Bij allerlei pijnen SPORT. BUITENLAND. Vijf en twintigjarig bestaan van de coöperatieve boerenleenbank te Sint Laurens. IU1DBEVELAND. Hartjes van Mijnhardt maken U pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. (Ingez. Med.) N00RD-BEVELAHD. ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. WALCHEREN—ZUID-BEVELAND. BELGIë. FRANKRIJK. DUITSCHLAJND ENGELAND. ZWITSERLAND. Gisterenavond heeft de Coöperatieve Boe renleenbank te Sint-Laurens haar jaarver gadering gehouden en tevens haar 25-jarig bestaan feestelijk herdacht. Gaarne heb ben wij voldaan aa het verzoek van het bestuur om deze vergadering in het Verga derlokaal in de Van Cittersstraat bij te wo nen. Had het bestuur reeds gezorgd voor bloe men op alle tafeltjes, enz., ook van andere zijde waren bloemen toegezonden en wel van het Gemeentebestuur van Sint-Lau rens, van de Coöp. aankoopver. „Eiland Walcheren", van de Coöp. Veilings ver eeni- ging en van den heer E. W. Neugebauer. Dit alles gaf een feestelijk aanzien van de zaal. De voorzitter, de heer J. W. van 't Hoff, kon verschillende vertegenwoordigers van den Ring van boerenleenbanken en andere coöp. vereenigingen welkom heeten alsme de van de plaatselijke landbouwvereenigin- gen. Spr. wees erop, dat de vergadering een bijzonder karakter heeft, het jubileum is niet alleen van beteekenis voor den bank, maar ook voor de gemeente en omgeving. Klein, o zoo klein begonnen, is de bank uitgegroeid tot een instelling van groote beteekenis. Men had eerst de kampen met de moeilijkheden van den oorlog en nu nog met de naweeën die o.a. daaruit nog blij ken dat terwijl de bank nog een behoorlijke rente uitkeert, zij zelve maar ont vangt. Maar ondanks al die moeilijkheden is er rede tot groote dankbaarheid, dat de bank met de overige honderden Boerenleen banken in ons land een van de middelen in Gods hand is geweest en nog is, om den boe renstand voor ondergang te behoeden. Spr. noemde verschillende oud-bestuursleden en leden van den raad van toezicht, nml. de heeren J. Gideonse, A. de Smidt, J. Weeda en N. M. Bakker en bracht ook hulde aan den aanwezigen oud-kassier den heer P. Vader Hzn. die nog steeds zoo geheel me deleeft. Dank bracht spr. ook aan de Centrale Raffeisenbank voor haar hulp. Als wij uitvoerig zouden stil staan bij ieder der personen, die in den loop van den avond het bestuur en de vereeniging kwa men complimenteeren dan zou dit kolom men kosten en daarom willen wij alvorens het verder verloop der vergadering te ver melden, mededeelen, dat dit is geschied door wethouder Wondergem namens het gemeentebestuur, door den heer Jongepier uit Koudekerke namens den Ring van boe renleenbanken, natuurlijk op rijm, wat hij reeds schriftelijk had gedaan en tegen het einde der bijeenkomst gaf hij nog uiting aan zijn dichterlijken aard. Verder door den heer B. Franse namens „Eiland Walche ren", door den heer Geschiere namens de Coöperatieve melkinrichting en zuivelfa briek; door den heer Wolf van Grijpskerke namens onderlinge steun; door den heer Kwekkeboom namens de landbouwvereeni- ging Gemeenschappelijk belang, aldeeling der Z.L.M. en door den heer Koole namens de afdeeling van den C.B.T.B. Verschillen de dezer woordvoerders getuigden van den grooten steun, die hun Coöperatie van de boerenleenbanken in het algemeen en van de jubilaresse in het bijzonder hebben on dervonden. De voorzitter heeft telkens de sprekers dank gebracht en dit ook speciaal hen, wier vereeniging een bloemenhulde bracht, terwijl hij ook den heer Neuge bauer voor zijn bloemen dank bracht. Het jongste lid van het