. Ver. voor luchtbescherming haar algemeene vergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer H. v. d. Vijver Jr., die renarts, werd de vergadering gepresideerd door den heer M. Maas, secretaris. Deze heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat het ledental 60 bedraagt. In den loop van den avond steeg dat tot on geveer 100. Vervolgens werd een afdee- lingsreglement vastgesteld. De voorzitter, die commandant van den dienst is gewor den,, had als bestuurslid bedankt. Voor Driewegen was een vacature. Gekozen werden resp. de heeren W. P. Borm te Biervliet en J. M. de Putter te Driewegen. De heer Van de Vijver hield een voor dracht over de noodzakelijkheid van de luchbescherming. Hij wees op de noodza kelijkheid van schuilgelegenheden, de her kenning van gevaarlijke gassen en de or ganisatie van den dienst. Met groote aan dacht werd deze voordracht aangehoord. Op voorstel van den voorzitter werd de burgemeester tot eere-voorziter benoemd (Van onzen specialen corresponde nt.) V. Een tooneeldoek van fonteinen. De tentoonstelling van 150 mil- lioen. Vakvereenigingen we ren buitenlandsche deskundigen. In het Nederlandsche paviljoen is, zooals dit ook steeds op vorige tentoonstellingen het geval was, het maken van reclame zoo niet geheel verboden, dan toch in ieder ge val tot zeer bescheiden afmeting terugge bracht. Dat men in de Amerikaansche gebou wen op de Fair die scrupules niet kent, leidt geen twijfel. De hofmeester aan boord van de „Veendam" vertelde, dat hij in New York de traditie der huurbare Sinterklazen voortzet en in optima forma, want hij draagt zijn waardigen witten baard met een verlichten reclame-tekst, wat 10 dollar ex tra opbrengt. De reclame voor de Fair noemt zonder schroom de verschillende be dragen die de exposanten voor hun ge bouw betalen; het is immers een attractie als het veel kost. De expositie in haar ge heel wordt geadverteerd als de 150 millioen dollar-expositie. Wij willen u niet vervelen met het opsommen van de bedragen die met de verschillende paviljoens gemoeid zijn geweest, alleen kunnen wij voor Uw geruststelling mee'deelen, dat onze regee ring bijzonder zuinig is geweest en haar ge bouw en inrichting in vergelijking met de andere slachtoffers voor een koopje heeft gekregen. Vele inzendingen zijn in verband met de enorme kosten gecombineerd; Connecticut, Massachusetts, New Hampshire, Vermont en Rhode Island b.v. hebben samen een ty, pische waterscène bekostigd: zij toonen een schoener gemeerd in een werf; de spanten steken 50 meter in de lucht. Bij de werf is een warenhuis opgetrokken en een ander gebouw van twee verdiepingen in den stijl van architecteuur van Nieuw-Engeland. Voor „Gone with the Wind" maakt Georgië een prachtige reclame door het huis, waar in de hoofdpersoon van het boek woont „Ta- ra", in natuurlijke afmeting op de tentoon stelling te bouwen. De gebouwen die de staat en de stad New York laten zetten zul len de tentoonstelling overleven; zij wor den de kern van een nieuw reusachtig ste delijk park. Het theater in dit park krijgt een voordoek dat ontstaat door fonteinen Het vroegere „halen" voor de tooneelknech- ten wordt hier dus „spuiten staken" en als de regisseur vroeger „Doek!!!!" brulde, zal hij nu „spuiten" moeten commandeeren De architectuur wordt modern-klassiek, een benaming die men ook zou kunnen ge ven aan den stijl van ons paviljoen. Bij de amusementen behoort het Neder landsehe Zuiderzee-dorp, waar Heineken's bier getapt wordt; hier is de draaiende windmolen meer op haar plaats dan in het Nederlandsch paviljoen, zouden wij zoo zeg gen. Het „Luna-Park" wordt opgevroolijkt door parachuten in bonte kleuren, die van 75 meter hoogte naar beneden dwarrelen, Er zijn verticale draden gespannen, die bot singen zullen voorkomen tusschen de neer dalenden; weigeren van de parachute is buitengesloten, omdat een metalen ring "de parachute automatisch moet openen; schok- brekers zullen zorgen, dat het landen zelfs een pleziertje is. Natuurlijk is er een kin deren-garderobe in den