SANOSTOL ZEELAND. SPORT, KUNST EN WETENSCHAP. „Het lekkere levertraan-product (Ingez. Med,) £U!D-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. VUSSINGEN. WALCHEREN. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Een bijeenkomst van önderwijs- menschen te Ierseke. BEÜRSTHBRMOMETER WOENSDAG, ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. B i U i1 k merkte °P> dat hem zulks met bekend is. Spr. vond het verschil te groot. De Voorz. zeide toe, deze zaak nader te zullen onderzoeken. De weg Hansweert Kanaal zal dit jaar verbeterd worden. De heer Witte had verno men dat het schuurtje van De Bleu als woning wordt opgebouwd. Spr. vroeg of hier wordt voldaan aan de eischen van het bouw- en woningtoezicht. De V o o r z zeide dat B. en W. na rijp beraad onthef fing hebben verleend. Omdat het een hoek huis is, kan men met zoo weinig erf vol staan. De heer Dek vroeg, waarom de een wel en de ander niet een sloot moet dempen, a;ls men een huis bouwt. De v o o r z zeide, dat men destijds heeft verzuimd deze eisch te stellen. Dit zal alsnog gebeuren. De heer D e B a t vroeg of er op den Oostdijk ook iets ge daan kan worden op het gebeid van lucht bescherming. De Voorz. zeide dat hier een regeling tusschen Krabbendijke en Kruiningen gezocht moet worden, maar dat die zeer moeilijk te vinden is. gymnastiek. Maar Dokter heeft gezegd, dat 3 theelepeltjes per dag voldoende voor hem zijn. Dus hoe heerlijk Sanostol ook smaakt, de kurk gaat erop! Sanostol is een volwaardig levertraan-product, smakelijk ge maakt met het sap van zonrijpe sinaasappelen en nóg waardevoller gemaakt door toevoeging van mout, dat veel diastase bevat. Een schat van vitaminen A, D, C en B is in Sanostol vereenigd. Per flacon f. 1.40. In de extra-voordeelige „fa milieverpakking" (2y3 X zooveel) slechts f 2.75. Sanostol is óók voor volwassenen het aangenaamste, natuurlijke tonicum. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA DE VERKIEZING OP 19 APRIL. Ten gerieve van onze lezers vestigen wij er de aandacht op, dat zij aan de verkiezing voor de Provinciale Staten deel kunnen nemen, in welke gemeente in Zeeland zij op den dag der verkiezing, 19 April a.s., ook mogen vertoeven. Zij moeten daarvan echter, uiterlijk 4 April a.s., aangifte doen ten gemeentehuize van de gemeente waar zij zich bevinden, met vermelding van de gemeente, waar zij als kiezer ingeschreven staan, en de ge meente waar zij hun stem wenschen uit te brengen. Provinciale Statenverkiezing. Hedenmorgen vergaderde het Centraal Stembureau voor de eindvaststelling van de volgorde der candidaatlijsten op het stembiljet van de Provinciale Staten. Het resultaat was als volgt: 1 Chr. Hist.; 2 Anti Rev.; 3 R.K. 4 SD.A.P.; 5 Libera len; 6 Staatk. Geref.; 7 N.S.B.; 8 Vrijz. Dem. 9 lijst Bauwens; 10 Herv. Staatspar tij. Het vischrecht in de gemeente is sedert 1916 door den heer A. Simpelaar te Bigge- kerke gepacht. Een Raadsbesluit te dezer zake is echter niet aanwezig. De Raad be- loot daarom het vischrecht aan den heer Simpelaar te verhuren voor 5 jaren en voor 10 per jaar, ingaande 1 Januari 1939. De Raad besloot, wegens afkoop van baat belastingen, om per 30 Juni 1939 550 ex tra af te lossen van de geldleening, aange gaan voor de verharding van den Paulus- weg. De politieverordening werd aangevuld met een bepaling, dat het verboden is om wilde dieren, wier aanwezigheid voor hun omgeving gevaar kunnen opleveren, aan wezig te hebben. B. en W. kunnen onthef fing verleenen. Op voorstel van B. en W. werd de school geldverordening gewijzigd, omdat 't school jaar veranderd is en thans loopt van 1 April tot 31 Maart en omdat bij de oude school geldverordening de druk op de groote ge zinnen met een laag inkomen te zwaar bleek. Het verzoek van J. Koppejan Czn. en an deren om het Werendijksche voetpad ge deeltelijk aan het openbaar verkeer te ont trekken, werd op voorstel van B. en W. in verband met de bezwaren, welke tegen onttrekking werden ingebracht, niet inge willigd. