MIDDELBURGSCHE COURANT Gebrs. PEEK, föwtrittcïule $eeuwgfcfye (&GOESCHE COURANT) Met Hr. Ms. „Sumatra" op de Noordzee. De opzegging van het Duitsch-Engelsche vlootverdrag. J,Tot HILDE ANNE DE VRIES Het smaldeel „Rotterdam", bestaande uit Hr, Ms. flotieljeleider „Tromp", Hr. Ms. „Sumatra" en twee torpedobooten, door Nederlandsche onderzeebooten getorpedeerd. En even vroo- lijk verder gevaren. De indruk van Hitler's rede in Amerika. Roosevelt heeft nog een beetje hoop. De Britsche pers ontwaart enkele lichtpunten. Hitler's rede het eenige antwoord aan Roosevelt. Huiszoekingen op groote schaal te Amsterdam. „Polen weet het juiste antwoord". De Duitsche regeering heeft meegedeeld, dat ze zich aan de bepaling inzake de wederzijdsche sterkteverhouding zal houden Winston Churchill ziet vooruitgang. |er ve ftn- In- fP- 10, tn- 55, an len |ng 1. er- lla- ■39. ch- 1- Ide, Rol- bdij lel- iiur- Ihof |t.g. ia, |het na je krer- ban- ffan- Jelh. liek; iDer elh. Coe- luz. luz. luz. luz. rins luz. luz. luz. orps 0 h. orps 0 h. orps 0 h. luz. de luz. oote oote oote oote oote oote Gr. Gr. roote roote iDagbtad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. (Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs'voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 101. DRIE BLADEN. ZATERDAG 29 APRIL 1939. EERSTE BLAD. 182e JAABG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bif vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. TST Het is te IJmuiden, en Vrijdagmorgen; voor den reeds twee decennia's tot land rot geworden zeeman een onwaarschijnlijk vroeg uur. Een paar mijlen buitengaats ligt de Nederlandsche kruiser „Sumatra"' dat dure kindje, hetwelk zoo enorm veel aan educatie gekost heeft, maar nu per fect en braaf is en binnen, in de haven van IJmuiden, beschermd door de indruk wekkende pantserforten der kustartillerie, mitsgaders de nog immer ontzag inboeze mende drijvende batterij1 die Hr. Ms. „Heemskerck" thans is, ligt de nieuwste aanwinst onzer zeegaande vloot, Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp". Hr. MaHa- rer Majesteitsnimmer zoozeer blijken de als thans, want hij voert in den top den Koninklijken Standaard, ten teeken dat Hare Majesteit de Koningin, opperste bevelhebber van zee- en landmacht beide, aan boord van dezen bodem is De „Tromp" met de Hooge Landsvrou we aan boord, komt tusschen de IJmui- der pieren te voorschijn en kiest zee. De marinierswacht van de „Sumatra" staat in het geweer; haar bemanning in rij ^n gelid opgesteld. De saluutbatterij paft zijn 35 saluutschoten, dan een over bakboord, dan een over stuurboord. Als de „Tromp" dwars van de „Sumatra" is gekomen, weerklinkt een driewerf schallend Hoezéé! van onze bemanning. Meen niet, o argelooze burger, dat dit een ongebonden hiep-hiep-hoera-uiting als die eener opgetogen losse volksmenigte is. Neen: ook dit joelen zoo heet dat zee mans-vaktechnisch is een eerbewijs, Ko ninklijk nog wel. Het geschiedt model: salueeren, muts of pet van het hoofd en schuins-omhoog: hoezee (1 maal). Hoofddeksel voor de linker borst, weer omhoog, hoezee (2e maal), enz. enz. Model. Meen evenmin, argelooze landman, dat model-joelen harteloos-me- chanlsch vreugdebetoon-in-schijn zou zijn: dan vergist ge U andermaal. Het is: mo del. En het is: gemeend en van harte. De Koningin is, aan boord van de „Tromp" voorbijgevaren en het Haar ver schuldigde eerbewijs gebracht. De Neder landsche pers, door een veertigtal journa listen van heinde en ver gekomen verte genwoordigd, had zich bij deze strikt-mi- litaire plechtigheid verdekt, .volkomen ver dekt, moeten opstellen in de officiers-long- room. Maar nu was zij verder heel den dag de vrije gast, en tevens de zeer gast vrij ontvangen gast, op Hr. Ms. „Suma tra'1'. Slechts het kamertje van den artil lerie-officier in het topje van