TiF^ricHF INGEZUNDEN STUKKEN. ZEELAND. SPORT. LANDBOUW. MIDDELBURG. §0ES. W&LCHEREN. ZUID-BEVELAND. IEEUWSCH-VLAANDEREN W.ïl BIERVLIET VLAAMSCHE KR0NIJK. De 30SCH fietslamp - 'n juweel tje van hedendaagsche techniek- voldoet aan de hoogste elschen. Geen storingen, mooi helder, vèf- stralend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen i 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- magneetstaal F. 7.50-. Let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. HU N.V. WILLEM VAN RIJN vis; AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171; VS TELEFOON 31308 (4 LMNEN); (Ingez. Med.) zoo zegenrijke werk, dat dr. Posthuma voor talloos velen in den lande heeft verricht en waarmede bij „Centraal Beheer" gemaakt heeft tot een veelomvattende en belang rijke organisatie. In het vervolg van zijn rede herinnerde spr. aan de totstandkoming van de ongevallenverzekering voor arbei ders in den land- en tuinbouw, één der vele scheppingen van den thans scheidenden president-directeur, voorts aan de rol, die dr. Posthuma heeft gespeeld bij de tot standkoming van de ziekteverzekering en aan zijn enthousiast en wilskrachtig streven voor pensioenverzekering bij tal van onder nemingen, zoomede aan de totstandkoming van de zeeongevallenverzekering. Aan het slot van zijn toespraak bood spr. dr. Posthuma een portret aan, dat de schil der Anton van Welie van den scheidenden president-directeur heeft vervaardigd en dat een eereplaats in het gebouw van het hoofdkantoor zal krijgen. Verschillende per sonen hebben daarna nog het woord ge voerd en geschenken aangeboden. Dr Posthuma heeft tenslotte in een har telijke en geestige toespraak voor de waar- deerende woorden en voor de geschenken dank gebracht, daarbij zoowel directie als personeel goeden raad gevende voor de toekomst. Spr. bracht den raad van toe zicht dank voor de prettige samenwerking. ONJUISTE GERUCHTEN OVER HET BEVELHEBBERSCHAP. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn de berichten, volkens welke de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reynders binnenkort zal worden benoemd tot opperbevelhebber onjuist, alleen reeds op grond van het feit, dat een opperbevel hebber eerst wordt benoemd, wanneer het leger op voet van oorlog is gebracht. In verband daarmede zijn uiteraard ook de andere in de berichten genoemde mutaties zonder grond. AUTO MET ZES MILITAIREN VERONGELUKT. Drie der inzittenden gewond. Gistermiddag kort na twaalf uur is op den weg tusschen Balkbrug en Dedems- vaart een militaire auto, welke een snel heid had van 70 km, en waarin vijf onder officieren en een dienstplichtig soldaat, die de auto bestuurde, waren gezeten, in een bocht van den weg komen te kantelen. De auto schoof vervolgens door, waar door het voertuig in het langs den weg loopende water, de Lange Wijk, terecht kwam. Nog voordat de wagen het water bereikt had, wisten alle inzittenden, be halve de chauffeur, de auto te verlaten. Twee van hen, de sergeant Kousbroek en de adjudant-onderofficier David liepen hierbij verwondingen op. Kousbroek was er het ernstigst aan toe. Hij kreeg inwen dige kneuzingen, terwijl zijn kameraad door glasscherven was gewond. Een der niet geblesseerde onderofficieren begaf zich onmiddellijk te water om den bestuurder uit de cabine te bevrijden, waarin hij ook mocht slagen. De chauffeur, de dienstplich tige Bachers, had slechts enkele snijwonden opgeloopen en werd met de beide andere gewonden naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht en aldaar ter verple ging opgenomen. Alle militiaren waren af komstig van het garnizoen te Zwolle. De auto, welke