ROOK TRIUMPH DE BESTE 1 CENT SIGARET KRONIEK van dn DAG. RECHTSZAKEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 29 APRIL 1939. No. 101. VORST COBRA De beurs in voorzichtige afwachting. BMNtNUUiU. De hooge belasting op suiker Hitler's rede. Het had erger gekund, veel erger zelfs, als men nagaat, wat de Duitsehe pers on langs over de boodschap van Roosevelt had en voortdurend over Engeland's „omsinge- lingspolitiek" heeft te zeggen. De Duitsehe Führer drukt zich andfers uit dan de staats lieden der door hem zoo gesmade democra- tisehe landen. Zijn redevoeringen wekken ■daardoor meestal, den indruk, dat ze op zijn minst op een oorlogsverklaring moeten uit- loopen (als deze nog in de staatkundige mode zou zijn)Men went echter ook aan deze rhetoriek en dat ontneemt aan Hit ler's philippica's grootendeels het schrik aanjagend karakter, ook al houdt men het gevoel, dat Europa op een vulkaan leeft. Het grootste deel van de rede ging langs Roosevelt's boodschap heen. Meer dan an derhalf uur heeft de Führer over andere dingen gesproken. De Engelsche „omsinge- Jingspolitiek" vormde hiervan de hoofd schotel. Hitler is over die politiek bitter gestemd: de opzegging van het vlootver- drag met Engeland en het vriendschapsver drag met Polen kwamen uit deze stemming voort. Veel reëele beteekenis hebben die opzeg gingen niet. Beide verdragen waren door de politieke ontwikkeling van den laatsten tjjd tot papieren aangelegenheden gewor den. Misschien is hun waarde nooit veel meer geweest dan die van het papier, dat men er aan spendeerde. Verdragen als deze hebben alleen zin, indien de politieke toe stand geen spanningen kent als de huidigé. Men zou ze dan tot zekere hoogte overbodi ge uitdrukkingen van goeden wil kunnen noemen. De belangrijkste passages der rede wa ren voor ons gevoel de mededeelingen in zake Dantzig. Hitier heeft onlangs voor stellen aan Polen gedaan tot terugkeer van de vrjje stad in het Duitsehe rijk. De eco nomische belangen van Polen te Dantzig zouden worden gewaarborgd. Voorts bood de Führer een niet-aanvalsverdrag voor den tijd van 25 jaar aan. De Poolsche regeering heeft het voorstel van de hand gewezen. Hitier noemde die houding „onbegrijpelijk" en betreurt haar „oprecht". Uiteraard, kan men zeggen. Het zou een nieuw belangrijk politiek succes voor den Führer zijn geweest, als hjj dit gedaan had weten te krijgen. De terugkeer van Dantzig in het Duitsehe Rijk is een politieke hartewensch van het geheele Duit sehe volk. Men moet het met Hitier betreuren, dat de Dantzigsche kwestie niet tot een oplos sing kon worden gebracht. Dantzig is een Duitsehe stad en de Duitsehe aanspraken ten deze snijden hout. De uitweg naar zee voor Polen, welke het verdrag van Ver sailles in den vorm van den corridor en de „vrije stad" onder Volkenbondscurateele schiep, waseen rare uitweg uit een vrij wel onoplosbaar probleem: Polen raakt nergens de zee, maar het is feitelijk een te groote mogendheid, om het zonder een haven te kunnen stellen. Het voorstel van Hitier op zichzelf is larrg niet dwaas en voor Polen allerminst onaan nemelijk. Maar daar gaat het niet meer om. Wat de Poolsche regeering tot haar ver werping bracht was: wantrouwen. Men heeft te Warschau geen vertrouwen meer in de beloften van Berlijn; vreest, dat Po- len's belangen leelijk in de knel zouden ko men, als Dantzig weer bij Duitschland kwam. De wijze, waarop Hitier deze affaire ter sprake bracht, laat geen twijfel, dat hij niet