KRONIEK van den DAS. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN Dë PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDËLBURGSCHË COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 23 MAART 1939. No. 70. MARCO POLO VUSSINGEN. WALCHEREN. Polonia Restituia tusschen vele vuren. Polen is na den wereldoorlog hersteld uit den brand herrezen Voordien uiteen gereten en onderverdeeld tusschen de om ringende landen Rusland, Oostenrqk- Hongarije en Duitschland is het nu weer zichzelf. Dat mag een der, overigens wei nige, goede kanten van het verdrag van Versailles heeten. Gemakkelijk is de wederopbouw van zulk een staat niet. Men heeft de gevaren ervan aan nu wijlen Tsjechoslovakije gezien. Of schoon dat veel meer een lappendeken was dan Polen. Polen is, afgescheiden van minderheden- quaesties die, getalsmatig, werkelijk min derheden zijn, een staatsgeheel. Maar Polen heeft het, vooral nu, toch wel erg moeilijk. In de Poolsche hoofdstad is men dezer dagen ook van meening, dat de Poolsche regeering zich wel in uiterst moeilijken toe stand bevindt. Want, terwijl het gevoel van omsingeld te worden door Duitschland, ge wekt door de gebeurtenissen in Tsjechoslo vakije vergroot is door de Duitsche opslor ping van Memel, is men zich er te War schau toch óók terdege van bewust, dat een verklaring, gericht tegen de Duit sche politiek, wel eens kwalijke gevolgen zou kunnen hebben voor Polen! Men heeft den indruk, dat Duitschland de Poolsche po sitie in Dantzig en Bogumin (het spoorweg knooppunt voor Moravisch Ostrava) slechts geëerbiedigd heeft, omdat Polen zich weer houden heeft van te nauwe aansluiting bij een politiek, die potentieel vijandig is jegens Duitschland. Een aansluiting van Polen bij de door de mogendheden voorgestelde ver klaring zou, zoo wordt gevreesd, Hitier kun nen provoceeren tot een daad van agressie, die Polen, wanneer het zijn tegenwoordige positie wil handhaven in Europa, met de wa penen zou moeten beantwoorden. Dat dit rekening houden met Duitschland, in Polens positie niet onbegrij pelijk, nog niet beduidt een algemeene in stemming met Duitsehlands politieke op vattingen en optreden, noch een sidderen voor den nabuur, blijkt uit een artikel, on der het opschrift: „Het uur der groote be slissingen" in het blad „Polonia", het or gaan van de Poolsche Christelijk-democra- tische party. Het is geschreven door ge neraal Sikorski, en de voornaamste passa ges er van luiden als volgt: „Het bezit van Tsjechoslovakije verzekert Duitschland de ontegenzeggelijke superio riteit in geheel Centraal- en Oost-Europa. Deze toestand is allerdreigendst voor alle landen, die in de nabijheid van Duitschland liggen. De landbouwrjjkdommen van Roe menië, zijn petroleumterreinen, vormen nu reeds het voorwerp der, openlijk bele den Duitsche begeerte. Wanneer Duitsch land er in zou slagen den enormen buit van Tsjechoslovakije aan te vullen met de uit gestrekte natuurlijke rijkdommen van Roe menië, dan zou Hitier wellicht niet meer dralen een oorlog van langen duur te on dernemen en aldus zijn droom van verove ring van Europa en van oprichting van het „Heilige Duitsche rijk" te verwezenlij ken. Ongelukkig voor Duitschland, vergeet het, dat in den modernen oorlog „d e m o- reele factor" van kapitaal belang is en van dit standpunt gezien heeft de roof van Tsjechoslovakije het geweten der ge- heele wereld tegen Duitschland in opstand gebracht". Generaal Sikorski besluit m et de vol gende overwegingen over de houding van Polen af, of de nieuwe bladzijde van zijn geschiedenis, die opengeslagen wordt, som ber zal zijn, dan wel of daarop zijn ware grootheid geschreven worden zal. Optre dende uit naam van zijn eigen onaantast baarheid, zal het volk van Polen zich, wan neer het oogenblik gekomen is, scharen aan de zijde van hen, die zullen strijden voor de vrijheid." PRINS BERNHARD BEZOEKT DE JAARBEURS. Gistermorgen omstreeks half elf arriveerde Prins Bernhard met een Ford V 8 two- seater aan het administratiegebouw van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, om een bezoek te brengen aan de veertigste Neder- landsche jaarbeurs. Na een kort verblijf in de administratiegebouwen maakte de Prins een langdurigen rondgang over de verschil lende afdeelingen. Om half één werd het bezoek besloten met een lunch in het Jaarbeursgebouw. Uit het Amerikaansch van DONN BYRNE. 