MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT Chamberlain's verklaring Trams en Bussen op Waleheren. Ook een Fransche belofte aan Griekenland en Roemenië. De luchtbescherming in onze provincie. In de Kaart Gekeken Overbodige garantie, zegt Rome Een beloftefjvan steun aan Griekenland en Roe menië Het Britsch-Italiaansch verdrag moet niet worden opgezegd. ALBANIë UIT DEN VOLKENBOND. ITALIë ZAL TE TIRANA DOOR EEN LUITENANT-GENERAAL VERTEGENWOORDIGD WORDEN, Er zijn deze week belang rijke besprekingen gevoerd Verkrijgbaar te Middelburg bij: Fa. J. B. DIESCH, M, PETERSE, Fa. R. A. PAPEGAAY. (Ingez. Med.) Waarschijnlijk zal nog een garantie voor Turkije volgen. WEERBERICHT. VICTOR EMMANUEL AANVAARDT DE ALBANEESCHE KROON, KONINGIN GERALDINE HERSTELD. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 14 AFROL 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het gebeurt niet zoo vaak, dat wij ons tot hei weekblad „Volk en Vaderlanu wenden, om nu eens precies te vernemen hoe zekere vork in eenigerlei steel zit: waarheid en halve waarheid, subjectiviteit en objectiviteit zijn in de „waarheidpers" als regel dermate dooreengemengd, dat men beter doet zijn licht daar niet op te ste ken. Evenwel: men kan toch wel eens tegen iets aanloopen. Zoo bijvoorbeeld de quaestie van Italië en Albanië. Men weet, hoe dat van italianophiele zij de wordt voorgesteld: Koning-Zogoe (die thans ex-koning Zogoe is, nademaal zijn kroon naast den Abessijnschen keizers kroon thans, met toestemming van den grooten fascistischen Raad, op het hoofd van koning Victor Emmanuel geplant is) was een avonturier, een deugniet, die zijn volk der Albaneezen knevelde in plaats van hen economisch en cultureel tot ont wikkeling te brengen; de ware Albanee- sche vrijheid werd onderdrukt en toen dat al te bar werd, riepen de ware Albanee- sehe patriotten inplaats van den ver ondersteld onwaardigen koning af te zet ten de hulp van den grooten, onbaat- zuchtigen, vriend van den overkant van de Adriatische zee in, die, in alles over treffende bereidheid tot helpen, zelfs te gen 't moordend staal des vijands in, kwam -opdagen om Albanië te bevrijden. Dat is zoo ongeveer de houding, die uit de toespraak en het telegram van den tegenwoordigen Albaneeschen i,,premier" sprak. Zoo wil men het ons laten gelooven. Maar zoo is het niet. Het is wel heel an ders. Namelijk aldus: Toen Engeland en Frankrijk begonnen in te zien, dat alle be loften van de as BerlijnRome elk oogen- blik van den dag of den nacht, al naar ge lang der behoeften hunner dynamische politiek, eenzijdig als dynamisch bedoeld, d.w.z. als niet-meer-geldend, verklaard konden worden, en zoodoende de twee dic tators van de as naar willekeur en har telust aan het hervormen van de kaart van Europa trokken, totdat de twee groote Westersche democratieën eindelijk en ten langen leste verklaarden, zich niet lan ger plechtstatig in het ootje te laten ne men, zeiden Berlijn en Rome: dat is een omsingelingspolitiek. Met deze gevolgen: „Hitier antwoordde daarop: wij laten ons niet omsingelen. „Mussolini antwoordde daarop door Al banië te bezetten, om daardoor de geheele Adriatische Zee af te kunnen sluiten voor Engelsche oorlogsschepen en de geheele Oostkust van Italië te beveiligen tegen bombardementen van uit zee. „Zooals Hitier de te verdedigen grens van Duitschland in het Zuid-Oosten met honderden km's verkortte, door Tsjechië in te lijven, zoo heeft Mussolini de te ver dedigen Oostgrens van Italië met honder den km's afgekort door zijn bezetting van Albanië, waardoor de straat van Otranto, de toegang tot de Adriatische Zee, werd afgesloten. „Men ziet: de botsing tusschen de twee werelden is in vollen gang. Ieder van de twee partijen [dus óók Duitschland en Italië Red. M. C.] versterkt zijn posi tie met alle mogelijke middelen. De ka nonnen hebben nog rust, maar hoe lang nog?" Men zal het moeilijk kunnen gelooven. dat dit niet uit een democratisch dagblad is, maar het is niettemin waar: de vier