den voor mast, mitsgaders het dek met de 6 auto matische luchtafweermitrailleurs van 40 mm, was nog, en streng, verboden terrein; dat uitgezonderd stond evenwel, zonder onderscheid van rang of stand, alles ter beschikking van de pers. Zoodat men in no time journalisten op, onder en achter kanonnen, ankerkettingen, kombuizen, stormbruggen en wat niet al zag zitten. Een enkele zat zelfs in plaats van achter zulke nautische zaken achter de Bols, en dat was óók bestomdat het óók een zeemanszaak is De constructie van het geval nu was dit. Voorop voer, zwaarbevlagd, de „Tromp" met H. M. de Koningin en den smaldeel- commandant aan boord. Daarachter, op 250 m afstand, de zooveel grootere en zwaarder bewapende (maar aanzienlijk oudere) „Sumatra''!; 500 m aan bakboord en 500 m aan stuurboord een Z-boot, fun- geerend-torpedobootjager. Over dit alles vlogen onophoudelijk, met zwaar motorën- gebrom. drie watervliegtuigen van den M L. D. Dit aldus door jagers en vliegtuigen be waakte kruisersmaldeel was zich er min of meer van bewust, dat het door onder zeebooten met (quasi) allerboosaardigste oogmerken bestookt zou kunnen worden, namelijk met venijnige torpedo's. Derhalve werd, toen de ure des gevaars begon te naderen, een enorme activiteit ontwikkeld. Er werd geseind met lampen, met armseinen, met vlaggen uit het sèin- boek; de geschuttorens der tien 15 cm kanonnen (aan boord zegt men „kanons" maar dat wil nog niet recht uit de pen) werden onttuid en de vuurmonden zwaai den naar rechts en links; alarmsignalen klonken, bellen rinkelden en men kreeg het plezierige gevoel ('t was immers toch maar spel) dat we zoo aanstonds wat op windends zouden beleven: de vijand in zicht, snelle manoeuvres, kanonnen rich ten, pief-paf-poef Niks hoor. Met dit mooie weer, zicht tot aan Ame rika, helderblauwen hemel, twee jagers ter bescherming en vliegtuigen om uit de lucht de booswichten van onder water op te sporen, zijn we finaal getorpedeerd dooi de kranige kerels van den onderzeedienst! Het was een verrassend gezicht. Op 'n kwart kilometer vóór ons de „Tromp"; aan bakboord op 500 m van ons een torpedoboot, alles loopt, ergens op de Noordzee een stevige 18 mijls vaart, en daar komt tot twee malen achtereen plotseling in dien kleinen driehoek tus schen deze drie snelvarende schepen feil loos een onderzeeër opduiken,, tevoren onontdekt! Bij meenens zou hjj zpn vernietigende torpedo op „Tromp" of „Su matra)' hebben kunnen afschieten en ge- ruischloos verdwenen zijn Zie-je-mijnheer, zoo zei de opper- schipper: dat benne gevaarlijke krenge, en daar motte-me nou een tweehonderd van hebbe Jawel, zei de schipper, dat smoessie kennen we: hij heit zeuventien jare op de onderzeedienst gevare en nou kan-ie z'n ouwe liefde niet vergeten Maar we z ij n getorpedeerd. We hebben niet de kans gekregen, er met mitrailleurs op te paffen, noch kon den we trachten, ze te rammen: de on derzeedienst ging met de winstpunten strijken. Na deze voor de tegenpartij zoo welge slaagde oefening, en nadat, zooals de dienst voorschriften luidden „de 40 man extra in de schafting waren opgenomen" het geen wil zeggen, dat ons journalisten in de longroom een stevig maal werd ver strekt, zetten we koers op den Nieuwen Waterweg. H. M. de Koningin is in Hoek van Hol land van boord gegaan en daarop is het „smaldeel Rotterdam" naar Nederlands eerste havenstad opgest'oomd, versterkt door den kanonneerboot „Frisö" en reeds voorafgegaan door 4 mijnenvegers. De belangstelling langs den oever was enorm. Overal stonden de menschen dicht opeengepakt te wulven; alle schepen, van welks nationaliteit ook, salueerden onze fiere schepen. En nu moge het waar zijn, dat m a- t e r i e e 1 onze marine nog niet is, wat zij wezen moet; dat een aantal indrukwek kende slagschepen; een niet alleen welkome maar, naar het vrijwel