Machtspolitiek. GEMEND NIEUWS. Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Brieven nix Berlijn. and- lak- ont- ium lelst razen 3oe- raert f'den de ïlë. rage- lil. Van be- jKa- I Van De dat het loo tten lldus |den sen- rads £ers, ter teb- |aar- tzie- lelen ge- ;ing Tat- lelen den van pkla- ■j o.m. fzoe- 1 ook Hers, (gen, 1 van de zijn in Idin- |ver- Hers, I aan ko- jland fuig. pllen de tan Igen echt- 1 we- fsch- 360 baal l ge- rawel J van |aak- tde leeft leine 1 van |iield de lont- laeh- Igen- rgen, fond. rres- Berlijn, 19 Maart. Adolf Hitler is heden door de bevolking van de hoofdstad van het Groot-Duitsche Rijk dat, als men de Duitsche bladen van hedenochtend mag gelooven, nog pas een mijlpaal is op den weg naar het her-, stel van het, „Heilige Reich deutscher Nation" (het woord „Römisch" laat men liever weg), waartoe gelijk bekend om streeks het jaar 1000 ookNederland heeft behoord ontvangen op een wijze, die alle vorige blijde inkomsten nog over treft Als gebruikelijk is deze ontvangst in alle details voorbereid geweest. Voor ons, Nederlanders, maakt het een bijna stuiten den indruk, zulke voorbereidingen te be- studeeren. De rijksminister voor de propa ganda heeft alles in dë hand. Niets wordt ana de impulsiviteit, aan de spontaniteit der bevolking overgelaten. Alles is com mando. De vlagen moeten worden uitge stoken, de vensters met kaarsjes geillum- mineerd, de straten versierd, de Verover aar (hier „Mehrer des Reichs" genoemd) met militaire saluutschoten worden be groet. Maar men wordt ook dringend verzocht „te jubelen". Langs den gehee- len weg tusschen station en rijkskanselarij sta'an luidsprekers en microfoons opge steld. Zoo hoort de straat niet alleen, wat veldmaarschalk-mirtister-president Göring op het perron ter begroeting zegt, maar het „gejubel" wordt ook honderdvoudig versterkt en' wekt aldus weer tot plaat selijk overdonderen van dit volksgebrul op. Waarbij nog komt dat vele honderd duizenden menschen langs den weg in ge sloten gelederen daarheen zijn gecomman deerd en hun „Sieg Heil!" in gediscipli neerde bralkoren ten gehoore brengen. De kranten ook alweer onder bevel van den RijksregiSseür staande, hadden een en ander nog tijdig aangedikt door landkaart jes. hoofdartikelen en ontboezemingen, die ernstig de vraag naar voren brengen, of het nijvere, knappe Duitsche volk onder zulke invloeden niet bedenkelijk-dicht bij het stadium dreigt te komen, dat massale gestichtsverpleging helaas onvermijdelijk zou maken. Het staat den Duitschers natuurlijk vrij, een staatsman, van wien men overtuigd is, dat hij volk en land tot ongekenden bloei brengt, te vereeren en toe te juichen op de wijze, die hun goed dunkt. Maar wan neer zij zich daarbij laten opwarmen tot een byzantisme, een verafgoding, een grenzen- looze heldenvereering, die haar buitenland- sche-politieke bedenkelijke zijde heeft, dan staat het wederom ons vrij, over het gevaar daarvan te berichten, vooral waar dit ge vaar de grenzen der theorie al reeds heeft overschreden en tot practische toepassing is overgegaan. De nieuwe staatsleiding, die sinds 30 Ja nuari 1933 in Duitschland aan het bewind is, heeft zeker veel weten te bereiken, dat ook in het buitenland en niet in de laat ste plaats onder vroegere vijanden als Frankrijk en Engeland bewondering heeft gewekt. Wij willen dat zelfs in deze dagen niet vergeten. Maar het begint er nu toch naar uit te zien, dat het Duitsche volk onder deze leiding zijn evenwicht gaat verliezen. En dat beteekent een internatio nale bedreiging. Aan generaliseeren hebben we op deze plaats nooit meegedaan. De trouwe lezer van deze Brieven zal zich zeker nog wel herinneren, dat we ons mede uit welbe grepen Nederlandsch belang en als reactie op al te eenzijdige goorlichting van ons pu bliek indertijd een poging tot waardee ring hebben gewaagd, op het gevaar af voor „pro-Duitsch" en erger, voor een „agent van de Wilhelmstrasse" versleten te worden. Dat gevaar was niet denkbeeldig. Het had zelf reeds zichtbare vormen aangenomen. Heden geeft ons streven naar absoluut onbeïnvloede berichtgeving ons het recht, aan die periode te herinneren. Wij moeten thans naar Nederland berich ten, dat ook de neutrale waarnemer binnen det Duitsche grenzen zijn vertrouwen in de Duitsche politiek verloren heeft. Men moge hier voortgaan met het scheppen van steeds nieuwe voorbeeldige inrichtingen op 't gebied der naastenliefde, der volksgezond heid, met het steeds verder aankweeken van een bewonderenswaardig streven naar volksgemeenschap, met het bouwen van prachtige werken op technisch en represen tatief gebied, het organiseeren van een ge zonde jeugd, het verminderen van de cri minaliteit en de kindersterfte, het ontgin nen van land, het intensiever maken van den landbouw, het uitvinden van nieuwe werkstoffen, het presteeren op sportgebied, het ontwikkelen van het lichaam, het kwee- ken van weerbare geslachten. Alles goed en wel. Maar men kan er zeer leelijke vlek ken op de volksbanier niet mee uitwisschen. Het anti-semietisme, gelijk het na Novem ber 1938 in excessen van onmenschelijk ka rakter naar voren is gekomen, beteekent niet alleen een smet op het Duitsche volk, dat dit alles heeft aangezien en er zich niet tegen heeft verzet, maar ook 'n inter nationaal gevaar omdat het op zichzelf zeer begrijpelijk haarden van verzet en vijandschap buiten Duitschland heeft doen ontstaan, die evenvele centra van actie moesten worden en zich nu door het Tsjechi sche emigrantendom versterkt zien. Het anti-clericalisme heeft, daarvan is men in Duitschland overtuigd, zijn grooten invloed uitgeoefend op het conclave, dat zooeven een kardinaal-staatssecretaris tegen alle tradities in op den Pauselijken Stoel heeft gebracht. De kerk van Rome staat in toenemende oppositie tegen het „Heilige Reich Deutscher Nation" en reikt de hand aan alle stroomingen, die het Duitsch im perialisme, dat zich thans in Praag heeft ontmaskerd, binnen zekere grenzen willen terugdrijven. Het overboord werpen van het beginsel der Duitsche Volkseenheid, die tot de vorige week nog door niet weinige volken of ten minste regeeringen tot op zekere hoog te begrepen en zelfs verdedigd werd, en het in de plaats daarvan zetten van een nieuw idee, dat men hier „Erwerb des Lebens- raums" noemt, doet millioenen niet-Duit- schers (en in feite ook millioenen helaas machtelooze Duitschers) zich afwenden van een regime, dat in een mengeling van ver overingszucht en vrees voor binnenlandsche Schipper verdronken. Dinsdagavond is de 26-jarige ongehuwde schipper A. Smits uit de Lier onder Gene- muiden van zijn schuit gevallen en ver dronken. ZWARE BASCULEBRUG NEERGESTORT Gistermiddag heeft zich bij de oprui mingswerkzaamheden van de Dambrug te Utrecht een vrij ernstig arbeidsongeluk voorgedaan. Bij het afhalen van de twintig ton wegende bascule bezweken de beide bokken, met het gevolg, dat de zware ijze ren massa van een hoogte van ongeveer vijftien meter neerstortte, daarbij alles ver nielend wat zij op haar weg tegenkwam. Hierbij werd o.a. een der drijvende bokken getroffen, waarbij een schippersvrouw, die zich hierop bevond, bekneld geraakte en ver schillende verwondingen opliep. Zij werd per ziekenauto overgebracht naar het stads- en academisch ziekenhuis. MET GEVAAR VAN WAS SMELTEN. Drogist loopt bij explosie ernstige brandwonden op. Gistermiddag was de drogist A. Kempkes in een lokaal, achter zijn winkel te Gouda bezig met het smelten van was, waartoe hij een blikken bus met was en terpentijn op een fel brandende kachel had gezet. Als ge volg van zich ontwikkelende dampen ont stond een explosie, waarbij de kleeren van den drogist vlam vatten. Op een plaatsje wierp hij zich op den grond en trachtte door