ptiN GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. KERK EN SCHOOL. VORST COBRA ZEEUWSeN-VLAAHDEREN W.D. BELGIë. DUITSCHLAND POLEN. VER. STATEN. MAAR"— HANDEL EN NIJVERHEID. T TrnrtTfr mÉiiiiliininiirmT.ngiiir" fWMms.ai - - .rar--# s&:Tff-?gc^^ agar-rr^-- "■*- - -" -if_ No- T",y -_- - :- i nant. Ook burgemeester Geuze van Wis- sekërke en de eerste wethouder- uit die gemeente werden door spr. speciaal ver welkomd. Voorts heeft burgemeester Schuit gesproken over het nut van den dank aan den heer van de zawokk kokk B.V.L. welke geboren is uit den nood der tijden. Spr. besloot met een woord ter opwekking zich aan te sluiten bij den B.V.L. of om haar financieel of moreel te helpen steunen. De heer Persant Snoep heeft vervolgens een inleidend woord gesproken over de te vertoonen film: „Willem de Zwijger". Deze film bij uitstek nationaal geeft den strijd weer welke vader Willem te strij den heeft gehad. De film was zeer ge schikt om de de aanwezigen niet alleen te laten boeien, doch ook om hun te laten zien, hoe duur gekocht onze nationale vrijheid is. „Als we deze film zien" aldus de heer Persant Snoep „voelen we iets gaan leven in ons hart. Prins Willem was het, die ons tot vrije mensehen en tot vrije onderda nen maakte. Men voelt .zich verbonden aan de Geuzen en heeft respect voor de dapperen die zich offerden voor het groo- te doel.' Na deze film" heeft de heer Eckhardt een rede gehouden, welke als inleiding be doeld was voor de film: „20 jaar B.V.L." De rede gloeide van vaderlandsliefde en verknochtheid aan- het Oranjehuis. Geen dictator, aldus spr., want Oranje is onze vrijheid. En voor deze vrijheid staat de B.V.L. pal. 20 jaar heeft dit instituut op de bres gestaan voor vrijheid en recht en onafhankelijkheid. De B.V.L. heeft en zal als een waakhond liggen naast den troon van Oranje. Zoolang de hoogste goederen door vreemden bedreigd worden, zoolang is de B.V.L. op zijn plaats. Wij Zeeuwen weten wat met moeite verkregen is en weten wat strijd is en zeggen: „Oranje beveel en wij volgen". Na deze rede volgde de film: „20 jaar B.V.L." Op het einde van den avond heeft bur gemeester Schuit het brevet scherpschut ter uitgereikt aan D. de Jonge en A. C. de Haze uit Kortgene. Spr. wekte nog maals allen op zich aan te sluiten bij den B.V.L. waarop op spr.'s verzoek de aan wezigen „Mijn schild ende betrouwen" zongen, gevolgd door een luid ,,Lang leve de Koningin". KORTGENE. In het no. van 28 Maart j.l. plaatsten wij een stukje over «en medaille van Wilhelm II, ex-keizer van Duitschland, welks stuk in de z.g. „Weitjes" alhier ge vonden is. Van bevoegde zijde werd nu medegedeeld, dat het jammer is, dat de Duitsche penning ongedateerd is, zoodat het niet doenlijk is met zekerheid te zeggen, met welk doel hü is geslagen of uitgegeven. De voorzijde van den penning vertoont het tamelijk jeugdige borstbeeld van den tegenwoordigen ex-kei zer Wilhelm II. Daar het randschrift ver- taald luidt: „Ik ben besloten vrede te hou den met iedereen zooveel als het aan mij ligt" is het niet onmogelijk, dat de penning uitgegeven is bij het aanvaarden der regee ring van Wilhelm II als keizer van Duitsch land en koning van Pruisen. Hij beloofde immers voor een ieder een goed vorst te zijn. Wanneer en door wien de Duitsche pen ning (die uitstekend is bewaard gebleven) aan den bodem is toevertrouwd, is niet meer te zeggen. Geslaagd voor het machinisten-diplo ma A: A. Roelse te Vlissingen, leer ling van de De Ruyterschool aldaar. Door MARK CHANNING. 