mm. Een schietoefening van de „Tromp". Eil. Boys mag niet aan de promotiewedstrijden deel nemen. Prins Bernhard woonde het spiegelgevecht bij en klom in het kraaiennest, om een goed over zicht te hebben. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. UATSTF KBWWTlf» Alleen Breda, Breskens en Alliance spelen om twee plaatsen in de 2e klasse. DORDRECHTSCH ELFTAL—HET ZUIDEN, TE GOES. KERK EN SCHOOL. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. De flottieljeleider der Koninklijke Ma rine, Hr. Ms. „Tromp", is in zee en de zoek lichten, opgesteld rond de basis der Neder- landsche marine, worden gericht op het snelle schip, dat in de avonduren van Dins dag het laatste gedeelte van een eendaag- sche oefening afwerkt. Deze schietoefening, welke gistermorgen begon, werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard, die 's morgens per sloep op de „Tromp" was aangekomen, welke op de reede van Den Helder voor anker lag. De Prins was vergezeld door kapitein ter zee, jhr. E. J. Holthe, adjudant van H. M. de Koningin, en van zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Aldërwerelt. Het was ongeveer elf uur, toen Prins Bernhard aan de haven van Nieuwediep aankwam, waar een sloep hem te kwart over elf voor de statietrap van de „Tromp" bracht. Prins Bernhard werd met de mili taire eerbewijzen ontvangen. Hij was ge kleed in de uniform van luitenant ter zee le klasse. Onmiddellijk na aankomst van den Prins werden de ankers gelicht en kalm voer de „Tromp" naar het lichtschip „Haaks", waar de schietproeven zouden worden gehouden. Er stond veel wind, het schip stampte nog al hevig, temeer, omdat deze Nederlandsche flottieljeleider geheel op snelheid is ge bouwd en daardoor buitengewoon rank is. In de longroom van de officieren, wier sterke zeemansverhalen altijd grage ooren vinden, merkte men evenwel van slingeren weinig en al pratende kortten wij den tijd tot het oogenblik, dat de eerste oefening zou beginnen. Hierbij was het de bedoeling, dat de „Tromp" zou varen met een snel heid van ongeveer 28 mijl, waarbij dan met alle kanons aan voor- en achterdek salvo's zouden worden gegeven op een schietschijf, welke door 'n sleepboot werd voortgetrok ken. Om twee uur was het met de verhalen gedaan en onder leiding van den luitenant ter zee 2e klasse, M. Smal, begaven wij ons naar de brug, vanwaar wij de schietoefening veilig konden bijwonen. De gebruikelijke watten werden rondgedeeld en hoewel men geneigd is, te lachen om dezen voorzorgs maatregel, krijgt men onmiddellijk na het eerste salvo lust om de heele doos watten rond de ooren te bevestigen, want de klap is inderdaad „indrukwekkend". Het eerste salvo. De officieren hadden hun posten ingeno men bij het vuurleidingstoestel, dat overdag gebruikt wordt en toen de schijf op onge veer 6 km in zicht was, werd de roode vlag geheschen ten teeken, dat er geschoten zou worden. Vlak daarop daverde het eerste salvo over het water. Na een halve minuut kon men met het bloote oog zien, dat in de buurt van den denkbeeldigen vijand water omhoog werd geworpen op de plaats, waar de granaten in het water terecht kwamen. De luchtdruk op het schip zelf is ook al vreeswekkend. Een enorme vuurstraal schiet uit den mond van het kanon en het is alsof het schip aan een zijde uit het water wordt gelicht. Ook hiermee doet men erva ring op, want men weet niet welke de uit werking is van zulk een schot op het schip zelf: de mogelijkheid bestaat, dat er door den luchtdruk aan boord „stukken ge maakt" worden. Een gevolg hiervan was bij voorbeeld, dat de frigidaire onklaar raakte, zoodat bij het diner de eerste officier in plaats van bier te drinken, een „bierplom- bière" te eten kreeg Heen en weer varend werden zoo in den middag 15 salvo's afgegeven, hetgeen wil zeggen, dat de