SCHUDT UW LEVER WAKKER Gekoeld vervoer van (ruit en tuinbouwproducten. SPRUTOL BUITENLAND. (Ingez. Mcd.' GOES. VUSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. N00RDBEVELANB. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Zomersproeten Proef met een zending druiven naar Indië goed geslaagd. -Ir. y, d, Plassche is van meeningf dat zich hier een nieuw perspectief opent. (Ingez. Med.) KERK EN SCHOOL. Koning Gazi verloor de macht pp|i over zijn stuur. Dc omvergereden lichtmast viel hem op het hoofd. DUITSCHLAND De dienst in de Hitier jeugd verplicht gesteld. ENGELAND. DE MOORD OP DEN BRITSCHEN CONSUL TE MOSOEL. VER. STATEN, ZONDEK SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN 9U U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer déze stroom van gal onvoldoende is, verteert iUw voedsel niet, het bederft. U voelt U opge- [blazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is ver- jCiftlgd en U bent humeurig, voelt U ellendig mn ziet alles somber in. -De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmld- |i£len. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES faemen om een liter gal vrij te doen stroomea tu', U zult weer geheel fit zHn. Onschadelijk, Kttntaardig, zacht, onovertroffen om de gal te Wöen «froomen. dacht Carter's Leverpilletjes NB Apothékera sa drogisten, t 0,76 ging van de bezienswaardigheden van Mid' delburg op het programma met een af- scheidslunch als slot. „Animo"-avond. Dinsdagavond gaf de Chr. Kweekschool- vereeniging „Animo" haar zesde, jaarljjk- :sche uitvoering. De voorziiter de heer Hotse Sytsma opende met het laten zingen van het be kende lied: „Lof zij den Heer", waarna hi. allen een hartelijk weikóm toeriep. Hierna werd een aanvang gemaakt met het afwer ken van een uitgebreid en met zorg samen gesteld programma. Het is niet mogelijk hier alle nummers uitvoerig tebespreken, Alles werd zeer vlot afgewerkt. Genoemd moeten worden: de pantomime „Een vrijage uit 1840". Een mooi stukje! Ook de hoofd schotel „Adel in livrei", viel zeer goed in den smaak. Beide stukken werden, door de spelers goed beheerscht. De volksdansen bleken een succes te zijn en werden, even als de zangnummers van het dames- en gemengd koor, welke onder leiding van de heer C. C. Clement waren ingestudeerd, door het publiek zeer gewaardeerd. Mimi de Ru en Artje Sikkel zongen en kele solo's, welke een hartelijk applaus uit lokten. Nadat de voorzitter de medewerkers en werksters bedankt had, sloot dr. K. Huizin- ga, directeur der Kweekschool na een woord van groote waardeering voor al het gepresteerde, dezen prachtigen avond. VERGADERING SCHOOLMUSEUM. *De algemeene jaarvergadering van het Schoolmuseum zal gehouden worden te Middelburg op Woensdag 24 Mei. In de morgenvergadering spreekt de heer R. Avink, secretaris van de Vereeniging Veilig Verkeer te Middelburg en omstreken over het nut van verkeersonderwijs op school. Op de middagvergadering spreekt dr. G. C. Cannegieter, hoofddirecteur van het Koninkl. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt over zijn werk. De Nutsscholen. Het Comité tot Steun aan de Nutsbe- waarscholen heeft onder leiding van den voorzitter, den heer W. Spinnaaij, een ver gadering gehouden. Het jaarverslag werd uitgebracht door mevrouw S. Boasson Sanders, en de penningmeester, de heer C. Roelands gaf een overzicht van den stand der financiën. Uit dit overzicht bleek, dat het mogelijk zal zijn om de Nutsscho len weder op gang te houden tot 1 Januari 1940. Vervolgens werd het werkplan voor dit jaar besproken. Wederom zal met lijs ten worden gewerkt, terwijl, na verkregen toestemming van B. en W., een openbare inzameling zal worden gehouden in de maand Mei. In het najaar zal dan een openbare ver- gadering worden belegd, waar een deskun dige za-1 worden uitgenoodigd het werk van het Fröbelonderwijs nader te belich ten. