Langs onze bewaakte grenzen. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 26 APRIL 1939. VORST COBRA Waarom de boomen langs de toegangswegen van gordels trotiel zijn voorzien. No. 98. 1 H j ^SUNLIGHT ZEEP li. De dienstplicht en de industrieele mobilisatie" Het schijnt er nu dan eindelijk van te zullen komen: invoering van den algemee- nen dienstplicht in Engeland. Daaraan kan men afmeten, hoe ernstig de politieke toe stand in ons werelddeel is geworden. De Engelschman hecht aan traditie. Hq staat haast nog liever een stuk van zijn koloniën af, dan 'een traditie op te geven Een tra ditie nu is het, dat de Engelsche weermacht uit vrijwilligers bestaat. Van militairen dienstplicht hebben de Britten nooit veel willen weten. Hoe patriottisch ze dan ook zijn, de dienstplicht hebben ze altijd be schouwd als een inbreuk op het! beginsel der menschelijke vrijheid. Men wil nu deze traditie opgeven en tot invoering van den dienstplicht over gaan. Het systeem der vrijwilligheid bleek niet bestand tegen de eischen, welke in ons tijdsgewricht aan de militaire uitrustingen worden gesteld. Vermoedelijk zal de Engelsche regeering, als ze met voorstellen komt, weinig prin- cipieele oppositie vinden. Wel echter een tegenstand, die zich zal beroepen op het gevaar van ontwrichting van het bedrijfs leven. Meer nog dan in den wereldoorlog, worstelen de militairen autoriteiten tegen woordig met moeilijkheden, welke zich voor doen bij wat men de „industrieele mobi lisatie" zou kunnen noemen. Hoe groot deze moeilijkheden zijn, blijkt uit een arti kel van den Berlijnschen correspondent van de „Times". In dat artikel wordt be schreven, wat zich ten deze den laatsten tijd in Duitschland voordoet. Hoewel de strijdkrachten min of meer op vredessterkte zijn, zoo meldt hij, is het noodzakelijk gebleken, een beroep te doen op het leger om den oogst binnen te halen en dit jaar zullen de boeren in geheel Duitschland gerechtigd zijn om zoo noo- dig een beroep te doen op den plaatselijken militairen commandant voor tijdelijke hulp. Volgens niet-officieele berekeningen zal bijna een derde deel van de geoefende sol daten in oorlogstijd hun sleutelposities in de industrie niet kunnen verlaten, hoewel zij later zouden kunnen worden afgelost door vrouwen, wanneer deze laatsten een maal voldoende op de hoogte zouden zijn gebracht van het door haar te verrichten werk. Voor zoover bekend in Duitschland loopt men met dergelijke dingen niet te koop is de taak om evenwicht te schep pen tusschen de strijdkrachten, en de in dustrieele arbeidskrachten, toevertrouwd aan de oeconomische afdeeling van het oppercommando, welke in ieder militair district een kleinen staf heeft, bekleed met vrij groote bevoegdheden, maar ver antwoordelijk aan Berlijn. Het is de taak van de betrokken officieren om in hun gebied de machinerie op te bouwen, welke in geval van oorlog in actie zou komen, om te beslissen welke industrieën van es sentieel belang zijn en daarom haar vol ledige personeel moeten behouden en wel ke zonder verliezen voor de natie geheel gesloten kunnen worden of met een' ver minderd aantal arbeiders mogen doorwer ken. Tot de niet essentieele industrieën zul len waarschijnlijk behooren textiel- en pa pierfabrieken, drukkerijen, fabrieken van speelgoed en muziek-instrumenten; fabrie ken, waar levensmiddelen worden ver werkt; sigaren- en sigarettenfabriekenfa brieken voor sterken drank; gas- en elec- triciteitsfabrieken en bouwondernemingen. Banken, verzekeringsmaatschappijen, ho tels en particuliere huishoudingen zullen met verminderd personeel moeten werken. De arbeidskrachten, die aldus