vijand 90 schoten op zich zag afgevuurd Prins Bernhard was steeds in de buurt van de beide voorste geschutstorens. De Prins fotografeerde vrijwel doorloopend, liet zich door den commandant, kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, inlichten over de uitwerking van een treffer en hij klom ten slotte in het kraaiennest om van daaraf zoowel het voor- als het achterschip te kun nen overzien. Zoo werden door de „Tromp" enkele „runs" ondernomen, de machines werkten op volle kracht, zoodat het achterschip bijna onder water werd gezogen, de schoten rol den over het water en aan boord was het een en al bedrijvigheid, waarbij een „bur ger" niet goed weet, waar hij zich moet opbergen Om 3 uur was de eerste oefening afge- loopen. De tweede schietpartij zou plaats vinden in den avond, wanneer het geheel donker zou zijn. Men behoeft zich niet af te vragen hoe men aan boord van een schip der Ne derlandsche marine zijn vrijen tijd zal door brengen. De gulle gastvrijheid van onze zeemannen is daarvoor te bekend. De zon brak inmiddels door, de wind ging liggen en wanneer men er niet zoo zeker van was te varen op een zwaarbewapend schip, zou men zich kunen wanen op een passagiers schip, dat een kruistocht maakt door de wateren van de Noordzee. In de officiers- ongroom werd vocht geschonken, dat den zeeman en den burger ",™tend vrijwaart voor zeeziekte. Korte j *We techniek van schieten wer- croT-uf^-vi8 buitenstaanders gegeven en te- ffj vfal Werd er veel verteld door hen, die vaak verre r6iZen deden. Nachtelijke schietoefening. Om 8 uur, na het diner, maakten wij ons Maar voor de tweede oefening. De nacht was helder en de maan trok zilveren stre pen over het water. In de verte aan de kust speelden de zoeklichten van de kust verdediging door de lucht en zij straalden langs de contouren van de „Tromp", welke zulk een nuttig oefeningsobject vormde. Ergens in het water dreven twee schiet schijven. Met onze oogen slaagden wij er niet in, de duisternis te doorboren, maar rio "nchtrichttoestel keek scherper dan wij. topi?^aeieren stonden op zij van de brug en wpc c/\ ',TromP" wederom op volle kracht ziideT?°mpn' de schuimmassa's aan beide klans TJ1 p b0eg °Pkolkten, flitsten eens- het schin enorme blauwe zoeklichten van in het wianunpe vijand laS als het ware eerst Ln gfCht De kanons spuwden vuur, en de wafjj Td' daarna aan bakboord r. aten vlogen op het deel af De officier van de wacht op de brug gaf e. eentonige stem den koers aan, welke prompt herhaald werd door den roergan ger: „tweehonderd, meneer", honderdnegen tig, meneer" Op een gegeven moment werd een vis- scher in het nauw gedreven en de Tromp vuurde -niet. Maar kort daarop begon het gevecht opnieuw. Tot 's avonds tien uur toe. De kanonniers konden inrukken en de officieren kwamen in de longroom nog wat napraten over de afgeloopen oefening. Inmiddels voer de Tromp terug naar de reede om in den nacht te rusten. Nadat de Prins van boord was gegaan, begaf hij zich per auto van Den Helder naar Soestdijk. Daarna was het onze beurt om naar den wal te worden teruggebracht. Een dag bij de marine is altijd te kort, is een evenement in vele opzichten: officie ren en matrozen zijn paraat. Dat is belang rijk. Vrijdag zal de Tromp deelnemen aan de vlootdagen, welke te Rotterdam worden ge houden. De flottieljeleider zal dan van IJmuiden naar Rotterdam varen om daar aan het feest luister bij te zetten. Vergadering van Woensdag 26 April. Voorzitter de heer J. Onderdijk, waarne mend burgemeester. Met hem aanwezig 17 leden. Verschillende ingekomen stukken en me- dedeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Bij het verslag van de commissie van toezicht op het l.o. besprak de heer MON- DEEL de klachten over verlichting van school A en over het ontbreken van licha