zwaar beschadigd was, is later met behulp van een kraanwagen opge haald. Aan de gevers en geefsters van het Brokkenhuis. De dames van het Brokkenhuis te Mid delburg zijn buitengewoon verrast gewor den door de groote hoeveelheid goederen, die werden geschonken. Zij overtrof vér de verwachtingen. U wilt wel haar dank en die van de ve len, die van Uw gaven zullen genieten, wil len aanvaarden. Met dank aan de Redactie voor de plaat sing van dit stukje. Namens genoemde dames. Mevr. Schlüter. P.S. In een der kleedingstukken is een biljet van 10 gevonden. Inl'chtingen te bekomen, Abdij W 6. De verjaardag van Prinses Juliana. Zooals reeds gemeld en zooals ook wel blijkt uit het opslaan van de muziektent op de Markt, zal de op morgen vallende der tigste verjaardag van H.K.H. Prinses Ju liana, Maandagavond worden gevierd met een concert op de Markt, van 8 tot half tien te geven door het Middelburgsch Mu ziekkorps. Om half tien organiseert Uit het Volk Voor het Volk een fakkeloptocht, waaraan Oefening na den Arbeid en de signaalaf- deeling van Achilles zullen medewerken. Zooals destijds is bepaald, is de route voor de eerste maal samengesteld in overleg met een deputatie uit de buurtvereenigingen, die zich bij den tocht kunnen aansluiten. De route luidt: Markt, Gortstraat, Vlis- singsche straat, Vlissingsche brug, Schoor- steenvegerssingel, Pottenbakkerssingel, Ach ter de Houttuinen, Seisdam, Seisbinnen- brug, Penninghoeksingel, Noordpoortstraat, Noordsingel, Koepoortbrug, Molenwater, Zuidsingel, Bree, Wagenaarstraat, Balans, Abdij, Balans, St. Pieterstraat, Lange Delft, Markt. VOLKSCONCERT OP 1 MEL Ter gelegenheid van den jaardag van H.K.H. Prinses Juliana geeft de Harmonie „Euphonia", directeur de hr P. de Rooy Maandag 1 Mei nm. 8 uur een concert op de Groote Markt. Het programma luidt als volgt: 1 Wilhelmus, bewerking C. L. W Boer. 2 Marche des Skieurs, E. Rubin. La dame blanche (ouverture), Boieldien arr. Th. Rottier. 4 Belle Inconnue (valse) G. Allier. 5 Gedenck-clanck (Melodiën- krans naar Valerius) arr. P. J. Wiest. f Die Liebesinsel (marsch) Paul Lincke 7 La Reine Maud (ouverture) verplicht con coursnummer, eere-afdeeling a.s. concour te Kloetinge, Louis Boyer. 8 Classic (Grand Selection of Standard Favourites) H. Ewing. 9 Passing of the Regiments (marsch-potpourri) arr. A. Winter. 10 F; nale Going the Pace (marsch) R. Honty. Twee fietsen gekaapt. Mej. J. W. H. T., die haar rijwiel an derhalf uur onbeheerd had laten staai voor een pand in de Emmastraat, kwam daarna tot de ontdekking, dat het spoor loos verdwenen was. Dezelfde ontdekking deed mej. E. M. v. d. Pu een kwartier la ter. Mej. v. d. P, had haar rijwiel bijna drie uur onbeheerd laten staan voor een pand in de Van de Spiegelstraat. Gestolen rijwiel gekocht. P. G. te Kapelle bleek in het' bezit te zijn van een rijwiel dat onlangs te Middel burg ontvreemd werd. P. G. had het rij wiel gekocht van H. W. en deze had het weer gekocht van J. de R.., toen te Mid delburg woonachtig. De politie stelt een onderzoek in. Kleine diefstallen. F. de W. alhier werd aangehouden als verdacht van eenige kleine diefstallen, als van een drietal emmers, bezems, mes sen enz. op verschillende plaatsen gepleegd. AAGTEKERKE. De alhier gehouden col lecte ten bate van Helden-der-Zee-fonds „Dorus Rijkers" heeft opgebracht de som van 8. AAGTEKERKE. Door de kiesvereeniging Gemeentebelang zijn voor den gemeente raad de volgende candidaten gesteld: 1. W. Kodde, 2. J. Boogaard, 3. L. J. Maljers en 4 L. Bakker. BIGGEKERKE. De Christelijk Histori sche Kiesvereeniging alhier stelde tot Can didaten voor den Gemeenteraad de volgen