MIDDELBURGSCHE COURANT Jhr. Mr. A. F. C. DE CA8EMBHOOT Liberalen op Walcheren Stemmen Woensdag no. 1 van lijst 5 Zal Hitier minder negatief zijn dan de Duitsche pers? Parijs is pessimistisch, doch zeker van zichzelf. &GOESCHE COURANT) Met Redenen Omkleed. De Belgische socialisten geven er de brui aan. Thans ook bitse Italiaansche beschouwingen over de boodschap van Roosevelt. Een gunstig resultaat voor den Nederlandschen omroep. Pierlot zal een kabinet van liberalen en roomsch-ka tholieken moeten vormen. MEVROUW THEO MANN BOUWMEESTER OVERLEDEN, Op haar 89sten verjaardag. Italiaansche troepen gereed voor vertrek uit Spanje, Het Duitsche eskader naar de Spaansche wateren vertrokken Spaansche troepenconcentratie bij Gibraltar. Onderlinge geschillen schijnen vergeten, Veiligheidsmaatregelen voor de burgerlijke bevolking. M. |.)- 10.00 je. 12.00 (Gram.). Bus. 4.00 lg. 4.35 10 KRO- Felicita- tist. 6.35 Cyclus. |RO-sym- Piano). |0 KRO- 11.30- n 6.30— lopn.) en liroepork. ig. 10.15 vrouw. Iw. 11.00 ste, en iroepork. .45 Knip- k. (opn.) ïur. 5.30 6 30 Een en maat- i5 AVRO- 8.00 Ber. .30 Bonte fotooneel. Dans- Ihern Ire- |pel. 12.50 1.20 Dau- Ik. en so- tam. 4.40 15 Vraag stool. 6.35 Ibe", ope- .05 Quar- causerie. |.50 Gram. 5, 9.25 en iGiardino- 2.35 en 5.35 Cello. Ineel. 9.35- solisten. tram. 7.50 en 12.35 12.20 Pop. |-muzikaal Eysoldt's |.m. 9.55 M: 11.20 Gram. 50 en 6.20 en solis- l-ork. 12.50 Piano. 6 35 |-ork. 7.50 en solist. M. 7.35 |rtrep. 9.50 pn.). 10.05 Iden pjdag, 21 uur. de verga- laart 1939 (tellen van /terreinen, rijf. verleenen listellingen, in tot Ze- iemeente- |n behoeve pnaren der irordening bden. joting voor deri keu- fcch en het voor het het voor- Ider bijzon- Raar 1939. [erordening iten. wvereeni- aan vullend 'erordening op honden, ■ener geld- doen toe- pelijke re- odiensten. omissie tot meester, Dusseldorp. 'lpebar sr>T St. TorU D.A.P. spr. .'olde en L. sprs. ds. A. n Wijhe te Zanten te DO 20 Apr. puwde met 5a, Zo, Wo 20 Apr. r", 20.00 h. -Dl 18 Apr. en „Het ZO 15.00 h. r~~ Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 18 APRIL 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Adverterttiën 30 ct per regel, ingezonder. mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. (Ingez. Med.) Morgenochtend gaat heel Nederland ter stembus, voor de Provinciale Staten in de elf provinciën van ons vaderland, en, in Zeeland, gaan wij Zeeuwen dus op voor de verkiezing der nieuwe Staten van Zeeland. Ouder gewoonte zal ons blad ook ditmaal niet nalaten, zijnen lezers van voorlichting te dienen en goeden raiad te geven. Het spreekt vanzelf» dat wij, als liberaal dagblad, uiteindelijk adVïseeren op de libe- ij&le candidaten te stemmen, maar met dat simpele advies mag in deze dagen niet vol staan worden. Er valt meer te zeggen. i: De navolgende partijen nemen in onze provincie aan den stembusstrijd deel: libe ralen, vrijzinnig-democraten, sociaal-demo craten, christelijk-historischen, anti-re volutionairen, staatkundig-gereformeerden, roomsch-katholieken en nationaal-socialis- ten. Laat ons hier enkele principieele scheids lijnen trekken. De eerste, en tegenwoordig uiterst belang rijke, is die tusschen de aanhangers van het parlementaire en grondwettige koningschap en de voorstanders van den autoritairen leider-staat. Aan den eenen kant van deze scheidslijn staat alleen de partij der natio- naalsocialisten, aan den anderen staan thans ten voorzoover