MID ZA" NEW AMERICAN BLENO KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSOU MIDDELBURGSCUE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRUDAG 28 APRIL 1939. No. 100. De Italiaansche handel met den Balkan. Het prinselijk gezin te Doorn, Vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten 15 cent slechts, een aangename sensatie voor Uw portemonnaie 20 sigaretten echter, een heerlijke sensatie voor Uw smaak. Vraagt steeds MIDDELBURG. Het brevet van onvermogen. De Belgische minister van financiën, Gutt, heeft er geen doekjes omgewonden: de Belgische staat verkeert in financieelen nood en handel en nijverheid gaan opnieuw achteruit in België. Om tegen dit een en ander iets te doen, besloot de regeering-Pierlot den meer en meer gebruikelijken weg van enkele par lementair-democratische landen te bewan delen: volmachten aan het parlement te vragen. In Frankrijk past men deze manier van regeeren al jaren toe: zoodra er moeilijk heden zijn, wordt der volksvertegenwoor diging verzocht, om zich voor een bepaal den termijn terug te trekken. Opdat de re geering zonder parlementaire rompslomp al die maatregelen kan nemen, welke haar noodzakelijk voorkomen. In Frankrijk werkt dit stelsel den laat- sten tijd voortreffelijk. Men moet dat on voorwaardelijk erkennen. Daladier en zijn kwieke minister van financiën Reynaud hebben in een half jaar tjjds kans gezien het aanzien der Fransche republiek in de wereld aanzienlijk te verbeteren. Men is al zoowat vergeten, dat de Volksfronterü van Blum c.s. Frankrijk tot een mogend heid van den tweeden rang dreigde te de gradeeren. Het neemt thans weer met ge zag zijn plaats in de eerste rij in. Er zit iets van een wonder in: verschei dene jaren was Frankrijk ten prooi aan een staatkundige verwarring, welke een bewind, dat aanspraak kon maken op het eigenlijke begrip van regeeren, practisch uitsloot. Nu opeens wordt er te Parijs ge regeerd op een snelle en doortastende wijs. Van een oppositie, die den geregelden gang der staatsmachinerie remt of verstoort, is geen sprake meer. Het communistische ele ment, dat de Fransche republiek met revo lutie-gevaar bedreigde, werd in een hoek gedrongen. Maar voor dezen omkeer is een prijs be taald: het parlement heeft er een groot deel van zijn prestige voor moeten afstaan. Het heeft zich feitelijk een brevet van on vermogen uitgereikt. Toen het zich met den dagelijkschen gang van zaken bemoeide, ging het niet goed. Van het oogenblik af, dat het zich van dien dagelijkschen gang van zaken terugtrok, ging het uitstekend. Misschien heeft men hier met een zeer tij delijk verschijnsel te doen. Maar het kan ook zijn, dat zich hier een structureele po litieke verandering voltrekt: dat de volks vertegenwoordiging te veel macht had ge kregen en nu terugverwezen wordt naar de plaats, waar ze behoort te staan. Het schijnt nauwelijks toeval, dat België op dezen weg Frankrijk gaat volgen. Aan het Belgische parlementaire systeem kleef den mutatis mutandis dezelfde ongerech tigdheden als aan het Fransche. Hoewel de uitwassen hiervan te Brussel een veel min der bedenkelijk aanzien kregen dan te Pa rijs, is de politieke situatie er innerlijk even ziekelijk. Pierlot en de zijnen konden blijk baar geen ander middel ter cureering be denken dan het Fransche der volmachten. Feitelijk kwam hetgeen ten deze in de re- geeringsverklaring stond, hierop neer: Het heeft geen zin over de maatregelen, die nu eenmaal genomen moeten worden, te de- batteeren. Daarom kunt gij, volksvertegen woordiging, U er maar beter niet mee be moeien. Praten is doelloos geworden. Het komt thans op daden aan. De meerderheid van het parlement bleek het met deze opvatting eens en gaf de re geering haar politieken zegen. Pierlot c.s. (vooral de minister van financiën Gutt) kunnen dus nu aan den slag gaan, als po litieke heelmeesters, wien niet op de vin gers wordt gezien. Mogen ze het er even goed afbregen als Daladier en Reynaud. Grootsche plannen. Naar te Rome vernomen wordt, bestu deert de Italiaansche