ZEELAND. WfiLGÜEREN, In memoriam D. A- Poldermans KUNST EN WETENSCHAP. i l^De{"Rijksmiddelen. MIDDELBURG. VLISSIRGEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGN-VLAANDEREN O.D. VUURBOL VERSPLINTERT EEN BOOM. giEUWSCH-VLAANDEREN W.9. KERK EN SCHOOL. Faillissementen. He', faillissement van C. de Bree, land bouwer te V e r e, is geëindigd wegens het verbiedend worden der eenige uitdeelings- lijst. Curator mr. W. H. Vermaas, advo caat te Middelburg. OPENBARE VERGADERING S.D.A.P. Gisteravond hield de afdeeling Middelburg der S.D.A.P. een goed bezochte vergadering in St. Joris, in verband met de Statenver kiezing. De heer J. Mondeel presideerde. De heer L. O n d e r d ij k, voorzitter van de S.D.A.P. Statenfractie, was eerste spre ker. Deze kwam o.m. op tegen de verdedi ging door het lid van Ged. Staten in de courant van gisteravond van het particu liere bedrijf op het gebied der electriciteits- 'voorziening. Spr. zegt, dat een particulier bedrijf nimmer had bereikt wat nu het Prov. bedrijf bereikte; te meer niet in het voorzien van plaatsen," die verlies moeten opleveren, al moet ook een overheidsbedrijf sluitende rekeningen hebben. Pleiter ver dedigde ombouw van de bovenleidingen in ondergrondsche leidingen. Ook de water voorziening besprak de heer Onderdijk en wees op de goede werking daarvan, o.a. voor plaatsen als Arnemuiden, waarbij spr. de afwijzende houding van Nieuw- en Sint- Joosland afkeurt. Het vervoer door de Pro vinciale booten in de eerste plaats is veel verbeterd, en dat volgens spr. mede door het werk van de S.D.A.P., vooral ook voor het personeel. De Zondagsdienst behandelde spr. ook en zeide o.m., dat ten deze het per soneel het algemeen belang moet stellen boven het eigen belang. Er moet op Zon dag geen boot meer varen dan noodig is, maar ook niet minder, dan het algemeen belang vordert. Vrije veren zou mooi zijn, maar het moet kunnen. De tramwegen kwamen vervolgens ter sprake, en daarbij o.a. de Z.V.T.M. en de B.M.-wet met de terzake bekende moei lijkheden en pogingen tot samenvoeging. Dit alles is reeds begonnen vóór er van N.S.B. in de Staten sprake was, dank zij de S.D.A.P. De fractie zal pal blijven staan in de kwes tie der Z.V.T.M. De bruggen te Tolen en Zandkreelc pas seerden de revue, en daarbij ook het veer VereKamperland, dat spr. volledig intact wil houden, naast de brug, ook al wordt er een tekort op geleden. De bespreking der wegen bracht spr. tot de werkloosheidszorg, die z.i. toch wel de gelijk een provinciaal belang is. Voor de wegenverbetering kan men, dank zij de propaganda der S.D.A.P., thans ook leenen en dit geeft ook werkverruiming, vooral nu het ook voor de territoriale we gen is ingevoerd. De polderkwestie van het Z. VI. westelijk deel, werd niet vergeten. Spr. kwam dan tot de gezondheidszorg en meende dat 14.000 toch geen bedrag is voor een provincie als uitgaaf voor dit doel; en men zal blijven ageeren om ook hier wijziging in te brengen. Spr. komt dan tot bestrijding van ver schillende andere partijen. Over de N.S.B. zeide spr., dat de heer Dekker vóór vier jaar zeide alleen in de Staten te zijn om de Eerste Kamerleden te kiezen. Nu spreekt de N.S.B. alsof zij zooveel belang stelt in het Zeeuwsche volk. Spr. ontkent dat het bestuurslidmaatschap van de P.Z.E.M. een betaald commissariaat is, alleen de niet-le- den van Ged. Staten krijgen 5 per verga dering. In 1936 waren 5 en in 1937 en 1938 ieder 6 vergaderingen. Spr. eindigde met een opwekking, te hel pen voor versterking van de S.D.A.P.