Wij moeten slagschepen bouwen Lente. ZEELAND. MIDDELBURG. „Zonder liberalisme heeft Nederland geen toekomst. Prinses Beatrix-brug. GOES. WALCHEREN. HIUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERK EN SCHOOL. Voor de verdediging van ons Indië zijn ze onontbeerlijk geworden. Een krachtig pleidooi van vice-admiraal Quant. Rede ven den heer H. Groenewout. LANDBOUW. „Er is maar een God, en Mussolini is zijn vijand". De "nieuwe brug, vormende de verbinding tusschen Rotterdamsche Kaai en Rouaan- sehe Kaai en tot stand gekomen na verwij dering der vroegere zoogenaamde „Bateau- porte" doet aldus schrijven B. en W. aan den Raad reeds geruimen tijd als zoo danig dienst doch een naamgeving bleef tot heden achterwege. B. en W. meenen in den geest van den Raad te handelen door voor te stellen, om, aansluitend bij de hier en daar, ook in de pers, naar voren geko men gedachte bedoelde brug te vernoemen naar Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix en haar mitsdien den naam te ge ven van Prinses Beatrix-brug. VERKOOP GROND. Door den hr. J. Louws is voor twee gega digden verzocht de twee laatst overgeble ven perceelen bouwgrond van het park, „de Griffioen" te mogen koopen, tegen de daar voor vastgestelde prijzen ad 2250 per per ceel. B. en W. stellen voor tot dezen ver koop volgens de daartoe destijds vastgestel de algemeene verkoopsvoorwaarden te be sluiten. Door den heer A. Jeronimus is verzocht een strookje gemeentegrond, gelegen in 't verlengde van het Glazenkaststraatje te mogen koopen. Dit grondstrookje is tot 31 December 1966 bij adressant in erfpacht te gen een canon van 1.20 per jaar. Tegen verkoop van dezen grond bestaan naar de meening van B. en W. geen bezwaren, wan neer de verkoopprijs gesteld wordt op 30. Zij stellen voor tot den verkoop te besluiten RAADSVERGADERING. De Raad van Goes zal Vrijdag 21 April a.s. des namiddags te half vijf in openbare ver gadering bijeen komen. AAGTEKERKE. Gevonden voorwerpen: een rijwlelbelastingmerk, te bevragen bij' den gem. veldwachter. AAGTEKERKE. B. en W. hebben de ver kiezing van leden van den Gemeenteraad vastgesteld op Dinsdag 13 Juni a.s. RAAD VAN OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap Van burge meester K. Fabius voltallig; 1 vacature. De v o o r z. sprak er zijn blijdschap over uit dat de heer Brand weer in zooverre hersteld is, dat bij de vergaderingen van den Raad kon bijwonen. Spr. wenschte hem een volledig herstel toe. De heer Brand dankte voor de hartelijke woorden van welkom, en voor alle blijken van medeleven door hem tijdens zijn ziekte ondervonden. Ingekomen was een request van J. Sturm, inzake het naar zijn meening ten onrechte werkzaam zijn in de gemeentelijke werk verschaffing van een zijner collega's kolen handelaars. B. en W. waren van meening dat het hoofdberoep van bedoelden persoon, land arbeider is, en hij derhalve bij werkloosheid recht heeft om in de werkverschaffing te worden tewerk gesteld. Ongeacht de bij verdienste uit handel enz. verkregen. Het request werd voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van mej. WalravenRoose om verhooging van de jaarwedde met 55 als concierge van het gemeentehuis werd op voorstel van B. en W. die met het oog op de toegenomen werkzaamheden in het gemeentehuis de verhooging billijk achtte, z.h.s. ingewilligd. De v o o r z. deelde mede, dat door B. en W. namens den Raad een krans is gelegd op het graf van wijlen dokter W. Bal oud gemeentegeneesheer. Van mevr. Bal Groenveld was een schrijven ingekomen in houdende dankbetuiging voor de betoonde deelneming. Door den Chr. Best. Bond werd verzocht om aan de werkloozen een verlenging van den kolentoestag van vijf weken toe te staan, omdat eenigen tijd in rijkswerkver schaffing is gewerkt, en het rijk ook ko- lentoeslag doorbetaald. De hr. B r a n d gaf in overweging den toeslag in natura te verstrekken. Besloten werd aan het ver zoek te voldoen voor dit jaar. Van den heer Z w e m e r was bericht in gekomen, dat hij zich wegens voortdurende ongesteldheid genoodzaakt ziet om ontslag te nemen als lid van den Raad. De v o o r z. zeide dat de Raad het zeer betreurt dat den heer Zwemer om deze re den heeft moeten bedanken. Besloten werd om hem schriftelijk dank te zeggen voor het vele werk in het belang der gemeente verricht en voor de aangename samenwer king. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid den heer S. Louwerse, wer den door de heeren Brand en Van Liere onderzocht en in orde bevonden, waarna tot zijn toelating kon worden besloten. De algemeene politieverordening werd gewijzigd betreffende het houden van wil de dieren en het dienst nemen bij de brand weer. De kernploeg bij de brandweer zal worden uitgebreid (in verband met het aan brengen van meer brandkranen) met en kele personen buiten de kom der gemeente, doch wonende in de omgeving van de aan gelegde brandkranen. Vastgesteld werd de rekening 1938 van den vleeschkeuringsdienst. Het batig saldo, bedragende het vorig jaar 628, is gedaald tot 136. Een wijziging in de verordening van den vleeschkeuringsdienst werd tot de volgende vergadering aangehouden. Vastgesteld werd een exploitatie-verorde ning óp het bouwen in het- complex Duin weg van het uitbreidingsplan. De heffing in eens werd vastgesteld voor eiken m2 te bebouwen oppervlakte en be draagt 1.74 per m2 aan het wegje van S. Wondergem (hier mag slechts aan één zijde gebouwd worden) en 0.87 per m2 aan de overige wegen. Het is de bedoeling dat van deze eventueele ontvangen gelden een fonds gevormd zal worden, waaruit stratenaanleg etc. kan worden bekostigd. Aan het bestuur der Bijz. School werd een voorschot voor 1939 verstrekt van 1141. Vastgesteld werd de eindvergoeding aan de Bijz. School, bedragende 908 over 1934 tot en met 1937. Van het bestuur der Bijz. School was een verzoek ingekomen om op grond van art. 72 der L.O.-wet gelden beschikbaar te stellen voor verandering van inrichting der lokalen bestaande uit het bouwen van een steenen muur tusschen 2 lokalen en het aanbrengen van plafonds in twee lokalen. De begrooting hiervan bedraagt 457. B. en W. zijn van meening dat hetgeen hier gevraagd wordt, noodzakelijk is en stelden voor deze gelden beschikbaar te stellen. Al dus besloten. Bij de rondvraag vroeg jhr. v. Adrichem Boogaart of het in het belang van het vei lig verkeer zou zijn dat de autobussen vaste stopplaatsen hebben. De v o o r z. zeide, dat er wel vaste stopplaatsen zijn, doch dat zeer waarschijnlijk ten gerieve van de eventu eele reizigers, hieraan niet altijd de hand wordt gehouden. BRESKENS. Gister zijn gegund de op 12 dezer aanbestede werken aan het Zwembas sin in de Nieuwe haven. Het werk viel ten deel aan den laagsten inschrijver, den heer W Jacobs, aannemer, alhier, voor een to taal bedrag van 1358. Benoemd met ingang van 15 April tot gemeente-veldwachter van Spijkenisse, de heer P. C. Babijn, marechaussee, alhier. BIERVLIET. De bruto-opbrengst van den bazaar ten bate van het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk bedraagt 650. De druk van den internationalen toestand was voor al des Dinsdags duidelijk merkbaar. De heer F. Cuelenaere heeft ontslag genomen als commandant van de luchtbe scherming. De heer H. v. d. Vijver Jr. plaatsverv. commandant, werd in zijn plaats benoemd en de heer M. Maas werd plaatsver. commandant. Bij de gisteren te Utrecht voortgezette examens ter verkrijging van het diploma liplezen, vanwege de vereeniging tot bevor dering der belangen van slechthoorenden, slaagde mej. N. Bosschaart te 'Middel burg. De redactie van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" was zoo vriendelijk ons boven staande afbeelding te leenen. Zij stelt voor het nieuwe postkantoor, dat te Zieriksee door den Rijksgebouwen dienst gezet zal worden. Wij stellen er prijs op deze afbeelding hier te kunnen geven, omdat daaruit eens te meer blijkt, dat er bij den Rijksgebouwendienst gezonde opvattingen op dit terrein blijken te bestaan, namelijk, dat men in een stadje van het karakter van Zieriksee niet maar een modern-kubistisch of niet-kubistisch glas, beton