dit Nederland betreft, waarmede wij hier alleen te maken hebben] alle andere der aan de Prov. Statenver- kiezing-1939 in Zeeland deelnemende par tijen. Ons derhalve allereerst richtende tot al len zonder uitzondering, die voorstanders zijn van het behoud onzer huidige constitu- tioneele monarchie, zij hier vóór alles ge steld: geen stem aan de nationaal-socialisti- sche lijst! Dien heeren moet duidelijk gemaakt wor den, dat wij in Zeeland van het Nederland- sche nazisme niet gediend zijn, dat de hou- zeeplanterij in Zeeuwschen bodem geen wortel zal schieten. Een tweede, niet enkel kerkelijke maar politiek principieële scheidslijn is die tus schen roomsch en protëstantsch. Het mag verwondering baren, dat in een zoo bij uitstek protestantsche provincie van ons nog steeds overwegend niet-roOmsche vaderland de oude coalitie tusschen roomsch en orthodox-protestantsch nog maar steeds gehandhaafd wordt. Ook wanneer men, gelijk wij, van alle godsdienstig anti-papisme geheel en al vrij is, ook wanneer men, gelijk wij, de roomsch- katholieken in Nederland niet als burgers van den tweeden rang behandeld zou wen- schen te zien, dan nog moet om der wille van de waarheid vastgesteld worden, dat er tusschen de r. k. theologie en die der her vorming zulk een diepe klove gaapt, dan nog bestaan er tusschen de r.k. opvattingen op staatkundig terrein en die der verschil lende orthodox-protestantsche groepen zul ke somwijlen hemelsbreede verschillen, dat men zich verbaasd afvraagt hoe het toch kan bestaan, dat die rechtsche coalitie den schoolstrijd zoolang overleefd heeft? De toenemende vereenzelviging van den r.k. godsdienst met de r.k. staatkunde en politiek moet eiken nlet- roomschen Nederlander en niet deze al leen, maar ook den weidenkenden roomsch- katholieken Nederlander ernstige zorgen baren. Dat r.k. staatsburgers r.k. stemmen, is ons begrijpelijk; dat niet r.k. staatsburgers op met Rome in het coalitieschuitje varen de partijen stemmen, wordt ons echter hoe langer hoe onbegrijpelijker. Het is voor deze partijen zelf ook niet groeizaam: 't zal hun vermoedelijk op toenemend stemmenverlies aan staatkundig en hervormd-gereformeer den komen te staan. En hoewel eerstgenoemden in politicis wel heel ver van ons af staan, toch kunnen wjj eenige groei der anti-ultramontane elemen ten ten koste van de a.r. wel toejuichen, al ware het slechts opdat dit den anti-revolu tionairen een mene mene tekel aan den wand zij Een derde scheidslijn loopt, zooal niet zoozeer op politiek, dan op geestelijk ter rein, tusschen de liberaal-vrijzinnige opvat ting en die der rechtzinnigheid, thans met een wel allerongelukkigsten term voor een weinig minder gelukkig politiek begrip „po sitieve christelijkheid" genoemd. Wij zullen hier niet al te veel van zeggen, ook al niet, omdat, wij den oprechten chris ten zelfs als hij in politicis tot de partij der zich „positief" noemenden behoort niet in zijn heiligste gevoelens willen tref fen. Daarom zij volstaan met vast te stellen, dat wij voor deze monopoliseering der posi tieve theologische en politieke „christelijk heid" geen oprechte bewondering kunnen koesteren, en dat wij, de goeden niet te na gesproken, er toch niet in gemoede van overtuigd zijn dat al deze positievelingen het zoo hevig meenen. .Wij vreezen, dat deze en gene hunner liberaler vaandel ontrouw is geworden, omdat de „positieve" of histori sche „christelijkheid" wel zoo gekleed stond, of