«ZEELAND» ZEELAND. STOOMWASSCHERIJ MIDDELBURG. GOES. WEERBERICHT. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. BIOSCOPEN. ZUIDBEVELAND. TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres vóór beter werk (Ingez. Med.) Meer rijwielpaden gevraagd in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op den Derden Wegverkeersdag van de K.N.A.C. in November 1937 zeide de Mi nister van Waterstaat in zijn redevoering: „Bij een bespreking van de eischen, waar aan de Nederlandsche wegen moeten vol doen, ligt het voor de hand in de eerste plaats melding te maken van de voorzienin gen, welke voor de wielrijders noodig zijn. Vóór alles moet er naar worden gestreefd, dat de wielrijders geen gebruik maken van de baan voor motorrijtuigen. Dit kan wor den bereikt door den aanleg van vrijliggen- de rijwielpaden". Voor zooveel de stelling, volgens welke de aanleg van vrijliggende rijwielpaden de verkeersveiligheid in belangrijke mate kan bevorderen, nog bewijs behoeft, geschiedt zulks zeker voldoende door het rapport be treffende de verkeersongevallen op rijks wegen in 1937 van ir. J. F. L. van Gils, in genieur van den Rijkswaterstaat in bijzon deren dienst. Deze komt in een tijdschrift artikel tot de volgende uitspraak: „Hierme de bevestigen de cijfers de voor de hand lig gende meening dat de wegen met aanlig gende of zonder rijwielpaden gevaarlijker zijn dan de wegen met vrijliggende rijwiel paden". Niettegenstaande deze beide duidelijke uitspraken komt het helaas nog maar al te veel voor, dat betrekkelijk belangrijke we gen in beheer en onderhoud bij rijk en pro vinciën het nog zonder zoo nuttige rijwiel paden moeten stellen. In dit verband heeft de K.N.A.C. aange drongen op spoedigen aanleg van zulke pa den langs den bij het Rijk in beheer zijnden weg SluiskilAksel en de aan de provincie Zeeland behoorenden weg AkselKijkuit Hulst. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos: 388 mannen en 10 vrouwen; inwerkversch. geplaatst: 279 mannen; gedeeltelijk werk loos: 7 mannen; niet werkloos: 1 man. Al gemeen totaal vorige week 703; bijgekomen 27; afgegaan 45; over 685. Deze aantallen waren in 1931: 529; 1932: 732; 1933: 836; 1934: 871; 1935: 1066; 1936: 937; 1937: 821; 1938: 824. GELDLEENING VOOR SCHOOLBOUW. In de raadsvergadering van 1 Maart 1.1. werd besloten tot stichting van een nieuwe openbare U.L.O. school en tot aankoop van grond daarvoor, waarvan de totale kosten zijn geraamd op 72000. Voorts zal op ver zoek van het Rijk het gebouw der Rijks- landbouwwinterschool een belangrijke ver bouwing moeten ondergaan, waarvan de kosten worden geraamd op 35000. In den loop van dit jaar zal derhalve een leening moeten worden aangegaan tot een bedrag van 107000. In verband met de spanning op internationaal gebied meenen B. en W. thans reeds pogingen te moeten aanwenden tot het verkrijgen van een aanbieding voor een leening. Zij zijn daarin geslaagd en ont vingen van een bemiddelaar bij het ver strekken van géldleeningen een aanbieding a pari tegen een rentevoet van 3% pet. zonder voorbehoud voor bijzondere omstan digheden, onder bepaling, dat versterkte of algeheele aflossing met inachtneming van een opzeggingstermijn van 3 maanden en uitsluitend per aflossingsverschijndagen kan geschieden als volgt: op, of na 1 Octo ber 1944 a pari, vóór dezen datum a 101 pet. Het berijden der wallen. Krachtens de verordening precariorech ten is 2,50 per jaar verschuldigd voor het berijden der wallen met rij- en voer tuigen, uitgezonderd krui- en kinderwa gens. Deze bepaling voorkomt,, dat een te groot aantal vergunningen tot het berij den der wallen die