vorm van een kin der-wonderland; men geeft er de hummels in bewaring zonder zorgen. De grootste zorg zal zijn hoe men de kinderen weer naar huis krijgt, want de garderobe is wel bijzonder heerlijk. De hoofd-boulevard leidt van het hart der expositie naar de League of Nations. Fonteinen, cascades, bloemenpracht en beelden zullen niet ontbreken. Duizenden boomen staan reeds in lentebloei. Wand schilderingen en mozaïeken begrenzen reeds den boulevard. Bij de beeldengroepen ver rijzen de vier vrijheden: de vrijheid van drukpers, van vergaderen, van godsdienst en van spreken. Washington, 50 meter lang, kijkt met vertrouwen naar de Globe en de Zuil der toekomst. De stichter der re publiek heeft 150 jaar democratisch be wind achter zich, hij vreest de toekomst niet. Bij de „Expo" in Parijs was het spel der fonteinen en de verlichting stellig het meest imponeerende deel der expositie; De World's Fair wil eveneens met „wa ter en vuur'' spelen en hoe! Er is een groot meer gevormd uit een bestaande ri vier op Long Island, die als poort der ge tijden onmisbaar is. Duizend fonteinen zijn heir gemaakt; zij „halen" 45 meter hoogte. Een kleurige vlammenzee heeft de tejftoonstellingsregisseur ohtworpen gesynchroniseerde muziek zal den- water- klank begeleiden en het slotaccoord van de vertooning (welke een half uur duurt) is een machtige paukenslag als de fontei nen hun 50 ton water iri de lucht spuiten en deze massa met donderslag neerslaat. Hoe zal het publiek, ongezweept in ex tase door dergelijke effecten, reageeren op de kunstuitingen, die eveneens in den o ver treff enden trap worden opgediend? Meesterwerken uit alle musea ter wereld zjjn scheep gegaan om op de Fair bij te dragen tot het volledige succes. „To-morrow Town'' wordt een demon stratie van bouwen, woning-inrichting en wonen. Vijftien huizen zijn reeds neergezet er komen types, die compleet-geïnstalleerd 3000 dollar kosten; ook een electrisch werkende complete boerderij zal te zier. zijn. De school van „morgen", (met cine matografische hulpmiddelen) wil aantoo- nen, dat het kind opgevoed dient te wor den als een factor voor de democratische gemeenschap. De opvoeding, zegt het ten toonstellingsprogramma, is de groote kracht die tusschen civilisatie en cata strophe staat. De taak van de vrouw zal ons duidelijk gemaakt worden in een apar gebouw, waarin een geweldige eetzaal is geprojecteerd met glazen wanden, waar achter met allerlei hulpmiddelen de illu sie wordt gegeven, dat zich daar wonder lijk mooie tuinen bevinden. De vrijheitl van godsdienst wordt uitgedrukt door ee: tempel waarin alle godsdiensten zijn on dergebracht; het is niet de bedoeling hier „kerk" te houden; het algemeene religi euze gevoel zal er tot uitdrukking word: gebracht. Behalve de restaurants die de< 1 uitmaken van vele paviljoens der exposet rende landen, komen er nog 80 gebouwo voor de versterking van den inwendige mensch. Eerste hulp bij ongelukken is uitgerust met voorbeeldige hulpmiddele.i men rekent op 40,000 slachtoffers, die g holpen zullen moeten worden geduren de tentoonstelling. De verdere veiligheid is in handen gegeven van een specia" oolitiecorps van 1000 man, met motorbr gade, auto enz. De brandweer is in per manente actie voor controle; op elke 30 meter afstand moeten bovendien in de di verse paviljoens brandbl-usschers aanwezig zjjn. Er is een parkeerterrein voor 43,00<> auto's en 600 bussen. De Long Island Rail road heeft een speciale lijn met nieuw station laten leggen in aansluiting op de ondergrondsche verbindingen. De eerste plannen voor de expositie zij - gemaakt in den zomer van 1935; vast stond toen reeds, dat de 150ste gedenkdag van President Washington's inauguratie doo middel van deze expositie gevierd zou worden. In de tweede helft van 1938 werkte reeds een staf van honderden em- ployé's in een gebouw van vijf verdiepin gen alleen voor de tentoonstelfingsorgani- satie. De totale kosten zijn begroot op 155 millioen dollar, waaryan New-York 20 millioen voor haar rekening nam. Zij ontvangt er echter iets