regeering op het oogenblik plannen voor de ontwikkeling van den Italiaanschen handel met den Bal kan en voor verbetering van de positie der Italiaansche havens in de Adriatische zee. Een dezer plannen omvat den aanleg van een autoverkeersweg van Triest naar Con- stanza aan de Zwarte zee. Deze weg zou dan loopen door Ljubliana, Belgrado, den IJzeren Poort, Craiova en Boekarest. Het doel van dit plan zou zijn, de Adriatische havens tot op zekere hoogte te beschermen tegen de concurrentie der Donauhavens. Een ander plan, dat bestudeerd wordt door het Italiaansche ministerie van openbare werken, omvat de verbinding van Triest met de Sava-rivier, een zijrivier van de Donau, door middel van een kanaal. Vol gens dit plan zouden Triest, Venetië en Fiume in staat zijn op gelijke kosten te coneurreeren met de Duitsche uitvoercen- tra, die thans begunstigd worden door het Duitsche kanalenstelsel en den toegang tot de Donau. Indien dit plan wordt aangeno men, zou dit kanaal worden geleid door een tunnel van 35 kilometer onder de ber gen tusschen Italië en Zuidslavië. De werk zaamheden zouden 5 a 6 jaar duren en een bedrag vorderen van drie milliard lires. Zwitserland heeft reeds een verbinding met de Adriatische zee door de Po en de Ticino, welke uit het Lago Maggiore stroo men. Door dit plan zou een waterweg ont staan van bijna 2500 kilometer, loopende van de ItaliaanschZwitsersche en Ita- iiaansch-Fransche grenzen naar de Zwarte zee. Andere voordeelen van dit kanaal voor Italië zouden zijn: 1. Vergemakkelijking var, het Italiaan sche goederenvervoer naar den Balkan. 2. Italië zou in staat zijn van Cen- tiaal- en Oost-Europa uit grondstoffen in te voeren met minder kosten. 3. Verbetering van de Italiaansche moge lijkheden voor de ontwikkeling van d poli tieke, economische, technische en financieele samenwerking met den Ba1 Van. In verband met de aanwezigheid van prinses Louis Ferdinand van Pruisen en haar baby op huize Doorn, heeft het prin selijk paar met Prinses Beatrix gistermid dag van vier tot zes uur een bezoek ge bracht aan het verblijf van den ex-keizer. Prinses Louis Ferdinand was vóór haar huwelijk met den kleinzoon van den ex- keizer grootvorstin Kyra van Rusland. Zij was een van de bruidsmeisjes bij het huwe lijk van Prinses Juliana. Bij het vertrek van huize Doorn reden Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix door het dorp terug, hartelijk toe gejuicht door de inwoners en de vele om wonenden van Doorn, die zich bij het ver nemen van de aanwezigheid van het prin selijk gezin, langs den weg hadden ge schaard. EEN WILLEM DE ZWIJGER STICHTING. Dezer dagen is te 's-Gravenhage opge richt de Willem de Zwijger-stichting, welke blijkens haar statuten ten doel heeft: a. Het uitgeven en verspreiden of doen uitgeven en verspreiden van geschriften, welke beoogen verdieping en versterking der reformatorische beginselen. b. Verlevendiging van het historisch be sef onder ons volk, verdediging van het pro- testantsch nationaal karakter van ons volk, gelijk dit, door Oranje geleid, onder invloed der hervorming, zijn stempel ontving. c. Verbreiding van de kennis betreffende den invloed der hervorming voor het vol- kerenleven, zulks in den breedsten zin. d. Het steunen, zoowel moreel als financi eel, van soortgelijke actie of daarmede ver band houdende en verder alles wat met een en ander in den ruimsten zin in verband staat. Het ligt in het voornemen van het be stuur der stichting, binnenkort een prijs vraag uit te schrijven over een sociaal-eco nomisch onderwerp. Het bureau der stichting is gevestigd Pansierstraat 3 te 's-Gravenhage. STUDIEFONDS VOOR WERKVERRUIMING. In aansluiting aan de dezer dagen gepu bliceerde mededeeling wordt bericht, dat gister de akte is gepasseerd, waarbij de stichting „Studiefonds voor werkverrui ming" werd opgericht. Vervolgens werd een vergadering van het bestuur gehouden ter bespreking van de verder te volgen ge dragslijn. BALDADIGHEDEN TEGENOVER POLITIEKE PERSONEN IN BRABANT EN LIMBURG. De minister antwoordt