zal rusten, voordat Dantzig toch weer bij het Duitsehe rijk komt. Hier schuilt eer groot gevaar dus. Want de Polen zullen niet bukken, gelijk de Tsjechen dat gedaan hebben. Zelfs indien ze geen toezegging van onvoorwaardelijken steun van Engeland en Frankrijk bezaten, zouden ze zich vermoe delijk nog gewapenderhand verzetten te gen een coup de théatre inzake Dantzig. Als er een politieke aangelegenheid is, waar over men zijn hart moet vasthouden, is het deze. De rede van Hitier bevatte voor het ove rige gelukkig echter niets, wat onmiddel lijk onrustbarend moet heeten. De manier, waarop hij tegen de boodschap van Roose velt van leer trok, was oratorisch knap, Door MARK CHANNING. 27). Gekrenkt keek de Galcha hem aan en meesmuilde, dat zijn landgenooten bij ge boorterecht wraak toekwam en dat hij zich niet zijn privileges zou laten ontnemen. Zonder het gezich van den man een oogen- blik uit het oog te verliezen, stond Khoon op en ging langzaam naar hem toe, met de karwats in de hand. „Vermeet jij je, hond, mij te vertellen wat je wilt?" zei hij heesch. „Ik weet wel, dat een mes zekerder treft dan welk vergif ook", antwoordde de Gal cha uitdagend. Het gele gezicht van den dwerg ver bleekte. Die man wist te veel. Op hem toe tredend, striemde hij hem verscheidene ma len ruw met zijn karwats. Doch de Galcha gaf geen kik. Hij wist, dat één kreet, één woord zelfs voldoende zou zijn om de tueh- f'ging te veranderen in een doodvonnis of althans een veroordeeling tot de pijnbank. „Den volgenden keer zal ik bevel geven, om je te geeselen samen met alle leden van je familie", siste Khoon, terwijl hij geheel buiten zich zelf van woede zijn zweep in een hoek smeet. „Scheer je weg". Sen seconde bleef de Galcha, blind aan een oog, zijn loodkleurig gezicht overdekt me, kruisende, bloederige striemen, als versteend staan. De onrechtvaardigheid iets, wat de Oosterling nooit vergeeft had maar ontdaan van alle oratorische franje, goedkoop. De Führer haalde er al de oude koeien weer voor uit de sloot, waarmee hij bjj zijn gehoor in den Rijksdag al zoo vaak daverend succes heeft gehad. Op de keper beschouwd, is dit van mentaliteit echter vrijwel hetzelfde als wat er in 1919 te Ver sailles geschiedde. Eenigszins griezelig klonk ons daarbij de dank in de ooren, welken de Führer bij dit alles der Voorzienigheid offerde. Men kan zich op velerlei wijs het werktuig der Voor zienigheid voelen. Maar wij gelooven, dat er maar een goede is: „Die van zichzelven spreekt, zoekt zijne eigene eer; maar die de eer zoekt desgenen, die hem gezonden heeft, die is waarachtig, en geene ongeregtigheid is in hem" (Johannes 7 18). Finanti eel economisch weekoverzicht. De Koninklijke Petroleum Mij, zorgt voor een verrassing. Geen opleving op de beleg- gingsmarkt. Java suiker- oogst 1939 bijna uitverkocht, Het millioenenverslag van Unilever, Wanneer dit overzicht in druk verschijnt, zal de voornaamste factor van onzekerheid, die de beurs de geheele week in spanning heeft gehouden, althans in zooverre ver dwenen zijn, dat men kennis heeft kunnen nemen van datgene, wat de Führer om trent de Duitsehe bedoelingen heeft willen onthullen. Of daarmede een ontspanning of een verscherping der internationale ver houdingen haar intrede zal doen ligt thans nog volkomen in het duister. De beurs, den laatsten tijd aan verrassingen gewend, heeft er noöh in goeden, nóch in kwaden zin op willen vooruitloopen, doch heeft haar heil gezocht in een absolute