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het laten opmaken van een rioleerings- plan. De kosten van dit plan zullen ruim 160 bedragen. Bij de rondvraag vroeg de heer De Wolf de aandacht van B. en W. voor den Oost weg, waarvan de ligging veel te wenschen -overlaat. De V o o r z. antwoordde, dat deze weg moet verbeterd worden. HANSWEERD. De sluisknecht F. Nieu- wenhuyze kreeg Maandagnamiddag op de sluis een klap van een stukspringende staaldraad waardoor hij op den grond viel. Na eenige oogenblikken versuft te zijn geweest kwam hij bij. Na dokters hulp te hebben ingeroepen bleek dat hij geen noemenswaardig letsel had bekomen. Hij zal binnen eenige dagen zijn dienst weer kunnen doen. leerkrachten van de school bereid waren I elkanders werk opbouwend te becritiseeren. Hierdoor kwam er eensgezinde arbeid in de j school, waarna burgemeester Gunning de woorden van Christus aanhaalde: „Wie zijn leven verliezen zal om mijnentwil, die zal het behouden." De burgemeester van Burg dankte zijn collega, de vergadering te hebben mogen bijwonen en zei: „We moeten leiding dur ven vragen van boven. We mogen niet pa rasiteeren. De moreele en geestelijke her bewapening is verticaal gericht en vraagt actie." Een hoofd van een school dankte tenslot te den burgemeester voor de geboden gele genheid van deze samenspreking en het op- I bouwend karakter, dat zij had. Hij ver-1 klaarde tevens, dat deze avond geslaagd zou heeten, wanneer zij tot resultaat had, dat het onderwijzend personeel tot meer I en hernieuwd samenwerken met de ouders zou geraken, tot opbouw van de jeugd van Ierseke en Nederland. KLOETINGE. De collecte voor de zen ding, welke voor de eerste maal door de onlangs opgerichte Zendingscommissie van huis tot huis is gehouden, heeft alhier op gebracht 209. RAAD VAN KRUININGEN. KRU1NINGEN. Dinsdagavond vergader de de Raad onder voorzitterschap van bur- Amsterdam 1936-3% 99%99% Zeeuws. Hyp. B-3% 99%99% Cities Service Cy. P. 1959 5 54%54% A Amsterd. Bank 123121% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 415 A De Schelde N.B. 45%—45% C Am. Smelt Ref. 32%31% A Houth. Alberts 97% C Cheseapeake Ohio 26%26% C Pref. Kansas City South. 13%13% C Union Pac. Rr. 76%76% C Int. Nickel Cy. 38% Ned. 38 1000-3 99%—99% O. Indië 37 1000-3 96%—96% Engeland 1960-90 4 77%76% A Koloniale Bnk. 153%145% A N.I. Hbk. 600 115%—114 C Ned. H. M. 1000 125%—125% A v. Berkels Pat. 51% C Calvé-Delft 82—81% A Lever Bros en Unilever 128%126%-27 A Philips Gem. B. afg. 196%191-93 C Am. Car en Foundry 2019%-% C Anaconad Cop. 20%20%-% C Bethlehem St. 49%—49-48% C Kennec Copper 26%26% C Rep. Steel 13%—13%-% C U. States St. C. 41%—41-% C North Am. Cy 17%17% A Kon. Petr. Mpij 300%296%98% C Contin. Oil Cy 20—19% C Philips Petr. Comp. 2828% C Shell Union O.C. 9%—9%-9% C Tide Water Ass. Oil 10—10% A H.V. Amsterdam 403%—401-398% A Java Cult. Mij. 176% A.N. Suiker U. 206—204 A Deli Batavia 175%173 C Deli Mij. 1000 193%—190% Een aardige attentie van Prins Bernhard. Op den dag van de te water lating van' de „Koningin Emma" werd het zoontje van mr. van der S. aangereden door een der autobussen,welke de genoodigden naar het Grand Hotel „Britannia" vervoerden. Het knaapje werd daarbij ernstig gewond naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. Juist j.l. Zaterdag kwam het ventje gene zen in de ouderlijke woning terug. Dit voorval werd door mevr. Quarles van Uf- ford aan Z. K. H. medegedeeld. Z. K. H. stelde hierin zooveel belang, dat hij zijn auto vóór de woning van mr. v. d. S. in de Badhuisstraat deed stilhouden, deze tot voor. den trottoirband deed zwenken en het knaapje, dat voor een der ramen stond om naar den stoet te kijken, enkele oogenblikken vriendelijk toewenkte, het welk door den opgetogen jongen geestdrif tig beantwoord werd. Na eenige minuten reed de koninklijke auto weer verder. Des middags na het bezoek bedankten de hr. en mevr. v. d. S. den Prins hartelijk voor deze vriendelijke belangstelling. Z. K. H. antwoordde lachend, dat hij zelf reeds verschillende keeren in het zie kenhuis had doorgebracht, doch nu hijzelf vader was, kon hij eerst begrijpen wat dit voor de ouders moest zijn wanneer één hunner kinderen in een ziekenhuis werd verpleegd. Het talrijke publiek was zeer enthousi ast over deze aardige geste van den Prins. (De Z.) Verplaatst met ingang van 1 April a.s. de vakwerkman le klasse bij den Techni- schen dienst F. P. de Hulle van hier naar Goes. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Dinsdag vergaderdede Raad voltallig. Een verzoek van dén heer A. Koppejan om ontheffing van schoolgeld, werd aange houden en zal later, met andere dergelijke verzoeken, gelijktijdig worden behandeld. Op verzoek van het schoolbestuur werd besloten, het schoolgebouw op de waterlei ding aan te sluiten. Een verzoek van de N.V. Petroleum Maat- IERSEKE. Maandagavond 1.1. had in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk een gecombineerde vergadering plaats van kerkeraad, kerkvoogden en notabelen der Ned. Hervormde gemeente, waarin door den kerkeraad namens de gemeente een ge heel zilveren avondmaalservies in een met fluweel gevoerde cassette en nieuw tafel linnen voor den avondmaalsdisch werd aan geboden, Ds. M- Bons voerde namens ker keraad en gemeente het woord, herinnerde aan de vele groote en kleinere bijdragen, die spontaan voor dit doel geofferd wer den, zonder dat eenige extra-collecte daar toe noodig was en besloot met den wensch, dat velen aan den avondmaalsdisch nog een zegen mochten ontvangen. De heer P. de Koeijer, president-kerk voogd, dankte den kerkeraad voor het ini tiatief, dat destijds genomen werd, waar door men niet alleen kwam tot het aan schaffen van een avondmaalservies, maar tevens tot den aanschaf van een geheel nieuw zilveren doopvont met bijbehoorend statief, dat reeds eenigen tijd in de Her vormde gemeente in gebruik is en aan vaardde de geschenken. Het avondmaalservies is achtdeelig, nl. een groote en twee kleine broodschalen, twee drinkbekers, een schenkkan en twee offerblokken. Aan de onderzijde van elk onderdeel is dit onderschrift gegrafeerd: „Ned. Herv. Kerk Yerseke 1939". Het servies, dat nu buiten dienst is ge steld, heeft waarde uit oudheidkundig oog punt. Getracht zal worden het in een der Zeeuwsche musea onder te brengen. Op de aanbeveling voor secretaris penningmeester van het Burgerlijk Armbe stuur komen voor 1. C. J. de Jonge; 2. C G. Hartoog. Men schrijft ons uit Ierseke: Alhier vond een bijeenkomst plaats van onderwijsmen- schen van bijzonder, openbaar en fröbel onderwijs. De vergadering stond onder leiding van burgemeester Gunning, die de vraag stel de: „Wat kan er aan geestelijke en moreele herbewapening gedaan worden op onder wijsgebied?" Hij concludeerde, dat deze vraag niet ineens te beantwoorden is, maar dat door gezamenlijk nadenken en gedach ten