MIDDELBURGSCHE COURANT lp fwvltici^ë &eeuxir0cfye (&GOESCHE COURANT) Winst en verlies bij de Staten verkiezing in Zeeland. Lord Halifax over: handhaving van een werkelijken vrede. De actie tegen de v.v. „Breskens" op niets uitgeloopen. Goede Uitslag, De gekozenen. Middelburg heeft nog steeds een kleine linksche meerderheid De Commissie van Beroep van den K.N.V.B, oordeelt den speler H, V. onschuldig Oude grafkelders als bomvrije schuilplaatsen. De strijd in de Middelburgsche slagerswereld. Een gematigde rede van Mussolini, Propagandawedstrijden van den Z. V. B, De Hongaarsche troepen aan de Roemeensche grens worden teruggetrokken. Er behoeft niet ai te veel geloof te worden gehecht aan de alarmeerende geruchten inzake troepenbewegingen in Spanje. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139j te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goesl8 ct. NUMMER 93. DRIE BLADEN. DONDERDAG 20 APRIL 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder. mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het hemd is nader dan de rok. En al is de rok, die Nederland met de verkiezingen van gisteren zichzelven gesne den heeft, een goede rok over het nade re kleedingstuk hetwelk er alleszins ver heugend uitziet, niettemin eerst eenige op merkingen. Want weliswaar hebben de ver kiezingen in heel het land een nationale beteekenis en derzelver niet te misken nen zin is deze, dat in geheel Nederland de nedernazis meer dan de helft van hun zetels verloren hebben maar wij in Zeeland hebben gisteren op de eerste plaats de provinciale Staten van Zeeland gekozen, en daar over dus een eerste woord. Wij hebben, overeenkomstig de beginse len die ons blad is toegedaan, gepleit voor een versterking van het Zeeuwsche liberale element in den breedsten zin des woords, omvattende derhalve de twee schakeeiin- gen der liberale gedachte, zooals men de ze thans nog in twee partijen in de Neder- landsche politiek kent: de liberalen en de vrijzinnig-democraten. Dit liberale element heeft het er voortreffelijk afgebracht: te zamen zijn ze van 7 op 8 zetels gekomen en, naar de getalsterkte gemeten, kan het li beraal-vrijzinnige element dus, in dit op zicht en op deze wijze beschouwd, zich op een lijn met de groote partijen, de C.H. en de R.K. stellen. In stemmencijfers uitge drukt is het liberale gedeelte er in ons ge west ditmaal met 3571 stemmen op vooruit gegaan (bij een kiesdeeler van 2947) en dat mag dus lang niet slecht heeten. De liberale gedachte, L.S. V.D. tezamen, heeft zich uitstekend gehouden: zij is met stemmen winst en zetelwinst uit den strijd te voor schijn gekomen. Stemmenwinst hebben ook elk dezer twee partijen afzonderlijk behaald; zetel winst. alleen de V.D. Toch mag ook de Lib. Staatspartij tevreden zijn. Wanneer men nagaat, dat twee jaren geleden de liberale gedachte dermate in discrediet geraakt scheen te zijn, dat het op de lijsten der Liberale Staatspartij uit gebrachte aantal stemmen daalde van 10,7 in 1935 (Staten) op 6,1 in 1937 (Kamer) dan mag thans met vreugde vast gesteld worden, dat wij deze klap niet al leen te boven zijn gekomen, maar zelfs weer vooruitgegaan zijn bij 1935 vergele ken, namelijk van 10.7 op ruim 11 De stemmenwinst is enorm: van 7.510 (in 1937) op 13.637 (nu); het is bijna een ver dubbeling! Deze stevige stemmenwinst heeft den liberalen hun positie in Prov. Staten