$eeuur0c&>e COURANT i Mxroxxïttcïule COURANT Offers van het Fransche volk gevraagd. Luxemburg 100 jaar onafhankelijk. Nederland voelt zich niet bedreigd. HILDE ANNE DE VRIES De wetsdecreten houden o. a. een belasting ad 1 pCt op alle betalingen, en tal van bezuinigingen in. De besprekingen met Moskou. De A.V.R.O in 1938. Goedkoope spinazie. Afschuwelijk drama in oudeliedengesficht te Uithuizen Kennedy gelooft nog aan een duurzamen vrede. Antwoord van onze regee ring op vragen uit Berlijn in verband met Roosevelt's boodschap. Nieuwe disciplinaire wetten voor de kerk in Duitschland. De Zomerzegels 1939. Luisterrijke viering van het eeuwfeest in de hoofdstad van het Groot-Hertogdom. Historie. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 96. DRIE BLADEN. ZATERDAG 22 APRIL 1939. EERSTE BLAD. 182e JAABG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 3 ct. De reeds aangekondigde decreten der Fransche regeering, welke maatregelen bevatten in verband met de militaire en andere voorzieningen de laatste weken ook in Frankrijk getroffen, zijn gister middag om half vijf na afloop van den gehouden ministerraad, te Parijs bekend gemaakt. De voornaamste maatregelen laten wij hier volgen: a. Onmiddellijke controle op dé inkom sten, teneinde belastingfraude tegen te gaan. b. Strikte beperking der winsten van ondernemingen, welke voor de nationale verdediging werken (van de wapenfabriek ken etc. dus). c. Instelling van een belasting voor de wape ning ad 1% op alle ver koop e n (een soort omzetbelasting dus). Voor de kooplieden is echter een zekere schadeloosstelling gevonden (zij toch worden onevenredig zwaar belast) in den vorm van een verlaging van 20 op de patentrechten; terwijl om den! door de economische crisis zoozeer getroffen boe ren niet nog meer te dupeeren er een vrij stelling van belasting op het landbouwbe- zit komt. d. Verlichting van de lasten van den staat, o.a. door vermindering van groote openbare werken, vermindering van de credieten voor wegenaanleg, herziening van de deelneming in openbare onderne mingen, afvloeiing van overtollig personeel in de administraties der openbare dien sten. e. Maatregelen ten aanzien van die ar beiders, o.a. tot verlenging der arbeids tijd. f. Oeconomische maatregelen: Decreet, dat beoogt de hervatting van 'bouwwerken te vergemakkelijken, onderzoek van hulp verleening aan de particuliere wapening. Al deze maatregelen gaan gepaard aan de uitgifte van wapeningsbons met een looptijd van 2 jaar en zij, zullen in staat stellen in drie jaar tijd een geweldig wape ningsprogramma ten uitvoer te 'leggen, waartoe de internationale omstandigheden noodzaken. De ministerraad heeft tenslotte een wetsdecreet aangenomen waarbij propa ganda die gevoerd wordt met uit het bui tenland afkomstige middelen wordt ge straft. Reynaud, de zeer doortastende minister van financiën, die de meeste dezer wets decreten heeft ontworpen, heeft gister avond via de radio een oproep tot het Fransche volk gericht. Hij zeide o.a., dat de maatregelen, welke Frankrijk in ver band met de tegenwoordige politieke span ningen heeft moeten nemen, het land 15 milliard franken zullen kosten. De wets decreten beoogen dus, om dit kolossale be drag geheel of goeddeels te vinden. Een uitvoerig uittreksel uit de rede vindt men op de 3e pagina van het tweede blad. Russische tegenvoorstellen in behandeling. Havas meldt uit Parijs dat de Engelsch- Fransch-Russische besprekingen worden voortgezet en dat nieuwe Russische voor stellen onderwerp uitmaken van bestudee- ring. De Fransche en de Britsche regee ring hebben via hun ambassadeurs te Mos kou en met den Russischen ambassadeur te Londen en te Parijs voorstellen doen be spreken nopens den steun aan Polen "en Roemenië. Moskou heeft hierop geant woord met tegenvoorstellen die van wij dere strekking zijn dan de