daardoor spoedig stukgereden zouden worden voorkomen, doch tevens kan niet ontkend worden, dat ze nu en dan een onbillijkheid kan inhouden ten opzichte van personen, wier beroep of bedrijf het geregeld berijden der wallen noodzakelijk maakt, zooals lever anciers van eet- en drinkwaren, die dik wijls bezwaarlijk hun voertuigen op eeni- gen afstand kunnen laten staan wegens gevaar van diefstal van den inhoud. B. en W. geven den Raad daarom in overwe ging om aan artikel 6, bevattende de vrij stellingen van heffing, het volgende toe te voegen: 18. „het regelmatig berijden der wallen met rij- of voertuigen, nood zakelijk voor de uitoefening van eenig beroep of bedrijf, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders." Bijzondere radio-dienst. Indertijd zond de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten aan B. en W. een circulaire betreffende radio-zendl- en op vanginrichtingen met zeer hooge frequen tie, waarmede van een vast punt uit telefonische verbinding kan worden on derhouden met mobiele stations en auto's, motorrijtuigen en vaartuigen. Deze instal laties tvorden van belang geacht Ivoor politie, brandweer en het meest voor luchtbescherming. Alhoewel B. en W. aanvankelijk deze zaak voor onze gemeente van weinig be lang achtten, gezien de geringe afstanden, hebben zij daartegenover toch ook nim mer onsympathiek gestaan, in aanmerking nemende het groote nut, hetwelk onder Verwachting tot morgenavond: De BILT: meest matige, tijdelijk wellicht toenemende Z.W. tot W. wind, zwaar be wolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, tijdelijk bewolkt, toenemende opklaringen, plaatselijk regen, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 5 gr. Zo 16 Apr. Zon op: 5 h 04; onder: 18 h 57; licht op: 19 h 27; Maan op: 3 h 36; on der: 15 h 39; N.M.: 19 Apr. Ma. 17 Apr.: Zon op: 5 h 02; onder: 18 h 59; licht op: 19 h 29; Maan op: 3 h 57; on der: 16 h 46; N.M.: 19 Apr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. April. Zaterdag 15 11.02 23.18 4.49 17.14 Zondag 16 11.49 5.44 18.01 Maandag 17 0.02 12.31 6.29 18.39 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. April. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 15 12.33 5.43 18.20 Zondag 16 0.59 13.26 6.40 19.11 Maandag 17 1.47 14.12 7.28 19.53 bepaalde omstandigheden kleine, onafhan kelijke zenders voor een snelle berichtge ving kunnen opleveren. Sedert de onder linge verhoudingen tusschen de staten echter steeds meer gespannen zijn gewor den en dientengevolge het gevaar voor plotselinge aanvallen uit de lucht aanmer kelijk is toegenomen, zijn zij tot de over tuiging gekomen, dat installaties Eils bo- venbedoeld ook voor onze gemeente haar I nut kunnen afwerpen. De in den aanhef j «dezes* /bedoelde! (aangelegenheid) jis dbor' een daarvoor in het leven geroepen com missie verder uitgewerkt, hetgeen uit eindelijk tot gevolg heeft gehad, dat een negental gemeenten bereids een gemeen schappelijke regeling hebben aangegaan tot vorming van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam. De Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten noodigt thans de overige Gemeenten uit om tot genoemde gemeenschappelijke regeling toe te treden. Zooals gezegd achten B. en W. onder de tegenwoordige omstandigheden toetre ding voor deze gemeente van belang, waar bij nog komt, dat de daaraan verbonden kosten, nl. 10 per jaar, geen bezwaar kunnen opleveren. Steenen schuurtjes. Bij het complex van 30 woningen van de woningbouwvereeniging „Ons Streven,", gesticht in 1923, werden houten schuur tjes gebouwd. Beze schuurtjes eischten de laatste jaren zooveel