MIDDELBURGSCHE COURANT OPENBARE VERGADERING Waarom Stemmen wij Liberaal? (&GOESCHE COURANT temt alleen L.ONDERDIJKno. I van lijst 4 Roosevelt's boodschap een „schunnig pamflet" genoemd. Hitier roept den Rijksdag ieen. Groote instemming in de democratische landen. door J. M, van Bommel van Vloten. Prins Bernhard bij de Padvinders. Pierlot heeft een nieuwe Belgische regeering gevormd. hedenavond 8 15 uur in „St. Joris" Middelburg Men acht zich te Berlijn beleedigd door de vredespoging van den president der Ver. Staten. Rome reageert echter lang zoo fel niet en schijnt een antwoord te willen geven, tiat een mogelijkheid van onderhandelingen openlaat. Rome ¥neemt een betrekkelijk afwijzend standpunt in. Buiten Duitschland en Italië wordt het initiatief van Roosevelt warm toegejuicht V ;o ver luiden kunt ebben, nen te ;1 van er nu /inden het Igt erg Ier het |oedsel, zonder j en de frerten- ]ei zich lang I Daar- J vormt tweede groter et aan in, hoe 1 ieder- mach- klein, |middel dat tn dan ra komen, at één Iterven gen el- gebrui- uwtjes- an dan (te ont- hert [cte te met dat een zo'n l>os te drin- wordt werd lengte wer- ten re ikte h(j 21 cm |k werd afge- i glad ve op- Izouden Ichuurd In was, pnd, als rond leilijker, jiopzaag ag voor iroeven JDagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. ■«Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; >te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. -Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er> Goes 18 ct. 17 APRIL 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. m Advertentiën 30 ct per regel, ingezondere- mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. -6 regels, 75 cent, bi| vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 c4 Voorzitter van de Centrale Zeeland van de Liberale Staatspartij. Als voorzitter van de Centrale Zeeland der Liberale Staatspartij heeft men mij ver zocht een kort woord te schrijven aan den vooravond van de verkiezingen der Provin ciale Staten. Ik wil gaarne aan dat ver zoek voldoen, al ben ik mij er van bewust, dat het schrijven van een opwekking aan den kiezer om zijn stem op één bepaalde partij uit te brengen voor iemand, die in een der kieskringen als lijstaanvoerder fun geert, zijn bezwaren heeft. Zoodanige op wekking vestigt zoo gemakkelijk den in druk dat men pleit voor eigen persoonlijk belang, voor het behoud van de positie, welke men in het politieke leven van ons gewest nu eenmaal inneemt. Zeker, de verkiezingen hebben onge twijfeld een persoonlijk karakter; maar vèr boven dit karakter uit gaat de poli tieke beteekenis van den verkiezingsdag: de strijd, die Woensdag a.s. gestreden zal worden is bovenal een strijd der be ginselen! Daaraan ontleen ik het recht voor mij in mijn bovengenoemde kwaliteit tevens een plicht aan het tot mij gerichte verzoek te voldoen. Ik zeide reeds: de stembusstrijd van Woensdag a.s. is een strijd van beginselen. Daaruit vloeit voort dat mijn woorden thans niet gericht zijn tot al diegenen, die bezield met een eigen vaststaande le vensovertuiging zich krachtens die over tuiging geroepen gevoelen hun stem uit te brengen op een andere partij dan de Libe rale Staatspartij. Ik respecteer hun levens overtuiging, gelijk zij ook, naar ik verwacht en althans veronderstel, de mijne eerbiedi gen: gelukkig is dat in ons vrije „demo-li berale" Nederland nog mogelijk. Maar naast al diegenen, wier stem reeds thans door het eigen, wei-bewuste beginsel, bepaald is, zullen er nog talloos vele kie zers zijn, die nog geen beslissing genomen hebben omtrent de keuze, waarvoor zij a.s. Woensdag zullen zijn geplaatst. En dat is ook wel begrijpelijk. Hoevelen zijn er niet, die in de moeilijke dagen welke wij thans doorleven, volkomen in beslag genomen worden door de zorgen voor eigen bestaan en eigen gezin? Hoevelen zijn er niet, die door een overvloed van verkiezingsleuzen en -beloften, de uitoefening van het stem recht zien als een moeilijk en schier onop losbaar