bestuur, de heer L. J. Lorier heeft hulde gebracht aan de leden, die van begin af de bank steunde en hen verzocht een der bloemstukken mede te nemen, omdat ook hun echtgenooten er van kunnen profiteeren. De heer Vader, de oud-kassier is ook niet achter geblevep. met zijn gelukwen- schen en dit speciaal ook tot enkele vete ranen. Als wij nu terugkeeren tot de eigenlijke vergadering dan vermelden wij thans het eerste, dat de kassier, de heer S. Simonse, een zeer uitvoerig historisch overzicht gaf van de Bank, waaruit bleek, dat de eigen lijke datum van oprichting 17 April 1914 was en dat het aanvankelijk niet zoo mak kelijk ging de landbouwers volkomen ver trouwen in de bank te doen stellen, en vooral vond men het erg, dat niet alleen de heer Vader, doch ook het bestuur wist wat men deponeerde of opnam of leende. En nog hoort men die bezwaren. Zeker kan ook een bestuurslid zich vergissen, maar dit heeft tot nu toe de vereeniging geen ver liezen gekost. Spr. herinnerde aan den oorlog en voor al aan de naoorlogsche jaren, toen ook de bank merkte, dat men het geld makkelijk liet rollen, maar het bleek achteraf maar een schijn welvaart te zijn en er is niet veel van overgebleven. Het is voor de boerenbe volking een zegen te weten, dat er boeren' leenbanken zijn, die voor een solide beleg ging zorgen van de met moeite en zorg verdiende gelden van boer en werkman en van wie men weet, dat het niet te doen is de winst zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook spreker noemde de namen van vroe gere leidende krachten en herinnerde dat aan de oprichting van het „Pensioenfonds' in 1931 maar niet in de laatste plaats aan den bouw van het eigen kantoor met kas sierswoning, er op wijzende, dat ook een Boerenleenbank met haar tijd moet mede gaan. Wie thans een boerderij exploiteert als onze vaderen dat deden, zal in deze tij den van lage prijzen spoedig aan den grond zitten en wie als bestuurder van een boe renleenbank doet als voor 25 jaar zal zelf oorzaak zijn dat zijn bank niet in ontwikke ling toeneemt. De bank wordt in het nieuwe kantoor steeds meer de dorpsbank. Spr. wijst dan op den grooten steun van de Cen trale Bank en van den ring der boeren leenbanken, waarvan de heer Van 't Hoff ook voorzitter is. Men mag trotsch en fier zijn op de organisatie's, die het welzijn van den boer en van den buitenman in de eer ste plaats beoogen. Men heeft in de coöpe ratie een scherp wapen om de vrijheid te verdedigen. Spr. deelde mede, dat het aantal leden op 1 Januari jl. 259 bedroeg en het aantal uit gegeven spaarbankboekjes 740; er werden in 19.38 bijna 3000 dagboekposten geboekt. Door de rekening-couranthouders werd 220.721 gestort en aan hen is 212.183 te rugbetaald. De spaarders deponeerden 198.685 en haalde 193.188 terug, waar door op 1 Januari 535.554 was gedepo neerd. In rekening courant stond 42.000 ingeschreven. De totale omzet bedroeg 864.300 in 1938, de winst was na ruime af- en bij schrijving 1422, waardoor de reserve klom tot 25.800. Op de postrekening werd 86.000 verhandeld. De boerenleenbanken genieten allerwege een groot vertrouwen en nog steeds kan men met voldoening zeggen, dat geen en kele spaarder ooit één cent is te kort ge komen aan de gelden in de Boerenleenbank belegd. Moge de toekomst van de Bank aldus spr. als het verleden zijn en zij nog meer komen te staan in de belangstelling van het dorp en zijn omgeving. Overeenkomstig het advies van den Raad van toezicht werden de rekening en de ba lans goedgekeurd. Tot bestuurslid werd met 65 van de 67 stemmen herkozen de heer