SCHUDT UW LEVER WAKKER RECHTSZAKEN. De passieve verdediging van Parijs. (Ingez. Med.) ÜÏBBEIBÜRG. VUSSIHGEN. W&L$3fEREN. ZUl D-BE¥EIAMD. Ü00RDBEVELAND. 7EEUWSRH-VLAANDEREN W.D. Plannen tot eventueele evacuatie zijn gereed. Metropolitain in oorlogstijd een Maginotlinie gelijk STATEN-GENERAAL. LANDBOUW. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal m Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opge blazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is ver- fi i&t Jïï k humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk i plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te bSeannth^men' El.soht. Carter's Leverpilletjes DU apothekers en drogisten, t, 0.75 UITVOERING GYMNASTIEKVEREENIGING „WILHELMINA". Viering van liet 20-jarig bestaan. Gisterenavond gaf „Wilhelmina" haar ge wone uitvoering, die echter stond in het teeken van haar vierde lustrum. Zeker mede tengevolge daarvan was de ScEuttershofzaal geheel met belangstellen den gevuld, toen de voorzitter, de heer R. van Roo, allen het welkom toeriep en dat in het bijzonder de ouders der adspiranten, de donateurs, den voorzitter van het K.N. G.V., den heer W. de Graaf, vertegenwoor digers van zustervereenigingen, van den Ze bra; van de Mimuco, van de C.J.M.V., en de Commissie van bijstand daarvan. Spr. wees erop, dat men de uitvoering laat stel de om zoo dicht mogelijk te komen bij de datum van het 20-jarig bestaan, namelijk 7 Mei. Spr. noemde enkele belangrijke fei ten uit het leven der vereenigïng in dien tijd, en wees er op, dat men met ups en downs te kampen had, zooals alom in de wereld. Wel heeft men korfbal en athletiek thans voor een groot deel laten rusten, doch maar de wandelsport wordt goed be oefend en zoo blijft men in den geest, die bij het K.N.G.V. thans voorop staat. Spr. richtte zich nog tot de leden en adspiran ten, die op het tooneel opgesteld waren. Hij had voor het woord te nemen, de muziek 't Gymnastenlied laten spelen, dat staande werd aangehoord en door velen medege zongen. De heer De Graaf heeft als bondsvoor zitter het woord gevoerd, hij heeft „Wilhel mina" geluk gewenscht maar zich speciaal gericht tot den hoofdleider, den heer P. J. Sturm, en er op gewezen hoe deze niette genstaande hij 2% jaar buiten Zeeland woonde en later door ziekte zeer langen tijd de leiding aan anderen moest toever trouwen, steeds weder bij „Wilhelmina" te rugkeerde en o.a. er voor gezorgd heeft dat het Zaterdag jl. kon deelnemen aan den driesteden turnwedstrijd te Goes. Spr. spelde den heer Sturm de zilveren medaille van verdienste van het K.N.G.V. op de borst onder luid applaus uit de zaal en onder de turnsters en turners op het tooneel. De heer Van Roo heeft het eerst den heer Sturm geluk gewenscht met deze onder scheiding en daarbij ook mevrouw Sturm betrokken. In den loop van den avond heeft de voor zitter nog dank gebracht voor enkele bloe menmanden, w.o. van het Mimucobestuur en van de directie van het Schuttershof. De uitvoering stond wat de afdeelingen dames en heeren betreft op bijzonder hoog peil. Voor de pauze troffen zoowel de vrije oefeningen voor de dames, als die voor de heeren, ons bijzonder. Dat werk was ge durfd, maar volkomen af. Terwijl de da mes voor de pauze nog aan de brug werk ten, hebben de heeren aan rek en brug in de tweede helft van den avond hun groote kunnen getoond. De heeren gaven boven dien nog staafoefeningen, de dames knots oefeningen, terwijl zij ook het laatste num mer, Rhytmische oefeningen voor haar re kening hadden. Alles was af. Van de jeugdige turnsters en turners kan ook bijna niets als goeds gemeld worden, al moest een nummer worden gestaakt, om dat de jongens er uit waren. Vooral de Kleuterklas gaf iets heel liefs ten beste .en ook van de iets ouderen hebben wjj goede vrije oefeningen, waaronder de Bondsserie 1939, gezien naast zeer te waardeeren brug- werken. De