ZEELAND. Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie. BUITENLAND. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. N00RDBEVELAMD. De Federatie van Schoonheidscommissies komt 89 September naar Zeeland, Scherpe critiek op Vlissingens woningbouw. Jaarvergadering in Hulst. TEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. Militaire voorzorgsmaatregelen in Denemarken. Markowitsj te Berlijn. DUITSCHLAND. ENGELAND. SLOVAKIJE. VEREENIGDE STATEN '-HEER ABTSKERKE. DE BAZAAR VAN DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Er waren veel belangstellenden in de theesalon van den bazaar van „Draagt el kanders Lastën', toen de voorzitter van de afdeeling Middelburg, de Heer A. de Kam allen een welkom toeriep en mede- deeiing deed van enkele verhinderingen en de dames dank bracht voor haar hulp Hierna heeft ds. P. G. van den Hooff, er in zijn openingswoord opgewezen, dat het hier gaat om het verzachten van lijden van hen, die door de t.b c. zijn aangetast. Het gaat om een Christelijken arbeid van groote beteekenis. Het is hulp verleenen aan de zwakke medemenschen. Spr. hoop te, dat de bazaar een groot succes voor het goede doel zal worden en wekte tot een groot bezoek op. Spr. ging voor in gebed. Intusschen was gekomen de heer De Jong, penningmeester van het landelijk fonds met zijn echtgenoote. Na verwelko ming door den voorzitter, nam deze hoofd bestuurder het woord en wees er op, dat het voor 20 jaar een goede daad was van de Chr. vakbeweging om dit fonds te stichten. Thans heeft men consultatiebu- reaux, sanatoria, een staf van medici enz. De kosten zijn hoog, vooral ook door den langen duur der verpleging. Als echter allen hun taak verstaan moet het zoover komen, dat men niet moet gaan bedelen bij diaconiën en armbesturen en dat men kan zorgen, dat de patiënten allen als zij daarop zijn aangewezen, kunnen verpleegd worden in een christelijk sanatorium, waar ook voor hun geestelijke belangen kan worden gezorgd. Ook spr. wenschte bestuur en damesco mité groot succes toe De bazaar kon nu aanvangen en mocht zich voor een eersten avond reeds in ve ler belangstelling verheugen. BURGEMEESTER VAN WOELDEREN DOET WEDEROM EEN SCHENKING AAN HET MUSEUM. Ter gelegenheid van zijn ViVi jarig huwelijk. De burgemeester van Vlissingen en me vrouw Van WoelderenSprenger vieren heden hun 12%-jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid daarvan heeft de burge meester zijn geheele verzameling van pen ningen en oude munten geschonken aan 't stedelijk museum DE WERKLOOSHEID. Het aantal ingeschreven werkzoekenden in onze gemeente daalde deze week van 413 op 403. Daarvan werden 144 personen in de werk verschaffing geplaatst, waaronder 32 in de plantsoenen. AAGTEKERKE De Staatkundig Ger. Partij heeft voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad de volgende candi- daten gesteld: 1. W. de Visser (aftr.), 2. S. Wisse (aftr.), 3. S. de Visser Gz., 4. S. Ver- hage, 5. And. Maljaars, 6. C. Simonse, 7. Arn. Dekker, 8. Johs Maljaars. SOEBURG. Dinsdag woei alhier van den toren en het gemeentehuis de vlag, hetgeen velen deed vragen wat dat beteekende. Slechts weinigen wisten dat dien middag de Commissaris der Koningin in Zeeland zijn periodiek bezoek aan de gemeente zou brengen. Van het oud-gemeentehuis, waar onge veer een uur werd vertoefd, werd een be zoek gebracht aan het in aanbouw zijnde nieuwe gemeentehuis, waarvan de buiten bouw bijna gereed is. Omstreeks vier uur vertrok de Commis saris bijna even onopgemerkt als hij was gekomen per auto de gemeente. VERE. De candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen van de Chr. Hist. Unie bevat de navolgende namen: Jac. Pop- pe (aftr.), W. Kasse (aftr.), S. Kodde, W. de Buck Pzn., Joos Mesu en