L. J. Lorier; tot lid van den Raad van Toezicht gekozen de heer J. Koole Dz. met 34 stemmen tegen 33 op den heer P. J. den Boeft en tot plaats vervangende leden herkozen de heeren J. Versluijs en L. Marinissen met resp. 62 en 63 stemmen. De voorzitter richtte woorden van dank tot den heer K. Houterman, die aftrad als voorzitter van den Raad van Toezicht en zich niet meer herkiesbaar stelde. De heer Houterman verzekerde altijd met pleizier met de andere heeren voor de belangen van de bank te hebben gewerkt. Nog deelde de voorzitter mede dat het bestuur de rente voor opgenomen gelden heeft teruggebracht van 4 op 3% pet. De rente voor spaargelden is tot 3000 2% pet. gebleven, maar daarboven teruggebracht van 2 op 1 pet. Er zijn tusschen dit alles in verschillende pauzes gehouden, waarin ververschingen werden aangeboden, terwijl tijdens een er van de heer Simonse, groote grafieken over het verloop van de verschillende onderdee- len van de bank gedurende 25 jaar heeft toegelicht. Er bleek duidelijk uit hoe het op en neer ging. Maar toch ook de zeer groote voor uitgang in de afgeloopen kwarteeuw. Het was in alle opzichten een goede feestvergadering van deze zoo nuttige in stelling. SOEBURG. Dinsdagavond had de eindles plaats van den 2en halfjarigen tuinbouw- cursus, uitgaande van den C.B.T.B., welke stond onder leiding van de heeren J. K. Voogd, De Jager en Wattel. De heer De Voogd opende deze les met gebed en heette welkom den rijkstuinbouwconsulent, den wethouder Cijsouw en de commissie van toezicht. Vervolgens kregen de leerlingen gelegenheid om antwoord te geven op de gestelde vragen, hetgeen zeer vlot ging. De rijkstuinbouwconsulent deelde daarop de diploma's aan de volgende leerlingen uit; W. de Visser Dzn., M. Koole Bzn., P. Adri- aanse, J. Arendse A.Jzn., A. Lorier, Jacobus Singe Bzn., A. J. de Visser, H. A. Vos, J. Bakker, J. Joziasse en D. Geschiere. De heer Bosma wenschte den cursisten geluk met het behaalde succes en dankte de hee ren J. K. Voogd, De Jager en Wattel voor hun gegeven lessen. B. Koole sprak als voorzitter van den C.B.T.B., die den heer Bosman en den onderwijzer dankte voor het welslagen van dezen cursus. Spr. sprak ook een woord tot de cursisten. Wethouder Cijsouw sprak namens het gemeentebe stuur. Tenslotte sprak cursist A. J. de Vis ser. Hij dankte de onderwijzers voor het on derwijs van hen genoten en bood hun een aandenken aan. OOSTKAPELLE. Woensdagavond ver gaderde de pl. afdeeling van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming onder voorzitter schap van burgemeester Fabius. De voorzitter wees er in zijn openings woord op dat het wenschelijk is, dat meer leden tot de afdeeling toetreden, omdat iedereen hier een taak heeft. Het huis houdelijk reglement werd vastgesteld. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. v. d. Harst, voorzitter, F. C. de Roo vice-voorzitter, S. Walraven, secretaris, S. den Hollander, penningmeester, A. de Visser Wzn. alg. adjunct, G. Schóonen- boom, W. N. van Liere, W. Bommeljé en J. A. Brand. Door den burgemeester werd het lucht beschermingsplan voor deze gemeente toegelicht. Als hoofd der luchtbescherming treedt op de heer P. Córnelisse. De minimum-contributie werd vastge steld op 35 cent. Door het bestuur is over wogen den collectieve aankoop van gas maskers. Twee nieuwe leden traden tot de afdeeling toe. IERSEKE. De heer C. C. de Rooij, districtscommissaris van Nickerie (West- Indië) die onderscheiden is door H. M. de Koningin met de orde van Oranje Nassau is een geboren Iersekenaar. De heer De Rooij, heeft zich vooral