en staalding neer mag plakken, maar dat met het geheele stedelijke aanzicht overal, en dus ook daar, terdege rekening gehouden dient te worden. Onze indruk is, dat zulks hier geschiedde, en dat dit nieuwe postkantoor, zonder namaak-ouderwetsch te zijn, zich niettemin in zijn gelukkige vormgeving aesthetisch bij de sfeer van dit oude stadje volkomen aanpast. Gisteravond was door de Kon. Ned. ver eeniging „Onze Vloot" een vergadering be legd in de „Doelen" te Rotterdam. In deze bijeenkomst, die zeer druk bezocht werd, hield de oud-vice-admiraal L. J. Quant een rede over de maritieme verdediging van het Nederlandsche Imperium. Spr. zette o.m. met grooten nadruk uit een, dat in verband met de politieke en militaire ontwikkelingen van den laatsten tijd, Nederland beslist en zoo gauw moge lijk zal moeten overgaan tot den bouw van snelle slagschepen ter beveiliging van Oost- Indië. Een onverbiddelijke noodzaak is hier aanwezig, aldus spr. Uit een militair oogpunt beschouwd zijn deze slagschepen trouwens al lang ge- wenscht, als gevolg van de snelle ontwikke ling van het vliegwapen i.e. de zware bom menwerpers. Zij zijn de eenige schepen die als het ware immuun z ij n tegen dit nieu we gevaar. Doen wij dit, dan hebben wij gedaan wat wij konden, zoowel moreel als ten opzichte van de plaats die wij innemen in de rij der zeemogendheden met groote koloniale be zittingen aldus spr. Doen wij het niet, dan onttrekken wij ons in werkelijkheid aan de dan in schijn of slechts in woorden verkon digde zelfstandigheidspolitiek. Dit alles zal geld kosten doch zonder groote offers te kunnen brengen kan in dezetijden geen enkel land meer aanspraak maken op zelfstandigheid. Thans geldt al leen macht; het recht heeft helaas groo- tendeels afgedaan. Dat wij het personeel niet bijtijds gereed zouden kunnen hebben is een uiting van minderwaardigheid die niet genoeg kan worden veroordeeld maar nog erger wordt het als men ten lange leste durft zeggen: „Ik begrijp de noodzakelijkheid wel, doch het is nu toch te laat en als het dat niet is is het niet noodig. Het is bijna niet te geloo- ven dat dat een argument zou kunnen zijn. Waar blijven de stemmen uit het Nederlandsche volk en niet te vergeten uit de meest belanghebbende krin gen: de groothandel en in dustrie, die in het jaar 1914 onder lei ding van den heer Van Aalst en vele ande ren, toen zoo krachtig hebben geholpen den doorslag te geven om de regeering tot het besluit te brengen het vlootplan 1912 met de groote schepen in behandeling te ne men? Door het uitbreken van den wereldoor log is het daarbij gebleven doch het geld was als het ware aangeboden. Het kan nooit te laat zijn, om aan een noodzakelijke uitbreiding te beginnen en vooral in het Oosten is voor ons de kans, om nog bijtijds gereed te zijn groot, omdat de meest waarschijnlijke aanvaller voorloopig nog zijn handen vol heeft met andere conflicten en doordat de Philippjjnen nog in handen van Amerika zijn, dat daarin nog wel den tijd zal blijven die voor den bouw onzer schepen noodig is. iïen wachte er dan ook geen moment mee om daartoe over te gaan. 75 procent van de aanbouwkosten vloeien als loon in Nederlandsche zakken terug, het vraagstuk der werkloosheid wordt daardoor sterk ten goede beïnvloed. Admiraal Quant eindigde met het uit spreken van de hoop, dat er spoedig een drang van binnen uit zal gaan om de re geering, die voor deze moeilijke beslissing staat, te overtuigen, dat het geheele of grootste deel van het Nederlandsche volk accoord gaat met de consequenties van de uitgesproken zelfstandigheidspolitiek en de daaruit voortvloeiende finantieele gevolgen ieder naar zijn vermogen zal willen helpen dragen. Spr. eindigde met de woorden: „leve het vaderland, leve ons geliefd Oranje-huis". a Vrijdagavond sprak de heer H. Groene wout voor de afdeeling Goes van de Libera le Staatspartij. De voorzitter de hr.' J. M. v a n B o m- mel van Vloten opende de verga dering met een herinnering aan het ant woord van prof. Telders, toen men hem wees op de moeilijkheden aan het voorzit