doen behouden, hun positie en hun prestige tevens: de 5 zetels, die we hadden, hebben we nög, maar met een hooger ge middelde per zetel. Dat niet alleen: onze fractie komt ook zij het dan, helaas, slechts ten deele verjongd in de Staten terug: naast onzen Gedeputeerde Van Bom mel van Vloten zullen nu de Westkapelsche burgemeester jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en de Schouwensche dokter C. J. M. Boogerd plaats nemen, met de veteranen van Zeeuwsch-Vlaanderen, de heeren Geel- hoedt en Erasmus. Het is, wat deze laat- sten betreft, de vraag gezien de voor treffelijke uitkomsten, die het frissche bloed op Walcheren en Schouwen-Duive- land heeft bewerkstelligd of het ook voor de Zeeuwsch-Vlaamsche liberale districten geen aanbeveling had verdiend met de tra ditie van laat-zitten-wat-zit te breken, ten einde zoodoende den lust op liberale lijsten te stemmen, ook daar nog eens wat aan te wakkeren. Maar dat moet men tenslotte in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf weten, en tegen de vriendelijke personen van de heeren Erasmus en Geelhoed hebben wij, op zich- zelve, natuurlijk niets. Maar hoe dit ook zij: de liberalen kunnen in Zeeland tevreden zijn. De blaam van 1937 is gewroken. De vrijzinnig-democraten, onze naaste geestverwanten-naar-links, zijn er, vergele ken bij 1935, met 2342 stemmen op voor uitgegaan, eenerzijds waarschijnlijk als ge volg van de populariteit hunner candidaten schoon niet meer zoo jeugdig naar den Burgerlijken Stand gerekend, dan beide nog jong van gjemoed, scherp van verstand en welbespraakt anderzijds, dunkt ons, ook mede tengevolge van een voortreffelijke dagblad-reclamecampagne. Gevolg van hun stemmen- en zetelwinst is, dat de heer C. Ouwehand uit Vlissingen zijn intrede in de Staten zal doen. Qualitatief is dat bepaald een aanwinst: oud Indischman, thans direc teur van gemeentewerken, technisch ge schoold dus, een man met grooten onafhan kelijkheidszin engevoel voor humor. Over onzen scherpsten tegenstander zul len we niet veel woorden meer vuil maken. Met 461 stemmen meer op de S.D.A.P (de partij met het hoogst gemiddelde per zetel) zou de heer Jan Dekker, Goes, het heele- mêal niet gehaald hebben; nu is hij, schoon 260 stemmen beneden den Zeeuwschen kies deeler gebleven zijnde, per restzetel net met de hakken over de sloot gekomen, waarin zijn zwijgende schildknaap Sancho Pancho van Gorsel een roemloos einde vond De onderstelling, dat de heer Jan Dekker, Goes, nu in de Staten wel wat minder re gisters zal uittrekken, lijkt ons echter, de zen heer kennende, vooralsnog niet gewet tigd. Al zit hij dan ook op een schopstoel, al is het aantal zijner volgelingen onrust barend geslonkenzijn stijl zal hij wel niet veranderen. Een vos verliest nu een maal wel z'n haren, maar Voor 't overige nog*slechts een enkele op- merkmg. y Dat de dissidente R.K. heer Bauwens ver dwijnt is geen nadeel. Het peil zijner rede voeringen was dikwerf wel wat heel erg Elders in dit nummer vindt men den uitslag der Statenverkiezing in Zeeland in extenso vermeld. Wij laten hier nog de winst- en verliescijfers ten opzichte van 1937 (Kamerverkiezingen) en 1935 (Sta tenverkiezingen) volgen. De Chr. Hist. Unie verkreeg 23,580 stem men idi-i, 4834 meer dan in 1937 en 3797 meer dan in 1935. Anti-Rev. Partij: 20,951, d,i. 6105 minder dan in 1937 en 656 meer dan in 