ROOK TRIUMPH DE BESTE t CENT SIGARET KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURfiSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 6 MEI 1939. N». 107. VORST COBRA De beurs wordt iets vaster VER. STATEN „Dienstplicht" van het kapitaal in geval van oorlog. SCH00NDIJKE. - Wantrouwen. In vergelijking met wat de Poolsche pers -de afgeloopen week in beschouwingen en commentaren ten beste gaf, heeft de Pool sche minister van buitenlandsche zaken Beek, gister al heel gematigd gesproken, Er bestond vooraf een zekere vrees, dat hij meer zou zeggen, dan voor den vrede goed zou zijn. De Polen zijn nogal impulsief van aard en Beek heeft tijdens zijn ministeri- eele loopbaan er een paar maal blijk van gegeven, deze geaardheid met zijn volk te deelen. De bewoordingen waarin zijn rede was vervat, misten gelukkig echter alle im pulsiviteit. Een vastberaden toon klonk door in de passages ten aanzien van Dant- zig, maar zelfs deze vastberadenheid stond als het ware op een bedachtzamen onder grond. Vergelijkt men Beck's rede met die van Hitier, een week eerder uitgesproken, dan springt deze bedachtzaamheid nog veel meer in het oog. Een zoo fulmineerende wijze van spreken, als de Duitsche Führer zich veroorlooft, is trouwens vrijwel ondenkbaar van een staatsman gelijk Beck. Ten deze heeft Hitier zich met den heer Mussolini een soort van monopolie aangeschaft. De wereld zou zich vermoedelijk doodschrikken als b.v. Chamberlain of Daladier zich eens aan een oratorische prestatie van Hitleri- aansche vurigheid te buiten gingen. Alleen enkele Amerikaansche staatslieden van den tweeden rang steken de beide dictatoren ten deze een enkele maal naar de kroon. Maar sieren doet het hun niet. Beek heeft één heel belangrijk ding, zon der het bij name te noemen, duidelijk laten merken: dat hij Hitier wantrouwt. Waar gaat het in werkelijkheid om, als Duitsch- land Dantzig opeischt? zoo vroeg hij. Om de vrijheden van de Duitsche bevolking, die niet bedreigd worden, om een prestig e-k westie of om een voornemen Polen van de Oostzee terug te dringen? De Poolsche minister vreest het laatste. Vandaar zijn stellige verklaring: „Polen zal zich niet van de Oostzee laten terugdringen". Polen is bereid, om te pra ten, maar weigert pertinent om eenzijdige concessies te doen. Op meesterlijke wijze stelde hij in het licht, dat de voorstellen welke Hitier een week geleden deed, puur op eenzijdige con cessies van Polen zouden neerkomen. De tegenprestaties: en niet-aanvalsverdrag van 25 jaar en een garantie voor de onafhanke lijkheid van Slovakije zijn voor Warschau nul en van geener waarde, nademaal de laatste jaren maar al te duidelijk gebleken is, dat dit papieren zaken zijn. Scherp wees Beek hier en passant Hitier bovendien te recht. Doelend op Slovakije, zeide hij: „Het is onze gewoonte niet, om van de be langen van anderen een voorwerp van onderhande ling te maken. En dan zat aan deze passage nog een eigenaardige, vage- waar schuwing vast: Vooraanstaande vertegen woordigers der Duitsche regeering hebben te Warschau zinspelingen gedaan, aldus Beek, welke veel verder gingen dan de be handelde onderwerpen: „Ik houd mij he recht voor, zoo noodig op deze kwestie terug te k o m e n." Men vraagt zich af, wat hier achter kan zitten. Blijkbaar is de Poolsche minister in staat om een nogal opzienbarende onthul ling te doen, over zekere politieke gedach ten van „vooraanstaande vertegenwoordi gers der Duitsche regeering". Blijkbaar heeft men hem de mogelijkheid van ver strekkende ondernemingen voorgespiegeld, ondernemingen dan allicht, waarbij derden het gelag zouden moeten betalen. Wees voorzichtig, zoo scheen de Poolsche minis ter tot Berlijn te zeggen. Ik kan dingen open baren waaryan de wereld zou opkijken. Men vraagt zich af, of al het wantrouwen, dat in Beck's rede doorklonk, in wat hier op zoo verdachte wijze schuil gaat, een voor namen voedingsbodem vindt. Beek heeft de deur voor onderhandelin gen met Duitschland open gelaten, echter onder beding, dat er niet te praten valt over