mmm Ma. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHf MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 3 MEI 1939. No. 104. KADZAND VORST COBRA MIDDELBURG, VLISSIN6EN. WALCHEREN. Zwarte profetie. Sommige menschen meenen zeker te we ten, dat er oorlog komt. Ze spelen het zelfs klaar, nauwkeurig het tijdstip te voorspel len, waarop Hitler en Mussolini het bevel tot den aanvang des onheils zullen geven. Enkele van deze voorspellingen werden in middels door de feiten achterhaald, maar dat belet de profeten niet in herhaling te treden en hun ongeluksdata te verschuiven. Vooral de kruistocht van het Duitsche vlooteskader in de Spaansche wateren bood en biedt nog stof voor rampspoedige profe tieën. De eigenlijke bedoeling van dezen kruistocht zou de vernietiging van Gibral tar zijn, en deze vernietiging het begin van den nieuwen verschrikkelijken wereldoor log. Het zou onjuist zijn, om tegenover deze sombere fantasieën inzake de naaste toe komst voorspellingen van het tegendeel te stellen. Geen mensch weet, wat de Euro- peesche menschheid boven het hoofd hangt. Maar wel mag men protest aanteekenen tegen de profetie der vernietiging, welke tenslotte een noodeloozen verlammenden invloed op onze samenleving uitoefent. Ook, ja temeer, omdat hier bepaalde namen in het geding worden gebracht, die van de beide dictatoren in ons werelddeel. Hitler en Mussolini zouden per se een oorlog moeten willen, indien de voorspel lingen der ongeluksprofeten vervuld zou den worden. Immers, aan hoeveel politieke spanning de internationale betrekkingen dan ook onderhevig zijn, voor het uitbreken van een nieuwen wereldoorlog zijn ze nog lang niet hevig genoeg. Het eenige aanwijs bare probleem, dat onmiddellijk gevaarlijke kiemen van een gewapend conflict in zich draagt, is het probleem-Dantzig. Merkwaar dig genoeg ging tot dusver vrijwel geen een van de zwarte voorspellingen hiervan uit. Ze stellen het vrij algemeen zoo voor, dat de Middellandsche zee de plaats des onheils vormt, dat hier de vijandelijkheden zullen aanvangen, eigenlijk alleen, omdat de beide dictatoren dat aldus hebben uit gemaakt dat zij dus een oorlog zouden begeeren, teneinde gezamenlijk een heer schappij over vrijwel geheel Europa te kun nen vestigen. Het komt ons voorshands volkomen on aannemelijk voor, dat Hitler en Mussolini zoo verdwaasd zouden zijn. Een nieuwe we reldoorlog is voor Duitschland en Italië minstens zoo riskant als voor Frankrijk en Engeland. De beide totalitaire mogendhe den zijn zwaar bewapend, wellicht zoo zwaar, dat ze in den beginne de raakste klappen zouden uitdeelen. Maar daarmee wordt een oorlog nog niet gewonnen. Be rekeningen van de militaire bewapeningen hebben tot resultaat gegeven, dat het denk beeld van een bliksemsnellen, vernietigen den slag, door Duitschland en Italië aan hun vermoedelijke vijanden toe te brengen, fantastisch moet heeten. Het staat vrijwel vast, dat in een nieuwen oorlog opnieuw de beslissing zou afhangen van het materieele uithoudingsvermogen der partijen en ten deze hebben de totalitaire mogendheden ze ker geen voorsprong op hun vermoedelijke vijanden. Integendeel, ten deze staan En geland en Frankrijk er heel wat gunstiger voor. Het wil er bij ons moeilijk in, dat in het aangezicht van zulke feiten en omstandig heden, Hitler en Mussolini vast besloten zouden zijn binnen afzienbaren tijd roeke loos een gewapend conflict te ontketenen. Men vergete hierbij vooral niet, dat er in Duitschland en Italië ook nog instellingen zijn als generale staven, welke zich niet plegen te laten meeslepen door min of meer onbekookte gevoelens, maar welke nauw keurige berekeningen opstellen en op grond daarvan