beide leidsters, de dames Van Keulen en Traas kregen bloemen en de heer C. Sturm een blijvend geschenk, alles uit han den van de jeugd. Alles bij alles heeft „Wilhelmina" op waardige wijze dit lustrum herdacht, en de opgekomenen hebben genoten, mede dank zij de goede muziek van het Jesayes-en semble. Maandagavond vuurwerk. Daar de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana ditmaal op Zondag valt, zal de vie ring hier ter stede een dag later, op Maan dag 1 Mei geschieden.. De viering zal echter een eenvoudig ka rakter dragen. Overdag zullen er n.l. geen feestelijkheden plaats hebben, 's Avonds van half acht tot negen uur zal de harmonie „St. Caecilia" concerteeren op de muziek tent aan het Bellamypark, waarna om 9 uur op het De Ruijterplein een vuurwerk zal worden ontstoken. HET MEISPEL GAAT NIET DOOR. Naar wij vernemen zal het Meispel „50 jaar", dat hier ter stede zou worden opge voerd, niet doorgaan, daar de regeering de opvoering .van dit spel heeft verboden. RITTEM. De dag der stemming voor de verkiezing van de leden van den gemeente- raads is door B. en W. vastgesteld op Woensdag 14 Juni 1939. Gouden Jubileum. IERSEKE. Zondag a.s. hoopt de heer Joh. Rottier te herdenken, dat hij 50 jaren ach tereen werkzaam is als diaken bij de Ge reformeerde Gemeente alhier. De heer Rot tier die 83 jaren oud is, verricht nog alle werkzaamheden aan zjjn ambt verbonden. Ds. Van Neerbosch van Rilland, die Zon dag a.s. voor de Geref. Gemeente te Ierseke zal voorgaan, hoopt des avonds naar aanlei ding van dit jubileum een herdenkingsrede te houden. KAPELLE. De opbrengst van de Emma- bloemcollecte alhier bedroeg 55. NISSE. Dinsdagavond jl. werd de alge- meene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier gehouden. De ver- eeniging telt 132 leden. Aanwezig waren 41 leden. De inhoud der kas was op 31 December van het vorig jaar 6504. Ont vangen werd aan spaargelden 67330, te rug betaalde voorschotten 4330, op de reserve gebrachte winst 1202. Van de uitgaven vermelden we: terug betaalde spaargelden 52897, gegeven voorschotten 1550, rente aan spaargelden 4047, uitstaande voorschotten 43307. De reserve is nu gebracht op 20099. Herkozen werd als bestuurslid de heer Joos Mol Mz„ als plaatsvervangende be stuursleden de hrn Johs. Jansen en G. Nieuwenhuijse Lz„ van den raad van toe zicht de heer A. Bakker. SCHORE. De afdeeling Schore van de vereeniging Ziekenhuis-verpleging in Noord en Zuid-Beveland, kwamen in de O.L. school in vergadering bijeen. Van het hoofdbestuur was bericht ont vangen, dat voor verpleging in het afge loopen jaar 960 was uitgekeerd, aan con tributie was ontvangen 1227. Mede werd bericht, dat het door 3 leden ingezonden verzoek tot wijziging van de kosten voor verpleging voor een zekere ca tegorie van personen, op een misverstand berustte en dit na toelichting, diende te worden ingetrokken. Aldus besloten. Als afgevaardigde naar de Zaterdag te Goes te houden algemeene vergadering, stelde zich beschikbaar de heer J. v. Koeve- ringe. De vergadering was zeer matig be zocht. KORTGENE. De plm. 16-jarige leerling van de ambachtschool te Goes, Joh. V. uit Kortgene, heeft het ongeluk gehad met één zijner vingers in de fraisbank terecht te komen, waardoor een stukje van dit lichaamsdeel werd afgesneden. Dokter Koch uit Goes heeft in één der ziekenhuizen de eerste hulp verleend. KORTGENE. De jeugd van Kortgene vermaakt zich tegenwoordig met het rijden op rolschaatsen. Lange ritsen jongens en meisjes doen aan de sport mee en verma ken zich kostelijk. Een poosje geleden heeft een jongen de rolschaatsen op Kortgene ingevoerd. Ze bleken voor de jeugd veel aantrekkingskracht te bezitten, want wel dra verschenen de rolschaatssportliefheb- bers(sters) in massa. Zoo gauw de school maar even uit is, is het in het zg. poldertje en in de Voorstraat op de trottoirs een ge kras van je welste. Eenigen