MIDDELBURGSCHE COURANT jecov|t9! C&GOESCHE COURANT) Daladier antwoordt Mussolini. Engeland's territoriale leger wordt verdubbeld. mijnham* De laatste fase van den Spaanschen .Burgeroorlog Frankrijk zal geen duimbreed van zijn grondgebied of zijn rechten afstaan. Frankrijk's kracht. I pJjIi!?? van alle geloofsrichtin- j, denkwijzen, in de spontane De strubbelingen met Italië Tunis. Wat nu? Mussolini naar Calabrië, NIEUW INCIDENT AAN DE HONGAARSCH—SLOVAAKSCHE GRENS. Alle:* steden ,in,|het|repu- blikeinsche gebied hebben zich aan Franco overge geven. ERNSTIG VLIEG-ONGELUK IN INDIë. DE VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN, 4.623.414 stemgerechtigden te gen 4.462.859 in 1937. Een gezondheids verzekering voor Uw kinderen! 75' (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Rusland „stille vennoot" Steekpartij in donker Amsterdam, Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes I 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 76. TWEE BLADEN. DONDERDAG 30 MAART 1930. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct- De Fransche minister-president Daladier heeft gisteravond te Parijs een radio-rede gehouden, welke beschouwd moet worden als een antwoord op Mussolini's rede van Zondag jl. Zooals men zich zal herinneren heeft de Duce Zondag gezegd, dat de Ita- Iiaansche vraagstukken ten aanzien van Frankrijk kunnen worden aangeduid met de woorden: Tunisi, Dzjibou- ti en Suez-kanaal. Werkelijke eïschen for muleerde hij echter niet Daladier nu heeft te verstaan gegeven, dat Frankrijk geen duimbreed van zijn grondgebied of zijn rechten zal afstaan Maar Frankrijk weigert overigens met, om voorstellen, welke het door Italië zou den worden gedaan, te bestudeeren. Wö laten hier verder de markante pas sages uit de rede van den Franschen mi nister-president volgen: Gealarmeerd door de wanorde in Europa en de wereld, aldus Daladier, hebben de Franschen begrepen, dat ter beveiliging van hun heil een groote inspanning nood zakelijk was. Zij hebben die tot stand ge bracht; de toegnomen arbeid, het gezon de krachtige beheer der openbare finan ciën, de aanvaarding van onvermijdelijke offers hadden reeds nuttige resultaten af geworpen. De oeconomische toestand ver beterde, gelijk blijkt uit de cijfers der Fransche productie. De fank hield zich krachtig op de door ons vastg:!stelde lijn. De landsverdediging werd hecht gewaar borgd. De internationale crisis, die uit barstte, trof dus niet een zwak en uit het veld geslagen Frankrijk. Integendeel. On danks de internationale crisis zet Frank rijk zijn herstel voort. De productie stijgt, de werkloosheid neemt af. De munt is een der hechtste. Gisteren nog hebben wij in den loop van één enkelen dag ruim vier ton gouds ontvangen. Tegenover de toenemende gevaren moest Frankrqk een toeneming van zijn macht stellen. Omdat ik deze noodzake lijkheid inzag, heb ik volmachten gevraagd voor een periode, gedurende welke de vrede in gevaar kan zijn. Waarom heb ik die volmachten ge vraagd? Waarom heeft het parlement ze mij verleend? Omdat er gehandeld en niet beradslaagd moest worden. Omdat snel en stil bijzondere maatregelen geno men moesten worden, die noodig waren voor de verdediging des lands. Door onze recente decreten, die een aanvulling vor men op die, welke wij in den herfst heb ben uitgevaardigd, hebben wij besloten den arbeid des lands nog te vergrooten en alle particuliere belangen ondergeschikt te maken aan het algemeene welzijn, het eenige dat op dit oogenblik de Franschen moet bezielen. Weet gö wel wat Frankrijk's kracht is? Zij bestaat uit dat geheel van prachtige legers, welke leiders en manschappen, op geleid door een langdurige ervaring, een drachtig door dezelfde gedachten, één en kel blok vormen, zonder dat zij iets ver liezen van hun individueele deugden. Frankrijk's kracht vindt haar steun ln een rpk, evenwichtig land, welks viivatb;.