omdat b.v. een christelijk-historische stoel dichter bij het vuur der coalitie-regeering staat, en er dus meer „positieve" warmte op afstraalt, dan op b.v. een liberalen zetel... Ter linkerzijde vinden wij de sociaal-de mocraten, de vrijzinnig-democraten en de liberalen. Ho»we' d- "n'r" PrP. nomicis ver van ons afstaande, voor wat de r e e s f e 1 ij p v r ij h e i d be- De beroering, ontstaan over de bood schap van president Roosevelt aan Hitier en Mussolini is al weer aardig aan het luwen. Men zal vermoedelijk tot den 28sten April, op welken dag Hitier den Rijksdag heeft bijeengeroepen, moeten wachten, om een inzicht te krijgen over de mogelijke gevolgen van Roosevelt's initiatief. Uiteraard doen wel allerlei onderstellin gen en voorspellingen wederom de ronde. Zoo meldde Havas gisteravond uit Ber lijn, dat Hitier zijn besluit tot bijeenroe ping van den Rijksdag genomen zou heb ben in overleg met Mussolini. Men gelooft, aldus verder het Fransche persagentschap dat Mussolini er naar gestreefd heeft, niet de ongerustheid te vergrooten, die de openbare meening in het buitenland na de eerste reacties van Duitsche politieke krin gen en de Duitsche pers aan den dag ge legd heeft. Het is, zegt men, niet onmo gelijk, diat Hitler, in over eenstemming met de ge- meenschappelijke poli tiek van de as Berlijn Rome, zich op 28 April op minder negatieve wijze zal uitspreken dan de Duitsche pers h ei ft ge daan. Italiaansche persstemmen Intusschen echter zijn er in de Italiaan- treft ons zeker aanzienlijk nader staan dan de mannen van rechts, kunnen wij deze partij toch nog lang niet gelijk bv die der vrijzinnig-democraten als een schakeering der liberale gedachte beschou wen. Zoo dat al ooit zal kunnen! De tijd, dat het leerstuk van het histo- risch-materialisme de sociaal-democrati sche ideologie beheerschte; de tijd van het militante anti-militarisme, de gezags- verguizing, de bespotting van ons vorsten huis (in „De Notenkraker' voornamelijk) ligt nog te versch in ons geheugen, het leerstuk van dien klassenstrijd, in zijn ex treemsten vorm afgezworen, klinkt nog te zeer na, dan dat men met een gerust ge weten op de sociaal-democraten kan stem men. Wij behooren niet tot degenen, die aan de oprechtheid der omschakelingsgezind- heid van revolutionarisme op revisionisme, twijfelen en den spot met dit evolutiepro ces te drijven achten wij bepaald ver keerd; wij nemen gaarne aan, dat de jon gere leiders der S D A P. er naar streven haar tot een betrouwbaar-legale slechts radicaal-hervormingsgezinde partij en meer niet te maken maar desondanks dunkt ons, zoo ergens, dan hier, voorals nog eenige reserve zeer bepaald geboden! Blijven over de vrijzinnig-democraten en de liberalen. Men weet,dat wij sinds jaar en dag deze twee politieke groepen als twee «uitings vormen van de eene liberale gedachte be schouwen, waartusschen wei-afgebakende grenzen zelfs niet eens te trekken zijn, en waarbij het dikwijls slechts van om standigheden van secundair belang af hangt, of de vrijzinnig denkende liberaal in de eene of de andere partij terecht kwam al blijft eenig verschil natuurlijk aanwijsbaar. Sinds Marchant den aftocht blies en het destijds meermalen grof-onbehoorlijke ge scheld en getier op de liberalen een einde heeft genomen, is er een soort godsvrede tusschen deze twee loten van den libera len stam gekomen. Wij verheugen ons daarover, en zouden niets liever zien, dat dat te eenïgër