zullen vrij komen, zullen öf in het leger moeten die nen öf overgebracht worden naar bedrij ven van vitaal belang, zooals boerderijen, bosch- en mijnbouwbedrijven en naar fa brieken, welke ijzer en staal, optische ar tikelen en chemicaliën, rubber, asbest, leer, electrische aparaten enz. maken. Naast de mannen, van wie de militaire autoriteiten zullen moeten afzien om de essentieele industrieën in bedrijf te hou den, zouden, naar men heeft berekend, on geveer 6,220,000 vrouwen (uit het Oude Rijk) beschikbaar zijn om de plaatsen van de naar het front vertrokken mannen in te nemen en verder zouden nog 1,750,000 vrouwen, die in vredestijd reeds werkzaam zijn in niet-essentieele functies, overge bracht worden naar nuttiger functies Het gaat hierbij om vrouwen tusschen de 16 en 60 jaar en in de meeste gevallen zou den zjj niet geoefend zijn voor haar nieuwe Door MARK CHANNING. 24), De oogen, diep verzonken in de kassen, peilden Chirine in afwachting van het ge schikte oogenblik om te spreken. „Ja, het moment was gunstig, Chirine volgde het gesprek met belangstelling. „Zijn Excellentie, Khoon de Mongool, is terugbegon de vrouw. „Dat weet ik", viel de Perzische haar on geduldig in de rede. Ze verfoeide den dwerg al van lang her. Schuchter en stilzwijgend, maar vast be sloten te vertellen, wat ze wist, reikte de oude heks Diana een kelk. „Miss sahib moet den drank nemen, voor dat hij zakt", zei ze animeerend. Daarop hernam ze met zachten aandrang haar ge praat. „Er zijn maar weinigen, die werkelijk verheugd zijn heer Khoon weer te zien. Er zijn ook zulke rare mensehen", besloot ze omzichtig. „Vooruit, babbelkous, voor den dag met je nieuwtjes, beval de Perzische uit de hoogte. „Wat moet nu feitelijk zoo'n oude stak ker als ik van de machtigen der wereld we ten? Mijn kennis is niet meer dan het fijne schilletje van een dadel". En na dit ont wijkende antwoord begon het oudje ijverig in haar zak te scharrelen waar het tinnen trommeltje weer zijn oude plaatsje, kreeg. „Kom, Dina", zei Chirine overredend, en ze leidde het Engelsche meisje naar het (Van onzen specialen verslaggever) „Die Limburgers van mij, dat zijn ke rels uit één stuk!') Enthousiast vertelt ons een kapitein van de infanterie, compag niescommandant in een stadje aan een der groote rivieren, van zijn ervaringen uit de laatste dagen. „We kwamen hier des morgens vroeg aan, met de teekening in de hand: zóó moest de stelling worden. Welnu, des avonds om zes uur was de stelling in orde, en konden we voor ons logies gaan zorgen. Twaalf uur des avonds lagen we allemaal onder de wol. Zie je, dat is werken!" „En wat doet u nu op het oogenblik met uw manschappen, kapitein?." „Nu brengen we ze vooral de oudere lichtingen op de hoogte met het mo derne materiaal, ze worden gewend! aan de discipline van de troep, en natuurlijk wor den ze zóó getraind, dat ze op elk oogen blik van den dag of den nachtt hun stel ling kunnen bezetten. Typisch voor den geest in de troep is wel, dat ik tot dusver wanneer er bijzondere dingen gedaan moesten worden, geen menschen aanwees, maar vrijwilligers vroeg, en tot nu toe heb ik dat systeem kunnen volhouden. Wilt u een voorbeeld: gisteren kwam het zoo uit, dat een groep voor de derde maal achtereen 24 uur op wacht moest. Ik vroeg: wie meldt zich vrijwillig aan, en in een oogwenk had ik mijn wacht com pleet. Tja, die Limburgers, daar kun je wat mee doen Mët begrijpelijke voldoening toonde de- kapitein ons de onder zijn leiding ingerich te stelling, waar overal een groote bedrij vigheid heerschte. Hier waren soldaten be zig, de onderkomens te verbeteren, elders werden