probleem, of, die, omgekeerd, er niet de minste belangstelling meer voor hebben? Het een is niet noodig en het an der bepaald fout: men kan zeer wel den weg vinden, als men zich de moeite wil ge ven, en dit laatste is plicht, omdat er zoo veel op het spel staat, juist tegenwoordig. Ik zal een poging wagen om in kort be stek datgene wat mij het meest wezenlijke lijkt voor den aanstaanden stembusstrijd, weer te geven door het stellen en tegelijk beantwoorden van eenige vragen: Hoe wenscht Gij de verhouding tusschen den staat en het individu? Moet de staat een allesoverheerschende, dictatoriale macht bezitten, waaraan al het menschelijk stre ven en alle menschelijke arbeid onderwor pen wordt, öf moet de staat, de vrijheid latend aan persoonlijk initiatief en aan de ontplooiing van eigen kracht, slechts op voedend, leidend en regelend te werk gaan? Wanneer Gij met mij overtuigd zijt dat de staat er is voor den mensch, en niet de mensch alleen en uitsluitend werkzaam moet zijn voor- en ondergeschikt aan, den staat, stemt dan niet op de N. S. B..' Hoe staat Gij tegenover den klassenstrijd En hoe denkt Gij over de gevolgen van dien strijd op het politieke leven? Waaraan geeft Gü de voorkeur: aan staatsexploi tatie of aan den particulieren bedrijfsvorm? Wanneer Gij met mij van oordeel zijt dat niet strijd, maar samenwerking de grond slag vormen moet voor een gezond bedrijfs leven, en tevens dat door den klassenstrijd het groepsbelang een veel te groote en ver derfelijke rol is gaan spelen in ons politie ke leven, dat de particuliere bedrijfsvorm verre de voorkeur verdient boven ambte lijke en bureaucratische staats-exploitatie, stemt dan niet op de S. D. A. P.! Hoe staat Gij tegenover het dusgenaam de „positieve Christendom" der laatste ja ren? Wanneer Gij met mij er voorstander van zijt, dat de godsdienstige overtuiging van den staatsburger uit al zijn daden zal spreken, maar tevens met mij een tegen stander zijt van het op zoodanige wijze dooreenmengen van godsdienst en politiek, dat de politiek doet wat aan den godsdienst, de godsdienst wat der politiek voorbehou den moet blijven, en wanneer Gij dan ver volgens van oordeel zijt, dat door het tot standkomen in 1937 van een zg. „positief" christelijk kabinet opnieuw een even be treurenswaardige als niet-noodzakelijke scheidingslijn getrokken is in het Neder- landsche politieke leven, die de zoo hoog- noodige nationale eenheid en nationale sa menwerking verzwakt, stemt dan niet Anti- Revolutionair, niet Christelijk-Historilsch, niet Roomsch-Katholiek! MAAR: wanneer Gij voorstander zijt van vrijheid van godsdienst en van verdraagzaamheid, en daarbij erkent dat onze samenleving is opgebouwd op de beginselen der Christe lijke moraal; wanneer Gij de dooreenmenging van gods dienst en politiek verfoeit, omdat zij een aantasting is van de hoogheid van de eer ste en van de zuiverheid van de tweede; wanneer Gij den klassenstrijd verwerpt; wanneer Gij tegenstander zijt van een overmaat van staatsbemoeienis, omdat Gij met mij overtuigd zijt dat: vrijheid van bedrijf; vrijheid tot persoonlijk initiatief, en bo venal het besef, dat men verantwoordelijk is voor eigen bestaan, hun zegenrijken invloed moeten kunnen blijven uitoefenen, niet alleen op het pro ductief vermogen van ons volk, maar ook op de waarde der menschelijke persoonlijk heid, stemt dan met mij op Woensdag 19 April a.s. LIBERAAL! Ons geluk is bijna nooit wat we ons voorstellen, dat het zijn zal en wat wij betreuren, dat het niet wordt. Louis Couperus. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST ONDER KRABBENDIJKE. Twee zwaar gewonden. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur had op den rijksweg even voorbij wachtpost 24 on der Krabbendijke een ernstig auto-ongeval plaats. Een auto komende uit Hilversum en op weg voor familiebezoek naar Vlissingen is door een tot nog toe onopgehelderde oor zaak in volle vaart tegen een links van den weg staanden boom gereden. Een heer en dame die in den auto gezeten waren wer den zwaar gewond uit de auto gehaald. Na dat ter plaatse door dokter Nieuwenhuijse alhier, die spoedig ter plaatse was de eerste hulp was verleend zijn de gewonden in de boerderij van den heer A. P. Woutersen voorloopig ondergebracht. Later is de heer per ziekenauto en de dame per gewone auto naar het gasthuis te Goes overgebracht. Door de botsing werd de auto zwaar be schadigd. Na deskundig onderzoek bleek dat het ongeval niet de oorzaak was van breuk aan de stuurinrichting of iets dergelijks. Dat de botsing geweldig is geweest, bleek hieruit, dat de boom met wortels en al uit den grond was gerukt en de kruin was af geknapt. De publieke belangstelling Was zeer groot. Door de plaatselijke politie wer den nieuwsgierigen op een afstand gehou den zulks met het oog op het drukke ver keer. Nader vernemen we dat de bestuurder een hersenschudding en verwondingen aan het gelaat had, de dame een enkelbreuk, een kaakbeenbreuk en verwondingen aan het gelaat had opgeloopen. In gezelschap van een twintigtal commis sarissen van de padvindersbeweging, is Prins Bernhard op Zaterdag 15 April in een sa lonrijtuig van de Nederlandsche Spoorwe gen van Amersfoort naar Ommen gereisd, waar hij te half vijf arriveerde. De Om- mensche padvindersgroep stond bij den in gang van de padvindersboerderij opgesteld en werd door den Prins geïnspecteerd. Op de deel van de boerderij stonden een zeven tigtal dames en heeren commissarissen op gesteld en Z.K.H. liet allen aan zich voor stellen. Te vijf uur opende Z.K.H. de bijeenkomst met een korte toespraak, waarbij hij den nadruk legde op het belang van de functie van de commissarissen voor de verbreiding van de beweging, zoowel als voor het aan moedigen en het trainen van de leiders. Hierna gaf Prins Bernhard het woord aan den hoofdcommissaris, den heer Oosterlee, die in 't kort het doel van de bijeenkomst schetste en de mogelijkheden voor de ver breiding van de beweging noemde, waaraan op deze bijeenkomst bijzondere aandacht zou worden besteed, in dit verband sprak ook de hoofdkwartiercommissaris baron Kray- enhoff over de propaganda voor de bewe ging in samenwerking met de pers. Prins Bernhard nam deel aan den maaltijd, waar na te acht uur de besprekingen aan een kampvuur in de open schouw werd voort gezet. Als eerste inleidster gaf dr. Maria Mon- tessori de aanwezigen een inzicht in haar opvoedingsmethode, die op vele punten overeenstemming met de padvinderstraining vertoont. Spreekster was van oordeel, dat de training in observeeren, waarvoor het welpenspel gelegenheid biedt, reeds zou kunnen aansluiten bij de natuurlijke, door de Montessori-methode gestimuleerde ont wikkeling der zintuigen. Aan het slot van haar causerie pleitte spr. voor een nauwer contact tusschen de op haar beginselen ge baseerde opvoedingsmethode en de padvin dersbeweging. In de hierna gehouden pauze onderhield Prins Bernhard zich met verschillende com missarissen en volgde daarna de uiteenzet ting van den heer Van Binsbergen, hoofd der school van de weesinrichting Neerbosch over de padvindersgroep op het gesticht. Een belangwekkende discussie volgde, waarna te half elf de avond werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Z.K.H. vertrok hierop per auto naar Soestdijk en werd bij zijn vertrek hartelijk toegejuicht door de aanwezigen. Op den Zondag werd de bijeenkomst voortgezet. De morgenuren werden gewijd aan de z.g. padvindersaandacht en een wan deling in de Eerder bosschen. Des middags zijn weder besprekingen gehouden. De heer Van Leeuwen gaf een toelichting op de eischen, welke voor de nieuwe vaardigheids insignes „luchtbescherming" en „nationale diensten" zijn ingevoerd, de hoofdcommissa ris sprak naar aanleiding van de herziening der spelregels, welke in bewerking is, over de plaatselijke organisatie van de pan vim dersbeweging en over de op handen zijnde reorganisatie van de broederschap van oud padvinders. De bijeenkomst werd daarna te