A. den Hoed. Op initiatief van burgemeester D. Hui- nink zullen, voor zoover hier van die zijde belangstelling daarvoor bestaat, verschil lende recreatiemogelijkheden ten behoeve der alhier ingekwartierde militairen worden benut. Reeds deed het bestuur der Veer- sche korfbalvereeniging toezegging haar materiaal ter beschikking te stellen, terwijl naar wij vernamen, ook vanwege de voet ballers wedstrijden zullen worden georga niseerd. Te dien einde wordt a.s. Zaterdag op het terrein bij den Campveerschen To ren een voetbalwedstrijd gespeeld, waar voor de commandant, lt. Goossens, uit Mid delburg, een medaille beschikbaar heeft ge steld. BORSELE. Als datum voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing is vastgesteld 14 Juni. HANSWEERD. Tengevolge van den har den wind is Maandagnamiddag het ledige sleepschip Marguerithe tegen het remming- werk van de Postbrug gevaren waardoor dit belangrijke schade bekwam. Na borg stelling voor de aangebrachte schade mocht het schip de reis naar Antwerpen voortzet ten. Koopman De Pree had het ongeluk met paard en wagen in aanraking te ko men met het trottoir hetgeen zoo hard aan kwam dat de wagen omviel. De wagen met inhoud bekwam belangrijke schade even eens een in de nabijheid staand ijzeren hek. Het paard kreeg eenige wonden aan de poolen. KRABBENDIJKE. De gemeenteraads verkiezing voor deze gemeente is door B. en W. vastgesteld op 14 Juni a s. Bij gunstig weer zal het muziekgezel schap Concordia alhier hedenavond ee~ concert geven op de muziektent. Zulks ter gelegenheid van den a.s. verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana RILLAND. Maandagavond hield de pl. afdeeling van de Vereeniging voor Zieken hui-verpleging in Zuid-Noord Beveland een ledenvergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer A. A. Mol. Uit het jaarverslag van "den secretaris bleek, dat hoewel eenige leden waren overgegaan naar een andere vereeniging, toch het le dental weer was toegenomen. Uit het finan cieel verslag bleek, dat door uitgaven voor het gebruik der hoogtezon aan de leden, een nadeelig saldo van 76 in de kas was ont staan. Door den heer J. J. van Gorsel werd verslag uitgebracht van de algemeene ver gadering te Goes. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren T. Huisman en J. Ruster, tot lid der controle commissie de heer J. A. de Goffau. Besloten werd om ook dit jaar voor de leden, die gebruik moeten maken van de hoogtezon, een toeslag uit de kas te ver leenen. BIEZELINGE. De Onderafdeeling Ka- pelle-Biezelinge van de vereeniging Zieken- huisverpleging in Noord- en Zuid-Beveland kwam in het lokaal Algemeen Belang in algemeene ledenvergadering bijeen. De voorz. de heer A. J. van Liere her dacht in zijn openingswoord het 10-jarig bestaan der afdeeling en kon verder gewa gen van een goeden gang van zaken. De penningm., de heer D. Ganseman, deed rekening en verantwoording. Het totaal aan ontvangsten met kassaldo vorig dienstjaar bedroeg 7176, de uitgaven 5650, goed saldo van 1526. Het aantal ingeschreven leden is 2343, waarvan 2132 betalenden (1469 te Kapelle en 663 te Bie- zelinge). In totaal werd uitgegeven voor verpleeg den 4638t 15 gezinnen werden ingeschre ven inzake Sanatoriumverpleging. In 1938 werden van de afdeeling opgenomen 76, ruim 3 pet. Het gemiddelde der opnamen in de centrale vereeniging bedroeg 2,69 pet. Ingeteerd werd in 1938 106. Herkozen werden de aftredende bestuurs leden A. J. van Liere en D. Ganseman. Besloten werd op voorstel van den hr. H. Zuidweg om bij beurten te vergaderen te Kapelle en te Biezelinge, ook zal voor 1939 dezelfde uitkeering plaats hebben uit de kas als in 1938. De voorz. meende te moeten op merken dat bij geregeld interen dit niet vol te houden zal zijn. Het