onderhoud, dat het onmogelijk was de kosten daarvan te bestrijden uit het ónderhoudsfohds met het gevolg, dat zij thans noodzakelijk moe ten worden vernieuwd. Het bestuur der vereeniging heeft zich tot B. en W. ge wend met het verzoek om medewerking tot het verkrijgen van de noodige gelden voor het bouwen van 15 dubbele steenen Amsterdam 1936-3% 97 Zeeuws. Hyp. B-3% 96% Cities Service Cy. P. 1958 5 50%—51 A Amsterd. Bank 106108% A Ned. Gist- en Spiritusf. A De Schelde N.B. 36% C Am. Smelt en Ref. 28%29% A Houth. Alberts 85—85 C Chesapeake en Ohio 21%22% C Pref. Kansas City South 10% C Union Pac. Rr. 65%66 C Int. Nickel Cy. 33%—33% Ned. 38 1000-3 96%—96% O. Indië 37 1000-3 92—92% Engeland 1960-90 4 75%—75% A Koloniale Bnk. 141—143% A N.I. Hbk. 600 106—110 C Ned. H. M. 1000 112—116 A v. Berkels Pat. 4242 C Calvé-Delft 76%—75% A Lever-Bros en Unilever 115116%-18% A Philips Gem. B. afg. 176%—178%-82 C Am. Car en Foundry 1515%-% C Anaconda Cop. 17%17-% C Bethlehem St. 40%-Al-% C Kennec Copper 22%22%-% C Rep. Steel 10%—11%-% C U, States St. C. 33%—34%-35% C North Am. Cy. 14%—15% A Kon. Petr. Mpij. 278%—281-85% C Contin. Oü Cy. 16%—17 C Phillips Petr. Comp. 2525% C Shell Union O.C. 8%—8%-% C Tide Water Ass. Oü 8%—9%-% A Ned. Scheepv. U. 93%93%-95 A H.V. Amsterdam 379-383-86 A Java Cult. Mij. 167—167 A N.I. Suiker U. 190—190 A Deli BaBtavia 149—151 C Deli Mij. 1000 183%—182-84% Rubber Industrie Tabak - (Wettig uva Markt - Koninkl, Schepen U rule ver Amerika Suiker Philips Obl.Markt gedeponeerd A Senembah 169%170-73% C Baltimore Ohio 3%4-4% C Southern Pac. Cy. 12%—13%-% A Southern Rlw. 8%9-% A Amst. Rubb. C. 177%—179%-81 A Deli-Bat. Rubb. 117%—118% A Hessa Rubber 94%94 A Serbadjadi S.R. 75%79 Londen Berlijn Parijs Brussel New-York WISSELKOERSEN. Heden. 8.81% 75.40 4.98% 31.66 1.1 Gister, 8.81% 75.42% 4.99 31.68% 1.8 MIDDELBURG. ELECTRO. Walt Disney's Sneeuwwitje. Zoo is dan Walt Disney's eerste ge kleurde teekenfilm van wat men dan zou kunnen noemen hoofdfilmlengte gereed en naar Middelburg gekomen. Zij draait deze filmweek in het Electro-theater; des mid dags, in den voor kinderen door de Neder landsche filmkeuring goedgekeurden vorm, met Nederlandsch gesproken tekst (nage- synchronyseerd), des avonds, onverkort, en met Engelschen tekst, voor volwassenen en kinderen boven de jaren. Reeds bij de eerste vertooning, gister avond, op nieuw-programma-dag, was de bioscoop ongewoon vol: men zag er tal van gezichten, die slechts bij groote filmevene menten opkomen. Het was ook 'terdege de moeite waard. Want al is de vorm en de techniek, kleur inbegrepen, op zichzelf niet geheel nieuw meer, het waagstuk er een heele film van te maken, was niet eerder bestaan. Het lijkt een waagstuk. Maar Walt Dis ney, die natuurlijk de reactie van het pu bliek op zijn werk kent niet alleen van de kinderen, ook van de volwassenen, waar bij hij aan het stuk kinderziel dat er in ons allen is overgebleven, appelleert heeft wel geweten wat hij begon. Met zijn staf van medewerkers, (dien hij in de proloog de eer doet toekomen, die zij verdienen), heeft hij een product geschapen, dat de we reld in de bioscopen stormenderhand ver overen zou. Hij wist het, en hij deed het. De film is gebaseerd op het bekende sprookje van Sneeuwwitje en de booze ko ningin, die haar wilde laten dooden, wijl zij vreesde, dat Sneeuwwitje haar in schoon heid overtreffen zou. Sneeuwwitje vlucht het bosch in, komt bij de kabouters te recht, leeft gelukkig onder deze brave oude mannekes, totdat de koningin, als heks omgetooverd, haar in een beheksten appel laat bijten, waardoor zij in schijndoodslaap valt. Totdat