de oplossing, waarbij intrinsieke Pool sche belangen gevaar zouden kunnen loo- pen. Zoo voelt hij hoegenaamd niets voor een weg door den „Corridor (verbinding tus- schen het Duitsche rijksgebied en Oost- Pruisen), welke onder Duitsche souvereini- teit zou staan. Stelt men hier tegenover de „voorstellen" van Hitier, dan springt dui delijk in het oog, dat een compromis niet gemakkelijk gevonden zal worden. De vraag, waar het thans echter in de eerste plaats om gaat, is deze, of Hitier niet zal probeeren een geforceerde oplos sing, bij wijze van zijn zooveelste coup de théatre, door te zetten. Het hoeft geen be toog, dat zulks uiterst noodlottig zou kun nen worden. Afgaande op de Duitsche re acties, die op het oogenblik waarneembaar zijn, lijkt de kans op verrassingen voors hands niet groot, maar het kan ten deze snel verkeeren. In elk geval is te verwach-' ten, dat de kwestie Dantzig de politieke spanning in ons werelddeel in de naaste toekomst weer zal verergeren en dat er op een bepaald oogenblik wellicht een cri sis zal ontstaan, welke weinig onderdoet voor die van verleden jaar September. Finantieel economisch Door MARK CHANNING. 32). HOOFDSTUK XVIII. Dalila. De Cobra wist thans, dat Gray Diana liefhad. Hij moest er nu nog achter zien te komen in welke mate zij van dezen ver foeilijken sahib hield; haar oogen hadden gezegdveel^ Het beste zou zijn haar ja loezie op de proef te stellen; Alain Khan was van meening, dat de aangeboren trots van het jonge meisje een beleediging haar liefde aangedaan, diep zou gevoelen. Indien zijn verwachting bewaarheid werd, zag hij een middel om haar in de val te lokken. Zoodra hij in zijn ontvangkamer terug was, liet hij den bewaker van den harem, den eunuch Jaffir halen. Den Engelschen kafir moeten de boeien afgenomen worden", zei hij. „Geef hem dat vertrek met een opening in den wand. Zorg er voor, dat hij een bad krijgt en stuur hem een barbier en een masseur, en laat hem rijke gewaden brengen en overvloed van eten. Wanneer hij uitgerust en verkwikt is, moet die Griekin, die ik van dien slaven handelaar kocht, dien ik om zijn geknoei gedood hebt, naar hem toe gaan om hem te bed-.enenBlijf daar niet staan me met open mond aan te staren Gehoorzaam". „Het zal gebeuren, oh vorst der wereld", riep de eunuch uit. ontsteld met zijn klei ne varkensogen rollend. „Doch vergeef me mijn vrijpostigheid moet werkelijk deze. weekoverzicht. Algemeene stijging van den rentevoet, Leeningen met langen looptijd zijn het meest in koers gedaald. Bevredi gende dividenden van scheep vaartondernemingen. Ver dere prijsstijging op de sui kermarkt. Hoewel de rede van Hitler van verleden week Vrijdag niet de zoo zeer gewenschte ontspanning gebracht heeft en de vrees voor verwikkelingen, speciaal met betrek king tot het gevaarlijke Dultsch-Poolsche vraagstuk, nog niet is geweken, is er in den loop van de afgeloopen week toch een zekere kentering in de stemming op de beurs te bespeuren geweest. Volkomen verdwenen is de terughouding weliswaar nog niet; zij komt hoofdzakelijk tot uiting in den nog steeds geringen omvang van den handel en de betrekkelijk beperkte koersverschillen# maar voorzichtig aan worden er hier en daar weer nieuwe en gagementen opgebouwd, waartegenover de verkoopen verminderd zijn. Wat dit laatste betreft, zoo mag men wel aannemen, dat zij, die uit vrees voor politieke verwikkelingen in de naaste toe komst hun effectenbezit van de hand heb ben willen doen, hiertoe reeds in het vroe gere dreigende stadium zijn overgegaan De markt is, zooals men dat met een beursterm noemt, thans vrijwel „uit-geli- quideerd" en onder deze omstandigheden kan een geringere opleving van de koop lust reeds tot een koersverheffing leiden Het zou stellig praematuur zijn, uit de lichte verbetering der .beursstemming in de afgeloopen week af te leiden, dat wij aan den vooravond staan van een krach tig koersherstel. Daarvoor is de politieke toekomst nog te ondoorzichtig en zelfs wanneer deze iets helderder mocht gaan worden dan nog dient er rekening