uitwisselen, de geheele vergadering het antwoord gezamenlijk moet vinden. Herbewapening houdt in: het afleggen van oude wapens en het opnemen van nieu we. Evenzoo geldt dit voor de jeugd, want laten we eens nagaan, waarmee de jeugd van Nederland bewapend is: baldadigheid, onrust, nervositeit, doelloosheid, en weinig concentratie. Een groote mogelijkheid werd gezien, in nauwer contact met de ouders. Meer con centratie op eigen werk, niet alleen let ten op prestaties, maar bovenal op karak tervorming. Een hoofd van een school wees op de beteekenis van het kweeken van kameraadschap en legde een getuigenis af van ondervonden en nooit vergeten ka meraadschap in eigen jeugd. Een der aan wezigen vestigde de aandacht op de groote gemeester B. C. de Mul. Opheffmg van del A Ned Scheepv_ Ua 104%—103%-04 zekerheidsstelling van den gemeente-ont vanger werd verleend. De voorschotten op de gemeentelijke vergoeding voor de bij zonder scholen over 1939 werden als volgt vastgesteld: bijzondere school te Kruinin- gen 779, r.k. bijz. school te Hansweerd 1051, bijz. school te Oostdijk 527. De vergoeding van de bijz. school te Oostdijk was per leerling lager, omdat ge noemd bestuur het schoolgebouw in bruik leen heeft. Hierna kwam aan dé orde het voorstel tot het sluiten van een ongevallenverze- kring voor den luchtbeschermingsdienst en de vrijwillige brandweer. De heer B u r- k u n k vond de daguitkeering van 2 ingeval van tijdelijke onbekwaamheid te laag. Deze werd gebracht op 2,50 per dag. De heer Witte vroeg wie de verzekering heeft afgesloten en wat wordt verstaan onder blijvende invaliditeit. De V o o r z. zeide bij de Nederlanden van 1845 en wat de invaliditeit betreft wees spr. op de polisvoorwaarden. De heer Witte vroeg of er meer dan één ver zekeringsagent op Kruiningen is gevraagd. De V o o r z. antwoordde, dat de fa. Hondius uit Middelburg door middel van haar vertegenwoordiger deze zaak heeft Obl.Markt - HVA KoninkI, - Suiker Rubber - (Wettig Tabak Markt Amerika Philips gedeponeerd^ A Senembah 185180% C Baltimore Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 12%11% -10% A Southern Rlw. 13%13 A Amst. Rubb. C. 195%—194%-92 A Deli-Bat. Rubb. 132-129-26% A Hessa Rubber 132129-26% A Serbadjadi 92% WISSELKOERSEN. Heden Londen 8.82% Berlijn 75.57% Parijs 4.99 Brussel 31.71 New-York 1.88% gister 8.82% 75.60 4.99% 31.69 1.8 BIERVLIET. Zondagnamiddag is onder groote belangstelling in de Hervormde Kerk te Biervliet een nieuw orgel in ge bruik genomen. Het oude harmonium, dat indertijd tweedehands is gekocht, had drie en dertig jaar dienst gedaan. Nu is daar voor een pneumatisch pijporgel in de plaats gekomen, dat twee jaar gebruikt is tijdens de restauratie in de Groote Kerk te Dord recht. Nadat eerst nog het oude orgel was be speeld bij den voorzang, is na een wijdings woord van ds. Vrijlandt het orgel in ge bruik genomen door de organiste, mej. De Kraker voor de begeleiding van psalm 150, gezongen door de gemeente. De heer C. Schijve, organist te Oostburg, die bij d;.n aankoop van het orgel de kerkvo^gden met zijn advies gediend heeft, ^eeft ~op artistie ke wijze de gemeen^ (joen hooren, wat er schappij de Texas Company te 's Graven- I waarde van vertellingen uit demBijbeï voor hage, om een ondergrondsche benzine be-1 karaktervorming. Een fröbelonderwijzeres waarplaats van 4000 liter inhoud voor hetl vertelde, dat door het aankweeken van lief perceel Duinweg 13a te mogen aanbren- de, contact met de ouders werd verkregen „n,4... __i hetgeen leidde tot opbouwend werk door gen, werd ingewilligd. De recognitie zal 10 per jaar bedragen. Op verzoek werd