tijd geleden hebben een paar meisjes een rolschaatsentocht naar Ko- lijnsplaat over den klinkerweg gemaakt, doch dit was niet meegevallen. WISSEKERKE. Woensdagavond hield de afdeeling Wissekerke van de Vereeniging voor ziekenhuisverpleging op N. en Z. Be veland een algemeene ledenvergadering in het gymnastieklokaal der o.l. school, onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Flipse. De rekening over 1938 sloot met een goed slot van 310. De inkomsten hebben bedragen 3542, de uitgaven 3232. Voor vangsten 16. Het aantal betalende leden het sanatoriumfonds bedroegen de ont steeg tot 1257. Het aantal verpleegden voor de afdeeling bedroeg over 1938: 15. Als bestuurslid werd in de vacature G. F. Maris gekozen dokter J. L. J. Bruynzeel. Herkozen werd de heer A. J. Heijboer. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren A. J. Heijboer en A. P. v. d. Kreeke. Het salaris van den penningmeester werd op voorstel van den voorzitter verhoogd van 35 op 50. Den leden werd nog speciaal attent ge maakt op toetreding tot het sanatorium fonds, de geringe kosten daarvan en de hoo- ge uit.keering ingeval van opname. BAAD VAN OOSTBOBG. OOSTBURG. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester P. Erasmus voltallig. Na lezing der notulen en mededeeling der ingekomen stukken werd benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim, vacature P. C. Stamperius, de heer A. P. M. Meijer. De Raad werd daarna met gesloten deu ren voortgezet o.a. ter bespreking van een verzoek van den heer P. Daansen Wzn. aan gaande ruiling van een strookje grond in de Walstraat en voor overleg inzake het uit breidingsplan der gemeente. Het verzoek van Daansen is van de hand gewezen. Van het uitbreidingsplan is niets naders bekend geworden. OOSTBURG. De stemming voor de ver kiezing van den gemeenteraad alhier is door B. en W. bepaald op 13 Juni. OOSTENRIJKS!:iIE EN DUITSCHE VLUCHTELINGEN AANGEKOMEN. SLUIS Woensdag arriveerden alhier, met een extra-tram van de stoomtram Bres- kensMaldeghem 120 R K. Oostenrijksche en Duitsche uitgewekenen, die een onder dak kregen in de voormalige school der Brugsche Zusters, thans behoorende aan de Congregatie der Broeders van de Christelijke Scholen, welk instituut door het bestuur van de Congregatie voor dit doel vrijwillig werd afgestaan. Maandag jl. waren reeds 50 vluchtelingen in het zg „kamp" aangekomen en deze wachtten hun kameraden, familie enz. op Ontroerende tooneeltjes hadden plaats; dan zag men weer mannen die hun vrouw en kinderen terugzagen; echtgenooten, die hun kinde ren konden begroeten. Men hoorde uitroe pen ais: „1st es hier gut; 1st man hier sichen" enz Nadat de eerste begroetingen hadden plaats gehad, werden de uitgewekenen wel kom geheeten door den commandant van het kamp den reserve-majoor C. J. M. Somers, geassisteerd door den heer A. F J. Aernaudts, burgemeester van Sluis en andere officieele personen. Nadat ieder was afgeroepen en zich naar het voor hem of haar bestemde lokaal had, begeven, werd hen toegestaan op het plein de kennisma king uit te breiden. Hun ward echter ver boden buiten het hek van het gesticht te gaan. Zij, die Maandag reeds waren aangeko men en onder welk gezelschap zich perso nen van allerlei stand en beroep bevonden als een professor, doktoren, advocaten enz. hielden zich onledig met het reini gen van het plein voor de gebouwen, daar dit instituut tal van jaren heeft ledig ge staan. SLUIS. Alhier is een afdeeling van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw voor Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel opge richt, -.waarvan het bestuur bestaat uit de heeren: J. Ie Clercq, voorzitter, J. Ber- kers, secretaris, en P. de Hullu penning meester. Dit bestuur is reeds dadelijk aan het werk getogen en heeft in overleg met de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer besloten op verschillende