bestuur werd een wakend oog hierover aanbevolen. WISSEKERKE. Door B. en W. is de dag van stemming ter verkiezing van gemeen teraadsleden bepaald op 14 Juni. KORTGENE. De afd. Kortigene van de vereeniging voor ziekenhuisverpleging in ZuiJ- en Noord-Beveland vergaderde Dins dagavond in „De Stadswijnkelder" alhier, Onder voorzitterschap van den heer A. D. F. van der Wart kwam de Prov. Zeeuw sche schoonheids-commissie gistermorgen in het stadhuis te Hulst in jaarvergadering bijeen. Deze heette in het bijzonder welkom burgemeester B. A. Th. M. Truffino. Vervolgens wijdde de voorzitter hartelijke woorden aan den vorigen burgemeester van Middelburg, die altijd naar goede sa menwerking met de commissie heeft ge streefd. Besloten werd hem daarvoor als nog een schriftelijke dankbetuiging te doen toekomen. Ter tafel kwam een brief Van den bur gemeester van Zieriksee inzake de op richting van de vereeniging „Stad en land van Schouwen". De voorzitter zei de oprich ting van deze vereeniging niet te kunnen waardeeren, omdat zij scheuring kan ver oorzaken. Spr. begreep niet waarom een vereeniging in het leven geroepen moest worden naast de schoonheidscommissie en de vereeniging „Het Zeeuwsche Landschap", die de geheele provincie omvatten. Spr. vroeg zich af, of uit het feit der oprichting moet worden afgeleid, dat de schoonheids commissie niet voldoende aandacht aan Schouwen schenkt, doch hij meende die vraag ontkennend te mogen beantwoorden. Blijkens het hierboven bedoeld schrijven van den burgemeester van Zieriksee zal de band tusschen Schouwen en de prov. schoon heidscommissie nauwer worden aangehaald als tot correspondent der commissie op Schouwen wordt benoemd mr. W. Nieu- wenhuizen te Zieriksee. Dit advies zal na der worden overwogen. Van de federatie van organisaties, werk zaam in het belang van de schoonheid van stad en land was een schrijven ingekomen, waarin de prov. schoonheidscommissie in overweging wordt gegeven als gastvrouw op te treden voor de jaarvergadering der federatie op 8 en 9 September. Besloten werd de federatie uit te noodigen naar Zee land te komen. Een commissie zal de jaar vergadering en een excursie voorbereiden. Het jaarverslag. Ir. A. Rothuizen bracht hierna het jaar verslag over 1938 uit. Het volgende is daaraan ontleend: In de samenstelling der commissie in het jaar 1938 vond geen wijziging plaats. Op het einde van het jaar beëindigde jhr. ir. G. de Graeff echter, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, zijn dienstbetrekking als inspecteur der volks gezondheid, afdeeling volkshuisvesting, voor Zeeland en Noord-Holland benoorden het Y. Waar de heer De Graeff qualitate qua tevens lid der commissie was, eindigde dit bijzonder verdienstelijke lidmaatschap te- zelf der tijd. De heer De Graeff toch heeft een belangrijk aandeel gehad in de nu, twee jaren geleden, tot stand gekomen scheiding tusschen schoonheids- en archaeologische commissie waardoor beiden, ieder op hun terrein, met meer deskundigen bemand, tot grooter activiteit konden komen. Daarna had de heer De Graeff in zijn functie de gelegenheid vele plaatselijke besturen op bestaan en nut van de Schoonheidscommis sie te wijzen. Zijn van rijke ervaring ge tuigende adviezen zal de comm. noode mis sen. Zijn opvolger, jhr. ir. J. de Ranitz, welke als particulier stedebouwkundige reeds in belangrijke mate gelegenheid vond onze provincie te leeren kennen en ten bate van haar eigenaardig karakter in vele deelen ordenend werk te verrichten, zal zeker een warm medewerker aan het doel der com missie zijn. Het contact met de inspectie der volkshuisvesting zal worden versterkt, nu den heer De Ranitz Middelburg als standplaats werd aangewezen. Correspondenten. De reeds in het vorig jaar ontstane