vier uur gesloten. De drie groote partijen er weer in vertegenwoordigd. Belga meldde vanmorgen uit Brussel, dat Pierlot er in geslaagd is een nieuwe re geering te vormen. Zij is als volgt samen gesteld Minister-president zonder portefeuille Pierlot; minister van landbouw: graaf d'Aspremont Lynden; minister van econo mische zaken en middenstand: Sap; ver keersmiddelen en p.t.t.: Marck; minister van koloniën: De Vleeschauwer; minister van buitenlandsche zaken: voorloopig Sou dan; minister van justitie: Soudan; minis ter van arbeid en sociale voorzorg: Wau ters; minister van openbare gezondheid Eekeiers; minister van binnenlandsche za ken: Devèze; minister van openbare wer ken: Van der Porten; minister van lands verdediging: luitenant-generaal Denis; mi nister van onderwijs: Duesberg; minister van financiën: Gutt; minister zonder por tefeuille: Jansen. Voor het ministerie voor werkloosheid zal in den loop van den dag socialistische denkbeelden aanhangen, iemand worden aangewezen. Hij zal de Het nieuwe ministerie telt vijf katholie ken, vijf socialisten, drie liberalen en drie partijloozen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Amerikaansche president Roosevelt heeft den Führer in een telegram het ver zoek gedaan, in bepaalde kwesties zijn stand punt te bepalen. De Führer acht deze aan gelegenheid zoo belangrijk, dat hij besloten heeft, het antwoord aan den Amerikaan- schen president namens het Duitsche volk in den Rijksdag bekend te maken. Daarom heeft hij den Duitschen rijksdag tegen 28 April bijeengeroepen om van deze verkla ring kennis te nemen. De strijd in het Verre Oosten CHINEESCHE VORDERINGEN OVER HET GEHEELE FRONT. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen /over het geheele front nieuwe vorderingen ge maakt. In Zuid-China hebben zij de ste den Tsengsieng en Koenjin, piet /al te ver van Kanton, genomen. In midden-Chi- na zijn eveneens stellingen veroverd, ter wijl in Noord-China, in de streek van Foesjan (Zuid-Sjansi) ook vorderingen ge maakt zijn. De Chineesche militaire woordvoerder heeft verklaard, dat de Japansche troepen bewegingen van het eene front naar het andere automatisch aantoonen, dat de Ja pansche berichten, als zou het Chineesche offensief overal mislukt zijn, onwaar zijn. Niettemin blijven de Japansche frontbe- richten melden,dat het offensief der Chi- neezen op alle fronten - is afgeslagen met zware verliezen voor de aanvallers-. SprekersDs. G. K. W1ERSMA te ^oordwolde en L. ONDERDÏJK, Lid Prov, Staten, In de pauze Politiek Cabaret, oegang vrij. Bestuur afd. S.D.AP. (Ingez. Med.) De boodschap, welke de president der Ver. Staten aan het einde der vorige week aan Hitier een Mussolini heeft gericht (men vindt den tekst op de le pagina van het 2e blad) is bij de Duitschers niet in goede aarde gevallen. De Duitsche pers overlaadt Roosevelt met verwijten en het staat vrijwel vast, dat het antwoord der Duitsche regeering negatief zal zijn. Wel heel bont maakt de „Völkischer Beobacht/er" het met zijn commentaar op Roosevelt's onderneming. Wanneer nog een nieuw bewijs noodig zou zijn geweest voor de geestelijke hulpeloosheid- der democratische Westelijke mogendheden, aldus dit blad is er geen beter dan het feit, dat zij den Amerikaanschen president Roosevelt tot haar woordvoerder hebben uitverkoren. Wij kunnen ons levendig de reacties voorstellen van onze lezers, wan neer zij het hiernaast gepubliceerde do cument doorlezen. Dat een groote natie er zich toe ver laagt een schunnig propagandapamflet' in den vorm vian een „nota" te zenden aan andere staatshoofden is toch een verbluf fende prestatie. Den oudteren onder ons echter zal dit document uit de geschiede nis van dezen tijd verdacht bekend voor komen. Zij zullen zich herinneren, dat reeds eens een Amerikaansche president met geheel overeenkomt'ige argumenten het grootste bedrog der wereldgeschiede nis heeft ingeleid. Dit lied kennen \v:j Het was de heer Wilson, die met dergelijke to nen het trouwhartige