zonder twijfel zekere adviezen zul len uitbrengen. Deze redeneering beteekent natuurlijk geenszins, dat een oorlog dan wel tot de onmogelijkheden gerekend zal moeten wor den; er kunnen omstandigheden ontstaan, noodlottig genoeg, om een herhaling van de ramp van 1914 in het leven te roepen. Ze beteekent alleen, dat de opvatting, wel ke Hitler en Mussolini het koelbloedige plan tot de bewuste ontketening van een gewa pend conflict toeschrijft, zeer waarschijn lijk onjuist is. Abonnementen en Advertentiën voor dit 'blad worden aangenomen door den Agent J. C. DEN DECKER. Door MARK CHANNING. 29). Dapper verdroeg ze de blikken van den Cobra. Ofschoon ze den man haatte, dwong zijn uiterlijk haar bewondering af, die hoo- ge gestalte (zes voet negen duim) gehuld in een vuurrood zijden gewaad, den zwarten baard golvend over zijn borst. Vanaf zijn enormen tulband, waarop nog een struis veer prijkte tot aan zijn roode sandalen schitterde alles van robijnen. „Bij Allah, wat ben jij mooi!" riep hij uit Diana met zijn oogen verslindend. Het jonge meisje, zich de raadgevingen herinnerend van Chirine, om niets te doen wat den man in wiens macht -zij zich be vond, zou kunnen mishagen, dwong zich te glimlachen, waarbij ze haar handen op haar schoot vast inéén klemde. „Maak een beetje plaats dan kom ik naast je zitten". Diana stond op: bij de minste beweging die ze maakte, klonk een muzikaal gerinkel van de edelsteenen, welke aan haar arm banden hingen. „Ik ben moe van 't zitten", wierp zij te gen. .Ik ben nog koortsig, en ik zou liever een beetje naar buiten gaan". Zij rilde bij de vluchtige aanraking van één zijner handen. „U ziet", hernam ze zenuwachtig, „ik heb nog huiveringen". „De vrouwen hadden me gezegd, dat je beter was". Hij fronste zijn donkere, borste lige wenkbrauwen. „Ja in zoover beter dat ik u graag wilde zien, Sirdar Alam Khan", meesmuilde ze haperend, terwijl ze met bovenmenschelijke DE O 16 VAN LISSABON VERTROKKEN De Nederlandsehe onderzeeboot O 16, welke op weg is naar Nederlandsch-Indië, is na een verblijf te Lissabon van vier dagen naar Port Said vertrokken. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS IN ONS LAND. Op 31 Maart jl. bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvanginrichtingen in Ne derland 747.053. Het aantal aangeslotenen op radiodistri butie-inrichtingen bedroeg op dien datum 384.084. NIEUWE DEVTEZENREGELING VOOR ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Gehuwde grensbewoners krijgen 75 pet. loon in Nederlandsch geld De ongehuwden 35 pet. Na maandenlange onderhandelingen tussehen de Nederlandsehe en Duitsche regeeringen over het loon voor Neder landsehe grensbewoners, die gewoonlijk in Duitsche bedrijven werkzaam zijn, de zg. grensgangers, zullen de Duitsche autorl teiten met ingang van 1 Mei a s. de na- Volgende betalingsregeling invoeren: Gehuwde arbeiders zullen van het door hen verdiende loon 75 pet. in Nederlandsch geld uitbetaald krijgen, de overige 25 pet. in Duitsch geld. Ongehuwde arbeiders ontvangen echter slechts 35 pet. in Nederlandsehe munt en de rest, 65 pet in marken. Voor alle ar beiders geldt de regeling, dat de door hen te betalen belasting en andere onkos ten van dat gedeelte van het loon wordt afgetrokken, dat in Duitsch geld wordt uitbetaald. Alleen de premieën voor de ziekte- en ongevallenverzekering worden van 't Ne derlandsehe geld afgehouden, omdat bij eventueele ziekte of ongeval, de uitkee- ring daarvoor ook in Nederlandsch geld, via de clearing zal worden uitbetaald Het verschil met de oude regeling is wel groot. Voorheen kregen alle arbeiders twee derden van het loon in Nederlandsch geld uitbetaald en de rest in Duitsch