zich om te wentelen de vlammen te dooven. Daar dit niet ge lukte klom de man over een schutting, zoodat hij de straat bereikte. Hier schoten menschen toe, die met dekens het vuur wisten te blusschen. Met ernstige brand wonden is K. naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. Het brandje, dat bij de ontploffing ont stond, had de brandweer spoedig onder de knie. GEDEELTE VAN DEN IJSELDIJK TE GOUDA VERZAKT. Gat van vijf meter ontstaan. Gistermiddag is te Gouda een gedeelte van den IJseldijk, welke binnen de gemeen te Gouda een schakel vormt in den ver keersweg RotterdamUtrecht, over een lengte van circa twintig meter en een breedte van vier tot vijf meter verzakt, waardoor een groot gat ter diepte van om streeks vijf meter ontstond. De Groenedijkberm met de daarop staan de boompjes en de kademuur van bazalt- steen met een zware ducdalf voor het me ren van schepen aan de IJselkade zijn mede weggezakt. Door deze dijkinstorting moest het ver keer van Rotterdam naar Utrecht en naar den Krimpener waard verlegd worden door de stad, langs de Markt. Vermoedelijk is de dijk aan de IJselzijde door het water ondermijnd. De herstelwerk zaamheden zullen zeker eenige dagen in beslag nemen. DOOR TREIN OVERREDEN EN OMGEKOMEN. Op de spoorbaan tusschen de Vlasakkers en het station Soestduinen, op Soester grondgebied, is gistermorgen het lijk ge vonden van een ongeveer zestigjarigen in woner van Amersfoort. Gebleken is, dat de man door een trein is overreden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Ommen: 1 doode. Gistermiddag is het drie-jarig dochtertje van den veehandelaar Neppelenbroek uit Lemelerveld, nabij Ommen dat naast haar vader in diens auto had plaatsgenomen, even nadat de wagen startte, uit de cabine gevallen en tegen den grond gesmakt. Het kind was op slag dood. Vermoedelijk heeft het kind aan de kruk van het portier ge draaid, waardoor deze openviel. débacle, „heilige beginselen" koelbloedig van zich afgooit en een staaltje van brutale willekeur en machtsmisbruik te zien geeft. De wijze, waarop een regeering, die zich zelf steeds als voorbeeldig heeft aangepre zen, met volkomen onhoudbare argumenten zoowel de anti-Joodsche excessen van No vember j.l. als de overweldiging van Tsjechoslovakije na zorgvuldige voorbe reiding nog tracht te „verdedigen", is in zoo hooge mate ontstemmend, dat daar door elke waardeering voor werkelijke na tionale prestaties op den achtergrond wordt gedrongen en getwijfeld wordt aan de mo gelijkheid van verdere samenwerking met een staat, die zijn buitenlandsche vrienden met zoo verrassende onverschilligheid in hun hemd laat staan. „Exporteeren of sterven" moet Duitsch land, zeide Hitler in Januari in den Duit- schen Rijkesdag en herhaalde zijn propagan- da-chef Göbbels onlangs in den „Völkischen Beobachter" en in een rede te Leipzig. „Veroveren of sterven" blijkt een nog ac- tueeler leuze van het Derde Rijk te zijn. En bewijst, hoezeer de Duitsche autarkische en autoritaire politiek binnen de eigen staats grenzen schipbreuk geleden heeft. Heden spreekt men in Berlijn niet meer van „Duitsche Eenheid op volksche basis", maar nog slechts van „Lebensraum". Pakt, wat ge krijgen kunt, is het parool. Niets van de plechtige verzekeringen van eerbiediging van vreemd bezit, van vreemd territorium is meer overgebleven. Zuivere machtspoli tiek verontschuldigt zich met staaltjes van vroegere machtspolitiek van andere staten, en men voelt niet eens, hoe zwak zulk een verontschuldiging is. Men prijst zichzelf aan als moreel voorbeeld voor alle andere staten, en excuseert het navolgen van de slechtste handelingen dier anderen met de opmerking: waarom jullie wel en wij niet? Wijst men Duitschland op dit overboord werpen van eigen beginselen en het door scheuren van plechtige verklaringen, dan krijgt men slechts het woord: „huichelaar" te hooren. Het