eenstemmige oor deel van de deskundigen, een volstrekt noodzakelijke .aanvulling daarop zoude zijn, toch hebben wij dezen dag reeds van nabij kunnen zien, dat wij in het bescheidene toch al voortreffelijk ma terieel hebben, door bekwame officieren en onderofficieren en toegewijde manschap pen bediend. Onze Koninklijke Marine mag er nu reeds zijn. Het materieel, dat zij van noo de heeft om, hier en in Oost en West', haar taak volledig te kunnen vervullen worde haar ter beschikking gesteld. Zij heeft daar recht op. En, wat belangrijker is: Neder land moet d-at eischen. Uit lijfsbehoud DE FRANSCHE PERS WANTROUWIG. Havas meldt uit Parijs: De Fransche pers heeft over het algemeen de rede van Hitier zonder verbazing en zonder diepe reactie ontvangen. In le Jour schrijft Bailby dat de toon van de rede terughoudend was, behalve waar het Polen betrof. Over dit land is gesproken in bewoordingen, welke woord voor woord gewogen moet worden en welke dreigend genoeg zijn. Bailby voegt hieraan toe, dat men waakzaam moet blij ven en niet vergeten, dat „den mensch de spraak is gegeven om zijn gedachten te verbergen". Dormesson schrijft in de „Figaro", dat de rede voornamelijk een oratio pro domo was. Bourgues schrijft in de „Petit Pari- sien", dat het doel van de rede blijkbaar was het drievoudig verbond tusschen Polen, Engeland en Frankrijk te breken, dit is evenwel een ijdele hoop, eerder zal het te gendeel worden bereikt. Volgens Pays in de „Excelsior" is de rede het beste middel geweest om het Britsche volk te overtuigen van de juistheid van de beslissing van Chamberlain. Ook was het een goed middel om de vaderlandsliefde van de Polen te vergrooten en Warschau te drijven naar een overeenstemming met Moskou. Wat betreft de antwoorden op Roosevelt's boodschap is Pays van meening, dat deze niet weinig zullen bijdragen tot de herziening van de neutraliteitswet. Harmei schrijft in de „Peuple", dat in dien men niet begrijpt, dat na de rede een dijk van vrede moet worden opgeworpen, de dictatoren gelijk hebben te gelooven in hun brute kracht en het verachten van het intellect. „EEN KNAP STUK WERK." Reuter meldt uit Rome: De rede van Hitier wordt te Rome gekenmerkt als „een stuk werk van een staatsman". De Italianen beseffen echter, dat de rede geen verandering in den internationalen toe stand brengt. Het is thans aan de rijke democratische staten, aldus zegt men, te bewijzen, wat zij prediken, nl. dat de kwa len van Duitschland en Italië langs vreed- zamen weg genezen kunnen worden. Met voldoening heeft men kennis genomen van Hitiers vriendelijke opmerkingen aan het adres van Engeland: zijn antwoord aan Roosevelt noem men een knap en on dubbelzinnig pleidooi. In fascistische kringen is men het vol komen eens met de opzegging van het vlootverdrag en het Duitsch-Poolsche niet- aanvalsverdrag. Havas meldt uit Washington: De rede van Hitier heeft hier een algemeen gevoel van teleurstelling en ergernis gewekt. Men wijst er op, dat de rede aan den dag brengt, dat niets bereikt kan worden dan door geweld of bedreiging met geweld en dat Hitier den vrede slechts door „vrees" be grijpt. De openbare meening in de Ver. Staten is dus van oordeel, dat de rede de wereld weer in een staat van alarm ge dompeld heeft en dat de eenige oplossing gelegen is in versterking van het algemee- ne veiligheidsfront. De om geving der re geering toont zich gevoelig voor wat de incorrectheid v.an Hitier genoemd wordt ten aanzien van Roosevelt: het schijnt, in derdaad, dat Hitier slechts met zijn rede voering wil antwoorden en een der dui delijke doelstellingen der rede is de op rechtheid van den president in discrediet te brengen. Voorts wijst men in de om geving der regeering erop, dat de rede be stemd is, wapens te geven aan de Ameri- kaansche isolationisten. De meerderheid der Amerikanen is echter verontwaardigd, doordat de vredelievende poging van Roo sevelt zoo categorisch van de hand wordt gewezen. Zonder op de toekomst vooruit te loopen schijnt het dat: le. De openbare meening en politieke kringen in de Ver. Staten meer dan ooit de overtuiging zijn toegedaan,, dat Hitier vastbesloten is zijn overheerschingspoli- tiek voort te zetten met alle middelen. 