geld terwijl de belastingen en premien nu eens van het bruto, dan weer van het netto loon werden afgetrokken. De gehuwde arbeiders krijgen het dus veel beter en het verschil is des te grooter, omdat het loon dat in Nederlandsch geld wordt uit betaald, in Duitschland wordt omgere kend, tegen een koers van 72 cent, terwijl de marken van het in Duitsch geld uitbe taalde loon in Nederland wel kunnen worden verzilverd, maar dan tegen den hier geldenden koers van slechts 24 of 25 cent per mark. ROOSEVELT EEN VALSCHE MUNTER GENOEMD. Het Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop heeft aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in het nummer van 29 April jl. van de Deutsche Wochenzeitung fur die Niederlande, uitge geven bij de N.V. „het Tijdschrift het Duit sche weekblad voor Nederland", Scheve- ningen, Duinweg no. 9, en onder directie en redactie van H. Prell, wonende aldaar, in een hoofdartikel onder meer gesproken wordt van letterlijk „Roosevelts f alschmunzertrick Acht de minister het geoorloofd, dat door een in Nederland ondergebrachte redactie in een in Nederland verschijnend blad over het hoofd van een met Nederland bevriende natie op een dergelijke wijze wordt geschre ven, en acht de minister geen termen aan wezig om strenge maatregelen hiertegen te nemen en ervoor te waken dat voor het vervolg aan dergelijke schrijverij van deze en dergelijke personen een eind wordt ge maakt? MEIBIER. De Bond van Nederlandsehe Brouwerijen deelt mede, dat de vooraanstaande brouwe rijen morgen, 4 Mei, zullen uitkomen met Meibier. Dit zal een vollen pittigen smaak hebben, en, omdat het alleen in Mei ge schonken wordt, geheel aangepast zijn aan dezen voorjaarstijd. In verschillende landen en ook in ons land hebben steeds be paalde soorten bier bestaan, die speciaal in het begin van den zomer werden ge schonken. Het Meibier wil deze goede ge woonte weer doen herleven. inspanning tegen het gevoel van afkeer vocht. „Bevallen die dingen je?" Hij wees met zijn vinger op het collier, dat ze om den hals droeg. „Ik heb nog nooit iets dergelijks gezien", antwoordde ze, en hoopte in stilte, dat hij niet in haar oogen den angst, die haar ver vulde zou lezen: „Ze zijn een vorstin waar dig". „Ik ben een vorst, zooals je weet", ant woordde hij trotsch. /Wanneer je mijn vrouw bent, dan krijg je juweelen van me, waarbij deze snuisterijen niets zijn". ,,U is edelmoedig ten opzichte van uw... gevangenen" merkte Diana dankbaar op. Hij keek haar wantrouwend aan. Dat was niet de taal van een vrouw, die zich er van bewust was, dat hij met haar zou trouwen. „Hoor eens sedert ik besloten ben, me met jou te vereenigen door den band van het huwelijk ik had je ook als bijzit of als danseres kunnen houden ben je geen gevangene meer". „Chirine Bibi laat me geen minuut vrij, zelfs niet om even de kamer uit te gaan", verzekerde ze, voorwendend voor grooter vrijheid te pleiten. „Ze zegt dat het op uw bevel is". Hij scheen voldaan. „Dat was verstandig van haar. Maar ik verklaar thans, dat je vrij bent, om binnen de omwalling van het paleis te gaan, waar ie wilt. Is dat goed?" In haar brandende oogen kwam een ver raderlijk lichtje van vreugde. „Ja, dat is goed, en ik ben er heel dank baar voor". „Luister, Lindsay, miss sahib", vervolgde HET UITGESTELDE CONCERT, Het was gisterenavond droog, maar nu feitelijk te frisch voor een buitenconcert en het was dan ook niet te verwonderen, dat het bezoek aan de Markt niet overgroot was, toen het Middelburgsch Muziekkorps er het Maandagavond uitgestelde concert voor den jaardag van H. K. H. Prinses Ju liana gaf. Het niet groote aantal belangstellenden slaat in 't bijzonder op de volwassen