mitrailleurs uit elkaar gehaald en de onderdeelen opnieuw geolied, op den straatweg kregen de manschappen van de oudere lichtingen nog weer enkele lesjes in de theorie (der mar|schvoor^chr>jften. maar overal waar we rondkeken, heersch te dezelfde opgewekte stemming. Even tevoren hadden we gelegenheid ge had, de verdediging van een belangrijk ka naal eens nader te bezien. Achter den hoogen kanaaldijk vonden wij, vrijwel on zichtbaar voor den voorbijganger, dê stel lingen der lichte en zware mitrailleurs, ge flankeerd door de posten der geweer- schutters. Een der filmoperateurs wierp zich vol geestdrift in het stof van den ka naaldijk, en begon oog in oog met een der mitrailleur-schutters te draaien, zoodat de dreigend vooruitgeschoven loop hem bijna in de lens prikte. „Is de mitrailleur met scherp geladen?" vroeg kapitein Paters, die begon te vree zen voor het leven van den aan zijn lei ding toevertrouwden cameraman. „Ja, kapitein, maar de zekering zit er op!" Rustig voeren in het kanaal de schepen voorbij, en wel niet één van de schippers zal zich er van bewust zijn geweest, dat overal langs den dijk, uit smalle schiet gaten, dreigende loopen gericht! waren op het voorterrein, achter elk vizier het scherpziend oog van een der bedienings manschappen. taak. Onder aftrek van de vrouwen, die niet geschikt zijn om te werken, wordt de Duitsche reserve van vrouwelijke arbeids krachten op ongeveer 6,750,000 personen geraamd, die zouden kunnen worden op geroepen zonder het gezinsleven van de natie te vernietigen. Het bestaande te kort aan arbeidskrachten heeft er overi gens toe geleid, dat deze reserve reeds krachtig is aangesproken. Het spreekt vanzelf, dat moeilijkheden van dezen aard zich ook zullen voordoen in Engeland, zoodra daar den dienstplicht wordt ingevoerd. Ja, deze zullen nog in gewikkelder zijn, omdat de Engelschen al les van den grond af moeten opbouwen Zooveel te meer reden dan echter voor de genen, die overtuigd zijn van de noodzaak van den dienstplicht, om op snelle beslui ten aan te dringen. Boomen vallen over den weg. Des middags renden we als hazen over het bouwland, want achter ons brandde het vuurkoord langzaam maar zeker zijn weg naar de fiksche lading trotiel, die rond een boom ergens aan een grens- weg was aangebracht. In ons. eerste artikel schreven we al iets over boomen, die op eenigen afstand Ivóór een weg versperring, .voorzien waren van gordels, waarin blokjes trotiel zijn aangebracht Wanneer dit trotiel tot ontploffing wordt gebracht, vallen de boomen dwars over den weg, en daar de stammen niet ge heel afknappen, doch alleen doorknikken, vormen zij een hindernis, die wel in staat is, een indringer even op te houden. Langs een doodstillen weg, enkele kilometers voor de grens, zocht de burgemeester van het plaatsje, waar we met ons gezelschap waren komen binnenvallen, met kennelijk enthousiasme enkele boomen uit, die wel gemist konden worden. „Hier, luitenant, dat is een prachtexemplaar om te ver dwijnen, en die kromme daar op den hoek, die moet er ook maar uitAls het aan den burgemeester gelegen had, dan zouden we, tot de avondschemering viel, aan het „springen" zijn gebleven. Intusschen draafde een soldaat langs de spaarzame huisjes, welke men in deze verlaten streek vindt, en waarschuwde de bewoners, de ramen op te zetten, wan neer zij prijs stelden op het behoud van hun ruiten. Aan een luitenant der infan terie, die kennelijk al meer met dit bijltje had gehakt, was de leiding van deze inte ressante oefening toevertrouwd. Rond het eerste slachtoffer, dat dezen middag zou vallen, legde hij het meet- koord, ten einde omvang