va cature voor Zieriksee en omgeving kon nog niet worden vervuld. Reclame-verordening. Aan Ged. Staten werd op 13 aanvragen uit alle deelen der provincie om ontheffing overeenkomstig artikel 3 der provinciale verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon in Zeeland advies uitge bracht. Derhalve wederom een flinke ver mindering t.o.v. het in het vorige jaarver slag vermelde aantal (25 in 1937, 51 in 1936). Bijzondere bouwplannen en ad viezen. De allerwege in de belangstelling voor aan staande groepen van bouwobjecten, n.l. raadhuizen en kazernebouw, hielden ook de commissie bezig. Bekend zal zjjn dat, onder invloed van de adressen uit vakkringen tot het Departement van Defensie gericht, de objecten van de tweede groep aan het oor deel der schoonheidscommissies worden on derworpen. Die uit de eerste groep bereik ten door de bemoeiingen van Ged. Staten de commissie. Over drie raadhuizen en twee kazerne- menten werd advies verstrekt. Van geen dier plannen kan worden gezegd dat zij de architectuur van Zeeland hebben verrijkt. Ze zijn van middelmatig gehalte. Door de bemoeiingen der commissie werd veelal een verbetering verkregen. Een tweetal kerkgebouwen voor Soeburg werd voorgelegd; één daarvan kon direct worden goedgekeurd, het andere was van zoodanige allure dat algeheele afwijzing moest volgen. Het gemeentebestuur besliste overeen komstig deze adviezen. Een openbare school te Schoondijke werd na belangrijke wijziging overeenkomstig haar advies gebouwd. De voorgenomen restauratie van het voormalige notarishuis aan het Abdijplein te Middelburg door den Rijksgebouwen dienst werd door de commissie aanvaard, hoewel eenige leden op aesthetische en his torische gronden daartegen bezwaren ont wikkelden. Het plan van een nieuw kantoorgebouw voor de Provinciale Zeeuwsche Electrici- teitsmaatschappij aan de grens van Middel burg, kon eveneens door de commissie wor den aanvaard, 1 Een woord over den plotseling opgeko men massalen woningbouw te Vlissin gen mag hier niet ontbreken. Onzerzijds is met ernst er op gewezen, dat bij een omvang als de woningbouw aldaar ver- kreeg, het van groot belang was te bevor deren dat door de leiding van een deskun dige hand een harmonisch geheel werd ver kregen, en dat het wel belangrijk was dat een gemeente flink groeide, doch van nog grooter belang hoe zij groeide. De grond slag daarvooro was in de voorgelegde plan nen niet aanwezig; integendeel, deze gaven de overtuiging, dat de stad met deze woningwijken wel groo ter, maar zeker niet. groot se h e r zou worden. De Schoonheidscommissie. Wij zijn er tot dusverre niet in geslaagd deze overtuiging ter plaatse bij te brengen, c.q door het aanvaarden van de consequen ties verandering te zien optreden. Aan Ged. Staten werd advies uitgebracht nopens algemeene richtlijnen voor de be bouwing van de duingronden. Toen vernomen werd, dat te Zieriksee het voornemen bestond het oude verdedi gingswerk buiten de Nobelpoort, het z.g. Halve Maantje, dat, hoewel niet ongeschon den, door beplanting en aansluiting aan de stadsgracht nog altijd een aantrekkelijk geheel vormt, te bestemmen als bergplaats voor bagger, heeft de Schoonheidscomm. bij Ged. Staten naast het pleit van andere schoonheidsinstanties, ook het hare gevoegd, Resultaat is geweest, dat de schending van het uit historisch en aesthetisch oogpunt belangrijke plekje ongedaan zal worden ge maakt. T.a.v. het door ons blad in samenwerking met de commissie uitgegeven „Ontluiste ringsnummer", vermeldt het jaarverslag: Resultaat van een studiereis door de pro vincie was een omvangrijk en ook in vele opzichten verbijsterend fotomateriaal, waar uit de meest sprekende voor publicatie bij de door elk der leden van de subcommissie te schrijven