terughouding. Deze heeft er b.v. toe geleid, dat de om vang van den handel op de New Yorksche fondsenmarkt in de afgeloopen week de kleinste is geweest sinds de laatste twintig jaar, wel een bewijs, hoe gevoelig ook de Amerikaansche barometer van het zakenle ven voor de politieke ontwikkeling der Oude Wereld is. Van de Europeesche beurzen toonde spe ciaal Parijs goeden weerstand tegen de po litieke invloeden. Op de Londensche beurs werd de Engelsche begrooting, ondanks de ontzaglijke stijging der bewapeningsuitga ven, gunstig ontvangen, nu een algemeene verhooging der inkomstenbelasting, waar voor gevreesd was, achterwege is gebleven. Men geeft er zich echter wel rekenschap van, dat de financiëele lasten vermoedelijk nog niet hun hoogtepunt hebben bereikt er dat ook de noodzakelijkheid van het aan gaan van nieuwe staatsleeningen een druk op de koersen der oude leeningen zal blij ven uitoefenen, nadat deze in de laatste weken reeds aanmerkelijk zijn teruggeloo- pen. Voor de Amsterdamsche beurs waren weer verschillende factoren aanwezig, die een koersstijging zouden hebben gewettigd, doch ook hier heeft de politieke onzeker heid er toe geleid, dat de verbetering in de meeste gevallen binnen beperkte grenzen is gebleven. Voor de eerste verrassing zorg de de Koninklijke Petroleum Mij., door de aankondiging van een tweede interim-divi dend van 8 nadat op rekening van 1938 reeds 6 was uitgekeerd. Slechts enkele malen vroeger is het voorgekomen, dat de Koninklijke een tweede interim-dividend heeft betaald; jaren achtereen was men echter gewend geweest aan de uitkeering van een interim-dividend aan het eind van het boekjaar, en de aankondiging was een slot-dividend even voor de publicatie van het jaarverslag, zoodat dit „novum" druk besproken werd. Sommigen vreesden, dat deze tweede in- terim-uitkeering als de slot -uitkeering moest worden beschouwd, in welk geval het totale dividend slechts 14 zou bedragen, tegen 17 vorig jaar. Inmiddels is echter bekend geworden, dat de voor uitkeering beschikbare winst grooter is dan het voor de betaling van 14 dividend benoodigde bedrag, en dat het ook in de bedoeling van het bestuur ligt, een slot-uitkeering te in een enkel oogenblik de verknochtheid en hondentrouw van dezen man veranderd in doodelijken haat. Zonder een woord, zonder groet, lichtte hij de portière op en verdween. Zijn besluit was genomen: de Cobra zou op de hoogte gebracht worden van het complot. HOOFDSTUK XV. Het plan van Chirine. Toen Chirine hoorde van het voornemen van Alam Khan om met Diana Lindsay te zullen trouwen, zag ze terstond de nood zakelijkheid in om het Engelsche meisje te laten verdwijnen, op deze of gene manier en zonder dralen, 't Was wel mogelijk, dat dit besluit van den Cobra slechts een nieu wen zet uitmaakte in het gevaarlijke spel, waarvan Chirine op de hoogte was, en dat hij tegen het Indische gouvernement speel de. Doch indien het huwelijk plaats had, zou haar eigen onbetwiste voorrang in den ha rem van den Cobra bedreigd worden. Het mooie Engelsche meisje met haar prachtig ros-blond haar, met de gulden reflex was stellig wel de persoon om de passie van een man op te wekken en zelfs op den duur die van Alam Khan. Chirine kende hem ge noeg om te weten, dat hjj slechts hoogst zelden op een besluit terugkwam. Boven dien wist ze, hoe groot de rol was, die vrouwen in zijn leven speelden. Toch had tot dusver slechts een enkele zijzelf in de eerste plaats hem langen tijd