- re bodem door het taaie streven van onze landbouwers beveiliging geeft tegen armoe en hongersnood. Frankrijk's kracht is in de geheele wereld aanwezig, in onze ver ste bezittingen. Frankrijk's kracht is even redig aan dat onmetelijk rijk, waarvan het Afrikaansche, onaantastbare blok de centrale wapenrusting vormt en waarvan ik nog kort geleden zelf de algeheele toe wijding aan het moederland heb kunnen waarnemen. Frankrijk's kracht ligt niet al leen in al deze materieele krachten, maar ook m die geestelijke en moreele waar- ®rl: welke thans even groot zijn als in ^cT„tanr;er,e eeuw van onze geschiede- gt in dat voortdurende' stre- 1 menschelijke waardigheid in vi jheid en orde. Frankrijk's kracht ligt eenheid van een geheel vniv a a„ ,fc"eei volk, dat de waar- en de rechtvaardigheid zoekt tot in !LPft feft en toe' maar dat geen behoefte heeft aan een verzoening om een drachtig te zon, zoodra het uur van het gevaar slaat. Frankrijk's kracht tenslotte ligt in de vriendschappen van FrSrifk die vastgelegd zijn in onze accoorden en in die welke Frankrijk spontaan aanslui ten bij de vrije volkeren en bij de lijdende volkeren. Vervolgens op de Fransch-Italiaansche betrekkingen overgaande, verklaarde Da ladier op krachtigen toon het volgende: Om een einde te maken aan misverstan den, die al te lang geduurd hadden, wer den te Rome op 7 Januari 1935 de Fransch- Italiaansche accoorden onderteekend. Zij hadden ten doel definitief een regeling en liquidatie te vormen van de tusschen bei de landen hangende kwesties. Regelingen waren opgesteld, waarbij Italië grensver- beteringen krqeg en gebiedsafstand in Afrika, benevens oeconomische voordee- en en Frankrijk een geleidelijke wijziging van het statuut der Italianen in Tunis met etappes in 1945, 1955 en 1965, accoorden kregen van den kant to jln njk een begin van uitvoering n°,0it weer aan de orde gesteld, nn^h de verovering van Abessynië, noch na de officieele besprekingen in het voorjaar van 1938, noch op het oogenblik van erkenning van het Italiaansche im perium en de benoeming van Frangois Poncet tot ambassadeur te Rome. Eerst in een brief van 17 December jl. deed Ciano weten, dat hij deze accoorden van 1935 niet meer als geldig beschouwde. Mussolini zei in de redevoering, welke hij Zondag jl. heeft uitgesproken, met zijn eigen woorden: „Wij vragen de wereld niet te oordeelen,. maar wij wenschen dat de wereld op de hoogte is. Welnu in de Italiaansche nota van 17 December 1938 Wfjrden duidelijk de Italiaansche proble men van kolonialen aard, jegens Frank rijk gesteld. Deze problemen hebben een naam. „Zij heeten Tunis, Djzibouti, het Suezkanaal." Deze bewering heeft in de internationale le meening groote verrassing doen ont staan. De verwijzing naar den brief van 17 December deed gelooven, dat dit docu ment nauwkeurig de eischen van Italië behelsde. De geheele perscampagne deed verstaan, dat Frankrijk op dien datum concrete eisehen waren voorgelegd, en dat het niet had geantwoord. Die nota van 17 December gaan wij publiceeren. Morgen zult gij hem in de kranten kunnen lezen, gevolgd door het antwoord dat wq de Italiaansche regeering eenige dagen later hebben doen toekomen. Maar reeds vanavond verklaar ik V, dat de nota geen enkele verduidelijking bevatte en dat er noch van het Suez-ka naal, noch van Djzibouti, noch van Tunis sprake was. De nota van 17 December zegt eenvoudig, dat Italië het verdrag van 1935 als vervallen beschouwt en streeft er naar deze houding te rechtvaardigen. Het belangrijkste argument dat naar vorengebracht wordt, is het volgende: De verovering van Abessynië en de vorming van het Italiaansche imperium zouden nieuwe rechten heben geschapen ten gun ste van Italië. Ik behoef niet te zeggen, dat wij dat argument niet kunnen aanvaarden Want het argument beteekent, dat iedere nieuwe verovering of iedf re nieuwe