punten in de gemeente bloemen té planten en ook bestaat het plan, indien medewerking van de bevolking zou verkregen worden, in Augustus van dit jaar een plaatselijke bloemententoonstelling te organiseeren. DRAMA OP EEN POLITIEBUREAU. Agent schoot brigadier neer. Hij is verminderd toerekenings vatbaar geacht. Onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek behandelde de Am- sterdamsche rechtbank gisteren de straf zaak tegen den Amsterdamschen politie agent J. D. R., die op 31 Augustus van het vorige jaar den brigadier van politie J. T. van der Linden in het bureau in de Pieter Aertzstraat heeft neergeschoten. De brigadier was op het politiebureau ge komen om den agent in verband met een zedenmisdrijf naar het bureau van de ze denpolitie te ontbieden. Nauwelijks had de agent gehoord, waarvoor de brigadier kwam, of hij trok zijn dienstrevolver en loste op een afstand' van een paar meter twee schoten op den ongelukkigen briga dier, die zwaar gewond in elkaar zakte. De eene kogel had het borstvlies en een long doorboord, de tweede doorboorde hoofdslagader en luchtpijp. Kort nadat het drama was gebeurd, overleed de brigadier. Na de twee schoten richtte de agent het wapen op zichzelf. Weer knalde een schot en met een zware hoofdwonde werd de man opgenomen en naar een der ziekenhuizen vervoerd, waar hij maandenlang is ver pleegd. Chirurgisch ingrijpen redde hem het leven en thans is hij in zooverre her steld, dat hij ter terechtziting kon ver schijnen. Terwijl de ofifcier de dagvaarding voor las, zat de verdachte, een groote forsche 39-jarige man, mét gebogen hoofd in dc_ verdachtenbank. Op de vragen van den president antwoordde hij met zachte, mo notone stem. Neen, zijn herinneringsvermogen was nog niet geheel teruggekeerd. Hij voelde zich nog niet geheel hersteld. Zware hoofdpijnen kwelden hem nog en wat er op dien dramatischen dag precies was ge beurd kon hij zich niet precies meer her inneren. Uit een psychiatrisch rapport bleek, dat de deskundigen tot de conclu sie zijn gekomen, dat verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar is. Verd. had vroeger, een jaar voor hij dit misdrijf pleegde, een ongeluk gehad. Hij was door een aanrijding met een auto met een schedeltrauma in het ziekenhuis opgenomen. Van dit trauma was hij eigen lijk nog niet genezen, hoewel hij al weer dienst deed. Als gevolg van dit trauma deed de ver dachte reeds allerlei ondoordachte daden. Zoo leende hij bv. links en rechts geld en gaf hij zelfs advies aan een meisje, om een strafbare handeling te plegen. De president merkte naar aanleiding van de conclusie van den deskundige op, dat het schieten toch eigenlijk de daad van een volkomen krankzinnige was. Hij schoot op dien ongelukkigen brigadier, dien hij eigenlijk heelemaal niet kende en die met de zaak, waarvoor hij gehoord moest wor den, niets te maken had. Vindt U niet, dat verd. heelemaal on toerekeningsvatbaar is? Desk.: Neen, het is een quaestie van meer of minder. De deskundige gaf wel toe, dat de rem mende eigenschappen ontbraken, doch hij bleef van mèening, dat op het oogenblik van het schieten verdachte niet geheel ontoerekeningsvatbaar was, hoewel hij wel reeds geruimen tijd in een gespannen en nerveuzen toestand verkeerde. De volgende getuige, een inspecteur van politie verklaarde, dat verdachte vroeger een uitstekend politieman was. Later, na dat h\j een ongeluk heeft gehad, is hij ge- ruimen tijd verpleegd. Eigenlijk was hij nog niet geheel hersteld, doch hij deed weer dienst. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie o.m., dat verd. rustig en plichtsge trouw zijn dienst deed. Hij was gezien bij superieuren en collega's. Op straat kon hij uitstekend met het publiek omgaan. Na het ongeluk, dat hem overkwam, is hij een ander mensch geworden. Hij was een „be schadigd" man, remming en beheersching had hij voor een groot deel ingeboet. Verdachte is wel verminder maar niet geheel ontoerekeningsvatbaar. Hij staat thans bij de volslagen ineenstorting van zijn bestaan. Dit alles kan tot groote deer nis met dezen man in zijn gezin leiden. Hiermede rekening houdende vorderde de officier wegens doodslag een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De straf zal moeten worden doorgebracht in de bijzondere strafgevangenis. Uitspraak 10 Mei. (Vanonzen correspondent). Parijs, 27 April De Fransche hoofdstad werkt onder hoo- gen druk aan haar passieve verdediging Een vreemdeling, die langs de boulevards wandelt, merkt het niet. Men hangt zu'lks ook te Parijs niet aan de groote klok en schrijft er niet teveel over in de kranten Maar zonder dat er veel gerucht van is gemaakt, heeft de Fransche hoofdstad den Septemberschen achterstand ingehaald. Er is, de buitenlanders niet meegerekend, op dit moment geen Parijzenaar meer zonder gasmasker. Niemand, die niet weet hoe ver van zjjn woning en waar de naaste schuilkelder is gelegen. En iedereen is in het bezit van volledige instructies in geval eener evacuatie. Parijs naar de provincie. De evacuatie is voor de burgerlijke be volking wel de. beste passieve verdediging. In geval van nood zal Parijs naar de pro vincie vluchten. Ieder, die niet verplicht is om te Parijs te blijven, moet dan zijn woning sluiten en vertrekken naar de plaats, welke op zijn ,,carnet dévacuation" is aangegeven. De spoorwegen beschikken over nauwkeurig uitgewerkte plannen tot het inleggen van honderden treinen. Bin nen een paar dagen kunnen geheel Parijs en de banlieue door de burgerbevolking worden ontruimd. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor de schoolgaande jeugd. Alleen reeds in het departement van de Seine, waar onder Parijs ressorteert, telt men een half millioen scholieren, waarvan rond veertig duizend buitenlanders zijn. Bij plotseling opkomend gevaar zullen zij onmiddellijk worden geëvacueerd, indien noodig zelfs den dag waarop de staat van oorlogsge vaar wordt afgekondigd. De uittocht zal geschieden onder leiding der onderwijzer essen, de niet gemobiliseerde onderwijzers en de leerlingen der hoogste klassen, jon gens en meisjes, die meestal wel bij een padvindersgroep zijn aangesloten. Aanvan kelijk worden allen ondergebracht in ba rakken, gebouwd in den wijderen omtrek, vijftig kilometer van Parijs, en vandaar worden de kinderen naar de respectieve lijke provincieplaatsen gezonden, waar de ouders zich bevinden. Zooals te Parijs alle voorzieningen voor een eventueelen uittocht worden getroffen, wordt ook in de provincie sinds lang aan de voorbereidingen der ontvangst van de Parijsche bevolking gewerkt. Op de ge meentehuizen liggen de instructies daar toe gereed, men is op de hoogte van het aantal der te herbergen vluchtelingen, kent de inkwartieringscapaciteiten,, be schikt over de plannen en de middelen voor de kampementen. Een belangrijk onderdeel van het evacu atie-plan vormen de wegen. De exodus toch zal zich ook over den weg bewegen. Ieder trekt weg uit het Westen, het Zuiden en het Zuid-Oosten der stad en de poorten, welke zich daar bevinden. Het gevaar zal, als het komt, naderen van den Oostkant. Weliswaar kan men in totaal gebruik ma ken van tien hoofdwegen, de routes na tionale», doch die verkeeren niet alle in even goeden staat, en hetzelfde is het ge val met de bruggen. Daarom wordt aan het eind dezer maand begonnen met de verbreeding en verbetering van eenige wegen en de versterking van twee brug gen, werken waarvoor een bedrag van vijf tien' millioen beschikbaar is. Alles bijeengerekend mag men wel zeg gen, dat een snelle evacuatie der burger bevolking van Parijs en haar périphérie in tijd van gevaar verzekerd is. Schuilplaatsruimte voor millioenen. Niettemin zal een deel der bevolking, en geen gering deel, te Parijs achterblijven. Er zijn tenslotte tal van