de personen: 1. P. Janse Az. (aftr.); 2. G. Schout; 3. J. Moens (aftr.); 4. S. Leijnse; 5. M. Caljé; 6. P. de Lange; 7. P. Wijkhuijs. SOEBURG. In haar laatste algemeene ledenvergadering heeft de Neringdoende Middenstandsvereeniging Admidso. alhier besloten toe te treden tot den Kon. Ned. Middenstandsbond. Voor het in aanbouw zijnde nieuwe ge meentehuis zal de vereeniging twee glas- in-lood ramen schenken met symbolische motieven der vereeniging. Aan eventueel nieuw toe te treden leden zal gedurende 3 maanden ontheffing van entrée gelden worden verleend. SEROOSKERKE. Vrijdagmiddag werd onder voorzitterschap van den heer L. Maas ledenvergadering gehouden in het Militair Tehuis te Middelburg, van de assurantie- vereeniging „Helpt Elkander" gevestigd al hier. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat het jaar 1938 voor de vereeniging een zeer gunstig jaar is geweest. Niettegenstaande een premieheffing van 50 cent per 1000 verzekerd kapitaal kon de rekening afgesloten worden met een gunstig slot van 5087 welk bedrag bij de reserve werd gevoegd, zoodat deze steeg tot 85.501. Aan brandschade werd uitbe taald 1125. Uit het jaarverslag bleek, dat ultimo De cember de vereeniging 2114 leden telde met een verzekerd kapitaal van ruim 13 millioen. Aangenomen werd, dat de schattingskos- ten voor nieuwe leden en herschattingen zullen bedragen 1. Eveneens werd aangenomen, dat goede ren welke zich tijdelijk buiten lm platte land van Walcheren begeven, kunnen wor den vergoed. RAAD VAN KATTENDIJKE. KATTENDIJKE. De Raad dezer gemeen te kwam Vrijdagavond bijeen onder voor zitterschap van wethouder Lindenbergh, Ingekomen was een bericht van overlij den van den burgemeester, waarop werd besloten een bewijs van deelneming te zen den. Een schrijven van G. van Huisstede in zake hondenbelasting werd tot een volgen de vergadering aangehouden. Hierna werd de waarnemende secretaris beëedigd. In verband met een vraag van den heer Mol hoek zeide de v o o r z. dat de secretarie voorloopig voor het publiek zal geopend zijn op Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag morgen van half negen tot twaalf uur. De heer Wisse zeide, dat het uurwerk in den toren te Kattendijke niet slaat en dat op het dak der school eenige pannen ver schoven zijn. De V o o rz. zeide hieraan aandacht te zullen schenken. NISSE. De opbrengst der Emma-bloem- collecte bedroeg 10,10. IERSEKE. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen zijn door de vrijz. dem. kies- ver. de volgende candidaten gesteld: 1. G. de Jager (aftr.); 2. J. Ph. Bom; 3. D. v. Boven; 4. M. Verschuure; 5. P. Simonse; 6. A. Goeman. AARDENBURG. Donderdagavond verga derde de Aardenburgsche Voetbalvereeni- ging „V. V. Aardenburg" in de sociëteit „Spoor tot Vriendschap" alhier. In het af- geloopen jaar is deze vereeniging overge gaan van den Vlaamschen Voetbalbond naai den Zeeuwschen Voetbalbond. Een nadeelig saldo over 1938 kon genivelleerd worden door een reserve kas, gevormd uit de op brengst van een in Februari 1938 ten bate der vereeniging gehouden bazaar. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren R. Verstraete, P. Pieters en J. W. de Maree, welke periodiek moesten aftre den. Het bestuur werd uitgebreid met 2 personen en van 5 op 7 gebracht. De twee gekozen nieuwe bestuursleden zijn de hee ren J. Kools en J. T. van Overloop. Ter gelegenheid van de viering var. den verjaardag van Prinses Juliana zal Maandagavond door het muziekgezelschap „Aardenburgsche Fanfaren" bij gunstig weer van 7% tot 8% uur een concert op de Markt worden gegeven. De Vrijzinnige Kiesvereeniging heeft voor de te houden