13). En hij vertelde hen van de kruisiging tusschen twee moordenaars en een groote vloek ontsnapte uit den baard van Kublai Khan en zilveren tranen welden in de oogen van Goudklokje. „En op den derden dag verrees Hij uit den dood En een luide kreet drong zich uit de keel van Kublai Khan, terwijl hij opstond. „Hij verrees op tusschen de doode mannen, zou ik meenen, en vertoonde zich voor den Ro mein Pilatus in al zijn macht en maje steit!" „Neen", zeide Marco Polo. „Dan toonde Hij zich aan de duizenden, die hem hadden zien sterven aan het kiuis!" „Neen", zeide Marco Polo. „Wie zag Hem dan?" „Zijn twaalf apostelen, in een kleine ka mer". En Kublai Khan zette zich frtotseling ne der en zeide niets meer. Een oogenblik was er gemompel van verwondering en daarna stilte. En Marco's hart zonk en hij was zich bewust van twee dingen, van de groote hoffelijkheid van het Chineesche volk en van de medelijdende oogen van Goud klokje XV. Nadat Kublai Khan de vergadering had opgeheven, geleidde hij Marco Polo naar DE TSJECHOSLOVAAKSCHE LEGATIE HEEFT HAAR WERKZAAMHEDEN GESTAAKT. De heer Pacak tot dusver gezant van de Tsjechoslovaaksche republiek te 's Graven- hage, heeft den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat het gezantschap zijn werkzaamheden heeft gestaakt. HET VLIEGONGELUK IN DE VEREENIGDE STATEN. Nadere bijzonderheden. De Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam schrijft ons: Omtrent ed vliegramp bij Alden in den Staat Washington, waarbij de hee'ren ir. A. G. von Baumhauer, ingenieur van den rijksluchtvaartdienst en P. Guilonard, on der-directeur der K. L. M., Zaterdag! jl helaas het leven verloren, bereikten ons inmiddels nadere berichten. Ir. Von Baum hauer, die zich na ambtelijke besprekin gen met H. M. gezant en Amerikaansche autoriteiten te Washington naar de Dou glas Aircraft Cy. te Santa Monica bij Los Angeles in Californië had begeven, was op verzoek Vrijdagnachts doorgevlogen naar Seattle om daar met den heer Guilonard een proefvlucht mee te maken met het nieuwe stratospheervliegtuig der Boeing Aircraft Cy. aldaar, hetwelk plaats voor 33 personen biedt. Om één uur 's midags stegen beide hee- ren op in het gezelschap van acht andere experts der fabriek, waaronder haar hoofdingenieur Kijlstra, die mede Neder lander van geboorte is. Om 1,20 uur nm. (8,40 uur nm. Ned. tijd) bevond men zich op 10,000 voet hoogte boven de dunbe volkte bergen van Tacoma. Een radiobe richt meldde toen nog, dat alles wel aan boord was. Slechts enkele minuten later zag een waarneempost in 'een duik een vleugel afslaan en viel het vliegtuig pijlsnel om laag in een bergravijn op 80 mijl afstand van Seattle. Een reddingsbrigade wist de tien slachtoffers nog denzenlfden avond vandaar naar Seattle over te brengen. Woensdag is aldaar om één uur nm. een plechtige rouwdienst gehouden in de Masonic Temple, waar aller stoffelijk overschot stond opgebaard. De heer A. van der Spek, Nederlandsch vice-consul en agent der Nederlandsch- Amerikaansche Kamer van Koophandel, vertegenwoordigde daarbij de Nederland- sche overheid, de K. L. M. en de familie der Nederlandsche slachtoffers en ver tolkte namens hen de diepgevoelde deel neming in het gemeenschappelijk verlies voor beide naties, waarbij hij aan elke baar een krans hechtte met lint in de nationale kleuren. Heden vindt daar de crematie van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Guilonard plaats, wiens urn tezamen met het stofeflijk overschot van wijlen ir. Von Baumhauer daarop wordt gere patrieerd per „Nieuw Amsterdam' welk schip op 6 April a.s. te Rotterdam wordt verwacht. EEN HAAKKRUISVLAG OP EEN OPENBARE LAGERE SCHOOL. Vragen van het Kamerlid Drees. Het Tweede Kamerlid de heer Drees, heeft aan den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat de school in de Dreibholzstraat te 's-Gravenhage, die op den voet der lager onderwijswet uit de openbare kas wordt betaald, de Duitsche haakkruisvlag heeft doen wapperen ter viering van de bezetting van Tsjechoslovakije door Duitsche troe pen? 2. Acht de minister het toelaatbaar, dat een school, die door Nederland wordt bekos tigd en die, naar de mededeelingen van den minister bij de behandeling van de begroo ting voor 1939 in de Tweede Kamer, geacht moet worden een Nederlandsch karakter te dragen, al wordt 'zij grootendeels door Duit sche kinderen bezocht, een buitenlandsche vlag uitsteekt, nog wel ter eere van de ver nietiging der zelfstandigheid van een met Nederland bevrienden staat? 3. Is de minister bereid maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling van dergelijke daden en tot het waarborgen van het Nederlandsche karakter van deze school en overeenkomstige, door rijk en gemeente bekostigde scholen? 