melijke opvoeding. De heer BOASSON verzekerde dat beide onderdeelen de volle aandacht hebben. Van school G wordt telkenjare ontheffing ge vraagd. Mevr. WEIJL vroeg of dit noodzakelijk is. De heer BOASSON zeide om financieele redenen voorloópig wel. Prinses Beatrix-brug. Het eerste voorstel van B. en W. was om aan de brug, die op de plaats van de Bateau-porte is gekomen, den naam te ge ven van „Prinses Beatrix-brug". Alzoo besloten. Wijziging ambtenaren-reglement en verordening nopens aanstel ling op arbeidsovereenkomst. B. en W. stelden voor overeenkomstig den wensch van den minister van biqnenland- sche zaken, wijzigingen te brengen in het Reglement tot regeling der rechtspositie van het gemeentepersoneel en in de ver ordening tot regeling van de gevallen, waarin en de voorwaarden waaronder in dienstneming van arbeidskrachten, krach tens burgerlijke arbeidsovereenkomst 'zal kunnen geschieden, zulks als gevolg van de omnummering der artikelen van de'' Dienstplichtwet en de verlenging van den eersten militairen oefeningstijd bot 11 maanden. Alzoo besloten. Waterlevering aan Koudekerke. Op verzoek van Ged Staten, .stelden B. en W. voor de wijziging der waterleve- ringsovereenkomst tusschen de gemeenten Middelburg en Koudekerke; die op 27 Juli 1938 werd aangebracht, thans in een nieu we gemeenschappelijke regeling met Kou dekerke vast te leggen. De heer KöGELER heeft gezien, dat er sprake was van garantie voor 10 jaar en hij mist dit in de nieuwe regeling. De heer BOASSON zeide, dat dit aanvan kelijk noodig was maar nu niet meer bij een voortzetting. Alzoo besloten. Plaatsing van officieele bekend makingen. Aan de orde was de wijziging in de over eenkomst met de N.V. de Middelburgsche Courant nopensi plaatsing (van officieele bekendmakingen. De heer V. D. FELTZ begreep niet waar om men moet bepalen; dat als de gemeente met een andere courant een overeenkomst wilde aangaan, dit niet tegen lager tarief zou mogen gebeuren. De VOORZITTER zeide, dat deze rege ling zeer billijk is en dan mag men van an dere zijde ook wel eenige voorwaarde stel len. De heer V. D. FELTZ gaf dit toe. Maar wil de gemeente niet zoo binden. De heer MONDEEL zeide de bepaling zeer billijk te vinden te meer daar het is tot wederopzeggings toe. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen, waarbij de heer Portheine buiten stemming bleef. Verkoop grond Park „De Grif fioen." B. en W. steleln voor aan J. Louws qq voor 4500 te verkoopen de twee laatst overgebleven perceelen van het park „De Grififoen." De heer MONDEEL vroeg een paar in lichtingen, waarop de VOORZITTER toe zegde een nadere berekening over te leggen over de exploitatie der Griffioen-terreinen. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Verkoop grond Veersche Singel. B. en W. stelden voor aan L. Dingeman- se twee perceelen grond tie verkoopen aan de Dampoortstraat voor 2100. Alzoo besloten. Grond in het Glazenkaststraatje. Nog stellen B. en W. voor 11 m2 grond aan het Glazenkaststraatje te verkoopen voor 30 aan A. Jeronimus, bij wie deze grond thans in erfpacht is. Alzoo besloten. Verhuring grond Puntpoortstraat. De hurder van 29 ca gemeentegrond aan de Puntpoortstnaat, C M. Groenenberg, had gevraagd dezen grond thans opnieuw en dan voor 25 jaar( te mogen inhuren. B en W. stellen echter den termijn voor op 3 jaar. Alzoo besloten. Verhuring gemeentewoningen Mo lenwater. B. en W. stelden voor de gemeentewo ning Molenwater 89 i>.' .rv-ernuran,. aan C. P. A de Graaf voor 22a per jaar, en den hurprijs van perceel 'SI ook v> n300 op 225 terug te brengen. Alzoo besloten. OrJ'.erzoek rioolwatergang naar Vere. Aangevraagd was door B en \7 een cre- diet van 400 voor het instellen van een onderzoek door het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater naar den