1935. R.K. Staatsp.: 23,419, d i. 176 meer dan in 1937 en 4191 meer dan in 1935 S.D.A.P.: 18,345, di. 354 minder dan in 1937, en 1437 meer dan in 1935. Lib. Staatsp.: 13,637, d.i. 6127 meer dan in 1937 en 1229 meer dan in 1935. Staiatk. Geref. P.: 10,619, dj. 76 meer dan in 1937 .en 287 minder dan in 1935. N.S.B.: 2687, d-i. 669 minder dan in 1937 en 3869 minder icjan in 1935. Vrijz. Dem. Bond: 8524, d.i. 1872 minder dan in 1937 en 1968 meer dan in 1935. De lijst Bauwens verloor ten opzichte van 1935 op den kop af 2000 stemmen. De Herv. Geref. St. verloor ten opzichte van 1937 82 stemmen en ten opzich te van 1935 212. Het grootste verlies ten opzichte van de Kamerverkiezingen van '37 boeken dus de anti-revolutionnairen, hetgeen tie verwach ten was, daar toen een ontzettend groot aantal linksche stemmen op Colijn wer den uitgebracht. Ten opzichte van 1935 is de N S.B. de grootste verliezerbe langrijk meer dan de helft moesten Dek ker c.s. inboeten. Voor de komende zitting der Provin ciale Staten van Zeeland zijn de volgende personen gekozen: Christ. Historische Unie: A. D. F. van der Wart, Goes; mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; A. H S. Stemer- ding, Soeburg; C. Philipse, 'B-Heer-Arends- kerke; A. de Feijter, Zaamslag; G van Duyn, Zieriksee; M de Looze, Goes en H. M. de Looff, Kamperland. Anti-Revolutionaire Partij: J. W. van 't Hoff, Sint-Laurens; J. Bosselaar, Aag- tekerke; H. van Mazijk, Sluis; J. J. van den Ende, Zieriksee; J. Geuze, Wisseker- ke; J. A. Dominicus, Wemeldinge; en mr. P. Dieleman, Middelburg. RK. Staatspartij: R. A. J. den Boer, Zieriksee; J. H..M. Stieger, Goes; A. J. J. M. Mes, Heinfeenszand; A. H. de Mil- llano, Wateplandkerkje; G. J. L. Goos- sens, Sas van Gent; A. L. S. Lockefeer, Hulst; J. A. van Rompu, Terneuzen en J. W. Vienings, Klinge. SD.AP.: L Onderdijk, Middelburg; A. C. de Baare, Vlissingen; A. C. de Pauw, Terneuzen; C. Hameiink, Aksel; A. Rorije, Vlissingen en J. de Priester, Soeburg. Liberale Staatspartij: jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Westkapelle; C J. M. Boogerd, Zieriksee; J. M. van Bommel van Vloten, Goes; P. Erasmus) Oostburg en L. J. Geelhoedt, Terneuzen.' Staatk. Geref. Partij: D. Kodde, Zoute- lande; C. Boender, Tolen; J. J. van Klin- ken, Nieuwerkerk en A. S. Wisse, Waar de. Pallietersch, en zijn stokpaardje-rijden maakte de Statenzaal wel eens wat veel tot de manege van Saeftingen. Voortaan zal hij daar peinzend achter de schorren en slik ken zitten te staren, terugdenkende aan den glorieuzen tijd toen hij heel de plechtig- deftige Statenzaal van Zeeland deed scha teren van den lachMaar tenslotte was z'n clownerie daar toch niet op z'n plaats; de tijd der narren is voorbij Bij de C.H. doet onder anderen Soeburgs ambitieuzen burgemeester Stemerding z'n intrede in de Staten van Zeeland, al zal de ze Rotterdammer nauwelijks genoeg Zeeuwsche jaren tellen om volgens de Kies wet Statenlid te kunnen worden, terwijl men mag betwijfelen of de heer Stemer ding sinds 1937 al dermate verzeeuwscht is, dat hij over de belangen der provincie mede kan oordeelen. De R.K.S.P. is met één zetel men mag wel zeggen: dien van den óók R.K. heer Bauwens - vooruitgegaan: de heer A. L. S. Lockefeer uit Hulst komt in de Staten. En daarmee is, voor wat Zeeland betreft, het voornaamste wel gezegd De in verkiezingszaken belangstellende