Derde Rijk echter bestaat uit 99 pet. helden, en beweegt zich voor waarts op den weg, die voert naar het her stel van het „Heilige Reich deutscher Na tion" Dampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct. (Ingez. Med.) (Vervolg verslag van gisteren). Benoeming stembureaux. IJet hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad werd als volgt samengesteld: de heeren mr. H. Doorenbos, A. D. Littooij, P. M. Wolters en C. van der Weel; leden: J. F. Heemskerk, J. A. M. Lambermont en L. Onderdijk plaatsvervangende leden. Verder ook de voorzitter, leden en plaats vervangende leden voor de stembureaux. Aanwijzing stembureau. B. en W. stelden voor tijdens den ver bouw van den Schouwburg het stembureau in het tiende stemdistrict tijdelijk te ves tigen in een benedenlokaal van de Am bachtsschool. Rijwielen tegen trottoirbanden. Naar aanleiding van verschillende be sprekingen en overweging van het vraag stuk van een verbod voor het plaatsen van rijwielen tegen trottoirbanden, stelde de commissie voor de strafverordeningen thans het volgende voor: Het is verboden een motorrijtuig op twee wielen of een rijwiel op den openbaren weg onbeheerd te laten staan: a tegen een stoep of een trottoirband; le. tegen een voor, lantaarnpaal of tram paal, tenzij aan de van den rijweg afge keerde zijde, voor zoover aldaar geen rij wielpad aanwezig is. Onder „onbeheerd" wordt verstaan de toestand, waarin het motorrijtuig of rijwiel verkeert, indien hij, die als gebruiker of geleider is aan te mer ken, zich niet in de onmiddellijke nabijheid daarvan bevindt. De heere JERONIMUS meende, dat het hier gaat om een verzoek van Veilig Ver keer en had vooral het oog op nieuwe straten, en daarmede kon spr. zich ver eenigen. Maar de commissie voor de strafverordeningen gaat wel ver. Is het wel noodig den menschen steeds voor de fietsen een stoep te doen opzeulen? Hoe moet het bijv. met de fietsen bij de Roomsche kerk enz. Als er overal trottoirs zouden zijn, was het wel wat anders. De heer DEN HOLLANDER ziet ook rede voor het verbod in andere dan nau we straten. Bij openbare kerkgebouwen enz. moet men z.i. maatregelen nemen voor het opbergen van de fietsen; dit deed o.a. de Geref. kerk reeds in de poort van de Dry Tonnetjes. De heer PAUL acht groot gevaar voor de winkelruiten aanwezig. Spr. voelt ook iets voor het verbod in nauwere straten. Men zal nu kunnen komen tot geheele versperring van het trottoir. Spr. acht het ook moeilijk uit te maken, wanneer er sprake is van onmiddellijke nabijheid. De heer PORTHEINE zegt in zekeren zin de minderheid van de commissie van de strafverordeningen te zijn; en hij heeft zich tenslotte bij 't tusschenvoorstel ver eenigd. Maar voelt toch ook nu weer tot een beperking tot bepaalde nauwe stra ten van de binnenstad. Men loopt kans op de moeilijkheid, welke straten. Spr. is tegen het tweede deel nml. inza ke het plaatsen tegen een boom of paal. Niet de fiets is dan het verkeersobsta kel maar de boom of de paal. Spr. zegt dat schertsende wijze maar wil laten voe len, dat men het de fietsers niet al te moeilijk moet maken; men moet hen toch de mogelijkheid geven hun fiets S]teeds te kunnen neerzetten. Ook in de bestaan de politieverordening kan de politie reeds recht vinden tot optreden in ergelijke gevallen. Mevr. WEIJL zeide, dat men tegen allerlei nieuwe bepalingen sputtert als roode achterlichtjes, één-richtingsverkeer enz. Bepaalde straten aanwijzen zal heel moeilijk zijn. Het afstappen leert men ook wel. Men moest de wielrijders be schermen, veelal ook tegen zichzelf. De bepaling in de nabijheid komt ook in an dere verordeningen voor. De bepaling inzake de boomen en pa len doelt alleen op het plaatsen van fietsen aan de zijde van den rijweg. De heer v. d. FELTZ heeft groote be zwaren tegen bepaalde gedeelten van de stad, dat geeft aanleiding tot groote