6) Met haar lippen vast op elkaar doorzocht haar oog de duisternis, maar ze zag haar kamenier niet. „Ayah," zei ze zachtjes. Geen antwoord. Weer riep ze de vrouw met haar wijsvinger krampachtig gedrukt tegen de spanveer van de pistool. Een blauwachtig wit licht flikkerde tus- schen dé kieren door der gesloten blinden en werd gevolgd door een oorverdoovenden donderslag. Het onweer, dat den geheelen dag gedreigd had, was losgebarsten. Zij meende vermengd met den zwiependen re gen een gesmoorden kreet te hooren, doch zeker was ze er niet van. Met haar gewone koelbloedigheid dwong ze z.ch te veronderstellen, dat haar kame- niet, de ayah, haar niet gehoord had ze wist, dat de vrouw vast sliep en, dat ze door haar angst gedreven den sleutel uit de deur genomen had. Ze lag nu stellig rustig onder een schaapvel haar door één der be dienden geleend. En daarop draaide Diana Lindsay het knopje om van het electrische licht. Ze zou geschreeuwd hebben, indien niet een enorme hand op haar mond gedrukt werd en een andere haar in den nek greep Een tweede persoon ontrukte haar de re volver en omklemde haar polsen in ijzeren greep. Toen ze bespeurde, dat deze laatste met zijn "voet de deur dichttrapte, meende ze in onmacht te zulen vallen, haar bekroop het gevoel van doodsangst van iemand, die door een wild beest besprongen wordt. Alle hoop was weg. Gekleed als alle bergbewoners, een grau we, wijde pantalon vastgesnoerd om het middel, een versleten schaapsvel over een lang blauw linnen hemd, vuil en vol vlek ken, keek de langste man, dien ze ooit ge zien had, haar doordringend aan. Een stuk van zijn tulband was om het onderste ge deelte van zijn gezicht geslagen, teneinde hem onherkenbaar te maken, en hieronder uit golfde een lange, zwarte baard, die tot aan zijn middel reikte. 't Was Alam Khan, bijgenaamd de Co bra, ontsnapt u;t de gevangenis, waarin hij dien morgen was opgesloten. De oogen, welke bpven de vuile tulband op haar neerkeken, waren als twee vuren, rood-bruine oogen met in de diepte een KAMPERLAND. De ruim 90-jarige mej. wed. M. Wilderom, wonende in het buurtschap. Stroodorp heeft verleden week het ongeluk gehad, toen ze op een stoel stond, daarvan af te vallen, waardoor ze haar pols heeft gebroken. Mej. W., die in haar leven nog maar een keer dokters hulp had noodig gehad, werd .door dok ter Gelderman uit Kortgene medisch ge holpen. Het oude mensch, dat alleen in haar huisje leefde, is nu naar één harer doch ters te Kamperland vervoerd. Het „Kortgeensch" Jeugd- en Meis jeskoor" dat Zaterdagavond in de O.L. school alhier een uitvoering heeft gege ven, heeft zich in druk bezoek mogen ver heugen. Het succes dat het koor te Kort gene tijdens haar uitvoering aldaar kreeg, is ook te Kamperland herhaald. Ook hier was het meester Notenbalk die voor de komische noot zorgde en droeg het ge heel weer een hoogstaand karakter, zoo dat ieder vol lof huiswaarts keerde. AARDENBURG. Het dagelijksch bestuur dezer gemeente heeft den datum waarop de stemming voor de leden van den ge meenteraad zal worden gehouden bepaald op 13 Juni a.s. AARDENBURG. Voor den met Paschen a.s. te houden bazaar ten bate van de Kon. Muzieksociëteit „Aardenburgsche Fanfa ren", wordt hard gewerkt. Als speciale at tractie voor muzikanten en muziekliefheb bers zal op dezen bazaar voor het publiek worden tentoongesteld een nieuw koperen blaasinstrument met drievoudige trompet, hetwelk de uitvinder voor het eerst te Aar denburg wenscht te exposeeren. Reeds is door ingezetenen van Aardenburg en door oud-Aardenburgers op inteekenljjsten een flink bedrag bijeen gebracht, terwijl ook de 5000 loten a 0.10 per stuk nagenoeg alle zijn geplaatst. BIERVLIET. Maandagmiddag had de begrafenis plaats van den heer P. W. Maarleveld, oud-burgemeester-secretaris der gemeente Biervliet, oud-lid van Prov. Staten, enz. Bij den stoet sloten zich aan de