en dikte na te gaan, zulks in verband meti de sterkte van de lading. Acht blokjes trotiel, die er uit zien als ongevaarlijke stukjes sunlight- zeep, schoof hij vervolgens in den gordel, welke om den boom wordt bevestigd. "n Eigenaardig goedje is dat trotiel ove rigens. Je kunt het laten vallen, er des noods mee gaan voetballen, je kunt er ge rust een lucifer onder houden, en als het je verveelt, 't zelfs in de kachel gooien, zonder dat het dak zestig meter verder op de straat neergelegd wordt. Maar bij temperaturen van meer dan 2000 graden begint het actief, te worden, en dan ont wikkelt het zooveel energie, dat men beter een paar honderd metier uit de buurt kan blijven. Dus, autorijdende lezer, ge behoeft niet bang te zijn, wanneer ge met uw wagen een weggedeelte passeert, waar de boo men met trotiel geladen zijn, dat ge door een minder gelukige manoeuvre, of bij een minder gelukkige manoeuvre, of bij ge moet met nog heel wat warmer a(j. haesiebetuigingen op de proppen komen! „Hoe komt u dan aan die temperatuur van tweeduizend graden, luitenant?" Van alle kanten vuurden we onze on wetendheid op den dienstdoenden officier af. „In een der blokjes trotiel steken we een pijpje slagkwik, en dit slagkwik is weer verbonden aan een stukje vuurkoord, van laten we zeggen, een meter lengte. Het vuurkoord brandt met een snelheid van één cm per seconde, zoodat we dus een minuut den tijd hebben, om ons uit de voe ten te maken. Het vuur steekt vervolgens het slagkwik aan, dit ontwikkelt de enor me hitte, noodig om het trotiel tot ont ploffing te brengen, en wanneer u nu maakt, dat u wegkomt, dan kunt u het resultaat waarnemen!i«' Inderdaad reeds rookte het vuurkoord, en baande het vuur zich door het zich hierin bevindende imeelpulver een weg naar het gevaarlijke slagkwik. Maar zestig seconden, ze mogen voorbijvliegen als men er niet op let, wanneer men met open mond: militair voorschrift! op een ge weldige ontploffing staat tie wachten, dan is het nog een behoorlijk tijdsbestek! Daneen vuurstraal, een geweldige knal, die als een ontzagwekkende donder door de stille bosschen davert, een roet zwarte rookwolk, statig buigt de boom zich naar den weg, en stort krakend om laag. Het trotiel heeft zijn vernietigend werk verricht Veengebied, onbegaanbaar terrein Ten besluite van dit tweede .artikel ie's over de ontginning van onze veengebieden, gezien van het standpunt van den Gene- ralen staf. Het is een feit, dat onze veen gebieden zooals bijvoorbeeld de Peel, een zelfs voor vijandelijke patrouilles on begaanbaar terrein vormen. Des nachts './aagt niemand zich er in, zelfs niet üe menschen, die er jaren in gewerkt- hebben en overdag moet men zich behoorlijk we ten te oriënteeren, wil men niet in een kringetje blijven ronddolen. Nog moeilij ker wordt de situatie wanneer het terrein zoogenaamd ruw verveend is, dat wil zeg gen, wa'mieer Üe omwonenden zonder eenig systeem turf voor eigen gebruik heb ben gegraven. Men krijgt dan een warnet van metersdiepe kuilen, gevuld met het gemeenste soort van modder, welke men zich denken kan, gangetjes, die plotseling afbreken, drassige slooten, en stukjes goed begaanbaar terrein. „Dergelijke gebieden zijn voor onze de fensie van onmetelijk belang", aldus kapi tein Paters, „zij vormen voor een vijand eigenlijk een nog zwaarder hindernis dan een inundatie, en daarom is het van het grootste belang, dat men niet ongelimi teerd voortgaat met de ontginning van deze terreinen, waarvan het bovendien nog zeer problematisch is, of ze ooit als cultuurgrond de kosten van ontginning zullen dekken." Naar de meening van den Generalen Staf heeft