oorspronkelijke voorstellen en deze worden thans behan deld. Aan dep anderen kant zijn de be sprekingen met Turkije, welke de schep ping van een systeem van veiligheid in de Oostelijke Middellandsche Zee beoogen, op een basis van wederzijdsche garanties thans zoover dat een resultaat in de naas te toekomst te verwachten is. Het ledental bereikte een re cordhoogte van bijna 203.000. Verschenen is het jaarverslag 1938 van de AVRO, welke omroep zich blijkens dit verslag ,mag verheugen in een gezonde en sterke positie. Niettegenstaande ver schillende oorzaken de uitgaven belang rijk deden stijgen, werd een bedrijfwinst gemaakt van 375,000, waardoor het sal do middelen ondanks op drastische wijze verrichte afschrijvingen, klom van ruim 2,833,000 op 1 Januari 1938 tot ruim 3,082,000 op 1 Januari 1939. Deze sterke kapitaalspositie geeft echter nog geen volledig beeld van de welvaart van deze omroep, zooals deze blijkt uit de balans. Hierop zijn b.v. de studio's in Hil versum, het kantoorgebouw in Amster dam en tal van andere waardevolle eigen dommen voor een boekwaarde van 1 vermeld. Het ledental bereikte in 1938 de record hoogte van 202,910. De gemiddelde bijdrage per hoofd der leden liep in 1938 met 9 cent terug. „Wij hebben" schrijft de heer Vogt in zijn inleiding „de oorzaken daarvan in vroeger verschenen jaarverslagen te vaak ontleed om er nu weer over te beginnen. Als men in dezen teruggang naar een lichtpunt wil zoeken is het alileen dit: het tempo waarin de daling zich voltrekt, ver traagt." Het verslag, dat in den vorm van een fraai geïllustreerd boekwerkje van 50 pa ginai's verscheen bevat geestig gevonden grafieken, waardoor men in één oogopslag een beeld van den toestand krijgt en van de ontwikkeling daarvan uit die van vo rige jaren. Gister zijn er reeds duizenden kilo's doorgedraaid. Door het zonnige weer der laatste week is de spinazie op den z.g. kouden grond snel gaan groeien met het gevolg, dat er aan de Westlandsche veilingen in de afgeloopen week zeer veel spinazie werd aangevoerd. Zoodra er, zooals thans, sprake is van een flinken aanvoer, kunnen de prijzen voor de tuinbouwproducten zich niet handhaven. Zoo gaat het thans ook met de spinazie. Vrijdag werd aan de Westlandsche veilin gen voor spinazie besteed van 1% (mini mumprijs) tot 4 cent per kg, terwijl er reeds duizenden kilo's doordraaiden. Aan enkele veilingen werd er vanwege de lage prijzen reeds ingekocht door de conserve- fabrikanten. Zoodra de fabrikanten op de veilingen verschijnen is het met de prijzen wis. Immers zij koopen niet eerder, dan dat de prijzen laag lijn. Ook de prijzen van de sla waren Vrijdag zeer laag. Partijen van prima kwaliteit wer- _veihandeld voor prijzen van 2.00 tot ij ^er droppen. De handel op En geland en Duitschland is flauw geworden. Oude vrouw vermoord, Haar broer gearresteerd. Gisterochtend kwam de 45-jarige J. Wa genaar te Uithuizen (Groningen), bij de buren vertellen, dat zijn zuster, de 63-ja- rige ongehuwde Cornelske Wagenaar, die in het gereformeerde oudelieüenhuis ie Uithuizen woont, met verbrijzelden sche del in den gang van haar woning lag. Men voncl inderdaad mej. Wagenaar dood op den grond liggen. Haar schedel was zooais bij nader onderzoek bleek,, met een bijl ingeslagen. De oude vrouw moet in het water hebben gelegen, omdat haar kleeren geheel nat waren. Spoedig was de politie onder leiding van den burgemeester en de justitie uit Gro ningen aanwezig om een onderzoek in te stellen. Men vond aanleiding om Wagenaar, die zeer ongunstig bekend staat, te arrestee ren. De man is gehuwd en vader van ze ven kinderen. Hij leeft gescheiden van zijn vrouw en 'leidt een zwerversleven. Eenigen tijd geleden gaf hij zich uit voor inspecteur uer werkverschaffing, waarvoor hij zich een dezer dagen voor de rechtbank te Groningen moest verantwoorden