aangehaalde alinea's zijn onverkort overge nomen uit „Volk en Vaderland" en zij dra gen de onderteekening van den opperneder- nazi in hoogsteigen persoon: Mussert. Nu weten wij dus wat al die rad-voor-de- oogen-draaierij waard is. Lariekoek voor het domme volk, dat met schoone leusjes en schijnbare buiginkjes in de richting van eerlijkheid, rechtvaardigheid, vrijheid en zelfbeschikkingsrecht gepaaid moet wor den. Maar in werkelijkheid is Albanië het zelfde als Abessinië: brute imperialistisch- strategische machtspolitiek, die uitgespro ken lak heeft aan de ideologische waar den, waarvoor de democratie strijdt. Havas meldt uit Rome, dat de Italiaan- sche reactie op de verklaringen van Cham berlain en Daladier nauwelijks gunstig kunnen schijnen, hoewel men zich in regee- ringskringen de uiterste reserve oplegt. Men is te Rome van meening dat de ga ranties welke Italië spontaan aan Grieken land heeft aangeboden, de Fransch-Brit- sche verklaring overbodig maakt, een ga rantie waarin men overigens een voort zetting van de omsingelingspolitiek tegen de mogendheden van de as ziet. Voorts is men van meening, dat de verzekeringen die aan Roemenië zijn gegeven, moeilijk 'n ontspanning kunnen brengen tusschen Boe karest en Boedapest, want zij kunnen vol gens fascistische kringen te Rome, Roe menië alleen maar hardnekkiger op zijn standpunt klemmen wat betreft zijn weinig transigente houding tegenover de Hongaar- sche aspiraties Men meent te Rome dat de Parijsche en Londensche verklaringen den toestand op den Balkan waar spanningen bestaan, ten gevolge van de Roemeensch-Hongaarsche minderhedenkwestie, en de Bulgaarsch- Roemeensche territoriale kwestie, niet kan verbeteren. Aleen de Lavoro Fascista heeft een kort uittreksel van Chamberlains verklaring in w ,,tVondeditie onder den kop „Engeland ie Griekenland en Roemenië een garan ie aan, waar niet om gevraagd is". In de Italiaansche bladen van vanochtend werd een uittreksel van Chamberlain's re de zonder commentaar gepubliceerd. Onder ontzaglijk groote belangstelling van het Londensche publiek, kwam gistermid dag het Engelsche Lagerhuis bijeen voor het aanhooren van de met zooveel spanning verbeide verklaring van Chamberlain verklaring, welke verband hield met de jongste daad van agressie in ons wereld deel: de overweldiging van Albanië door Italië. Het grootste deel van het Huis juich te den minister-president hartelijk toe, toen hij op het spreekgestoelte verscheen. Chamberlain begon met een uiteenzetting van de diverse feiten, er daarbij den nadruk op leggende, dat de Albaneesche lezing vol komen in strjjd is met de Italiaansche. Een oordeel wilde hij niet uitspreken, zoolang hij niet over meer gegevens beschikt. Chamberlain zeide vervolgens o.m.: De Britsche regeering acht dat, wat in Albanië gebeurd is, uiterst moeilijk te ver eenigen met datgene, waarop de Britsch- Italiaansche overeenkomst het oog heeft. Het is niet alleen de toekomst van Albanië, die op het spel staat (toejuichingen). Een gevoel van onbehagelijkheid en ongerust heid heerseht niet alleen in het aangren zende gebied, maar ook in andere landen, die door de Middellandsche zee bespoeld worden, of in het Balkanschiereiland liggen. De Britsche regeering is van meening, dat zij zoowel een plicht te vervullen als een dienst te verrichten heeft door geen twijfel te laten in den geest van wie het ook zij ten opzichte van haar standpunt. Ik maak daarom gebruik van deze gelegenheid om namens de regeering te verklaren, dat de Britsche regeering het grootste belang er aan hecht, dat vermeden wordt om door geweld of bedreiging met geweld den status quo in de Middellandsche zee en op het Bal kanschiereiland te verstoren. Bijgevolg is zij tot het besluit gekomen, dat in geval van eenigerlei actie, die duidelijk een bedreiging zou vormen van de onafhankelijkheid van Griekenland of Koeinenië en tegen welke resp. de Grieksche of de Roemeensche re geering het van vitaal belang zou achten verzet te bieden met hare nationale