de schoone ridder-prins haar met den eersten kus der liefde wekt. Dit is het verhaaldraadje. Maar dat is slechts bijkomstigheid. Met zulk een ver haaltje op zichzelf zou men een bioscoop publiek geen anderhalfuur zoet houden laat staan de aandacht gespannen weten te 'houden. Behalve de kleur die heel interessant is, maar die principieel niet volstrekt nood zakelijk ter bereiking van het hier gestelde doel lijkt is het de scherpe opmerkings gave, gevoegd bij het caricaturistisch ta lent van den knappen teekenaar, dit alles overgoten met den saus van zijn milden menschelijk-begrijpenden humor, die hem in staat gesteld heeft van deze film zulk eén wonder van schoonheid en zulk een boeiend geheel te maken. Juist de kleine trekjes van echt Disneyaansch karakter zijn het, die de kracht en de schoonheid van deze film bepalen. Een vraag is, of het nu eigenlijk een kinderfilm of een grootemenschenfilm is Moeilijk te beantwoorden vraag. Dat het in elk geval wel een film is, die geen enkele volwassene mag nalaten te zien, staat vast het gegeven moge aan de kindersfeer ont leend zijn, het sprookje heeft wijdere be- teekenis en ligt ook in onzer volwassenen zielen nog maar weinig onder de opper- lakte Daarnaast moet men wel erg voorzichtig zijn met de kinderreactie. Zeker, de in de voor kinderen toelaatbaar verklaarde Ne derlandsche film geknipte stukken waar Sneeuwwitje in het bosch voor de monsters vlucht zijn voor ons volwassenen van een beklemmende griezeligheid. Maar zal een kind, hetwelk zoo heel anders tegen de we reld en de dingen aankijkt, dat óók grieze lig, of, wellicht, in de sprookjesatmosfeer, het heel gewoon vinden, waar het z'n hand niet voor omdraait en geen seconde naar aan denkt? De melkboer trouwt. Men is er in geslaagd als voorfilm een Amerikaansch humorproduct te vinden zoo als er tegenwoordig gelukkig hoe langer zoo meer aan de markt komende verfijning en verachting van de vroegere smijtfilm tot een zacht-humoristisch en daardoor duizend maal beter te waardeeren blij spelletje. De zoon van den directeur der melkfabriek, die er als melkbezorger op uit trekt, en dan met een alleraardigste dienst bode huwtMet een spannende race tus schen politiewagens en de melkauto aan het slot. Het is erg plezierig om naar te kij ken CITY. Suez. Het Suezkanaal heeft den laatsten tijd weer veler belangstelling getrokken., al thans uit politiek oogpunt bezien. Onwil lekeurig zou men verwachten, dat de film de politieke belangstelling in den loop der jaren voor dit zoo belangwekkende ka naal niet geheel voorbijgaat. Echter in een woord vooraf wordt reeds medege deeld, dat de film geenerlei aanspraak maakt op de historische juistheid. Het scenario en vooral ook de uitbeelding van historische figuren, bijv. van de Lesseps, bewijst dit maar al te duidelijk. Echter, het zou onbillijk zijn de waarde van de film te schatten naar het volgen van. de historie waaraan het verhaal dan ont leend heet te zijn. Men beoordeele het ge geven, de regie en het spel der fümspe- lers los hiervan. En dan valt er zonder twijfel in deze film veel te waardeeren. Rond het enorme werk, het graven van het kanaal, dat de film in groote trekken weergeeft, spelen politiek en liefde (een groote rol. Politiek omdat hier de belan gen van eenige staten met- elkaar in bot sing komen, waardoor de financiering van het plan dreigt te mislukken; liefde, door dat de schoone en beminnelijke Eugenie begeerig naar een kroon, den jeugdigen Lesseps ontrouw wordt; maar de vlotte levenslustige Tony neemt dan haar plaats in. Het spel der hoofdvertolkers is goed Vooral de Fransche artiste Annabella