ver warringen. Men ,moet zeggen „ja of neen." Spr. is tegen het deel inzake de boo men en de palen. De -heer HEEMSKERK betreurt het, dat de voorzitter der commissie er niet meer bij is, want hij bezat de gegevens van de politie en andere stukken ter zake. Men zet nu de fietsen dikwijls zoo neer, dat zij omvallen, wat gevaar ople vert. Zoowel voor kinderen als groote menschen geeft dit gevaar, als ook voor de fiets zelf. Vooral bij storm is het val len veel voor komend. Het zelfde gevaar is ook te vreezen bij het plaatsen tegen boomen of palen. Spr. hoopt, dat het voorstel onveranderd zal worden aange nomen. Met „onmiddellijke nabijheid1' Wordfl gedoeld bijv. op iemand, die een bood schap doet aan een deur. De VOORZITTER meende, dat ,de heer Heemskerk reeds de zaak van de com missie heeft verdedigd. Spr. geeft ook en kele voorbeelden, waar het noodig tot maatregelen te nemen, maar beperking tot de allernoodzakelijkste straten, zal meer politietoezicht vereischen. Men zou dan komen tot een rayon. De heer JERONIMUS zou juist daar voor wel zijn. De VOORZITTER wil de zaak nu einde lijk eens tot een einde brengen. Het eerst kwam in stemming het amen dement-Jeronimus om de verordening niet te doen gelden als het rijwiel op een voetpad staat, dat op gelijk niveau met den rijweg ligt. Dit werd verworpen met 15 tegen 2 st. Het eerste deel van het voorstel werd nu aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Het tweede deel (palen en boomen) werd aangenomen met 10 tegen 7 stem men. Verordeningen Raadscommissiën. Thans was aan de orde het voorstel tot wijziging van de verordeningen voor de Raadscommissies Waardoor die van fabri cage vervalt en daarentegen wordt die voor de bezwaarschriften er in opgenomen. Ver der zullen de commissies niet meer ieder jaar aftreden doch alleen na een raadsver kiezing, waarna de nieuwe raad ten spoe digste de commissies samenstelt. Alzoo besloten. Instelling ouderraad. B. en W. stelden naar aanleiding van het bestuur van den Nederlandschen Ouder raad bij het O.L.O., voor niet tot instellen van een ouderraad over te gaan. De heer WONDERGEM vroeg welke bezwaren er tegen instellen van een ou derraad zijn, als de oudercommissies het toch wenschelijk achten en zou als zij dit vragen er nader op terug kunnen worden gekomen. De heer BOASSON zeide, dat het nu gaat om een verzoek van den centralen ouderraad; maar het advies kan anders luiden als een algemeen verzoek van alle plaatselijke oudercommissies komt. De commissie van toezicht doet thans heel goed werk. De oudercommissies bewijzen haar goed werken, de klachten der ouders komen altijd ter kennis van den wethou der. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Verhooging belooning. Het volgende voorstel was om de beloo ning van de schoonmaakster van het ge bouw van de arbeidsbeurs te verhoogen van 457.90 tot 550. De hr. JERONIMUS zeide, dat het blijk baar gaat om een zesde lokaal en men daarom een vijfde er bij telt maar de gangen blijven hetzelfde en 50 of 60 is voldoende verhooging. De VOORZITTER zeide dat het voorge stelde nog beneden het verzoek van den directeur blijft en het voorgestelde is al zeer billijk. Spr. wekte de raadsleden op eens een kijkje van het zesde lokaal te ,gaan ne men. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Conversie geldleening. B. en W. stelden voor tegen 15 Juli a.s. de leeningen 1934, per resto groot 207.000 en rentende 4% geheel af te lossen en een leening aan te gaan tegen 3% tot hetzelfde bedrag. Alzoo besloten. Verkoop en verhuring strooken gemeentegrond bij Dokhaven. Ter tafel kwam nu het voorstel om een groot aantal perceeltjes bij de Dokhaven te verkoopen aan eigenaars van aanpalende perceelen en enkele andere stukjes te ver huren. De koop gaat tegen 1 per m2, de huur tegen 0.10 per m2. Alzoo besloten. Erfpachtsuitgifte en verhuring gemeentegrond