Hf frwmdale £eettttr0cfye P HIIMLBURSSCHE COURANT Een centraal kamp voor de Joodsche vluchtelingen. Drie inbrekers voor de Middelburgsche rechtbank (&GOESCHE COURANT) Werklooze dienstplichtigèn voor de grenstroepen. Engeland bouwt reusachtige vliegbooten. Anti-Joodsche uitspattingen in Slovakije. De overwinningsparade te Madrid opnieuw uitgesteld. Het anti-agressiefront in wording. Voor de stichting ervan vraagt de regeering 1 millioen gulden aan. Een regeling voor de ver vanging van werkende opgeroepenen in voorberei ding. Het schijnt, dat de terug trekking der Italianen uit Spanje op de lange baan wordt geschoven. Offers voor de nationale verdediging. „Constructieve" Russische voorstellen aan Engeland en Frankrijk. Lindbergh pleit voor verbetering der Amerikaansche luchtma ht Ze stalen geld en kostbaarheden te 's Heer Arendskerke, 'Schore, Wolfaartsdijk, Koudekerke, Middelburg en Vlissingen. De zaak tegen den ve- dachte S. Twee en een half jaar geëischt. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 94. TWEE BLADEN. VRIJDAG 21 APRIL 1989. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder, mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cL Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1939. Aan de memorie van toelichting wordt o.m. ontleend: Zooals algemeen bekend, vertoeft hier te lande sinds de bekende gebeurtenissen in Duitschland een niet onbeteekeneni aantal vluchtelingen. Zij zijn thans ondergebracht in 26 tehuizen, waarover de regeering, met uitzondering van een tehuis, slechts tij delijke beschikking heeft. Met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden aangenomen, dat een zeer groot contingent der vluchtelingen er niet in zal slagen te emigreeren, daar emi gratie naar de meeste landen, met uitzon dering van Palestina, vrijwel onmogelijk is. Zoo emigreerden in de periode van 1 Maart 31 December 1938, derhalve in 10 maan den, uit Nederland slechts 339 Joden. Bo vendien zullen degenen, die zoo gelukkig zullen zijn wel te kunnen emigreeren, toch eerst langzamerhand naar het buitenland afvloeien. Er zal derhalve ernstig rekening mede gehouden moeten worden, dat het verblijf van de vluchtelingen hier te lande een langdurig karakter zal dragen. Een en ander dringt aan het huisvestings- vraagstuk der vluchtelingen een meer blij vende oplossing te geven. Dit geldt in het bijzonder voor hen, ten aanzien van wie onderbrenging bij particulieren niet moge lijk is, dan wel, hetzij om redenen van so cialen of economischen aard, hetzij uit hoof de van openbaar belang, onwenschelijk is te achten. De regeering is van oordeel, dat zulks alleen mogelijk is door de stichting van een centraal kamp. Een centrale onderbrenging biedt vele voordeelen. Men denke slechts aan de mo gelijkheid van een consequent doorgevoerde selectie naar geloof, leeftijd en geslacht; uniformiteit in behandeling en administra tie, waardoor economischer beheer moge lijk is. Gezien het groote aantal nuances, waar in selectie der vluchtelingen zal moeten plaats hebben, zal het terrein niet te klein moeten worden gekozen. De verschillende godsdienstige groepen zullen zich zelfstan dig en ongestoord moeten kunnen uitleven; recreatieterreinen, scholen en terreinen voor landbouwscholing van aanstaande emi granten kunnen niet worden gemist. De kosten hiervan zijn in het aangevraagde bedrag begrepen. De minister van binnenlandsche zaken denkt daarom aanvankelijk aan een totale oppervlakte van het kamp van ten minste 70 80 ha. Het kamp zal niet te ver van de bewoonde wereld mogen