op vragen van het Kamerlid Van Vessem. Eenigen tijd geleden heeft het Eerste Kamerlid, de heer Van Vessem, schriftelijke vragen tot den minister gericht of dezen bekend was, dat te Budel (Noordbrabant) door tot de r.k. staatspartij behoorende per sonen de auto van den heer Arnold Meyer gedeeltelijk vernield is, en dat voorts te Hoensbroek (L.) de auto van ir. Mussert ernstig werd beschadigd. De minister van justitie heeft thans ge antwoord, dat de toedracht van de in de vraag bedoelde gebeurtenissen zeer in het kort de volgende is: a. In den avond van 24 Maart 11. heeft de heer A. Meijer, die met enkele geestver wanten ter plaatse was gekomen, in een café in de gemeente Budel een propagan distische bespreking gehouden. Bij de aankomst van den heer Meijer c.s. is door een aantal omstanders gejoel en ge fluit aangeheven. Tijdens de bespreking zijn de beide auto's van den heer Meijer en zijn geestverwanten, die door hen onbe heerd waren achtergelaten op een particu lier terrein dus niet op een door de ge meentepolitie aangewezen parkeerplaats op zijde gekanteld en daarbij licht bescha digd. Voor handhaving der orde was bij deze gelegenheid zorg gedragen door den burge meester yan Budel en den brigadecom mandant der koninklijke marechaussee al daar met personeel van het wapen; b. Op 27 Maart 11. heeft te Hoensbroek een openbare vergadering plaats gehad van de nationaal-socialistische beweging, in wel ke als spreker o.a. optrad ir. A. A. Mussert. De heer Mussert heeft hetgeen eerst la ter bleek zijn auto niet geparkeerd op de door de politie aangewezen parkeerplaat, doch op particulieren grond, waar geen toezicht was. Aldaar is tijdens de vergade ring de linnen kap van het motorrijtuig be schadigd. Ter zake is een verdachte aange houden. Het is aannemelijk, dat het feit ge pleegd is uit baldadigheid en voor zoo ver daarvan sprake kan zijn met bijbe doelingen, die vreemd waren aan eenige po litieke gezindheid, doch die meer terug te brengen zijn tot de aantrekkingskracht, die blijkbaar op den dader uitging van een zich in de auto bevindende vla. Naar het oordeel van den minister is niet gebleken, dat de gemeentepolitie niet in staat zou zijn de in de vraag bedoelde be scherming te verleenen. MISBRUIK VAN EEN VERGISSING. Zijde-importeur aangehouden. Een zijde-importeur te Amsterdam die een zaak op de Heerengracht heeft, heeft gebruik willen maken van een foutieve af gifte van een stel cognossementen door een bank, om druk uit te oefenen op een Ja- pansche zijde-firma en deze voor een le verantie niet te betalen uit rancune voor de levering van een vorige zending zijde, ter waarde van achtduizend gulden, waar over hij niet tevreden was. De politie heeft den man als verdacht van verduistering c.q. oplichting aangehou den. De importeur ontving de zijde van een Japansche firma, welke een filiaal heeft te Lyon. In Februari werd hem door bemid deling van een reederij een partij zijde ter waarde van 8.000 toegezonden. Zooals ge bruikelijk had het filiaal de cognossemen ten naar een bank te Amsterdam gestuurd en de importeur kon dan na storting van het verschuldigde bij deze bank de noodige 99 Wat is de „Midza"-beweging, welk doel streeft zij na? De „Midza1 in Middelburg, Goes,. Viiissingen en Terneuzen in de smaak. Het is een alom bekend verschijnsel, dat het den middenstand ook in ons land niet overal even naar den vleeze gaat. Het is een niet minder waar, maar wel minder bekend verschijnsel, dat het dien zelfden middenstand niet aan initiatief en weerstandskracht ontbreekt, al heeft zulks, naar recht Nederlandsehen aard, eenigen tijd noodig om zich door te zetten. De Ne derlander is nu eenmaal niet erg impulsief, een weinig kat-uit-deii-boom-kijkerig en niet ongeneigd, zich pas kopzorgen te gaan maken, als het water tót de lippen geste gen is. Maar als hij zijn schouders er dan ook onder zet, dan is de Nederlander, weder om in het algemeen gesproken, een door zetter en vasthouder, dan ontbreekt het hem aan den wil tot volhouden en over winnen