be- gebied, o.a. de aanleg van een nieuwen pol der, den Clarapolder, welke is genoemd kend gemaakt door zijn werken op polder- naar zijn echtgenoote, ten zuiden van de Van Drimmelenpolder. De afwatering zal plaats hebben op de Corantijnrivier de pol der is totaal groot 2300 ha. De onkosten van aanleg bedroegen plm. 200.000 gulden De gronden worden door de kleine landbou wers in gebruik genomen. Nickerie is een typisch rijstland dat een goede irrigatie be hoeft, daar b.v. verleden jaar door droogte 70 der rijstaanplant is verwoest. Het doel is nu om een goede irrigatie aan te leggen, waardoor ongeveer 1500ha land voor rijstaanplant kan worden benut. Daar voor is nu weer een bedrag van 150.000 uitgetrokken. Deze grond zal worden uit gegeven aan den ontwikkelenden midden stands-landbouwer. De hr. C. C. de Roojj is 34 jaar oud. KAPELLE. De veilingsvereeniging K.B.O. te Kapel'le kwam in algemeene ledenver gadering bjjeen in het café „De Veiling". De voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, heet te de opgekomen leden welkom en zeide, dat volgens besluit van de laatste vergade ring deze buitengewone vergadering nood zakelijk werd geacht. In de groote belang stelling ziet hij de belangrijkheid van het punt der agenda; bespreking voorstel van het Centraal Bureau inzake heffing 1 pet. veilingsomzet over 1938 enz. Het bestuur kon in de Februarivergadering omtrent dit punt geen beslissing nemen, als zijnde niet genoegzaam op de hoogte. Het bestuur besloot tot verharding over te gaan van de Westzijde van het gebouw, tot bestrijking van het dak, tot schilderen van de kantoren en bestuurskamer, het welk naar raming wel een 2500 kan be- loopen. Ook is overwogen om over te gaan tot een microfooninstallatie, een besluit is nog niet genomen in verband met de aan zienlijke kosten. Nadat deze mededeelingen voor kennis geving werden aangenomen, zette de voor zitter uiteen het standpunt van het bestuur in verband met punt 5 der agenda; Bespre king voorstel van het Centraal Bureau in zake heffing van 1 pet. veilingsomzet over 1938 en verstrekking machtiging tot uitge breide volmachten, gevraagd door het Cen traal Bureau. Met de besturen van de Vei lingen werd reeds vergaderd, waarbij ook de hr. Valstar tegenwoordig was en de noo- dige toelichting verstrekte. Het bestuur overwoog, aldus de voorzitter, voor welk doel wordt het gevraagde bedrag hetwelk een 9200 kan bedragen voor Kapelle, be steed, door wie wordt het besteed, komt het geld weer terug, geeft het rente, kunnen wij het missen, legt het een financieelen druk op de leden, zullen de groentenkwee- kers niet meer profiteeren dan de fruit- kweekers. Al deze zalmen zijn wel overwo gen en bekeken. Het bestuur is er van overtuigd dat er gezocht moet worden naar afzetgebied, dat de belangen van den handel niet mogen worden geschaad en de exporteurs niet uit geschakeld worden, waarom het Centraal Bureau en niet de regeering dit ter hand neemt. Dit alles werd behandeld op de com missievergadering en is ook in overleg met den heer Valstar besproken. Productiemoeilijkheden in verband met de tuinbouw zijn niet denkbeeldig. Hoeveel producten werden niet doorgedraaid? De toestand baart zorg. De vooruitzichten voor 1939 zijn niet schitterend, we mogen niet blijven staan met de handen in de zakken, maar de handen moeten uit de mouwen. Het bestuur gevoelde dat de belangen van fruit- en groententeler niet evenwijdig loopen en verzoekt volmacht tot handelen op de te houden vergadering in Den Bosch, waar alle fruitveilingen in Nederland saam- komen tot bespreking