W frwlttcïale 1 MIDDELBURGSCHE COURANT Mr. J. Adriaanse ^^^MC&GOESCHE COURANT Ook een verdrag van bijstand tusschen Engeland en Turkije in de maak. No. - ^eextxt?0c&)e De besprekingen met Rusland STEMT: De Pers en Haar Vrijheid De volgende week wordt het vermoedelijk gepubliceerd. „Spanje is onafhankelijk en heeft niemands bescherming noodig". PRINSELIJK BEZOEK AAN HUIZE DOORN. ZAKENVERLOF VOOR MILITAIREN KAN NOG NIET WORDEN VERLEEND. De militaire voorzorgsmaat regelen. Dienstplichtigen, die thans met groot verlof zouden gaan, blijven onder de wa penen. Prins Nicolaas van Roemenië te Londen. Met een geheime opdracht. Een Spaansche persstem over de verklaring van Chamberlain Vrijzinnig Nederland! Stemt Vrijzinnig Democraat! Vooruit naar betere tijden! (Ingez. Med.} DUITSCHE WAARSCHUWING AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE. De Duitsche vlootmanoeuvres in de Spaansche wateren. DE TROEPENPARADE IN MADRID EERST OVER EEN MAAND? Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crf. Bureaux te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 89. DRIE BLADEN. ZATERDAG 15 APRIL 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Men zal ons niet van zelfoverschatting beschuldigen, wanneer wij stellen, dat de Pers in de tegenwoordige wereld een der machtigste factoren tot beïnvloeding en be- heersching van de wereldopinie is. Sinds eenige jaren streven film en radio haar op zij, en in enkele opzichten zijn zij de pers inderdaad zelfs voorbij-geraakt opzichten, waar film en radio in zichzelven hoedanig heden bezaten, die hen geschikter maakten, invloedrijker, den toeschouwer of hoorder pakkender, dan de courant vermag. Maar daarmede is de magie van het ge drukte woord nog niet gebroken, integen deel: sterker dan ooit staat dat nu nog. Aan invloed op de vorming der publieke meening heeft de pers nog niets ingeboet. En zoolang de pers vrij blijft, vrij in ge bondenheid aan de algemeene wetten der moraal en vein het persfatsoen in het*bij- zonder, zoolang zal de pers die macht be houden. Betrekkelijk kort geleden in 1938 is een studie verschenen van de hand van den bekenden en bekwamen Britschen jour nalist Wickham Steed, gewezen redacteur van de Londensche „Times". Zij draagt den korten titel „The Press" en opent met een inleiding over „De pers en haar vrij- h e i d". Men vergunne ons het volgende daaruit te vertalen: „Een vorscher op het gebied der politieke geschiedenis, wiens geleerdheid door bezon kenheid verhelderd was, heeft onlangs ge zegd: „De pers is het centrale probleem van de moderne democratie". Aanvankelijk vroeg ik mij verbaasd af, of het er zoo wel stond. Toen begreep ik, wat hij bedoelde. Naar zijn meening is de Pers nog steeds het voornaamste middel om een vrij volk eenig begrip bij te brengen van wat er in de wereld gaande is, het voornaamste voer tuig niet alleen voor de publieke voorlich ting, maar ook voor de publieke meening en de publieke critiek. Hij schreef „demo cratie" en hij bedoelde „vrijheid", want de mocratie is de politieke vorm der vrijheid. Van alle vrijheden staat de vrijheid te we ten, te spreken en te oordeelen voorop. En deze vrijheid is het schrikbeeld der tyran- nen. De waarde van het vrije staatsburger schap wordt vandaag aan den dag in bree der kring en luidruchtiger ontkend dan naar menschenheugenis ooit tevoren. Dic tatoriale stelsels, die de Pers muilbanden of beheerschen en de vrijheid van spreken zoo wel als van openbare en particuliere critiek den nek omdraaien, beroepen zich voor wat henzelven betreft op een hoogeren graad van politieke en sociale efficiëntie dan die der democratieën. In hoeverre gaat dit beroep op? Zal men het nog durven stellen na afloop van een tijdperk hetwelk een vergelijking veroorlooft met den duur van