W. is, als verdacht van den moord, ter beschik king van de justitie te Groningen gesteld. De verdachte blijft hardnekkig ontken nen. GEEN UITSTEL VAN DE OVERWINNINGSPARADE Het groote hoofdkwartier van generaal Franco heeft medegedeeld, dat niets be kend lS over een uitstel van de overwin ningsparade te Madrid tot 30 Mei. NOODLOTTIGE VERGISSING. Patiënten verkeerde injecties gegeven. In het ziekenhuis te Viipuri (Finland) heeft men gister bij vergissing negentien zieken injecties gegeven met sublimaat in plaats van novocaine. Tot nu toe zijn zes personen overleden. Reuter meldt uit Edinburgh: De Ameri- kaansche ambassadeur Kennedy heeft gis ter ter gelegenheid van zijn benoeming tot eere-burger der stad Edinburgh en doctor honoris causa in de rechten een rede ge houden, waarin hjj o.a. zeide: Wellicht nooit in de geschiedenis zijn de naties zoo langen tijd verbitterd geweest, zonder tot een openlijk conflict te komen. Dat is, naar het mij voorkomt, de meest hoopgevende zijde van den geheelen toestand. Oorlog is het werk van menschen, en juist omdat hij het werk van menschen is, is hij niet on vermijdelijk. Ook zijn er bewijzen te over, dat zij, bij wie tenslotte de beslissing be rust, zich ten volle bewust zijn van de ge volgen, die er uit zouden voortvloeien, niet alleen voor de strijdenden zelf, doch ook voor de burgers en uiteindelijk ook voor de grondslagen van de beschaving zelf. Daar om, aldus Kennedy, herhaal ik, dat het feit, dat wij tot dusver aan een oorlog heb ben kunnen ontsnappen, ons moet doen hopen, dat wij op de een of andere wijze tot een rechtvaardigen en duurzamen vre de zullen komen. Wie niet verdreven wil worden moet verdrijven. Naar wij vernemen, zijn, evenals aan ver schillende andere regeeringen, ook aan de Nederlandsche regeering van de zijde der Duitsche regeering enkele vragen voorge legd in verband met de bekende boodschap van President Roosevelt, welke hierop neer komen: le. of de regeering de boodschap had uit gelokt, 2e: of er van te voren kennis van droeg en 3e. of zij zich bedreigt gevoelt. In afwijking van hetgeen door enkele^ buitenlandsche persagentschappen omtrent de beantwoording door de Nederlandsche regeering is gemeld, kunnen wij mededee len dat de drie vragen door onze regeering ontkennend zijn beantwoord, de derde vraag onder bijvoeging dat Nederland ingeval van een Europeeschen oorlog op iedere moge lijkheid voorbereid moet zijn. Reuter meldt uit Berlijn: Met goedkeu ring van rijksminister Kerrl zijn de dis ciplinaire wetten voor de Duitsche Evan ge'lische kerk herzien. Disciplinaire, rechtbanken worden ge machtigd weerspannige dominees, die in gebreken blijven zich aan te passen bij de „orde van het Derde Rijk of die in hun plicht jegens de kerk of nun loyaliteit je gens den Führer, het volk of het rijk te kort schieten. Predikanten worden op gelijken voet gesteld met de burgerambtenaren, d.w z. dat de rassenwetgeving van Neurenberg op hen toepasselijk is Evenals in vorige jaren zullen ook de zen zomer, en wel gedurende het tijdvak van 1 Mei tot en met 30 Juni a.s. zomer zegels verkrijgbaar worden gesteld^ met een toeslag boven de frankeerwaardie, wel ke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doeleinden (tuberculose, kankerbe strijding en A.V.O.