2e. Alle hoop op onderhandelingen op den grondslag van de boodschap van Roo sevelt opgegeven schijnt. 3e. De eenige kans op veiligheid voor alle naties is een versterking van het weerstandsfront. 4e. De beginselen van Hitier niet in overeenstemming kunnen worden gebracht met een stabilisatie van den vrede. Dit gevoel wordt sterker. Reuter meldt uit Hydepark (New York): De „New York Daily News" bericht van niet-officieele zijde te hebben vernomen, dat president Roosevelt van oordeel is, dat de rede van Hitier de deur een duim breed heeft laten open staan, wat betreft den vrede in Europa. De president heeft ge weigerd met de pers de rede te bespreken. Over het algemeen is de Britsche pers van oordeel, dat Hitier door zijn rede den toestand weinig heeft veranderd. De „Times" noemt de voornaamste zin uit de rede der verklaring van Hitier, dat hij geen stappen heeft gedaan om de rechten van anderen aan te tasten. De „Daily Telegraph') schrijft, dat de rede den toestand onveranderd laat. Er wordt in het geheel niet gesproken over de werkelijke bedoelingen van den Füh- rer en alleen blijkt er uit, dat de spreker nog steeds vervuld is met bittere onte vredenheid. De „Daily Herald" is van meening, dat uit de rede twee dingen blijken, nl. dat Hitier een reden heeft om te pauzeeren door de reeds genomen maatregelen *en de houding van Roosevelt en dat hij zijn eigen volk moet overtuigen, dat indien er oorlog komt, hijzelf hieraan onschuldig is Deze laatste taak kan hem eenigen tijd kosten. Het blad voegt hieraan toe, dat men dit standpunt toch voorzichtig moet beschouwen, aangezien de mogelijkheid be staat, dat de Poolsche kwestie de belang rijkste zal blijken. De „News Chronicle" schrijft, dat de algemeene indruk, welke de rede heeft gemaakt, is, dat deze een poging is een wig te drijven t-usschèn Engeland en Po len door een verzoenende houding aan te nemen jegens Engeland en Polen te dreigen. Tegen Polen wordt een gelijke houding aangenomen als het vorig jaa: tegen Tsjechoslovakije. Hitier poogt dit land te isoleeren, zoodat hij met geweld zijn wil kan opleggen. Volgens de „Daily Mail" laat de rede de wereld meer hoop op vrede, dan in het begin van de week bestond, doch de vraag kunnen wij Hitier vertrouwen?" blijft bestaan. De „Daily Express" schrijft, dat Hitler de deur tot onderhandelen open laat. De diplomatieke correspondenten van de bladen zijn van meening dat in verband met de klacht van Duitschland over »»n omsingelingspolitiek, de Britsche regeering bereid is, tezamen met anderen Duitsch land een garantie te verleenen tegen een aanval, mits Hitier bereid is van zijn kant ook een bindende belofte af te leggen niet tot een aanval te zullen 'overgaan Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duit- sche regeering heeft Vrijdagmiddag door haar zaakgelastigden te Londen en War schau memoranda laten overhandigen. Te gelijkertijd werd den zaakgelastigde der Vereenigde Staten van Amerika te Berlijn als antwoord op de bood schap van den Amerikaan schen president Roose velt de tekst overhandigd van de door Hitler in den R ij k s d a g gehouden r c| d e voering Tien invallen om drukker en vervaardiger te vinden van een plaatwerk, dat beleedi- gend is voor Hitier. De justitie te Amsterdam heeft in den loop van gisterenmiddag huiszoekingen op groote schaal verricht. Op niet minder dan tien plaatsen in de oude zoowel als in de nieuwe stad zijn in vallen gedaan om een uitgebreid en