welgeslaagde democratische stelsels? Niemand kan het zeggen. Wij weten nog niet, welk een graad van duurzaamheid de blijvende dictaturen be reikt hebben. Maar er is één ding, hetwelk zij niet kun nen gedoogen: de vrijheid van publieke voorlichting, die voorwaarde is voor de gezonde oordeelsvorming. Wij weten, wat ze ons vertellen. Wij weten ook, dat niet alles, wat zij ons verteld hebben, in over eenstemming met de feiten bleek te zijn. Dus wachten wij af. Middelerwijl achten wij de beschuldiging, tegen de democratische vrijheid ingebracht, niet bewezen. Toegegeven: de democratische stelsels werken niet zoo gemakkelijk. Zij vergen een hoogen graad van beschaving" Wickham Steed vervolgt: „Het welslagen der democratie verlangt het, in vrijwel ge lijke mate, voldoen aan twee moeilijke voor waarden. Een dezer twee is 'n verheven en mannelijker bewustzijn van persoonlijk bur gerschap dan hetwelk verlangd of toe gestaan wordt door stelsels, welke zich tot taak stellen alle burgers gelijk te laten denken en gehoorzamen. De andere is een waakzame vooruitziendheid voor wat betreft de vooraanstaande leiders der zelf-regeeren- de gemeenschappen. Van zulke gemeen schappen heeft de ex-president Masaryk eens zoo keurig geschreven, dat „zelfregeering zelfbeheersching is", en niet enkel een ont kenning van hooggeplaatstheid. Dictaturen daarentegen nemen aan, dat een „regee ring van bovenaf", reeds in zichzelf een goed zijnde, beheerscht te worden door één man het allerbeste is. Eén leider, aan het hoofd van één partij, met al de bronnen van den „Staat" te zijner beschikking en met dwang heerschende over de Pers en over de levens zijner onderdanen, is zoowel hun methode als ook hun ideaal. Stelsel noch ideaal dezer dictatuur laten ook maar eenigerlei ruimte voor een vrije Pers, en een onvrije Pers kan, als instelling, van geen hoogere zedelijke waarde zijn dan die eener grammofoonpla ten-industrie! Het democratische ideaal daarentegen is, dat vrije staatsburgers hun persoonlijke rechten en vrijheden zullen uitoefenen ten dienste van het algemeen belang. Maar hoe kan de staatsburger dit doen, indien dat gene, hetwelk op dit algemeen belang be trekking heeft, hem onthouden wordt, of hem slechts verstrekt wordt naar de mate en in den vorm welke voorgeschreven wor den door de bedoelingen van hun regeer ders? Waar de vrijheid van weten, van instem ming of afkeuring, ontbreekt, daar kan geen welbewuste steun gegeven worden aan de mannen, belast met de leiding van de publieke zaak. Met andere woorden: daar ontbreekt de wel-voorgelichte publieke mee ning die de ruggegraat der democratische regeeringen vormt. En omgekeerd leiden het ontbreken van wei-ingelichte goed- of afkeuring en de beperking van wat het pu bliek te weten zal komen, tot de corruptie en andere vormen van ondoeltreffendheid waaraan de dictatoriale stelsels bijzonder lijk onderhevig zijn." De Engelsche diplomatie, die deze week weer twee nieuwe schakels in den inter nationalen (ketting tegen geweldpolitiek heeft gesmeed, blijft, zoo meldt de Londen sche correspondent van de N. R. C. aan zijn blad, niet op haar lauweren rusten en is ook gisteren weer actief in de weer geweest met de voortzetting van het groote werk, dat Europa een nieuw vei ligheidsstelsel moet geven. De twee lan den, wier aansluiting bij dit stelsel nu wordt voorbereid, zijn Turk ij e enRusland. Wat het eerst genoemde land betreft, bestaat er geenerlei twijfel, dat een over eenkomst zal worden bereikt. Het is nog slechts een kwestie van dagen, voor het verdrag van wederzijdschen bijstand, dat nu tusschen Engeland en Turkije wordt uitgewerkt, officieel zal worden aange kondigd. Chamberlain heeft daar in zijn verklaring van deze week weinig over ge zegd, omdat alle détails nog niet