voor terug! Niet. alleen de indirecte baten welke voortvloei en uit het vreemdelingenverkeer, maai- ook bouwrijpen grond in de plaats van moeras en vuilnisbelt. De expositie is voor Long Island een uitkomst; het wordt een prachtig park en het was een aanklacht te gen gezondheidsvoorziening. Uit een oogpunt van werkverschaffing is de exposiie -belangrijk; op het oogen- blik zijn 2000 employé's betrokken bij de administratie; aan de gebouwen werken 35,000 werklieden. Het is vrijwel onmoge lijk voor de organisatoren der buiten landsche paviljoens werkzaamheden dooi eigen 'menschen te Ihten uitvoeren; de vakorganisaties hebben het heft volledig in handen; zelfs de contractueele toezeg ging, dat „speciaal werk" door buitenlan ders mag worden verricht, blijkt een was sen neus te zijn. De kosten voor de deel nemende landen worden hierdoor belang rijk verhoogd, temeer omdat er misbruik wordt gemaakt van de verkregen werk- concessie. De arbeidsloonen die gevraagd worden zijn op het belachelijke af, niet alleen dat het minste loon 60 dollar per week is (bv. voor een kisten-openmaker) maar in uurloon kan men niet laten wer ken, omdat dan met het: tempo gesabo teerd wordt; zoodra men echter werk wil laten aannemen hoort men ongelooflijke sommen vragen. De uitnoodigingen om deel te nemen aan de expositie zijn oor spronkelijk uitgegaan van de Amerikaan sche regeering; de contracten zijn echter verder afgewikkeld met een onderneming welke de concessies heeft verkregen. Elke wereldtentoonstelling heeft als achter grond naast een cultureel belang ook een economische beteekenis, maar men moe niet trachten het onderste -uit de kan te halen. Het tentoonstéllingsbezoek zal ze ker niet de 60 millioen halen, indien men inderdaad voortgaat in de thans gevolgde richting. De regeering zal in eigen belang maatregelen moeten nemen om prijsopdrij ving tegen te gaan. Paul Bromberg. ma 8 Mei 14.00 h. door B. en W. van Baarland het bouwen van een raadhuis met burgemeesterswonmg te Baarland, in 3 perceelen. Perc. 1. bouwwerk, perc. 2. glas- en schilder werken. Perc. 3. Electrische installa ties. Zie Middelb. Crt. 26 April 1939. vr 12 Mei door directeur Rijksbur. Drink- watervoorz., Den Haag, voor N.V. Waterleiding Mij. „Midden Zeeland": 't maken meterkelder gewapend be ton met bjjk. werken aan den Noord weg te Serooskerke. Zie Middelb. Crt. 28 Apr. 1939. WO 17 Mei 12.00 h. b\j de wed. J. J. v. Overbeeke te Kapelle, door bestuur waterk. Calamiteuzen Willem Anna- polder: 't bouwen ambtenaarswoning, 't maken toegangsbrug tot die woning en het geheel afbreken bestaande ambtenaarswoning m. bijk. werken. Zie Middelb. Crt. 28 April 1939. - '-I' 'v+&\c, •- j"*» Bij honderden zjjn ze gevallen als slacht offers van het felle offensief der Vorst in den jongsten winter, de bezembremstruiken, maar zij, die zich wisten té handhaven, gaan 'nu getooid met de eerste glanzende bloemen: klinkklaar gedegen goud. De stekelbrem heeft heele bermgedeelten in gloed gezet en tegen dit geel wordt het fijjne blauw der hondsviooltjes nog teerder en bedeesder. Blank, krijtwit bijna, blinken de duizenden akkerhoornbloemen en overal zie je ook de lichte bloespikkeltjes en -schif- fertjes van spurrie, 'voorjaarsvroegeling en vogelmuur. Hommels eh bijeh vliegen bo ven de gulden gratie van paarde- en boter bloemen, boven het paars van hondsdraf en het roomwit der doovenetels. -Zelfs het klein hoefblad kleurt nog hier en daar, maar in de meeste gevallen heft het reeds zaadpluiskaarsjes omhoog. De tormentil lijkt haar blije kleuren van de zon, de vleu- geltjesbloem van een donkerblauwen voor jaarshemel te hebben geleend. Op de zuringterreintjes ter weerszijden van de rails, waar ook al de smalbladige weegbree is gaan bloeien, gloeien weer de felle ovenkleuren van de vuurvlindertjes, de purpervlindertjes schichten er om den haverklap op en witjes, die vooral hun aandacht besteden aan de driekleurige viooltjes op de onkruidakkers, vliegen voortdurend over. Bevallige oranjetippen wiekelen boven de tuinen, waar de seringen