leden en oud-leden van den Raad, de bestuursleden van het Waterschap tot ge meenschappelijke uitwatering, het ge- meentepersoneel en politie, de pastoor der R.K. kerk alhier, afgevaardigden van de Ver. van Burgemeesters, secretarissen en ontvangers in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, de directeur van de Z.V.T.M., het hoofd van de Landbouwschool te Schoon- dijke, en nog verscheidene persoonlijke vrienden en kennissen. Buitendien be stond er groote belangstelling van de zijde vhn het publiek. Op verzoek van de familie werden aan de groeve geen toespraken gehouden. Naast de bloemstukken der familie wa ren er van het bestuur en personeel der gemeente Biervliet en van de Z.V.T.M. ERNSTIGE BRAND. SINT-KRUIS. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur brak brand uit bij den landbouwer Ph. Verheije alhier. Een hangar met aan gebouwde stallen ging invlammen op. De brandspuit kon niet verhinderen, dat ge noemde gebouwen totaal afbrandden, daar het vuur zich in korten tijd had verspreid. In de gebouwen bevonden zich verschillen de landbouwwerktuigen, alsmede stroo, hooi, kunstmest, aardappelen enz. Het vee kon nog juist bijtijds gered worden. Hierme de liep de oude P. van Hee vrij ernstige brandwonden in het gelaat op. Alleen elf konijnen kwam in de vlammen om." Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. Verzekering dekt gedeeltelijk de scha de. fel licht, zooals dat, wat in de duisternis boven een fabrieksschoorsteen uitslaat. Na een oogenblik, dat haar een eeuwigheid scheen, richtte ze haar verschrikte blikken naar een hoek van de kamer. Daar stond rechtop tegen den muur en aan dezen vastgeklonken door een mes, dat haar pre- cies midden in de keel was gestoken, de ayah, haar kamenier, haar witte mousseline kleed vol bloed. Een bergbewoner is belof te noch eed heilig: deze vrouw was een werktuig geweest, doch één oogenblik van berouw had haar het leven gekost. „Ken je Yanisch?" vroeg Alam Khan of wel de Cobra met een zoo zware stem, dat ze het heele vertrek dreunend vulde. Ze knikte van ja met wijdopen gespalkte oogen. „Luister dan. Je vader is ook mijn ge vangene. (Hoe zou ze hebben kunnen we ten, dat dit een leugen was)?) Je geeft geen kik, of 't is zijn dood. En niet op de wijze, waarop ik dat dikke wijf hij wees op de ayah heb vermoord, maar lang zaam, door de handen van mijn vrouwen, Een koude rilling liep Diana over den rug. Ze kende de ontelbare martelingen welke de bloeddorstige vrouwen der berg bewoners hun gevangenen laten onder, gaan. Haar vader had eens gezegd, dat hi; zich eerder zou dooden dan dergelijke fol teringen door te maken. „Je hebt 't begrepen?" Weer knikte ze toestemmend. „Goed, bind haar dan." De kameraad, die begeerige blikken op de revolver had geworpen, liet, terwijl hij zich haastig bukte om een touw op te ra pen, deze in zijn zak glijden. Met dezelfde ongelooflijke snelheid werd een prop ge maakt van het met bloed bevlekte mousse line, afgescheurd van de sarong der doode ayah en deze in Diana's mond gestopt, waarna een deken over haar hoofd gewor pen werd. Een lus van touw sloot om haar schou ders. Diana Lindsay viel in zwijm. HOOFDSTUK IV. Een tweede slachtoffer van den Cobra. Tegen den morgen werd Colin Gray, die in Yanistan voor den geheimen dienst „den Gesluierden Man" moest opsporen, gewekt door het gekrijsch van een vogel. Dien nacht had hij de eene nachtmerrie na de andere gehad; in een van zijn benauwdste droomen was hij door een onbekende wil dernis geloopen, achtervolgd door een reus WIELRIJDER DOOR VIER MANNEN AANGEVALLEN EN BEWUSTELOOS GESLAGEN. Zij zouden den verkeerde voor hebben gehad. Een inwoner van Hilversum, zekere J. Smit, die