men reeds te veel van dergelijk- woeste gronden ontgonnen, en uit defen sie-oogpunt bezien zal het daarom nood zakelijk zijn, aan verdere ontginning paal en perk te stellen. HET NEERGESTORTE MARINEVLIEGTUIG. Omtrent het ongeluk met de marinever kenner nabij Uitdam, vernemen wij nog, dat de gemeente-arts van Broek in Waterland den gewonden de eerste hulp heeft ver leend. Eenige vrouwen van Uitdam, die de vorige week door den burgemeester van Broek in Waterland waren geïnstalleerd als geoefende verpleegsters bij de luchtbescher ming, waren eveneens ter plaatse om hulp te bieden. De korporaal-vliegtuigmaker Ten Bosch bleek beide beenen te hebben gebroken. Men moest het slachtoffer uitzagen, ten einde hem uit het toestel te kunnen bevrij den. Hij bleek bovendien een hersenschudding te hebben opgeloopen, evenals de officier- vlieger De Groot. De beide gewonden zijn naar het burger ziekenhuis te Amsterdam vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Een Amsterdamsche politieboot heeft met een motorbarkas van de marine het ver nielde toestel naar de haven van Uitdam ge sleept. SPIONNAGE VOOR DUITSCHLAND? Vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de tijdens het Engelsche spionnageproces-Kelly gedane mededeelingen, volgens welke in dienst van Duitschland staande agenten van Nederland uit zouden werken, welke agen ten den schakel zouden vormen tusschen den Duitschen geheimen dienst en andere landen? Is de minister bereid, een onderzoek naar de juistheid van deze mededeelingen in te stellen, o.a. door het inwinnen van inlichtin gen ter zake bij de Engelsche regeering, en zoo haar mocht blijken, dat die mededee lingen op waarheid berusten, voor het ver volg den arbeid der genoemde agenten in en van uit Nederland door scherpe doelma tige maatregelen onmogelijk te maken? S.IOfc-04-19* Cobra trad binnen. Het hart van de Perzi sche bonsde haar in de keel; op het gezicht van den man las ze iets, wat ze niet onder woorden kon brengen en dat ze voor het eerst zageen bedreiging aan haar adres. Met een lenig gebaar rees ze op van haar kussens en met lichten tred haar bloote voeten raakten nauwelijks den marmeren vloer aan ging ze hem tegemoet; ze was zoo rustig in haar bewegingen, dat zelfs de banden om haar enkels niet rinkelden. „SssstBoom mijner begeerte fluisterde ze, met een vinger op de lippen. ,Het Engelsche meisje slaapt, dank zij Allah. Ze is heel ziek". „Maak haar wakker", antwoordde norsch de Cobra. „Wanneer ik een slavin laat ha len, moet ze onmiddellijk komen. Anders gaat ze daarna nergens meer heen". Chirine, gracieus in het doorschijnende rose mousseline japonnetje, was inwendig doodsbang, doch ze zette zich schrap tegen het gevaar, dat niet alleen Diana, maar ook haar zelf en Gulbundun bedreigde. „De vrees, die mijn Heer haar inboezemt, heeft haar van streek gebracht. Een uur geleden is ze flauw gevallen." Alam Khan keek haar streng aan en hjj gaf een nijdigen ruk aan den ketting van Shiv, die een paar maal om één zijner groote handen was geslagen; alsof de tijge rin het slechte humeur van haar baas deel de, liet ze een valsch gebrul hooren, haar oogen vijandig gericht op Chirine. Gulbundun was met Dilkoosh in den tuin verdwenen. IN VIER DAGEN VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM. Bijzondere prestatie van gezag voerder Kooper met de „Bui zerd". Gezagvoerder Kooper, die gistermiddag om vijf uur met het Indiëvliegtuig „Buizerd" op Schiphol landde, heeft op deze reis een bijzondere prestatie verricht. Zooals bekend heeft de „Buizerd" Zaterdagochtend van Ba tavia den terugtocht aanvaard en in Rangoon passagiers