gemeenteraadsverkiezin gen de candidatenlijst opgemaakt: 1. E. J. van de BroeckeDe Man (aftr.); 2. F. Dirkx; 3. Jac. J. Rosseel; 4. J. Lako; 5. P de Bruijne Az.; 6. A. Butler; 7. J. Kievit geb. Pieters; 8. C. van Overbeke Pz. en 9. J. A. Nieskens. De heer I. A. de Brauwer heeft we gens aanstaand vertrek uit deze gemeente met ingang van 1 Juli a.s. ontslag gevraagd als Ontvanger der Diaconie der Ned. Herv. Gemeente en als SecretarisPenningmees ter der Diaconie-Bewaarschool. Beide betrekkingen bekleedde hij onge veer 23 jaar. SCHOONDIJKE. Van Vrijzinnigen zij de zijn candidaat gesteld voor den Raad, de heeren: J. M. Risseeuw (aftr.); I. A. Dhont (aftr.); Mevr. BruijnoogeRoofak (aftr.); Joh. RisseeuwProvoost; A. C. Rookus; J. I. van Male; Aarnout de Hullu; Jac. Diele- manDees; W. P. de Zwart. De verkiezing voor den gemeenteraad zal plaats hebben 14 Juni a.s. DE VROUWEN VREDESGANG. Dag van Goeden Wil, 18 Mei, dag van gedenken en getuigen. Getuigen van goeden wil, van goeden wil om een oplossing te vinden uit den cha os, waarin wij leven. Deze wereld, zoo vol van oorlogsgerucht, zoo vol van haat en onrechtvaardigheid, eischt het getuigenis van ieder weldenkend mensch voor rechtvaardigen vrede. Oorlog Vrede. Grooter tegenstelling is niet wel denkbaar. Wij hebben daar een andere tegenstelling naast te zetten: ge rucht stilte. Het gerucht van dreiging met oorlog, van onrecht en onrechtvaardig heid. De stilte van het getuigenis, van het demonstreeren zonder meer. Dat heeft en geeft kracht. Dat geeft moed, aan wie de monstreeren, en aan wie het demonstreeren gadeslaan. Dit begrepen te hebben is de groote ver dienste van hen, die in 1934 in Den Haag, op den Dag van Goeden Wil, den 18en Mei, de „Stille Rondgang" van vrouwen organi seerden. Daar kwamen toen 3500 vrouwen bijeen, uit alle oorden des lands, zonder onder scheid van politieke of godsdienstige over tuiging,- zonder vooroordeel tegenover an deren, ongeacht ook rang en stand. En die vrouwen vormden een zwijgenden stoet, die door de straten der Residentie trok, slechts enkele doeken met het woord „Vrede" mee voerend. Dit was het eerste massale, openbare ge tuigenis van den vredeswil der Nederland- sche vrouwen. Onder de leuze „Eendracht maakt macht". Dit hebben de Nederlandsche vrouwen begrepen. Want in de volgende jaren sloten zich steeds meer vrouwen aan en zoo groei de de stoet tot meer dan 9000 vrouwen, die het vorige jaar in Den Haag demonstreer den voor „Vreedzame oplossing van geschil len inplaats van door geweld". Dit jaar wordt dde demonshratie, die den naam gekregen heeft van Vrouwen Vredes gang, in Rotterdam gehouden en wel op 17 Mei, omdat 18 Mei Hemelvaartsdag is. De oproep, die tot alle vrouwen van Neder land gericht is, wekt op zich te scharen bij de duizenden, die zonder onderscheid van politieke of godsdienstige overtuiging door haar stil getuigenis van den wil naar een rechtvaardigen Vrede een beroep doen op het geweten der menschheid. Wanneer de teekenen niet bedriegen, zal de deelname dit jaar wederom uit het ge- heele land, waar bijna honderd plaatselijke comité's van voorbereiding werkzaam zijn, zeer groot zijn. Moge ook gij den oproep verstaan, om mede te getuigen, stil en waardig. Opdat eens verwerkelijkt worde de rechtvaardige vrede. Alle practische en nadere gegevens wor den gaarne verstrekt door M. P. Maartense- Wagensveld, Jasmijnstraat 31, Middelburg, en A. E. Staal-Leendertz, Retranchement, waar men zich ook voor deelname kan op geven. Abonnementen en Advertentiên voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. OORNELIS. VOETBAL. MIDDELBURG SPEELT HAAR EERSTEN