MIDDELBURGSCHE COURANT goesche courant; Een débacle voor de Rexisten Om de Zeeuwsche Kleederdracht. Ten Voorbeeld Dr. Martens heeft ontslag gevraagd. De koninklijke marine bestelt torpedowatervliegtuigen. De redevoering van Hitier. Geen verrassingen. De Belgische verkiezingen hebben groote winst opgeleverd voor de liberalen en Roomsch- katholieken De socialisten verliezen 6 zetels De rexisten komen van 21 op 4. TREINONTSPORING TE DELFT, Een blokhuiswachter lette niet op. Opdracht aan Fokker tot levering van 31 toestellen type T 8 W. WEERBERICHT. POLEN EN DUITSCHLAND. Een opgewonden redevoering, GEWEZEN PREMIER VAN POLEN PLEEGT ZELFMOORD, „Wat zou Zeeland zijn zonder onze mooie Ideederdrachten vraagt een Westkappelsche door de radio. inslaat. kop- aet een >rzichtig Na |:kelijker cactus- ian de gespij- uit die precies oor zor- want jtten in- lat de je men je kunt s alles i in de daarna bestrij- water jebeu- en! tn in eren op- ïaar [itaal als je laar leht- ie- |g- e- iDagblad. Uifg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; ;fe GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. •Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes if 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week- .abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. WC30«r NUMMER 79. TWEE BLADEN. MAANDAG i 3 APRIL 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. gorra Advertentiën 30 ct per regel, ingezondero mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten era; dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine- Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, btf vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ei Den laatsten tijd hebben wij ons zoo nu en dan een weinig met zekere politieke beweging in den lande bezig moeten hou den, ook al, omdat deze wederkeerig ons de gunst harer aandacht schonk. Was deze bemoeienis niet onevenredig aan het belang dier zaak? Dienden wij ons als liberaal blad niet veeleer te richten tegen de r.k. en de a.r. de c.h. en de g.s., tegen de s.d. en de v.d., dan tegen dit tweemanspartijtje in onze provinciale regeering? Inderdaad, tot op zekere hoogte, is dat zoo. Het nationaalsocialisme lijkt ons geen voor Zeeuwschen bodem geëigende plant: zij moge elders, in bepaalde kringen, tij delijk een weinig wortel geschoten, zelfs op enkel plekje even welig getierd heb ben, voor Zeeland is die uitheemsche beweging niet geschikt. Toch moet men den tegenstander "of vijand nimmer onderschatten. Menige veldslag, zoo op politiek als ander ter rein, ging daardoor verloren. Eii dan komt daar thans nog iets bij wij zien het belang van den komenden stembustrijd mede hierin, dat ons Neder- landsche volk in zijn geheel, de Zeeuwen voorzoover ons betreft in het bijzonder, nu een duidelijk oordeel moeten vellen over die beweging. Nu: na Oostenrijk, na Sudetenland, na Tsjechië, na Memeiland, na de pogroms in Duitschland, nu hebben wij in plaats van de ideologie een stuk der harde rea liteit van den nazistijl gezien, en nu moe ten wij uitspraak doen, of wij bereid zijn dien stijl tegelegener tijd over te nemen, of niet. Die uitspraak kan het Nederlandsche volk geven door in de eèrste plaats nu duidelijk en massaal anti-nédernazi te stemmen. De parlementair-democratische partijen moeten nu in Zeeland omhoog, de partij van den heer Jan Dekker, Goes, moet hier nu een gevoelige klap hebben, opdat laatstgenoemde heeren in de Sta tenzaal wat minder praats zullen hebben als 't kan er heelemaal niet meer terug zullen komen. De vorige maal. hebben nog 6556 stem gerechtigde Zeeuwen op de N.S.B.