Duitschland ei i Nieuw-België BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. WALCHEREN. ZUëDBEVELAND. fEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ENGELAND VER STATEN. RUSLAND. DE BETEEKENIS VAN DE OEKRAÏNE. Een gebied van een ontzaglij ken agrarischen rijkdom. -ïimiinrL '-••nrririiiihiiia» mi m V (Slot.) Slotbeschouwingdeze gewesten verlangen met rust gelaten te worden i De zaak is met Eupen, Malmédy en Sint Vijt van betrekkelijk eenvoudigen aard: deze kantons, vroeger tot het Duitsehe rijk behoord hebbende, doch sinds den wereld oorlog deel van het volgens democratische regelen geregeerde Belgische staatsver band uitmakende, verlangen eigenlijk maar één ding: dat ze met rust gelaten worden. Zü willen onder het protectoraat uit Stutt gart den stad der Auslanddeutschen vandaan. Ze willen zich „kulturell unbe- drocht" in volle vrijheid en naar eigen aard binnen het Belgische staatsverband ont wikkelen. Wat valt er te zetten tegenover het „misschien" der Duitsehe diplomatieke kringen, toen ze dezer dagen de vraag be antwoordden: welke hap zullen we nu na Memel nemen? Misschien Eupen-Malmé- dy óók er bij? In 1937 kreeg België van Duitschland een officieele verklaring, van den heer Von Neurath, thans Rijksprotector óver wijlen Tsjechië, dat de huidige Belgische grenzen als onaantastbaar beschouwd wer den. België heeft dit als een statische ver klaring opgevat, d.w.z. als een verklaring die niet zonder zin zou zijn. Op den laatsten Nurembergschen Rijks partijdag verklaarde de Rijkskanselier: „Duitschland heeft langs alle kanten vol ledig bevredigende grenzen; het is beslo ten, deze grenzen als onveranderlijk (sic!) te aanvaarden en te erkennen, om daar door aan Europa een gevoel van zeker heid en vrede te geven". En den 26en September zei Hitler in het Berlijner Sportpaleis: „Wij hebben waarborgen ge geven aan al onze buren in het Westen, dat de onaantastbaarheid van hun grond gebied verzekerd isHet Sudetenduit- sche vraagstuk is de laatste territoriale eisch, die ik aan Europa te stellen, heb. Ik heb den heer Chamberlain verzekerd, en herhaal het hier: indien het Sudeten- duitsche vraagstuk opgelost is, dan be staan er geen territoriale vraagstukken voor Duitschland meer!" Den volgenden dag liet de Kölnische Zei- tung zich in gelijken geest uit: „Het is een praktische bijdrage van den Rijkskanselier tot de Europeesche vredespolitiek, af te zien van den eisch tot terugkeer binnen het Rijk van Duitschers, die aan het Wes ten buiten zijn grenzen verblijven." Het valt niet te ontkennen, dat de waar de dezer uitingen er, door wat den laat sten tijd zoo hier. en daar, in Oostenrijk, Sudetenland, Tsjechië, Memelgebied, is voorgevallen niet op vooruit is gegaan. Maar aan den anderen kant zijn ze toch zoo positief gesteld, terwijl België ook strategisch ietwat anders ligt dan Bohemen en Moravië, en Oostenrijk Tegenpropaganda doet de Belgische re geering niet. Het is een standpunt. Maar de getrouwen gevoelen het in de Oost kantons, naar ons herhaaldelijk verzekerd werd, toch wel eens als pijnlijk en een gemis, dat de nazipropaganda maar let terlijk van alles mag Een nieuwe vorm van propaganda, die de nationaal-socialisten nu weer hebben bedacht, is de invoer van karrevrachten nationaal-socialistische brochures; daar wordt Nieuw-België den laatsten tijd weer zwaar mee bewerkt. De inzamelingen, door Stresemann ingesteld, voor de arme ver drukte Volksdeutsche in Eupen-Malmédy gaan, naar luid onzer informaties, nog steeds voort: het zou voor de Duitsehe scholen wezen. Weten de stumperds dan niet, dat die scholen er zijn, en goed zijn, en geen cent van noode hebben? Maar dat geld is niet weghet kan ook voor snoepreisjes en propaganda-doeleinden ge bruikt worden Wij hadden een onderhoud met iemand, die de toestanden daar goed kent; ge boren Eupenaar, die Duitsch spreekt en schrijft, doch zich best thuis gevoelt onuer het huidige regiem, en