toe stand van den watergang naar Vere, den rioolafvoer van het toekomstige abattoir, de loozing van afvalwater door de was- scherij „Zeeland" en door de melkfabriek aan den Vlissingenschen Singel. De heer PAUL had tegen het voorstel geen bezwaar. Maar vroeg nadere inlichtin gen over de plannen met den abattoirbouw. De VOORZITTER zeide, dat het bedrag van 400 voornamelijk is voor den afvoer naar Vere. Bereidwillig nam het Rijksin stituut het verder genoemdeonderzoek op zich. Wat betreft het abattoir, men heeft een onderhoud gehad met de kringmeester en er is een ontwerp-verordening ontworpen en men hoopt, dat allen zich er mede zul len vereenigen. Er zijn nog moeilijkheden inzake de annuïteit der leening, wat nog met Ged Staten moet worden besproken. Bij gemeentewerken wordt voortgewerkt, maar voor 1 Juni, den termijn van het werkfonds, is men niet gereed. Spr. vertrouwt op uitstel van die zijde. Het voorstel werd z.h s aangenomen. Restauratie van den Abdijtoren, B. en W. vroegen een nieuw crediet van 47000 om in 1940 de restauratie van den Abdijtoren te kunnen voortzetten Van dit bedragz .al het rijk 41 of 19270 bijdra gen en aan de Provincie zal weder 5 of 2350 worden gevraagd: voor de ge meente rest dan 25380. Alzoo besloten. ZAL „DE SCHELDE" EEN PANTSER KRUISER BOUWEN. In de hedenmiddag gehouden aandeelhou dersvergadering van de Kon. Mij De Schel de te Vlissingen werd de vraag gesteld of De Schelde in staat zou zijn een pantser schip te bouwen. De voorzitter antwoordde, deze kwestie reeds eenigen tijd geleden met de directie te hebben besproken, en dat de helling, en ook de verdere outillage van de werf geen bezwaren zouden opleveren een pantserschip op stapel te zetten en af te leveren. De bouw van een dergelijk schip zou enkele jaren in beslag nemen. Echter van een opdracht tot den bouw van een pantserschip werd door den voorzitter geen melding gemaakt. DE EERSTE KAMER KEURT DE WIJZIGING VAN DE MOTOR- RIJTUIGENBELASTINGWET GOED. In de heden gehouden vergadering der Eerste Kamer was aan de orde het wets ontwerp tot wijziging van de motorrijtui genbelastingwet (verdubbeling van de mo torrijtuigenbelasting voor auto's met andere dan benzinemotoren). De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) be treurde, dat het wetsontwerp de mogelijk heid opent om ook de houtgastractie in deze belasting te betrekken. De opbrengst van de bosschen zou meer kunnen bedragen, in dien de houtgastractie, waarmede in ons land nog slechts een bescheiden begin is gemaakt niet door dubbele motorrijtuigen belasting zou worden belemmerd. De heer Van Citters (a.r.) achtte het wetsontwerp principieel niet in orde. Het belast extra alle dieselautotractie, doch laat de stationnaire dieselmotoren en de diesel- railtractie vrij. Het is niet billijk een be paalde groep van dieselmotoren speciaal te belasten. Methet gebruik van den weg heeft de onderhavige verdubbeling van mo torrijtuigenbelasting niets te maken. Hier zit een stuk coördinatie in immers de spoorwegen blijven er buiten dat onaf hankelijk van het verband met de overige takken van verkeer wordt behandeld. Spr. onderschreef voorts de bezwaren van den heer Van Voorst tot Voorst in het be lang van de bebossching. De heer Von Bönninghausen (n.s.b.) wees op de hooge lasten, waaraan het motorweg- verkeer reeds wordt getroffen. Dit wets ontwerp stelt in plaats van een heffing overeenkomstig die voor de benzine een ruwe speciale belasting voor dieselauto's e.d. Het wetsontwerp voert een belasting in, welke in strijd is met de belangen van ons volk. De heer De Zeeuw (s.d.) betoogde, dat deze belasting een extra-verzwaring betee- kent voor de gemeenten, die gebruik maken van autobussen met dieseltractie. De minister van financiën, mr. De Wilde, antwoordde, dat de bedoeling