te wor den gehouden met den terugslag van de jongste gebeurtenissen op de volkshuishou ding van de verschillende landen. Tezamen met de politieke onzekerheid oefent ook het vooruitzicht op nieuwe groote staatsleejiingen een druk uit op de koersen van de oude leeningen. De toenemende vraag naar geld moet wel tot een stijging van den rentevoet leiden en dit vooruitzicht wordt reeds thans in de koersen verdisconteerd, zoodat het rende ment der stukken, berekend op basis der huidige noteeringen, aanmerkelijk geste gen is. Zoo leveren Britsche staatsfondsen met langen looptijd, die het meest Van de koersdaling hebben geleden, thans een rendement op van ca. 3% Het spreekt vanzelf, dat onder de hui dige omstandigheden meer waarde wordt gehecht aan de leeningsvoorwaarden met betrekking tot de aflossing dan in de pe riode van daling van den rentevoet. Toen maals werd een korte looptijd ais een na deel beschouwd, omdat men vreesde dat aflossing zou geschieden op een tijdstip waarop de rentevoet nog verder gedaald zou zijn, zoodat voor nieuwe belegging met een lagere rendement rekening moest paarl van onvergelijkelijke schoonheid weg geworpen worden aan dien ongeloovige? De verheven Tegenwoordigheid is inderdaad edelmoediger dan Hassan, zoon van Ali, vrede en zegen zij over hem!" „Misschien zal mijn edelmoedigheid, zoo ais jij ze noemt, tengevolge hebben, dat de ongeloovige zich een mes in de borst steekt", lachte ruw Alam Khan. „En je geeft last aan de Griekin, dat ze hem alle andere vrouwen moet doen vergeten. Be grepen?" „Ik vouw beide handen samen op mijn voorhoofd", antwoordde Jaffir onderdanig. „Heb ik zelf die Griekin niet afgericht, en heb ik er geen ware maan van volmaakt heid van gemaakt? Ze heeft haars gelijke niet, uitgezonderd natuurlijk de onvolpre zen vrouwe Chirine! Haars gelijke? Haar oogen zouden onverschillig welken man het eeuwig ongeluk op den hals halen, uitge zonderd u, oh machtige vorst. Wanneer zij met narcissen- en muscusolie geparfumeerd zal zijn en haar lippen gekleurd met kar- mozijnroode suiker, dan zal de kafir zon der eenigen twijfel verstrikt raken in haar netten, of ik'ken de vrouwen niet meer". Zelfvoldaan drukte hij zijn eene klamme hand tegen de andere. „Er is nog iets, wat je doen moet", siste de Cobra; „zorg er voor, dat zijn limonade vermengd wordt met dien drank, die, ter wijl de geest helder blijft, lichaam en tong verlamt. Je weet wel welken? Tien minu ten nadat je mij van het bruiloftsmaal hebt zien opstaan, sla je op den gong als teeken voor het meisje, dat het oogenblik daar is, om haar netten, waar jij zoo groot vertrou worden gehouden. Thans gaat -de overwe ging juist in tegenovergestelde richting en geeft men de voorkeur aan leeningen, waarbij men de zekerheid heeft, binnen een bepaalde periode weer de beschikking over de bedragen te krijgen. Deze overwegingen weerspiegelden zich duidelijk in het koersverloop van Neder- landsche staatsfondsen. De oude 3 en 2% perpetu'eele leeningen en die met langen looptijd zijn veel sterker in koers gedaald dan de leeningen, welke op grond van de emissie-voorwaarden binnen een betrekkelijk korten tijd aflosbaar zijn. Voor de 3 Nederlandsche staatsleening 1896/ 05 heeft de koersdaling in de jongste pe riode van onrust ca. 13 bedragen, voor de 2% N.W.S. 10 voor de 50-jarige 3 leening 1937 ca 9 Daartegenover is de 3 20-jarige leening 1936 slechts ca. 4 in koers gedaald, evenals de 3% 3 Nederlandsche staatsleening. Hou ders van de laatstgenoemde leening heb ben, naar men weet, van een stijging van den rentevoet mits deze de 3% niet te boven gaat, geen kwade gevolgen voor de koersen hunner stukken te vreezen. Ofschoon ook de obiigatiemarkt in de laatste week een lichte verbetering te zien heeft gegeven, is het voor hen, die beleg- ging voor hun beschikbare middelen zoe ken, thans weer heel wat gemakkelijker een behoorlijk rendement te verkrijgen dan nog kort geleden het geval was. Dit geldt trouwens niet alleen voor belegging in obli- gatiën, maar ook voor aandeelen, wan neer men