terschap van de liberale staatspartij, dat hij die taak toch zou aanvaarden, omdat in zijn gemoed diep geworteld was, de liberale le vensovertuiging, en deze de grootste waar borg biedt voor geestelijke vrijheid en een welvarend volksbestaan. Spr. onderschreef deze woorden en wees er voorts op, dat de verkiezingen voor de provinciale Staten een politiek karakter dragen, mede omdat deze de leden der Eerste Kamer kiezen. De pro vinciale Staten vergadering kenmerkten zich steeds door een geest van welwillende samenwerking, waarvan spr. alleen twee le den moet uitsluiten, wier optreden onmatig, mislijdend en demagogisch is. Spr. besloot zijn inleidend woord met een opwekking, volgende week liberaal te stemmen. Dehr. Groenewout zeide bij de vórige verkiezingen even stilgestaan te hebben bij de reclameplaat voor Antoon Mussert, waarop beweert werd: „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer". Dan, aldus spr., hing Nederlands toekomst wel aan een zijden draad, aan één sterfelijk mensch. En hij kwam, door de zen zin op zijn titel van deze rede: „zonder liberalisme heeft Nederland geen toekomst meer". Spr. schetste den moeilijken huidi- gen toestand, met zijn internationale span ningen, groote werkloosheid, verarming, waardoor velen het geloof aan de toekomst verliezen. Er zijn er, die met een plan in der. zak loopen, als b.v. het plan van den arbeid, doch dit zijn plannen van menschen, die wel idealen hebben voor de toekomst, maar geen ondervinding van de werkelijk heid hebben, die het regeeren nog moeten leeren. Spr. schetste dan, hoe de wereld tot welvaart kwam, 'door de toepassing van de groote liberale gedachte: een vrije uitwisse ling van goederen en diensten. Spr. haalde daarbij de groote figuur aan van Prins Wil lem van Oranje, den vrijheidsheld, die zich verzette tegen eiken druk; die, ongeacht zijn eigen godsdienstige overtuiging, onge acht dat hijzelf van katholiek protestant ge worden, en terwijl de katholieken de pro testanten vervolgd hadden, toch het schild ophief voor de katholieken toen de pro testanten tegen hen optrokken. Deze groo te vrijheidsgedachte is altijd het kostbaar ste bezit geweest van ons volk. Deze vrij heid heeft ook tot vele verschillen aanlei ding gegeven, tot tallooze godsdienstige, politieke en andere richtingen, en al dient hier ingegrepen te worden als de strijd der partijen zoo scherp zou worden, dat zij de volkskracht zou% ondermijnen, men moet ze toch niet allen, gelijk het nationalisme wil, gelijkschakelen in één partij. En die is ook in wezen niet mogelijk, want niets is gelijk, zelfs aan een boom zijn niet twee gelijke bladen. Het zoeken naar nieuwe richtingen, het zoeken naar telkens nieuwe, volmaak ter vormen om zijn gedachten te verwezen lijken, getuigt op zichzelf reeds van een geestelijken groei en een kracht die de toe komst waarborgt. Maar bij al deze verschei denheid dient men te waken, dat de groote lijnen niet uit het oog verloren worden. Spr. wees dan op het groote Nederlandsche Staatstuk, de grondwet van Thorbecke, die bijna 100 jaar oud is, en waarin ook de groote vrijheidsgedachte op alle punten werd vastgelegd. Spr. schetste verder, hoe men, van alle kanten, wanneer het gaat om groote dingen, voor de vrijheid pal staat. Spr. haalt daarbij uitingen van minister Colijn aan, en wijst ook op een verkiezings biljet van de S.D.A.P., waarop met groote letters de w.oorden „vrijheid" en „demo cratie" staan. Spr. maande eerst een biljet van de liberalen te zien want dit zijn de groote beginselen van het liberalisme, met daarnaast hun trouw aan het oranje-huis. En ook de S.D.A.P. gaat steeds meer de waarde van het huis van Oranje voor ons volk beseffen, gelijk blijkt uit de redevoe ringen van hun voormannen. Spr. zet dan de beteekenis van het woord „democratie'' uiteen, het gelijke recht van eiken vrouw en eiken man, mede vastgelegd in het al gemeen kiesrecht, dat reeds door Thorbecke binnen den tijd van een eeuw voorzien werd. Nadat nu een korte pauze was gehouden herinnerde spr. aan de woorden van