lezer vindt elders in dit blad nog velerlei gegevens en verkiezingstechnische construc ties en supposities, waaraan men zelf naar hartelust verder dokteren en rekenen kan. Volstaan wij, thans voor wat heel Nederland betreft, met op te merken, dat de verloren 23 zetels der N.S.B. plus de 2 der S.D.A.P. en 10 andere, in totaal 34 ten goede zijn gekomen aan de Vrijzinnig Demo craten (11), de Liberalen (2), de R.K.S.P. (11), de C.H. (2), de C.D.U. (2) en de A.R. (7.) Dit is vergeleken bij de vorige Sta tenverkiezingen. Bij 1937 vergeleken is wel een der belang rijkste constateeringen, dat Colijn en zijn partij hun „crisiswinst" weer hebben moe ten afschrijven. Hetgeen ook maar beter is, zoo; nergens meer dan in de kringen der Calvinisten zal men beseffen, welke gevaren daarin gele gen waren; zegt niet de Spreukendichter zoo treffend:„Als de hoovaardigheid komt, zal de schande ook komen: maar met den ootmoedige is wijsheid Dat men zich verheuge dusdoende aan dit mogelijk dreigende gevaar ontkomen te zijn. Nat Soc. Beweging: J. A. Dekker, Goes Vrijz. Dem. Bond: nar. J. Adriaanse, Oostkapelle; dr. A. Staverman, Vlissingen; en C. Ouwehand, Vlissingen. LEDEN, DIE NIET TERUGKEEREN. De leden, die niet in de njeuwe Prov. Staten terugkeeren zijn: P. Bauwens (r.k.) Hulst; W. P. Edelman (r.kVlissingen; W. F. van Gorsel (N.SB.) Rilland; J, A. Meertens, (St. Geref.),: Hoek; W. Moelker (Lib Staatsp.), Tolen; W. de Ridder (Chr. Hist.), Vlissingen; M. M. Schippers, (Chr. Hist Kamperland; C. J. Sonke, (Anti- Rev.), Sint-Maartensdijk; C. P. Vogelaar, i Anti-Rev.), Krabbendijke en H. C. van de Zande (lib. Staatsp.), Nieuwerkeifk. Nieuwe leden. Als nieuwe leden zullen in de Prov. Staten hun intrede doen: A. H. S. Ste merding (chr. hist.) Soeburg; H. M. de Looff (c.h.) Kamperland; J. J. van den Ende (anti-rev.) Zieriksee; J. Geuze (an- ti-rev Wissekerke; R. A. J. den Boer (r.k.) Zieriksee; A. L. S. Lockefeer (r.k.) Hulst; jhr. mr A. F. C. de Casembroot (lib.) Westkapelle; C. J. M. Boogerd (lib.) Zieriksee; A. S. Wisse (St. Geref.) Waar de en C. Ouwehand (vrijz. dem.) Vlissin gen. De uitslag van de Prov. Statenverkie zing in de gemeente Middelburg heeft be wezen, dat er nog steeds een linksche meerderheid is. De zuivere rechtsche partijen behaalden gezamenlijk 4834 stemmen, de linksche de N.S.B. 5120, (vermoedelijk zullen de meeste aanhangers der N.S B. wel van linkschen komaf zijn). Op grond van deze verhouding lijkt de mogelijkheid, dat de Middelburgsche Raad straks om zal gaan, niet groot, al staat dit dan geenszins vast. Zoo heel groot is het verschil niet meer. De in Zeeuwsch Vlaanderen destijds ge voerde actie tegen de vereeniging „Bres kens" heeft één van haar laatste bedrij ven beleefd. Zpoals men zich zal herin neren meenden de voetbalvereenigingen in Z.-Vlaanderen een actie tegen „Breskens" op touw te moeten zetten na den wed strijd BreskensHoofdplaat, in welke ont moeting de doelverdediger van Hoofdplaat nogal ernstig geblesseerd geraakte. Het ge volg van één en ander is geweest. dat Breskens zich tegen deze actie heftig te weer stelde en zich a.h w. isoleerde in de Zeeuwsch Vlaamsche voetbalgemeenschap, door alle relaties met zustiervereenigingen e.a., die zich in de actie gemengd hadden, te verbreken. Een ander gevolg was, dat de KNVB een commissie van onderzoek benoemde, welke commissie destijds in Terneuzen