concessie nieu we rechten zou openen. Zoo zouden de eischen, die ons gesteld zouden kunnen worden, practisch onbe grensd zijn, omdat elke eisch, wanneer daaraan eenmaal voldaan is, in zich toe komstige eischen opgesloten zou houden. Bovendien, ik herhaal het, werd in het schrijven van 17 December geen enkele van die eischen, geformuleerd. Zal men staande houden, dat de eischen ons gesteld werden door persartikelen of straatgeschreeuw In dat geval zal het voldoende zijn, wanneer ik zeg, dat het standpunt van Frankrijk terstond bekend is gemaakt. Ik zeg en ik handhaaf, 'dat wij geen duimbreed van onzen grond en geen enkel van onze rechten zullen af staan. Frankrijk heeft de accoorden van 1935 onderteekend. Trouw aan zijn ver plichtingen is het bereid door te gaan met de volledige en loyale uitvoering daarvan In den geest van en in overeenstemming met deze accoorden, op de grondslagen die ik gedefinieerd heb, en waaraan ik zooeven heb herinnerd, weigert Frankrijk genszins dl", voorstellen te bestudeeren, welke bet zouden worden gedaan. Aangezien ik nu spreek over de Fransch- Italiaansche betrekkingen wil ik ook de legende recht zetten, die gecolporteerd worden over den toestand der 94,000 Ita lianen, die in Tunis samen wonen met 108.000 Franschen en bijna 2.500 000 Mo hammedanen. Men beweert, dat de Italia- Er trilt in elke menschenziel, hoe\ laag de snaren daarvan ook gestemd mogen zijn, altijd nog een enkele snaar, die een schoonen toon kan voortbrengen, als zij te rechter tijd j aangeraakt wordt. nen mishandeld en vervolgd worden. Dat zijn verzinsels. Integendeel, zij genieten op alle gebieden van het vrijzinnigste re gime, zoowel voor hun zelf als voor hun kinderen. De in Tunis wonende vreemdelingen hebben daar dikwijls getuigenis van afge legd. Ik kan er zelf een persoonlijk getui genis van afleggen, aangezien ik in het begin van Januari in Noord-Africa was Tevens wil ik, nu ik over Tunis spreek, zijn hartelijken groet richten tot die edele Mohammedaansche bevolkingen, die bin nen het kader van ons imperium, hun eeuwenoude geloof en alle deugden hun ner beschaving bewaren. Ik wil hun dank er voor zeggen, dat zij met zooveel ontroerende trouw getuigen van hun toewijding aan Frankrijk. Laat hen de zekerheid hebben, dat Frank rijk altijd de trouwe, waakzame bescher mer zal zjjn en dat het in geen geval haar groote zending zal laten aanvechten. Wanneer het noodig was nog aan te too- nen, welk een rechtvaardigheidszin, welk een gevoel van hoffelijkheid de Franschen hebb n jegens de Italianen, wil ik het voorbeeld aanhalen van de 900.000 Italia nen, die in ons moederland leven. Hebben zij zich te beklagen over de Fransche gastvrijheid? Zijn zij niet gelukkig, dat zij leven onder de hoede van onze wetten en onze vrijheden? Zoo blijft Frankrijk dan, op dit gebied, evenals op alle andere, trouw aan zijn hoogste tradities. De rede van Daladier heeft zonder twij fel nogal wat consternatie gewekt in Ita lië en Duitschland. Men had daar vermoe delijk een zoo krachtigen en stelligen toon niet verwacht Te Rome hoopte men, dat er voorstellen van Frankrijk zouden komen, als ant woord van Mussolini's rede. In de plaats daarvan verneemt men nu echter,, dat Frankrijk aan zooiets niet denkt, dat Frankrijk geen duimbreed van zijn grond gebied en zijn rechten zal afstaan, doch alleen bereid is eventueele Fransche voor stellen te bestudeeren. Mussolini is gisteravond naar het Zuiden van Italië, naar Calabrië vertrokken, waar hij vermoedelijk eenige dagen zal blijven. Men weet niet, waarvoor deze onverwach te reis opeens noodig werd, doch leidt er uit af, dat een officieele Italiaansche re actie op Daladier's redevoering in elk ge val enkele dagen op zich zal laten wach ten. Officieel wordt te Boedapest medege deeld, dat 29 Maart, des avonds te 9 uur, een afdeeling Slovaken de Hongaarsch Slovaaksche grens bij