diensten, die voortgang moeten vinden. Derhalve dien de al het mogelijke te worden verricht voor een meer actieve-passieve verdedi ging der stad. Zooals reeds werd opge merkt, is op dit gebied de achterstand in gehaald. Men is van gasmaskers voorzien. Alleen de buitenlanders, waarvan trouwens een deel vertrekt, wachten nog op de ver strekking daarvan via de legatie van hun land. Op dit oogenblik beschikt Parijs over 41000 schuilkelders, waarin meer dan twee mililoen personen een toevlucht kunnen vinden, terwijl verspreid in de banlieue nog tienduizend kelders zijn ingericht voor 700.000 menschen. En eiken dag wordt dit aantal vluchtplaatsen grooter. Nog een duizend beveiligingswerken zijn in uitvoe ring en begin der volgende maand gereed, waaronder weer twee duizend kelders. Hetzelfde geldt voor de groote schuilruim- ten in de omgeving der Parijsche Hallen, een deel der steengroeven, die men de catacomben noemt, en eenige inmense kelders te Clichy en te Puteaux, welke alle hun voltooiing naderen. Met man en macht wordt gewerkt aan de honderd kilometer „spoedschuilplaat- sen", de loopgraven van beton, die in de perken, de. open terreinen zooals bij de voormalige fortificatiën in de buurt van de Cité Universitaire, in de bosschen wor den aangelegd, en waarin een half mil lioen menschen tenminste eenige dekking kan vinden. Dan is er tenslotte nog de ondergrond- sche spoorweg. In tijd van oorlog zullen de diepste gangen van de Metropolitain, der tig meter onder den grond, als schuilplaat sen worden benut. Maar men zal daarvan slechts in den uitersten nood gebruik ma ken, omdat Szulks dadelijk stagnatie in den dienst zou teweegbrengen en die dienst voor militaire doeleinden zoo lang mogelijk verzekerd moet zijn. Met het oog daarop is men in Januari begonnen met het bouwen van bomvrije en gasvrije spoor- gangen, in totaal over een lengte van tachtig kilometer, hoewel het geheele on- dergrondsche treinennet een lengte heeft van meer dan 150 kilometer. Dit werk, waarmede een som van 135 millioen per kilometer gemoeid is, zal stellig nog een jaar in beslag nemen. Maar dan zal ook een beperkte treinenloop over tien lijnen met „slechts" 62 stations ongestoord door wat er boven in de stad geschiedt plaats kunnen vinden. En noch het licht noch de lucht van buiten zal men noodig hebben, evenmin als water en voedsel en andere levensbehoeften. De metro, die de Parij zenaar spottend „la ligne d'amour" noemt, zal de Maginotlinie van Parijs zijn gewor den. Een onderaardsche stad, waar zich ook de wapendepots, de centrale telefoon, de levensmiddelenmagazijnen en de goud voorraden der banken zullen bevinden. Laten we echter hopen, dat al deze maatregelen eener passieve defensie, met opoffering van zooveel arbeidskracht en schatten gelds getroffen, nimmer in wer kelijkheid behoeven te worden toegepast. Het is wel in de laatste plaats Parijs, dat de uitvoering wenscht. T.O. HET WETSONTWERP AUTOVERVOER PERSONEN IN DE TWEEDE KAMER. In den gistermiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is den heer De Visser (comm.) verlof verleend om vragen tot den minister van buitenlandsche zaken te stellen naar aanleiding van de genomen maatregelen en het door de regeering ge voerde beleid in verband met den huidigen internationalen toestand. Deze interpella tie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Den geheelen verderen middag heeft de Kamer gevuld met de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp autover voer personen. Hielden Dinsdagmiddag reeds twee leden algemeene beschouwingen gister werden deze door negen afgevaardig den voortgezet. Algemeen kon men zich met het ontwerp en het daarin vervatte systeem van vergunningen vereenigen. De heer Krijger (c.h.) achtte het vergunnings stelsel noodzakelijk voor een doeltreffende coördinatie. De meeste sprekers uitten de vrees, dat, nu de richtlijnen