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat het werkvan het Comité, hoe goed ook bedoeld, op den duur toch weinig be vrediging moet schenken. Vrij groote geld sommen zullen ieder jaar noodig zijn, zon der dat er aan de organisatie en de huis vesting der scholen veel zal kunnen ver anderen. Het bestuur aanvaardde de op dracht middelen te beramen om hel voor bereidend onderwijs een meer deugdelijken grondslag te geven. ZONDAGSTREINEN NAAR GOES. Naar het „Dagbl. v. Zeel." meldt zullen de Ned. Spoorwegen op de Zondagen in April extra-treinen uit verschillende rich tingen laten loopen naar Goes. Bussen zul len van het Stationsplein rijden met de pas sagiers door Zuid-Beveland. Met een trein naar verkiezing mag teruggereisd worden. KERKWERVE. Het gemeentebestuur heeft bericht ontvangen dat de Openbare School alhier gehandhaafd zal blijven. HET JUBILEUM VAN DE JEUGDHERBERGEN. De viering van het 10-jarig bestaan der N.J.H.C. zal voor Zeeland plaats hebben in de jeugdherberg „Scheldestroom" alhier en wel op 10 April (2en Paaschdag). Het programma is als volgt samenge steld: 1212.30 aankomst trekkers en treksters. 12.45 maaltijd. 1.304.30 fietstocht of wan deling. 5.00 Causerie over Paasehgebruiken, door den heer S. Luymes. 5.45 Jubileum broodmaaltijd. 6.30 toespraken, daarna in- studeeren N.J.H.C.-lied. 7.30 jubileum-trek tocht. 8.00 thee drinken, ophalen van de formulieren betreffende de prijsvraag. 8.30 revue. 10.00 thee drinken, gezelschapsspe len. De werkloosheid. Het aantal werkzoekenden in onze ge meente is gedaald van 426 tot 419 perso nen. In de werkverschaffing werden ge plaatst 161 personen, waarvan 46 in de plantsoenen. ARNEMUIDEN. Vorig jaar werd in werkverschaffing de Van Cittersweg ge heel verhard wat een goede en noodige ver betering genoemd mag worden, welke door de aangelanden, ondanks de baatbe lasting die er op rust, gewaardeerd zal' worden. Thans is met meerderheid van stemmen der aangelanden van den zgn. Kraaienholsche weg besloten ook deze te- laten verharden door de werkloozen. De noodige stappen om dit te verwezenlijken zijn reeds gedaan bij de verschillende in stanties. Ook voor deze weg zal een baat belasting geheven worden. MODELLEN VOOR EEN SCHUELLOOPGRAAF. DOMBURG. De aanleg van een model- schuilloopgraaf op het terrein achter het „Groene Kruis" gebouw, is thans gereed gekomen. Ze ziet er zeer welverzorgd uit. De totale lengte is 3 x 30 meter. Alle drie gedeelten zijn weer anders. Het is een staalkaart, waarnaar de inwoners zich zelf een schuilloopgraaf kunnen aanleg gen. Twee er van zijn niet overdekt, dus open, waarvan de eerste belegd is met graszoden, terwijl de tweede, de eenvou digste, dit niet is. Het derde gedeelte is overdekt en hier aan is het meeste werk verricht. De wan den en zoldering bestaan uit oudé tram biels, terwijl de bodem beklinkerd is. Zit plaatsen zijn aangebracht. Het geheel is, om het terrein-zooveel .mogelijk te benut ten, zig-zags gewijze aangelegd. De grond werd door de gemeente gratis in bruikleen afgestaan, maar overigens zijn de kosten gedragen door'de afdeeling Domburg van de Ned. Ver., voor Luchtbescherming. De aanleg geschiedde onder de deskundige lei ding van den secretaris dezer afdeeling den heer W. Trielier Jnr. Wij mogen wel een beroep doen op de inwoners dat zij mede toezien dat de jeugd alles ongerept laat en dat de ouders hun kinderen verbieden hier zonder toezicht 'te vertoeven. We twijfelen er niet aan of het afd. bestuur zal gaarne nadere toe- en voorlichting geven. OOSTKAPELLE. De aangekondigde Ge meenteraadsvergadering zal niet Vrijdag 7 maar Vrijdag 14 April gehouden worden. VROUWENPOLDER. De candidaten voor de Raadsverkiezing, gesteld door de a.r. kiesvereeniging te Gapinge zijn: 1. L. Din- gemanse (aftr.). 