over deze moeilijke kwestie, waar aller belangen worden be pleit, ook in de komende vergadering te Rotterdam. De hr. Suy van Kruiningen de rij der sprekers openende vroeg, of de exporteurs toch niet worden uitgesloten. De voorz. zeide dit reeds te hebben mee gedeeld. De hr. Valstar voorz. van het Cen- traal-Bureau, regeeringscommissaris acht zeker van niet. De hr. Jansen besprak enkele regeerings- aangelegenheden welke tot nadeel waren van den fruitteled en den groentenkweeker bevoorrechten. De voorz. zeide toe, op te zullen komen voor zuivere scheiding van fruit en groen ten, omwisseling zal altijd wel eens plaats gehad hebben. Dit is vast en zeker: een weg moet ge zocht voor afzetgebied, dat werd reeds in de Febr. vergadering voorgehouden en be pleit, en dit kan niet één kooper alleen, al gemeen moet gewerkt en gezocht, alge meen georderd worden. De hr. P. Seheele bracht hulde aan den voorzitter. Door zijn uitvoerige duidelijke uiteenzetting kan met alle gerustheid het bestuur volmacht ver leend worden. Spr. stelde voor de gevraag de volmacht te verleenen. De hr. Wisse vroeg of het enkel besturen zijn van de fruitveilingen welke in Den Bosch vergaderen en of er mogelijk, verschil van meening is. De voorz. zeide: enkel besturen van de fruitveilingen, of er meeningsverschil is kon hij niet zeggen. De hr. Chr. Nieuwenhuize zeide: het gaat altijd maar over kool en nog eens kool Zijn onze belangen wel voldoende gewaar borgd als fruitkweekers? De v o o r z. merkte op dat de groenten- kweekers de oudste zijn, bij wien het eerste licht is ontstoken, ook komen deze men- schen het eerst in het nauw. Wij mogen blij zijn niet dien steun noodig te hebben Na nog eenige discussie werden de gevraagde volmachten bij acclamatie verleend. WEMELDINGE. Gisternamiddag kreeg het motorscheepje Ye 104, geladen met oes terpannen en op weg naar het kanaal al hier, ter hoogte van de z.g. Fransche trap, tengevolge van den hevigen wind, veel water binnenboords, zoodat de motor afsloeg en daardoor hulpeloos ronddreef. Een juist pas- seerend tankbootje van den kanaalventer V. heeft genoemd vaartuig op verzoek van de opvarenden op sleeptouw genomen en onder de gemeente Ierseke op een veiliger ligplaats gebracht. RAAD VAN WISSEKERKE. WISSEKERKE. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester Geuze, voltallig. De Voorz. herdacht den zoo plot seling overleden gemeentebode, den heer L. Kramer. Hij noemde hem een plichts getrouw ambtenaar en verzekerde dat zijn nagedachtenis steeds in hooge eere zal blijven. Ingekomen was o.m. een besluit van Ged. Staten, waarin ook dit college van oordeel is, dat de instandhouding der o.l. school te Wissekerke door artikel 19 der lager- onderwijswet 1920 wordt gevorderd. Naar aanleiding van een door den heer Den Boer in een vorige vergadering ge stelde vraag of de straatverlichting in den winter een uur kon» worden verlengd of lampen van grooter lichtsterkte konden worden aangebracht in ruil voor uitscha keling daarvan gedurende twee zomer maanden, deelde de Voorz. mede, dat dit niet mogelijk was, zonder verhoo ging der kosten. Die verhooging zou waar schijnlijk ongeveer 200 bedragen. Het voorschot op de exploitatiekosten werd bepaald voor de bijz. school te Geersdijk op 684, voor Kamperland op 2172 en voor Wissekerke op 1152 berekend naar 11 per leerling. Eveneens werd vastgesteld de defini tieve uitkeering van exploitatiekosten der bijzondere scholen over 1936. Besloten werd tot opheffing van de door den gemeente-ontvanger en de ambtena ren van den vleeschkeuringsdienst ge stelde zekerheid, in verband met de in trekking der gemeente-borgtochtenwet. Op voorstel van B. en W. werd besloten te verklaren dat een uitbreidingsplan voor de kom Kamperland in voorbereiding is, zulks om te voorkomen dat gebouwd zou worden in strijd met het ontwerp- uitbreidingsplan. Besloten werd het aandeel der gemeen te ter grootte van 1000 in de maatschap pij voor gemeente-crediet te ruilen tegen obligatiën ten laste van die maatschappij, ter waarde van 2000, rentende 3 pet. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over het dienstjaar 1938 werd vastgesteld in ontvang op 3660 en in uit gaaf op 3656, goed slot 4. De heer Jac. Verburg werd als lid van het burgerlijk armbestuur herbenoemd. Ontheffing hondenbelasting werd voor het 2e halfjaar 1938 verleend aan mej. de wed. A. Vermeulen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer L. Kramer, werd tot tijdelijk gemeente-bode benoemd met al gemeene stemmen de heer B. Kramer. Het verzoek van het hoofd der o.l school te Kamperland om in zijn woning een schuilplaats voor luchtbeschermings doeleinden te mogen bouwen, werd inge willigd, voorzoover dit op kosten van adressant geschiedt. Bij de rondvraag deelde de heer B u- s t r a a n mede, dat de dijk aan de haven te Kamperland tegenover de vuil nisbelt met uien is bevuild. De Voorz. deelde mede dat hij van plan is, wanneer de werkverschaffing is geëindigd, de belt met takkenbossen en grond af te dekken. Verder zeide de heer Bustraan dat een sloot te Geersdijk erg vuil is. Spr. vroeg, of hieraan iets te doen i,s. De Voorz. zeide toe, hierover met den opzichter van den Prov. Waterstaat te zullen spreken. Naar aanleiding van een vraag van den heer De Smit deelde de Voorz. mede dat hij heeft kunnen bewerkstelli gen dat niemand van de omliggende ge meenten bij het centrale werkverschaf fingsplan is geplaatst geworden. Daarna sluiting. KORTGENE. Burgemeester Schuit heeft Woensdag een bezoek gebracht aan het U.L.O. te Kortgene. Dit bezoek had een bij zonder doel. De leerlingen, die het U.L.O. te Kortgene bezoeken, en uit alle plaatsen van Noord Beveland komen, zijn dikwijls nogal baldadig. Ze houden met hun fietsen door de kom van het dorp en daarbuiten formeele wedrennen, rijden over de gehee- le breedte van den weg naast elkaar, ze spelen en duwen elkaar op hun fietsen, han gen aan auto's, rijden zigzag over den weg, maken het vorbijgangers en omwonenden van de school lastig enz. enz. De burgemees ter heeft de knapen eens duchtig de les ge lezen en hun gewezen op het ongeluk dat Bram Priester op den prov. weg naar Geers dijk is overkomen. Meermalen zijn de kna pen, zoowel door het personeel der school als door de plaatselijke overheid gewaar schuwd, doch tot nog toe heeft dit alles wei nig of niets geholpen. In den vervolge, zoo heeft de burgemees ter op de school verteld, zullen allen, die zich onbehoorlijk gedragen en de regels van den weg niet in acht nemen, zonder pardon een bekeuring krijgen. KADZAND. B. en W. hebben ter be noeming van een onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs alhier, de volgen de aanbeveling opgemaakt; no. 1 mej. C. M. de Bruijne te Kadzand; 2 mej. J. de Hulster te Breskens en 3 mej. C. van Dij- ke eveneens te Breskens. KORFBAL. De twaalftallen samengesteld. Zooals reeds gemeld, speelt Zaterdagmid dag op het voetbalveld te Serooskerke een Walchersch A-twaalftal een wedstrijd tegen een Zuid-Bevelandsch A-twaalftal, terwijl te Domburg (Westhove) een Walchersch B- twaalftal tegen een Zuid-Bevelandsch B twaalftal zal uitkomen. De twaalftallen zijn als