-arbeid arbeid voor on volwaar di gen) en voor de helft aan cul- tureele doeleinden ter tegemoetkoming in de huidige nood der cultureele werkers. De zegels zijn ook in het verkeer met het buitenland voor frankeering geldig tot en met 31 December 1944, en ver schijnen in 5 Frankeerwaarden nl. 1% cent (grijs) met een toeslag van 1% cent; 2% cent (groen) met een toeslag van 2% cent; 3 cent (rood) met een toe slag van 3 cent; 5 cent (groen) met een toeslag van 3 cent; 12% cent (blauw) met een toeslag van 3% cent. Het 1% centszegel draagt de beeltenis van Thfjs Maris (1839—1917), een der be langrijkste Nederlandsche schilders. Het 2% centszegel die van zijn tijdge noot Anton Mauve (18381888)1, schilder van naam, bekend om zijn bijzonder fijn- gevoelde schilderingen van landschappen De beeltenis van Gerard van Swieten (17001772), de vermaarde Nederlandsche geneeskundige aan het Oostenrijksche hof in de 18e eeuw is voor het 3 centszegel ge kozen; Van Swieten was leerling van Boerhave en als zoodanig sluiti het zegel met zijn beeltenis aan op het Boerhaveze- gel van 1938. Het meest gangbare zegel voor binnen landsch gebruik, dat van 5 cent, draagt de beeltenis van Nicolaas Beets (181419031 theoloog en letterkundige, wiens Camera Obscura, waarvan in 1839, dus juist 100 jaar geleden, de eerste uitgave verscheen, bij. oud en jong bekendheid geniet. Het 12% centszegel tenslotte voor bui tenlandsche brievenverkeer, geeft1 de beel tenis van Petrus Stuyvesant 161016821 de bekende gouverneur van Curacao en later van Nieuw Nederland (New York) weer, en is gekozen in verband met de wereldtentoonstelling te New York De teekeningen zijn door de kunstenaars zelf in staal gegraveerd. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT. Krachtige tijdelijk storm achtige, W. tot N. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, iets kouder, plaatselijk buien. UKKEL. Vrij sterke tot sterke wind uit 2.W. tot N.Wi. richtingen, afwisselend zwaar bewolkte hemel en opklaringen, regenbuien en plaatselijk zelfs onweer, dia ling van temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 5 gr. Zo 23 Apr. Zon op: 4 h 49; onder: 19 h 09. Licht op: 19 h 39. Maan op: 7 h 16; onder 23 h 26. E K. 26 Apr. Ma. 24 Apr. Zon op: 4 h 47; onder 19 h 11. Licht op: 19 h 41. Maan op: 8 h 15; E.K. 26 Apr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. April. Zaterdag 22 S 2.47 15.13 9.26 21.37 Zondag 23 3.26 15.51 10.03 22.20 Maandag 24 4.09 16.29 10.37 23.05 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 22 S 4.45 17.12 10.19 22.41 Zonder 23 5.20 17.46 11.02 23.23 Maandag 24 5.58 18.21 11.40 (Ingez. Med.) MAN IN BRAND GERAAKT. Toen g.stermiddag een bewoner van de Marnixstraat te Amsterdam, in het sous- terrain bezig was met het smelten van -parafine op een gascomfoor, sloeg de vlam in den pot, tengevolge waarvan 's mans kleeren vlam vatten. Hij rende de deur uit en sprong in het water van de Lijnbaans- gracht. Nadat men hem op het droge had gebracht, bleek hij ernstige brandwonden aan hoofd, armen en handen te hebben be komen. Het slachtoffer, dat 24 jaar oud is, werd naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Vrijdagavond zijn de Luxemburgsche on afhankelijkheidsfeesten ingeluid met plech tig klokgebeier en een militaire taptoe van alle 250 soldaten van het groothertogdom. Wat herdenkt men nu evenwel precies? De vaderlandsche geschiedenis der Luxem burgers is ingedeeld in vier perioden. De eerste is die der Oude tijden: het kasteel Lucilinburhuc heet omstreeks 300 n. Chr. gesticht te zijn. De tweede vangt aan met Siegfried, eerste graaf van Luxemburg: 't Feodale tijdperk. Dat duurt van 9631443; eerst het Huis der graven van de Arden nen; dan, (11361247) het Huis van Na men; vervolgens de dynastie Luxemburg Limburg (12471437), onder welke het graafschap tot hertogdom verheven wordt. Daarna vangt de derde periode aan: die der vreemde overheerschingen14431506 die van Bourgondië; 15061714 de Spaansche 17151795 de Oostenrijksche en 17951814 de Fransche. Vervolgens begint het tijdperk der nationale onafhankelijkheid, van 1815 tot op onze dagen, zooals dat, en terecht, heet. In 1915, toen Luxemburg, neutraal land, door de Duitschers bezet was en de wereldoorlog woedde, zou een eeuwfeest der onafhankelijkheid een paskwil geweest zijn; daarom herdenkt men nu de zuivere, ook formeele onafhankelijkheid, die met het