strijd krachten, de Britsche regeering zich ver plicht zou gevoelen om terstond de Griek sche of de Roemeensche regeering, al naar het geval zou zijn,-allen steun te verleenen, die in haar vermogen ligt (toejuichingen). Wij doen mededeeling van deze verklaring aan de rechtstreeks betrokken regeeringen en aan de andere. Ik verneem, dat de Fransche regeering een gelijkluidende ver klaring dezen middag aflegt. De regeerin gen der dominions worden voortdurend op de hoogte gehouden van alle ontwikkelin gen. Ik wil slechts een of twee opmerkin gen hieraan toevoegen. Wat mij betreft, niets van wat gebeurd is, heeft wijziging gebracht in mijn overtuiging, dat de politiek der regeering,, toen zij een .jaar geleden het Engelsch-Italiaansch accoord onderteekend e, jui s t was (toejuichingen van de regeerings- aanhangers, geroep daartegen van de op positie). Ik zeg dat niet om een controvers op te werpen, maar om een verkeerd be grip van mijn tegenwoordige houding te vermijden. Ik beken openhartig mijn diepe teleurstelling over het optreden der Ita liaansche regeering. Ongetwijfeld zullen sommigen zeggen, dat wij thans moeten ver klaren, dat het BritschItaliaansche ac coord als geëindigd moet worden be schouwd, maar ik deel die opvatting zelf niét. Niemand met gevoel voor verantwoor delijkheid kan in deze dagen lichtvaardig iets doen, dat zou leiden tot een verhoogde internationale spanning en ieder zal het verlies van de voordeelen betreuren, die voortvloeien uit internationale overeen komsten, waartoe men is gekomen na on derling overleg. Ik geloof daarom, dat er een wijdver breid verlangen zal zijn om de bepalingen te zien nakomen van de overeenkomst en uiteraard, met het oog op de recente ge beurtenissen, kijk ik uit naar de Italiaan sche regeering voor het practische bewijs, dat zij dien wenscht deelt, (toejuichingen). Chamberlain sprak vervolgens over de evacuatie van de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje. Spr. haalde de bepalingen in de overeenkomst, die dit onderwerp behande len en voegde hieraan toe, dat in den loop van de recente gedachtenwisselingen de Britsche regeering er van in kennis is ge steld, dat de Italiaansche vrijwilligers te ruggeroepen zullen worden na de overwin ningsparade in Madrid op 2 Mei. Chamber lain voegde hieraan toe, dat de Britsche re geering goede nota heeft genomen van deze nieuwe verzekeringen. „Ik kan hier slechts aan toevoegen, dat de regeering de terug trekking van de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje altijd beschouwd heeft als een vitaal element van de overeenkomst". Eens te meer zoo vervolgde spr. is ons allen duidelijk gemaakt van hoe ondraag- lijken aard de staat van zaken is, die de geheele wereld in een eeuwig terugkeeren van groote ongerustheid houdt, die den handel en de industrie ver nielt, die haar maatschap- pelijk en cultureel neer drukt. Wij hebben langen tijd geduld ge oefend ondanks vele verstoringen van ons streven naar wegnemen van argwaan, be vordering van goeden wil en behoud van den vrede. Ik ben niet bereid te gelooven, dat dit stre ven geen vrucht zal dragen. De gebeurtenissen, waarover wij ons in het verleden beklaagden en de gebeurtenissen, welke wij thans veroordeelen, kunnen niet na laten, de gemoederen en het geweten der volkeren te verstoren, waar zij ook mo gen leven, en ze te brengen tot de erken ning van het gemeenschappelijke gevaar'. De afgevaardigde Allen Wilkinson inter rumpeerde hier den premier met de vraag „En Rusland?" Chamberlain antwoordde hierop: Ik hoop, dat de leden van het Lagerhuis, omdat ik Rusland niet heb genoemd, niet zullen aan nemen, dat wij geen nauw contact houden met de vertegenwoordigers van dit land. Wij hebben een zeer moeilijke taak te ver vullen. Wij moeten niet alleen rekening houden met wat wij willen, maar ook met wat andere volken willen doen. Ik vraag het Huis te gelooven, dat wij zonder eenig vooroordeel en zonder eenigerlei vooropge stelde ideologische denkbeelden, tot het