artikelen werden bestemd. In 't najaar werd tot uitgifte overgegaan, ge lijktijdig met de verspreiding op groote schaal van het jaarverslag 1937. Totaal zijn rond 6000 exemplaren van het „ontluiste ringsnummer" verzonden, waaronder aan alle bouwkundigen en aannemers in de pro vincie, en rond 400 exemplaren van het jaarverslag, waaronder aan alle gemeente raden. Het bleek, dat deze uitgaaf als geslaagd mag wor den beschouwd, en dat een gunstige invloed der betoo- gen, hoewel nog zoo kort na verschijnen, reeds mag worden geconstateerd. Herhaald moge hier worden de verwach ting waarmede de voorzitter zijn „Ter in leiding" voor het. ontluisteringsnummer be sloot: dat veler oog geopend worde, en de belangstelling stijgen zal om mede te werken aan het groote doel: het bewaren en verhoogen van de schoonheid in Zee land. Het is niet de bedoeling na de gevoerde propaganda zonder meer te gaan rusten. Integendeel, al zal een adempauze noodig zijn om nieuwe (vooral financieele) krach ten met behoud van zekere reserve te ver krijgen. onder voorzitterschap van den heer Tn Wolse. Eind December- '38 waren er 10_„ leden. Van dit aantal waren er slechts 1. aanwezig. De voorz. deelde o.a. mede dat de afd er financieel goed voorstaat en dat he ledenaantal nog groeit. De contributie over '38 waren 2473. Aan de kas vai het hoofdbestuur heeft de afd 2235 af gedragen. De onkosten der afd. bedroege: 182. De ontvangsten van sanatorium verpleging beliepen 5. De rekening wen goedgekeurd. De heeren Th. Wolse, A. v. Hulst en J D. Kramer werden herkozen tot leden van het bestuur. De bezoldiging van den penningmeester werd van 25 op 50 gebracht. De be zoldiging zal jaarlijks herzien worden De heeren Adr. v. Halst, L. Wolse en P. Blok werden tot 'afgevaardigden be noemd naar de vergadering te Goes, wel ke Zaterdag a.s. aldaar gehouden zal wor den. BIERVLIET. De stemming voor den ge meenteraad is bepaald op 14 Juni. De candidaten voor de G.H. partij zijn: W. J. Naeije (aftr.), J. F. Dekker, A. J. de Regt, W. A. Verplanke, Abr. Leenhouts. De commissie stelt nu voor oogen 'n gedu rige versterking van het plaatselijk contact; voorzoover thans valt te overzien, bestaat de mogelijkheid dat dit wijziging in de werkmethode kan medebrengen. Voorts beoogt de commissie, in vervolg op het uitgegeven ontluisteringsnummer, in een der eerstvolgende jaren een speciaal nummer geheel te kunnen wijden aan voor beelden, hoe met betrekkelijk vaak een voudige middelen verbetering in de nog veelal door eigenbouwers gehanteerde ob jecten als de kleine landelijke en stedelijke behuizingen en bedrijfsgebouwen kan wor den bereikt. Subcommissie voor bouwplannen. Aan het oordeel van deze commissie wer den in 1938 onderworpen 250 bouwplannen, tegenover 235 in 1937 en 76 in 1936. Der halve nog een geringe stijging. In 1937 bedroeg het percentage der direct goedgekeurde plannen 31,5 in 1936 33%, thans bedraagt het 26,5 Inplaats van een verbetering in het al gemeene peil te mogen constateeren, valt dus van een vermindering te gewa gen. Bij nadere beschouwing van de ge meenten afzonderlijk blijkt, dat die daling veroorzaakt wordt door het peil der bouw plannen in de plattelandsgemeenten; im mers, de percentageeijfers der grootere ge meenten zijn hooger dan het gemiddelde. Het zal noodzakelijk zijn, hieraan bijzondere aandacht te schenken. Zulks is, getuige onze vroegere verslagen en propagandaplannen immer beseft; de resultaten van het afge- loopen jaar maken het belang daarvan nog meer urgent. De commissie besloot na goedkeuring van dit jaarverslag 't denzelfden vorm te geven als in 1938 is geschied, en het op ruime schaal te verspreiden. De rekening over 1938, sluitende met een bedrag van 2453, werd goedgekeurd. De begrooting voor 