waren geregeld, maar wat Chamberlain heeft verzwegen, heeft Churchill verklapt. „Ik stem geheel in", zeide Churchill, „met de practische stappen, die de premier zoo juist heeft aangekondigd, toen hij zei, dat een garantie aan Griekenland was gegeven en een zelfs nog doeltreffender arrange ment met Turkije zal worden gemaakt." Churchill legde den premier daarmee iets zeer belangrijks in den mond, wat de premier in het; geheel niet had ge zegd. Chamberlain heeft immers slechts verklaard, dat het besluit Griekenland te garandeeren, aan Turkije was meegedeeld. Over „het zelfs nog doeltreffender arran gement met Turkije" haid hij met geen woord gerept. Dit beteekent echter niet, dat Churchill op den gang van zaken voor uit is geloopen. Integendeel, hij verklapte een toch al vrij openbaar geheim, waar de premier hem bij het onderhoud, dat hij op Dins dag met Churchill had, reeds over had ingelicht. Het „zelfs nog doeltreffender arrangement met Turkije" is de tweezij dige overeenkomst volgens het Poolsche model, waar Londen en Ankara reeds eenigen tijd mee bezig zijn en die nu in de naaste toekomst waarschijnlijk in het midden van de volgende week of ficieel zal worden aangekondigd. Met de afsluiting van een verdrag van wederzijdschen bijstand tusschen Turkije en Engeland zal Engelands diplomaieke activiteit in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee echter nog niet ge ëindigd zijn. Er blijft nog veel te doen. Er is ten eerste de taak, de verschillende Balkanstaben in een gesloten blok samen te smelten. Bulgarije levert daarbij de grootste moei lijkheden op. Zoolang immers het geschil tusschen Roemenië en Bulgarije over de Dobroedsja onopgelost blijft, zal een der gelijk blok niet tot) sand kunnen komen. Er wordt verwacht, dat Turkije bij een regeling van dit geschil belangrijke dien sten zal kunnen verrichten. Voor zoover Engeland al als bemiddelaar tusschen de Balkanstaten zal optreden, zal het dit doen van achter de diplomatieke schermen en het eigenlijke bemiddelingswerk aan Turkije overlaten. Bulgarije is echter niet de eenige Bal- kanstaat, die moeilijkheden oplevert voor de vorming van een Balkanblok. Zuid- Slavië's positie aan vrijwel alle kanten omsloten door de spil RomeBerlijn en den Hongaarschen vazaV en van binnen uit bedreigd door het probleem van de Kroatische minderheid is nog veel moeilijker. Het is niet onopgemerkt voor bijgegaan, dat Zuid-Slavië de eenige Bal- kanstaat is, dien de premier in zijn rede van gisteren niet heeft genoemd. Som migen vinden daarin een bevestiging van hun meening, dat de Westelijke mogendhe den Zuid-Slavië reeds hebben afgeschre ven als een potentieel lid van het nieuwe vredesblok. In diplomatieke kringen te Londen wordt deze meening echter niet aangemoedigd. Het contact met Moskou), dat in de laatste weken wel iets te wenschen heeft overgelaten, is gister in beide hoofdsteden weer nauwer aangehaald. De Russische gezant te Londen heef een lang onderhoud met Lord Halifax gehad, en te zelfder tijd bracht de Engelsche gezant te Moskou een bezoek aan Litwinow. Over het mo tief van deze besprekingen wordt van of- ficieele zijde niet meer gezegd, dan dat de Engelsche regeering verlangend blijft de inzichten en meeningen van de Rus sische regeering te hooren. Deze beraadslagingen zullen de komen de dagen worden voortgezet en naar „Press Association" meldt hoopt men te Londen, dat net mogelijk zal zijn, zich van den volledigen Russisch-en steun- te ver zekeren, zulks dan met goedkeuring van Polen en Roemenië, de beide landen, die aan Rusland grenzen. Havas meldt uit Burgos: Chamberlains verklaringen met betrek king tot Spanje hebben in officieele krin gen te Burgos een sterken weerklank ge vonden. Men merkt op, dat de terugtrek king der