en watervlakte. B. en W. stelden voor aan de N.V. Hout handel v. h. G. Alberts Lzn en Co. te ver huren 185 m2 grond aan de Loskade en 4000 m2 water-oppervlakte en in erfpacht te geven 1120 m2 grond aan het Seisbol- werk. Alzoo besloten. Overneming grond Winterstraat. De raad vereenigde zich met het voorstel om van L. de Rijk en S. van Dis resp. 8 en 9 m2 grond aan de Winterstraat, hoek Ach tersingel te koopen. Verkoop grasgewas. B. en W. stelden voor om ook over 1939 het grasgewas van de opgehoogde terreinen aan den Nadorstweg te verkoopen aan C. Joosse doch voor 40 inplaats van 25. Alzoo besloten. Verhuring woning Dam. B. en W. stelden voor de gemeentewo ning Dam 69 op nieuw voor een jaar regen 500 te verhuren aan mejuffrouw O. M. de Meester. Aangenomen z.h.s. Verhuring woning Kuiperspoort B. en W. stelden voor de aangekochte en binnenkort in bewoonbaren staat te brengen woning Kuiperspoort 10 te ver huren aan Mej. M. Reuss voor 2,50 per week. Zij zal er haar schilders-atelier ves tigen. Alzoo besloten. Overdracht grondstrooken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de raad tot overname van 85 vierkanten meter grond van de godshuizen, nml. aan het Noordplein vóór het ver nieuwde Gasthuis. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stelden voor de woningen Ko ningstraat 26, 28 en 30 en Zuidsingel 30 onbewoonbaar te verklaren. Alzoo besloten. Bouwrijp maken erfpachtsterrein Punt. B. en W. stelden voor de erfpachts overeenkomst nopens 2710 vierkante meter grond aan de Punt ten name van W. M. Mak te ontbinden voor de huizen en op stallen 5700 te betalen en deze gronden bouwrijp te maken. De heer PAUL vroeg naar een stuk keibestrating en wel of dit bijv. als los plaats bestemd is. De VOORZITTER zeide," dat daar niet veel gebrek aan is, maar een bepaald doel is nog niet voor dat stuk vastgesteld. De heer PAUL. zou het wel een goede uitbreiding vinden van de opslagruimten. De heer KöGELER heeft het voorstel toe gejuicht, het aspect zal er beter wor den en het geeft werk. Toch meent hij dat de heer Mak wel erg „mak" is be handeld. Hij krijgt opheffing van de erf pacht zonder eenige tegenprestatie. Spr. heeft gemerkt dat er 13 maanden is gewacht op een rapport van den direc teur der gemeentewerken; spr. acht dit veel te lang. Spr. brengt hulde aan de commissie van bijstand, die een aanvankelijk plan heeft tegen gehouden. De VOORZITTER meende, dat men die commissie buiten de besprekingen moet la ten, zij draagt een huishoudelijk karak ter. Spr. acht de lange duur maar „schijn baar." Men dacht eerst dat Mak de hui zen in tact had willen laten. Men werkte aan een goede bestemming voor het onge bouwd gedeelte, en daarover is onderhan deld met versehilelnde organisaties. Er werd toen verder een plan gemaakt met behoud der gebouwen. In de commis sie kwam naar voren, dat de heer Mak ook de huizen zou willen verkoopen, waar over hij vroeger niet gesproken had Sedert begin 1937 heeft de familie Mak van het onbebouwde deel aan de erfpacht geen inkomsten gehad. In het eerste plan zouden 9 woningen komen achter de panden van Mak en nu kunnen er 12 komen met beteren toe gang. De vergoeding aan Mak zal door de opbrengst der perceelen volkomen ge dekt zijn. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Aankoop gronden. B. en W. vroegen bekrachtiging van den door hen verrichten aankoop van gronden nabij de Zacherias Jansenstraat, Rozenstr. en Meidoornlaan voor 11614 in totaal. De VOORZITTER deelde mede, dat de gronden openbaar zullen worden verpacht. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Medegebruik Laboratorium. De raad stelde de vergoeding door den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Vlissingen over 1938 aan den dienst Middelburg ver schuldigd voor het medegebruik van het laboratorium vast op 549,97. Rekening Armenraad. De raad keurde de rekening van den Armenraad over 1938 goed met een eind cijfer van 1568.03. Wijziging begrooting 1938. Vastgesteld werd de 13e wijziging van de gemeentebegrooting 1938. Overeenkomst waterlevering. Aan de orde was nu het voorstel tot le vering van water aan de W.M.Z. voor haar voorziening van Vere en Vrouwenpolder. Voor Vere en Gapinge via een nieuw te leggen aanvoerleiding van Serooskerke af en voor Vrouwenpolder via de bestaande leiding. Alzoo besloten. Verlichting Stationsbrug. Voorgesteld werd het aangaan van een nieuwe overeenkomst nopens de verlich ting van de Stationsbrug, en wel door 4 electrische lantaarns van het model als op den Blauwendijk staan en met lampen van het type als bij de Graanbeurs. De gemeen te zal daarvoor ineens 327 moeten beta len, doch de jaarlijksche kosten zien dalen van 189 tot 102. Alzoo besloten. Vasstelling kosten vakonderwijs. De kosten van Vakonderwijs werden vastgesteld op 5.60 voor het gewoon en op 17.62 voor het U.L.O. Voorschotten voor 1939 voor vakonderwijs. Vastgesteld werden de reeds vermelde voorschotten op vergoeding van exploitatie kosten en vakonderwijs aan bijzondere scholen. Bezwaarschriften. Beslist werd op bezwaarschriften tegen aanslagen 1937 en 1938 der straatbelasting. Trottoir aanleg Langedelft en Langeviele en bestrating Lange delft. Aan de orde kwam het principieel be slissen over den aanleg van trottoirs in de Langedelft en de Langeviele en de be strating Langedelft. De zaak komt later opnieuw in den raad als met het werk fonds en de eigenaars der panden verder is onderhandeld. De heer PAUL meende, dat de bestra ting in de Langedelft reeds veel zou ver beteren als de koperslakkeien minder rond lagen. De trottoirs zijn dringend noo dig en daarom is hij niet tegen de nieuwe bestrating, maar elders moeten de koper slakkeien minder rond liggen. Spr. meent, dat de ontworpen trottoirs over het alge meen te breed zijn tegenover de breedte van de straat. De wijze van bestrating als ontworpen nml. in kalk in plaats van zand heeft volgens spr. bezwaren; o.a. langer nat doen blijven der straten. De VOORZITTER zegde nadere overwe ging der opmerkingen toe. De hr. PORTHEINE heeft niets tegen de voorstellen, maar zou er de schoonheids commissie over willen hooren. De VOORZITTER zegt, dat er in de Langedelft reeds zoo heel veel bedorven is, o.a. als men de boven gevels vergelijkt met de benedengevels. De heer PORTHEINE meende, dat de commissie toch allicht een goede wenk zou kunnen geven, Het schaadt toch niet er naar te vragen. De VOORZITTER meent, dat de Raad bevoegd is voor de veiligheid werken als heth ierbedoelde uit te voeren. Maar men kan naar mogelijke bezwaren informee- ren. De heer KöGELER wil ook over het materiaal met de commissie onderhande len. Hij vreest, dat men van de Lange delft een dorpstraat zal maken. De VOORZITTER meent, dat het heel wat anders is of men de stoepjes zal weg werken dan wel of men over materialen spreekt. Deskundigen bevelen de klinker keien aan,, wat heel wat anders is dan klinkers en ook dan asphaltbedekking. In ieder geval zal een en ander onder het oog worden gezien. De heer MONDEEL heeft bezwaren omdat hij berekend, dat er de eerste jaren 2000 tot 3000 aflossing en ren te zal moeten worden betaalt en dit is te veel voor alleen die straten. De VOORZITTER zeide, dat de betaling sedert 1930 steeds een groote achterstand is ontstaan in de bestrating, en nu kan men door middel van het werkfonds, geld los krijgen. Men zou de bestrating toch moe ten verleggen in de Langedelft, en de keien zijn goed voor andere plaatsen als Markt en elders, en het dan vrij komende materiaal weer elders. Zoo haalt men den achterstand ten deele in. Het principieele besluit werd z.h.s. ge nomen. Verhuring rond Losksde, Aan de orde kwam een voorstel tot ver-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7