speelt magnifiek, maar ook Tyrone Power en Loretta Young zijn te waardeeren. De regie is ditmaal uitnemend. Fraaie inte ressante beelden ontstonden en vooral de alles vernietigende storm is een mooi staaltje van filmkunst. My lucky Star. Sonja Henie, het Noorsche ijskoningin netje viert in deze film weer triomfen. Dat wil dus zeggen dat er voor de lief hebbers van het kunstrijden op de schaats weer heel wat te genieten va;lt. Met welk een gratie danst,springt,, draait en zwiert Sonja weer over de ijsvlakte. Dat blijft toch immer een lust voor het oog. Maar rond deze demonstraties is een vlot en aardig verhaal gebouwd, dat boeit en de aandacht ten volle bezig houdt. Het is een gezellige, opgewekte film, welke be sluit met een prachtig ijsfeest. GOES. GRAND THEATER. Gold Diggers in Parijs. Het hoofdnummer is ditmaal een schit terend gemonteerde revuefilm die alle voor gaande op dit gebied verre overtreft. De verschillende scènes zijn een lust om te aanschouwen, doch ook voor liefhebbers van de nieuwste songs valt er te genieten daar er vier in voorkomen, welke even veel wereldsuccessen zijn. In deze Warner Bros productie werken bekende sterren mede waarvan genoemd mogen worden Ru dy Vallee, Rosemary Lane, Hugh Herbert, Allen Jenkins, die een groot aandeel hebben in het succes dat met deze film wordt be haald. De inhoud bepaalt zich in hoofdzaak tot een groote verwarring die er ontstaat wanneer door een vergissing waar een te organiseeren wedstrijd in het balletdansen, waaraan alle volkeren kunnen deelnemen, een verkeerd ballet wordt gezonden. Na ve le lastige problemen te hebben opgelost komt tenslotte het echte ballet ter plaatse en wordt het andere weggejaagd, hetgeen echter door een inmiddels ontstane liefesge schiedenis wordt verhinderd aangezien een daarvoor uitgereikt deportatiebevelschrift wordt vervalscht. De verwarring stijgt ten top wanneer het verkeerde ballet op de show verschijnt en de troep, in plaats van een klassiek ballet op te voeren de uitver kochte zaal vermaakt met een typisch- Amerikaansche „hot" jazzvertooning. Het succes is echter overdonderend en de eerste prijs wordt het gezelschap uitgereikt. „Het derde alarm". In het voorprogramma gaat een film van geheel andere strekking: een sterke sensa tiefilm, die de brandweer tot achtergrond heeft, waarin een heethoofdige jongeman besluit bij de brandweer te gaan omdat de bookmaker-zaken niet al te best gaan.. Een en ander tot ergenis van een wachtmeester die zijn baan zeer ernstig opneemt. Wan neer dan tusschen het jongmensch en de zuster van den wachtmeester een liefde ont staat, doen zich vele moeilijkheden voor, die zelfs een ernstig ongeluk ten gevolge hebben. Het meisje doet dan alle mogelijke moeite haar broer over te halen haar ver loofde te redden door 't te doen voorkomen dat het ongeluk niet aan zijn schuld is te wijten. Wanneer dit lukt krijgt hij later zijn kans daarvoor zijn dankbaarheid te toonen door den wachtmeester te redden die, op het dak van een brandend gebouw, een val lende balk over zich heen krijgt. De wrok die tusschen hen bestond wordt vergeten en het eind komt met een gelukkig huwelijk tusschen de verliefden. schuurtjes, waarvan de kosten worden ge raamd op 4500, onder mededeeling, dat de huurders bereid zijn een, kleine huur- verhooging te betalen, waardoor de meer dere exploitatiekosten der woningen zou den worden gedekt- B. en W. stellen voor de medewerking te verleenen door het verstrekken van een aanvullend voorschot uit de gemeen tekas tot bovengenoemd bedrag, af te los sen in 35 jaren (djen resteerenden loop tijd van het. destijds verleende