afliggen in ver band met aanvoer van materialen, geeste lijke en medische verzorging, ziekenhuizen van verschillende richting, e.d. De levensduur van het kamp is aanvan kelijk gedacht als semipermanent (15 jaar). De kosten aan de oprichting verbonden zullen, ruw geschat, per onder te brengen persoon bedragen 300 bouwkosten, te verhoogen met plm. 100 voor terrein en inrichting, derhalve plm. 400 per persoon. Het kamp zou aanvankelijk kunnen wor den opgezet voor 2500 personen, met mo gelijkheid tot uitbreiding. De kosten zullen dan uitkomen op 2500 x 400 of 1 millioen gulden, welk bedrag hierbij wordt aange vraagd. De kosten van verzorging der vluchtelin gen zullen op de wijze als tot nu toe ge schiedde, uit de middelen, bijeengebracht door de particuliere liefdadigheid, worden betaald. Daaronder vallen uiteraard mede de kosten van rente en afschrijving van de oprichtingskosten van het te stichten kamp. Met het oog op het geleidelijk terugko men van het oprichtingskapitaal in den vorm van rente en afschrijving wordt boe king van de stichtingskosten op den kapi- taaldienst verantwoord geacht. Namens den minister van defensie maakt de Regeeringspersdienst bekend dat, daar onder de huidige omstandigheden aan ver mindering van de tegenwoordige sterkte der troepen, behoorende tot de grens- en kustbeveiliging, niet kan worden gedacht, een regeling in voorbereiding is, om aan hen, die in de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist, groot verlof te verleenen en hen te doen vervangen door werklooze dienstplichtigen. Binnenkort zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. TWEE KINDEREN DOOR DEN VLOED VERRAST. Op een schor onder Wolfaartsdijk, WOLFAARTSDIJK. Donderdag gingen twee kinderen, jongetjes, beneden de 10 jaar beide zoontjes van den landbouwer J. Rentmeester alhier, kreukels rapen op de schorren, dicht bij hun woning. De kinde ren hadden hierbij geen gedachten op den opkomenden vloed. Op een gegeven oogen- blik zaten ze op het schor gevangen, daar zij door een volgeloopen groote kreek van den oever gescheiden waren. Teneinde raad zijn zij door de kreek gegaan. En van hen kwam behouden aan den overkant doch het jongste kind raakte in nood en kreeg veel water binnen. Geruimen tijd was het buiten kennis. Bij het afzenden van dit be richt was geen levensgevaar meer aanwe zig. a Telegraph" weet te melden, dat Britsche verkeersvliegbooten en mili taire vliegtuigen op stapel staan, welke veel grooter zijn dan de Amerikaansche 37 ton wegende Boeing Yankee Clipper, die onlangs naar Engeland is gevlogen. Zij zul len worden uitgerust met zwaardere moto ren dan alle welke op het oogenblik in ge bruik zijn. Men heeft een motor ontworpen van 2.500 pk, waarvan de bijzonderheden, evenals van het vliegtuig, waarvoor zij bestemd is, geheim worden gehouden. Ook is men reeds bezig met de vervaardiging van een bij dezen motor passenden schroef me drie verstelbare bladen en een diame- er van ruim vijf meter. Deze schroeven kunnen m vaanstand worden geplaatst, zoo dat zij vrijwel geen weerstand opleveren, een groot voordeel voor een meermotorige machine, ingeval een of meer motoren stop gezet moeten worden. rv,'De 1?.