Duitsche volk ;in 1918 de wapens ontfutseld heeft, om het later, aan de conferentietafel van Ver sailles te bedriegen. Woodrow Wilson was een fantast. Franklin D Roosevelt is geen fantast, doch een mateloos eerzuchtige par tijpoliticus, die als regeeringsleider volko men faalt en zijn volk vreeselijk teleur gesteld heeft, doch niettemin voor den derden keer president wil worden. Deze drijfveer heeft hem aanleiding gegeven een paniekstemming op het gebied der bui tenlandsche politiek teweeg te brengen, welke het Amerikaansche volk moat af leiden van zijn slechte regeering en zijn eigen ernstige nooden. Het doel van het pamflet van Roosevelt aan den Führer en den Duce is volko men duidelijk: dezelfde Roosevelt, die meer dan eenige andere staatsman van den tegenwoordigen tijd heeft bijgedragen tot de verdwaasde oorlogsstiemming, welke groote deelen der wereld heeft aangegre pen, probeert thans, juist zooials eens Wilson, als vredesengel ten tooneele te ver schijnen. Wanneer Roosevelt met zijn no ta ernstig een doeltreffende uitwerking wilde bereiken, zou hij op zijn minst een wat minder aanmatigenden toon hebben kunnen kiezen. De opsomming der landen bijvoorbeeld, aan welke wij plechtig moe ten beloven, dat wij hen niet den oorlog willen aandoen, is een kwajongensstreek, welke op zijn hoogst een Joodsche „Schmok" (gewetenloos journalist) voor geestig zou kunnen houden. Volkomen zouteloos is ook zijn sommatie dat de leiders der jonge volken van Mid den-Europa juist hem, "den oorlogsophitser Roosevelt als neutraal scheidsrechter en biechtvader moeten kiezen. Vruchteloos zou het waarschijnlijk zijn het Roosevelt be grijpelijk te maken, dat de op gang zijnde afrekening tusschen de levende krachten der Europeesche vernieuwing en de stomp zinnige pogingen tot behoud, der egoïsti sche oude fronten niet door verkalkte diplomaten en uitgedroogde kroon-juristen kan worden ten uitvoer gelegd. Zelfs wan neer aan de andere zijde de wil daartoe aanwezig zou zijn. Dat dit niet het geval is, toont niets zoo ondubbelzinnig aan als deze doortrapte en toch zoo plompe pro paganda-nota. Hitier heeft de nota met Von Ribbentrop bestudeerd. Hitler, die Zaterdag te München ver toefde, heeft de boodschap van president Roosevelt langdurig besproken met den Duitschen minister van buitenlandsche za ken Von Ribbentrop. Daarbij onderhiel den ze voortdurend telefonisch contact met Mussolini en met veldmaarschalk Goering, die als gast van den Duce nog te Rome verbleef. Vermoedelijk zullen <dte antwoorden vjan IDuitschland en Italië vrijwel gelijkluidend zijn. Het kan nog wel een of twee dagen durein(, alvorens; de antwoorden worden verzonden. Hoewel de Italiaansche reacties- op Roo sevelt's boodschap lang en lang zoo fel niet zijn als de Duitsche, neemt ook Ro me een afwijzend standpunt in. In politieke, Italiaansche kringen ver klaart men eensgezind, dat de boodschap te zeer het karakter draagt van een re clamestreven dan dat men haar zou kun nen beschouwen als een ernstigen factor in de toekomstige ontwikkelingen, in staat om een internationale ontspanning te weeg te brengen. Men brengt vooral de volgende punten naar voren: le. Handelingen, die geen grondslag van ernst hebben, moeten geheim zijn en niet gepubliceerd worden met het oog op de reclame en met binnenlandsche bedoelin gen. 2e. Niet de geheele openbare meening in Amerika staat gunstig tegenover de these van Roosevelt. 3e. De lijst van landen, die waarborgen moeten krijgen, is kinderachtig. 4e. Deze lijst hoont groote onwetendheid van aardrijkskunde en geschiedenis. 5e. De boodschap is professoraal en aanmatigend. 6e. De fascistische regeering zal doen wat zij doen moet, in overleg 'met de re geering te Berlijn. 7e. De vrede is een zeer schoone zaak maar deze reclamevormen kunnen geen positieve gevolgen ivoortbreingen. Mussolini confereert met Goering, Mussolini heeft gister langdurig met Goering beraadslaagd over Roosevelt' boodschap. Te Rome nam men vanmorgen aan. dat de Duce hoewel hij bereid is negatief te antwoorden, toch de deur voor verdere onderhandelingen met Amerika wil open hoillen. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Nog wat kouder, regen of ha gelbuien, krachtige tot stormachtige W. tot N. wind. Di. 18 April. Zon op: 5 h 00; onder: 19 h 00. Licht op: 19 h 30. Maan op: 4 h 20; onder; 17 h 55. N.M. 19 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. April. Maandag 17 0.02 12.31 6.29 18.39 Dinsdag 18 0.38 13.04 7.07 19.14 Woensdag 19 1.06 13.31 7.42 19.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. April. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Maandag 17 1.47 14.12 7.28 19.53 Dinsdag 18 2.27 14.50 8.07 20.26 Woensdag 19 2.59 15.23 8.41 20.55 De boodschap van Roosevelt heeft be halve in Duitschland en Italië, overal in stemming gevonden. De Engelsche en de Fransche pers pu bliceerden gisteren artikelen, welke war men bijval voor den Amerikaanschen pre sident bevatten. Bijna alle Zuid-Amerikaansche staten hebben het departement van buitenland sche zaken te Washington medegedeeld, dat zij Rooseveits initiatief ten bate van den vrede steunen. Chamberlain en Halifax zonden ook reeds hun bijyal de wereld in, terwijl ver der gelijkluidende berichten uit Polen, Roemenië, de Baltische staten, de Scandi navische staten, kortom uit alle democra tische landen komen. Ook in de Ver. Staten zelf vond Roo sevelt's oproep luiden weerklank. De reactie in congreskringen, zoo seint Havas uit Washington, is uitstekend, zelfs van de zijde van de vurigste isolationisten (mannen, die Amerika volstrekt neutr|aal willen houden), zooals Ludlow en Nye. De boodschap heeft tot op zekere hoogte de bezorgdheid der ,isola|tionisteii over de buitenlandsche politiek van den president gekalmeerd. De New Yorksche bladen laten zich over Roosevelt's boodschap gunstig uit en wijzen erop, dat het eerder een waar schuwing dan een beroep is. Zoo schrijft de New York Times, -dat Roosevelt den vrede tracht te reddendoor de dictatoren te waarschuwen» dat zij, als zij overgaan tot een daad van agressie, die den vrede in Europa en de geheele wereld bedreigt, een overweldigende meerderheid tegenover •zich zullen vinden. De Herald Tribune is ervan overtuigd dat de geheele Ameri kaansche natie den stap van Roosevelt zal goedkeuren, terwijl ook de republikein- sche Washington Post verklaart» dat het Amerlkiaansche volk met het aanbod van Roosevelt bijzonder .'ingenomen zal zijn. Na dit te elfder ure gedane beroep kan het volgens het blad niet twijfelachtig zijn, wien de schuld treft, als een ramp zou gebeuren. De Russische meening.. Havas meldt uit Moskou: De Sovjet pers publiceert de boodschap vian Roose velt, die door Moskou geheel wordt goed gekeurd, volledig. Men ziet er een edel moedige en vernuftige geste in,, die be antwoordt aan het gevoelen van iederen fatsoenlijken mensch. Men gelooft niet, dat de beide dictatoren een bevestigend antwoord zullen geven, doch men is van meening, daft Roosevelt® (stap nuttig is, omdiat hij openlijker en duidelijker dan ooit aantoont, hoe groot de bedreiging is, die op de wereld drukt, hetgeen, naar men hoopt, een heilzame reactie zal bespoedi gen. Verder merkt men op, dat Roosevelt zijn oproep een (vorm gegevein heeft, waarvan de dictatoren niet kunnen zeg gen, dat hij beleedigend is. Kalinin heeft -als voorzitter van het presidium van den hoogsten Sovjet der Sovjet-Unie een telegram gericht aan pre sident Roosevelt, luidende: „Be acht het mijn aangenamen plicht U mijn hartelijke gelukwenschen te doen geworden en de uitdrukking van( diepe sympathie met den nobelen oproep, dien gij hebt gericht tot de regeeringen van Duitschland en Italië. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat Uw initiatief het meest vurige antwoord zal vinden in de harten der volken van de Sovjet-Unie die oprecht verlangen naar behoud van den 1 algemeenen vrede."

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1