2. M. Arendse (aftr.). 3 A. P. Wouters. 4. J. de Nood Azn. 5. W. Lou- werse. 6. D. Coppoolse. WOLFAARTSDIJK. Nadat op 14 Maart jl. door dokter Van Gelderen te Middelburg examen was afgenomen van hen die den tweejarigen cursus Eerste hulp bij ongeluk ken hadden gevolgd, had gister de uitrei king der diploma's plaats. Hiertoe waren met den. burgemeester het bestuur van het „Groene Kruis", de leider van den cursus dokter A. I. Vos, zuster De Bel, met de cursisten samengekomen in een lokaal der openbare school. Dokter Vos opende de bijeenkomst met een uiteenzetting van het doel van den cursus. Hij sprak zijn groote voldoening er over uit, dat met zooveel ijver de lessen waren gevolgd, en verzocht daarna den burgemeester de diploma's en insignes te willen uitreiken. De burgemees ter voldeed hieraan gaarne. Spr. wenschte de cursisten geluk met het behaalde succes, en sprak de hoop uit, dat wanneer hun hulp wordt gevraagd, zij deze spontaan zul len geven. Vervolgens richtte spr. zich tot dokter Vos, hem dank zeggend, namens het „Groene Kruis" van welke vereeniging de ze cursus is uitgegaan, voor het vele werk dat hij hiervoor had willen doen. Ook zuster De Bel werd door spr. dank gezegd. Alle cursisten ontvingen hun diploma en wel de dames: A. Noteboom-Blok, J. van de Lin de-Den Herder, J. van de Linde-Ritmeester, J. Lindenbergh Van Oeveren, P. Overbeeke, A. Goetheer, C. Verschuure, J. Smallegange, A. Smallegange, J. Smallegange, M. Sinke, S. Boot, en de heeren J. Sinke, D. van Wel, J. Verhage en W. van de Kreeke. Door de cursist mej. S. Boot werd dokter Vos en zuster De Bel dank gebracht, onder aanbieding van een blijk van waardeering. WISSEKERKE. Woensdagavond vond de eindles plaats van den cursus EHBO in het gymnastieklokaal der o.l. school alhier Burgemeester Geuze opende deze bijeen komst. Onder de aanwezigen merkten We o.a. op ds. Louwerse, wethouder Van der Maas, de gemeente-secretaris en verschil lende bestuursleden van de plaatselijke Iuchtbeschermingsvereeniging. De cursus stond onder leiding van dokter Brujjnzeél en zuster Punselie. Uit de oefeningen blee';. dat de cursisten met vrucht dezen cursus hadden gevolgd. Aan net eind der oefe ningen bracht burgemeester Geuze dokter Bruijnzeel en zuster Punselie hartelijk dank voor het vele opofferende werk, dat zij zich ten behoeve der cursisten hadden getroost. Dokter Bruijnzeel dankte voor de waardeerende woorden en de cursisten voor hun spotane medewerking en hoopte dat voor den vervolgcursus volgend jaar zich alle cursisten zouden opgeven. Hierop werd namens de leerlingen door mej. Den Boer den dokter en de verpleegster een stoffelijk blijk van waardeering aangebo den. Door ongeveer 20 dames werd aan den cursus deelgenomen. OOSTBURG. De uitvoeringen van de leer lingen der R.H.B.S. zijn altijd een attractie voor velen, zoodat Dinsdagavond bij de uit voering der H.B.S.V. de Beurs weer jped bezet was. De leiding had alle eer van haar werk en de rollen zaten er goed in; er was mu ziek, zang, gymnastiek en tooneel. „Zand in de oogen" was een blijspel, dat ons goed liet zien tot welken onzin het te gen elkaar opsnijden, inzake stand en geld, kan leiden. „Advocaat Patelijn" als klucht, toonde ons een stukje middeleeuwsch marktleven met tot slot eene openbare terechtzitting inzake bedrog, gepleegd ten nadeele van een lakenkoopman. Een gezellig kampvuur besloot de uitvoe ring, die tijdens de pauze o.m. opgeluisterd werd door accordeonmuziek van den be kenden kunstenaar op dit gebied, den heer De Mul van Filippine. IJZENDIJKE. Alhier is op initiatief van den burgemeester opgericht de commissie van Regeling voor de Provinciale keuring van