al evenmin als aan initiatief en daadkracht. Als een gevolg van deze dingen zullen we in Zeeland binnenkort de „Midza" zien optreden. Men zal geneigd zijn, te denken, dat dit dan zeker wel de naam voor een tentoonstelling van middenstandszaken of zoo iets zal zijn. Maar die onderstelling is heelemaal fout. Het is heel wat anders, van blijvender en ook, dunkt ons, van veelbelovender aard dan zulk een tijde lijke tentoonstellings-stimuleering van het zakenleven, die soms nog wel van pro- blematieken aard is ook nog. De „MIDZA" is een zeer permanente stichting van middenstanders, welke be oogt door ouderlinge samenwerking al- tjjd en overal een schoon en nastrevens waard beginsel te komen tot versterking van de economische positie der midden standszaken. Wij hebben ter zake een onderhoud gehad met een delegatie uit de Middelburgsche „MIDZA"-stichting, die onlangs te dezer stede notarieel opgericht is. Deze deelde ons mede, dat de „MIDZA"-stichting haar hoofdzetel in Beverwijk heeft, waar dit ingenieuze denkbeeld is ontstaan, uitge broed en ter wereld gekomen; de hoofd leiding der Nederlandsche MIDZA-bewe- ging is thans nog te Beverwijk gevestigd. Maar de plaatselijke centrales zijn zelf standige stichtingen met eigen rechtsper soonlijkheid. Ook in Goes zoo vernamen wij zoowel van deze heeren als ook reeds uit de Ganzestad zelve is al een MIDZA gesticht en in Vlissingen en Terneuzen is men met de zaak doende. En nu: waar gaat' dit alles eigenlijk om? Wat is en wil die Midza nu dan toch? Wel ke voordeelen of voorrechten zal dit alles geven Ziehier waar de zaak, in het kort, op neer komt. Alle bij de MIDZA-beweging aangesloten zaken schaffen de eigen kortings bonnen, zoo zij die al gaven, a f en vervangen die door MIDZA-bonnen. Deze bestaan uit kwartjes-, halveguldens- en guldensbonnen en bij eiken contan ten aankoop worden nu MIDZA- bonnen verstrekt. Uit een groot bord aan den gevel, het welk verplicht gevoerd moet worden, kan men zien welke zaken MIDZA-zaken zijn. Eens per week nu worden onder de MID- ZA-bonnenhouders premies uitgedeeld, bij voorbeeld: het hoogste aantal guldensbon nen krijgt een le premie van 25; het hoogste aantal halyeguldehsbonnen een hoofdpremie van 5 en die van het hoog ste aantal kwartjesbonnen krijgt zoo 2,50 -uitgekeerd. De bonnen, waarop deze uitkeering plaats vindt, worden vernie tigd; de andere inzenders krijgen hun bonnen teruggestuurd, zoodat zij een vol gende keer weer aan de competitie kunnen deelnemen. Daardoor behoudt iedereen de kans, eens tot de hoogste inzenders te gaan be- hooren, mits hij natuurlijk er zorg voor draagt, steeds MIDZA-bonnen te blijven verzamelen. De premies worden eveneens in MIDZA- bonnen van 2,50 en 1 uitgereikt, en alle deelnemers dus alle zaken met een MIDZA-bord aan den gevel zijn verplicht (en maar ai te gaarne bereid ook) deze bonnen in betaling aan te nemen. Wekelijks worden de winnaars in de courant vermeld .Winnaars" i° misschien niet het juiste woord, want de heele zaak heeft met een loterij minder dan niets uit te staanmen zc-u misschien beter kun nen zeggen: de gelukkigen die hun b"- looning, voor het feit dat zij die week de meeste bonnen konden inleveren, in ont vangst hebben te nemen.", worden daar- mêe eervol in de courant vermeld. cognossementen krijgen om met deze weer dè goederen van de reederij in zijn bezit te krijgen. De man betaalde echter niet, zoo dat ook de goederen bij de reederij bleven; bfj een volgende zending deponeerde de fir ma te Lyon een tweede stel cognossemen ten bij de bank en door een vergissing werd den importeur ook een stel van de niet be taalde zending tegen recu overhandigd. Met deze cognossementen in. handen heeft de im porteur de partij zijde door een expediteur bij de reederij laten afhalen. De zijde is aan verschillende groote firma's te Amsterdam verkocht. Toen de bank op betaling aan drong, deelde de man mede, „dat de ver gissing hem goed te stade kwam en dat hij er gebruik van zou maken om druk op de leverende firma's uit te