uiterste van ons vermogen er naar streven, om zoodanig de krachten, die nog ten gun ste van den vrede zijn, die bereid zijn om verzet te bieden tegen aggressie, te ordenen, dat ons streven succes zal kunnen hebben. Ik verklaar thans, dat wij onze vastbera denheid moeten verstevigen, niet alleen om ons sterk te maken, teneinde onszelf te ver dedigen, maar tevens otn onzen rol te 'spe- kn in het terzijde staan van hen, die staan tegenover een agressie of die bedreigd wor den met het verlies van hun vrijheid en die besluiten weerstand te bieden. Ik vertrouw, dal wij in die vastberadenheid en bij de stappen, die wij genomen hebben en die wij neg zullen nemen, om dat in werking te doen treden, de goedkeuring zullen hebben van dit Huis, dit land en het geheele Brit sche rijk. De Fransche minister-president Dala dier heeft gistermiddag een verklaring (vervat in een officieele publicatie aan de pers) het licht doen zien, houdende een Fransche garantie voor Griekenland en Roemenië. De Fransche regeering hecht er het grootste belang aan, iedere wijziging te voorkomen, die opgelegd wordt door ge weld of door bedreiging met geweld, in den status quo in de Middellandsche Zee en op het Balkan schiereiland. Rekening houden de met de bijzondere ongerustheid die de gebeurtenissen dezer laatste weken heb ben doen ontstaan, heeft de Fransche re geering bijgevolg aan Roemenië en Grie kenland de bijzondere verzekering gegeven dat, ingeval, een actie zou worden onder nomen welke duidelijk de onafhankelijk heid van Roemenië of Griekenland zou be dreigen, en waartegen de Roemeensche of Grieksche regeering het in haar vitaal be lang zou achten verzet te bieden met haar nationale strijdkrachten, de Fransche re geering zich gebonden zal achten haar on middellijk allen bijstand, die in haar ver mogen is, te verleenen. De Engelsche regeering heeft een gelijke houding aangenomen. De Fransche regeering is aan den ande ren kant verheugd over de afsluiting van de wederzijdsche verplichtingen tusschen Engeland en Polen, welke landen besloten hebben, elkander wederzijds steun te ver leenen, ter verdediging van hun onafhan kelijkheid, wanneer zij direct of indirect worden bedreigd. Het Fransch-Poolsche bondgenootschap is aan den anderen kant bevestigd door de Fransche en Poolsche regeering in den zelfden geest. Frankrijk en Polen waar borgen elkander onmiddellijk en recht streeks tegen iedere directe of indirecte bedreiging, die een aanslag zou beteeke- nen op hun vitale belangen. Nog vandaag hebben onze ambassadeurs mededeeling van deze verklaring gedaan aan alle betrokken regeeringen en in het bijzonder aan Turkije. Na deze verklaring te hebben doen hoo- ren, ging Daladier als volgt voort: bescher ming van Frankrijk en zijn Rijk tegen ie- deren directen of indirecten aanslag op zijn integriteit en op zijn rechten, een streven, uitsluitend in de zorg om den vrede, naar alle overeenkomsten welke in staat zijn om de solidaire bescherming te verzekeren van de volkeren tegen iedere onderneming, die hun onafhankelijkheid bedreigt, aldus is de politiek, die de Fransche regeering voert, in het bewustzijn van haar verantwoorde lijkheden, in de onwrikbare vastbesloten heid, voor geen enkelen plicht terug te deinzen, die het behoud van het lot des vaderlands op haar legt." Reuter meldt uit Tirana: De nieuwe regeering van Albanië heeft besloten Albanië uit den Volkenbond te doen treden. Stefani meldt uit Rome: De ministerraad, die hedenochtend onder voorzitterschap van den Duee heeft vergaderd, heeft zijn in stemming betuigd met het besluit van den Koning, de kroon van Albanië te aanvaar den. De Koning van Italië en Albanië en Keizer van Abessynië zal in Albanië ver tegenwoordigd worden door een luitenant- generaal met zetel te Tirana. Deze week heeft op initiatief van den minister van binnenlandsche zaken in de provincie Zeeland overleg plaats gehad in zake de bescherming van de burgerbevol king tegen luchtaanvallen. De Commissaris der Koningin, de secre