bouwvoor- schot) tegen een rentevoet van 3% De jaarlijks te betalen annuïteit zal dan bedragen 224.99. De woninghuur zal daartegenover worden verhoogd met 0,15 per woning per week, derhalve per jaar niet 52 x 30 x 0,15 234, zoodat de voldoende ruimte overblijft voor huur- derving in verband met het onverhuurd zijn van woningen. Radio-muziek in het openbaar. Blijkens een rapport van den Inspecteur van Politie is het wenschelijk dat de Ver-, ordening op de openbare vermakelijkheden in de gemeente Goes wordt aangevuld met een bepaling, waardoor voortaan het ten gehoore brengen van muziek door middel van radiotoestellen in en op voor het pu bliek toegankelijke gebouwen of plaatsen kan worden gerangschikt onder het be grip „openbare vermakelijkheden." B. en W. geven den Raad in overweging, Ide door den inspecteur gedachte aanvulling in de verordening aan te brengen. Commissie Schoolverzuim. Ter voorziening in de vacature van lid van de Commissie tot wering van schoolver zuim, ontstaan door het vertrek van den heer J. van de Velde, bieden B. en W. den Raad de onderstaande aanbeveling aan: 1. H. C. van Krieken, Leliestraat 78, 2. H. M. Kramer, Piccardtstraat 22. HEINKENSZAND. Donderdagavond hield de bloemenvereeniging „Vergeet mij niet" haar jaarvergadering in het gemeentelijk vergaderlokaal alhier, onder leiding van haar voorzitter den hr C. Nijsse Gz. De voorzitter memoreerde den strengen win ter die voor vele bloemenliefhebbers scha delijk is geweest, veel is er bevroren en de aanschaffing van nieuw materiaal kost veel geld. Uit het jaarverslag van den w.n. secre taris, den heer N. de Regt, bleek, dat de vereeniging 89 leden telt. Spr. schetste verder de belevenissen der vereeniging in het afgeloopen jaar. De penningmeester, de hr J. Wisse deed daarna verslag en hieruit bleek, dat is ontvangen 79, uit gegeven 35, goed slot 44. De aftreden de bestuursleden J. Wisse en C. Nijsse Gz. werden bij acclamatie herkozen, ter wijl in de vacature J. Duyvestein werd gekozen de hr M. J. v. d. Dries. Besloten werd om aan alle leden twee begonia bol len te verstrekken, dit met het doel om dit najaar een goed gevulde tentoonstel ling te verkrijgen welke bp genoegzame deelname dit najaar zal worden gehou den. Een zestal mooie soorten werden hiervoor uitgekozen. RAAD VAN IERSEKE. Ruim 500 meer voor de lucht bescherming. IERSEKE. De gemeenteraad kwam gis- teravpnd in spoedeischen.de vergadering voltallig bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Gunning. Na de gebruikelij ke opening stelde de V o o r z. voor, om den post op de begrooting 1939 voor luchtbescherming te verhoogen en te bren gen van 200 op 750. Met deskundigen was overleg gepleegd, aldus de V o o r z. en het was op die conferentie gebleken dat alle tot heden gekochte artikelen en genomen voorzorgsmaatregelen absoluut onvoldoende waren. De verhooging met 550 is dan ook minimaal. Benoodigd zijn: telefoon-aansluiting, 36 gasmaskers brandbluschmiddelen, chloorkalk enz. enz. De Raad was geheel eenstemmig met deze wenschen en wilde desnoods den post nog aanmerkelijk verder verhoogen. Indien men rekent dat bij de luchtbescherming (in den ruimsten zin des woords) een 300 menschen zijn betrokken kan, men niet tevreden zijn met 36 gasmaskers. De heer Cor elisse vroeg of Ged. Staten zulks wel goed zouden keu ren. De V o o r z. merkte op dat dit na tuurlijk zou goedgekeurd worden. Voor stel B. en W.met alg. stemmen aangeno men- Een voorstel om de subsidie auto-bus dienst op het station op 500 te brengen, werd ook met alg. stemmen aangenomen. De heer Bom wees op den mooien grooten kelder van den heer Boon, die