nauw keurig onderzoek in te stellen naar den vervaardiger en drukker van een plaat, die beleedigend is voor het hoofd van den be- vrienden staat, Duitschland. De huiszoekingen zijn nog in vollen gang en over het resultaat konden nog geen in lichtingen verkrijgen. De plaat in kwestie is korten tijd geleden verspreid. Reuter meldt uit Warschau: De offici- eele reactie op de redevoering van Hitier en de opzegging van het Poolsch-Duitsche niet-aanvalsverdrag is gisteravond door een woordvoerder van de regeering tot uitdrukking gebracht. Hij zeide o.m., dat de Poolsche regeering thans, zooals steeds het geval is geweest, voorstander is van goede nabuurschappe- lijke betrekkingen. De Duitsche verbindin gen door den Corridor zijn gunstig be handeld door Polen, ofschoon Duitschland vaak in gebreke is gebleven ten aanzien van zijn verplichtingen in dit opzicht. Deze verbindingen kunnen onderwerp van bespreking uitmaken, maar niet op den grondslag van exterritorialiteit, aange zien autowegen njet noodig zijn voor Duitschland en slechts een voorwendsel vormen om de naburige staten te desorga- niseeren. Duitschland heeft kortelings een politiek van druk en van het voldongen feit gevoerd jegens het Oosten. Dit kan niet van toepassing zijn op Polen, aange zien dit het juiste antwoord weet. Voorts verklaarde de woordvoerder, dat ofschoon Polen alle aandacht zou geven aan voorstellen tot een regeling, het eigen rechter moet zijn over eigen belangen. Het is aan de Poolsche regeering, om te be slissen of de Poolsch-Britsche toenadering in overeenstemming kan worden gebracht met het Poolsch-Duitsche accoord van 1934. Duitschland heeft' een gedachtenwis- seling onmogelijk gemaakt, sedert 6 April, aangezien de Poolsche ambassadeur Lips- ki Von Ribbentrop niet heeft kunnen ont moeten en de Duitsche ambassadeur, Von Moltke, niet in Warschau was. SPOORWEGONGELUK EISCHT VIJF DOODEN, Uit Rosario (Argentinië) wordt gemeld, dat een goederentrein bij Cornei Bogado is gederailleerd. Vijf personen kwamen daarbij om het leven, terwijl verscheidene andere gewond werden. BURG 55-57 MIDDELBURG. (Ingez. Med.) WEERBERICHT, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige, m het Noor den tijdelijk krachtige N O. tot O. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later wel licht opklarend, kans op lichte regen, wei nig verandering in temperatuur. UKKEL: matige tot vrij: sterke wind uit N. tot N.O. richtingen, over het algemeen betrokken hemel, plaatselijk regen of mot regen, aanhoudend koel weer, met een nachtelijk temperatuursminimum tusschen 5 en 0 graden, plaatselijk nachtvorst. Zo 30 Apr. Zon op: 4 h 35; onder: 19 h 21. Licht op: 19 h 51. Maan op: 15 h 48; onder: 2 h 54. V.M. 3 Mei. Ma 1 Mei: Zon op: 4 h. 33; onder: 19 h 23. Licht op: 19 h 53. Maan op: 17 h 05; onder: 15 h 25. V.M. 3 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. April. Zaterdag 29 9.45 22.11 3.44 16.21 Zondag 30 10.49 23.08 4.52 17.14 Mei. Maandag 1 11.38 23.58 5.47 18.02 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: ApriL Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 29 11.18 23.54 4.35 17.21 Zondag 30 12.35 5.46 18.22 Mei. Maandag 1 1.00 13.30 6.46 19.12 (Ingez. Med.) SECRETARIS VAN „DE ZEEUWEN" DOOR DEN K.N.V.B. GESCHORST. Naar wij vernemen is de secretaris van de Vlissingsche voetbalver. „De Zeeuwen", naar aanleiding van volgens het daartoe uitgebrachte rapport onbehoorlijk optre den tegenover den scheidsrechter in den op 19 Februari gespeelden wedstrijd De Zeeu wenT.S.C., ingaande 28 April voor den duur van drie maanden het recht ontzegd om bestuursfuncties in tot den K.N.V.B. be- hoorende vereenigingen te vervullen. In aansluiting op deze straf is den betrokken persoon ingaande 28 Juli voor den duur van 1 jaar voorwaardelijk het recht ontzegd een bestuursfunctie