-lijst ge stemd: dat getal moet nu tenminste op de helft worden terugegbracht, als 't kan evenwel zóó teruggebracht worden* dat ze niet terugkomen in de Staten. Dat zou de genadeslag voor hen hier beteekenen. Zou dit teveel gevergd zijn? Men zie naar België, waar de Rexisten gisteren van 21 op4 zetels zijn terug gevallen! De Belgen hebben duidelijke taal ge sproken: zij zijn van Degrelle niet ge diend en hebben hem derhalve, met het wapen der democratie, het stembiljet, den nek omgedraaid. Laat ons over 14 dagen óók zoo dui delijk doen blijken, dat wij in Nederland van Mussert, en in Zeeland van Jan Dek- ker-Goes, niet gediend zijn! In dit opzicht zij de Belgische verkie zingsuitslag van gisteren ons ten voorbeeld De rede, welke Hitier Zaterdag te Wil helmshaven heeft gehouden, is niet bijzon der verontrustend geweest. De Führer zei- de o.m., dat Duitschland er niet aan denkt, andere naties in het wilde weg aan te val len. Anderzijds verklaarde hij echter ook, dat Duitschland zich op den duur niet een omsingelingspolitiek kan laten welgevallen. (Men zie verder de: Kroniek v. d. Dag) Britsche commentaar op de rede voering. De „Sunday Dispathch" schrijft in haar commentaar op de redevoering van Hitier: „Hitier heeft ons meer gemystificeerd, maar niet minder verontrust gelaten dan tevo ren". Dit commentaar schijnt volgens Reu ter de gemiddelde reactie der Engelschen te zijn. Hoewel de „Dispatch" het feit toejuicht, dat Hitier er van heeft afgezien het En- gelsch-Duitsche vlootverdrag op te zeggen en dat de redevoering geen „verwoede oor- logslust bevatte, welke was verwacht, ge ven andere Engelsche bladen uitdrukking aan hun verrassing over de betrekkelijke reserve van Hitiers vuurwerk van woor den. De People zegt: „Hij roept uitdaging, wanneer niemand wordt bedreigt en pocht op de bereidheid van zijn volk tot oorlog, hoewel hij weet, dat geen aanval in het voornemen ligt. Het is echter onbegrijpelijk, dat een man, die zijn volk opnieuw machtig heeft gemaakt, zijn levenswerk zou vernie tigen door zijn eigen weloverwogen daad". Beverley Bexter noemt in de „Sunday Gra phic" de redevoering „het zwakke antwoord van Hitier aan Chamberlain". Hij verklaart, dat de redevoering zichtbaar bedoeld is voor binnenlandsch gebruik. Zijn verklarin gen waren niet voor hen die volledig op de hoogte zijn, doch zijn beschuldigingen en merkbaar gebrek aan verhouding waren al leen voor de onrijpe geesten van waanzin nig gemaakte jongelui, die hem als een God beschouwen. De „Sunday Express" is 'van meening, dat de redevoering „getemperd" was. TENGEVOLGE VAN EEN TRAP VAN EEN PAARD OVERLEDEN. De zestienjarige landbouwerszoon J. K., te Rijsbergen (N. B.) die Zaterdag jl. een trap van een paard tegen het onderlichaam beeft gekregen, is in den afgeloopen nacht in liet ziekenhuis te Breda aan de opgeloo- pen kwetsuren overleden. Gister is het Belgische volk ter stembus geweest. Zooals men zich zal herinneren, werd het parlement ruim een maand gele den ontbonden, nadat was gebleken, dat geen enkele regeering meer een voldoen de meerderheid kon verwerven. Aanleiding tot die crisis werd het geval Martens. Frans kiljons en Waalsche oud-strijders liepen te hoop tegen zijn benoeming tot lid van de pas opgerichte Koninklijke Vlaamsche Aca demie voor geneeskunde; omdat hij in de oorlogsjaren activist was geweest (d.w.z. voorstander van een afscheiding van Vlaan deren). In het parlement schaarden de libe