weten te bindenMaar Chirine was veel te uitgeslapen om te probeeren een wijziging doen, tenzij de politieke toestand zoodanig mocht verscherpen, dat zeer bijzondere maatregelen gewenscht zouden zijn. Door de inmiddels reeds plaats gevonden uitkeering van het tweede interim-dividend is 40 millioen onder aandeelhouders ver deeld. Gewoonlijk brengt de beschikbaar stelling van zoo'n aanzienlijk bedrag vraag naar aandeelen of obligatiën voor herbe legging met zich mede. Ditmaal is echter hiervan zeer weinig te bespeuren geweest, een bewijs te meer van de heerschende te rughouding, die velen aanleiding geeft, zooveel mogelijk vlottende middelen aan te houden, teneinde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Op de staatsfondsen- markt heeft het aanbod de vraag nog over troffen en de noteeringen zijn in de afge loopen week dan ook verder ingezakt. Voor gemeente- en provinciale leeningen, evenals voor pandbrieven, was de Stemming even eens nog onveranderd. Op de suiker-afdeèling had de verhooging der limites van de N.I.V.A.S., gevolgd door omvangrijke verkoopen aan het eind der vorige week, nauwelijks uitgewerkt, toen het bericht kwam van een nieuwe prijsver- hooging der N.I.V.A.S. met 25 cent per 100 kg voor alle exportgebieden. Dank zij het snelle tempo der verkoopen in de laatste maanden is thans verreweg het grootste deel van den suikeroogst 1939, die rond 1.5500.00 ton zal bedragen, van de hand ge daan. De N.I.V.A.S. heeft aan exporteurs nog een optie gegeven op 150.000 ton su perieur. Wanneer hiervan gebruik wordt gemaakt, zal geen superieur voor export meer beschikbaar zijn; alleen voor dekking der binnenlandsche behoeften is nog een hoeveelheid gereserveerd. Tengevolge van de belanrijke prijsstijging der laatste maanden komt de gemiddelde prijs, waartegen de oogst van het loopen- de jaar is verkocht, aanmerkelijk hooger te liggen dan van den voorafgaanden oogst Te zjjner tijd zal dit tot uiting komen in de financiëele resultaten der suikeronderne mingen, waarvan verschillende hun uitkee ring zullen kunnen verhoogen, resp. de divi dendbetaling zullen kunnen hervatten. Al te hoog dient men zjjn verwachtingen in dit opzicht echter niet te spannen, omdat inge volge de internationale restrictie-overeen komst de productie van alle ondernemingen veel minder groot is dan in de jaren van de. suiker-„boom", toen veel hoogere prij zen dan de thans geldende gepaard gingen met een maximum-productie. De tot dusverre ingetreden verbetering is ten deele slechts van kunstmatigen aard, voor zoover zjj het uitvloeisel is van de pro ductie-beperking. Daarnaast heeft ook het ophoopen van voorraden met het oog op het uitbreken van een event, oorlog het zijne tot de vaste stemming bijgedragen. Ver wacht moet worden, dat het Internationale Suiker Comité in haar eerstvolgende zitting tot een verhooging der quota voor het nieu we Conventie-jaar zal besluiten. Op de rubbermarkt is nog geen invloed van oorlogs-voorraadsvorming te bespeu ren. De prijs blijft op een onveranderd laag peil en in aansluiting hierop was de stem ming voor rubberaandeelen ook weer onge animeerd. Van industriëele waarden trokken Fok- ker's opnieuw de aandacht door scherpe ups en downs met 10 a 15 tegelijk, uiting van een speculatieve beweging in dit „oor logsfonds" bij uitnemendheid. Aandeelen Philips' lagen tijdelijk gedrukt in de markt maar Lever Bros Unilever konden een aanmerkelijke koersverbetering boeken, op de aankondiging van