besloten aan de N.V. Waterleiding Maatschappij Midden Zeeland vergunning te geven voor het leggen der waterleidingsbuizen door het Noordervroon tegen een vergoeding van 0,01 per jaar en per meter. Omdat in de verzekering van de gemeen tegelden ook de gelden van het Burgerlijk Armbestuur zijn begrepen, werd besloten de bepalingen inzake de te stellen zeker heid door den secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur, voorkomende in het reglement van het burgerlijk arm bestuur, te laten vervallen en de gestelde zekerheid op te heffen. de ouders voor de school. Ook door middel van sportclubs wordt kameraadschap op school bevorderd vertelde een schoolhoofd De burgemeester vulde nog aan, dat we. naarmate we de urgentie beseffen, beter in staat zijn deze taak te vervullen. God vraagt bezinning om tot nieuwe verant woordelijkheid te komen. Vele voorbeelden werden toen uit de practijk gegeven. Daarna sprak een hoofd eener school, hoe hij zichzelf geheel onder de kinderen had geplaatst, wat van hem vroeg, vertrouwen, tact en inzicht, waardoor nieuwe verhoudin gen ontstonden tusschen ouders en kinde ren. Ook leverde hij eigen werk uit aan zijn personeel ter beoordeeling, waardoor de geregeld. Het voorstel werd aangenomen De heer De Bat merkte op, dat hij I met het orp^V te berëikenvalt wenscht- geaeht te hebben tegpn gestemd. Hij -peelde een improvisatie op eert De heer B u r k u n k zeide ieder* Paaschlied en deel I van het fluitconcert Van Ch. Rinek. De dienst werd verder opgeluisterd door zang van de Chr. Zangvereen. Hosanna te Biervliet onder leiding van haren directeur, den heer J. Basting te Breskens. In de collecte voor het orgel werd een briefje van honderd gulden gevonden van een Oud-Biervlietenaar. Aan den onbeken den gever hartelijk dank! Op tweeden Paaschdag n.m. 2 uur zal een bazaar ge opend worden van drie dagen in de O. L. School om de nog ontbrekende gelden voor het orgel bijeen te brengen. overtuiging „te respecteeren, Vlf.Sr zou gaarne van den heer De Bat willen weten, wat er moet gebeuren wanneer één van die personen een ongeluk mocht treffen. Moeten wij die aan zijn lot over laten? De heer De Bat zeide, dat hij over dit punt zijn meening meermalen heeft uiteengezet. Dat hoeft nu weer niet te gebeuren. Na eenige bespreking werd daarna be sloten tot het overdragen in beheer en onderhoud van een gedeelte van den weg over den Zanddijk aan de provincie. Het perceel bouwland achter de Julia- nastraat te Hansweerd groot 89 a 63 ca werd onderhands verpacht aan Jan Jansen te Kruiningen voor 100 per jaar. De instructie voor den gemeenteopzich ter werd vastgesteld zooals door B. en W. is voorgelegd. Na deze vaststelling merkte de V o o r z. op, dat men eerst nu een gemeente-opzich ter kan benoemen. Wanneer de raads leden er meer accoord gaan zou men dit direct kunnen doen. Geen der raadsleden verklaarde er zich tegen, waarna de aan beveling werd voorgelezen. Deze luidt: 1 M. J. le Clercq; 2 P. Wondergem. Bij de eerste vrije stemmingen behalen beide can didaten 5 stemmen. Bij de herstemming mocht de heer J. Polderman, als schoon vader van één der candidaten, niet mee stemmen. De uitslag van de herstemming is dan M. J. le Clercq 5 st. en P. Wonder gem 4 st. Het volgende punt wijziging begrooting 1939 bracht de dure gasver- warming der O.L. school te Kruiningen weer ter sprake. Dit komt hoofdzakelijk doordat de gemeente met een contract aan Goes gebonden zit. De V o o r z. merkte op, dat ook G. S. in Middelburg hiervan op de hoogte zijn. Benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature J. C. P. Jansen Verplanke, de heer J. Kop pejan, hoofd der bijz. school te Oostdijk. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid van den Raad, den heer L. J. Kostense werden onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating werd besloten. Bij de rondvraag herinnerde de heer B u r k u n k den voorz. er aan, dat was toegezegd het loon der schoolschoonmaak- sters te regelen. Ook wees de heer B u r- k u n k op den slechten toestand van den weg Hansweerd naar het Kanaal De y o r z. zeide, dat het verschil werkelijk schrijnend is. Verandering is hier dringend noodzakelijk. Die van Kruiningen zal verlaagd moetjen worden, want 'op Hansweerd was men tevreden. De heer BIERVLIET. Dinsdagavond hield de heer Phaff, technisch ambtenaar van den plan- tenziektenkundigen dienst te Goes, te Bier vliet een lezing over plantenziekten in de fruitteelt. De vergadering was belegd door de vereenigingen afd. Ooft- en Tuinbouw, R.K. Boerenbond, Prot. Boerenbond en de Kunstmestvereeniging. De voorz. der afd. Ooft- en Tuinbouw, de heer M. Maas, heet te den spreker welkom en hoopte, dat de tijden nog eens zoo mogen veranderen, dat ook West-Zeeuwsch-Vlaander en 'voordeelen mag beleven van de fruitteelt. De heer Phaff, sprak over de ziektenbe- strijding in de fruitteelt. Wegens het slechte weer was de opkomst waarschijnlijk geringer dan waarop had ge rekend mogen worden. De aanwezigen 30) hebben met volle belangstelling de uit eenzettingen van den spreker aangehoord. De voorzitter dankte den heer Phaff voor de mooie lezing en de moeite die hij zich had getroost om naar Biervliet te komen. EEDE. Met ingang van 1 April a.s. is aan de houdster van het P.T.T.-station, al hier mevr. N. S. Rootsaertde Bruijckere eervol ontslag verleend. Aangewezen met ingang van dien da tum mej. E. A. M. v. d. Wijnckel als houd ster van het Post- Telegraaf en Telefoon station te Eede. Turnuitvoering te Breskens. Dinsdagavond gaf de Breskensche turn- vereeniging „V.M.S.V." haar jaarlijksche uitvoering in lokaal „Weykman". De voor zitter, de heer A. J. Cambier, heette in zijn openingswoord het talrijk publiek welkom, in 't bijzonder burgemeester Drost. Een woord van hartelijken dank sprak de voor zitter tot den leider den heer T. den Exter en diens assistent den hr R. v. Quekelber- ghe. Onder de bekwame leiding van den heer De Exter begnnen met kleine meisjes met goed uitgevoerde vrije oefeningen; een wedstrijd in hoogspringen werd gewonnen door Betsie van Velzen. De adspirant-jon gens lieten aan de brug aardig werk zien. Vrije oefeningen van de „kleine jongens" werd gevolgd door een wedstrijd in vèr- springen, wgarbij Kees Broodman de beste bleek. Ringoefeningen voor adspirant-meis- jes en dames besloten het eerste gedeelte. Ter afwisseling vertoonde dokter Broodman eenige leuke films, die zeer in den smaak vielen. Na de pauze voerden de adspirant- meisjes en -jongens vrije oefeningen uit. De beurt was toen aan de heeren, die aan rek en brug degelijk werk lieten zien. De brug- nummers voor dames werden door sommi ge leden uitstekend uitgevoerd. Enkele de monstraties door den leider gegeven bezorg den hem een welverdiend applaus. Tot slot werden nog eenige standen uitgevoerd door dames en heeren. De voorzitter zeide in zijn slotwoord o.m. dat het aantal leden „De Vrek", van Molière. Ge zelschap Jan Musch, v. d. N.R.V. Schuttershof, Middelburg. Het is een merkwaardig verschijn sel, dat de Nederlandsche Reis Vereenigin*» afd. Walclleren, nu reeds ten tweeden ~maf' voor een stampvolle zaal een tooi^eiuitvoe ring door een goede [beroep-;-, tr laa[ geven. Men zou natuurlij kunnen zeggen de