tijd die takken van denzelfden boom n,og verder naar elkaar toe en tenslotte weer, als van ouds, tezamen groei denOok in het belang der politieke machtsvorming door getalsterkte der vertegenwoordigende fracties zouden wij dat toejuichen. Maar zoover is het thans nog niet, en in elk ge val is diat nu niet aan de orde. In elk geval, en hoe dat ook zij: ver sterking van de liberale gedachte is voor onze provincie dringend noodzakelijk Waarom de in algemeenen zin 'liberaal en vrijzinnig denkende Zeeuw 'aan andere partijen zijn stem niet moet geven, hebben wij in het voorgaande trachten dui delijk te maken. Het verkorte liberale sta- tenprogramma-1939 voor Zeeland, elders in dit blad afgedrukt, geeft duidelijk aan, wat de liberalen willen. Men kan nu zijn keus doen. Onze raad luidt dus: 1. Stemt, stemt technisch goed. stemt tijdig. 2. Stemt niet blanco, stemt prin cipieel. 3 En vervolgens,, stemt: IParlementair-grondwettlg-monarchaal, dusgeen NSB II: Anti-rechtsche coalitie dus: geen RH, geen A R., geen C H. III: Anti-klassenstrijd, derhalve: geen S D A.P. IV: en dus: L.S. of V.D. KIEZERS VAN ZEELAND, BRENGT UW STEM UIT OP LIBERALE CANDIDATEN sche pers commentaren verschenen, wel ke nu niet bepaald een hoogen dunk ge ven van Mussolini's matiging, Zoo schreef gisteravond de „Giornale d'Italia" o.m. het volgende „De Amerikaansche boodschap betbekent een nieuw kapittel van de door Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, uit gaande aanvalspolitiek tot omsingeling van Duitschland en Italië. Met het oog op dit feit moet het vol gende worden vastgesteld: Italië kan Roosevelt geen enkel moreel of politiek recht toekennen voor een in terventie in de Europeesche geschillen. Roosevelt probeert heel openlijk door een afleidingsmanoeuvre zijn ruatie in een don ker avontuur te storten om zijn mislukkin gen op binnen!andsch politiek gebied te bemantelen. Het is tot de oorlogscoalitie der groote mogendheden toegetreden'. Wat men in zijn boodschap niet vindt, is eerlijke wil den vrede en de orde op de wereld te die nen. Roosevelt vormt zeer zeker niet de geheele Vereenigde Staten. Tusschen de zen man, dien de geschiedenis zal reke nen onder de „meest verderfelijke persoon lijkheden" en de massa van het Ameri kaansche volk, dat hij met zijn ongetro- leerde initiatieven terroriseert, gaapt een diepe kloof. Zonderling is ook de lijst, welke Roo sevelt heeft opgesteld van de landen, aan welke Italië en Duitschland een garantie zouden moeten verstrekken. Deze lijst heeft slechts ten doel den indruk te wek ken van een geweldig gevaar, dat tegen al die landen gericht zou zijn, die op een of andere wijze zouden /deelnemen aan de omsingeling der totalitaire staten door de groote plutocratieën. Inderdaad vindt men in de lijst de namen van landen, die Italië steeds als vrienden heeft beschouwd en nimmer als vijanden zal aanzien." Een ander Italiaapsch -biiad de „Regime Fascista" noemde de „propaganda-actie van Roosevelt" een „encycliek van Wil son II". Het blad schrijft: „Dit document devalueert zich zelf door de wijze van zijn verspreiding en den toon, waarin het gesteld is. Niemand, doch Duitschland en Italië in de laatste plaats, wenscht een oor log. In de actie van Roosevelt schuilt de typische Angelsaksische huichelarij, want een oorlog dreigt de wereld slechts, omdat er staten zijn, die weigerden terug te ge ven, hetgeen zij ten onrechte hebben of datgene uit te