voor de ver leening der vergunningen niet in de wet zullen worden vastgelegd, de overheid de haar verleende groote bevoegdheid niet op de juiste wijze zal gebruiken. De heer Diepenhorst (a.r.) was van oordeel, dat de beteekenis van dit wetsontwerp grooten- deels afhangt van de wijze van hanteering dezer bevoegdheden. De meeste sprekers begrepen, dat het niet wel mogelijk is, deze richtlijnen in de wet vast te leggen. De hr. Sweens (r.k.) drong aan op inschakeling van de gemeente-besturen bij de verleening van vergunningen voor intercommunale buslijnen. Slechts het communistische lid de heer De Visser en het nationaal-socia- listische lid de heer Woudenberg kantten zich tegen het voorstel. Tegen het vergun ningen-stelsel als zoodanig hadden zij geen bezwaren, doch zij konden zich niet met de uitwerking ervan in dit ontwerp vereeni gen- In zjjn antwoord constateerde minister Van Buuren, dat de overgroote meerder heid zich met de algemeene beginselen van het ontwerp kon vereenigen. De minister verzette er zich tegen enkele aangegeven richtlijnen in de wet op te nemen. Wel verklaarde hij zich bereid, den gemeente besturen invloed op de verleening van ver gunningen voor intercommunale buslijnen te geven. Van de vele ingediende amendementen kwamen gister reeds drie in behandeling. Een amendement-Diepenhorst, dat strekte om het niet-bedrijfs-matige vervoer vrij te laten van vergunning, werd aangenomen; een amendement-Bongaerts, dat beoogt voor bedrijfscommissie te lezen advies-com missie en het advies imperatief te stellen, werd door den minister overgenomen, ter wijl een amendement-Van Braambeek, strekkende tot uitbreiding van de bedrijfs commissie met vertegenwoordigers van andere takken van vervoer en van de werk nemers werd verworpen. Hedenmiddag zal de behandeling van dit ontwerp worden voortgezet. Rundveekeuring te Oostburg. Te Oostburg had Woensdag de keuring plaats van stieren en vrouwelijk fokvee door de provinciale commissie ter bevorde ring van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland. De belangstelling was zeer goed, maar de aanvoer, vooral wat koeien be treft (slechts 4 stuks) was zeer gering. De stieren waren over het algemeen van buitengewoon goede kwaliteit. Graaf, no. 15776 St. geboren 17 Maart 1936 van de stierenvereeniging te Groede verwierf met 84,9 p. de eerste prijs. Af stammelingen van hem werden vertoond, dat alle beste jonge dieren waren, welke beloven beste melkkoeien te worden; ook de jonge stieren waren goed. Aan Graaf werd dan ook de verhoogde premie toe gekend. Prins II no. 14482 St. van de stierenver eeniging te Sint-Kruis en geb. 25 Dec. 1934 bekwam een le prijs met 79,3 p. Dries Kuilsburg no. 16352 St. geb. 25 Febr. 1937 van de stierenvereeniging te Kadzand had le pr. met 83,8 p. Dagobert's Kuilburg geb. 6 Februari 1937 van de stierenvereeniging te Schoondijke had le pr. met 80,9 p. Rudolf St. 16353 geb. 17 Januaxi 1937 van de stierenvereeniging te Aardenburg had een le pr. met 80,5 p. Henk, geb. 7 Maart 1937 van Cl. Bonte te Sint-Kruis met 78,4 p. Piet geb. 6 Oc tober 1937 van de stierenvereeniging te Oostburg met 81,5 p. Anna's Graaf geb. 24 Januari 1938 van de stierenvereeniging te Sluis met 78,5 p. en Koen geb. 14 Febr. 1938 van M. de Bruijne té Kadzand met 76,5 p. kregen alle een le pr. Prins n geb. 26 Maart 1Ö38 van I. Ris- seeuwHaartsen te Zuidzande met 74 p. en Celsius geb. 22 Maart 1938 van C. Ver- craije te Aardenburg met 74 kregen, beide een 2e pr. Nimrod geb. 21 Nov. 1937 van C. A. Mabesone te Aardenburg kreeg een eervolle vermelding. Van de koeien bekwam Liza (2e kalf) eigen. A. J. Leenhouts te Oostburg 79,5 p. Martha (3e kalf) van denzelfden had 84 p. Bonte (4e kalf) van R. A. F. Wijffels te Sint-Kruis had 80 p. en een oudere koe Nelly van Pr. Plasschaert te Oostburg kwam 79 p. i

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6