voorzitter, <je h-eer Koene, hééft het in zjjn openingswoord gezegd dat zulks 'niet rechtstreeks in het doel der N.R.V. besloten ligt. Goed, dat zij dan zoo; men goq er ten. hoogste de gevolgtrekking uit kunnen maken, dat andere vereenigingen, op wier weg zoo iets dan eigenlijk wèl zou liggen, niet meer het ledental en de inner lijke kracht hebben, dat voor te brehgéh. In óVêrigêrtsS dunkt onsi, fiat men, al is het verband met reizen en trekken dan tamelijk ver te zoeken, slechts dank baar en tevreden kan zjjn, dat zulk een sterke en levende vereeniging als de N.R.V. naast vele goede lezingen, tot het Walcher- sche gemeenschapsleven ook dit nog bij draagt. Een vorige maal heeft Jan Musch met zijn gezelschap z'n groote successtuk „De Wfjze Kater" gegeven; ditmaal was de keuze gevallen op „De Vrek" van Molière zonder twijfel eveneens een der glans rollen van dezen begaafden acteur. Men zal zich herinneren, dat Jean Bap- tiste Poquelin, zich noemende en schrijven de Molière en onder dien naam tot. de on- sterfelijken gerekend wordende, den 15en Januari 1622 te Parijs het levenslicht aan schouwde. Deze tooneelspeler en tooneel- schrijver beide hij stierf in het harnas, namelijk op de planken heeft een om vangrijk oeuvre van blijspelen, zedenspe len, farces en andere vormen der comédie nagelaten; „De Vrek" het eenige groo- tere in proza geschreven blijspel, met zijn „Amphitryon" op aan Plautus ontleende stof gebouwd is in 1668, in het tijdperk der grootste hoogte van Molières schep pingskracht en de volle rijpheid van zijn talent geschreven. De verknooping en ontknooping, de eigen lijke intrigue, is eenvoudig; de karakter uitbeelding daarentegen is, als in vrijwel al Molières tooneelspelen, meesterlijk, ge tuigende zoowel van diep inzicht in de roer selen der menscheljjke ziel als yan voor treffelijke beheersching van den vorm, waarin daaraan uitdrukking wordt gege ven. Dit maakt het mogelijk, ondanks de welhaast drie eeuwen, die ons scheiden van den tijd, waarin deze stukken tot stand kwamen, de blijvende waarde, de mensche- lijke waarheden die zij bevatten, voor dézen tijd nog te waardeeren; daarnaast komt na tuurlijk de geheel andere, maar niet min der hooge, appreciatie van het zien naar costumes, het ondergaan van een geheelen cultuurvorm, die in den tijd reeds zoo ver achter ons ligt. Jan Musch, de figuur waarom heel uit stuk draait, heeft een treffende dreatie van den vrek gggeyen, dit nauwelijks meer inenschelijke wèzén, hetwelk dermate door zijn hartstocht voor het koude geld wordt bezeten, dat alle hoogere en edeler men scheljjke waarden, de lïefde en de eer, de vaderlijke genegenheid voor zjjn kinderen, er door afgestorven zijn. Daarnaast hebben vooral Mary Musch— Smithuysen, Nel Ligthart en Lizie van der PolHamakers een zeer acceptabele uit beelding der vrouwenrollen gegeven; hun gratie werd door de schitterende costumes der zeventiende eeuw krachtig ondersteund. Van de mannenrollen zjj Jaap van der Poll nog genoemd als een aardige kok-koetsier. Het is een geslaagde avond geworden en het publiek heeft zich zeer dankbaar met applaus betoond; Jan Musch kreeg, met en kele vriendelijke woorden van den voorzit ter, een krans met de stedelijke kleuren verdiend dezen avond met 6 gestegen was en thans 104 bedraagt. SCHOOLVOETBAL. De voorwedstrijden van het schoolvoet- baltournooi zijn hedenmiddag niet door gegaan, in verband met de slechte gesteld heid der terreinen. Deze voorwedstrijden zullen nu Woensdag 5 April gespeeld wor den, waarna de eindstrijden op Donderdag 6 April zullen plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2