bijeenkwam en een rapport bij den KNVB indiende. Op grond van dit rapport werd de spe ler H. V. van Breskens geschorst Naar wij toen reeds van welingelichte zijde vernamen was het onderzoek verre van bevredigend geweest voor alle partij en. Verklaringen werden even gemakke lijk afgelegd als weer herroepen en ten slotte was het meer om een voorbeeld te stellen, dan wel uit overtuiging van schuld, dat V. geschorst werd. Vanzelfsprekend ging Breskens in deze omstandigheden met de straf niet accoord en teekende zij beroep aan. Thans verne men wij van bevoegde zijde, dat de Com missie van Beroep van den KNVB dit be roep heeft toegewezen, zoodat dus de spe ler H. V. onschuïJig geoordeeld wordt. Men zal inzien, dat deze uitspraak van de Commissie van Beroep in feite meer in houdt, dan een rehabilitaitie van den spe ler V. Het beteekent een rehabilitatie voor de geheele vereeniging Breskens. Zij houdt als het ware een veroordeeling in van de tegen deze vereeniging gevoerde actie. Bovendien blijkt dit is trouwens reeds bij het onderzoek gebleken dat onze visie op deze geheele affaire, welke we toeschreven aan onvoldoende leiding, door het gehee'le verloop van de kwestie be vestigd wordt. Na de sportieve overwinning op het groene veld is voor Breskens dus ook nog deze moreele overwinning gevolgd en ook deze zege beteekent een steun bij de ko mende zware promotie-wedstrijden. Egypte Reuter meldt uit Alexandrië: De plaat selijke luchtbeschermingsorganisatie heeft aanbevolen, oude Grieksch-Romeinsche grafkelders als bomvrije schuilplaatsen te gebruiken. De organisatie is van oordeel, dat deze oude graven, waarvan enkele kortgeleden zijn blootgelegd, met geringe kosten in ideale schuilkelders kunnen wor den herschapen. Thans zijn de leden van de saneeringscommissie hoofde lijk in het gelijk gesteld en zal de slager M. voor iederen keer dat hij de afspraak niet nakomt, 100 moeten beta len. Men zal zich herinneren, dat de president van de rechtbank op 6 April in kort geding den eisch van de saneeringscommissie uit het slagersbedrijf om den slager M. te ge lasten te stoppen met het verkoopen bene den de door de georganiseerde slagers vast gestelde minimumprijzen, heeft afgewezen, voornamelijk op grond van het feit, dat de saneeringscommissie als zoodanig niet be voegd was in rechten op te treden. Thans is Maandag j.l. opnieuw in deze zaak in kort geding gepleit. Thans had mr. P. C. J. Cremer uit Utrecht een eisch in gediend namens alle leden van de sanee ringscommissie individueel en kwam mr. A. H. Kuipers weder op voor den gedaagde M. Hedenmorgen heeft de president ander maal vonnis gewezen en thans de eischers wel bevoegd verklaard. Hij heeft M. thans gelast met het verkoopen beneden den mi nimumprijs op te houden en bepaald, dat hij voor ieder geval, dat hij dit overtreedt, een som van 100 zal hebben te betalen. „De as wil vrede en samen werking," Reuter meldt uit Rome: Mussolini heeft vanachtend een radiorede gehouden, welke tien minuten duurde, in v,erband met de tentoonstelling, welke in 1942 te Rome zal worden gehouden. De rede van Mussolini was zeer kalm. Hij verklaarde, dat de be wering, dat de as oorlog wil, geheel onjuist is. De as wil vrede en samenwerking en daarom is hef gemakkelijk de paniekzaaiers tot zwijgen te brengen. „Onze leus is „vrede met rechtvaardigheid". De bijeenkomst van vandaag, zoo