volgt samenge steld Walcheren A: dames: mevr. Bruggeman, A. Tazelaar, C. Reekers (allen Swift), A, de Koning, G. de Koning en L. Geervliet (allen Madjoe): heeren: H. Bruggeman, L Maas, G. de Ru (allen Swift), J. Everaars, L. van Rooten en L. van Vliet (allen Mad joe). Zuid-Beveland A: dames: N. Ganseman, B. Oppeneer en A. Schouwenaar (allen Zee- landia)W. de Leeuw en D. Vermast (beide Volharding) en M. v. d. Vliet (Togo); hee ren: J. Zoetewey, J. Meijer, J. Karelse( al len Zeelandia), W. Pieterse, C. Vermast (beiden Volharding) en N. v. d. Vliet (To go). Walcheren B: dames: L. Geldof (Dom burg), B. Joziasse (Swift II), C. Meijers (Edo), H. Boogerd (Animo), A. Heijboer (H.B.S.) en C. de Buck (V.K.V.); heeren: J. Vreeke (Domburg), W. Camper (Swift II), W. Verdonk (Madjoe II), P. Koenders (Animo), P. Eiff (H.B.S.) en C. Polderman (V.K.V.). J Zuid-Beveland B: dames: J. v. d. Y' A. Vlaming en M. v. Stee <alle" V°lhar" ding), J. Haasdonk (Zeelandia), St. Kooze (Togo) en M. Traas (Wemeldinge)heeren. J. v. d. Plasse, A. Boone en J. van Wingen (allen Volharding), F. Dominicus (Zeelan dia), A. Govers (Togo) en L. Lansen (We meldinge). DE GRENZEN TUSSCHEN ABESSYNIë, DEN SOEDAN EN KENYA. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken Ciano heeft den Britschen zaak gelastigde en den Egyptischen gezant ont vangen, die hém elk een memorandum overhandigden, dat epn ontwerp behelst betreffende de afbakening van de grenzen tusschen Abessynië, den Egyptischen Soe dan en Kenya. Zooals men zich herinnert bevatten de Britsch-Italiaansche accoorden van April 1938 een bepaling betreffende de afbakening der grenzen in Oost Afrika. De Zomertijd. De zomertijd zal in België worden inge voerd in den nacht van 15 op 16 April. Engeland TROUW AAN HET VADERLAND NOODZAKELIJK. Een verklaring van Kardinaal Van Roey. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de federatie van Belgische Ka tholieke vrouwen heeft kardinaal Van Roey een redevoering uitgesproken. De primaat van België verklaarde o.m., dat meer dan ooit aanhankelijkheid aan het Belgische vaderland op dit oogenblik noo dig is, nu Europa tot in zijn fundamenten geschokt wordt. Onze oneenigheden, aldus de kardinaal, zijn oppervlakkig. In, den ure des gevaars moeten wij ons aaneen sluiten rondom het altaar des vaderlands en den troon - des Konings. Alle burgers, wien het hoogste welzijn des lands ter harte gaat, allen, die geen slavenziel heb ben en hun vrijheid en menschelijke waar digheid op prijs stellen, zullen de kleinzie lige kwesties vergeten, die hen verdeelen en zullen zich scharen rondom de ge meenschappelijke vlag voor de verdediging van de hoogste belangen van België. Fat soenlijke lieden zullen niet het spel spelen van de vijanden der sociale orde, van den tegenstander der nationale eenheid of van beroepsagitatoren DALADIER DOET EEN BEROEP OP WERKGEVERS EN ARBEIDERS. Havas meldt uit Parijs:' Daladier heeft gisteravond een verkla ring aan de pers afgelegd, waarin hjj o.m. zeide: „De moeilijke uren eischen een verzoe ning der Franschen. Ik richt mij dan ook vandaag tot de werkgevers en de arbeiders. Ik vraag de werkgevers er voor te zorgen, dat de groote meerderheid der stakers van 30 November hun plaats hervinden in de nationale productie. De staat zelf zal zijn arbeiders, die hij heeft moeten ontslaan in verband met de staking, breede aanbiedin gen doen voor betrekkingen. Ik stel ver trouwen in de weer aangenomen arbeiders, dat zij al hun krachten zullen wijden aan de nationale productie". BATA IN PARIJS. Havas meldt uit Parijs: De Tsjechische