teekenen van het verdrag van Londen op 19 April 1839 tot stand is gekomgn. Heiaas, vooi de Luxemburgers dan, niet zonder een nadeel: voor de derde maal is toen een stuk van hun grondgebied afge kapt, en wel een heel groot stuk nu. In 1659, bij het verdrag van de Pyreneën, heeft het hertogdom Luxemburg het stuk, waarin Diedenhoven ligt met nog andere Zuidelijke gedeelten aan Frankrijk moeten afstaan; in 1815 heeft het in 't Westen het stuk waarin Bitburg ligt, tot en met Sint Vijt, aan Pruisen moeten afstaan, en in 1S39, bij het tot stand komen van het ver drag der 24 artikelen, ook wel het verdrag van Londen genoemd, is meer dan de Wes telijke helft o.a. Bouillon, Aarlen, Bas tenaken, Dinant, Viney, Durbuy, Aywaille, Vielsalm (allemaal voor de Nederlandsche vrienden der Belgische Ardennen bekende namen van vacantie-oorden) aan België af gestaan moeten worden. Maar daarvoor werd het dan ook van hertogdom tot groother togdom verheven Het verloor daardoor een oppervlakte aan grondgebied van 4320 km2 en hield er slechts 2587 over; zijn in wonertal werd gehalveerd van 340.000 op rond 170.000. Maar het herkrijgen zijner volledige staatkundige zelfstandigheid was hiermede toch niet te duur betaald. De geschiedenis van de tot-stand-koming van Luxemburgs onafhankelijkheid valt voor een deel samen met die van de schei ding van Nederland en België. In zooverre behoeft daarop te dezer plaatse niet nader ingegaan te worden. Slechts z\j vermeld, dat, toen in Brussel de opstand uitbrak, een deel van Luxemburg de partij der Oran gisten den koning van Nederland trouw bleef, terwjjl een ander deel afvallig werd. Bij het niet-aanvaarde verdrag van 20 Januari 1831 werd o.m. bepaald, dat Luxemburg eigendom van den koning der J Nederlanden zou worden en ook verder tot den Duitschen Bond zoude behooren. In het verdrag van 26 Juni 1831, het verdrag der XVIII artikelen genaamd, werd omtrent Luxemburg bepaald, dat België daarover met den koning van Nederland zou onder handelen; daarop volgde de Tiendaagsche veldtocht, en vervolgens het verdrag der XXIV artikelen van 15 November 1831. Dit bevatte de bepaling dat Luxemburg zelf standig gemaakt zoude worden, met af stand van de Waalsche kantons aan België en schadeloosstelling, van den koning van Nederland, welteverstaan, daarvoor met stukken van Limb.urg. Hierop volgde de bekende toestand van latente strijd, die tenslotte eindigde toen op 19 April 1839 voor Nederland Salomon Dedel en voor België Sylvain Van de Weyer hun hand- teekening onder het verdrag van Londen zetten. De uitwisseling der ratificaties vond 8 Juni 1839 te Londen plaats. Het eeuwfeest, dat Luxemburg thans, viert, is dus de herdenking van de onder - teekening van het verdrag van Londen, waardoor het 9 Juni 1815 onder Willem I reeds tot groothertogdom verheven hertog dom Luxemburg neutraal, onafhankelijk en souverein gemaakt werd, in personeele unie met de Koningen van Nederland. De periode der nationale zelfstandigheid is webswaar in 1815 aangevangen, maar de consolideering daarvan, onder garantie der groote mogendheden, dateert van 19 April 1839. STAATSHOOFDEN EN MINIS TER-PRESIDENTEN FELICI- TEEREN. EEN PROCLAMA TIE. Op Woensdag den 19en, den officieelen, althans den juisten gedenkdag, vaardigde Groothertogin Charlotte een plechtige pro clamatie uit, gecontrasigneerd door alle mi nisters (5 in getal), waarin de vorstin zegt, dat „in het bijna duizendjarig bestaan van Luxemburg het verdrag van Londen een eeuw van onafhankelijkheid inleidde, die het land veroorloofde zich in vrijheid te ont wikkelen en het door arbeid en vooruitgang economisch en sociaal bevestigde. In het verloop dezer eeuw is de onafhankelijkheid van het land bewaard en verstevigd kunnen worden en de neutraliteit van het groother togdom, waaraan wij meer dan ooit gehecht zijn, heeft Europa's