oefenen, uit on tevredenheid over een vorige zending". De bank heeft daarop van het geval aan gifte gedaan bij de justitie. De boterheffing. De heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 27 April tot 4 Mei vast gesteld op 55 cent per kg (onveranderd). Donderdagmidag vergaderde in „D. Zon 'r te Middelburg de Vereeniging tot be houd der Zeeuwsche Kleederdrachten. De voorzitter, dhr. B. F. S. von Brucken Fock, opende de vergadering met woor den van welkom in het bijzonder tot mevrouw CysouwCaland uit Wëstkapei- ie, die zich in de gelederen der vereeni ging heeft geschaard en onlangs een ra diorede heeft gehouden en den burgemees ter van Vrouwenpolder, den heer L. Maas die zich ontpopt heeft als een enthousiast medewerker aan het doel: de Zeeuwsche kleederdrachten te behouden. Nadat de secretaris, mr. W. K. H. Die- leman, de notulen had voorgelezen, bracht de voorzitter namens het bestuur een uit voerig jaarverslag uit, waaraan wij he: volgende ontleenen. Een poging om door tusschenkomst van de boerenkleermakerr iets in de richting van het doel der ver eeniging te beróiken is mislukt; op de landbouwtentoonstelling te Goes was een kleine stand met kernspreuken der ver eeniging, aan een smidsknecht te Zoute- lande, die zijn drie dochtertjes allen reeds op jeugdigen leeftijd in Walchersche dracht gekleed doet gaan, werd een artistiek sou venir met toepasselijk schrijven overhan digd. Goede en krachtige propaganda is gemaakt voor de vraag naar dienstmeisjes in Zeeuwsch costuum. Voor meisjes in Oostkapelle die geen dienst konden krij gen, omdat zij het costuum niet droegen, gaf de vereeniging financieelen steun, doch aanschaffing van het costuum stuit te af op het niet kunnen verschaffen van gouden krullen. Er werden gegevens verzameld inzake het dragen van de dracht door schoolkin deren en besloten een foto-archief in te richten. Ook voor het verkrijgen van een film op het gebied der Zeeuwsche kleeder drachten en het mooie Zeeuwsche land schap werden stappen gedaan. Een film is reeds in wording. De heer H. Mees maakte een pastelteekening voor een re clameplaat, maar de kosten van vermenig vuldiging in kleurendruk bleken te hoog Een wedstrijd is uitgeschreven voor een reclameplaat waarin de doelstelling der vereeniging zooveel mogelijk tot uitldruk king zal worden gebracht. Dat er voor deze op 1 Mei sluitenden wedstrijd niet veel belangstelling is, wijt spr. aan de internationale omstandigheden. De voorz. deelde nog mede, dat gepro testeerd is tegen het verschaffen volgens den B-steun van burgerkleeding aan boe rengezinnen. Hulde bracht spr. aan ver schillende leden, die persoonlijk zooveel doen voor de vereeniging met name aan freule Van Lynden, die zelf nu en dan het gewaad aantrekt, om aldus een wel gemeende propaganda te maken. Spr. wees er dan vrij uitvoerig op, hoe ook in andere deelen van de wereld het vraag stuk van het behoud van nationale klee derdrachten zeer -urgent is. Spr. betreur de het dat sommigen zich niet aansluiten omdat er h.i. toch aan de zaak niets te doen is. Als ieder zoo redeneerde zou er nooit iets tot stand komen. Elders herleeft juist het nationaal costuum. Zeker zijn er gebieden in Zeeland waar de menschen als kuddedieren zich eenparig op dit ge bied alles hebben laten ontnemen, en zich vrijwillig hebben laten beroven van hun kostbaar erfgoed. Maar er zijn ook nog hechte bolwerken: midden- en West-Wal- cheren speciaal Westkapelle; en dan het roomsch-katholieke gedeelte van Zuid-Be veland, waar in 't bijzonder het bestuurslid pastoor Ulleman, ijvert. Het is met de dracht net iets als met de oude gebouwen. Er was een tijd, dat nie mand hechtte aan de oude traditie op bouwkundig gebied. Thans worden schat ten ge'lds uitgegeven voor behoud en her stel van iets dat eens werd beschouwd als te behooren tot een afgedane neriode Iets soortgelijks is het met de kleeder drachten. Velen dachten, dat zq rijp wa ren voor het museum. Doch zij staan weer in de algemeene belangstelling en spr hoopt, dat men met vereende