een slot-dividend van 4% waardoor de totale uitkeering even als het vorige jaar 7% bedraagt. Uit het jaarverslag blijkt weliswaar, dat de winst van 't concern in 1938 met eenige millioenen gedaald is, doch bij de ontzaglijke bedragen, waarom het bij deze onderneming gaat, spe len eenige millioenen meer of minder nau welijks een rol. Het voornaamste is, dat de winstcapaciteit in haar geheel kon worden gehandhaafd en dit blijkt het geval te zijn, ondanks het feit, dat de grondstoffen pro- duceerende dochteronderneming, de United Africa Co., tengevolge van de prijsdaling van een aantal artikelen haar winst met meer dan de helft heeft zien teruggaan. Van de totale netto-winst van het con cern, die na aftrek van afschrijvingen, ren te en belastingen in 1939 110 millioen be droeg tegen 114.7 millioen vorig jaar, komt aan gewone aandeelhouders der moe- dermijen 42.31 millioen ten goede. Hier van wordt echter slechts 23.7 millioen in den vorm van het bovengenoemde dividend uitgekeerd; niet minder dan 18.6 millioen of 44 der beschikbare winst wordt als reserve in het bedrijf gehouden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3 Nederland 96/05 87%—87—86—86 3 Nederland '37 92%—91%—91% 3%3 Nederland 96%—95% 2% N.W.S. 75%—73%—73% 3% Ned. Indië 94%—93%—94y8 3 Engld. Funding 75%—74% Bethlehem Steel 42%41%—41% U. S. Steel 35%—34% General Motors 3131%31% Aku 33%—35—33%—35 Fokker 286—310—295—308—297—303 Lever Bros 121—128—126%—129 Philips' 18889%—184%—191 Kon. Petroleum 297cum div287% ex div.—291% Handelsver. Amsterdam 401405401% —404 Javasche Cultuur 187—197%—191—198% Amsterdam-Rubber 182184181% 185% Oost Java Rubber 887788% Deli Batavia Tabak 146150148 Deli Mij. 177—183—182 Holland Amerika Lijn 98100 Ned. Scheepvaart Unie 102%105 LED VAN PROV. STATEN BELEEDIGDE EEN BEVOLKINGSGROEP. 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk geeïscht, Voor den politierechter te Arnhem heeft gisteren terecht gestaan de 44-jarige kwee- ker A. B. uit Puiflijk, gem. Druten, die de zer dagen tot lid van de Prov. Staten van Gelderland werd gekozen voor de z.g. actie voor den kleinen boer. Hem was beleedi- ging van een bevolkingsgroep met name van de leden van den aartsdiocesanen boe ren en tuindersbond en van den jongen boe renbond ten laste gelegd. In het partij orgaan van verdachte had hij o.m. van genoemde organisatie geschre ven „zij zullen best dieven zijn van mer ken en schetsen of wel baantjesjagers van den boerenbond. B. lust je wel, ook al zit je vooraan in de kerk, schurftige boerebon- ders". De officier van justitie noemde het in zijn requisitoir een misselijk bedrijf als men politieke vermaardheid wil verkrijgen op een wijze, die ieder fatsoenlijk mensch ver van zich werpt. Hij eischte twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaar delijke geldboete van 200 subs. twee maanden hechtenis. De verdachte verklaarde dat hij niemand heeft willen beleedigen, hij had slechts de aandacht willen vestigen op het feit, dat ten plattelande veel knoeierij met big ge- merken plaats vindt. De politierechter zal 5 Mei a.s. uitspraak doen. Verlaging der crisishefiing bepleit. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft zich tot den minister van eco nomische zaken gewend in verband met de stijging van den suikerprijs. De prijs van witte kristalsuiker loco Rotterdam-Amster dam Vas per 100 kg gemiddeld in 1938: 5.20 en thans 7.87%. De prijzen voor levering op latere termijnen zijn weliswaar lager, maar bewegen zich toch nog steeds op een hooger niveau dan de noteering in 1938. In verband hiermede wijst het ver bond op den zeer hoogen accijns, welke nog steeds op het suikerverbruik drukt. Im mers, voor fiscale doeleinden wordt de sui ker belast met een bedrag van 24,75 per 100 kg, maar bovendien Vnoet in verband met den steun aan de suikerbieten verbou wers nog een crisisheffing worden betaald van 6,75 per 100 kg. Het verbond meent, dat er, gezien het prijsverloop van de su ker, alle aanleiding bestaat deze zeer hooge lasten thans aan zienlijk te verlagen en wel ten minste zoo danig, dat de Nederlandsche verbruiker daardoor compensatie verkrijgt voor de prijsstijging op de wereldmarkt. Voor een dergelijke verlaging komt de crisisheffing op suiker in de eerste plaats in aanmer king. Immers, dit kan zonder bezwaar ge schieden, omdat de noodzakelijke steun aan de suikerbietenverbouwers afhankelijk is van den prijs, welken de suiker op de we reldmarkt noteert. Bij een hoogen suiker- (ïngez. Meded.), prijs behoeft derhalve minder steun te worden uitgekeerd dan bij een lagen suiker prijs. De aldus bepleite verlaging van deze crisisheffing zal dus niet ten koste kunnen gaan van den steun aan de suikerbietenver bouwers. Bovendien is de opbrengst van de crisisheffing op suiker reeds nu rond 3 millioen hooger dan het bedrag, dat in totaal wordt uitgekeerd voor den steun aan de suikerbietenverbouwers. Het kan toch niet de bedoeling zijn, om, door een onge wijzigde handhaving van deze crisisheffing bjj de thans stijgende prijzen, dit voor het lalndbouwcrisisfonds reeds nadeelige saldo nog verder te laten stjjgen. Het verbond legt er den nadruk op, dat voldoende ver laging van de crisisheffing op Ruiker tege moet komt aan de bezwaren, welke de sui kerverwerkende industrie ondervindt. De ze industrie gaat reeds onder zeer hooge crisislasten gebukt. De ondervonden moei lijkheden worden thans vergroot door de prijsstijging van de suiker bij onveranderde crisisheffing. Maar bovendien zou een vol doende aanpassing van de crisishef fing op suiker in het belang zjjn van de suikerbietenverbouwers zeiven, om dat een te hooge prijs van de suiker den con sument ongetwijfeld zal nopen het verbruik in te perken. DR. F. E. POSTHUMA NEEMT AFSCHEID ALS PRESIDENT-DIRECTEUR VAN CENTRAAL BEHEER. Raad van toezicht, directie en personeel van de coöperatjevereeniging „Centraal Be heer" G.A. te Amsterdam hebben gister morgen op zeer hartelijke wijze afscheid genomen van den president-directeur van deze organisatie, oud-minister dr. F. E. Posthuma, die deze functie in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd heeft neergelegd. Behalve het personeel, dat aan het hoofdkantoor is verbonden, was ook een groot aantal delegaties van de bijkantoren bijeengekomen om dit afscheid bij te wo nen. Vele vriendelijke, hartelijke en waardee- rende woorden zijn gesproken. De president commissaris, dr. J. Smit Azn. gaf een be knopt overzicht van het vele belangrijke en in zijn plan te brengen. Of 't onherroepe lijk was of niet, zij, in elk geval, moest er buiten blijven. „Ziek of gezond, 't kan me niet schelen", had hij gezegd, „over drie dagen trouw ik met de Engelsche miss sahib". 