PROMOTIEWEDSTRIJD. Na een wekenlangen harden en spannen den strijd is Middelburg er verleden week na een beslissingswedstrijd tegen RBC, ir geslaagd het kampioenschap van de 2e klasse A te veroveren. En na een wee! rust volgen thans de, zoo mogelijk nog zwaardere, promotiewedstrijden. Morge start Middelburg reeds in een uitwedstriy tegen Limburgia, in Rumpen, bij Brun.s sum in Limburg. De promotiecompetitie zal ditmaal ver re van gemakkelijk zijn. Maar aah dei anderen kant moet toch ook gezegd wor den, dat er ditmaal een extra-kans voo: de deelnemende elftallen bestaat Immers in verband met de klasseuitbreiding, za thans niet, zooals gewoonlijk om één plan' doch om twee plaatsen in de eerste klas se gestreden worden. Dat wil dus zegg dat twee van de vier elftallen, welke a- de promotiecompetitie deelnemen,, j t.- Middelburg» Bleyerheide, Limburgia e Helmond, het eersteklasseschap zulb kunnen verwerven. Daarom vertrouwen alle Zeeuwsche vo balliefhebbers er op, dat Middelburg dez extra-kans benutten zal om Zeeland we eens een eersteklasser te brengen Bestaat een kans daartoe? Er is o geen reden om ten deze pessimistisch zijn Wel wordt Middelburg door vel zwakker geacht dan de overige drie e' i tallen, maar deze meening heerschte oo ten tijde, dat Middelburg de promotiewed •trijden tot een goed einde bracht en h -ersteklasseschap verwierf. We herinneren ons ook nog hoe destijds Middelburg vc haar eersten promotiewedstrijd naar Ro< mond trok, met eenige invallers nog w maar ondanks alle pessimisme een vei dienstelijk gelijk spel behaalde. Men doet dan ook het beste maar eerst eens de komende wedstrijden af te wac ten voordat men een oordeel gaat veil of een voorspelling gaat doen. Laten de groen witten' echter voor oog": houden: Middelburg en Zeeland weer e eerste klasser. En wanneer daarvoor flin' wordt aangepakt dan is een gunstig r sultaat zeer goed mogelijk. Wij hope Maandag van een mooien en voor Mid delburg gunstigen wedstrijd in LimbuT te kunnen vertellen. En direct na afloop van den wedstrijd zullen wij den uitslag be kend maken. Wellicht kan dit nog geschie den tijdens den propagandawedstrijd op het Gem. Sportterrein te Middelburg. Bleyerheide, dat in haar eersten wed strijd tegen Limburgia niet zoo goed start te men weet dat deze ontmoeting ir. een gelijk spel eindigde krijgt een moei lijken uitwedstrijd tegen Helmond af té werken. Daar men de kracht van Helmom niet voldoende kent is ook een voorspel ling hier nog niet op haar plaats. Een intessante wedstrijd wordt ook te Middelburg gespeeld, waar een Zeeuwsen elftal in het veld treedt tegen den stérken eersteklasser DOS uit Utrecht. Aandacht verdient voorts de eerste pro motiewedstrijd voor de 3e klasse: Breda Alliance. Het zal er nu voor Breda op aankomen of zij haar plaatsje in de tweede klasse zal behouden. Een gunstige factor voor haar is echter ook, dat van de drie deelnemende elftallen er twee in de tweede klasse kunnen komen. Eenige voor de competitie van weinig belang meer zijnde wedstrijden worden in Zeeuwsch Vlaanderen gespeeld. Hoofdplaat zal wellicht een kleine zege op Oostburg boeken» ^erwijil IJJzniiijke wel raad zal weten met Corn. Boys. Hulst en Tern Boys zijn aan elkaar gewaagd. Middelburg II staat voor haar laatsten uitwedstrijd. Het zal niet gemakkelijk zijn uit Terneuzen de beide punten mee te brengen. Zeelandia II zal ook zwaar werk hebben tegen Goesche Boys in Goes. Laatstgenoemde heeft de beste papieren Het programma voor morgen luidt: Kampioenschap van Nederland: Ajax NEC. Achilles—Eindhoven. Prom.-competitie 2e klasse: Limburgia Middelburg, (A. J. Vervoort), Helmond Bleyerheide. Prom.