die loyaal Bel gisch onderdaan is en wenscht te blijven. Hij zeide: „Duitschland en zijn staatshoofd hebben onze grenzen en derzelver on schendbaarheid erkend. Hitier heeft zelfs verklaard, dat er inderdaad staten zjjn, die hun Duitsehe minderheden goed be handelen. Welnu, België is daar zeer zeker één van. De inwoners van Nieuw-België hebben het economisch beter dan ze het voor, laat staan tijdens den wereldoorlog hadden: cultureel zullen er nergens min derheden te vinden zijn, die zóó uitstekend en met begrip voor hun behoeften, nooden en verlangens behandeld worden. Welnu: laat het nu toch eens uit zijn met die schandelijke ondergrondsche propaganda, die gemeene fluistercampagnes, dat ge stook tegen den Belgischen staat. De Belgi sche democratie is er uit haren aard af- keerig van, geweld in dezen te gebruiken. Maar de loyale inwoners hebben aanspraak op bescherming en steun. In dit opzicht kan de regeering in Brussel méér doen: dat zij haar plicht versta. Materieele en cultureele belangen beschermt zjj inder daad: maar wij wenschen, aldus onze zegsman, verlost te worden van die loen- sche onderduimsche nationaal-socialistische propaganda! Heeft België niets nagelaten om de rechten der Duitschtalige minderheden te eerbiedigen en te beschermen, dit legt ook Duitschland verplichtingen op, niet alleen door schoone woorden, doch ook door daden Tot zoover onze zegsman. De vrede in Westeuropa zou daardoor weer iets meer verzekerd zijn, en de be woners van Nieuw-België zouden eindelijk eens vrij en rustig kunnen ademen in hun schoone streek, wanneer de wensch "van dezen Nieuw-Belg in vervulling mocht gaan ARNEMUIDEN. In deze gemeente is op gericht een afdeeling van den Nederland- schen Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw en Zuivelbedrijf. Het le dental bedraagt reeds bijna 20, waaruit een voorloopig bestuur gekozen werd: P. Oos terling, voorzitter; C. de Rjjke, penning meester; Job. van Belzen, secretaris. BORSELE. Woensdag hield de afdeeling „Borsele" van „Volksonderwijs" een alge- meene vergadering onder voorzitterschap van den heer P. Dekker. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat de af deeling thans 116 leden telt en daarin kon tevens op het belangrijk feit gewezen wor den, dat ook deze wintermaanden door de offervaardigheid van alle leden het houden van een cursus voor vervolgonderwijs aan de openbare school mogelijk was geworden Dat de gemeenteraad 50 subsidie aan de zen cursus gaf en een verwarmd en ver licht lokaal ter beschikking stelde, geeft re den tot dankbaarheid. De rekening over 1938 wees aan in ont vangsten 628 en in uitgaven 361, dus een goed slot van 267. Tot bestuurslid werd herkozen de heer S. Almekinders, terwijl tot afgevaardigde naar de a.s. algemeene vergadering van Volksonderwijs werd benoemd de heer M. J. van 't Hof en tot diens plaatsvervanger de heer P. Dekker. Daarna kwam in bespreking een voorstel tot samenwerking tusschen de afd. en de oudercommissie aan de openbare school, bij een poging om een kweekeling met acte aan de openbare school te verkrijgen. De toestand aan die school is thans zoo, dat de tw ,e leerkrachten voor een te zware taak zijn gesteld. Met algemeene stemmen besloot men tot samenwerking. Staande de vergadering benoemde men een werkgroep uit h t bestuur der afdeeling en de ouder commissie. Deze werkgroep zal zich belas ten met het inzamelen van de benoodigde gelden en zoo noodig de voorbereidingen treff jn voor een te houden bazaar. Zoo spoedig mogelijk zal men dan een kwee keling aanstellen. De vergadering achtte de kans van slagen vrij groot. BAARLAND. Donderdagavond vond de eindles plaats van den kookcursus van win- tervoeding, die door bemiddeling der Z.L. M., vanwege den Huishoudelijken Voorlich tingsdienst ten plattelande hier werd gege ven. In zes lessen heeft de leerares, mej. Ver meulen, de bereiding van verscheidene voedzame wintergerechten