krachten er in zal slagen, het nog in de Zeeuwsche be volking levend gevoel voor het kostbaar erfgoed te verlevendigen, en aldus de schoone Zeeuwsche drachten te redden en te behouden. De penningmeester, jhr. T. A., J. W. Schorer bracht zijn rekening over 1938 uit, die aanwijst in ontvang 178 en in uitgaaf 144, goed slot 34. Na een daartoe noodige wijziging van het reglement werd mevrouw CysouwCaland in het dagelijksch bestuur opgenomen, ter wijl de 'heer L. Maas bereid was in het al gemeen bestuur zitting te nemen. De heer Maas bracht dank voor de woor den van welkom tot hem gericht en verze kerde alles wat hij kan, te zullen doen om het behoud der kleederdrachten te bevor- deren. Aan de orde kwam thans het denkbeeld tot het inrichten van een tentoonstelling. Uit de gevoerde discussies bleek, dat men denkt aan een expositie bijv. in de Toolsche kamer van het hotel de Abdij van voor werpen op floklorisch gebied en daarbij het aanwezig zijn van levende modellen in Zeeuwsch costuum, die werkzaamheden als mutsen plooien» kantklossen, babbelaars- bakken enz. demonstreeren. Met overgroote meerderheid van stem men werd in principe daartoe besloten. Het dagelijksch bestuur, hiervoor aangevuld met mevrouw Geluk, zal overleg plegen met het Zeeuwsch Genootschap, en andere instan ties om te trachten de idee te verwezenlij ken. Ook het houden van een Zeeuwschen avond, naar voren gebracht door pastoor Ulleman van Ovezande heeft de volle aan dacht van het bestuur. Dr. S. S. Smeding had in een uitvoerig schrijven het idee naar voren gebracht om te komen tot de uitgave van een boekwerk over de kleederdrachten registratief opge zet. Er bestaat alleen het werk van wijlen de heeren J. A. Frederiks en dr. J. C. de Man, waarvan slechts 100 exemplaren ver schenen, en die nu 500 tot 600 opbren- NSATION (Ing. Med.) gen. Nu de materialen en de techniek veel vooruit zijn gegaan, zou men het werk kun nen doen herdrukken met andere afbeeldin gen, doch met denzelfden tekst, waar noo dig aangevuld met nadere bijzonderheden onder den huidigen stand van zaken. De heeren Dieleman en Smeding zullen nadere informaties ter zake inwinnen; principieel voelde de vergadering veel voor het plan. Bfj de rondvraag kwam nog eens goed naar voren, dat het werk der vereeniging ook 'onder de boerenbevolking lang niet zonder succes is gebleven, al is het succes niet in alle deelen van Zeeland en ook met op Walcheren even groot. Ook de kwestie van het costuum voor de schoolkinderen werd nog weer besproken. Besloten is, diligent te zijn ten opzichte van het onderwijs in gymnastiek op de lagere scholen. Een der aanwezigen wees op de groote beteekenis ervan, dat men in de stad een beter inzicht laat merken en men voor liet costuum van het land meer eerbied gaat toonen. „Dubbel Nul". Verschenen is het eerste nummer van het nieuwe orgaan „Dubbel Nul", een maander lijksche uitgave van de vereeniging tot ont wikkeling en ontspanning van het personeel der P.Z.E.M., O. en O. Dit maandblaadje beoogt voornamelijk het contact tusschen het bestuur en de le den en tusschen de leden onderling, te be vorderen. CURSUS SMELTLASSCHEN. Gisteren had de uitreiking plaats van de getuigschriften aan de deelnemers aan den cursus uitgaande van de commissie voor smeltlasschen. Daarbij heeft de heer G. Wa genvoorde er opgewezen, dat het wei wat lang heeft geduurd eer de diploma's wer den uitgereikt, maar er was een schakel in de administratieve maatregelen bijgekomen door de oprichting van de vereeniging voor Iaschtechniek. Spr. Wees er op, dat het proefwerk wel wat is tegengevallen, gezien wat op de lessen is gepresteerd. Spr. wekte de cursisten op als zij proefwerk moeten verrichten voor plaatsing rustig en wel overdacht te werk te gaan, opdat het re sultaat beter is dan nu voor het examen. Men moet trachten ook dan zich zelf te zijn. Hierna reikte spr. de diploma's met een toepasselijk woord uit aan J. J. Lefevre, Middelburg; L. Gerrebrands, A. Meijboom

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5