zeide de Duce verder, is het begin van een groote mobilisatie. Ik hoop, dat hysterische lieden over de grenzen hier door niet verschrikt zullen worden, aange zien het een burgerlijke mobilisatie van ar beiders is. Met het aanvaarden van de uit- noodiging deel te nemen aan de tentoon stelling van 1942, hebben vele landen ge toond gelijke vredelievende denkbeelden te hebben als wijzelf. Doelende op de voorstellen van Roose velt tot een internationale conferentie, zei- de Mussolini, dat hoe meer menschen deel nemen aan een conferentie, des te minder kans op succes bestaat. DE NEDERLANDSCH—BELGISCHE HANDELSBESPREKINGEN HERVAT. De op 14 dezer onderbroken besprekin gen tusschen Nederland en België inzake de nieuwe handels-overeenkomst zijn he denmiddag te Brussel hervat. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: iets warmer, meest licht be wolkt, droog weer, zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. UKKEL: Matige tot zwakke wind, meest uit W. richtingen, vrij schoon weer met eenige bewolking, warmer overdag. VK 21 Apr. Zon op: 4 h. 53; onder: 19 h. 06. Licht op: 19 h. 36. Maan op: 5 h. 46; onder 21 h. 24. E.K. 26 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. April. Donderdag 20 1.36 14.01 8.17 20.21 Vrijdag 21 2.10 14.34 8.52 20.58 Zaterdag 22 S 2.47 15.13 9.26 21.37 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 20 3.33 15.58 9.11 21.26 Vrijdag 21 4.09 16.34 9.44 22.00 Zaterdag 22 S 4.45 17.12 10.19 22.41 Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Beveland. Naar wij vernemen besloot het bestuur van den Zeeuwschen Voetbal Bond in zijn laatste vergadering tct het spelen van propaganda wedstrijden in diverse distric ten van Zeeland Thans zijn definitief vastgesteld een wedstrijd tusschen het Zeeuwsch elftal en DOS uit Utrecht op 30 April te Middel burg en een wedstrijd tusschen een Zeeuwsch elftal en Blauw Wit uit Am sterdam te Goes op 14 Mei a>.s. Men is nog met verschillende Belgische vereenigingen in onderhandeling voor wed strijden te Terneuzen en te Breskens of Oostburg. Op eerste Pinksterdag zal een propa ganda wedstrijd tusschen twee Zeeuwsche combinaties gespeeld worden te Kortgene. Het is jammer, fiat de spelers van „Mid delburg tengevolge van de promotie wed strijden geen deel kunnen uitmaken van het Zeeuwsch elftal Havas meldt uit Boedapest: De bevoeg de Hongaarsche autoriteiten deelen offici eel mede, dat het terugtrekken van de Hongaarsche troepen aan de Roemeensche grens op 12 dezer begonnen is en nor maal voortgaat. In officieele ikringen voegt men hieraan toe, dat deze verklaring wordt afgelegd om een einde te maken aan de geruchten, welke door enkele buitenlandsche bla den zouden zijn gepubliceerd, volgens wel ke de Hongaarsche regeering niet tot te rugtrekking van haar strijdkrachten aan de Roemeensche grens zou zijn overgegaan. Lord Halifax, de Engelsche minister van buitenl. zaken heeft gistermiddag in het Hoogerhuis opmerkingen van verschillende sprekers beantwoord. Lord Strabolgi had gezegd, dat er gevaar kan bestaan voor een plotselingen aanval op Britsche koopvaar ders op alle zeeën. Halifax verklaarde, dat deze aangelegenheid de volle aandacht der regeering heeft. Ten aanzien van de ge ruchten over troepenbewegingen in Spanje zeide de minister, dat men heeft te doen mei een demobilisatie van het Spaansche leger, zoodat een