stadge- nooten. De jeugd en dan vooral de school jeugd was er in een onverwacht groot aan tal; door welke oorzaak dan ook was dit deel der aanwezigen zeer rumoerig en ren de maar heen en weer tussehen de volwas senen. Dit alles is niet bevorderlijk aan het goed kunnen volgen van de muziek. Nu was het programma samengesteld voor den Oranjedag, dus geheel gevuld met populaire nummers wat natuurlijk mede werkte aan de bevordering van een opge wekte stemming en af en toe pogingen om de bekende melodieën mede te zingen. Te gen half tien besloot de heer Caro met Wien Neerlandsch Bloed en het Wilhelmus. Deze volksliederen waren voor de vele aan wezige militairen aanleiding den militairen groet te brengen. DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZING Een nieuwe partij. Aan de a.s. verkiezing van den gemeente raad zal een nieuwe partij deelnemen, on der den naam „Nieuwe Algemeene Volks partij". Deze partij heeft de volgende can- didatenlijst samengesteld: 1. B. Pluijmers; 2. A. Baljé; 3. J. B. H. Poppe; 4. A. N. But Jr. Zooals bekend zullen de Vrijz. Dem. Bond en de Lib. Staatspartij deelnemen met een gecombineerde lijst. Hoewel deze lijst in de drie kiesdistricten verschillend is samenge steld, zijn de eerste 6 candidaten op den lijs ten gelijkluidend, n.l. als volgt: 1. H. B. J. Knoop (Lib.); 2. A. Korteweg (V.D.); 3. J. L. Verhagen (Lib.);" 4. J. de Wilde (V.D.); 5. W. Anker Jr. (Lib.); 6. J. M. van Lin- schooten (V.D.) DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden in onze ge meente daalde deze week van 403 tot 401 personen. In de werkverschaffing werden geplaatst 151 personen, waarvan 33 in de plantsoenen. STORMSCHADE EN GEBOUWDE EIGENDOM. De heer Albt. Jeronimus schrijft ons in zake de financieele beteekenis van ,het door de Algemeene vergadering van den Polder Walcheren aangenomen besluit tol wijziging van art. 122 van het Bijzonder reglement: De meeste lezers zullen noch uit het voorstel, noch uit het verslag de finan cieele beteekenis van dit besluit voldoende hebben kunnen begrijpen. Vooraf zij gezegd, dat dit thans aange nomen voorstel, nu nog maar zoo niet in werking treedt, maar dat Gedeputeerde Staten eerst een voorstel ter zake moeten doen aan de Provinciale Staten, die het Algemeene en, krachtens dit laatste, de bijzondere reglementen vaststellen en dus ook de wijzigingen in die reglementen. Het voorstel dan beoogt, om de helft van de stormschade door den gebouwden ei gendom te doen betalen. Deze stormschade is zeer variabel Neemt men, met den voorzitter, een lan gen termijn, dan komt men op 40.000 per jaar; daarvan moet dan de helft, of rond 20,000 door den gebouwden eigendom worden betaald. Voornamelijk door nieuwbouw, maar ook door verbouwing, is de belastbare opbrengst, sedert de invoering van het dijkgeschot op het gebouwd, voortdurend stijgende. Was deze aanvankelijk 2% mil joen, thans is dit reeds ongeveer 3 mil joen. Hieruit volgt, dat bij de genoemde gemiddelde stormschade derhalve 0,65 per 100 belastbare opbrengst zou moe ten worden betaald Het dijkgeschot was voor 1938 1,30 en is voor 1939 1,40 per 100 belastbare opbrengst. Hierdoor is het voor een ieder mogelijk en gemakkelijk zijne of hare persoonlijke berekening te maken. hij met een stem, trillend van ingehouden hartstocht, „wanneer ik beweer je lief te hebben, is d t de zuivere waarheid en wan neer ik liefheb, verlang ik naar het bijzijn van het voorwerp van mijn liefde. Zeg nu, jij, die me helpen zult mijn volk te regee- ren, die mijn zoons ter wereld zult bren genben je van steen, dat in jouw hart geen liefde ontwaakt?" Zijn oogen vlamden als blakende kolen, terwijl hij zijn armen naar haar