®orme vüegboot, welke met vier en mogelijk nog meer motoren van 2.500 pk zal worden uitgerust, wordt zoo gebouwd, dat iedere motor tijdens de vlucht bereik baar is. Havas meldt uit Bratislava: De verjaar dag van Hitier heeft gediend tot sein voor anti-semitischë uitspattingen in ge heel Slovakije. Te Bratislava waren opschrfiten aange bracht, zooals „Leve Hitier, „weg met de Joden." De muren der synagoge waren bekalkt. Er stond op geschreven: „Wij zijn Joden en wij zijn toch nog hier.!' Na het invallen van de duisternis reden manschappen van de (roomsch katholie ke) Hlinka-garde in van Joden opgeëischte automobielen langs de koffiehuizen. Zij sommeerden de Joden deze inrichtingen direct te verlaten. Onder het voorwend sel, dat deze bevelen niet direct werden opgevolgd, werden verscheidene Joden door leden der Hlinkagarde geslagen. Verscheidene personen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te Trnava hebben leden der Hlinka-gar de chic gekleede dames gedwongen de auto's schoon tee maken,, welke haar vroeger toebehoorden. Te Piestany werden twee oude Joden gedwongen een bord te dragen, waarop een carricatuur stond, met als bijschrift „de schimmel, die in Slovakije woekert, Sano Mach zal hem reinigen". De oude mannen werden ver volgens op een plein aan de bespottingen van voorbijgangers blootgesteld. DE STEUNVERLEENJNG AAN KLEINE BOEREN. Vragen van het Kamerlid Wijnkoop. Het Tweede Kamerlid, Wijnkoop heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat voor de kleine boeren, in het bijzonder in klasse B, de maatregelen, waarbij de steun voor de drie groepen resp. voor 20, 50 en 80 pro cent in' natura wordt uitgekeerd, ten ge- volgt- hebben, dat de gezinnen slechts over zeer weinig geld (in enkele gevallen minder dan 0.25 per week)beschikken, vooral ook nu de kolentoeslag opgehouden is of ophouden gaat, en is de minister bereid het geheele steunbedrag voortaan weer in geld te doen uitkeeren? 2. Is de minister gelet op het feit, dat de regeeringscommissie voor hulp aan de kleine boeren in haar rapport van 1936 als richtlijn voor het bewerken van een klein bedrijf 3000 werkuren per jaar aannam, hetgeen, gerekend naar een loon van 24 cent per uur, op een weekloon van pl.m. 14 neerkomt, terwijl de steun van een werkloos landarbeider op 12 per week wordt berekend niet van meening, dat het uitsterste bestaans-minimum van een kleinen boer niet beneden 12 per week mag liggen en is de minister bereid den steun zoodanig te verhoogen, dat bedoeld minimum in elk geval door den kleinen boer wordt bereikt? 3. Is de minister tevens bereid de bedrijfs- mogelijkheden voor de kleine boeren, in verband met den in het algemeen nog steeds toenemenden nood in hun bedrijven, te ver ruimen door toekenning van meer kalver- schetsen en verruiming van de mogelijkhe den van varkensfokkerij en- mesterij. Laat uw liefde zonder grenzen zijn, uw wil heldhaftig, uw devotie zonder weifeling. Fred, van Eeden. De tlaliaansche bladen publiceerden gis teravond een bericht uit Burgos, volgens hetwelk de overwinningsparade te Ma drid, die eerst tot 15 Mei was uitgesteld, thans tot 30 Mei zou worden uitgesteld. Te Londen heeft dit bericht nieuwe te leurstelling verwekt, omdat gelijk men weet beloofd is dat de Italiaansche troe pen na de overwinningsparade uit Spanje zullen worden teruggetrokken en het er nu gaat uit zien, of men door uitstel der parade de terugtrekking op de lange baan wil schuiven. Aanvankelijk zou het „feest" op 2 Mei plaats vinden, daarna werd het 15 Mei, nu is het al 30 Mei. Als men op deze wijs doorgaat wordt het Sint Juttemis. Verstrekkende financieele en economische maatregelen in Frankrijk op komst. Uit Parijs wordt gemeld, dat er van avond laat of morgen in den loop van den dag belangrijke decreten zullen worden afgekondigd, inhoudende i verstrekkende financieele en economische maatregelen in verband met de militaire voorzorgsmaatre