Iolsva heeft over schreden. De Slovaken openden het vuur op de Hongaren en wierpen met handgra naten. Van Hongaarsche zijde werd het vuur be antwoord en de Slovaken trokken zich te rug. Na het incident deelde een luitenant van de Slovaken den commandant van de Hongaarsche grenspost mede, dat hij een onderzoek in zou stellen. Minister-president Chamberlain heeft gistermiddag de volgende verklaring in het Lagerhuis afgelegd: Het Lagerhuis zal zich herinneren, dat ik in een onlangs afgelegde verklaring heb aangekondigd, dat ieder aspect van ons nationale leven, met inbegrip van de na tionale defensieprogramma's, opnieuw zou worden bestudeerd. Tijdens deze bestudee ring heeft de regeering onder meer den indruk gekregen, dat het noodzakelijk is, nog meer gebruik te maken van den geest van vrijwilligen dienst, die in het geheele land aan den dag treedt. In het bijzonder kan de regeering niet toestaan, dat recru- ten, dié zich aanmelden voor het territo riale leger, afgewezen worden, omdat de eenheden, waarvoor zij zich aanmelden, reeds boven de normale sterkte gekomen zijn. Bijgevolg heeft de regeering den toe stand overwogen en is zij tot de volgende conclusies gekomen: 1. het territoriale veldleger, dat thans op vredessterkte 130,000 man omvat, zal onmiddellijk op oorlogs sterkte worden gebracht, hetgeen een aanvulling met ongeveer 40,000 man met zich mede zal brengen; 2. het territoriale veldleger, dat op deze wijze op oorlogssterkte zal zpn g'foracht zal verdubbeld worden en derhalve gebracht worden op een sterkte van 340,000 man. Het Lagerhuis zal begrijpen, dat deze be- langrijke besluiten een reeks daarvan het gevolg zijnde besluiten met zich mede bren gen betreffende voorziening in de noodige uitbreiding van onderbrengingsmogelijk heid, van het aantal bevoegde instructeurs, van de uitrusting en reserves en van het oorlogspotentieel, dat noodig is voor het onderhoud van de vergroote troepensterkte. De plannen voor al deze zaken worden uit gewerkt en verdere inlichtingen zullen van tijd tot tijd worden gegeven. Men zal be grijpen, dat voorts 'n veel grootere krachts inspanning noodig zal zijn om de natie de noodzaak duidelijk te maken, dat in zoo kort mogelijken tijd de manschappenaan- tallen moeten worden verkregen. Ik ver trouw, dat alle leden van het Lagerhuis in den een of anderen vorm bereid zullen zijn hun steun bij dat streven te verleenen. (Ap plaus). Op de vragen van een Labour-afgevaardi- de voegde Chamberlain aan deze mededëe- ling nog het volgende toe: Het ligt in ons voornemen om gebruik te maken van de diensten van gepensioneerde officieren, onderofficieren en soldaten voor instructiedoeleinden. Stappen zullen in goede orde genomen worden voor de uitrusting der territoriale troepen, zonder inbreuk te maken op de voorziening der uitrusting der geregelde troepen. Chamberlain zeide tenslotte, dat de En- gelsche regeering voorshands niet van plan is, om de dienstplicht in te voerenv gelijk de laatste dagen van verschillende 'kanten was bepleit, ook van Franschen kant. Wij gelooven, dat wij de mogelijkheid kunnen aantoonen, dat het vrpwilligerssysteem aan al onze behoeften kan voldoen. Een nieu we, intensieve recruteeringscampagne voor de noodige manschappen zal noodzakelijk zijn. Het ligt voor de hand, dat de aankon diging de divisies zal verdubbelen, die be schikbaar zijn voor overzeeschen dienst. Er zal een armband worden uitgegeven voor de territorialen, die zij op hun burgerklee- ding kunnen dragen om te toonen, dat zij vrijwillig dienst hebben genomen. tu3 Het einde van den Spaanschen burgeroor log nadert thans snel. Na een bloedigen en hardnekkigen strijd sinds Juli 1936, is thans de laatste fase van dezen burgeroorlog in getreden. De overgave van Madrid, eergis teren, is het sein geweest voor de republi keinen de wapens neer te leggen en zich gewonnen te geven. Nadat