van het ont werp alleen is de bestaande onbillijkheid dat de benzine-auto's wel belasting voor de trekkracht betalen en de dieselauto's niet, weg te nemen. Het zou evenwel on juist zijn, alle dieselolie te belasten, want daardoor zouden allerlei bedrijven worden getroffen, die niets met den weg te maken hebben. De bezwaren voor den Nederlandschen houtstand vreest spr. niet. Het hout komt voor het meerendeel uit het buitenland. Voor de gemeenten, die zelf bussen ex- ploiteeren, zal dit wetsontwerp geen bij zondere lasten meebrengen. De gemeente lijke wegenzorg wordt per saldo betaald door de particuliere bedrijven die belasting betalen. Het wetsontwerp werd hierna z. h. st. aangenomen met aanteekening op verzoek van den heer Von Bönninghausen dat de nationaal-socialisten geacht worden te heb ben tegengestemd. Daarna werd de vergadering gesloten. DE UH IN LEZEN MELDEN NIEUWE SUCCESSEN. Een communiqué van den Chineeschen ge- neralen staf meldt, dat de Chineesche strijd krachten in de richting van Nantsjang in Kiangsi een tegenaanval hebben onderno men en gistermiddag het Japansehe front op 40 km ten Westen van Nantsjang heb ben doorbroken. Ten Zuiden van Nantsjang zijn de Chi- neezen verder opgerukt en hebben zij zich op beide oevers van de rivier De Kan ge nesteld. Ten Noorden en Oosten van Kanton duurt de strijd voort. Sedert 18 April zijn in de zen sector aan Japansehe zijde 20 officie ren en 2000 soldaten gedood. VOETBAL. Aan de promotie- en degradatiewedstrij den 2e klasse A3e klasse A, B en C, zal, naar wij vernemen, slechts deelgenomen worden door Breda, Breskens en Alliance. Vlissingep II heeft- te kennen gegeven, niet voor promotie in aanmerking te wil len komen en op het verzoek van den Vlis- singschen derde klasser Eiland Boys om als nummer twee op de ranglijst geëindigde, aan de promotiewedstrijden deel te mogen nemen, is, naar ons ter oore komt, afwij zend beschikt. Zondag wordt de eerste wedstrijd voor deze promotiecompetitie gespeeld, n.l. Bre daAlliance. De reeds eenige malen gespeelde wed strijd Dordrechtsch ElftalZuidelijk Elftal (le klassers) zal ditmaal te Goes plaats vinden. Getracht zal worden dezen wedstrijd eersten Pinksterdag te doen spelen. DE INVOERING VAN DEN DIENSTPLICHT IN ENGELAND. Zes maanden actieve dienst. Havas meldt uit Londen: Cham berlain heeft tegenover de leiders van den algemeenen raad van het Vakvereenigings- congres verklaard, dat de voorstellen der regeering betreffende den dienstplicht be trekking hebben op jongemannen van 20 en 21 jaar. Deze jongelieden zouden zes maan den in het geregelde leger dieneg en vervol gens zouden zij, indien zij zulks wenschen, over kunnen gaan naar het territoriale le ger of in de legerreserve worden opgeno men. Geen enkele vrijstelling van dienstplicht zal worden verleend, behalve aan hen, van wie vast staat, dat zij ongeschikt zijn voor den militairen dienst. De leden van den algemeenen raad van het Vakvereenigingscongres hebben tegen over Chamberlain verklaard, dat zij tegen het beginsel van dienstplicht in vredestijd zijn, en gewezen op het feit, dat het thans niet het tijdstip is, om dezen maatregel in het parlement voor te stellen. Als alle jongelieden van 20 en 21 jaar on der de wapenen worden geroepen beteekent dit een totaal van ongeveer 200.000 man. Morgen zal in het Lagerhuis het debat worden gevoerd over de voorstellen der re geering inzake den dienstplicht. DUITSCH-LITAUSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Men vreest eenige Duitsche over- heersching. Het A N P. meldt uit Kaunas: De han delsbesprekingen tusschen Litauen en DuitschJand, welke deze week in Berlijn gehouden worden, worden in Kaunas hoogst belangrijk geacht voor de econo mische en politieke ontwikkeling van het onafhankelijke Litauen. en de resultaten der besprekingen worden door bijna alle deelcn der bevolking met spanning tege moet gezien. De besprekingen zullen, naar vernomen wordt, behalve het verleenen van facili teiten aan den Litauschen buitenlandschen handel in de zg. vrije zóne van de haven van Memel, ook betreffen: 1. De liquidatie van Litausch bezit en Litausche investeeringen in Memel. 