ralen zich bij de oppositie tegen deze be noeming. Ook andere kwesties (zooals de financi- eele moeilijkheden van den Belgischen staat) oefenden echter hun invloed uit, o.a. in de zen zin, dat de socialisten zich tegen dras tische bezuinigingen verzetten. De uitslag van de verkiezingen van gis ter nu is niet bemoedigend geweest voor degenen, die Martens steunden en daarmee dus in het algemeen voor de Vlaamsche zaak. De liberalen zijn n.l. (in percenten uitgedrukt) verweg met de grootste winst gaan strijken. Anderzijds stemt de uitslag echter tot verheuging, nademaal de Belgische natio- naal-socialistische beweging, belichaamd in' de rexistische partij van Degrelle vrijwel werd afgeslacht. Wij laten hier den (voorloopïgen) uit slag volgen: Kamer van Afgevaardigden: Roomsch-Katholieken: 73 zetels (winst 10) Socialisten 64 (verlies 6) Liberalen 33 Vlaamsche Nationalisten 17 Communisten 9 Rexisten 4 Partijioozen 3 (winst 10) (winst 1) (gelijk) (verlies 17) (winst 3) De nieuwe Senaat 'zal als volgt zijn sa mengesteld: 38 Roomsch-katholieken (winst 4); 35 So cialisten (verlies 4); 16 Liberalen (winst 5).; 8 Vlaamsch nationalisten (winst 3)3 Communisten (verlies 1); 1 Rexist (verlies 7). Hierbij wórdt opgemerkt, dat het aantal Belga meldt uit Brussel: dr. Martens deelde ons Zondag 2 April, om 13 uur mede, dat hij 's morgens aan Koning Leo pold ontslag aangevraagd heeft als lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie voor Geneeskunde van België. Hij heeft deze aanvraag gestuurd, voor dat de uitslag van de verkiezingen be kend is, om te voorkomen dat aan deze daad een andere verklaring zou kunnen gegeven worden, dan zijn wensch mede te werken om de atmospheer van kalmte te helpen scheppen, die voor 's lands beleid in de huidige omstandigheden onontbeer lijk is. Zoolang zijn benoeming, waaraan hij alleen een wetenschappelijke beteeke- nis heeft toegekend, een onderwerp van partijtwist was, kon hij geen verantwoor delijkheid nemen. Met de verkiezing zijn deze redenen vervallen. Hij betreurt intusschen diep dat een maatregel, die als een daad van bevredi ging was bedoeld, in een zoo verschillen den geest werd begrepen. Op het stationsemplacement te Delft zijn Zaterdagnacht drie wagons van een goederentrein, komende uit Den Haag, door een fout in den wisselstand ont spoord. De wagons kantelden en verniel den een gedeelte van de rails en een ge deelte van de overkapping van de tunnel. Zware balken en glas kwamen in de tun nel terecht. Een te Delft wonende student, die juist op dat oogenblik passeerde, werd door een der balken aan het hoofd getroffen en moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. De hoofdgeleider van den trein kreeg een zenuwschok en werd naar zijn woonplaats, Rotterdafn, vervoerd. De lijn richting Rotterdam werd vol komen versperd, zoodat de laatste treinen over één spoor moesten worden geleid. Het onderzoek van de politie naar de oorzaak heeft uitgewezen, dat dit ongeluk aan onoplettendheid van den blokhuis wachter, die den wissel moest omzetten, te wijten is. De man had de opdracht om den wissel om te zetten na het voorbijrijden van den laatsten wagon. Hij heeft echter te vroeg den wissel omgezet en daardoor zijn de drie laatste wagons van den goederen trein op een zijspoor geraakt met het noodlottige gevolg. - Zonadgochtend was het opruimingswerk zoo ver gevorderd, dat de treinen weer op de normale wijze konden loopen, dus over dubbel spoor. De toestand van den gewonden studerTt is gunstig. De blokhuiswachter heeft