Rundvee te IJzendijke. Verschillende landbouw-organisaties waren aangeschre ven voor dit doel een bijdrage beschikbaar te stellen, tevens was verzocht een be stuurslid aan te wijzen om zitting te nemen in deze Commissie. Door den Noord-Brabantschën Christeljj- ken Boerenbond (r.k.) is aangewezen de hr. Ph. P. Haverbeke. Door den Christelijken Boerenbond de heer A. van Tiggelen. door den Christelijken Boeren- en Tuindersbond de heer M. J. Quaak; door de Coöp. Room boterfabriek de heer A. H. van Waes;. door de Stierenvereeniging de heer A. Leerihouts; terwijl als voorzitter is benoemd de heer J. M. Willemsen en als secretaris-penning meester K. de Vries. Het doel van deze Commissie is om voor de prov. keuringen meer belangstelling te wekken, zoowel van de zijde van de inzen ders als van publiek. Het is de commissie reeds gelukt de jaarlijksehe keuring in 1939 te doen houden op een Zaterdag en wel op Zaterdag-29 April a.s. Op deze vergadering bleek, dat door de gemeente IJzendijke en door de verschillen de vereenigingen reeds bijdragen waren toegezegd, zoodat dat op deze eerste verga dering besluiten werden genomen. Er zullen door de commissie voor de ver schillende groepen rundvee geldprijzen be schikbaar worden gesteld. IJZENDIJKE. De directie der Coöp. Roomboterfabriek „Eensgezindheid" alhier had dezer dagen hare vele afnemers uitge noodigd tot een bezoek aan de fabriek. Door 50 winkeliers en winkeliersters, van Sas van Gent tot Retranchement, was aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Op de fabriek werd onder de deskundige lei ding van directeur De Vries de boterberei- ding, zooals deze dagelijks plaats heeft, ge toond. Deze zeer interessante bezichtiging viel bij allen ten zeerste in den smaak. Na afloop reed men naar café Lievens waar een koffiemaaltijd werd opgediend. De zuivel producten sierden hierbij in rijken over vloed den disch. Daarna was de beUrt aan den heer W. de Bruyn, vaste medewerker van het Rijks Zuivel Bureau, voor het ver- toonen zijner films. Toegelicht door een vlotte en boeiende causerie toonden deze films uitstekende voedingseigenschappen der zuivelproducten, alsmede de mogelijkheid van vergrooting van den winkelomzet door verkoop van zuivelproducten. Alles bijeen was het een voor de opgekomen winkeliers zeer genotvolle middag. WATERLANDKERKJE. De verkoop van het Emmabloempje heeft alhier 8 opge bracht. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten Zondag a.s. herdenkt ds. J. M. Lam- mers, Ned. Herv. predikant te Katten- d ij k e, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1873 geboren en in 1898 candidaat in Zeeland, om 9 April het predikambt te aanvaarden te Goede reede. Vandaar vertrok hij in 1902 naar Dirksland, welke standplaats hij in 1910 met Rhenen verwisselde. In 1917 werd de jubilaris predikant te St. Pancras en in 1919 deed hij te Wijk bij Duurstede zijn in trede. In 1922 verbond ds. Lammers zich aan de gemeente van Nunspeet waar hij in 1927 zijn bediening neerlegde. Na 10 jaar stelde hij zich opnieuw beroepbaar en 10 Oct. 1937 verbond hij zich aan zijn tegen woordige gemeente. Ds. Chr. Bruins, em. pred. van de Ge- ref. Kerk te Breukelen (van 19091915 te Aksel) herdenkt a.s. Zondag zijn 40-jarige ambtsbediening. Reuter meldt uit Bagdad: Volgens de be vindingen van den rechter, die het onder zoek heeft ingesteld inzake het auto-onge luk, waarbij Koning Gazi van Irak om het leven is gekomen, is de Koning, na het pas- seeren van een overweg de macht over het stuur kwijt geraakt. De auto kwam op een oneffen, stuk grond terecht en reed op een lichtmast van het electriciteitsnet in. De paal brak en kwam op den Koning neer, die een ernstige hersenschudding opliep. De Koning is een uur later aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De