gedemonstreerd; 19 vrouwen hebben den cursus tot het laatst gevolgd. Aan het einde wekte de leerares de vrou wen op, tot het scheppen van een gezellige sfeer in huis, waardoor de kinderen levens lang aangename jeugdherinneringen behou den. Goed verzorgde maaltijden kunnen hiertoe veel bijdragen, daar die een ieder in een tevreden stemming brengen. Op verzoek van de cursisten bracht weth. SteketeeHoogvliet mej. Vermeulen den dank van dezen voor haar prettig en leer zaam onderricht. RAAD VAN IERSEKE. IERSEKE. Donderdagavond vergaderde de Raad voltallig. Voorz. burgemeester Gunning. Toegestaan is dat de muur op de Haven van het weeghuis tot voorbij de kuiperij van Van Es mag verplaatst worden. Dit is broodnoodig, met het oog op de laadruimte voor de oesterwagens. Den heer J. Groot- jans zal een rijwielvergoeding schoolbezoek worden toegestaan. Een voorgestelde wijziging gemeentebe- grooting 1939 tot het voorschieten van een bedrag van 1000 voor de visscherijcentra le, noopte den heer Bom tot protest. Z.i. waren de pannenboeren eerder aan een voorschot toe, opdat ze de pannen wederom kunnen leggen. Aan nieuwe pannen is geen gebrek. De voorz. merkte op dat het slechts een voorschot is voor enkele weken. De gemeente heeft geen geld maar schiet slechts voor. Hierop was aan de orde: Benoeming se cretaris-penningmeester Burg. Armbestuur; voordracht de heeren C. de Jonge en C. G. Hartoog. De heer M o 1 vroeg eenige inlichtingen aangaande de aanbevelingsbrieven, die hij bij enkele candidaten miste. De voorz. antwoordde dat dit niet gebruikelijk is, dat naar zijn meening deze meestal vertrouwe lijk zijn en niet bij de stukken behooren. De heer M o 1 meende dat dit een verkeer de methode is, naar zijn meening behoort zulks. Spr. stelde voor in geheime zitting te gaan. Na 15 minuten ging de vergade ring weer open en werd tot stemming over gegaan. Benoemd werd de heer C. J. de Jonge met 6 st. (H. Baay 3 st., C. Hartoog 1 st., D. Harthoorn 1 st.) De benoemde is een zoon van den tegenwoordigen functio naris en de derde C. de Jonge die nu de betrekking bekleedt. Bij de rondvraag informeerde de heer Cornelisse naar den nieuwen zomer dienst der autobus op het station. De voorz. vertelde een en ander van deze niet gemakkelijk te regelen zaak. De hui dige busdienst die 9 maal per dag naar. het station rijdt, ontvangt 280 jaarlijksche subsidie van onze gemeente. Nu zouden B. en W gaarne zien dat er een dienst op alle treinen kwam, waarvoor ze ook gaarne 500 jaarlijksche subsidie zouden bijdragen. De ondernemer van den dienst meende ech ter dat dit niet mogelijk is, dan zou de dienst financieel niet te handhaven zijn. Daarom moet gestreefd worden zegt de voorz. naar het bereikbare. Na deze be spreking werd B. en W. opgedragen te ma ken wat er van te maken is. Geeft de on dernemer te weinig diensten, dan maar heelemaal geen subsidie meer. De heer K o o m a n vroeg naar eenige straatverbe teringen en informeerde naar de bezitters van door de gemeente verstrekte pannen, die er z.i. treurig voor staan. Worden die mensehen niet financieel geholpen, dan komt er van de geheele zaak niets terecht en zal de gemeente er schade bij lijden. De voorz. antwoordde dat er plannen bij B. en W. in den maak zijn om desnoods mët rijkssteun deze menschen te helpen. Nu moet men zich nog niet blij maken met een doode musch de menschen mogen dit wel bedenken het is een gemeente- en rijks belang. Zoowel de ministeries van financiën en landbouw (visscheijjen) als sociale zaken hebben er belang bij. Denkt slechts aan de 49.000 die in enkele jaren tjjds aan werk loosheids- en steungelden werden uitgewon nen op de Ierseksehe gemeentebegrooting. Dus daar heeft het rijk wel degelijk be lang bij. Ook bevordert de pannenuitleg de oestercultuur en tracht daar verbetering in aan te brengen, de oude oestercultuur op zijn voorheen hooge peil terug te brengen. Daar zou dan ook de staat, die de