uitstrekte. Diana's hart bleef stilstaan. Het ge vreesde oogenblik had geslagen: hij ver wachtte, dat zijn passie weerklank zou vin den Gevaar, folteringen en zelfs de dood werden tot nul gereduceerd, vergeleken bij den gruwel van zijn armen pm haar heen te moeten dulden. De verschrikte blikken van het jonge meisje, haar van angst groot en donker geworden oogen dwaalden schuw rond door het groote vetrek, om een u't- weg zoekend. Opeens hield ze haar adem in: daar in de schaduw, vlak achter Alam Khan, stond de Sadhu van de Swastika. Bij het zien van de verwilderde blikken van Diana, die blijkbaar iets achter hem bespeurde, keerde de Cobra zich met een ruk om. Het volgend oogenblik had hij zijn krom zwaard uit de scheede getrokken en er woest mee zwaaiend, liep hij met groote Spreek nooit kwaad van uw mede- mensch als gij 't niet stellig weet, en als gij 't stelig weet, vraag dan u zelf af: „waarom vertel ik het?" Mei Bier (Ingez. Med.) DOMBURG. Dinsdagavond werd in 't ge bouw „Samenwerking" een algemeene ver gadering gehouden van de ouders der kin deren uit het kinderkoor „De jonge Stem". Uit de verslagen van secretaris en penning meester vermelden we, dat het ledental thans 41, het aantal donateurs 79 bedraagt. De ontvangsten bedroegen in het afgesloten vereenigingsjaar 332, met inbegrip van een saldo van 79; de uitgaven 258. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. A. Jellema en J. P. Rosendaal. De voor zitter jhr. mr. R. L. Humalda van Eysinga legde zijn functie neer wegens aanstaand vertrek naar elders, 's Voorzitters afscheid gaf den heer A. Geertse aanleiding de groote verdienste van den heer Van Eysin ga te schetsen. De heer Rosendaal over handigde hem een foto in lijst van het koor namens bestuur en directeur. Ook mevrouw Van Eysinga werd dank gebracht voor al les, wat zij ten gunste van de vereeniging heeft gedaan. De vergadering was verheugd, dat mej. dr. H. C. M. Ghijsen bereid gevonden werd de voorzittersplaats in te nemen. VERE. Thans is een aanvang gemaakt met den aanleg van de zoolang verbeide waterleiding. Waren verleden week een groote hoeveelheid gresbuizen aangevoerd, nu is men begonnen de kade op te breken en reeds druk doende om de buizen overal neer te laten en aan elkaar te verbinden. Wanneer men geregeld doorwerkt, kan het werk nog voor de zomerdrukte, althans wat de opgraverij betreft, gereed zijn. VERE. De viering van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana heeft alhier door de aanwezigheid van het garnizoen een iet wat ander aanzien gehad dan doorgaans gewoonte is. Des morgens toch rukten de manschappen uit onder de twee luitenants en werd een défilé gehouden voor het stad huis, waar burgemeester Huinink en de twee wethouders de honneurs waarnamen. passen op den Hindoe toe. „Hond! snauwde hfj; en de degen kliefde met zoo'n kracht door de lucht, dat een rund er door gedood zou zijn. De Sadhu had van boven tot beneden in tweeën gespleten moeten worden, doch de witte, hooge, slanke gestalte bleef onge deerd. Het scheen Diana toe, of de robijnen swastika plotseling vuur vatte en begon te vlammen. Alam Khan deed ijlings een stap achter waarts en daarop opnieuw zjjn zwaard op heffend, was hij op het punt van toe te slaan, toen plotseling zijn arm als verlamd neerzakte: de witte gedanate had zich op gelost in de lucht. Chirine kwam door de veranda binnen. Ze wierp een vluchtigen blik van den een naar den ander. „Waarover is mijn Heer ontstemd?" vroeg ze, op hem toegaande, na boos de wenk brauwen te hebben gefronsd in de richting van de ongelukkige Diana. „We hebben hier een geest gehad, opge roepen door die ellendigezeide de Cobra, zijn zwaard kletterend