Zondagnacht per fiets van Baarn naar zjjn woonplaats terugkeerde, is op den provincialen weg BaarnHilversum bij het landgoed „Hooge Vuursche" door vier onbekend gebleven mannen van zijn rijwiel geslingerd en met een boksbeugel bewusteloos geslagen, waarbij hij verschil lende verwondingen aan het gelaat opliep, o.a. werd zijn kin verbrijzeld. Het slachtof fer bleef eenigen tijd bewusteloos liggen, doch heeft, nadat hij was bijgekomen, kans gezien zijn woning te bereiken. Het schijnt, dat de onverlaten het niet op den heer S. hadden gemunt en hem met een ander hebben verwisseld. DERTIG INBRAKEN OPGEHELDERD. In totaal 22 arrestaties verricht. De recherche van de Rotterdamsche po litie heeft in de afgeloopen maand goed speurderswerk verricht. Zij is in enkele weken een serie van tenminste dertig bru tale inbraken, gepleegd door twee jongelie den, den 21-jarigen metaalbewerker F. M. M. en den 24-jarigen schoenmaker A. V. jr. op het spoor gekomen. In totaal werden 22 arrestaties verricht: elf verdachten onder wie 9 helers, werden naar het huis van be waring overgebracht. De vader van V. jr., de 47-jarige reiziger A. V. sr. heeft in deze zaak als heler een groote rol gespeeld, evenals zijn vrouw, de 48-jarige M. V. S„ zijn dochter de 22-jarige C. R. V. en haar man de 25-jarige timmer man A. P. Voorts werden nog 14 personen aangehou den, die allen een of ander van de ont vreemde goederen gekocht hebben. Bij een firma aan den Goudschen Rijweg werd voor 500.— aan vloerkleeden ge stolen, bij een stoffenhuis aan den Goud scheweg voor 150.damesstoffen, in den loop van den tijd leverden diverse, deels kleinere inbraken, artikelen van den meest uiteenloopenden aard op. Deze groote serie heeft de politie thans op het spoor gebracht van weer andere in braken o.a. een diefstal van bontvellen en een inbraak in een goudsmidswinkel. Men vermoedt, dat deze zaken en nog eenige, die in behandeling zijn door dezelfde combinatie op touw zijn gezet. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Ridderkerk 1 doode. Gistermorgen wilde de 59-jarige schipper A. Krijgsman uit Bleskensgraaf met zijn zoon per fiets den nieuwen rijksweg te Ridderkerk oversteken, toen hij door een personenauto uit Dordrecht werd gegrepen. De man was opslag dood. De auto kantel de en kwam ongeveer dertig meter verder op het fietspad terecht. De bestuurder kreeg lichte verwondingen. Helder: 1 doode. Gisteravond werd te Everlo, gemeente Helder bij het oversteken van den provin cialen weg het vierjarig zoontje van de fa milie Hendriks dóór een uit de richting Noord-Brabant komende auto gegrepen en ernstig gewond. Het kind is hedennacht aan de bekomen verwondingen overleden. Middennieer: 1 doode. Gistermiddag is de veertienjarige J, Veraart te Middenmeer, die per rijwiel van zijn werk te Wieringerwerf naar huis ging, op tot nu toe onopgehelderde wijze aange reden door een hem tegemoet komende vrachtauto van de landbouw- en cultuur maatschappij. De jongen was vrijwel op sla, dood. ,i. jsS achtige slang. Juist op het oogenblik, toen het beest zou bijten had hij zijn mes in den open muil gestoken, waarin het met een doffen smak in de diepte verdween. Hij was badend in zweet wakker gewor den. Nu lachte hij bij de herinnering. Hij sprong uit bed en riep zijn Gurkhaanschen oppasser. „Zeg Limbu, luiaard!" Een kleine, stevige Gurkha in khaki uni form trad binnen; zijn breed gezicht één en al glimlach. „Gri Sahib" had vroeger Limbu het le ven gered heldenfeit, dat bijgedragen had den eerste het „Victorian Cross" te be zorgen. Vanaf dien dag had het kleine man netje het zich een heiligen plicht gerekend, eiken nacht op den drempel van de kamer van den officier