-frac- tie, zoodat zij ook aanspraak kan maken op het bezetten van een zetel in Ged. Staten. (Applaus). Hierna lieten zich hooren de leden van het cabarettengezelschap. Na deze afwisseling was het woord aan ds. G. K. W i e r s m a uit Noordwolde, die begon met een aanhaling van een Fransch geleerde, dat in elke partij wat goeds is te vinden. Maar daarom zijn ze nog niet al len even goed. Spr. behandelde enkele der politieke partijen. Spr. stond stil bij de gebeurtenissen in Duitschland en wees er met klem op, dat alleen de S.D. fractie van den Rijksdag zich destijds met een luid „neen" tegen het op treden van Hitier verzette, dit deden o.a. niet de leden, die men met de Nederland- sche anti-rev. op een lijn kan stellen. Spr. wees er op, dat andere politieke partijen in hun verkiezingsgeschriften alleen principes naar voren brachten, maar te weinig aan toonden wat zij deden om uit de moeilijkhe den als werkloosheid e.d. te geraken. De aanpassingspolitiek, ColijnOud, becriti- seerde spr., zich niet minder afkeurend uit latend over de onderwijspolitiek der regee ring, waardoor 12000 onderwijzeressen en onderwijzers werkloos zjjn, die door een som van 15.000.000 zouden kunnen wer ken in het belang der ontwikkeling van de jeugd. Men moet komen tot eenvoudige welvaart voor allen. Dit is ook in den geest zoowel van het Oude als van -het Nieuwe Testament. Mutaties personeel loodswezen. Met ingang van 1 Mei a.s. is den loods- schipper le klasse J. de Breed alhier, eervol ontslag verleend. OP DE GLOOIING GELOOPEN. Het Ned. m. s. „Henca", komende van Antwerpen, is bij het op de haven alhier komen, op de steenen glooiing geloopen. Het schip is ter onderzoek in het droog dok alhier opgenomen. Gasmaskers verkrijgbaar. Bij het secretariaat van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst, ten stadhui- ze alhier, kunnen volksgasmaskers besteld worden tegen den prijs van 5 per stuk. De Commissaris der Koningin be zoekt Dinsdag 25 April e k. de gemeenten Soeburg, Koudekerke en Biggekerke. DOMBURG. De candidatenlijst voor de Staatkundig Gereformeerde Partij in te dienen bij de raadsverkiezingen zal luidden als volgt: le J. de Pagter Lzn. (aftr.), 2. P. Wisse, 3. C. Brouwer, 4. Joh. de Visser, 5. Adr. Labruyère. DOMBURG. Maandagavond vergaderde de afd. Domburg van de Ned. Vereen, voer Luchtbescherming in de zaal „Wilhelmina". In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer W. Brand, op de noodzakelijkheid dat alle inwoners lid zijn der afdeeling. In spannende tijden als deze heeft de vereen, den wind mede, getuige de vele aanwezigen. Hij hoopte dat deze spanning spoedig zal verdwenen zijn, maar dat dan de afdeeling zich zal kunnen blijven verheugen in aller belangstelling, omdat deze haar voorberei dend werk rustig kan voort zetten. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de afd. begon met 61 leden welk getal aan het eind van het vereenigingsjaar 148 bedroeg. De rekening van den penning meester sloot met een balig slot van 31. De heeren A. J. Franssen Ant. Provoost Fzn. en Jac. Maas Jaczn. warden benoemd tot lid der controle-commissie. Tot besuurslid werd herkozen de heer J. W. Schuurman. Hierna volgde een uiteenzetting van de bedoeling van den aanleg van de model- schuilloopgraaf door den voorzitter. Hij hoopte dat de inwoners niet zouden gaan kijken dan als ze meenden dat spoed geboden is, maar dat zij zich nu reeds op de hoogte zouden stellen van deze modellen en hun plannen gereed maken onder voorlich ting van het afd. bestuur. Is het eenmaal noodzakelijk dan is er geen voldoende tijd voor het geven van alle voorlichtingen. Spr. deelde mede, dat het terrein nu zal worden afgesloten en dat op gezette tijden nader bekend wordt gemaakt, wanneer een en ander onder voorlichting, ter bezichti gen zal zijn. Verder hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de instelling van een commissie, welke tot taak zal hebben het geven van voorlichting door huisbezoek aan de huisvrouwen, inzake de luchtbescher ming. Deze commissie zal bestaan uit de dames H. A. E. baronesse van Tuyll van Seroos- kerkenPrisse en K. J. van de Putte, ter wijl nog anderen zullen worden gevraagd voor de derde plaats. Hierna besprak het hoofd