erkentelijkheid kunnen verwerven"Het Luxemburgsche volk kan trotsch op den opgeleverden arbeid zijn: het heeft zijn bestaansrecht en zijn levens kracht bewezen en het houdt er aan, in de ze dagen van vreugde en hoop, van zijn aan hankelijkheid aan het vaderland te getui gen, evenals van zijn geloof en hoop in een toekomst van vrijheid en onafhankelijk heid". Dienzelfden dag ontving groothertogin Charlotte telegrammen met gelukwenschen van den Duitschen Rijkskanselier Adolf Hit ler, van koning Haakon van Noorwegen, koning Leopold van België, president Al bert Lebrun van Frankrijk en koning Christiaan van Denemarken; de minister president, Peter Dupong, ontving boven dien telegrammen van Pierlot en Eduard Daladier. Op den 19en heeft de Groothertogin te vens gebruik gemaakt van Haar preroga tief: het recht van gratie. Dit is de vierde maal, sinds het land een eigen dynastie heeft, dat zulks gebeurde, doch nimmer in zoo ruime mate als thans. DE VOORFEESTDAG. Wij hebben in Nederland een soort mysterieuze meteorologische wet: die van het Oranjezonnetje. Het schijnt, dat men in Luxemburg er een variant van op na houdt: de wet van het Nassau-Bourbon- zonnetje. Want het is op dezen Vrijdag, voorafgaande aan de groote dagen, reeds een stralend zomerweer alsof dat andere wetje van April met den witten hoed op zij gezet is. Het zou wel stijl van dezen tijd zijn. Het is eigenlijk nu al feest. De hoofdstra ten van de stad, de Vrijheidslei en de Sta tionsstraat zijn, evenals de groote pleinen en de gebouwen, versierd. De straten boven dien royaal verlicht: er zijn rond 30.000 gloeilampen aangebracht. En ook is heel de Vrijdag reeds de stad, van den vroegen morgen af, vol van feestgedruischin heel de binnenstad zijn luidsprekers aangebracht, welker muzikale werkingssferen elkaar over lappen, zoodat men nog niet uit de feest- marsch van den eenen is of men loopt reeds binnen het bereik van den volgende. Ge lukkig spelen ze allemaal hetzelfde vroo- lijke deuntje; dat scheelt. Niemand loopt zonder het officieele feest- wapenspeldje in knoopsgat of op blouse: het wapen des lands in emaille, met 18391939 er onder in gulden letters. Geen auto of hij draagt op den radiator de rood-wit-blauwe feestwimpel met den rooden leeuw. En de patriottische opschriften, zoogoed als allen in de taal des lands zelf teeken ook van nationaal zelfbewustzijn vindt men in bijkans elk winkelvenster. Bijvoorbeeld (men kan het met wat goe den wil wel lezen) 100 Jóer frêi Letzeburg of: 100 Jöer Onofhengichkét dan wel een spreuk van minder contem platieven aard: Róde Lew Bewach Deng S c h o 1 1 hetgeen, met een toespeling op het lands wapen, een roode leeuw, klimmende in een veld van zilver en azuur, wil zeggen: Roo de Leeuw, Bewaak Je Grondgebied! Gedurende de fakkeloptocht zong de me nigte voor het paleis vaderlandsche liede ren. De groothertogelijke familie verscheen op het balcon van het paleis. Groothertogin Charlotte werd levendig en langdurig toe gejuicht evenals Kroonprins Jean. De gan- sche menigte zong met ontbloot hoofd het volkslied. Zaterdag is de dag van het feest der ver bondenheid van Vorstin en Volk: dan zal groothertogin Charlotte wat zelden voor komt, wijl zij niet, gelijk bij ons, de Ka merzittingen in persoon opent in het Kamergebouw komen en een rede tot de vertegenwoordigers des volks rechtstreeks houden. En niet een harer ministers zal daarop antwoorden, maar de Voorzitter der Kamer, als vertegenwoordiger in het kwadraat van het volk. Historische optochten, vuurwerken en eeuwfeestbals mogen wellicht schitte render beloven te worden; zonder twij fel zal deze plechtige Kamerzitting in het hart van den Luxemburger toch het hoog tepunt van zijn eeuwfeest der onafhanke lijkheid worden. Maar daarover volgt nader bericht. S.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1