Hitier in zijn Januarï-rede: „als Duitschland niet meer uitvoert, moet Duitschland sterven" Spr. zou zeggen, welnu, dat kan. Begin met meer in te voeren, ook uit Nederland, dan kunnen ook wij meer in Duitschland koo pen. En deze grootere in- en uitvoer zal de werkloosheid opheffen, door toename der productie, van het vervoer, den handel. De wereld is juist in wanorde geraakt door het verlaten van den vrijhandel, het streven naar zelfvoorziening. Spr. schetste daarbij hoe het verlaten van den vrijhandel weer tot gevolg had, dat 's binnenlands tal van andere vrijheden aan banden gelegd moes ten worden en een algemeene verarming tengevolge had. Spr. critiseerde vervolgens het steeds meer ingrijpen der regeering in de vrijheid van het bedrijfsleven door ves tigingswetten en het bindend-verklaren van collectieve ondernemers- en arbeidscontrac ten, waardoor men steeds weer het vrije ontwikkelingsproces der maatschappelijke krachten aan banden legt. Als men die krachten sloopt, neemt men ook de moge lijkheden weg voor den groei naar een be tere toekomst. Spr. betoogt daarom, voor meer krachten te zorgen die in de kamers voor de vrijheden van ons volk pal staan en daarom op 19 April a.s. liberaal te stem men. De voorzitter zegde in zijn sluitings woord den spreker dank voor zijn rede, waarvan de kwaliteit zijn verwachtingen nog had overtroffen. En evenzoo overtrof het aantal belangstellenden zeer verre zijn verwachting. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat zijn verwachtingen evenzoo overtroffen zullen worden bij de komende verkiezingen. STIERENKEURINGEN EN KEURINGEN VAN VROUWELIJK FOKVEE IN 1939. De Provinciale Commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zee land en een Inspecteur van N. R. S. zullen in 1939 keuringen houden van Stieren en Vrouwelijk Fokvee op de navolgende plaatsen Wolfaartsdijk, Maandag 24 April; Wis- senkerke, Maandag 24 April; Zoutelande, Dinsdag 25 April; Aagtekerke, Dinsdag 25 April; Serooskerke Dinsdag 25 April; Oostburg, Woensdag 26 April; Biervliet, Woensdag 26 April; Eede, Donderdag 27 April; Sint-Kruis, Donderdag 27 April; Aardenburg, Donderdag 27 April; Schoon- dijke, Donderdag 27 April; Zuidzande, Vrij dag 28 April; Kadzand, Vrijdag 28 April; IJzendijke, Zaterdag 29 April; Rilland, Woensdag 3 Mei; Kruiningen, Woens dag 3 Mei; Kapelle, Woensdag 3 Mei; Bor- sele, Woensdag 3 Mei; Nieuwland, Vrijdag 5 Mei; Middelburg, Vrijdag 5 Mei; Sint- Laurens, Vrijdag 5 Mei; Biggekerke, Vrij dag 12 Mei; Gapinge, Vrijdag 12 Mei; Kloe- tinge, Maandag 22 Mei; 's-H. Hendrikskin deren, Maandag 22 Mei; Rittem, Dinsdag 23 Mei; Soeburg, Dinsdag 23 Mei; Grijps- kerke, Dinsdag 23 Mei; Koudekerke, Woensdag 24 Mei; Oostkapelle, Woensdag 24 Mei; Baarland, Donderdag 25 Mei; Kwadendamme, Donderdag 25 Mei. Te Oostburg zullen de koeien worden gekeurd vóór de stieren. Spreeuwen met lange strooslierten in den bek verdwijnen onder de dakpannen, mus- schen gaan getooid met moustaches van witte Leghornveeren en merels haasten zich, den snavel gevuld met toefen ruigte, naar de dichte naaldendonkerte van de coniferen, de boomen van de roekenkolonies lijken vol heksenbezems te zitten, de kauwtjes dragen takken naar een schoor steen en tusschen de pijpenstrootjes van de hei zitten de wilde eenden op haar veel- tallig legsel: de vogels nestelen en broeden. Onder den hoogen blauwen koepel van den hemel ondernemen de houtduiven met strakgespannen waaierstaart minutenlange liefdevluehten, de Vlaamsche gaaien preve len malle verliefde geluiden en voortdurend betrekken de zwartkopmeezen elkaar in 'n stoeiziek achtervolgingsspel. Tusschen de pijlers van het dennenbosch davert de geestdrift der zingende mistellijs ters, de psalmodieerende merelsilhouetten zijn een edele muzikale bekroning der fijn- spartoppen en op een dooden tak rekt een boomklever met hooggeheven kop zijn lied je uit tot een langen triller. Groene en groote bonte spechten lachen en trommelen, boomleeuwerikken luiden hun klare klok jes boven de witgebleekte verstuivingen en boven de