leveren, waartoe zij zich verplicht hadden Gedurende den niet korten tijd van zes tien jaar van zijn ontwapening is niet een enkele der gerechtvaardigde en verstan dige eischen van Duitschland ingewilligd. Men heeft het veeleer, juist omdat het zon der wapens was met verachting en hoog moed geantwoord en daarom is midden in vredestijd de ongehoorde inval in het Roer gebied door het „democratische" Frank rijk mogelijk gemaakt. Net zoo is het met Italië gesteld. Het blad eischt dan, dat Roosevelt liever moet zorgen voor de vervulling der door Frank rijk tegenover Italië afgelegde, doch nim mer nagekomen koloniale beloften/, en moet zorgen en bewerken, dat Duitschland de dit land wegens de niet.nakoming der heilige punten van Wilson" ontnomen ko loniën worden teruggegeven. Een eigenaardig geheugenverlies heeft zich meester gemaakt van den grooten democraat. Roosevelt, wanneer hij spreekt over een bespreking der practische midde len tot den wereldhandel. Hij moet zich herinneren dat het juist de Vereenigde Staten zijn geweest die als eerste mogend heid de hoogste belemmeringen heeft in den weg gelegd aan het internationale ruilverkeer. Italië en Duitschland zullen gemeenschappelijk een waardig antwoord geven op het zonderlinge document. De vrije golven van 413 en 356 m verworven. Te Montreux is gedurende de laatste we ken een internationale radioconferentie ge houden, ter toekenning aan de Europeesche staten van frequenties voor hun radio om- roepstations. Alle Europeesche landen wa ren op deze conferentie vertegenwoordigd. De Nederlandsche delegatie heeft op de con ferentie de gedragslijn gevolgd, die vóór den aanvang daarvan met instemming van alle instanties die bij den omroep in Neder land betrokken zijn, door de Nederlandsche regeering was vastgesteld. Deze gedragslijn heeft er toe geleid, dat Nederland zich ver worven heeft de vrije, d.w.z. niet gedupli ceerde golven van 413 en 356 m, waarmede een voor de behoeften van den Nederland schen omroep voldoening schenkend resul taat is verkregen. Dit beteekent, dat de golf van Jaarsveld practisch onveranderd blijft en de golf van Hilversum ruim 150 kc/s of 17 kanelen is verbeterd. Het nieuwe Belgische kabinet,dat de heer Pierlot vormde, is al weer ter ziele. Het was, zooals gister gemeld, wederom een „nationaal" kabinet, bestaande uit roomsch-katholieken, socialisten en libera len. Gisteravond vond te Brussel echter een socialistisch partijcongres plaats en dit nam onverwachts een motie aan (met 310.000 te gen 248.000 stemmen), waarin werd gezegd, dat men het nieuwe kabinet niet kon steu nen! De meerderheid der socialistische par tijgangers wenscht in de oppositie te gaan, blijkbaar omdat de partij bij de jongste ver kiezingen nogal wat verliezen leed. Ook voor de socialistische ministers kwam deze uitspraak als een verrassing. Ze had den verwacht, dat het congres hun toetre ding tot het kabinet-Pierlot wel zou goed keuren. Er bleef nu niets anders voor hen over dan hun toezegging in te trekken. Vanochtend verwachtte men te Brussel, dat Pierlot nu een liberaal-roomsch-katho- liek kabinet zal vormen, waarmee hij nog vandaag hoopte gereed te komen. Hedenmorgen vroeg is in haar woning te Amsterdam, op den dag van haar 89sten verjaardag, overleden mevrouw Theo MannBouwmeester. Toen men haar van morgen vroeg wilde wekken, bleek zij kort tevoren te zijn overleden. Havas meldt uit Madrid: De geheele divisie Littorio is