gistermorgen de steden Cindad Real, Cuenca, Mureia, Al- meria en Jaen zich bij Franco hadden aan gesloten, bleven er gistermiddag nog slechts enkele steden over die zich nog niet had den overgegeven: Valencia, Carthagena en Valladolid, Alicante en Albacete. De eerste van dit viertal, die zich bij de beweging van Franco aansloot was Valencia. Het radio station deelde gistermiddag de overgave mede. Terwijl rechtsche vliegtuigen boven de stad kruisten, kwamen de phalangisten uit hun schuilplaatsen te voorschijn en na men de openbare gebouwen in bezit. De me nigte begon op straat te betoogen, onder het roepen van „de zege aan Franco, lang leve Spanje". Ook de republikeinsche lucht macht stelde zich ter beschikking van Fran co. Gisteravond rukten de eerste rechtsche troepen de stad Valencia binnen. Per radio gaven zich spoedig daarna ook Alicante, Valladolid, Carthagena en Albacete aan Franco over. Alle groote steden hebben zich dus aan de rechtschen onderworpen. Uit Burgos wordt vernomen, dat de plot selinge overgave van groote deelen van het republikeinsche gebied niet door de natio nalisten was verwacht en dat zij derhalve voor groote moeilijkheden staan bij de or ganisatie der hulpverleening. In het district Madrid moeten 25.000 mi liciens hun wapens hebben weggeworpen, in de provincie Madrid 20.000. Gisteren zou den aan de verschillende fronten meer dan 100.000 republikeinen gevangen genomen zijn. Bijna alle leden van den Verde- digingsraad gearresteerd. Met uitzondering van generaal Miaja en kolonel Casado zqn alle leden van den re- publikeinschen verdedigingsraad te Valen cia gearresteerd. Men verzekert te Burgos voorts, dat te Madrid ook de oud-voorzitter van de Cortes, Besteiro in hechtenis is ge nomen. Generaal Miaja te Oran. Te Oran (Fransch Marokko) zijn gisteren 25 republikeinsche vliegtuigen met ver scheidene Spaansche officieren geland. Aan boord van een der vliegtuigen bevond zich generaal Miaja. Hij verklaarde: „alles is afgeloopen". Valencia bezet. Reuter meldde vanmiddag uit Valencia: T tien minuten over half elf hedenoch tend zijn de troepen van Franco Valencia binnengerukt. Alle huizen en openbare gebouwen wa ren verst td met de nationalistische kleu ren, rood en goud. De troepen werden met vreugde door de bevolking ontvangen. Luitenant-vlieger omgekomen, twee gewonden. Bij een landingsmanoeuvre, welke werd uitgevoerd na een escadrille-oefening, is de Glenn Martin-bommenwerper 528 bij Pon dok Bamboe, nabij het landingsstation Tji- l'litan (Batavia) neergestort en geheel ver nield. Do bestuurder, luitenant-vlieger P. A. van Mourik, is om het leven gekomen, een inheemsche helper is ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond, een derde inzitten de, brigadier-leerling-vlieg?r W. J. Broe- ker, werd lichtgewond. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: Het aantal stemgerechtigden voor de ver kiezing van leden voor de Provinciale Sta ten, welke op 19 April a.s. zal worden ge houden bedraagt voor het geheele land 4.623.414. Bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer in 1937 was het aantal kiezers 4.462.859, waarvan toen 4.212.903, zijnde 94,40 pro cent, aan de stemming hebben deelgeno men. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, gehouden in April 1935, bedroeg het aantal kiezers 4.238.4446, van wie 3.945.456, zijnde 93,09 procent, aan den stemplicht hebben voldaan. Het aantal kiezers in 'de verschillende provincies is bij de aanstaande verkiezin gen als volgt: Noord Brabant 483.809; Gelderland 479.115: Zuid Holland 1.180.728; Noord Holland 943.783; Utrecht 255.574; Friesland 231.999; Overijssel 300.703; Groningen 231.547; Dren the 104.162; Limburg 269.243, en Zee land 142.571. Het aantal kiezers in de kieskringen in Zeeland is als volgt: kieskring I, Middelburg 18.599; kieskring II, Vlissingen 21.953; kieskring III, Zieriksee14.067; kieskring IV, Tolen 14.364; kieskring V, Goes 29.432; kieskring VI, Sluis 14.561; kieskring VII. Hulst 29.775; Twee lepels Jecovitol per dag: een afdoende be scherming tegen de ge vreesde Engelsche ziekte! Jecovitol bevordert boven dien hun groei en spaart ze voor verkoudheden en griep. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Droog weer, ochtendnevels, overigens meest licht bewolkt, zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, plaat selijk nachtvorst, overdag iets warmer dan vandaag. UKKEL: Matige tot zwakke wind uit Z. O. richtingen, over het algemeen vrij schoon weer, hoogere temepratuur, maar nog koud gedurende den nacht, plaatselijk nachtvorst. Vr. 31 Maart. Zon op: 5 h 41; onder: 18 h 30. Licht op: 19 h 00. Maan op: 14 h 16; onder: 3 h 29. V.M.: 4 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. 8.36 21.23 10.06 22.40 April. 11.13 23.31 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. 10.05 22.57 11.38 April. 0.20 12.57 Donderdag Vrijdag Zaterdag Donderdag Vrijdag 30 31 30 31 2.17 15.07 4.00 16.40 5.13 17.39 3.15 16.07 4.54 17.38 Zaterdag 6.06 18.44 ?nei >rl ijOAt' Per jfuk 5 d. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten» (Ingez. Meded.), Men meldt uit Londen aan de N.R.C.: Het wordt geleidelijk aan duidelijk, dat Londen en Parijs er van hebben afgezien Rusland onmiddellijk en openlijk in hun de fensieve front tegen Duitsche agressie te betrekken. De reden ligt niet in een wei gering van Moskou zich bij de nog op te bouwen „coalitie" aan te sluiten, maar in de bezwaren van Polen en Roemenië tegen een openlijke associatie met Rusland in een anti-Duitsch blok. Beide landen vreezen niet zonder reden, dat een dergelyke asso ciatie door Duitschland als een onverdraag lijke provocatie zou worden gevoeld, ter- wyi zij voorts ook om ideologische en histo rische redenen een directe en openlijke aan een sluiting wenschen te vermijden. Dat Londen en Parijs voor deze bezwaren zijn gewicht, dat men Rusland bij een plan tot opbouw van een coalitie zou negeeren; daar is geen kwestie van. De bedoeling is veeleer Rusland als stillen vennoot in het partnerschap te betrekken. Rusland's eigen belang, dat een lijdelijk toezien bij een Duit- schen aanval op Polen en Roemenië on waarschijnlijk maakt, wordt geacht genoeg hoop te bieden, dat het, als het ooit tot een conflict komt, van een stillen vennoot tot een werkenden vennoot zal worden. Omstreeks het middernachtelijk uur heeft een 30-jarfge Oost-indiër uit Sumatra op den hoek van den Zeedijk en de Sint- Olofsteeg in donker Amsterdam een 23- jarige vrouw, waarmede hij een verhou ding heeft gehad, met een drietal messte ken dermate gewond, dat het slachtoffer in zeer ernstigen toestand naar het bin nengasthuis moest worden worden ver voerd. Hoewel de directe oorzaak var. dit lief desdrama nog niet is kunnen worden vast gesteld mag worden aangenoïnen, dat tusschen den man en de vrouw, terwijl zij op den Zeedijk liepen, een twistgesprek ontstond. De vrouw verweet den Indiër ontrouw, in verband waarmede de man, die reeds diverse café's had bezocht, blijk baar zoo razend werd, dat hij ter noogte van de Sint Olofsteeg plotseling een mes uit den zak haaldte) en daarmede de vrouvB te lijf ging. Zij kreeg drie uiepe en hevig bloedende steekwonden in buik, borst en nek, tengevolge waarvan zij ineen zeeg. De dader wist aanvankelijk te ontkomen, doch reeds ongeveer een half uur later slaagde de politie er in Repi te arrestee ren. De recherche kreeg reeds da .eijjk een spoor, dat naar de Tweede Helmer straat leidde en toen een tweetal recher cheurs zich met een auto in die richting begaf, zagen zij den man in genoemde straat loopen. Hij werd aangehouden en naar het bureau Warmoesstraat overge bracht, waar hij onmiddellijk een Viiiledige bekentenis heeft afgelegd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1