oester- perceelen verpacht, wel bij varen en finan- cieele baten bij winnen. KRABBENDIJKE. De voorloopige lijst van de S.D.A.P. voor de a.s. gemeenteraads verkiezing is als volgt samengesteld: 1 M. L. Markusse; 2. J. J. van Kervinck; 3. J. van den Boomgaard; 4. G. J. Verschuur; 5. W. Visscher. AARDENBURG. De heer C. A. J. Kuij- pers, kommies bij de directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, is met ingang van 1 April a.s. verplaatst van Aardenburg naar Oostburg. KADZAND. Woensdagavond j.l. gaf de christelijke zangvereeniging „De Lofstem" alhier in het lokaal der Evangelische ge meente haar winteruitvoering onder leiding van haren bekwamen directeur, den heer I. M. de Bruijne, ten aanhoore van een gd- heel gevulde zaal. De voorzitter, de heer A. Basting, open de het samenzijn met gebed en een harte lijke toespraak, waarna hij voorlezing gaf van psalm 111 en naar aanleiding van dit schriftgedeelte allen opwekte om Hem lof en dank te brengen, Wien deze tot in eeu wigheid toekomen. Het koor liet op zeer verdienstelijke wij ze verschillende liederen hooren, waarvan „Sledevaart" zoozeer in den smaak viel, dat het herhaald moest worden. Het koor telt verscheidene leden met mooie stemmen. Tusschen de liederen door werden voor drachten ten beste gegeven door debutan ten, die duidelijk lieten zien, hoe goed zij in hun rol zaten. Ook werd ter herdenking van het 40-jarig regeeringsjubileum der Koningin een Oranjenummer ten gehoore gebracht, dat met warm applaus werd be groet. De plaatselijke predikant, ds. Van der Werfhorst, sprak een pakkend slotwoord, waarin hij wees op het feit, dat dan eerst waarlijk gezongen wordt, wanneer God zelf ons het lied in het hart legt. Spr. sloot met dankzegging dezen zoo goed geslaagden avond. KADZAND. De accordeon- en mondhar- monicavereeniging „Vios" alhier hield Woensdagavond jl. ten huize van den heer A. Masclee haar jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter-directeur, den heer B. P. de Ridder. De opkomst was slechts matig; ook van het bestuur waren twee leden afwezig; één wegens ziekte, de ander wegens za ken. De rekening van den penningmeester over 1938 werd vastgesteld op 377, in ontvang en 207 in uitgaaf. In het ver slag, dat de secretaris uitbracht, werd met erkentelijkheid gewag gemaakt van de belangstelling, die er in de gemeente voor „Vios" bestaat; niet minder toch dan 97 donateurs wel een groot aantal voor zoo'n klein dorp steunen de vereeniging. Wegens periodieke aftreding werden herkozen als bestuursleden de heeren B. P. de Ridder en D. Plog; de eerste werd tevens herbenoemd tot voorzitter. RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. Von Bönninghausen, vergaderde de Raad voltallig. Bij de in gekomen stukken bevond zich o.m. de goedkeuring van Ged. Staten van het be sluit van den Raad tot aankoop van het Ravelijn en het aangaan edr hiervoor be noodigde geldleening van 2800. Verder was een verzoek ingekomen van het Wit Gele Kruis om de dit jaar verhoogde sub sidie op dit niveau blijvend vast te stel len. Hierop werd afwijzend beschikt. Het zelfde lot onderging een verzoek van J. van Sorgen en 7 anderen om een bijdrage in de reiskosten naar de teekencursus te Oostburg. Conform het voorstel van B. en W. werd voor een tijdvak van 4 jaren het personeel der beide stembureaux als volgt samen gesteld: Stembureau I: burgemeester Von Bön ninghausen, voorzitter; weth. Muïïaert, lid en plaatsvervangend voorzitter; Van Bortel, lid; Dierickx, plaatsverv. lid; Clays, idem. Stembureau II: weth. Haverbeke, voor zitter; Giljam, lid; Cammaert, lid; De Witte, plaatsverv. lid; eD Meyer, idem. De verzoeken van het bestuur van de R K. Jongens- en Meisjesschool om voor schot op de vergoeding ex artikel 101 (zg. exploitatie-vergoeding) en lOlbis (kosten voor vakonderwijs, i.e. onderwijs in nuttige handwerken) der Lager Onderwijs wet over het jaar 1939, werden ingewil ligd. Vastgesteld