zijn schuld aan dit ongeluk erkend. rechtstreeks gekozen Senatoren de helft bedraagt van het aantal der Kamerleden. Op 12 April a.s. zullen de Provinciale Sta ten nog 44 senatoren moeten kiezen waar op den volgenden dag de alsdan gekozen le den van den Senaat de overigen, zijnde 22 leden zullen kiezen. In de ontbonden Kamer waren de socia listen de sterkste partij met 70 afgevaardig den en ruim 32 van het aantal stemmen. Vrijwel overal, vooral in het Walenland, is het aantal stemmen der socialisten sterk teruggeloopen, soms zelfs met 7 a 10 In het Vlaamsche land is de socialistische teruggang niet zoo gevoelig. Slechts in en kele gevallen hebben zij een lichte winst geboekt o.a. te Antwerpen. Na de socialisten waren de katholieken in het parlement de sterkste partij. Zij beza ten namelijk 63 Kamerzetels. Na een reor ganisatie in een katholieke Vlaamsche volks partij en een Parti Catholique Social (Wa lenland), die samen het blok der katholie ken van België vormen, hebben zij in de huidige verkiezingen een goed deel der stemmen teruggewonnen, die zij bij de vo rige parlementsverkiezingen aan de rexis ten hadden verloren. Ook de liberalen haalden hun verlies van den vorigen keer in. Daar zij het eigen lijk waren, die door hun houding in de kwestie-Martens de regeeringscrisis ver oorzaakten, kunnen zij den uitslag als een groote overwinning voor hun opvattingen beschouwen. D leider van de Rexisten, Iéon Degrel le, die boven aan de rexistische lijst te Brussel stond, is aldaar gekozen. De Koninklijke Marine heeft dezer dagen aan de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfa- briek Fokker opdracht gegeven voor de le vering van 31 torpedowatervliegtuigen van het type Fokker T 8 W., bestemd voor den dienst der Koninklijke Marine. Zooals bekend is, hebben de Fokkerfa brieken in opdracht van marine reeds een serie van vijf toestellen van dit type in aanbouw. Hejt eerste van deze serie be vindt zich te Schellingwoude, waar de proefvluchten een gunstig verloop hebben. Van deze nieuwe serie zullen 19 vlieg tuigen met houten vleugels worden afge leverd en de 12 resteerende toestellen in ge heel metalen constructie worden uitge voerd. Hiermede doet de bouw in serie van geheel metalen vliegtuigen van Neder- landsch ontwerp hier te lande zijn intrede. Het type T 8 W. is een tweemotorige vrijdragende middendekker op drijverk, een torpedovliegtuig, dat in plaats van torpe do's ook bommen kan meenemen, en dat tevens dienst kan doen als lange afstands verkenner. Het bijzondere van deze ma chine is, dat de torpedo's geheel in de romp kunnen worden opgeborgen en dat berg ruimte kan worden gesloten met twee lui ken, die hydraulisch kunnen worden be diend. Het toestel is uitgerust met een krachtige afweerbewapening die in alle richtingen bruikbaar is en kan bemand worden met drie of vier personen. Het kan worden gebruikt met twee luchtgekoelde stermotoren met een capaci teit van 400 tot 700 pk elk, van welke sterkte de prestaties afhankelijk zijn Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Toenemende bewolking met eenige regen, later gedeeltelijk opklarend, meest matige wind uit Z. richtingen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.O. tot Z.W. richtingen, toenemende bewol king, gedurende enkele uren regen, matige temperatuur. Di. 4 Apr. Zon op: 5 h 31; onder: 18 h 36. Licht op: 19 06. Maan op: 19 h 27; on der: 9 h 19. V.M.: 4 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. April. Maandag 3 0.20 12.51 6.58 19.09 Dinsdag 4 1.02 13.29 7.44 19.54 Woensdag 5S 1.42 14.08 8.28 20.