te slapen. „Ga mijn ontbijt galen", beval zijn afgod, terwijl hij zich behaaglijk uitrekte. „En als over twintig minuten de bruine merrie Leïla niet kant en klaar is, zit er wat op!' De Gurkha grinnikte voldaan. Hij was trotsch op de lichamelijke kracht van zijn officier, en Leïla met haar glanzende huid was zijn oogappel. Gray oordeelde, dat de gebeurtenissen van den vorigen avond dreigender waren dan hij in tegenwoordigheid van sir John Lindsay had willen toegeven. Wat den vreemdsoortigen bezoeker betrof, hij wist, dat een verschijnsel, waarbij een astraal of aetherisch lichaam op onbepaalden afstand uitgezonden wordt, voorkwam bij geestelijk hoogstaande Hindoes. Hij was van oordeel, dat er een dag zou komen, waarop dit ver schijnsel heel gewoon gevonden zou wor den. Doch deze besrhouwingen daargelaten, was er iets, dat hem aanspoorde de waar schuwing van den Sadhu, den geestelijken leider der Hindoes, niet te licht te beschou wen. Over een half udr zou hij gewacht wor den bij Mohammed Shah, den officier, be last met den spionnagedienst van het gou vernement in deze streek. En in Indië is 't geraden op weg te gaan vóór de zon hoog aan den hemel staat. Toen Limbu binnenkwam met een paar pololaarzen, werd 't kleedingvraagstuk ac tueel. Of Alam Khan, de Cobra, al of niet ontvlucht was, tijdens het Mohammedaan- sche feest van Moharrem zou het gevaarlijk zijn, zich in Europeesche kleeding in de stad te vertoonen, hij moest zich dus ver mommen. „Limbu, breng mij mijn bergbewoners- SOVJET RUSSISCH-J AP AN SCH VISSCHERIJVERDRAG ONDERTEEKEND. Retfter meldt uit MoskouEr is een Sovjet-Russisch Japansche visscherijover eenkomst onderteekend, welke een jaar geldig zal zijn. Hiermee is voorloopig een zaak van de baan, welke een nieuwe cri sis in het Verre Oosten dreigde te ont ketenen. De strqd in het Verre Oosten. SUCCESSEN DER CHINEEZEN. Van Chineesche zijde wordt gemeld: De Chineesche strijdkrachten op den Weste lijken oever van den Siang (provincie Hoe- pei) zijn op drie punten de rivier over gestoken. Zij hebben een algemeen offen sief ingezet tegen de Japansche stellin gen op den Oostelijken oever van den Siang tusschen Yokou en Sjayang. Het centrum der Cineesche troepen heeft San- hosjan bezet. Naarhet Chineesche persbureau meldt, heeft de strijd in Kiangsi zich geconcen treerd in den sector Kauan, op 60 km ten Zuidwesten van Nantsjang. De Ja panneezen zetten hun ofensief voort. Ten Noordoosten van Kauan hebben zij traan- en niesgas tegen ed Chineezen gebruikt. Deze deden echter een tegenaanval met. de bajonet op het geweer. Met het gevolg, dat 300 tot 400 Japanneezen buiten gevecht gesteld werden. Gisteren hebben de Ja panneezen een algemeen offensief ingezet tegen de geheele Chineesche verdedigings linie rondom Kauan. VERKIEZINGSPROPAGANDA IN EEN JEZUÏETENKERK. In de kerk der Jezuieten te Gent vond men dezen Zaterdagmorgen op tal van plaatsen propaganda-biljetten opgeplakt om op de socialisten en de Vlaamsche Na tionalisten te stemmen. Tot op den preek stoel prijkten de biljetten. Een kerkbezoe ker waarschuwde de geestelijken, waarna het materieel ten spoedigste verwijderd werd. BEKEND VLIEGER VERONGELUKT. Zaterdag is de Duitsche kapitein-vlieger Freiherr von Moreau tijdens een proef vlucht bjj Berlijn omlaag gestort en om het leven gekomen. Kapitein Von Moreau maakte deel uil van den Focke-Wulf condor, welke de eerste vlucht van Berlijn naar New York maakte en heeft als piloot deelgenomen aan de vlucht van hetzelfde toestel van Berlijn naar- Tokio. EIWIT UIT MELK. Het A.N.P. meldt uit Berlijn Aangezien de eigen productie niet voldoende is om de behoefte te dekken, is Duitschland steeds genoodzaakt geweest