industrieel Bata is, ko mende uit Venetië, op Le Bourget geland met zijn particulier tweemotorig vliegtuig. Dit is het eenige van de twintig toestellen der firma Bata, die onttrokken zijn aan de Duitsche beslaglegging. VADER EN ZOON TERECHTGESTELD. Gisterochtend zijn de 48-jarige koopman Johannes Milolajewski en zijn 22-jarigen zoon, beiden uit Kiëstrin, te Berlijn terecht gesteld. Zij waren ter dood veroordeeld we gens landverraad. DE DUITSCHE BUIT IN TSJECHO- SLOVAKIJE. De „Daily Express" bericht, dat Duitsch- land in Tsjechoslovakije ter waarde van 360 millioen pond sterling aan oorlogsmateriaal kazernes, auto's en paarden heeft buit ge maakt. De Duitsche generale staf, heeft evenwel niet de mobilisatie- en operatieplannen van den generalen staf van het Tsjechoslovaak- sche leger kunnen vinden, niettegenstaande alle moeite, welke hiervoor is gedaan. geheimzinnige ontploffing te birmingham. Een geheimzinnige ontploffing heeft gisteravond te Birmingham een kleine auto aan stukken gereten, de ruiten van de in den omtrek staande "huizen vernield en een dertig centimeter diep gat in de straat geslagen. Men gelooft, dat de ont ploffing heeft plaats gevonden in het ach terste deel van de auto, die op dat oogen blik reed, doch de politie kan niet zeggen, of zich iemand in het voertuig bevond. Men meent te weten, dat reeds vijf arres taties' verricht zijn. koelbloedigheid en kalme vastberadenheid. Havas meldt uit Bern: Ter gelegenheid van den officieelen dag op de jaarmarkt te Bazel heeft bondsraad Wetter in een rede over de politieke si tuatie gezegd: „Wij deinzen op het oogen blik van groote onzekerheid, waarin gren zen verdwijnen en andere geschapen wor den, voor geen opoffering terug om onze grenzen te beschermen, ons leger te hand haven, ons te verzekeren tegen iedere oor logszuchtige verrassing en onze economi sche defensievoorbereiding te verbeteren. Het zijn onze onafhankelijkheid en onze oude neutraliteit, die beschermd moeten worden. Wij willen beseffen, dat slechts koelbloe digheid en kalme vastberadenheid een vrij en op alles voorbereid volk waardig zijn. Weest er van overtuigd, dat regeering en legercommando op hun post zijn, en de po litieke gebeurtenissen met de grootste aan dacht maar kalm volgen en de noodige maatregelen treffen. Laat ons vertrouwen op het gezonde verstand van alle regeerin gen en alle staatshoofden en verwachten, dat zij steeds meer zullen inzien, dat de geschillen tusschen de staten op vreedzame wijze geregeld moeten worden en dat het Iwaas is, de moeilijkheden door middel van de wapenen te beslechten". Adolf Hl van de hef Rijk dl van heder een mijlps stel van Nation" liever wel streeks hl heeft beh| die alle treft. Als] alle detaij Nederlanc den indril studeer en.| ganda he]; ana de der bevoj mando. stoken, mineerd, aar (hiea met mil| groet, verzocht len weg sta'an lui steld. Zo^ veldmaa op het het „g<| versterkt] selijk ov op. Was duizende| sloten deerd neerde De kr| den Rijl ander nl jes, hooj ernstig het nij\ zulke iil het stad gestichtl zou mal Hetl een staq dat hij brengt, I de wijzl neer zij byzantis looze hl sche-pol staat hJ daarvar] vaar dë oversel is over! De n| nuari is, heef ook in ste pis Frankr gewektl niet ve naar onder verliezJ nale bq Aan plaats van de herinn| greper op al bliek ring he „pro-E van de Dat g- zelf Heden onbeïn aan d Wij ten, di det E de Di moge steeds 't gebi heid, van e volks; prach tatief zonde minal nen den 1 werk: het o: ken en w< ken c He ber 1 reikte niet dat niet natie

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6