groot deel der troepenbe wegingen natuurlijk zijn. Er behoeft geen ongerustheid te bestaan. Op grond van de ontvangen inlichtingen behoeft niet al te veel geloof te worden gehecht aan de ge ruchten over den aanleg van versterkingen door Duitschers bij de Fransche grens in Spanje. De voornaamste beginselen der Britsche buitenlandsche politiek kunnen worden sa mengevat in enkele woorden: handhaving van een werkelijken vrede in de wereld en bescherming van de wettige belangen van Britsche onderdanen in het buitenland. Ten aanzien van de verzwakking van den Vol kenbond gaat geen mogendheid geheel vrij uit. Een van de betreurenswaardige ge volgen van die verzwakking is, dat de lan den, welke niet tevreden zijn, thans de be ginselen verwerpen, met behulp waarvan men de volkerengemeenschap had willen besturen. Er is thans geen gemeenschappe lijkheid van begrippen bij de gesprekken tusschen de landen. Wij bedoelen niet het zelfde, wanneer we hetzelfde zeggen. De regeering heeft getracht deze ontwrichting der internationale betrekkingen en dit con flict der ideologieën te vermijden. De hoop, dat na September 1938 door onderhandelin gen een algeheele regeling tot stand zou komen, is teleurgesteld. Het is een van de moeilijkheden, dat de regeering, wanneer zij besprekingen voorstelt, van zwakheid be schuldigd wordt, en wanneer zij zich beslo ten toont de Britsche belangen en de be ginselen, waarop de maatschappij rust, te verdedigen, het verwijt van agressieve be doelingen te hooren krijgt. Desniettemin zette de regeering haar streven voort, tot het door de Duitsche militaire actie tegen Tsjechoslovakije duidelijk werd, dat de basis van wederkeerigheid voor een derge lijke politiek op dit oogenblik blijkbaar niet bestaat. Het is een fantastische bewering, dat de beraadslagingen, waarmede wij een begin hebben gemaakt, en de garanties, welke wij verstrekt hebben, eenige agressieve bedoe ling hebben. Het geroep van omsingeling is met duidelijke bedoelingen aangeheven. Een dergelijke gedachte zou bij de Brit sche regeering nooit opkomen: zij zou in strijd zijn met het Britsche beginsel: „leven en laten leven". De Britsche regeering heeft niet het ver langen de nationale welvaart van welken anderen staat ook, te bedreigen. Zij hoopt, dat de thans aanvaarde politiek van weer stand tegen verdere agressie op den duur zal leiden tot den terugkeer van agressie tot vriendschappelijke bespreking. Ten aanzien van Rusland zeide Halifax niet meer te kunnen mededeelen dan dat de onderhandelingen met dien staat worden voortgezet. Halifax zeide verder, dat geen enkel land moeilijkheden heeft gehad bij het verkrij gen van grondstoffen uit het Britsche rijk, tenzij het welbewust zichzelf rantsoeneerde ter wille.van de oorlogsindustrie. Halifax betuigde nogmaals zijn instem ming met de boodschap van Roosevelt en zeide, dat de Britsche politiek steunt op het beginsel, dat de rechten van kleinere lan den niet door sterkere terzijde wordt ge schoven, dat het geweld niet de beslissende factor in het verkeer tusschen de volken zal zijn. Indien ooit een oorlog zou uitbre ken, zou dat, voor zoover het Engelsche volk betreft, slechts veroorzaakt worden, doordat men beseft, dat er geen ander mid del was om de waarden, die men zelfs be langrijker dan het leven acht, te verdedi gen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1