Italiaansche strijdkrachten niet een zaak is, die alleen Rome en Londen aan gaat. „Men beleedigt het Spaansche gevoe len, indien men schijnt te vergeten, dat Franco, die altijd zijn woord heeft gehou den, ook zelf zich verbonden heeft tot de verwijdering der buitenlandsche strijdkrach ten, die weliswaar bevriend, maar na de overwinning toch buitenlandsche strijd krachten zijn", aldus zegt men. „Men kent den Spaanschen trots niet, als men onder stelt, dat Spanje na een strijd, waaruit het machtiger dan ooit te voorschijn is geko men, blindelings de ondernemingen van an dere landen volgt, zelfs van die landen, waarmede het het nauwst verbonden is. Spanje is onafhankelijk en heeft niemands bescherming noodig".. Met den D-trein uit Duitschland arriveer den vanochtend om 8.28 te Amersfoort prins Louis Ferdinand van Pruisen, kleinzoon van den ex-keizer, en diens gemalin Prin ses Ryra, die met hun zoontje, prins Louis Ferdinand Friedrich Wilhelm Hubertus Michael Kyrill eenige dagen bij den gewe zen vorst op Huize Doorn zullen doorbren gen Op het. station was ter begroeting aan wezig graaf Von Moltke. Per auto vertrok het gezelschap naar Huize Doorn. Aan het departement van defensie is een groot aantal, deels telegrafische, ver zoeken ontvangen tot het bekomen van zakenverlof e.d. ten behoeve van militai ren, die, als gevolg van de onlangs ge nomen militaire maatregelen, in werkelij- ken dienst zijn gekomen. Aangezien de defensiebelangen vooralsnog niet toelaten dergelijk verlof te verleenen, kan aan deze verzoeken thans niet worden voldaan. Echter ligt het in het voornemen om, wanneer de thans ingetreden toestand eenigszins zal zijn geconsolideerd, in zeer bijzondere gevallen welke elk op zich zelf zullen worden beoordeeld' verlof te verleenen. Tot zoover Wickham Steed. De lust, ver der te vertalen, zjj hier paal en perk ge steld. En we hebben er ook niets aan toe te voegen. Bij K B. van 14 April is, op grond van de overweging, „dat dte politieke spanning tusschen sommige staten in Europa het noodzakelijk maakt om maatregelen te treffen ter beveiliging van de landsgren zen en om bovendien te beschikken over een grooter aantal geoefende troepen", wordt bepaald, dat de voor eerste oefening in werkelijken dienst zijn-de dienstplichti gen, die na heden in aanmerking zouden komen voor groot verlof, tot nader or der in werkelijken dienst blijven. Dit geldt nieit voor de groepen van dienstplichtigen, ten aanzien waarvan de minister van defensie bepaalt dat de ge noemde maatregel niet op haar zal wor den toegepast. De „Daily Express" bericht, dat prins Nicolaas van Roemenië zich sedert Woens dag met een geheime opdracht te Londen bevindt. Het blad vraagt zich af, of dit verblijf in verband staat met de garantie verklaring van minister-president Cham berlain in het Lagerhuis. Havas meldt uit Madrid: Het dagblad Ya schrijft, dat de Donderdag door Chamber lain afgelegde verklaringen „een onmiddel lijke kalmeering van den Europeeschen toe stand met zich medebrengen". Het blad is van oordeel, dat al wordt ook eventueele hulp aangeboden aan Roemenië, Polen en Griekenland niet, zooals men kon vree zen, het Britsch-Italiaansche accoord wordt opgezegd en geen enkele verklaring is af gelegd, die den toestand kan verergeren. Het blad spreekt echter de meening uit, dat Engeland en Frankrijk er naar streven de „gendarmes van Europa" te worden, en het voegt daaraan toe, dat die houding niet geschikt lijkt om behulpzaam te zijn bij de natuurlijke ontwikkeling van de Europee- sche betrekkingen Voortgaande beklaagt het blad zich er over, dat Chamberlain Spanje heeft vergeten". Toen de premier sprak over den status quo in de Middellandsche zee, betrok hij dit op de machtsverdeeling in de Middel landsche zee van voor de