en post van de gestran de „Nandoe" overgenomen. Hoewel dus twee dagen later vertrokken, is Kooper er toch in geslaagd het toestel op vrijwel het zelfde tijdstip op Schiphol neer te zetten, als waarop de „Nandoe" zou zijn gearri veerd, indien de machine geen pech had ge had. TWEE OPLICHTERS GEARRESTEERD. Te Amersfoort zijn twee oplichters ge arresteerd, tegen wier practijken in de dag bladen herhaaldelijk was gewaarschuwd. Deze lieden vervoegden zich bij mevr. D. in de Borgesiuslaan en gaven zich uit voor vertegenwoordigers, resp. van een groote confectiefirma en van een Belgische zaak. Zjj boden kousen te koop aan voor een ex ceptioneel hoogen prijs. Mevr. D. vermoed de reeds dadelijk met oplichters te doen te hebben en besloot den „kooplieden" een val strik te spannen. Zij verzocht hun daarom terug te komen, wanneer haar man thuis was, ten einde dan over den koop te kunnen beslissen. Nadat de mannen vertrokken wa ren, waarschuwde zij de politie. Tegen het tijdstip, dat de heer des huizes thuis zou ko men, stelde een agent zich verdekt in de woning op en toen de beide oplichters goed en wel binnen waren, werd de politieman ontboden. Nadat proces verbaal was opge maakt gebleken was, dat het tweetal mevr. D. ook nog een valschen naam had opgegeven werden de mannen naar het politiebureau overgebracht. WIERINGERMEER VRAAGT ZELFBESTUUR. De vertegenwoordigers van de groote politieke partijen in den Wieringermeer hebben zich met een request) tot de minis ters van binnenlandsche'zaken, financiën en waterstaat gewend Hierin dringen zij aan op het spoedig doen instellen van een normale gemeente Wieringermeer. De onderteekenaars van het request wij zen er op, dat de bevolking den huidigen bestuursvorm, waarbij de gemeentelijke taak aan een door de .kroon te benoemen be stuurscommissie is opgedargen, als een on recht beschouwt Zij bestrijden de voor naamste argumenten der regeering tegen zelfbestuur en dringen er tenslotte bij de ministers op aan tegemoet te komen aan het verlangen der Wieringermeerbewoners om actief deel te nemen aan het bestuur hunner gemeente en „den bewoners van dit deel van Nederland die rechten toe te kennen, welke door ons volk terecht als een der eerste burgerrechten worden beschouwd." Een afschrift van het request is o.a. ge zonden aan de leden der Tweede Kamer en aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. HET GEHEIMZINNIGE STERFGEVAL TE DREUMEL Omtrent het geheimzinnige sterfgeval in de gemeente Dreumel, kan nader worden gemeld, dat de overleden vrouw is de 25- jarige mej. A Sas, wonende te Dreumel. Zij werd niet in haar woning, doch in het huis van haar aanstaande schoonouders de familie Van Eur aan den Lageweg le venloos aangetroffen, toen het gezin, dat Maandag een gedeelte van den dag afwe zig was geweest, in het' begin van den avond terugkeerde. Het onderzoek, dat door rijks- en gemeen tepolitie wordt ingesteld, is den geheelen dag voortgezet, evenwel tot nu toe zonder positief resultaat. (Ingez. Mei) „Stil jij, satansch beest", snauwde Alam Khan. „Het dier heeft zijn bloemkrans niet om, ze: Chirine met een kwijnend lachje. Mis schien betreurt Shiv op vrouwen manier 't tooisel, dat ze weet dat flatteert en dat ze mist". Ze wist heel goed, dat op bevel van den Cobra eiken dag een krans van zekere bloemen met bedwelmenden geur, waarvan de tijgerin hield, gevlochten moest worden. „Ze moet met de zweep hebben", bromde Alam Khan, zqn wonderbare kracht too- nend door het enorme dier naar zich toe te trekken, ,,'t Heeft geen haar gescheeld of ze had van morgen den man gedood, die haar den krans wilde omdoen, want toen