callunaterreinen parelen de ronde wulpenrollers door de lichte doorzonde ruimten. Dof zoeft en roffelt de stompe kievitvleugel boven het goud der paarden- bloemen, speenkruiden en dotters, de geel- gors draait onverdroten zijn primitieve deuntje af, de pimpel gooit daar een dun trillertje tusschendoor en de sijsjes beoefe nen in de' berken, die al weer groene wa zen krijgen, zoetgevooisd community sin- ging. Naar links en rechts spatten de lied schilfers der tjiftjaffen, uit alle boschjes klinkt de blijde weemoed op der honderden fitissen en de spreeuwen met hun groene staalglanzen schieten hun melodieuse vuur pijlen af: opgetogen en eindelooze fusées van geluid. Het geel van de vleugels der citroentjes, die hun winterschuilplaatsen hebben ver laten, wappert langs de zonnekleuren der Chineesche klokjes, langs de blanke bloe sems der kroosjespruimen en de Japansche sprookjespracht der rose perziken. Af .en toe onderbreken de vlinders hun vlucht en snoepen nectar uit de roode en vleesch- kleurige ribesbloemen. De eerste witjes, na pas de pophuid te hebben verbroken, reppen hun jonge vleugels boven de fijne hemel kleuren van sneeuwroem, scilla en blauwe druifjes. Plots gloeien er soms op het tuinpad, tus schen het gazongras met de kinderlijke ma delieven of tegen den muur van een huis warme exotische kleuren, rijk gerang schikt: kleine en groote vossen, soms nog wonderlijk gaaf ondanks de lange over wintering, zonnen zich in het lentelicht en zwierig zeilt bij wijlen boven de tuinen, waar de eerste tulpen fel kleuren en ook nog de laatste crocussen een nobele lente sfeer helpen scheppen, een voorname dag pauwoog. Berkendaguilen vliegen rusteloos boven de rankgetwijgde witstammige boo men met het eerste prille vlinderlichte loof. Libellen flitsen boven de nog dorre hei, honderden bijen zoemen een tevreden lied, nu de nectar zoo overvloedig wordt, maar het zonnigst van alle insecten brommen de dikke hommels: soms ploffen zij plots neer op de teere anemonen, die dan tot den bo dem toe doorbuigen, maar ineens weer licht en blinkend opveeren, als de zware gepelsjaste bezoeker weer wegvliegt om andere bloemen zijn basgeluid in de ooren te zoemen. RINKE TOLMAN. Havas meldt uit Beyroeth (Syrië)Gis ter zijn na de Vrijdagsgebeden in de voornaamste steden in Syrië en den Liba non protestbetoogingen gehouden tegen de bezetting van Albanië. In Damascus kwamen ongeveer 30,000' personen bijeen in de moskee der Omaiyaden, waar ver scheidene sprekers fel de Italiaansehe be zetting tegen Albanië aan de kaak stel den. Bij het uitgaan van de moskee werd een optocht gevormd, die door de stad trok en kreten uitte als: „Er is maar één God en Mussolini is zijn vijand.'1' Ook in de moskee van Aleppo en in die van Beyroeth werden redevoeringen uit gesproken. De Arabische pers vertolkt het streven van een beweging tot boycot jegens Ita liaansehe goederen. In Beyroeth zijn vlugschriften verspreid onder de bevol king, die eveneens aandringen op een boycot. UIT DE MIDDELBURG.SCIIE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR. 15e week 1889. Aan den heer D. Verhulst is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als no taris te Middelburg. Benoemd tot burgemeester van Kloe- tinge de heer jhr. S. M. van Reigersberg Versluys en van Filippine de heer D'hooge. Nog geen dertig jaar geleden werd de eerste petroleumput geboord. Thans be draagt de jaar lij ksche productie van dit artikel in Amerika en Rusland reeds 2.000.000.000 gallons, die een vloot van 150 tank-stoombooten noodig maakt en op bijna 1000 locomotieven en stoombooten de steen kool vervangt. In een artikel over: „Onze nerveuze eeuw": O trotsche negentiende eeuw zijt gij ge lukkiger dan uwe voorgangsters? En wanneer die trotsche eeuw oprecht ware dan zoude ze dien vraag met „neen" beantwoorden. Een „neen" zonder eenig voorbehoud, zonder eenigen twijfel. Een eeuw, die van dag tot dag het getal krankzinnigen ziet toenemen, alsmede dat der zelfmoorden is niet gelukkig.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6