als paarse, de vogelkersen als witte heu vels- van bloei verrijzen. Aan den boschrand begint het zoo lang zamerhand al te wemelen van bonte zand oogjes, die graag daar vertoeven, waar zon en schaduw haar spel spelen. Tegen de ber- kestammen gaan Boarmia's schuil: grijs achtige vlinders, die tegen de boomschors heel moeilijk zijn te ontdekken. Een bijna nog lastiger probleem voor leeken vormen de kroonvogeltjes: zij zien er precies uit als vermolmde, roerlooze stukjjes streperig hout, doch de wit-en-grijsbandvreters geven heelemaal geen raadseltjes op: je ziet zoo'n blanken geometride stellig op tien meter afstands reeds ztiten. En als je zoo naar al die bloemen en vlinders loopt uit te kijken, dan wordt je telkens afgeleid door de prachtige, maar uiterst schuwe zandlooperkevers, die ieder oogenblik zich door je voeten laten op schrikken, of door schitterend gebatikte hagedissen, die zich lekker door de zon la ten koesteren, maar bij de nadering van een mensch ijlings wegritselen tusschen het dorre loof en de ruigte. Intusschen tierelieren roodborsten en ge- kraagde roodstaarten, met de weemoedig fluitende fitissen, honderduit tusschen de larixen, die zich in een frisch, fijngroen nieuw kleed hebben gestoken en tusschen de ontelbare Bloeikoordjes van de berken. Boven de hei met zijn verspreide dennen ondernemen de boompiepers geestdriftig hun zingende zeilvluchten, geelgorzen draaien een simpel, knierserig deuntje af op den top der boomen en boven de stuifzan den parelen de luide en zuivere wulpenrol lers en snerpt de alarmkreet der slanke duinpiepers. Gedragen klinken de psalmen van de me rels, die als silhouetten de fijn sparren kro nen, de schildvinken slaan er enthousiast op los en de tjifttjaf-klanken spatten naar links en rechts. Doch ook zijn er al vogels, die door zorgen in beslag worden genomen: •zanglijsters haasten zich met bekken vol voer naar haar kinderwiegen en ergens langs de spoorlijn heb ik in een leeuwerik nest al vijf jongen zien-liggen: spaarzame- lijk ijlbeveerde naakte kereltjes, voor wie de koesterende Meizon een weldaad was. Rinke Tolman. RUNDVEEKEURING. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Vrijdag werd alhier op een weide welwillend afge staan door den heer Andr. de Visser, de jaarlijksehe veekeuring gehouden. De jury bestond uit de heeren Zwagerman, Klei- nepier, Van Waes en Kloek. Aangevoerd waren 1 stier, 23 stuks melk vee en 2 stuks jongvee. Als nummer 1 werd voorgeleid de stier „Cornelis 12" van J. J. Mesu. Dit was een mooi exemplaar wat wel wat bèloofde te worden; hij kreeg dan ook 76,7 punt. Ie Kalfskoeien, 4 stuks. 1 „Emma" van J. Poppe Az. 79 punten; 2 „Ena" van C. A. Polderdijk 77,5 p.; 3 „Stella" van J. J. Mesu 77 p.; 4 „Juffrouw" van Andr. de Visser 75 p. 2e Kalfskoeien, 3 stuks. 1 „Mina" van C. de Dreu 79 p. I 2 „Martha" van Adr. de Visser 78,5 p.; 3 „Nora" van C. A. Pol derdijk 78 p. 3e Kalfskoeien, 2 stuks. 1 „Rika" van C. Mesu 80 p.; 2 „Bontje" van Sam. Janse 78 p. 4e Kalfskoeien, 4 stuks. 1 „Emma" van C. Mesu 84 p.; 2 „Emma" van C. A. Pol derdijk §1 p.; 3 „Willij" van J. L. de Troye (Arnemuiden) 80 p.; 4 „Hendrika van Adr. de Visser 76 p. Voorwaar een schitterende collectie. 5e Kalfskoeien, 6 stuks- 1 „Rosa" van C. Mesu 81,5 p.; 2 „Mina" van J. Poppe Az- 80 p.; 3 „Doortje" van Sam. Janse 79 p-, 4 „Betsij" van Andr. dé* Visser 78,5 p-, 5 „Witkop" van idem 77,5 p.; 6 van J. Poppe Az. 76 p. Dit was ook mooie collectie. t Oudere koeien, 4 stuks. 1 >;,Bont;>e van J. Poppe Az. 82 p.; 2 »Starrfrt„^%, ™°4 Janse 81 p.; 3 „Lotte"' van idem 78 p., „Starre" van Andr. de Visser 77,5 p. Nog werden gekeurd een paar mooie vaarzen van J. L. de Troye te Arnemuiden. Kampioen werd „Rosa vanl C. Mesu en reserve „Emma" van C. A. Polderdijk. Tijdens de keuring gaven verscheidene melkveehouders zich op als lid van de Vereen, tot verbetering van het Rundvee in Zeeland. nr» Abonnementen en Advertentiën voot dit: blad worden aangenomen door den Ag j, c. DEN DECKER.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6