1939 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 2092. Bij de rondvraag sprak de burge meester van Hulst zijn waardeering uit voor de komst der Schoonheidscommissie naar zijn gemeente. Vervolgens wees spr. erop dat het in plattelandsgemeenten, door allerlei plaatselijke belangen, vaak moeilijk is dusdanig te bouwen, dat het de goed keuring van de prov. schoonheidscommissie wegdraagt. Men beschikt er gewoonlijk niet over bekwame architecten, die de correcties der schoonheidscommissie kunnen opvol gen. Ook de afstand naar Middelburg vormt voor vele een bezwaar. Spr. vroeg of de adviezen der commissie niet positiever zou de kunnen zijn. De heer C. Ouwehand merkte op, dat de commissie bezwaarlijk afgekeurde plan nen kan vervangen door eigen projecten. Dit zou een niet te verantwoorden concur rentie voor de architecten beteekenen. De voorz. merkte op, dat de commissie reeds overweegt of er contact tot stand kan worden gebracht tusschen de commis sie en de.geïsoleerde deelen van Zeeland. Jhr. ir. J. de Ranitz achtte een meer persoonlijk contact tusschen de commissie en de gemeentebesturen alleszins ge- wenscht. Mr. A. Meerkamp van Embden vroeg of de commissie iets kan doen voor het be houd van het aardige hoekje bij de oude stalhouderij ,,De 5 ringen" in Middel burg, dat door de verbouwing van de R.H.B.S. bedreigd wordt. De heer P. J. Jansen achtte dit een taak voor de monumenten-commissie. Deze kwestie zal worden besproken met den districtsbouwkundige van den Rijksge bouwendienst. De heer B. S. F. von B r u c k e n F o c k vestigde er de aandacht op, dat het meer en meer de gewoonte wordt ten plattelande de huizen door steenen muur tjes, verbonden door gasbuizen, van de we gen af te scheiden. De mooie hagen worden al te veel door dit soort afscheidingen ver vangen. Spr. vroeg de commissie haar aan dacht aan deze zaak te schenken. Jhr. de Ranitz meende, dat het ge vaarlijk is ten deze algemeene voorschrif ten te geven. De kwestie moet incidenteel worden bekeken. Spr. was het overigens met de opmerking van den vorigen spr. in het algemeen eens. De voorzitter riep in deze de medewer king van den inspecteur der volksgezond heid in. Ir. J. J. van Leeuwen zeide, dat langs de provinciale wegen kilometers hagen staan. Ze zijn duur aan onderhoud. Voorts dient niet te worden vergeten, dat het enkele jaren duurt voordat een haag een behoor lijke afscheiding vormt. De voorz. dankte de leden voor hun opkomst, den burgemeester van Hulst voor zijn tegenwoordigheid, en sloot de vergade ring. Na bezichtiging van het Stadhuis en van de Kerk, en na een gemeenschappelijken koffiemaaltijd werd in auto's een excursie door een gedeelte van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen gemaakt. Havas meldt uit Kopenhagen: Het mi nisterie van staat deelt mede: ;)Met het oog op den internationalen toestand heeft de Deensche regeer,ng vertegenwoordigers van de vier groote parlementspartijen er van in kennis gesteld, dat, op grond van de over weging, dat sedert het onder de wapenen komen van de zomerlichting het aantal ge oefende soldaten gering is, maatregelen zjjn genomen voor het oproepen van geoefende soldaten tot een aantal, dat even groot is als dat der ongeoefenden. Overeenkomstige maatregelen zijn voor de marine genomen". -De minister van buitenlandsche zaken van Zuid-Slavië, Markowitsj, is gister met zijn gevolg per vliegtuig te Berlijn aange komen. Te zijner ontvangst waren aanwe zig, minister Von Ribbentrop, staatssecreta ris Weiszacker en vooraanstaande ambtena ren van het Duitsche ministerie van buiten landsche zaken. Een diner. De Zuidslavische minister is gisteravond de gast geweest van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, aan een diner in hotel