voor vluchtkelder eenig gelegen is. Daar na sluiting. IERSEKE. Het zomerweer dat ons deze week aangenaam verraste heeft de oester- en mosselverzending in de war gestuurd. Donderdag was de vraag voor Engeland en voor België veel minder, Vrijdag gin gen naar Engeland slechts 1500 oesters tegen 25 a 30,000 per dag normaal. Parijs heeft de mosselverzending bijna geheel stop doen leggen en vele afbestel lingen gedaan. Voor het eerst sedert de Octoberdagen reed geen auto met ge schoonde mosselen naar de grens. Mocht het weer koeler worden, dajn komt wel weer eenige vraag maar de vlucht is er af. Over het algemeen hebben noch kwee- ker noch handelaar dit seizoen te klagen gehad. De omzet is ongeveer 5 boven de raming gegaan. KAPELLE. De vereeniging Liefdadig heid naar Vermogen kwam in het lokaal Obadja in algemeene ledenvergadering bijeen ondpr voorzitterschap van dr. J. D. Schmidt. In zijn openingswoord wer den in het bizonder welkom geheeten de wijkzuster A. Kuyper en dokter Risseeuw. De eere-voorzitter dr. W. F. Pfeiffer was verhinderd deze vergadering bij te wonen. Mevr. A. G. van der HaveLu- cieer stelde zich niet meer herkiesbaar als bestuurslid. De V o o r z. zeide de reden te moeten billijken. Spr. heeft de zekerheid, dat de noodige adviezen en me dewerking niet zullen ontbreken. De ver eeniging is dankbaar voor al hetgeen, mevr. Van der HaveLucieer voor haar is geweest. In zijn jaarverslag deelde de secretaris de hr. P. M. Keim mee dat het ledental klom tot 310, dat 4 nieuwe leden waren toegetreden. Van het verplegingsmateriaal dat zich in goeden staat bevindt werd weder druk gebruik gemaakt, enkele nieuwe aitike- len werden aangeschaft. Met dank wer den ook enkele artikelen door leden ge schonken, aanvaard. De penningm. de hr. Jn. de Jager Bz. ded rekening en verantwoording. Aan giften len entree was ontvangen 16, aan contributie's 232. Er is 812 liter melk verstrekt aan zieken en herstellen den. Voor het verplegingsmateriaal werd 29 uitgegeven. Meer was uitgegeven dan ontvangen 38. Het aftredend bestuurslfid dn J. D. Schmidt werd herkozen, m de ontstane vacature werd gekozen de hr P. Boste laar. Besloten werd weder voor de vereeni ging Wijkverpleging 50 te voteeren voor het dienstjaar 1939. nieuwe legeruniformen. Een proeve op grooten schaal. Naar de Stand, verneemt zal binnen en kele dagen op groote schaal een nieuwe proef genomen worden met een gewijzigd uniform voor militairen. Het is thans wel zeker, dat het model met revers en overhemd met das van de baan is. Van het indertijd voorgestelde mo del met dubbelen kraag is het nieuwe uni form een verbetering. Ongeveer duizend militairen, zullen bin nenkort te dragen krijgen een uniform herinnert aan dat in het Koninklijk Ned.- Ind. leger. De dubbele kraag van de tuniek is ech ter iets lager. Op dezen kraag komen, voor de officieren, de onderscheidingsteekenen op een gekleurd fond, dat, naar gelang net wapen, een andere kleur zal hebben. Ook de stafofficieren zal men aan een bepaald ge kleurd fond voor de onderscheidingsteeke nen kunnen herkennen. Bij dit uniform vervallen de biezen op broek en jas en heeft de tuniek van echte- ren een split. Een andere proef, welke gelijktijdig ge nomen wordt, bestaat in een tuniek, waar van de kraag eveneens dubbel, nog iets la ger is, en waaronder dan een das, c.q. hals bedekking gedragen zal worden. Het gaat dus in ieder geval hoofdzakelijk om een wijziging van den stijven opstaan- den kraag. De dat li omstaf Luik Heersl gen ej den chauf j gedoo die zi schotq vond zat nf| voor men kaart twee gelds

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2