van den lucht beschermingsdienst de "heer P. J. Elout, de oefening van 27 October j.l. Hij betreurde het, dat alleen des 's middags geoefend was en de avond alleen voor de verduistering was bestemd. Vooral in verband met de ve len die of door hun werkzaamheden buiten de gemeente niet aanwezig konden zijn, of nu moesten verletten in den middag, ware het beter geweest dat beide oefeningen 's- avonds waren gehouden, met daarnaast een middagoefening van geringeren omvang. Hij verheugde zich erover dat alle mede werkenden hun arbeid juist hadden opge vat waardoor deze oefening goed geslaagd mocht heeten. De burgemeester mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken deed hierna ver schillende mededeelingen en gaf aanwijzin gen, na&r aanleiding van de controle op de verduisteringsoefening, terwijl hij verder een uiteenzetting gaf van de te volgen ge dragsregelen, voor de burgerbevolking sa mengevat in de in tijden van gevaar, te pu- bliceeren maatregelen tegen luchtgevaar. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: beursje met inhoud door S. Abrahamse A 37; huissleutel door W. de Voogd A 175; portemonnaie door W. Geldof B 85. VROUWENPOLDER. B. en W. hebben bepaald, dat de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op 14 Juni a.s. DRIEWEGEN. De burgerwacht kwam Vrijdagavond in jaarvergadering bijeen on der leiding van den voorzitter, den heer Johs. van Oosten Mz. De penningmeester boekte een batig sal do. De commandant bracht verslag uit van de schietoefeningen over het afgeloopen jaar. Besloten werd om a.s. zomer een onderlingen schietwedstrijd te houden. Door wijziging van de statuten en het huishoude lijk reglement treedt het bestuur voor den goeden gang van zaken in het geheel af, daar commandant en plaatsvervangend commandarït geen zitting meer mogen heb ben in het bestuur. Als bestuursleden werden gekozen J. van Oosten Gz., P. Verburg, A. Smallegange, J. Bosman en P. Slaakweg. Een concept van de statuten en het huishoudelijk reglement werd aangeboden, 't welk door de leden werd goedgekeurd. Daarna sprak burgemeester Ort over den nationalen en den internationalen toestand. Tevens deelde hij mede, dat verschillende leden der B.W. ingedeeld zijn bij de lucht bescherming voor het verrichten van poli tiediensten. DRIEWEGEN. Zaterdagmorgen kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Ort. Aanwezig alle leden. De voorzitter deelde mede, dat in ver band met den internationale toestand, de bouw van het nieuwe gemeentehuis is uit gesteld, doch hij hoopte dat van uitstel geen afstel zal komen. De zekerheidsstelling van den gemeente ontvanger werd opgeheven. In verband met een bespreking met den Commissaris der Koningin en andere autoriteiten aangaande de luchtbescherming, werd een wijziging in de begrooting ingediend om dezen post door de vele uitgaven te verhöogen, welke werd goedgekeurd. 's-HEER-ARENDSKERKE. Naar wordt vernomen heeft de heer A. K. Gelderblom, gemeente-geneesheer te Nieuwdorp,met ingang van 16 Augustus a.s. na genoemde betrekking een veertig tal jaren vervuld te hebben, als zoodanig ontslag gevraagd. HOEDEKENSKERKE. In de gister ge houden ledenvergadering van de vereeni- ging het Groene Kruis, waren van de 119 leden, met het voltallig bestuur 7 leden tegenwoordig. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 1938 werd goedgekeurd. In ontvang ad 867 en in uitgaaf ad 79, goed slot van 788. Tot bestuurslid werd herkozen de hr L. Lous. Besloten werd zulks op medisch ad vies, eenig nieuw verplegingsmateriaal aan te schaffen. IERSEKE. Als een bijzonderheid kan ge meld worden dat de landbouwer Van der Jagt Maandagmorgen in één val een bun- sing en een rat levend ving. Een en an der had veel bekijks. KLOETINGE. Donderdag a.s. des avonds zeven uur vergadert de gemeenteraad. O.a. vermeld de agenda het aangaan van een geldleening bestemd voor aanleg stra ten Marktveld, groot 1400 met het Bur gerlijk Armbestuur alhier tegen een rente van 3% pet. Voorgesteld wordt om de Algemeene Po litieverordening te wijzigen in dien geest dat het verboden is wilde dieren aanwezig te hebben zonder vergunning van B. en W. SCHORE. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden collecte ten bate van de vereeni- ging Kinderzorg te Middelburg, heeft op gebracht een som van ruim 11. WEMELDINGE. B. en W. dezer gemeen te hebben de verkiezing voor den Gemeen teraad vastgesteld op 21 Juni a.s. WEMELDINGE. Gisternamiddag is een der opvarenden van het visschersvaartuig Fh. 88, een zekere Rammelo, visschende in den „Dorsman" (Oosterschelde), tengevolge van het ruwe weer overboord geslagen. Door het toewerpen van een lijn, kon de drenkeling, die al half versuft was, met veel moeite aan boord worden gehaald. Gevonden een gouden collier en een vischnet. Inlichtingen te bekomen bij den gem. veldwachter. WISSEKERKE. Maandagavond werd de jaarvergadering gehouden van de afdee- lingen Wissekerke, Kamperland en Geers- dijk van het Groene Kruis in de consisto riekamer der Ned:. Herv. Kerk onder lei ding van ds. Louwerse. Uit1 het jaarver slag bleek, dat door de wijkverpleegster 1764 bezoeken waren afgelegd. Uit het ver slag van den penningmeester, den heer De Regt bleek dat de ontvangsten van de wijkverpleging bedroegen 2040, uitgaven 2495, alzoo een nadeelig slot van 455. De hoogtezon had opgebnatehtl 79, de uitgaven hiervoor bedroegen 34. De af- deelingen tellen samen 718 leden. De ont vangsten van het Groene Kruis bedroegen over 1938: 1780, de uitgaven 678, goed slot 1102. Bij de rondvraag werd onder het oog gezien voor onvermogenden het gebruik van de hoogtezon gratis te doen plaats hebben. Deze zaak zal in een bestuursver gadering nog nader worden bezien. KOLIJNSPLAAT. De heer A. de Pree heeft zich niet meer bereid verklaard voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing een nieuwe candidatuur te aanvaarden. Hij was van vrijzinnige richting, doch bij geen enkele partij aangesloten. Gedurende een kort doch krachtig on weer is een groote vuurbol neergestort in de Molenstraat aan de grens bij Koewacht. De vuurmassa versplinterde een fruitboom en deed daarna een haag verbranden, waar na de bol uiteenspatte. De vuurbol verwekte onder de bewoners een ware paniek. WATERLANDKERKJE. Onze dorpsge noot D. I. Kareis is benoemd als kweeke- ling met akte aan een Ulo school te 's Gra- venhage. Intrede ds. W. de Graaff. Zondag deed de heer W. de Graaff zijn intrede bij de Geref. Kerk te Gapinge, na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. S. v. d. Weg uit Zevenbergen. Deze hield een predikatie over Joh. 20 vers 1923. De handoplegging werd door de gemeente be vestigd door het zingen van Psalm 121 vers 4, waarna een hartelijke toespraak van ds. v. d. Weg volgde. 's Middags te twee uur verbond ds. De Graaff zich aan de gemeente met een pre dikatie naar aanleiding van 1 Cor. 2 vers 2 „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Christus, en dien gekruisigd". Hierna volgden de gewone toespraken, waarbij ouderling W. Louwerse Jzn. de ge meente verzocht, den nieuwen herder en leeraar toe te zingen Psalm 134 vers 3. Na mens de burgerlijke gemeente werd ds. De Graaff toegesproken door burgemeester Maas. Vooral des middags was 't kerkge bouw overvol, daar ook belangstellenden uit omliggende gemeenten in ruime mate aanwezig waren. Rijn- en Binnen vaartexamens. In de examencommissie voor kapitein aan boord van schepen in de Rijn- en Bin nenvaart, van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, hebben o.m. zitting gekregen de heeren G. Mante, 's-Gravenhage, als voorzitter en J. van As, J. W. van der Burgt, G. Dekker, leeraren Binnenvaart- school Vlissingen, G. Bakker, Commissaris Nederlandsch Loodswezen, Vlissingen, W. J. de Haan, expert Scheepvaart Inspectie Vlissingen en C. L. ter Meulen, directeur Binnenvaartschool Breskens. De heer J. F. Gugelot is aangewezen als rijksgedelegeer de te Vlissingen. Tot leden van de examencommissie voor machinist aan boord van stoom- en/of mo torschepen in de Rijn- en Binnenvaart, van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, zijn benoemd de heeren J. van As, J. W. v. d. Burgt, leeraren Binnenvaartschool Vlis singen en J. J. van den Broeke, inspecteur Mij. Zeeland, Vlissingen. De heer J. Vader is als rijksgedelegeerde te Vlissingen aan gewezen. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het machinistendiploma B de heer J. Stoppels te 't Za n d. Geref. Kerk (H.V.) Ds. E. L. Smelik te Hilversum heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Al komt het overlijdensbericht van onzen goeden vriend Poldermans niet onverwacht voor hen, die wisten van zijn geduldig ge dragen lijden van vele jaren, zooals de rouwbrief het uitdrukt, toch treft het er ons niet minder om. Wél hadden wij ons vertrouwd gemaakt met de wetenschap, dac op de pijnlijke kwaal, die zijn krachten al lengs voortijdig sloopte, geen blijvende ge nezing meer zou volgen, maar toch is het ons vreemd te moede, nu wij afscheid moe ten nemen van dezen geestkrachtigen mensch, die gearbeid heeft zoolang het le ven hem dat vergunde en in wien Zeeland een van zijn toegewijdste zonen verloor. Daniël Adrianus Poldermans werd te Ellemëet op Schouwen op 30 Augustus 1877 geboren. Hij koos het beroep van zijn va der, die hoofd der school was, en be kwaamde zich aan de Rijkskweekschool te Middelburg voor het onderwijzersambt. Als kweekeling trok hij al de aandacht van den geleerden oudheidkundige dr. J. C. de Man, voor wien hij gegevens verzamelde voor diens „Twaalf schedels van Reimerswale en de bevolking van Zeeland" (1893). Polder mans werd onderwijzer te Goes en bleef daar totdat hij in 1909 tot hoofd der open bare school van het nabijgelegen 's-Graven- polder werd benoemd, waar hij ook na zijn pensionneering in 1934 bleef wonen. Alhoewel Poldermans niet uit een Zeeuw sche familie stamde zijn vader was uit Dordrecht afdkomstig voelde hij zich bij uitstek Zeeuw en heeft hij nimmer het ge west van zijn geboorte willen verlaten. Maar bovenal bleek zijn groote liefde voor ons gewest uit zijn levendige belangstelling voor het heden en het verleden van Zee land en voor de taal en het volksleven der •Zeeuwen. Een aantal met kennis van za ken geschreven artikelen, in Eigen Haard, Ons Eigen Tijdschrift, Buiten, Eigen Volk en andere tijdschriften legt daarvan blijk af. In het Archief van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen (waarvan hij in 1927 lid was geworden) van 1930 gaf hij „Het spel van de stathouwer" uit, een in het archief van het 's-Gravenpoldersche rederijkersgilde gevonden stuk, dat hij van aanteekeningen en een inleiding voorzag. Vooral als dialectschrijver heeft Polder mans echter naam gemaakt. De lezers van de Middelburgsche Courant zullen zich dp vele schetsen herinneren, diij hij van tijd tot tijd in de kolommen van dit blad publiceer de, en zij weten thans ook dat hij de schrij ver was van de brieven van Jan de Smid van Poeldurp, wat trouwens velen reeds vermoed hadden. Als dialectschrijver was Poldermans in Zeeland de primus inter pa res, en overal waar hij met zijn werk op trad, voor Nutsvergaderingen of Zeeuwsche vereenigingen binnen en buiten onze pro vincie, kon hij verzekerd zijn van een groot succes. Een aantal van deze dialect- schetsen zijn bijeengebracht in de bundeltjes Zuud-Bevelandsch lief en leed (1924) en Langs dieken en wegen (1935). Het eerste moest zelfs herdrukt worden. Het is te wen- schen dat een keuze uit het vele werk, dat hij nog in portefeuille had, in een derde bundel het licht zal kunnen zien. Het werk van Poldermans is niet alleen door het