rechter zeide een onderzoek ter plaat se te hebben ingesteld en twee getuigen van het ongeluk, die achter in de auto van den Koning zaten, in het ziekenhuis te heb ben ondervraagd. De magistraat concludeert, dat de botsing zuiver aan een ongeluk is toe te schrijven. Naar schatting hebben meer dan 100.000 personen den rouwstoet, welke gisteren door de straten van Bagdad trok, gadege slagen. Alle autoriteiten hebben de plech tigheid bijgewoond. De baar met het stoffelijk overschot was op een affuit geplaatst. Alle daken der ge bouwen en huizen in de buurt van het mau soleum waren dicht bezet met in het zwart gekleede vrouwen, die volgens de gewoonte der vrouwen in de Arabische landen wee klaagden. Meisjesstudenten liepen in den stoet mede. Vliegtuigen der Irakeesche luchtmacht brachten de laatste eerbewijzen. In de laatste maanden van het vorige jaar is er in het kort melding gemaakt van een proef met het verzenden van drui ven naar Nederlandsch-Oost-Indië. In No vember is er met de Kota Nopan van den Rotterdamschen Lloyd als deklast een laadkist naar Indië verzonden, die 1000 kg Westlandsche druiven bevatte en waar van een bijzonderheid wasj dat hij een koelinrichting had, waardoor de druiven tijdens den overtocht op lage temperatuur gehouden en aldus voor bederf gevrijwaard werden. De zending is goed overgekomen, de Borneo-Sumatra-Handel-Maatschappij heeft zich met de distributie belast en het resultaat van deze eerste zending is niet alleen door de uitstekende, in Indië zeer gewaardeerde hoedanigheden van de drui ven, maar ook vanwege den financieelen uitslag bevredigend geweest. De druiven hebben nl. een flinken prijs opgebracht, zoodat het experiment zich heeft kunnen bedruipen. Het initiatief voor deze proef was uit gegaan van ir. A. W. v. d. Plassche, in specteur van den tuinbouw, werkzaam aan de directie van den landbouw van het ministerie van oeconomische zaken. Daar wij hadden gehoord, zoo schrijft thans de N. R. C., dat er eerlang een rapport over de proef en over de toepasselijkheid van de daarbij gevolgde methode van verzen ding voor andere gevallen zou verschij nen, hebben wij hem om inlichtingen ge vraagd, waarbij wij verschillende bijzon derheden hebben vernomen, die ons de overbrenging waard schijnen. Over de proef zelf vertelde de heer v. d. Plassche, dat de er bij gevolgde metho de van vervoer weliswaar voor ons land in zekeren zin een nieuwigheid is, piaar ze wordt in andere landen reeds gere geld toegepast. Verschillende landen van den Balkan, o.a. Bulgarije bezigen voor het- overbrengen van tuinbouwproducten enz. (dat soms over zeer groote afstanden ge schiedt) loodkisten volgens hetzelfde prin cipe als bij de proef is gebezigd. Bulga rije heeft er zelfs complete spoorwagens met koelinrichting voor. De per Kota Nopan verzonden kist is speciaal voor het vervoer van druiven ge construeerd. Ir. Mulder, de rijkstuinbouw- consulent, die zich in het bizonder met koeltechnische aangelegenheden bezig houdt heeft het ontwerp ervoor gemaakt. Het idee ervan was aan de hand gedaan door een Hagenaar, den heer Van Uffe- len. De eerste proef is inderdaad niet slecht geslaagd, het was echter om het zakelijke resultaat niet in de eerste plaats te doen; maar om de studie van de technische kwesties, die bij dit vervoer groot belang hebben. Dat deze nog niet geheel opgelost waren bleek wel hieruit, dat de kist geen retour vracht kon meenemen, waarvoor men aan Indische vruchten had gedacht. Hiervoor moest nl. de automatische temperatuurs- regeling in Indië versteld worden, want de Indische vruchten vereischen een andere temperatuur om goed te blijven dan onze druiven. En met dit werkje bleek men in Indië nog niet voldoende vertrouwd om de zending te wagen. Er