gelen, welke ook in Frankrijk op groote schaal zijn genomen. Vanmiddag om 4 uur zou de minister raad bijeenkomen om den tekst dér decre ten vast te stellen en vervolgens ter on derteekening aan den president der repu bliek voor te 'leggen. De minister van financiën Reynaud zal een radiorede houden, waarin hij met klem zal betoogen, dat de offers, die het land zich voor zijn verdediging moet ge troosten, onvermijdelijk zijn. Hij zal ver der een beroep doen op de vaderlandslief de en het plichtsbesef van alle Franschen. Havas meldt uit Parijs: In de continen tale editie van de „Daily Mail" wordt me de gedeeld, dat de Sovjet-Unie aan de re- geeringen van Frankrijk en Engeland nauwkeurig omschreven voorstellen heeft gedaan tot versterking van het Europeesch verdrag tegen den aanval. Deze voorstellen van de Sovjet-Unie zouden een constructief antwoord vormen op de voorstellen, welke den laatsten tijd door de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou zijn gedaan. Havas meldt uit Washington: Na een lange conferentie toet (president Roose velt, is kolonel Lindbergh, de oceaanvlie- ger^ gehoord doosr de technische lucht vaart-commissie, waarin deskundigen van militaire en, burgerluchtvaart, leger en vloot zitting hebben. Een communiqué werd niet uitgegeven, doch men veronder stelt, dat Lindbergh heeft aangedrongen op technische verbetering van de lucht vaart in de Vereenigde Staten. Hij zou erop aangedrongen hebben de wetenschap pelijke onderzoekingen op luchtvaartgebied krachtiger ter hand te nemen, aangezien het in geval van nood gemakkelijk is het vervaardigen van vliegtuigen te versnel len, doch het zou dan te laat zijn ook te pogen de bestaande typen te verbeteren. Lindbergh zal een bezoek brengen aan het centrum voor wetenschappelijk onder zoek op luchtvaartgebied, Lanleyfield, het centrum voor de proefvluchten met le gervliegtuigen, Wrightfield, en aan de fabriek voor marine-vliegtuigen te Phila delphia. GROOTE GIFT AAN NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Met zeer groote dankbaarheid maakt het nationaal fonds voor bijzondere nooden mel ding van een gift van 10.000 welke ge schonken is door eene Nederlandsche in- dustrieele maatschappij. De nooden vermeerderen, mpge daarom dit voorbeeld tot navolging stemmen. Het gironummer van het nationaal fonds is 272727. In den loop van het vorige- jaar, wer den op verschillende tijdstippen en op di verse plaatsen op Walcheren, Zuid-Beve land en Noord-Be velandi, inbraken ge pleegd, bij welke gelegenheden belangrijke bedragen aan geld, benevens gouden en zilveren voorwerpen werden ontvreemd. Ondanks uitvoerig onderzoek van de poli tie, kon men de d'a'ders aanvankelijk niet opsporen, totdat op zekeren dag een per soon, zekere S. afkomstig uit Brussel, te Vlissingen verscheen, die in het bezit was van eenige rijwielen welke vermoedelijk frauduleus zouden zijn ingevoerd. Het on derzoek in deze zaak werd verder -doorge zet en al spoedig kreeg men het vermoe den dat S. ook wel eens schuldig kon zijn aan de diverse gepleegde diefstallen met braak. Tijdens dit onderzoek bleek een en ander inderdaad juist te zijn, en werden vervolgens met S. nog twee andere per sonen aangehouden, benevens een per soon uit Vlissingen, bij wien een groot gedeelte der ontvreemde goederen wer den teruggevonden. Het onderzoek werd verder aangevangen in Brussel, alwaar men ten huize van S. een soort bazaar vond van allerlei ontvreemde voorwerpen, waarbij zich ook goederen bevonden af komstig van de diverse gepleegde dief stallen. Verder vond men