Esplanade te Berlijn. Von Ribbentrop begroette den Zuid-Sla- vischen gast in een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan den tijd, dat Markowitsj als Zuidslavisch gezant in Berlijn streefde naar de versterking en verdieping der Duitsch-Zuidslavische vriendschap. Tevens gaf Von Ribbentrop uitdrukking aan de overtuiging, dat de openhartige ge- dachtenwisseling, waartoe thans de gele genheid bestaat, er toe zal bijdragen om de veelvuldige betrekkingen tusschen Duitsch- land en Zuidslavië op politiek, economisch en cultureel gebied in samenwerking vol vertrouwen verder uit te breiden. Deze sa menwerking, die door de nieuwe nabuur schap op gelukkige wijze wordt gesteund, vormt de beste waarborg voor een verde re, vruchtbare ontwikkeling van de vriend schappelijke verhouding tusschen beide lan den. Markowitsj zeide in zijn antwoord o.m.: Ik kan Uwe Excellentie de verzekering ge ven, dat het ook onze oprechte wensch is om de samenwerking tusschen onze beide naburige landen verder voort te zetten met verdieping van het wederzijdsche vriend schappelijke begrip tusschen het Duitsche en het Zuidslavische volk, zoowel in hun eigen belang als ook in het belang van den vrede, dien de Zuidslavische regeering met al haar naburen op de meest oprechte wijze wenscht en waarvan zij tot dusverre reeds zoo veel zichtbare bewijzen heeft gegeven. De hartelijke ontvangst, die mij van het oogenblik af waarop ik den bodem van Duitschland betrad, ten deel is gevallen, versterkt in mij het geloof, dat onze gedaeh- tenwisseling van bijzonder nut voor het Duitsche en het Zuidslavische volk zal wor den. ARRESTATIES TE PILSEN. De autoriteiten te Pilsen hebben 50 Jo den en 50 „Marxisten" gearresteerd als vergelding voor 38 gevallen van aanvallen met bijtende vloeistof op Duitsche soldaten. Gemeld wordt, dat de vroegere burge meester van Pilsen en een der directeuren der Skodafabrieken tot de gearresteerden behoorden. f OP ZOEK NAAR „RIJNGOUD". Met behulp van een grooten kiezelmolen zal een dezer dagen begonnen worden met het zoeken naar goud in den Rijn nabij Karlsruhe. De molen zal verankerd worden op een plek, welke, naar men beweert, reeds goud heeft opgeleverd tot een waarde van bijna 18 gulden per ton kiezelsteen. Naar het oor deel van mijningenieurs zou het werk loo- nend kunnen zijn. Gedurende drieduizend jaar is het Rijn goud legendarisch. In de middeleeuwsche Nibelungen-sagen en in de opera „das Rheingold" van Wagner komt het voor. De poging, die thans zal worden ondernomen, is het gevolg van een deskundig onderzoek van de rivierbedding op een plek, waar de rivier door een wijziging in den loop droog gelegen heeft tusschen 1770 en 1828. WEDEROM BOMMEN ONTPLOFT TE LIVERPOOL. In den afgeloopen nacht zijn binnen twee uur vijf bommen ontploft in de winkelwijk van Liverpool. Het schqnt, dat de bommen door de brie venbussen naar binnen zijn geworpen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld. Deuren winkeletalages en talrijke ruiten in de omgeving zijn vernield. Men vreest voor verder optreden van de leden van het Iersche leger. DE JODEN WORDEN UIT DE OPENBARE DIENSTEN GEWEERD. Uit Bratislava: De Slovaaksche minister raad heeft besloten Joden uit de openbare bedrijven te verwijderen. 500 MILLIOEN VOOR HET LEGER. Reuter meldt uit Washington: De Senaat heeft de legerbegrooting voor het financieele jaar, dat 1 Juli a.s. begint, goedgekeurd. De begrooting beloopt 508.789.824 dollar. Het bevat posten voor den aankoop van ongeveer 600 moderne vliegtuigen. Het wetsontwerp zal president Roosevelt ter onderteekening worden voorgelegd. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door de» Agent I. DE BLAUWE, Nisse.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6