wederopstandig van Spanje. „Frankrijk heeft echter ver klaard, dat men thans met ons rekening moet houden". Reuter meldt uit Berlijn: In een officieel geïnspireerd artikel waarschuwt de „Boer- senzeitung" Griekenland en Turkije tegen het aanvaarden van de „immoreele voor stellen" van Groot-Britannië en Frankrijk. Het blad schrijft, dat in geval van oorlog de kleine staten het eerst getroffen zullen worden in hun bestaan, terwijl in vredes tijd hun financieele, economische en strate gische afhankelijkheid van de groote mo gendheden zou beteekenen, dat hun econo mische betrekkingen inschrompelen, of ge heel vernield worden. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.C.: De mededeeling, volgens welke op den 18den April een Duitsche vloot van twee pantserschepen, twee kruisers en drie duik- bootflotieljes zal uitloopen,. ten einde zich een maand Jang in de Spaaïische wateren op te houden, is eenerzijds niet verrassend, in zoover reeds eenigen tijd lang van zulk een voornemen gesproken werd. Evenwel, men verwachtte tot dusver, dat de reis eerst in Mei en Juni zou plaats vinden. Door de ingetreden vervroeging zullen de Duit sche oorlogsbodems zich tijdens den plech- tigen intocht in Madrid nog in Spaansche havens ophouden. Het is zeker, dat officieren en manschap pen in Spanje een hartelijke en feestelijke ontvangst deelachtig zal worden en de ver onderstelling ligt voor de hand, dat zij ten deele aan de plechtigheid te Madrid zullen kunnen deelnemen. Weliswaar zegt het of ficieele bericht niet meer dan dat met de zen tocht een oude traditie wordt hervat, welke door den burgeroorlog was afgebro ken. Dat een betrekkelijk zoo groote Duit sche vlootmacht in den Atlantischen Oceaan verschenen is, kunnen wij ons niet herin neren. Stellig hebben wij hier met een de monstratie te doen voor de solidariteit van de spilmogendheden. Daarnevens zal echter de aanwezigheid van deze Duitsche oorlogsbodems in Spanje op dit oogenblik waarschijnlijk voedsel ge ven aan hetgeen de Nachtausgabe gister avond bestempelde als het toppunt van spokenzienerij. Dit toppunt van spokenzie- nerij ziet het blad in de voorzorgsmaatre gelen, welke Engeland in Gibraltar neemt of nog wil nemen, vermoedelijk op grond van de overweging, dat weliswaar de we reld in de negentiende en de twintigste eeuw geheel gewend is geraakt aan het feit, dat Gibraltar Engelsch bezit is, maar dat volgens de thans in Spanje zegevieren de fascistische opvattingen deze toestand toch onnatuurlijk blijft, terwijl tevens Gi braltar veel kwetsbaarder geworden is dan het vroeger was. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over de groote troepenparade, die ter symboli seering van het einde van den burgeroorlog te Madrid zal worden gehouden, dat deze parade de grootste militaire vertooning zal vormen, welke Spanje ooit gezien heeft. Af vaardigingen van alle troepenafdeelingen, die aan den oorlog hebben deelgenomen, zullen van de partij zijn. Pantserwagens, „Flank"-geschut en pantserafweerformaties nemen er aan deel. Onder aanvoering van de verdienstelijkste generaals uit den oor log zullen 200.000 man aan Franco voorbij- marcheeren. Ook formaties van de buiten landsche vrijwilligers zullen erbij zijn. De Spaansche legerleiding wil daarmede de on verbrekelijke wapenbroederschap met de bevriende naties tot uitdrukking brengen. Het tijdstip van de parade is nog niet be paald. Men meent te weten, dat de oor spronkelijk voorgenomen datum van 2 Mei niet gehandhaafd is om tijd te winnen voor de omvangrijke voorbereidingen. Daarom denkt men aan 15 Mei den feestdag van den schutsheilige van Madrid, van oudsher een traditioneelen feestdag. In politieke krin gen neemt men aan dat op den dag van de parade belangrijke verklaringen over de toekomstige