zou geen aardigheid aan geweest zijn zoo wij een bezending verrot Inidsch fruit hadden aangekregen. Dus is de kist leeg teruggezonden. In de zen loop van zaken ligt reeds opgesloten, dat de proef herhaald zal moeten wor den. Overigens wordt er de aandacht op gevestigd, dat er ook we:l andere produc ten in aanmerking zouden komen om te worden verzonden bijv. asperges en witlof. Dit zou eveneens een onderwerp ter be studeering kunnen zijn. Hieruit blijkt reeds, dat er voor het oogenblik nog geen feitelijke resultaten te vermelden vallen, die op de veilingen hier te lande van invloed zouden kunnen zijn en den tuinbouw reden zouden kun nen geven, tot juichtonen over een nieuw afcet gebied. Echter doet het aan de waarde van de proeven niets af. De heer v. d. Plassche gaf als zijn oordeel te kennen, dat er zeker in deze richting verder moet worden gezocht, men praat z.i. te veel over de slechte con junctuur, over belemmering van invoer rechten en contingenteeringen en intussehen gaat de tijd voorbij. Onze producten mpeten wij evengoed kwijt, gaat het volgens dé beproefde, thans buiten onze schuld vast- geloopen, wegen niet langer en men kan niet weten of het ooit wel weer zoo in orde kan komen als wij het gewend waren dan dient men wel andere in te slaan, nieu we niethodefi te zoeken eh dat des te meer omdat onze concurrenten dat ook doen of reeds eerder dan wij gedaan hebben. Vjfjit het vervoer per schip betreft zou men kun nen vragen of hiervoor niet van de, in groote schepen, zonder uitzondering aanwe zige, koelruimten gebruik gemaakt kan worden. Dit gaat, volgens het oordeel van den heer Van der Plassche voor een aan tal producten zeker, maar voor een aantal andere zeker niet, want zooveel weet men er langzamerhand wel van, dat de meest geschikte temperatuur voor het goed blij ven van de kwaliteit bij een aantal fijnere tuinbouwproducten lang niet dezelfde is. Deze móeten om zoo te zeggen op hun eigen koude worden vervoerd. Men zal zich hier om tot het vervoer in kleine eenheden moe ten beperken; de afzonderlijke producten gescheiden houdende. Het experimenteele karakter van de heele zaak brengt mee, dat zij beter niet door de belanghebbenden zelf rechtstreeks ter hand genomen wordt. Dezen immers zullen, zooals de ondervinding reeds heeft geleerd, bij een eerste mislukking, die geld gekost heeft, al te licht geneigd zijn er de brui aan te geven. Daardoor kan een geheel verkeerde indruk ontstaan, misschien wordt er op de gewenschte markten ook nog schade aan onzen naam door veroorzaakt. Wel echter zou het op prijs gesteld wor den, zoo de proeven konden worden geno men in samenwerking tusschen de regee ring, de telers en de handelaren. Er zijn zonder twijfel nog verschillende andere objecten, die voor gekoeld vervoer in aanmerking zouden kunnen komen. Zoo snijbloemen, die thans geregeld per vracht auto naar Cherbourg worden gebracht om vandaar met een snelle Fransche boot haar de Vereenigde Staten te worden verzon den. Niet onmogelijk zou de Holland-Ame- rika Lijn, die op haar schepen groote, uit stekend ingerichte, koelruimten heeft, be reid gevonden kunnen worden dit vervoer over te nemen. De handel heeft reeds proeven genomen met de verzending van druiven naar Cana da, ook dit zou nader bestudeerd kunnen worden. Te New-York komen onze fijne ta feldruiven thans niet aan de markt <wel doet België er het een en ander). Evenwel, men mag aannemen, dat er vraag is naar meer. New York zou dus een ander punt van overweging kunnen zijn. En zoo is er nog wel vrij wat meer te noemen. Natuur lijk moet er tevens een degelijk marktonder zoek ingesteld worden. Voor onzen aard beienexport naar Engeland zijn er vermoe delijk evenzeer mogelijkheden met den ge- koelden container, trouwens ook voor het