zich daarbij tenminste baseert op de dividenduitkeeringen over het af geloopen jaar. Het zal natuurlijk afhangen van de ver dere politieke en de daarmede nauw ver band houdende economische ontwikkeling, of de financieele resultaten over bet ioo- pende jaar even gunstig zullen worden. De directies der verschillende ondernemingen uiten zich te dien aanzien zoowel in de jaarverslagen als op de reeds gehouden jaarvergaderingen *met begrijpelijke voor zichtigheid. Toch zijn de diverse gunstige dividend-besluiten niet zonder invloed ge bleven op het koersverloop der desbetref fende fondsen. In de afgeloopen week veroorzaakten de bevredigende jaarverslagen en dividend- voorstellen een toeneming der belangstel ling voor scheepvaartaandeelen met name voor de Indische lijnen. De Stoomvaart Mij „Nederland,)' heeft bij een lichte daling van het exploitatie-saldo het dividend op 6 kunnen handhaven, evenals de Java-China- Japan Lijn, hoewel in de financieele resul taten van laatstgenoemde Mij. zich de ge volgen van het Japansch-Chineesche con flict weerspiegelen. De Koninklijke Pa- ketvaart moet haar dividend van 9 op 8 verlagen, waarmede het echter nog op een bevredigend niveau blijft; daartegeno ver staat, dat de Rotterdamsche Lloyd haar uitkeering van 5 tot 6 ,kan ver- hoogen. Behalve de noteeringen van de genoemde mij en kon ook de koers van aandeelen Ned. Scheepvaart Unie de houdster-mij. van aandeelen Nederland. Paketvaart en Rotterdamsche Lloyd een avans boeken. Binnenkort wordt de aankondiging van het dividend der Hanidelsver. „Amster dam" tegerpoet gezien. Vermoedelijk min der in anticipatie daarop dan wei in ver band met de verdere verbetering der po sitie van de suikermarkt zijn aandeelen HVA in koers opgeloopen, evenals trou wens de andere suikerfondsen. De Java- suikerondernemingen verkeeren in de uit zonderingspositie, reeds thans voor het loo- pende boekjaar op gunstige resultaten te mogen rekenen en op hoogere winsten dan over 1938. De bijna reeds uitverkochte oogst 1939 zal zeker een belangrijk hoogere opbrengst geven dan de gemiddelde prjji. van ca. 5,25, waartoe oogst 1938 door de N.I.V.A.S. kan worden afgerekend. Voor het nog te verkoopen gedeelte wer den de export-limites opnieuw met 25 cents (voor de Westkust van Britsch- Indië zelfs met 30 ets.) per kg ver hoogd en hierna werden weer flinke hoe veelheden afgedaan. Het schijnt, dat de In ternationale Suikerraad binnenkort reeds maatregelen zal nemen, om te voorzier. in de bestaande schaarschte aan suiker, echter niet in den vorm eener verhooging van de vastgestelde export-quota, doch door de diverse landen voor te stellen, de aangeboden vrijwillige extra korting op de toegestane quota ongedaan te maken Voor Nederland en Ned. Indië betreft het hierbij een hoeveelheid van 24000 ton. Hoewel de Rubber cultuur Mij. „Amster dam" over 1938 een belangrijk lagere winst geboekt heeft dan het vorige jaar 4,10 tegen 7,33 millioen) viel het voorgestel de dividend van 10 (vorig jaar 15 toch aanmerkelijk mede, en in verband hiermede konden de aandeelen in koert stijgen. Voor Koninklijke Petroleum werkte d uitkeering van het tweëde interim-divi dend nog na, evenals de berichten be treffende een uitbreiding der belangen van de Koninklijke-Shellgroep in Ecuador, al: compensatie voor de te loor gegane ge bieden in Mexico. Tabaksaandeelen wa ren verdeeld, maar wegens de tot dusver re in de inschrijvingen bereikte onbevre- digende resultaten weinig geanimeerd Voor industrieele fondsen bleven de koers schommelingen binnen beperkte grnezen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3 Nederland 1937 92%—9293—92 3%3 Nederland 96%97 Philips' 184 185 184 Unilever 127—126 129 128% Bethlehem Steel 40%42% U.S. Steel 33%—35% Kon. Petr. 289%—294—292% A'dam Rubber 183—181%—187%—187 Ned. Scheepv. Unie 105109. H.V.A. 402400407 405 Koloniale Bank 152%155%155 Deli Batavia Mij. 150—148—151% Deli Mij. 179—182 Reuter meldt uit Washington: De Se naatscommissie voor militaire zaken heeft goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp waarbij de regeering veroorloofd wordt dienstplicht voor het kapitaal in te stel len in geval van oorlog. Het wetsontwerp bepaalt, dat een telling van het kapitaalbezit zal worden gehou den, op den grondslag waarvan personen gedwongen leeningen zouden moeten toe staan door in te schrijven op regeerings- bonds met een looptijd van 50 jaar en een rente van 1 Het geldbedrag, waarvoor zou moeten worden ingeschreven zou vol gens een geleidelijke schaal varieeren van 5 van het netto kapitaal bezit voor personen met een kapitaal van 1000 dol lar tot 75 voor personen met een ka pitaal boven de 100,000 dollar. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent IZ. J. VAN ECK. VERNIEUWING DER BELGISCHE LEENING VAN 35 MILLIOEN GULDEN. De minister van financien heeft met een Nederlandsche bankgroep de leening van 35 millioen gulden, welke op 17 Mei ver valt, hernieuwd. De eerste leening was gesloten tegen 3% pet. rente. De nieuwe leening is aangegaan op een rentevoet van vier pet. VIJF EN TWINTIG JAAR RECLASSEERINGSARBEID. Herdenkingsbijeenkomst van het Leger des Heils Gisteren was het 25 jaar geleden dat het Leger des Heils zijn reclasseeringsarbeid is begonnen. Ter viering van dit jubileum is gistermiddag te Den Haag een herdenkings bijeenkomst gehouden, in welke vergadering verschillende korte redevoeringen zijn ge houden. Luitenant-kolonel J. P. Rawie, maat schappelijk secretaris van het Leger des Heils, sprak woorden van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den heer S. L. Veenstra, inspecteur der reclasseering, die den minister van justitie vertegenwoor digde. Spr. merkte op, dat in het afgeloo pen jaar 1840 voorlichtingsrapporten wer den uitgebracht en 14.000 gevangenen be zocht. De heer S. L. Veenstra zeide, dat het re- classeeringswerk van het Leger des Heils belangrijk is wegens zijn omvang, zijn ge halte en zijn voortreffelijke organisatie. Daarvoor verdient het Leger des Heils groo- ten lof. Spr. verzekerde commandant Bou- we Vlas, dat het departement van justitie steeds het werk van het Leger des Heils zal steunen. Ten slotte deelde de heer Veenstra mede, dat H.M. de Koningin den heer Rawie heeft (Ingez. Med.) benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau voor zijn werk als leider van de reclasseeringsafdeeling van het Leger des Heils. (Applaus.) Mr. dr. J. Wijnveldt, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, verzekerde, dat het Le ger des Heils in het kader der reclasseering onmisbaar is. Verder brachten hun gelukwensehen over mr. dr. F. Kranenburg, voorzitter der ver. van reclasseeringsinstellingen en lid van den Hoogen Raad; pater Patricius, secreta ris der r.k. reclasseeringsvereen., jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, bestuurslid der prot. chr. reclasseeringsver., en nog vele anderen, die allen hun waardeering voor het werk uitten. EEN BOODSCHAP VAN DR. COLIJN AAN PRESIDENT ROOSEVELT. In verband met de wereldten toonstelling te New York. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft de volgende boodschap gezonden aan pre sident Roosevelt ter gelegenheid van de opening van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New York. „Nu de omstandigheden een Nederland- schen minister verhinderd hebben naar de Ver. Staten van N. Amerika te komen om het Nederlandsche paviljoen van Uw groot- sche tentoonstelling te openen, verheug ik mij er over, in de gelegenheid te zijn een boodschap van vriendschap namens de re geering en het volk van Nederland te zen den. De Vereenigde Staten en Nederland zijn steeds door nauwe vriendschapsbanden ver bonden geweest. Ik behoef niet uit te wei den over de redenen. Afgezien van gemeen schappelijk voorgeslacht, leeft de weder- zijdsche erkenning van den plicht zich te on derwerpen aan Goddelijke ordinantiën. Evenzeer vermogen beiden het ware even- Ingez. Med.) wen in hebt, te spannen." Alle pogingen van Gray om met den blin den gevangene in verbinding te komen, hadden schipbreuk geleden. Nadat de cipier met zijn escorte