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. April. Maandag 3 2.18 14.46 7.54 10.17 Dinsdag 4 3.04 15.30 8.41 21.00 Woensdag 5 S 3.46 16.12 9.22 21.37 Havas meldt uit Warschau: Kowalski de president der nationaal-democratische par tij in Polen, heeft tijdens een bijeenkomst van leiders der afdeelingen een redevoe ring uitgesproken over de buitenlandsche politiek. In deze bijeenkomst, welke te Lodz werd gehouden, heeft Kowalski met name verklaard: Europa beleeft thans oogenblikken van historische beteekenis. Alles schijnt er op te wijzen, dat wij aal! den vooravond staan van een nieuwen Europeeschen oorlog. Deze nieuwe oorlog zal, indien hij zou uitbreken, het resultaat zijn der Duitsche pogingen de hegemonie te verkrijgen. Duitschland is opnieuw be gonnen met den „Drang nach Osten". Aan Polen valt een zeer belangrijke taak ten deel: een hindernis op te werpen voor de toeneming der Duitsche macht. Het is nog tijd, dat Duitschland den verkeer den weg verlaat, waarop het zich heeft begeven. Indien het voort zou gaan, zij het slechts één stap, dan zou het door het zwaard moeten worden tegenhouden. Het is tijd, dat Duitschland er zich reken schap van geeft, dat het in den oorlog, welke nadert, Polen tegen zich zou heb ben. Er is geen sprake van omsingeling van Duitschland, maar het gaat om net levensrecht der Poolsche natie. Pat. meldt uit Warschau De gewezen minister-president van Po len en gewezen voorzitter van den Pool- schen landdag, kolonel Walery Slawek, heeft Zaterdag een poging tot zelfmoord gedaan. Hij maakte daarbij gebruik van een revolver. Hij werd in zeer ernstigen toe stand naar een ziekenhuis overgebracht. Officieel wordt medegedeeld, dat kolonel Slawek heden Maandagochtend te kwart voor zeven in het Pilsoedski-ziekenhuis te Warschau is overleden Met hem is een der meest typische figu ren van de soldaten-samenzweerders, die zich voor den oorlog rond Pilsoedski heb ben vereenigd om den opstand van Polen voor te bereiden tegen het Tsarenrijk, ver dwenen. Zijn levensgeschiedenis is nauw verbon den aan die van Pilsoedski, sedert 1900 was hij de uitvoerder van de aanslagen, welke Pilsoedski organiseerde. In de jaren 1930, 1931 en 1935 is hij minister-president ge weest en heeft hij volgens de richtlijnen van Pilsoedski de grondwet uitgewerkt. Tot 1938 is hij voorzitter van den Landdag ge weest. In November jl. heeft hij zich uit het politieke leven teruggetrokken. Men weet niet om welke redenen hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. Sommi gen zeggen, dat hij wanhopig was uit het politieke leven van Polen verdwenen te zijn, na zoolang een vooraanstaande rol !te hebben gespeeld, andere verklaren, dat hij leed aan een ongeneeslijke ziekte. Hedenmiddag heeft mej. Cysouw-Kaland uit Westkapelle voor de Avro-microfoon gesproken over de Zeeuwsche kleederdrach ten. Wij zijn in de gelegenheid den tekst van haar redevoering hier in zijn geheel te laten volgen. Wij houden allen van Zeeland, nietwaar en daarom zal ik maar dadelijk met de deur in huis vallen en U vragen: „Wat zou Zeeland zijn zonder onze buitengewoon mooie kleederdracbten Hoe geheel anders zou onze provincie er uitzien wanneer overal op het platteland dezelfde kleeding werd gedragen als in de stad, wanneer niet meer in eere werd ge houden de van ouder op kind overgegane, maar met den tijd veranderde en vernieuw de, geheel bij de Zeeuwsche bevolking pas sende, frissche en fleurige kleederdrachten! Je kunt je immers