te Alicante geconcentreerd en men verwacht, dat de manschappen binnenkort naar Italië scheep zullen gaan. De andere Italiaansche strijd krachten in Spanje, de zwarte, groene en roode pijlen zijn geconcentreerd te Almansa, Alicante, Almeria en Albacete. Het opper commando bevindt zich nog te Lograno. Havas meldt uit Berlijn: Het Duitsche eskader, bestaande uit twee slagschepen, twee kruisers, twee divisis torpedobooten, en drie flottiles onderzeeërs heeft heden de havens van Kiel en Wilhelmshafen verlaten voor de aangekondigde oefenreis van een maand naar de Spaansche wateren. De een heden zullen in de Noordzee bij elkaar wor den gevoegd en in formatie zal naar de Spaansche wateren worden gevaren. Reuter meldt uit Gibraltar: Spaansche troepen, welke uit La Linea waren vertrok ken om deel te nemen aan een overwin ningparade te Sevilla, zijn teruggekeerd en ondergebracht in twee scholen, welke voor kazernes zijn ingericht. Verder wordt ge meld, dat een detachement cavalerie te San Roque, acht kilometer ten Noorden van La Linea, is aangekomen. (Van onzen P a r jj s c h e n correspondent.) Parijs, 16 April. De politieke gebeurtenissen der jongste weken hebben de wereld wederom in een toestand van zenuwachtigheid gebracht. En waar er geen actie is zonder reactie, rijst de vraag: hoe reageert Parijs? Men is licht geneigd den huidigen toe stand te vergelijken met dien der Septem berdagen van het vorige jaar. Ten onrech te. Want toen overheerschte hier, ondanks de mobilisatie-maatregelen, die van ver dere strekking waren dan de thans getrof fen voorbereidingen, de meening, dat alles nog ter elfder ure in der minne zou wor den geschikt. Er viel na München 'een groo te opluchting en een zeker optimisme te constateeren, ten spijt van de fulminaties der pers van de oppositie. Men had nog wel eenige fiducie in den goeden wil van Duitschland en Italië, een vertrouwen, dat thans ten eenenmale ontbreekt. Naar het ons voorkomt is hoofdzakelijk uit dat ge brek aan vertrouwen de sombere stemming, de sfeer van malaise te verklaren, welke te Parijs heerschen. In bijkans alle kranten en onder alle la gen van het volk hebben we dit pessimisme de laatste dagen waargenomen. Men ziet de toekomst hier donker in, waarom het te verhelen? Met wie men ook praat, de re deneering is altijd eender. Deze, dat elke onderhandeling tusschen partijen naast recht en redelijkheid de wederzijdsche goe de trouw veronderstelt en eischt. En waar na de ervaringen der laatste maanden het geloof aan die goede trouw volkomen af wezig is, zien de Franschen weinig heil meer in onderhandelingen. Te minder, om dat men algemeen van gevoelen is, dat de grens der concessies reeds werd bereikt, zoo niet overschreden. Langs deze lijnen beweegt zich ook de buitenlandsche politiek der Fransche regee ring. In nauwe samenwerking met Enge land, dat men hier dag aan dag bezweert om toch den dienstplicht in te voeren, zoekt men zijn bondgenooten. En het Fransche volk staat daarin geheel achter zijn gou vernement. De oppositie heeft haar aanval len gestaakt, ook tegenover George Bon net, die in dat kamp anders allerminst persona grata is. Dat is het eenige ver blijdende teeken: het gevaar, 't welk van buiten de grenzen dreigt, heeft der ver deeldheid binnen de grenzen voorloopig het zwijgen opgelegd. Intusschen zou het onjuist zijn het voor te stellen alsof Frankrijk thans neerslach tig bij de pakken zit. Dat is niet het