werd het destijds fouCèf bepaalde gemiddelde bedrag per leerling dat in 1938 is uitgegeven wegens beloo ning van de vakonderwijzeres in de nut tige handwerken aan de openbare lagere school. Een verzoek van de Coöp. Roomboterfa briek „Eensgezindheid" om subsidie werd ingewilligd. Tegemoetkomende in de kos ten van viering van het 10-jarjg bestaan dezer fabriek in Juni a s. stond de Raad een bedrag van 25 toe. Veldwachter Verschelden iwerd belast met de controle op de adreslijst, aange vende de motorvoertuigen welke bij mo bilisatie voor vordering zijn aangewezen, zulks tegen een vergoeding van 15 's jaars. Aan P. Ekkebus en aan enkele anderen werd onderhands tuingrond in pacht ge geven. Aan Jac. Scheele werd voor 1939 vergoe ding toegestaan ingevolge art. 13 der L.O. wet (zg. afstands-vergoeding). De overeenkomst tusschen de gemeente IJzendpke en de PZEM dd. 17 Dec. 1930 betreffende exploitatie der straatverlich ting werd gewijzigd In 1933 is de gemeen te in de gelegenheid geweest een nieuwe overeenkomst met de PZEM te maken, voordeeliger dan de toen enthans nog gel dende). pit is evenwel niet - geschied,. Thans is niet-contractueel met de PZEM overeengekomen, adt deze „regeling 1933" ingaande 1 April a,s. in werking zeil tre den. De PZEM stelt zich verder voor ein de dezes jaars een geheel herzien tarief aan te bieden, wederom voordeeliger dan het op 1 April a.s. in werking tredende. Alsadn zullen de straatverlichtingskosten worden berekend tegen een vast bedrag per lichtpunt van een bepaalde sterkte. Langs de woningen vein P. Impens en P. Verbeke zal een 4 meter breede weg worden gelegd van oud materiaal met ernaast een 2 meter breed sintel-yoetpad. een en ander over een lengte van 42 me ter. Langs de zijgevel van het winkelpand van E. de Bruycker zal deze tot aan de woning van S. de Vlieger een tegel-trot toir leggen, terwijl de gemeente den trot toirband zal bekostigen. Eerder werd reeds in den Raad de' ver betering van de Landpoortstraat bespro ken. Nu eerstdaags de waterleidingmaat schappij o.a. door deze straat hare hoofd buizen zal leggen, achtte de Voorz. hetgewenscht de eventueel aan te brengen veranderingen in de Landpoortstraat we der onder het oog te zien. Te dien einde stelde hij voor te geschikter tijd de si tuatie ter plaatse met de leden te gaan opnemen. Op een desbetreffende vraag van den heer Cammaert antwoordde de Voorz. dat B. en W. bevoegd zijn, buiten den Raad om, de Waterleiding maatschappij vergunning te geven tot het leggen eener pijpleiding in gemeentegrond, dat dit college zelfs verplicht is een ver guning als de onderhavige te verleënen. De heer De Meyer vond het onge past, dat de acquisiteur der Waterleiding- Mij. bij het doen der opmetingen in de woningen der gemeentenaren, voorgaf door B. en W. te zijn gezonden. De Voorz. beaamde dit ten volle; meentehuize slechts een legitimatiebewijs de waterleidingmenschen hebben ten ge- ontvangen. Ook voor eht overige vonden de heeren De Meyer en Van Bortel ed entrée van de Waterleiding- Mij. onsympathiek en niet recht-door^-zee. De Voorz. lichtte toe dat de ge dane opmetingen slechts ten doel hebben informatie en propaganda. Bij de rondvraag verzocht de heer D e Meyer: le de putjes in ed Boulevard van zijn woning naar die van ir. Car- preats te lichten; 2e het rijwielpad naar Turkeye waar noodig te verharden met sintels. De heer Van Bortel deelde mede dat bij de laatst gehouden verkiezingen de inrichting der stemhokjes in stembureau II onvoldoende was. Het zelfde lid keurde het af, dat bij den laat sten verkoop van oud materiaal slechts één persoon gelegenheid kreeg te koopen. De Voorz. gaf dit toe. Op de vraag van den heer Cammaert waarom de laatste weken niet meer in werkver schaffing werd gewerkt, deelde de Voorz. mede, dat geen werkobjecten beschikbaar waren. Hij verwachtte dat dit volgend jaar beter zou zijn. De strijd in het Verre Oosten. JAPANSCHE PERS