ten huize van S. koffers van auto's, gouden en zilveren voorwerpen enz. enz. Vandaag had het' drietal zich voor de Middelburgsche rechtbank te verantwoor den. Aan J. V., 29 jaar, werkman, wonende te Vere, thans in voorloopige hechtenis, was ten laste gelegd: le. diefstal van 2 gouden kroonspelden, een doublé armbandhorloge en een gelds bedrag van ongeveer 256 toebehoorende aan J. van Boven en F. Verschiere te 's- Heer-Arendskerke, gepleegd op 10 Augus tus 1938; 2e. diefstal van een buks, toebehooren de aan J. Mesu, gepleegd te Koudekerke op 7 Juli 1938; 3e. zou verdachte zich op 14 September 1938 te of nabij Wolfaartsdijk, tezamen en in vereeniging met den tweeden ver dachte A. S. hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer 540, een beurs met gouden knip, en met witte parels, 2 diamanten met parels-, gouden slot met bloedkoralen, 18 karaats gouden stukken zilveren broche meti bloedkoraal, zilveren stoppen van flesscheni, diverse aandeelen van weegbruggen, een spaarpot met 40, taartscheppen, bowlvorkjes, diverse soor ten lepels enz. alles toebehoorende aan P. Koeman en J. Smallegange; Verkrijgbaar te Middelburg bij: Fa. J. B. DIESCH. M. PETERSE. Fa. R. A, PAPEGAAY. (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwaar bewolkt tot betrokken met eenige regen, matige aan de kust, tij delijk krachtige wind uit W. richtingen, iets koeler. UKKEL: lichte veranderlijke wind voor al uit N.W. richtingen, schoon en zacht weer, met een nachtelijk minimum van on geveer 3 gr., morgen plaatselijk mist. Za. 22 April. Zon op: 4 h 51; onder: 19 h 07. Licht op: 19 h 37. Maan op: 6 h 26; on der: 22 h 28. E.K. 26 April. Hoog- en Laag water te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. April. Vrijdag 21 2.10 14.34 8.52 20.58 Zaterdag 22 S 2.47 15.13 9.26 21.37 Zondag 23 3.26 15.51 10.03 22.20 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 21 4.09 16.34 9.44 22.00 Zaterdag 22 S 4.45 17.12 10.19 22.41 Zonder 23 5.20 17.46 11.02 23.23 4e. op 10 Juli 1938 te Schore, tezamen en in vereeniging met A. S. diefstal van 10 gulden, groot gouden slot met bloedkora len, een stel gouden hoofdstukken, een paar doorluchte gouden hoofdspelden, een een paar geslepen gouden hoofdspeldjes, een boerinnenbeurs, een portemonnaie met ongeveer 200, een paar zilveren knoopen enz. alles toebehoorende aan St. van de Guchte en L. in 't Anker; 5e. diefstal tezamen en in vereeniging met J. v. S. gepleegd te Koudekerke op 5 Augustus 1938, en wel van gouden rin gen, actetasch, diverse horlogekettingen, sierspeld met - steen,, vulpenhouder, zilve ren sigarettenkoker, zilveren horloge, flesch wijn- een medaille voor 25-jarigen dienst, diverse zilveren horloges, broche, armband, enz. enz. alles ten nadeele van P. de Snoo. Verdachte A. S„ 32 jaar, transportonder nemer, wonende te Brussel, thans in voor loopige hechtenis had zich te verantwoor den wegens diefstal: le. van een portefeuille inhoudende 2 Engelsche banknoten en verschillende pa pieren, toebehoorende aan J. van Graaf- eiland te 'Middelburg op 31 Juli 1938; 2. tezamen en in vereeniging gepleegd met J. V. te Wolfaartsdijk op 14 Septem ber 11., in de woning van P. Koeman, reeds eerder vermeld; 3e. tezamen en in vereeniging gepleegd met J. V. te Schore in de woning van St. van de Guchte, op 10 Juli 1938, reeds eer der vermeld. Vervolgens was aan den verdachte J. v. S„ 25 jaar, reiziger, vroeger te Oostburg, later te Molenbeek bij Brussel, thans in voorloopige hechtenis, ten laste gelegd, dat hij op 14 September 11. te Wolfaarts dijk volgens