2. Een toeneming van den Duitsch-Li- tauschen handel en de Duitsche opneming van den Litausch-Tsjechoslovaakschen han- delsomzet. 3. Wijziging van de huidige Duitsch-Li- tausche handelsovereenkomst. In Kaunas vreest men, dat Duitschland zal trachten voordeel te behalen uit den huidigen toestand en voornamelijk uit de economische moeilijkheden van Litauen na het verlies van het Memelgebied, om een overheerschende positie te verkrijgen in den Litauschen buitenlandschen handel en het Litausche bedrijfsleven Een Duitsche overheersching op handels gebied in Litauen zou in het bijzonder Groot-Brittannië treffen, dat op het oogen blik de eerste plaats in den buitenlandschen handel van het land inneemt. De Litausche uitvoer naar Groot-Brittannië bedroeg het vorige jaar ongeveer 93 millioen lits, het geen ongeveer 40 pet. is van den geheelen nationalen export. De invoer uit Groot- Brittannië bedroeg 74 millioen lits, hetgeen ongeveer 33 pet. is van den totalen nationa len invoer. Duitschland nam de tweede plaats in den Litauschen buitenlandschen handel in. De uitvoer naar Duitschland bedroeg 63 mil lioen lits (27 pet. van den totalen invoer) en de invoer uit Duitschland 55 millioen lits (25 pet. van het totaal). In aanmerking ne mende den handelsomzet tusschen Litauen en Tsjechoslovakije, en den handel met het Memelgebied, kan normaal een totale han delsomzet tusschen Duitschland en Litauen verwacht worden van ongeveer 160 millioen lits of 35 pet. van het totaal. De Litausche regeering, zoo wordt hier opgemerkt, volgt een politiek van politieke en economische onafhankelijkheid, en zou nooit vrijwillig erin toestemmen, aan een der groote mogendheden een overheerschen de positie in te nemen. In Litausche economische kringen wordt voorts opgemerkt, dat sedert Duitschland besloten heeft Memel tot een marinebasis te maken, de z.g. vrije zóne voor den Litau schen buitenlandschen handel niet voldoen de zou zijn en dat Litauen daarom ook van Libau, de Litausche haven aan de Oostzee voor zjjn buitenlandschen handel gebruik zou moeten maken. Ouderlingen-conferentie. Gisteren werd in de Gereformeerde Kerk te Goes de 20ste conferentie van ouderlin gen der Gereformeerde Kerken in Zeeland gehouden. Door ds. E. Beukema en ds. W. H. v. d. Vegt werd de drukbezochte confe rentie als adviseurs bijgewoond. Voorzitter was de heer F. D. G. Prins, te Vlissingen. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, waarbij, het verslag van den pen ningmeester, den heer F. Kaan, werd goed gekeurd, en de heer E. Tange te Rilland als comitëlid werd herkozen, hield de heer P. de Putter te Terneuzen een referaat over „Kerk en Evangelisatie". In de des middags voortgezette vergadering refereerde ds. E. Kraan, te Vlaardingen, over „De moreele en geestelijke herbewapening". Op beide referaten, die met groote be langstelling aangehoord werden, volgde een drukke bespreking. Benoemd met ingang van 27 April 1939 tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bijz. Lagere school te Breskens, mej D van Wijck te Terneuzen. Tot 'leeraar aan de RHBS te Deven ter is benoemd de heer J. A. Buys, leer aar aan de RHBS te Z i er r i k s e e. AFLOOP AANBESTEDINGEN. De hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat heeft hedenmorgen na mens Gedeputeerde Staten aanbesteed het verbeteren van den weg St. Annapolder Zaamslagsche veer, wegvakken St. Anna polderGroenstraat, lang 2685.50 m en ZaamslagZaamslagsche veer, lang 1738.20 m. Inschrijvers: L. G. J. v. d. Ven, Koude kerke en M. Wandel, Schoondijke 134.442; P. J. v. d. Sande, Breskens 130.000; J. den Oude, Zieriksee en W. v d. Berg, Bruinis- se 125.000; J. v. 