KONDIGT TEGENOFFENSIEF VAN TSJANG KAI SJEK AAN. De te Tokio verschijnende bladen melden met vette koppen, dat maarschalk Tsjang Kai sjek een tegenoffensief aan het Noord- Chineesche front voorbereidt, en wel aan het Loenhaifront, bij Sianfoe en bij Soei- joean. Anti-Britsche campagne. De propagandacampagne tegen Groot Brittannie, welke thans gêvoerd wordt in de door de Japanneezen bezette gebieden, heeft grooter omvang aangenomen, meldt Reuter. De aanvallen zijn zoo grof, dat men het voorstel, dat de persoonlijke veiligheid van Britten in het bezette gebied, in gevaar zou kunnen worden gebracht. Buitenlandsche dagbladcorrespondenten, die een bezoek hebben gebracht aan Nan king ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van de hervormde regeering, werden er voor gewaarschuwd niet zonder Japansche geleide „voor hun eigen veilig heid" de straat op te gaan. NIEUWE BOMAANSLAGEN. In den afgeloopen nacht zijn te Liver pool, Birmingham en Coventry bomaan slagen gepleegd. Te Liverpool is een eigen gemaakte oom ontploft, welke was bevestigd aan het tra liewerk van een winkelruit in het win kelcentrum der stad. Drie andere bom men zijn te Liverpool gevonden. Een ont plofte, nadat een politieman het projectiel had verwijderd en terwijl ed polihie bezig was een andere bom onschadelijk te ma ken, ontplofte een derde in dezelfde straat, waardoor een winkelruit werd vernield. Té Coventry is buiten een garage bij de benzinepomp een bom ontploft, waardoor een glazen dak werd vernield en te Bir mingham is een bom ontploft achter een blok woonhuizen. Hierdoor werd een aan tal ruiten vernield. De politie veronderstelt, dat deze aan slagen moeten worden toegeschreven aan het Iersc'ne republikeinsche leger. De bomme nhebben geen directe slachtoffers gemaakt, doch te Birmingham is een man, die aan een hartkwaal leed, vermoedelijk tengevolge van de schrik overleden. TSJECHISCHE VLUCHTELINGEN DE WANHOOP NABIJ. Een aantal Tsjechen, dat met eqn vlieg tuig op Croydon aankwamen, werd gis ter een verblijfvergunning in Engeland geweigerd. Toen zij gedwongen werden weer in het vliegtuig te stappen, dreigden zij zich in de lucht uit het toestel te zul len werpen. De piloot weigerde hierop op te stijgen. GOUDVERSCHEPINGEN UIT EUROPA. Havas meldt uit New York: De toevloed van goud naar de Vereenigde Staten dmirt voort. Men verwacht vandaag 63 millioen dollar aan goud, komnede uit Europa. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. Sedert het begin van de week is 175 milolen dollar ^aan goud ingevoerd. Het A.N.P. meldt uit Moskou: Een vierde van den totalen graanoogst der Sovjet-Unie wordt verkregen van de bui tengewoon vruchtbare Oekraïnische step pen, aldus een semi-officieele publicatie. De ze vruchtbare bodem, welke vroeger voor meer dan de helft in handen van groot grondbezitters en koelakken was, is thans aan de collectieve boerenbedrijven, op oor konden voor eeuwig vastgesteld, toegekend. 96,7 procent van alle boerenbedrijven zijn tot collectieve bedrijven aaneengesloten, die over 99,7 pet. van de totale aanbouwopper- vlakte beschikken. De collectieve boeren stand heeft geleerd, deze gronden goed te exploiteeren. Doordat^e droge winden wor den bedwongen, leven; de landbouw rijke oogsten op. In 1913, welk jaar voor den landbouw van het czaristische Rusland als recordoogstjaar gold, oogstten de grondbe zitters ongeveer 10 dubbele centenaar graan per hectare. In 1938, toen een groote droog te heerschte en in vele gebieden in den loop van den zomer geen regen viel, oogst ten de voornaamste collectieve boeren en boerinnen in de Oekraïne 25 a 30 dubbèle centenaar graan per hectare, 800 1000 dubbele centenaar suikerbieten en 23 a 25 dubbele centenaar vlasvezels. De landbouw der Oekraïne is zeer aanzienlijk met ma chinerieën uitgerust. De in collectieve be drijven samengebrachte boeren beschikken over 90.000 tractoren, 28.800 maaimachines, 66.000 automobielen, 