een vooraf gemaakte afspraak met J. V. en A. S. op den uitkijk heeft gestaan om te waarschuwen wanneer ge vaar voorontdekking mochti ontstaan, toen J. V. en A. S. den diefstal van de diverse voorwerpen pleegden ten huize van P. Koeman; 2e. zou verdachte v. S. zich tezamen en in vereeniging met J. V. op 5 Augustus 11. te Koudekerke hebben schuldig ge maakt aan diefstal van diverse voorwer pen reeds eerder genoemdt, ten huize van P. de Snoo. Door den officier van Justitie waren in deze diverse zaken niet minder dan 53 ge tuigen opgeroepen. In de zaak tegen J. v. S trad op als raadsman mr. A. H. Kuipers en in de za ken tegen J. V. en A. S. mr. J. F. van Deinse. GEEN WAARSCHUWINGSBORDEN BIJ MILITAIRE VERSPERRINGEN. Van militaire zijde wordt ons gemeld, dat in de grensgebieden bij verschillende hindernissen en versperringen geen waar- schuwingsposten zijn geplaatst. Mitsdien wordt het publiek, rijdende in die gebieden aangeraden de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Verdachte A. S„ door den president on dervraagd, erkende den diefstal op 14 Sep tember 1.1. met Vermeulen te hebben ge pleegd, dit betreft den diefstal te Wol faartsdijk. Zij hebben het raam achter opengeschoven, de achterdeur geforceerd en zijn met de gestolen goederen naar Goes gereden, alwaar zij die bij zekere Jannetje van Strien in haar woning op tafel hebben gelegd. Verdachte heeft 20 gehad. Ver dachte heeft later de goederen verkocht in Rotterdam voor een bedrag van 18. Even eens werd door verdachte erkend de dief stallen gepleegd te Schore en Middelburg. De getuige S. v. d. Guchte en diens vrouw, wonende te Schore, verklaarden dat bij hun thuiskomst alles overhoop was gehaald, en gaven verder een opsomming van de voor werpen die werden ontvreemd. M. Lokerse, landbouwer te Schore, ver klaarde op den bewusten datum een twee tal personen te hebben ontmoet die hem vroegen waar Van de Guchte woonde. Get. heeft hen gezegd, dat v. d. Guchte niet thuis was, waarop een der twee personen zeide: „dat geeft niet". In de zaak betreffende de ontvreemde voorwerpen van Graafeiland te Middelburg, herkende deze getuige voor zoover aanwe zig, zijn eigendommen. Betreffende den diefstal, gepleegd te Wol faartsdijk, verklaarde de benadeelde P. Koe man, dat de brandkast was geforceerd en daaruit het geld was weggenomen, bene vens een spaarpot van zijn dochter. Getuige herkende de goederen voor zoover deze ter zitting aanwezig waren, als zijn eigendom. Get. was met zijn vrouw naar een feest te Wolfaartsdijk toen de inbraak plaats vond. De getuige J. Verheule, autoverhuurder, destijds wonende te Middelburg, verklaarde op den bewusten datum een .auto verhuurd te hebben aan verdachte Sandee. Er was 38 km gereden, en verdachte gaf zich uit voor Adriaansen uit Goes. De get. W. J.van Uxem, rijwielhandelaar te Vlissingen, verklaarde, dat de verdachte V. op zekeren dag bij hem was gekomen en gevraagd had of hij een geldsbedrag van 390 aan bankpapier wilde opbergen, wat hij dan ook heeft gedaan. Verder werd er een tasch met voorwerpen in bewaring ge geven, doch later is zekere Jannetje van Strien bij get. gekomen en heeft hem ge zegd: gooi de tasch weg, want Vermeulen is gearresteerd". Terwijl get. daarmede doende was, werd hij door de politie aange houden. De officier van justitie, requisitoir nemen de, achtte de aan verdachte ten laste ge legde feiten bewezen en eischte een gevan genisstraf van 2 jaar en 6 maanden, met aftrek voorarrest. (Men zie verder Laatste Berichten.)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1