geval, men is kalm, vastbesloten en zeker van zichzelf. Men gebruikt geen groote woor den, kent geen felle perscampagnes, men hamstert niet. Gisteren is weer begonnen met de uitdeeling van zand, dat thans in zakken wordt afgeleverd. De distributie van gasmaskers aan de burgerlijke bevolking loopt ten einde; reeds is de Parijsche ban- lieue aan de beurt. Bij de spoorwegen en andere staatsdiensten worden voorbereidin gen getroffen ter evacuatie der bevolking, en bij deze toebereidselen wordt dankbaar gebruik gemaakt van de in de September dagen opgedane ervaring. Opnieuw ver schijnen de aanplakbiljetten met aanwij zingen betreffende plaats en „capaciteit" der schuilkelders tegen gevaar uit de lucht aan de muren. In een paar buitenlandsche kranten la zen wij tot onze verbazing, dat Frankrijk thans „oorlogszuchtig" zou zijn. Niets is minder waar. We spreken dagelijks Parij- zenaars, lezen minstens tien van de meest verschillende bladen per dag en streven naar objectiviteit. Welnu, van „oorlogs zuchtigheid" is, uitgezonderd dan bij enkele militante sprekers en schrijvers, die aan den meest extremen kant staan en wier woorden niemand zonder een korrel zout neemt, werkelijk niets te bespeuren. Ner gens, ook niet bij de Fransche regeering. Van een gedeeltelijke mobilisatie, zooals die in de Septemberdagen werd gelast, is mo menteel nog geen sprake. Men zal die tot het laatst uitstellen, niet omdat de regee ring den toestand minder ernstig acht dan in September, doch om elk verwijt van pro vocatie te ontgaan. En vandaag is het weer Frankrijk, dat het eerst zijn algeheele in stemming betuigt met het vredesplan van president Roosevelt. Uiterlijk gaat het leven zijn gewonen gang. Van nervositeit kan moeilijk worden gesproken, de spanning duurde te lang en schijnt uitgewerkt. Natuurlijk heerscht er onzekerheid, doch die houdt niemand van den dagelijkschen arbeid. Integendeel schijnt ze dien op te stuwen. Het is meer dan een geste, dat de vakvereenigingen, waarvan er toch nog vele onder communistische leiding staan, hebben besloten om op den eersten Mei, den officieelen feestdag van den ar beid, geen vacantie te houden, zooals te doen gebruikelijk was, en den dertigsten April, die op een Zondag valt, dan maar feest te vieren. Een jaar of wat geleden zou er een revolutie voor noodig zijn ge weest. Parijs is pessimist. Ook zonder de som bere profetieen, waaraan eenige voorspel lende geesten zich wagen. Maar daarnaast bewaart het een bewonderenswaardige kalmte, waarmede men den toestand zon der vrees onder oogen ziet, een discipline, welke zich uit in den arbeid, die geen sta kingen en uitsluitingen meer kent. We zijn vanmiddag langs de Are de Triomphe du Carrousel en langs den tuin van het Palais Bourbon gewandeld. Daar bloeien thans de tulpen en hyacinten, waar van de 82000 bollen door bet centraal Bloembollencomité te Haarlem in Octo ber van het vorige jaar den minister-pre sident Daladier als dank voor zijn vredes werk te München werden aangeboden. De natuur heeft zich vernieuwd en Frankrijk heeft zich vernieuwd. En als ieder volk zoo gevoelig is voor de taal van lente en bloe men als het Fransche, en zoo de vrijheid en den vrede mint, zal deze sympathieke daad der Nederlandsche bollenkweekers een gelukkiger aera inluiden. En de weder komst van het spreekwoordelijke Fransche optimisme, dat nu in pessimisme is ver keerd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1