hij haar kop tusschen zijn handen nam, had hij bij ongeluk den sleutel aangeraakt". Hjj doelde op het stalen sleuteltje, dat bevestigd was aan den met edelsteenen be zetten halsband van de tijgerin. Het was een der beide sleutels, die de binnendeur openden van de schatkamer, waar de elkaar opvolgende bezitters van den burg eeuwen lang, ongelooflijke schatten hadden ver gaard. Het dier het niemand, behalve Alam Khan er aan raken. „Soms denk ik, dat u meer van haar dan van mij houdt", pruilde Chirine. „En ik heb u lief meer dan mijn leven". ,,'t Was waar; ze had Alam Khan lief met het jeugdige vuur van haar primitief hartstochtelijk karakter". (Wordt vervolgd.) bed, dat voor haar opgemaakt was. „Je moet drinken, wat ze je gegeven heeft". Diana keek met tegenzin naar den drab- bigen inhoud van haar beker. Miss sahib behoeft niet bang te zijn", be moedigde de heks. „Ze valt direct in slaap". „Hoelang blijf ik bewusteloos?" vroeg Diana, terwijl ze haar den leegen beker te ruggaf. Ze voelde al een zekere loomheid over zich komen. „Tot morgenavond bij het ondergaan van de zon zult u droomen van jonge, mooie prinsen in betooverde paleizen", schertste de oude vrouw. „Misschien nog wat langer, misschien wat korter". De slimme, oude oogen vestigden zich opnieuw op de Perzi sche. „Jazooals ik zei, Zijn Excellentie Khoon is terugen er is bpha niemand, die er zich over verheugd. En hq heeft zoo'n vreemdsoortigen gevangene hieegebracht, een sahib, verkleed als bergbewoner. Hij is sterk als zes mannen samen. Bq zijn ver voer door de straten heeft hij iemand door een vuistslag gedood. Ze zeggen, dat hq zes en een halven Engelschen voet meet, die sahib. Miss sahib moet blijven liggen". Diana had zich op één elleboog opge richt. Chirine", riep ze, „toe luister 's, infor meer alsjeblieft of die gevangene een land genoot van me is? En zoo ja, help hem dan om mijnent wil?" Haar stem verflauwde, ze viel in zwijm. „Wees gerust, Diana", fluisterde Chi rine. „Ik beloof je naar hem te zullen in- formeeren". Een diepe zucht kwam van het rustbed. De zware oogleden sloten zich. Het scheen of de wereld al wankelend verdween. Het kruiden-vrouwtje drukte haar vinger op den smallen, blauw-geaderden pols. „Ze slaapt", kraste ze. „Wie verstaat ook als ik de kunst zoo vlug en zoo goed drank jes klaar te maken?" Van dankbaarheid vervuld, de kostbare geldstukken, haar door Chirine geschonken, verborgen tusschen haar kleeren, knielde ze neer, kustte den grond voor de voeten van de Perzische en verliet deze zwijgend. Chirine en Gulbundun bleven alleen bij de bewustelooze Diana. De vrouwen en sla vinnen waren naar hun verblijf gezonden.' ind en ze ondervraagd werden, zouden ze moeten verklaren van niets te weten. Lange jaloezieën, bestaande uit smalle, groen geverfde bamboe-latten, die een half doorschijnend scherm vormden als beschut ting tegen de felle zon, waren op de ver anda neergelaten. En in het getemperde licht was de groote slaapkamer met de twee naast elkaar geplaatste rustbedden heerlijk koel Een uurtje later zaten Chirine en haar vriendinnetje te fluisteren over een moge lijk plan om Diana te doen ontvluchten, toen in de verte een geluid, als dat van een timmerman, die hout zaagt, tot hun ver schrikte ooren doordrong 't Was het ge brul van Shiv. Alam Khan kwam Chirine bezoeken. De ringen van de zware portières, die voor den ingang van de kamer hingen, klepten tegen elkaar, en Alam Khan, de d' /en /wet/Mee, a//1/c/p pecka/i. $e/ &e//e c/typ c/ee/ a/ /e/ ïwei /ne v V A V.... v- v j) EN NOOIT ZEEP VAIN ONBEKENDE HERKOMST

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5