om eieren uit het bui tenland in te voeren. In 1937 werd b.v. voor een bedrag van bijna 100 millioen mark ingevoerd, om het sedert 1933 met meer dan 10 procent gestegen eierenverbruik te dekken, en daar het land zuinig moet zijn met zijn deviezen is naar middelen gezocht, waardoor de invoer zou kunnen worden beperkt. Inderdaad schijnt men er thans in geslaagd, eiwit langs kunstmatigen weg te vervaardigen, en wel uit melk. Dit melk product dat „Milei" gedoopt is, wordt ge wonnen uit wei en ondermelk. Na een zui veringsproces verkrijgt men een melk-ei- witpoeder, dat, naar mén zegt, gelijke kwa liteiten bezit als het kippen-eiwit. Milei kan tot schuim geklopt, gebakken en ge kookt worden, heeft een fijne melksmaak en is daarbij veel goedkooper dan versch eiwit. Van dit product worden dan ook hooge verwachtingen gekoesterd, te meer omdat de melkproductie in Duitschland ruimschoots voldoende is. CORRESPONDENT VAN HET DUITSCHE NIEUWSBUREAU TE WARSCHAU GEARRESTEERD. Havas meldt uit Warschau: De corres pondent van het Duitsche Nieuwsbureau Fenske genaamd, een Poolsch staatsbur ger van de Duitsche minderheid, is gear resteerd. Het motief der arrestatie zou ge legen zijn in tendentieuze en onjuiste be richten van den correspondent over be weerde vervolgingen tegen Duitschers in Pommeren. DE FAMILIE VAN JEAN DE KOVEN VERONTWAARDIGD OVER DE UITSPRAAK IN HET PROCES- WEIDMANN. Havas meldt uit New-York: Familie leden van Jean de Koven hebben een telegram aan de leden van de rechtbank te Versailles gezonden, waarin zij hun verontwaardiging uiten over de betaling van een bedrag van 120,000 franken als schadevergoeding, dat zij niet aanvaarden. Zij eischen rehabilitatie van hun dochter door de rechtbank en blijven volhouden, dat het onder de stoep van Weidmanns huis gevonden lijk niet dat van Jean was. Zij vragen bovendien voor den vaders van de danseres vergunning, de terechtstelling van Weidmann bij te wonen. pak. En mijn Europeesche kleeding kun je wegbergen. Vóór het volgende winterse! zoen zullen we die niet meer noodig heb ben." Limbu straalde. Dus ze gingen weer op avonturen uit! Hij nam zich voor nog dien zelfden middag een zwarte geit te offeren aan Khali, de godin met de vier namen, ten einde haar bescherming in te roepen voor de komende gebeurtenissen. De vastgestelde twintig minuten waren nog niet om, of majoor Colin Gray was verdwenen. In zijn plaats zat op het voe teneinde van het ledikant een energiek uit ziende bergbewoner; de vermomming was zoo volkomen, dat de gulle glimlach op Limbu's gezicht nog breeder werd Een korte galop bracht Gray voor de oude stadspoort, met de breede deuren van teakhout, beslagen met dikke, roestige spijkers. Niettegenstaande het vroege uur krioel de een woeste menigte door de nauwe stra ten. De oogen van Gray, aan wien, volgens zeggen van hen, die hem goed kenden, niets ontging, namen haar aandachtig op af en toe hoorde hij den Cobra noemen soms bezorgd, op een toon van twijfel maar over 't geheel volgde een luide lach den naam; de bevolking scheen verwaand en aanmatigend. Een rij kameelen uit Bactriane, den hals uitgemergeld, de zware bepakking vastge bonden door losse van voren naar achteren slingerende singels, ging voorwaarts met vastberaden pas dwars door de zee van witte tulbands heen, waarop ze van uit de hoogte neerzagen. Wolken stof joegen op van uit de ongeplaveide straat en de on meedoogende morgenzon scheen er door heen als van achter een gouden sluier. Een verkooper van dranken schreeuwde „Khan's en Sahib's water, frisch water Lekkere, frissche limonade!" En boven dit rumoer uit hoorde men 't geschreeuw van de voerlieden uit Yanistan, die hun kleine magere