taris-generaal van binnenlandsche zaken en de inspecteur voor de luchtbescherming heb ben daartoe besprekingen gevoerd, met de burgemeesters, de hoofden van luchtbe scherming en de gemeentegeneesheeren van alle 37 gemeenten in Zuid- en Noord-Beve land, Tholen en St. Philipsland. In aansluiting daaraan hebben de bur gemeesters terstond het noodig geachte materiaal, voor zoover nog niet aanwezig, besteld. Verwacht mag worden, dat binnen enkele dagen deze gemeenten voldoende toegerust zullen Zijn om een eersten stoot op te vangen. Bijzondere aandacht werd ook hier gege ven aan de intercommunale samenwerking. Voor de beide Bevelanden heeft de burge meester van Heinkenszand, mr. dr. Mes, en op het eiland Tholen de burgemeester van Tolen, mr. Van der Hoeven, op zich ge nomen de samenspreking terzake met zijn ambtgenooten nog deze week te voeren. Op het eiland Walcheren is een zoodanige onderlinge hulpverleening van de gemeen ten geheel geregeld. Aan een intercommunale verzorging van het medische vraagstuk van het geheele eiland wordt de laatste hand gelegd. Bin nenkort zullen omtrent deze verzorging na dere mededeelingen kunnen worden gedaan. wm' -v -.. RENO bjUlil Terwijl, zoo schrijft de Londensche diplo matieke redacteur van "Reuter, algemeen verwacht werd, dat Griekenland terstond een garantie tegen een aanval zou krijgen, geloofde men nauwelijks, dat de garantie in dit stadium tot Roemenië zou worden uitgebreid. Het besluit van Chamberlain en Daladier, Roemenië ook onder de garan tie te doen vallen, zou gevolgd zijn op lang durige besprekingen, die de laatste 24 uur tusschen Londen en Parijs waren gevoerd. Op te merken valt, dat de garantie aan Griekenland en Roemenië eenzijdig is. De mogelijkheid wordt onder het oog gezien, dat Polen zich aansluit bij de garantie voor Roemenië, en met Warschau worden voort durend besprekingen gevoerd. Thans zijn hartelijke en openhartige be sprekingen aan den gang met Turkije, en het is waarschijnlijk, dat, wanneer deze be ëindigd zjjn, nog een verklaring zal wor den afgelegd ten aanzien van de Britsche houding tegenover Turkije, ingeval Turkije wordt aangevallen. Ofschoon zich met betrekking tot Bul garije moeilijkheden voordoen, is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat ook Bulgarije tenslotte zal toetreden tot de groep van mogendheden, aan welke bij een Duitschen of Italiaanschen aanval steun zal worden verleend. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Eenige buitjes, geheel bedekt of zwaar bewolkt, weinig verandering in temperatuur, matige Z. tot W. wind. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, kans op onweer, daling der temperatuur. Za, 15 April. Zon op: 5 h 06; onder: 18 h 55. Licht op: 19 h 25. Maan op: 15 h 15; onder: 14 h 32. N.M. 19 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. April. Vrijdag 14 9.51 22.23 3.34 16.14 Zaterdag 15 11.02 23.18 4.49 17.14 Zondag 16 11.49 5.44 18.01 April. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 14 11.17 23.58 4.29 17.17 Zaterdag 15 12.33 5.43 18.20 Zondag 16 0.59 13.26 6.40 19.11 Koning Victor Emmanuel van Italië heeft de kroon van Albanië aanvaard. De Groote Fascistische Raad, die gisteren is bijeengekomen, heeft kennis genomen van het besluit der Albaneesche constituan te om Victor "Emmanuel de kroon van Al banië aan te bieden. Na afloop van de ver gadering verscheen Mussolini op het balcon voor het Palazzo Venezia, waar de bijeen komst werd gehouden; en hield de volgende toespraak tot de menigte: „De historische gebeurtenissen, die zich in deze dagen hebben afgespeeld, zijn het resultaat van onzen wil, ons geloof en onze kracht. Wij komen tot de bevriende volken met de houding van een vriend, tegen de vijandige volken zullen wij een duidelijke vijandschap aan den dag leggen. De wereld moet wetenr dat wij morgen zoo goed als gisteren en altijd, geheel rechtuit zullen gaan". Havas meldt uit Athene: Professor Lou- ros, die de gevluchte Albaneesche Koningin Geraldine te