heelemaal niet indenken, dat je nergens op de dorpen en hofsteden geen kraakheldere boerenvrouwen meer aan het werk zou zien, dat geen feestdagen in de stad meer opgeluisterd zouden worden door meisjes en vrouwen uit den omtrek in Zeeuwsche kleedij. Feestelijk uitgedost met de mooie gouden en zilveren sieraden en dadelijk opvallend tusschen de burgerbe volking door de helderwitte mutsen. Hoe veel zou Zeeland aan schoonheid verliezen, maar ook, aan gezelligheid en vertrouwe lijkheid? Want dragers en draagsters van het Zeeuwsche costuum voelen zich allen verwant aan elkaar, als het ware één fami lie, en dit komt zeker het sterkst naar vo ren wanneer men in een andere provincie van ons land vertoeft. Dan zul je er bijv. niet aan denken onnoodig een voorbijgan ger op straat aan te spreken, maar kom je iemand tegen in Zeeuwsch costuum, overi gens een volslagen vreemde, dan stap je er gauw op af om kennis te maken en je hebjl een gevoel, of je iemand van de familie hebt ontmoet. Ik voor mij kan U wel zeg gen, dat ik zeer gehecht ben aan mijn Zeeuwsche kleedij en dat ik die voor geen geld zou willen ruilen met een burgercos- tuum, en ik weet zeker, dat heel veel an deren er precies zóó over denken. Want, al zeg ik het zelf, zien wjj vrou-. wen er niet prontjes uit met onze hagel witte mutsen, gouden krullen en strikken, roode bloedkralen met gouden slot, ons kleurig beukje en beste rok en schort? En de mannen in hun zwarte pak met gouden knoopen en de zwarte pet of hoed, ook zij mogen gezien worden; ik zal ze maar niet te veel prijzen, om ze niet ver waand te maken. Maar zijn onze mannen niet even groósch op ons, zoodat ze bij het kiezen van een meisje of vrouw nog altijd de voorkeur geven aan eentje in Zeeuwsch costuum, ook wanneer zij zelf de dracht hebben afgelegd? En dan de guus, ik bedoel de kleintjes, is het niet een waar feest voor hen wan neer zij met Paschen of Pinksteren voor 't eerst in jak of broek mogen, zooals dat bij ons heet, en dan de familie rondgaan om zich te laten bekijken. En wat zien ze er dan snoezig uit, vooral de meisjes met de prachtige kanten muts, die zoo mooi over de schouders hangt, de lieve kleine jakjes en beukjes en de lange rokken, die als 't ware met de korte beentjes meehup- pelen van plezier. En menige Moeder zegt dan: „Ziezoo, nou heb je tenminste dege lijke kleeren aan, en ben je van al die rom mel af!" Want een echte Zeeuwsche Moe der zal slechts met moeite kunnen wennen aan het korte jurkje en manteltje, dat door burgerkindertjes wordt gedragen. Vreemdelingen en kunstschilders prijzen onze Zeeuwsche' dracht om het hardst en daar nu het feit zich voordoet dat velen haar ontrouw worden, is het een prachtig idee geweest om een vereeniging op te rich ten om het behoud van het Zeeuwsche cos tuum te bevorderen. En ik kan U wel zeg gen, dat ik met genoegen voldaan heb aan het verzoek van den voorzitter van onze vereeniging om van deze plaats te getui gen van mijn liefde voor de Zeeuwsche dracht en den wensch uit te spreken dat zij tot in lengte van jaren behouden mag blijven. Dat de vereeniging den steun heeft van vele boven ons gestelde machten, be wijst ook wel dat zij op goeden grondslag is gebouwd. Niemand minder dan onze ge- eerbiedigde Koningin heeft kort na de op richting van de vereeniging verklaard, dat Zij met belangstelling van de daden heeft kennis genomen en de hoop er aan toege voegd, dat de Zeeuwsche bevolking de mooie dracht in eere zal weten te houden. Is deze höop niet voor ons Zeeuwen, gelijk met een