te bekleeden, zulks met een proeftijd van 2 jaar. In de Duitsche nota aan Londen, waarin het vlootverdrag wordt opgezegd, wordt o. m. verklaard: Toen de Duitsche regeering in 1935 aan de Britsche regeering het aan bod heeft gedaan door een verdrag de sterkte der Duitsche vloot in een bepaalde verhouding te brengen tot de sterkte der zeestrijdkrachten van het Britsche rijk, heeft zij dat gedaan op grond van de vaste overtuiging, dat een terugkeer van een ge wapend conflict tusschen Duitschland. en Groot-Brittannië voor altijd uitgesloten is. De Duitsche regeering heeft steeds vastge houden aan dien wensch, en is er ook nog heden van vervuld. Zij is zich bewust in haar politiek dienovereenkomstig te heb ben gehandeld en in geen geval te hebben ingegrepen in de Engelsche belangensfeer, of deze belangen op een of andere wijze te hebben benadeeld. Daarentegen moet zij tot haar leedwezen vaststellen, dat de Britsche politiek zich onlangs steeds verder heeft verwijderd van de lijn van een overeenkomstige politiek te genover Duitschland. Met de nieuwe poli tiek van omsingeling heeft de Britsche re geering eenzijdig aan de vlootovereenkomst van 18 Juni 1935 den grondslag ontnomen en daardoor dit verdrag, zoomede de tot aanvulling daarvan overeengekomen „ver klaring" van 17 Juli 1937 buiten werking gesteld. Hetzelfde geldt ook voor deel 3 van het Duitsch-Engelsche vlootverdrag van 17 Juli 1937, waarin de verplichting is vastgelegd voor een tweezijdige Duitsch- Engelsche uitwisseling van mededeelingen. Door deze aan de Duitsche regeering te gen haar wil opgedwongen constateeringen blijven de kwalitatieve bepalingen van het Duitsch-Engelsche verdrag van 17 Juli 1937 intusschen onberoerd. Geen onbeperkte bewapenings wedloop ter zee. De Duitsche regeering zal deze bepalingen daaromook in de toekomst in acht ne men en aldus haar deel er toe b ij dragen, dat een alge meene onbeperkte wedloop in de maritieme wapenin gen der naties wordt ver meden. Daarenboven zal de Duitsche regeering, ingeval de Britsche regeering er prijs op stelt met Duitschland opnieuw in onderhan deling te treden over de hiervoor in aan merking komende problemen, daartoe gaar ne bereid zijn. Zij zal het toejuichen, indien het dan mo gelijk zou blijken op zekeren grondslag te komen tot een klare en ondubbelzinnige overeenkomst. (De kwalitatieve bepalingen hierboven genoemd, houden in, dat de Duitsche vloot- sterkte niet meer dan 35 van die der Engelsche zal zijn. Duitschland laat deze bepalingen dus van kracht blijven! Blijk baar ziet men te Berlijn in, dat een mari tieme bewapeningswedloop met Engeland voor Duitschland onbegonnen werk zou zpn, mede in vérband met de finaneieele en economische moeilijkheden Red.) Reuter meldt uit Londen: De Britsche oud-minister Winston Chur chill (een van de „oorlogsophitsers", die ge regeld in de Duitsche pers genoemd wor den) heeft gisteravond een tot Amerika ge richte radiorede over de rede van Hitier ge houden, waarin hij zeide, dat deze rede in karakter en kwaliteit een zekere vooruit gang toonde bij de vroeger gehouden rede voeringen. Deze vooruitgang is zonder twij fel te danken aan het optreden van presi dent Roosevelt en aan de herleving van het systeem van wederzijdsche hulp tegen een aanvaller in Europa, alsmede aan de vor ming van een blok van vredelievende sta ten. De rede toonde verder aan, dat Hitier Polen wenscht te isoleeren en het opzeggen van het non-agressie-verdrag moet worden beschouwd als het meest belangrijke van de geheele rede en als een reden voor nieu we ongerustheid. Daarom is van het groot ste belang, dat geen verslapping treedt in de waakzaamheid en voorbereiding van de vredelievende staten in Europa en geen vermindering van den invloed ten goede van de Vereenigde Staten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1