't Hoff, Hoek 124.800; M. Andriessen, Scherpenisse en A. v. d. Werf Sint-Annaland 123.000; W. de Bokx, Hoek en H. Kerkhaert, Westdorpe 122.500; C. H. C. Wisse, Zaamslag 122.360; H. A. Klaassen, Zaamslag 120.000; N.V. Aannemersmaatschappij vh. J. Heijmans, 's-Hertogenbosch 119.800 N.V. Geruischlooze weg, Heemstede 117.700; N.V. Konings wegenbouw, Oss 117.200; N.V. Betumeweg, Utrecht 115.740; M. W. Knuist, Goes en J. H. Knuist, 's-Heer Arendskerke 113.600; J. D. Jansen, Kolijnsplaat 111.570; J. H. v. d. Ven, Vlissingen 109.337; P. Dees, Terneuzen 108.500; firma F. Duinhou wer Sr Goes 193.825. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft heden te Middelburg aanbesteed: a. het verbeteren en aanleggen van een gedeelte Rijksweg no 58 onder de gemeen ten Woensdrecht en Rilland Het betreft hier de groote verbetering van den weg over en nabij den Scheldedam tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Inschrijvers: P Broeken, Breda 386,500, J. H. v. Ven, Vlissingen 379,760, M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer-Arendskerke 375.800, J. Haringman, Kolijnsplaat 375,000. Fa. L. van Dr.unen en Zn., 's- Hertogenbosch 357,000, N.V. Noord Ne derlandsche Wegenbouw Mij., Harlingen 353,000, N.V. Mabuwat, Willemstad 350,307, N.V. Aann. Mij. Gebrs. Heyink, Arnhem 349,800, Hollandsche Beton Mij. N.V., 's-Gravenhage 349,500, W. Rasen- berg, Breda 349,400, Konings Wegen bouw N.V. te Oss 349,000, J. Linden- berg Czn., Wemeldinge 348,000, N.V. Aann en Wegenbouw Mij. v.h. J. Heyman, 's-Hertogenbosch 344,400, Aann. en We- venbouw Bedrijf B. Br uil en Zn., Ede 341,000, N.V. H. Boesewinkel, Nijmegen 339,650, N.V. De Geruischlooze weg, Heemstede 337,700, Nationale Wegen bouw Mij. N V., Harlingen 337,000, Bi- tumenweg N.V., Utrecht 334,890, N.V. Aann Bedrijf vh. H. J. ten Siepen, Win terswijk 333,740, N.V. Ned. Basalt Mij. Zaandam 332,900, N.V. Jaartsveld We genbouw Mij Silvolde 331,280, N.V. Aug. van Dijk en Zn., Bergen op Zoom 328,500, J. B. ten Siepen, Winterswijk 323,700, H. A. Jaartsveld, Apeldoorn 322,840, Fa. Busman en Frowijn, Oldenzaal 321.000, Reefs Aann. en Handel Mij. N.V., Olden zaal 316,200, P. C. Zanen, N.V., Tilburg f 313,900, A. A. de Wi'lde, Middelburg 294,800 b. het onderhouden van teer- en carbo- lineerwerk van kunstwerken, aanlegplaat sen en verdere inrichtingen, behoorende tot het kanaal van Terneuzen en de Rijks waterleidingen bewesten en beoosten het kanaal en het uitvoeren van daarmee in verband staande werkzaamheden gedu rende de jaren 193? en 1940 in twee per ceelen en in massa. Raming perceel I 750, II 1600, mas sa 2350 per jaar. Inschrijvers: eerste perceel J. Wierin- ga, Heerenveen 645, tweede perceel de zelfde 1423, massa J. van 't Hof, Hoek 2280^ J. Wieringa, Heerenveen 2068 en G. A. v. d. Straaten, Terneuzen 1990. Kadzand. Over Maart. Bevallen: J. S. de Keuninck geb. La Gasse 2.; P- Vasseur geb. Koster z. (A.A.) Goes, 25 Apr. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groenten: Lamsooren 8.50 9.50, Snijsla 2.5011, Spinazie 37.50, Uien 11.50, Drielingen 22.50, per 100 kg. Ra barber 1.50—6 50, Radijs 2—2.50, Sjalotten 2—2.50, Selderij 0.50—1, per 100 bos. Krop sla 1.10—5.10, per 100 stuks. Bloemen: Tulpen 6.50 per 100 bos. Oostburg, 26 April. Op de graan markt was de aanvoer klein. Gerst 8, haver 6.75—7, erwten 1111.50, Maanzaad 25. R o 11 e r d am, 25 April. Op de heden in het Veilingslokaal Warmoeziersstraat 37 39, gehouden veiling, deden: Kippeneieren 3.15—3.90. Aanvoer 200.000 stuks.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3