Larissa heeft behandeld, is te Athene teruggekeerd. Hij verzekerde, dat de Koningin geheel hersteld is. Het Bapport-Roëll over de Elec- trische tram MiddelburgVlissin gen en de Stoomtram Walcheren luidt gunstig voor een busexploi tatie. Naar verluidt gaat het onzer drie Wal- cherschen person envervoers-onrternemin- gen, de P.Z E M. (VlissingenMiddel burg); de S.M.W. (autobusdiensten op Domburg) en Castel (Vere) geen van drieën heel erg naar den vleeze tegen woordig. Mede op aandrang van de regeering, die destijds 250,000 stak in de stoomtram van welk bedrag slechts 5000 is afgelost is onlangs een begin gemaakt met een onderzoek naar de mogelijkheid eener fu sie van tram- en autobusondernemingen op Walcheren. De commissie, daartoe ingesteld, knoop te onderhandelingen aan met de P Z.E.M en met het bestuur van de S M.W., ten einde na te gaan of de electrische tram MiddelburgVlissingen zou kunnen wor den vervangen door een, bv. door de Stoomtram Walcheren te exploiteeren, autobusdienst. Nadat de directeuren van de twee ge noemde vervoerondernemingen hierover een ongunstige rapport hadden uitgebracht, wendde de commissie van onderzoek zich om een rapport tot jhr. ir. J. Roëll, direc teur van de Westlandsche Stoomtram Maatschappij, een der groote autobusonder nemingen in Zuid-Holland. Jhr. Roëll heeft onlangs zijn rapport uit gebracht Naar luid onzer informaties komt ir. Roëll tot de conclusie, dat een autobusbe drijf den electrischen tramdienst Middel burgVlissingen kan vervangen, en dat het onmiddellijk een zeer redelijke zui vere winst kan opleveren. De rapporteur acht 1214 autobussen met benzine-motor, voor 30 personen, vol doende om dën dienst, ook op de drukste dagen, te onderhouden, mits op de druk ste feestdagen een 4-minuten-dienst wordt gereden De rijtijd zal ongeveer 20 minu ten bedragen Bij de exploitatie-rekening is uitgegaan van de bestaande tarieven, en van een dienstregeling van 450,000 km per jaar. Het rapport geeft in overweging het auto busbedrijf onder te brengen in de bestaan de gebouwen van de Stoomtram Walche ren te Koudekerlce; deze zullen daartoe eenige uitbreiding moeten onder gaan,, en van centrale verwarming voor zien dienen te worden. In beginsel zou, weliswaar vestiging van het bussenpark in Middelburg de voorkeur verdienen maar dan worden de Koudekerksche onroerende goederen waardeloos! Over de stadstram in Vlissin gen en over den busdienst Middelburg Vere, rept het rapport, naar wij vernamen, niet Zooals men weet, zal de P.Z.E M„ als binnen kort de concessie afloopt, de tram in Vlissingen, niet meer exploitee ren; er heeft zich evenwel reeds een par ticuliere ondernemer aangemeld om dit stadsvervoer door middel van autobussen te verzorgen. Dit zijn echter voorloopig bijzaken; de overname of fusie of wat dan ook is af hankelijk in de eerste plaats van het ant woord op de vraag of het drukke perso nen-vervoer tusschen Middelburg en Vlis singen door een autodienst rendeerend zou kunnen worden. Opgemerkt zij nog dat een autobusbedrijf nog andere perspectieven opent dan het bestaande trambedrijf. Op alle dagen, be halve Donderdag, zullen vrij veel auto bussen ongebruikt staan. Daarmede zal men zich wellicht kunnen toeleggen op het touringbedrijf, waarbij als meerkosten alleen brandstof eb. bandenverbruik een rol zullen vervullen. Verder bestaat nog de mogelijkheid van een uur-dienst over den te verbeteren Ouden Vlissingschen weg, en aan ritten uit Middelburg, zoo naar als van Vlissin gen op de mailtreinen, die niet in Mid delburg stoppen. Bij vervanging van de electrische tram door een autobusdienst zal, naar verluidt, niet al het personeel kunnen worden over geheveld. Voor de gedupeerden zou wel licht het pensioenfonds van de S M W. in geschakeld kunnen worden. Algemeen wordt aangenomen *'daty het thans vooral van den Raad van commis sarissen van de stoomtram Walcheren zal afhangen of het rapport Roëll practische resultaten zal oogsten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1