politiek van Spanje zullen worden afgelegd. VRIJSTELLING VAN PORT VOOR MILITAIREN IN WERKELIJKEN DIENST. Geldt alleen voor briefkaarten en couranten Uitdrukkelijk wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat de verleende vrijstelling van port aan militairen in werkelijken dienst beneden den rang van officier alleen geldt voor briefkaarten en couranten. Er worden echter door den postdienst ook massa's voor de militairen bestemde brieven ontvangen, welke niet van een postzegel zijn voorzien Aangezien brieven niet onder de vrij stelling van port vallen kunnen brieven zonder postzegel voor de militairen alleen tegen betaling van het dubbele port wor den uitgereikt. VERPLICHTE UITZENDING VAN ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Gemeenteraad van Odoor» wendt zich tot dë regeering. In den gemeenteraad van Odoorn werd in de jongste vergadering felle critiek ge oefend op het feit, dat in de huidige om standigheden een aantal veenarbeiders ge dwongen werd om in Duitschland te gaan werken. Terwijl de grenzen versterkt wor den wegens oorlogsgevaar achtten verschil lende sprekers het volkomen begrijpelijk als arbeiders bezwaar maakten om buiten de grenzen te worden gezonden. Ook die le den, naar wier oordeel in andere omstan digheden het oefenen van druk op weiger- achtigen niet kan worden afgekeurd, deel den thans de bezwaren. Ook het niet in de gelegenheid stellen der in Duitschland werkenden om aan de ver kiezing deel te nemen, maakte onderwerp van bespreking uit en van soc. dem. zijde noemde men dit een aanslag op de demo cratie. De voorzitter deelde mee, dat het uitzen den naar Duitschland kan worden opgevat als een geruststelling, omdat de regeering bij wezenlijk gevaar ontheffing van de ver plichting zou verleenen. Wat het deelne men aan de verkiezing betreft, dit kan al leen als men zelf de reiskosten enz. ervoor over heeft. De Raad nam niettemin een motie aan, waarin bij de regeering wordt aangedron gen op wijziging van haar standpunt. HET ZICHTBAAR BELASTINGPLAATJE VOOR AUTO'S OP KOMST? Naar aanleiding van de vele klachten over hinder en verkeersgevaren veroor zaakt door aanhoudingen van motorrijtui gen ten behoeve van de controle op de mo torrijtuigenbelasting, drong de K.N.A.C. in Maart van vorig jaar bij de Regeering aan op de toepassing van het systeem, waarbij de belastingkaart zichtbaar aan het motor rijtuig zou moeten worden bevestigd. Door gebruikmaking van dit systeem zou niet ai- leen den motorweggebruiker veel overlast bespaard worden, doch zou tevens een aan zienlijke besparing kunnen worden bereikt op de contrólekosten, welke bijv. voor 1939 met de inningskosten mede op niet minder dan bijna 1 mililoen werden geraamd, 950.000). De K.N.A.C. bood daarbij aan de uitgaven voor het ontwerpen der benoo- digde modellen voor haar rekening te ne men. In Maart van dit jaar herhaalde zij dit aanbod, waarbij zij tevens nog mede-' deelde, ook voor de levering van de benoo- digde belastingplaatsjes voor het eerste nali jaar te willen zorgdragen. In antwoord hierop deelt de Minister van Financiën thans aan de K.N.A.C. mede, dat de kwestie nog in studie is, terwijl hieraan wordt toegevoegd, dat het systeem, waar bij de belastingkaart zichtbaar aan het mo torrijtuig behoort te zijn bevestigd, in geen geval vóór de inwerkingtreding van de We genverkeerswet zal worden ingevoerd.- Hoewel het genoemde tijdstip nog in het geheel niet vast staat, mag naar de meening van de K.N.A.C. uit de boven staande bewoordingen worden afgeleid, dat toch eerlang het doelmatiger systeem met het zichtbare belastingplaatje in Nederland ingang zal vinden, zooals het reeds eerder tot een ieders voldoening in Engeland en België het geval was.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1