in de schee- de stekend. „Ik heb 't wel geweten, ze is een tooverheks. Maar ik heb nog wel mid delen om met tooverheksen af te rekenen", vervolgde hjj met dreigend gebaar. Een lachje van Chirine maakte de situ atie iets minder tragisch. „Het Engelsche meisje heeft u haar koorts aangestoken, aangebeden Heer", verkondigde ze met goed voorgewende vroolijkheid. „Een tooverheks is ze niet, anders was ze niet hier. Wezens begiftigd met bovennatuurlijke macht, gaan en ko men naar hun believen". Daarop klapte ze in de handen. En tot een der vrouwen, die Een toepasselijk woord werd gesproken door het hoofd der gemeente en door kapi tein Geelhoed. De schoolkinderen zongen enkele Vaderlandsche liedjes. Des avonds viel een muzikale rondwandeling door de gemeente door het slechte weer in duigen. WESTKAPELLE. Dinsdagavond werd alhier in de openbare school aan de eer ste helft van het aantal cursisten, die den cursus in EHBO, onder leiding van dr. Huygens hebben medegemaakt, door dr. Van Gelderen examen afgenomen. Het examen werd o.a. bijgewoond door de bei de wethouders en dr. Van der Harst van Oostkapeile, burgemeester jhr. mr. de Casembroot was verhinderd mede aanwe zig te zijn. Uit de antwoorden op de ge stelde vragen en de enkele demonstraties gegeven, bleek wel, dat de cursus goede resultaten heeft gehad Dr. Van Gelderen wenschte de dames en heeren geslaagden geluk met hun di ploma en bracht hun hulde voor de op offering en ijver, waarmede zij den cursus hebben gevolgd. Spr. drukte hen op 't hart zich te blij ven oefenen en nog een cursus te volgen. Het diploma zal uitgereikt worden aan de dames: mevr. De Casembrootbarones se Van der Feltz, mej. J. GabriëlseHen- drikse, mej. P. Lievense Kd., mej. M. de Kam Ld., mej. M. van Rooijen Kd. en de heeren K. Boogaard Az„ P. Willeboordse Wz„ F. Huibregtse Rz„ L. Gabriëlse Pz., W. Gabriëlse Pz., I. Gabriëlse Jz A. Lous Jz., M. Hengst Pz., K. Huibregtse Jz„ S. W. Roelse Jz„ L. Verhage en A. de Moor. Laatstgenoemde wonende te Biggekerke werd vergunning verleend in Westkapelle examen te doen, daar hij op den examen- dag te Biggekerke door omstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn. De tweede helft van het aantal cursis ten zal op nader te bepalen dag examen doen. binnenkwam: „Zeg aan de muzikanten, dat ze spelen moetenZich opnieuw tot Alam Khan wendend: „Laten we liever over de brui loft praten, mijn HeerWat krijgt u een mooie vrouw... Ik houd veel van haar Diana is verrukt met uw geschenken". Alam Khan scheen haar niet te hooren. „Bij Allah! dat was geen koortshalluci natie", mompelde hij woedend en luchtte vervolgens zijn hart door een serie vervloe kingen. ,,'t Was een bhout hindoe, een varkens- vleescheter. Heb jij hem niet gezien?" vroeg hij aan Diana. „Had ik hem niet geraakt?" Menigmaal had hij er zich op beroemd, dat elk levend wezen, waartegen hij zijn zwaard zou opheffen, het volgend oogenblik een lijk was. „Wat ik zag, scheen me een man toe", antwoordde ze, inziende dat het voor het oogenblik" het verstandigst was hem te la ten in de zichtbare onrust, welke de ver schijning hem had geïnspireerd: „Hij was me al eens eerder in een droom ver schenen". De Cobra lachte spottend. Doorzag hij haar opzet? „Indien je in staat bent geesten van doo- den te zien, kun je ongetwijfeld ook andere verborgen dingen onderscheiden? Ik zoek een boekeen geheim boekwaarin zekere sahib zonderlinge woorden neerge schreven heeft, waardoor hij in staat is be richten naar den Sirkar te zenden, onmoge lijk te ontcijferen voor iemand, die het boekje niet bezitKun je me inlichten, waar dat boekje 's en wat er in staat?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2