paardjes met het havelooze, dik wijls met touwtjes vastgebonden tuig trachtten voort te drijven door de overvolle straten. Een groen getulbande Hadji, pas terug uit de heilige plaats Mekka, en baard met henne rood geverfd als getuige nis van zijn pelgrimstocht, gaf in zeer wei nig hadjiachtige termen zijn opinie tegen den philosoof-eigenaar van een buffel, be laden met een halve ton jonge maisplanten met wortels vol aarde en bepluimde uit einden die op den hoek van de straat tegen hem aarigeloopen was. Handelsregister^ Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zeeland ont- leenen wij het volgende: Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden (Middelburg). W/ ij z i g i n g e n N.V. Zeeuwsche Radio Distributie Mij. Middelburg, Seissingel 12, exploitatie radio distributie inrichtinggen. Statuten gewijzigd. M. de Rijke, Zieriksee, Lange Nobel- straat A 27. Maalderijbedrijf en handel in granen, veevoeder enz. Uitgetr. E.: M. de Rijke. Handelsnaam gewijzigd in: Toon de Rijke. Nieuwe E.: A. M. de Rijke. L L. Lous, Wissekerke, Veerweg B 162, Slagerij. Uitgetr. E.: L. L. Lous. Handels naam gew. in: J. Lous, Nieuwe E.: J. Lous. C. J. Simmers, Zieriksee, Vischstraat D 396, Slagerij. Uitgetr. E.t C. J. Simmers. Handelsnaam gew. in: J. G. L. Simmers. Nieuwe E.: J. G. L. Simmers. N.V. Zeeuwsche Mij. van Onroerend Be zit, Middelburg, Lange Noordstraat 63, exploitatie van onroerende zaken. Overl. Dir.: J. A. Altorffer. Nieuwe directeur: J. L. van der Harst. Even later was de lucht doortrilt van allerlei muzikale tonen van ontelbare op aambeelden kloppende hamertjes. Gray be vond zich thans in de straat der goudsme den; het nieuwe metaal van bakjes, doozen en heften van messen kunstig gedreven, in gelegd met turkoois en kormalijn, in goed vertrouwen ten toon gespreid in de open uitstalkast van elk kraampje blonk met doffen glans. De Sirdar Mohammed Shah woonde hal verwege de derde straat links, boven den winkel van een koopman in Hindoesche stoffen. Een boogvormige doorgang leidde van de straat naar een binnenplaats, waar aan een ring in den muur de magere stier van een Brahmaan vast stond. Zoodra de hoeven van Leïla op de plaats gehoord werden, sloot een bewaker, die er blijkbaar op gewacht had, de zware deur. Nadat Gray de teugels van zijn merrie den man toegeworpen had, betrad hij het huis. Een bouwvallige trap voerde naar een portaal, waar op een deur in Arabische let ters, Duflar (kantoor) te lezen stond. Gray klopte en ging de kamer binnen, Een Mohammedaan uit Pernjah met arendsneus, grijs baardje, in een versleten Nordfolk jas stond op ter begroeting van den binnenkomende. Gray maakte een ge heim teeken, waarop Mohammed Shah ant woordde: „Moge gij immer onwetend zijn, wat ver moeidheid beteekent, Sher Del Khan hierbij majoor Colin Gray een der namen gevend, waaronder deze bij de „Geheimen Dienst" bekend stond en waarbij hij den Engelschman tevens met een veelbeteeke- nend glimlachje gelukwenschte met diens uitstekende vermomming. „Moge gij immer onbekend blijven met armoede, Sirdar Sahib", voltooide Gray de geijkte begroetingsterm van de grens. „Uw Edele zal wel willen excuseeren, dat de deur van mijn woning achter hem ge sloten werd", zei Mohammed Shah, die eveneens als Gray sinds jaren verbonden was aan den „Geheimen Dienst". In Yanistan is een gesloten deur achter een bezoeker soms het voorspel van een moord. Doch de bedoeling van Mohammed Shah was duidelijk: hü en Gray verkeerden beiden in gevaar. „Moge de tralies van de gevangenis even vast gesloten blijven," antwoordde Gray, terwijl hij de kamerdeur bedaard sloot. (Wordt vervolgd). .1

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6