bevel? En is verder niet de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland en Mevrouw Quarles van Ufford beschermheer en be schermvrouwe der vereeniging Wat is er een krantengeschrijf over het behoud van het Zeeuwsche costuum ge weest! En wat werden er al niet voor be zwaren opgesomd. Maar de meeste van die bezwaren zijn erg ver gezocht en overdre ven. Dan werd er bijv. gezegd dat, wanneer wij boerenmenschen in dracht op reis gaan, worden wij zoo nagekeken. Maar och, zoo veel gaan wij niet op reis buiten de provin cie en bovendien zijn er velen die verkla ren ook van hun dracht op reis niet anders dan plezier te hebben, ja zelfs met ver eering te zijn behandeld, omdat de dracht zoo mirakels mooi wordt gevonden. Ik zelf ben meermalen buiten de provincie geweest in kleederdracht en kan niet anders dan hetzelfde getuigen: geen spoor van onge- wenschte nakijkerij, noch op straat, noch in den trein, enkel bewondering en warme belangstelling. Toen ik eens in Den Haag in De Bijenkorf liep, hoorde ik naast mij de eerbiedig ge fluisterde opmerking: „O, kijk eens wat een mooie dame", waarop het antwoord van een ander volgde: „Ja, dat is een Zeeuw sche dame". En toen wij eens een dagje in België waren en daar Knokke en andere plaatsen bezochten, hoorden wij telkens ver raste en bewonderende uitroepen. Ik zou dan ook maar wat graag, welk land ter wereld ook, in mijn Zeeuwsche dracht be zoeken, en ik ben er zeker van geen hinder van mijn kleeding te ondervinden in welk opzicht dan ook. En terwijl de meesten onzer in burgerkleeding heelemaal niet knap zouden zijn, ben je in Zeeuwsche dracht een verschijning die gaarne gezien mag worden en dat is voor een vrouw nu eenmaal een prettige gedachte. Want al is het zeker geen hoofdzaak om er knap uit te zien, wanneer wij bedenken dat vrou wen van alle tijden daarvoor moeite heb ben gedaan, dan mogen wij toch wel een middel waardeeren, dat wij zoo vlak bij de hand hebben? Dit is dan ook een troef in handen der vereeniging, want zij kan aanvoeren dat menig meisje, dat er in dracht beslist aar dig uitzag, alle aantrekkelijkheid verloor, toen zij er toe overging, haar costuum af te leggen en omgekeerd, dat meisjes die op zijn burgers verre van mooi waren, in Zeeuwsche dracht meisjes zijn geworden waar je mee voor den dag kunt komen. Zoo komt het, dat wij vaak onder elkaar zeggen: „Wat stom, die is op z'n burgers gegaan, wat was ze vroeger knap, nou is het niks meer." Gelukkig zijn er dan nog altijd die tot bezinning komen en tot hun vroegere dracht terugkeeren. Vaak wordt er beweerd, dat de dracht duur zou zijn, ook dat is slechts een denk beeldig bezwaar. Ze is buitengewoon sterk en weinig aan mode onderhevig. Wat geven burgervrouwen niet een vracht geld uit aan permanente kapsels, armbanden, broches en andere snuisterijen, terwijl de vrouwen in kleederdracht, wanneer ze eenmaal zijn in gespannen, voor hun leven voorzien zijn. Dat de dracht veel goud vereischt, is wel waar, maar die voorwerpen worden van jongst af aan stuk voor stuk gekocht, soms door de ouders, soms door de meisjes zelve, want er zijn meisjes genoeg die best kans zien, zelf daarvoor het geld te verdienen en die niet tevreden zijn, voor ze alles com pleet bij elkaar hebben. Maar dan kun je ook zeggen: „ziezoo, nou ben ik er klaar voor en dat kun je met burgerkleeren nooit. Vooral voor de mannen die landarbeid verrichten, is boerenkleeding bepaald een vereischte dracht. Een nieuw pak wordt

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1