't Was duidelijk, dat hoe eerder de En gelsche op de hoogte gebracht werd van den toestand en de te verwachten verwik kelingen, des te beter het was. Het kruiden vrouwtje was ontboden om een drank klaar te maken, die de uitwerking van het mid del, dat Diana eenige uren geleden ingeno men had, te niet moest doen. Om zich te ontdoen van haar, die klaar blijkelijk haar rivale was, had de Perz'sche eerst andere middelen overwogen; doch de groeiende vriendschap voor de aardige ge vangene van den Cobra en de vrouwelijke sympathie, welke tusschen hen ontstaan was dien dag, daarboven op den pas van den Maha Gunj, toen Diana haar heur lief de voor een Engelschman had bekend, deed de balans in haar voordeel overslaan. Het vraagstuk van de ontvluchting kon evenwel zonder medewerking van een man niet tot oplossing gebracht worden. Chi- rine's gedachten vlogen terstond naar Fi- roz, den jongen bergbewoner, van wien Diana haar verteld had, en die gedurende den rit naar de plaats van haar gevangen schap welwillend geweest was. Hij had een goed oogje op Gulbundun; zonder toestem ming van Chirine. aan wie Alam Khan het jonge meisje geschonken had, zou hij haar nooit kunnen trouwen. Bijgevolg zou Firoz Khan stellig al het mogelijke doen, om aan haar Chirine's wenschen te voldoen. Ze liet hem dus halen. Hij kwam, terwijl zij nog op het kruiden-vrouwtje wachtte. ,,'t Zal lastig zijn, om haar weg te krij gen", zei hij. „Niettemin, ik zal mijn best doen". Chirine fronste haar wenkbrauwen. „Je zult niet alleen je best doen, maar je zult slagen". „De wacht is verdubbeld geworden en met het oog op de komst van Engelsche soldaten worden alle passen bewaakt", leg de Firoz eerbiedig uit. Hij kende het op vliegend temperament van Chirine Bibi. „Vertel me, welk plan je hebt voor de ontvluchting van het Engelsche meisje", vroeg Chirine driftig. „Ik ken een kameeldrijver, die overmor- genavond hier met een karavaan langs komt op weg naar Labak", legde Firoz uit. Hij hield aarzelend op en betastte het hecht van zijn langen dolk. ,,En verder?" „Ik heb gezegd, dat die passen bewaakt wordén door schildwachten", bromde hij hoofdschuddend. „Geen mensch komt er tusschen door, en zeker geen blanke vrouw in een mand". Chirine klakte haar pink tegen haar duim. „Er zijn maar weinigen, die door een goudstuk heen kunnen zien", repliceerde zij. „Je koopt eenvoudig de schildwachten om". Hij maakte een afwerend gebaar. (Ingez. Med.) „Onder hen zijn allerlei Mongolen, die stellig van mij, een bergbewoner, geen goud zouden aannemen". 't Was inderdaad waar, dat sedert eeni- gen tijd de verhouding tusschen het berg volk van den Cobra en het Mongoolsche volk van Khoon gespannen was. Er was gemor onder de bergbewoners, die niets wilden weten van een verbond met de Mongolen. Volgens de eersten had een vrij volk uit de bergen geen hulp noodig van apen. En Mongolen waren immers apen." „Waaraan dacht je", vroeg Chirine met gefronste wenkbrauwen, toen je over die karavaan sprak?" „Sommige kameelen dragen zulke groote manden, dat een volwassen persoon er zich heel goed in kan verbergen". Hij trok zijn schouders op en zweeg. „En verder is alles in de hand van Allah". „Goed. Overmorgen, tegen het vallen van den avond zal de miss sahib zich schuil houden in het verblijf van de kruiden vrouw. Ik zelf zal haar verwittigen. Je kunt gaan." Het vooruitzicht van een uitstel vond Chi rine ergerlijk, maar er zat niets anders op. Toen Firoz vertrokken was, gaf ze last het kruidenvrouwtje binnen te laten. „Maak een drank klaar tegen het mid del, dat je het jonge Engelsche meisje hebt toegediend, en haast je een beetje. Ze moet wakker worden." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5