41.000 zaaimachines met tractors en andere landbouwmachihe- rieën. In de Oekraïne zijn 1016 machine- en tractorstations. In 1938 geschiedde het ploegen voor 82 procent met tractors en werd het binnenhalen van den oogst voor 51 procent door middel van maaimachines verricht. In 1937 werden in de Oekraïne 845.400 hectaren met suikerbieten beplant, meer dan in Duitschland, Italië en Polen te samen. In de Oekraïne werd 5 h 6 jaar geleden, bij wijze van proef, katoen geplant. Op het oogenblik speelt de katoenaanplant reeds een aanzienlijke rol. Ook de aanbouw van sojaboonen, pina en rubberplanten gaat aanzienlijk vooruit. Op het gebied der vee teelt zijn aanzienlijke successen behaald. In den loop der laatste vier jaren is het aantal stuks hoornvee verdubbeld, steeg het aantal paarden met 21 procent en het aantal varkens met het drievoudige. Het aantal schapen en bokken steeg met het dubbele. De collectieve bedrijven in de Oekraïne bezitten meer dan 60.000 veeteelt bedrijven. Door den collectieven arbeid, al dus nog steeds de semi-officieele publicatie, stijgt de rijkdom der collectieve dorpen ge stadig. Zonder onderbreking stijgen de oogstopbrengsten en neemt de overvloed aan landbouwproducten toe. Het totale in komen der collectieve boerenbedrijven is in de jaren 19341938 met 3% vermenig vuldigd. De jaarlijksche opbrengst per col lectief boerenbedrijf steeg met meer dan het vijfvoudige. WAAR EEN WIL IS, IS EEN WEG. Een opwekking om de film van dezen naam te gaan zien? Is dat nog noodig? Bij allen die bij de tuberculosebestrijding betrokken zijn is de sterke wil aanwezig om deze wel bedwongen, maar toch nog ge vreesde ziekte te bestrijden. En deze ziekte kan bestreden worden omdat de weg die bewandeld moet worden daarvoor zoo goed bekend is bij allen die hun schouders hebben gezet onder deze be strijding. Maar op dien weg bevinden zich vele ob stakels, die mede uit den weg geruimd moeten worden door het publiek mi, in en- geren zin, door hen in wier familie lijders aan deze ziekte zijn. Onbekendheid, vooroordeel, verkeerde be grippen en wat al niet meer zijn even zoo vele obstakels op den weg der bestrijding. Deze bij het publiek weg te nemen is het doel van de film die onze vereeniging a.s. Donderdagavond in St. Joris vertoont. En dat dr. De Stoppelaar, onze districts- tuberculosearts, deze film zal inleiden is een waarborg dat Donderdag er heel wat te leeren zal zijn op medisch en sociaal ter- tein. Onze vereeniging kan het weinige geld dat beschikbaar is voor de T.B.C. bestrij ding niet ieder jaar voor voorlichting ge bruiken. Zij zal er echter geen spijt van hebben wanneer Donderdagavond de zaal van St. Joris tot de laatste plaats bezet is. En de bezoekers zullen er nog minder spijt van hebben daar zij door middel van de film juist en volledig worden ingelicht omtrent de middelen tot bestrijding der T. B.C. L. Onderdijk, Voorzitter der Middelburgsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. ONTVANGEN BOEKEN. De ring met de aquamarijn, en an dere verhalen" door Victor E. van Vries land Dit boek verscheen eveneens bq Em. Querido's Uitg. Mij. te A m s t e r d a m. „Het oecumenisch gesprek der ker ken"," bijdragen van verschillende mede werkers. Een gedocumenteerd overzicht van de vragen die in de kerk van dezen tijd aan de orde zijn; en „De kerk aan het werk in Oxford en Edinburg", door dr. J. C. Wissing. Beide werkjes zijn uitgegeven in opdracht van de Oecumenische Vereeniging in Neder land door Boekencentrum N.V. te 's-Gra- venhage. „Hilde", roman door Anne de Vries (schr. van „Bartje"). Hilde is een. jong Drentsch meisje uit een afgelegen hoek van het oude gewest, waar het moderne leven nóg niet is doorgedrongen. Het boek, waarvan de bandteekening is verzorgd door Roel Knobbe en de omslag door W. van Malsen, verscheen bij G. F. Callen- bach, uitgever te N ij k e r k.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6