-competitie 3e klasse: BredaAl liance. 3e klasse A: Hoofdplaat—Oostburg. Hulst —Tern. Boys. IJzendijkeCorn.. Boys. 3e klasse B: Terneuzen IIMiddelburg II. Goesche Boys—Zeelandia II. BekerwedstrijdenBur ghZeelandia RBCTerneuzen. De ZeeuwenBoeimeer en TSCPicus. Propaganda-wedstrijd: Zeeuwsch elftal DOS. RUNDVEEKEURINGEN. KADZAND. De Vrijdagmiddag j.l. alhier gehouden keuring van vrouwelijk rundvee door de Provinciale Commissie ter bevorde ring van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland had het volgende resultaat: le kalfskoeien: Emma van Adr. Risseeuw 84 p.; Elza van Jac. Provoost 82 p.; Frida van P. M. van Iwaarden 81% p.; Cella van idem 79 p. 2e kalfskoeien: Jo van M. de Bruijne 82% p.; Minerva van Adr. Risseeuw 82 p.; Ada van J. A. Provoost 81% p.; Cato van M. de Bruijne 81 p.; Rinkje van P. M. van Iwaar den 80% p. 3e kalfskoeien: Ymke van P. de Bruijne 81 punten; Pukje van P. M. van Iwaarden 80 p.; Nelly van P. de Bruijne 79/8 p. 4e kalfskoeien: Kingma van P. M. van Iwaarden 84 punten; Mina van Adr. Ris seeuw 83 p.; Anna van Iz. Leenhouts 82% p.; Lady van M. de Bruijne 82 p.. Oudere koeien: Anna van Adr. Risseeuw 86 punten; Hertha van idem 85% p.; Aib- beltje van P. M. van Iwaarden 85 p.; Thea van idem 84% p.; Lena van M. de Bruijne 84/3 p.; Matador van P. M. van Iwaarden 83 p.; Cella van idem 81% p. 2-jarigfe vaarzen: le tot en met de 5e meeste punten: P. M. van Iwaarden; 6e van Jac. Provoost. XI. „Regen en wind". Het is waarlijk niet mijn schlud, dat mij .scii. ,-i Meeds ue gelegenheid ontnomen vordt, over iets anders dan politiek te x-hi'ijvcn. Terwijl er toch zooveel andere mderwerpen zijn, die om behandeling vra gen en waarvan er verscheidene ,al weer te oud worden en daarom heelemaal niet meer aan de orde komen. Maar zooals het in de internationale po litiek aldoor onfiistig blijft, zoo staat de iationale barometer geregeld op Veran derlijk, met zoo nu en dan een val naar .eneden, op Storm. De aanwijzing Besten dig kan feitelijk wel geheel verdwijnen, de naald gaat toch nooit die richting uit, om /an het bereiken daarvan maar gansch liet te reppen. Ook nu weer is er een sterke neiging ot dalen. Als er een politiek weerbericht uitgegeven werd, zou men spreken van een yclonale storing, die in aantocht is. Het is zeer wel mogelijk, dat we bin- .enkort maar weer eens een regeerings- risis beleven. Gerekend met het vorige ainisterie-van-vier-uren is de levensduur an het huidige ministerie toch ook al /eerlang genoeg! Althans naar de mee- ing van sommige politiekers en zeker .aar de verlangens van sommigen. Ons landje wordt ondermijnd door een rnstige ziekte met een chronisch karak- er, waaraan ook onze groote zuster „la .ouce France lijdt: de ziekte der minis- ars-Fahigkeit. Vele te vele politici, :elfs die nog slechts een blauwen Maandag het parlement zijn binnengestapt, voe- en zich minister-in-hope. Het adres van len kleermaker, die hun straks het mooie, egeerde frakje zal aanmeten, hebben ze oor alle zekerheid al in hun zakboekje geschreven. Al is het ministerie nu nog gevormd zon- ler hen, een volgende keer is er toch weer en kansje. Een crisisje vandaag en een ■risisje morgen, op den duur wordt dat ,vel goed Dat het kabinet-Pierlot hoogstwaarschijn- ijk geen lang leven beschoren zal zijn, itond bij het begin al vast. Ofwel draait deze gebeurtenis uit op een ware regee- ringscrisis, in den verst gaanden zin van het woord, ofwel wordt, nadat de onmacht van het katholiek-liberale ministerie bij' een nieuwe stemming gebleken is, tot den drieledigen bestuursvorm, d.w.z. met de socialistische partij als derde