dialect, waarin het geschreven is, typisch Zeeuwsch, maar bovendien en wel licht vooral omdat het de volksaard van de Zeeuwen zoo uitstekend weergeeft: hun gevoeligheid, die wel eens tot sentimenta liteit wordt, hun gevoel voor humor, hun godsdienstzin. Ik denk aan een schets als „Mientje", die een van zijn meesterstukken is, aan het navrante „Dae zienge de iengel- tjesmaar ook aan een geestig stukje als „De halant van Mine", dat op voor drachtavonden altijd weer succes had. In het no. van 1.1. Vrijdag is reeds geme moreerd dat Poldermans ook de dichter was van het Zeeuwsche volkslied „Mooi Zeeland", door Jan Morks getoonzet. Ook schreef hij Zes liedjes in 't Zuud-Beve- landsch, die door A. Lijsen op muziek wer den gezet, en bovendien de tekst van het zangspel Zeeuwsche klanken en kleuren, waarvan de muziek eveneens van A. Lijsen is, en dat ruim tien jaar geleden door het Zuid-Bevelandsch a eapella koor te Goes is uitgevoerd. In Poldermans' nalatenschap bevindt zich een schat van aanteekeningen, in den loop der jaren op velerlei gebied door hem bijeengebracht, over Zeeuwsche woorden en familienamen, folkloristische gebruiken en andere uitingen van het volksleven. Het is hem niet vergund geworden, deze in arti kelen te verwerken, maar niettemin leggen ook zij een welsprekend bewijs af van de groote en warme liefde voor Zeeland en de Zeeuwen, die hem levenslang gekenschetst heeft. Amsterdam, 16 April 1939. P. J. Meertens. CORRESPONDENTIE. VERKIEZINGSDIENST. Onze correspondenten gelieven er wel rekening mede te houden, dat onze gehee- le verkiezingsdienst in hetAlg. Ned. Pers bureau gecentraliseerd is. Wij verwachten dus van geen enkelen correspondent verkie zingsuitslagen. Onzen Middelburgschen lezers wijzen wij er met nadruk op, dat onze telefoonlijnen op den avond van den verkiezingsdienst niet beschikbaar zijn voor stadsgesprekken om inlichtingen. Men belle ons dus niet op! Zoodra wij over cijfers beschikken, wor den deze voor ons bureau in de Sint Pie terstraat aan het bord geslagen, terwijl wij, met toestemming van B. en W., een sterke luidsprekerinstallatie aan den gevel van ons gebouw zullen aanhangen, waarin de Zeeuwsche en algemeene uitslagen, naar gelang van binnenkomst, zullen worden ge sproken. DB ZONSVERDUISTERING VAN MORGEN. Slechts bij vrije Westerkim zal er iets van te zien zijn. Voor den mensch van dezen tijd zal het geen omen zijn, dat er morgen, als heel Nederland ter stembus tijgt, een zonsver duistering voorspeld is. Buitendien: als het zoover is, dan zijn de stembussen reeds gesloten! De zonsverduistering van Woensdag 19 April is een zoogenaamd ringvormige ver duistering hetgeen wil zeggen, dat zelfs op het oogenblik, waarop de verduistering haar maximum bereikt heeft, de maan de zonneschijf niet volkomen bedekt: er is dan nog een randje zon over. Uit dezen hoofde zijn ringvormige zonsverduisterin gen voor het wetenschappelijk onderzoek van aanzienlijk minder groot belang dan totale. Het pad der „totale ringvormigheid" loopt over Noord-Alaska en de Noordpool; op deze lijn is de duur der ringvormige totaliteit 1 min. 53 sec. Voor West-Euro pa valt de verduistering omtrent den tijd van zonsondergang; in Oost-Duitschland Finland en Noord-Italië begint dje ver duistering dan pas; in ons land eindigt hij na zonsondergang. De juiste tijden zijn voor Nederland de volgende: om 17 u 48 min. begint de maan voor de zonneschijf te schuiven; om 18 u 37 min. treedt voor ons land de groot ste fase in (zonsverduisteringen zijn over al op aarde verschillend, maansverduiste ringen, voor zoover zichtbaar, raveral ge lijk!) zoodat dan in Nederland, ongeveer 2/5 van de zon verduisterd zal zijn. Dan neemt het verschijnsel weer af, doch om 19 u 3 min. gaat de zon bij ons onder terwijl het einde der verduistering pas om 19 u 24 min. valt. Tengevolge van het feit, dat de zon dicht bij den horizont staat, hebben de zonne stralen veel van hun kracht verloren; hoogstwaarschijnlijk zal het dus ditmaal wei mogelijk zijn, de verduistering met het bloote oog waar te nemen. Voor alle ze kerheid doet men echter goed, als men een vrij uitzicht naar het Westen heeft, en als de hemel dien avond ook aan de kim onbewolkt is een beroet stukje glas of een belichte en dan ontwikkelde .foto grafische plaat bij de hand te hebben, op dat men, als de zon toch nog te fel mocht schijnen, het verschijnsel daar door heen zal kunnen waarnemen. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Maart 1939, hebben de directe belastingen voor den dienst 1939 tot en met genoemde maand 46.191.814 opgeleverd, tegenover 46.080.187 tot en met dezelfde maand van het vorige jaar. De grondbelasting bracht 5.182.309 op (vorig jaar 9.543.240), de inkomstenbelas ting 29.449.950 (v. j. 24.694.439), de ver mogensbelasting 6.867.396 6.902.918), de verdedigingsbelasting I 3.563.954 3.819.359) en de belasting van de doode hand 1.128.202 1.120.229). Wat de „overige middelen" aangaat, deze brachten over Maart j.l. 36.325.998 op, tegen 37.315.087 over Maart 1938, der halve bijna een millioen -minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar, doch ruim een half millioen meer dan 1/12 van de raming, welke op 36.810.000 was ge steld. Het eerste kwartaal van 1939 bracht aan „overige middelen" 109.559.982 op, d.i. ruim 5% millioen meer dan het eerste kwartaal van 1938, toen deze opbrengst 104.034.611 was. Toch bleef de opbrengst over het eerste kwartaal nog bijna 9 ton beneden de raming, welke op 110.431.000 was berekend. In dit kwartaal bracht de dividend- en tantièmebelasting 2.830.003 (vorig jaar 2.889.954) op, de rechten op den invoer leverden 26.588.381 (v.j. 22.321.913), de accijnzen: op zout 465.042 628.298), op geslacht 1.763.739 1.817.683), op wijn 608.899 562.373), op het gedistilleerd 7.117.625 6.746.397), op bier 2.013.725 1.684.840), op suiker 13.990.928 13.432.953) en op tabak 9.307.817 9.166.965). De belasting op gouden en zilveren werken brachten in dit kwartaal 143.983 op 131.843), de omzetbelasting 20.468.619 17.967.670), de couponbelas ting 1.577.483 1.758.909), de rechten en boeten van zegel 6.881.548 7.031.208), die van registratie 4.158.961 4.547.364) en die van successie enz. 10.813.073 12.529.285), terwijl tenslotte de loodsgel den 218.364 205.032) opleverden. De inkomsten ten bate van het gemeente fonds beliepen tot en met Maart j.l. 70.772.000 waarvan 64.995.000 als op brengst van de gemeentefondsbelasting en 5.777.000 van de opcenten vermogensbe lasting ten getale van 50. Vorig jaar waren deze opbrengsten resp. 65.478.000 59.664.000 en 5.814.000). De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds bedroegen tot en met Maart 1939 voor den dienst 1938 52.137.000 en voor den dienst 1939 tot en met Maart j.l. 12.159.000. De motorrijtuigenbelasting bracht op over de afgeloopen maand 1.369.124, de rijwiel- belasting slechts 17.990 en over het afge loopen kwartaal waren deze opbrengsten resp. 4.562.565 en 45.642. UIT TREIN GEVALLEN EN OVERLEDEN. Gisteren is in den electrischen trein uit Haarlem, welke te ongeveer half negen het viaduct Haarlemmer Houttuinen vlak bij het Teerplein te Amsterdam passeerde, een ernstig ongeval gebeurd, dat den 28- jarigen A. V. G. uit Haarlem het leven heeft gekost. G. bevond zich op het voorbal- con. Plotseling zag een heer, die met hem praatte, dat G. uit de zich openende deur viel. Hij trok aan de noodrem en nadat de trein tot stilstand was gekomen, stelde men een onderzoek langs de spoorlijn in. Men vond het ernstig verminkte lijk van het slachtoffer langs de rails. De oorzaak van het openen der deuren is nog niet vastge steld. Vermoedelijk sloot de deur met goe of wel heeft G. zelf de kruk aangeraakt.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6