was weggegaan, had hij hem in het Engelsch toegeroepen, doch geen antwoord gekregen. En het resultaat was niet grooter, toen hij uit alle macht ,Galbraith" schreeuwde op het oogenblik, waarop de cipier de houten luiken, welke aan de buitenzijde voor de getraliede ven sters van zijn cachot zaten, verwijderde, om water uit een leeren waterzak over te gieten in de gescherfde kruik, die Gray hem toereikte. Later verbeeldde hij zich te hooren, dat de blinde een kreet slaakte. Doch het ge luid ging verloren in gehuil en gebrul van hyena's en andere wilde beesten, welke oogenschijnlijk een betere behandeling on dervonden dan de gevangenen van den Co bra Op het vuile stroo gezeten, dat hem als legerstee diende, de geboeide handen om zijn knieën, staarde Colin Gray in de pik zwarte duisternis en vroeg zich af, wat er verder gebeuren ging Hij dacht aan de" af schuwelijke martelingen, welke Galbraith had moeten ondergaan, voordat hij werd wat hij nu was: natuurlijk de pijnbank Het is een eigenschap van al het van God gegevene, dat het zich door het Gebruik versterkt, uitbreidt, vermeer dert. vervolgens niet te noemen verminkingen en eindelijk het uitsteken der oogen. Die goede, oude Gigs!de beste rugby spe ler Gray herinnerde zich hoe hartelijk hij ge lachen had bij het luisteren naar de liedjes in neger-patois, die de vroolijke Schot zong op concerten, door hem op de militaire aca demie georganiseerd. Eensklaps hief hij luisterend zijn hoofd op. Geklap van met spijkers beslagen san dalen op den steenen vloer van de gang. Drie mannen telde Gray. Dezen keer moest hij weten, waarheen ze hem brachten, vóór een stap te verzetten. Indien ze hem ver moordden, ook goed, dan ontkwam hij al thans aan het vreeselijk lot van dien on- gelukkigen Galbraith. Hij zou 't ze vragen en als het bleek, dat hij weer naar de pijn bank gevoerd werd, dan moest het maar zijn er op of er onder: een van die twee kerels zou ik elk geval met hem sterven, dat stond vast. Nadat hij al tastende een metalen bord had opgeraapt, dat hij in een hoek van het cachot gevonden en waarvan hij den rand gescherpt had, door dien over den grond te slijpen, plaatste hij zich, gewapend met dit projectiel, bij den ingang van zijn verblijf. Hij werd verblind door het licht van de fakkel, die dezen keer de hulp-oppasser van de beesten, de verminkte, droeg, en er ver liepen eenige seconden vóór hij de beide krijgslieden, die den man begeleidden, kon onderscheiden. Ze stonden geleund tegen den muur aan de overzijde van de gang, hun geweren met de kolven op den grond. Er was oogenschijnlijk een gunstige wen ding gekomen: de houding der soldaten duidde op een vreedzame zending, want voor den bergbewoner is het dragen van een geweer even gewoon als een hoed voor een Europeaan. Het misvormde gelaat van den man, die de fakkel droeg, had iets heel vreemds, en dat kwam niet voort uit de ten deele ver brijzelde kaak, wreedaardig verpletterd en verwrongen, evenmin uit de loodkleurige lidteekens, doch het had zijn oorsprong in den intens doordringenden blik. Langzaam sloeg de cipier zijn oogen neer naar een sinaasappel, dien hij half ver borgen in de holte van zijn hand hield. „U wordt vrij gelaten, sahib", zei hij. „Ik kom u gelukwensehenen ik breng u dezendie zal u verfrisschen". Toen de man Gray de vrucht overhan digde, bevochtigde het sap diens vingers, en hij begreep, dat er een snee in was ge maakt. „U moet ze op uw gemak eten", ver volgde de hulp-oppasser. „Er zijn vruchten, die men niet haastig kan nuttigen". Gray rekte zich uit. Hij, die bekend was met Oostersche gewoonten, wist, dat het onvoorzichtig wezen zou, indien hij te vroeg blijk gaf van de bedoeling begrepen te hebben. Misschien bevatte de sinaasap pel een sleutel of een fleschje vergif? In elk geval iets, dat hij vinden moest, wan neer hij alleen was. „Ik dacht, dat je me water kwam bren gen", zei hij onverschillig, terwijl hij het bord met den scherp gemaakten rand ach teloos op het stroo wierp. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5