vervoer in ons land zelf kan deze van nut blijken te zijn, voor de aardbeien. Deze wor den nu meestal zoo van den grond, warm en wel verzonden, via een meestal ook nogal warm voertuig. Daar moeten de kwaliteit en de houdbaarheid onder lijden. Bij koud vervoer zullen deze zich stellig beter voor doen en beter laten overhouden. Kortom, er zit in de proeven heel wat, het onder werp is een ernstige studie waard. Misschien zal deze en gene de schouders ophalen over de kleine hoeveelheden, waarvan voorloo- pig nog sprake is, maar deze zijn natuurlijk geen maatstaf. Overigens heeft iedere nieu wigheid met scepticisme te kampen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Er zijn twee uitvoeringsverordeningen uitgevaar digd op de wet op de Hitlerjeugd, volgens welke thans de dienst in de Hitlerjeugd verplicht gesteld wordt voor alle Duitsche knapen. Alle aangelegenheden der jeugd opleiding gaan van het rijksministerie van opvoeding over op den rijksjeugdleider. Voor jongelieden, wier ouders of vaders behooren tot de Deensche of Poolsche volks groep, zijn uitzonderingen mogelijk ge maakt. De dienstplicht geldt niet voor jon gelieden van Duitsche nationaliteit, die in het buitenland wonen of voor zoo ver zij slechts tijdelijk in Duitschland verblijven. Er zijn strafbepalingen opgenomen voor personen, die als ouders geen gevolg geven aan de voorschriften omtrent de aanmel ding of die moedwillig jongelieden trachten af te houden van den dienst in de Hitler jeugd. ITALIë WIL MEXICAANSCHE PETROLEUM RUILEN TEGEN KUNSTZIJ. Reuter meldt uit Mexico: De Italiaansche gezant te Mexico, graaf Alberti Marcheti di Muraglio, heeft den Mexicaanschen minister van economische zaken, Buen Rostro, namens Mussolini ver zocht Italië twee en een half millioen bar rel stookolie te leveren in ruil tegen dui zend ton kunstzijde. MEXICO. ANTI-FASCISTISCHE DEMONSTRATIES. Reuter meldt uit Mexico-city: Gisteravond heeft een anti-fascistische menigte betoogt voor drie krantenbureaux n.l. van de „Excelsior" „El Universal" en „Novadades". Men wierp met steenen en riep: „Weg met het fascisme". SCHUILPLAATSEN VOOR DE BURGERBEVOLKING. Havas meldt uit Londen: De Engelsche re geering zal 'n millioen stalen schuilhuisjes, bestellen van de soort, welke reeds sinds 25 Febr. wordt gedistribueerd voor de passieve verdediging. De regeering zou de distribu tie in een zeer snel tempo willen doen ge schieden. Na Paschen zullen 300.000 schuil plaatsen zijn gedistribueerd, plaats biedende aan 1 600.000 personen. IRAK. Reuter meldde gisteravond uit Bagdad: Voor de woningen van alle Engelschen te MQsoel was vandaag een militaire wacht geplaatst, doch men verwacht geen nieuwe relletjes. Het was te Mosoel rustig, hoewel alle banken en kantoren gesloten zijn. De gouverneur heeft verklaard, dat de toe stand normaal is. Volgens de nadere berichten over den moord op den Britschen consul heeft de menigte met steenen naar het consulaat ge worpen en een auto in brand gestoken. Het consulaat zelf werd niet in brand gestoken. Bij de menigte voegde zich een troep koe lies gewapend met houweelen. Toen de me nigte het consulaat binnen-drong, begaf de consul zich op het balkon, om te trachten de menigte tot kalmte te brengen, doch hij werd van binnen-uit met een houweel neer geveld. OUD-MILITAIREN BENEDEN 36 JAAR UITGENOODIGD VOOR DE RESERVE. Havas meldt uit New-York: Alle mannen die vroeger in het leger zijn geweest en nog geen 36 jaar oud zijn, hebben een uitnoo diging ontvangen zich bij de legerreserve te laten inschrijven. Het betreft 75.000 man. Zij zullen 80 dollar per jaar ontvangen, geen oefentijden hébben, doch aan iederen oproep van den president der Vereenigde Staten gehoor moeten geven.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6