in den bond, teruggekeerd. Hoe kan iemand het, in de huidige omstandigheden en met de samen stelling van het parlement voor oogen, in zijn bol krijgen, zonder den steun en de medeplichtigheid (ik gebruik het woord zonder bijbedoelingen) der socialisten te regeeren, als de benarde toestand der schatkist zeer strenge maatregelen op gel delijk gebied, als bezuiniging, loonsvermin dering, nieuwe belastingen en andere even weinig gewilde daden, dringend vereiseht? De toestand van verregaande partij-poli tieke vertroebeling en parlementaire on evenwichtigheid, waarin het land thans verkeert, drukt natuurlijk zijn stempel op het beeld, dat ons door de regeering wordt geboden. Maar van een anderen kant is het zonneklaar, d,at de regeeringen, die elkaar sedert het kabinet-Van Zeeland hebben opgevolgd, zelf schuld hebben aan de weinig hartverheffende gebeurtenissen, welke wij thans op het gebied der bin- nenlandsche verhoudingen beleven. Het geknoei en gekonkel in het belangenspel, dat verzachtend hier te lande „politieke arena" genoemd wordt, is de grondoorzaak geworden van de franskiljonsche kunstma tige opwinding rond de totstandkoming der Vlaamsche Akademie van Wetenschap pen en Geneeskunde en de zoogenaamde zaak-Martens. Het gevolg van dit allés was: parlementaire ontreddering, Kamerontbin ding, nieuwe verkiezingen en regeerings- crisissen zonder eind. Oud-minister Hoste, de hoofdopsteller van „Het Laatste Nieuws)', die zonder twijfel voor een deel mede hieraan schuld heeft door zijn weinig krachtige, op het sparen van de kool en de geit gerichte hou ding in zijn blad, slaat heden zijn „mea culpa" en schrijft letterlijk: „Sedert jaar en dag worden van regeeringswege uit on kunde en onbegrip zooveel vergissingen be gaan, dat het noodzakelijk op de tegen woordige verhoudingen moest uitloopen". Een zoo duidelijke bekentenis is wel het aanstippen waard. En de ook in het buitenland en waarschijnlijk ook wel in Nederland beroemde hoogleer,aar uit Gent, prof. Daels, zeide dezer dagen (de toetsen van mijn schrijfmachine jeuken om deze prachtige rede in haar geheel weer te ge ven): „Wij klagen aan de hoogere instan ties, die aan de huidige wanorde medeplich tig zijn, wij klagen aan de politieker», die him eigen belang stellen boven dat van het land. Wij staan niet in bewondering voor een reeks Excellenties die niet eens eerlijkheid of durf genoeg hebben om de wetten te doen toepassen. Wij vinden daar in niets excellents, maar veel verderfelijks voor land en volk, want die excellenties ondermijnen het gezag en het vertrouwen van het volk in dat gezagI" Ons land heeft een regeering noodig. bestaande uit mannen, die handelen naar eer en geweten en slechts het landsbelang willen dienen; die zich niet de wetten la ten voorschrijven, door welk congres ook. Een regeering, die weet wat regeeren is en dan ook werkelijk regeert. We zijn echter nog niet zoo ver, dat iedereen in ons land deze eenvoudige waarheid aan vaardt. Maar ook dat komt wel. Hopen we, dat het dan niet te laat zij. Hendrick de Vlaming. i^— MARKTBERICHTEN. Middelburg, 28 Apr. Groentenvei- ling. Andijvie 5—11 c„ Snijsla 5—16 c., Sla- vellen 2—13 c., Veldsla 17 c„ Spinazie 2,5— 5 c„ Postelein 1521 c„ Witlof 1930 c„ Koolrapen 2,54 c„ Uien 1,53 c., Prei 6- 12 c., Nieuwe aardappelen 1636 c., alles per kg, Peën 11—19 c., Raapstelen 0,5—1,5 c„ Selderie 1—3 c„ Radijs 1,5—4 c„ Radijs 0,51,5 c., alles per bos, Bloemkool 2632 c„ Kropsla 1,5—5,5 c„ Komkommers 15 c., alles per stuk. De eerste komkommers werden aange voerd door den heer A. Leer van Koude- kerke.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6