4. Indien de minister zich hiertoe niet be voegd acht zonder wijziging van de wet, is de minister dan bereid een zoodanige wij ziging voor te bereiden? een zitkamer en Goudklokje kwam met hem mee. „En wat denkt ge, Heer, over hetgeen ik gezegd heb? Kunt ge niet de waarheid zien, die in mjj is?" „Kijk eens, jongen", zeide de Groote Khan, „wanneer we de preek, die je voor ons gehouden hebt, onderzoeken, wat be vat die dan, behalve den levensregel voor een rechtschapen mensch? Wij hebben zelf een groot denker en vroom man gehad: Confucius. Ik ben niet iemand, die veel leest, maar ik denk, dat er niets is in het geen je zeide, dat niet begrepen is in de Analecta en als dat niet zoo is, dan zal het staan in de leering van de Buddha". „O, maar Heer", zeide Marco Polo, „ge zult moeten toegeven, dat Hij, van wien ik sprak, de ware tot mensch geworden God was!" „Kom, jongen, bedenk, dat ik een oud man ben, rijp in jaren en vast in gewoon ten en ik ben zoo lang gewend aan een ge loof, dat het moeilijk zou zijn om te veran deren. Dring er dus niet op aan, dring niet aan, verzoek ik je". „O, Heer", pleitte Marco Polo, „het is vreeseljjk te denken, dat een groot vorst als u in de groote ruimte buiten den hemel zal komen, omdat gij de waarheid niet wilde aannemen". „Kom, misschien zullen zij niet zoo wreed zijn, mijn beste jongen. Als mijn tijd komt en ik op de poort van je hemel klop, zul len zij misschien zeggen: ,,'t Is de oude Ku blai maar, de krijgsman, die daar komt, hij weet niets hoegenaamd over geloof, SCHERPE CONTROLE AAN DE DUITSCHE GRENS. Sinds eenige dagen is de controle in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied van hen die zich naar Duitschland begeven of dit land wenschen te verlaten aan Duitsche zij de zeer verscherpt, meldt het Vad. Met het vervullen van de noodige formaliteiten is dan ook geruimen tijd gemoeid. De reizigers worden niet alleen nauwkeurig onder vraagd en hun papieren aan een uiterst streng onderzoek onderworpen, maar bo vendien moeten zij zich, vrijwel zonder uit zondering een visitatie aan den lijve laten welgevallen. Auto's en andere voertuigen worden nauwkeurig doorzocht en ook de bagage wordt aan een opmerkelijk strenge inspec tie onderworpen. Ook de naar Duitschland leidende binnenwegen zijn weer, evenals dat in den afgeloopen herfst het geval was, met dubbele Duitsche douaneposten bezet. Zooals men weet, zijn in de in het einde van het vorige jaar aan Nederlandsche zij de getroffen scherpe controlemaatregelen, zulks in verband met den toevloed van vluchtelingen naar ons land, onverminderd van kracht gebleven. In verband met de ontdekking van een omvangrijk smokkel- complot te Amsterdam, waarbij voor een waarde van duizenden guldens aan gesmok kelde goederen werd achterhaald, is thans in het bijzonder de aandacht gericht op de smokkelarij, die een zeer grooten omvang heeft aangenomen en alle denkbare voor werpen omvat. STAATSPENSIONNEERING. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering besloot, naar aanlei ding van de door H.M. de Koningin gehou den rede een brief aan H.M. de Koningin te zenden, waarin het eerbiedigen dank brengt voor de op 27 Januari gehouden radiorede. Deze brengt onder de aandacht van alle Nederlanders het leed, aldus vervolgt de brief, dat de gedwongen werkloosheid van valide burgers veroor zaakt en wekt op, dat allen zich hun plicht indachtig zullen zijn en hun krachten ge ven tot bestrijding van de oorzaken en ge volgen dezer groote ramp. De Bond voor Staatspensionneering brengt in herinnering, dat de gedwongen werkloosheid mede zeer zwaar drukt op de ouden van dagen, wier arbeidskracht is versleten en die daardoor de inkomsten voor levensonderhoud missen. In het groote Engeland en in het kleine Denemarken is door de toekenning eener ouderdomsrente aan hen, die het noodig hebben, in de materieele zorgen van den ouderdom tegemoet gekomen. De Bond voor Staatspensionneering spreekt de hoop en de verwachting uit, dat in Nederland de tot macht gekomen par tijen en personen onder den indruk van de rede van H.M. de Koningin eindelijk het recht zullen erkennen op een eenigermate verzorgden levensavond van hen, die aan de huidige maatschappij hebben gebouwd, en dat zij in den geest van de apostolische vermaning: „Draagt elkanders Lasten" be reid zullen worden gevonden om met daden hun gezindheid te toonen om hierin af doende verandering te brengen. VOOR AFSCHAFFING VAN DE EL. Een adres van de Ned. Ver. van huisvrouwen. De Nederlandsche Vereeniging van huis vrouwen heeft een request gericht tot den minister van economische zaken waarin zij haar teleurstelling erover uitspreekt, dat do nieuwe ijkwet, die in April 1937 tot stfcnd is gekomen, nog altijd niet is inge voerd. Reeds jaren lang ijvert de vereeniging voor afschaffing van de verouderde lengte maat, de el, waarvan de juiste lengte niet bij de wet is vastgesteld. Aangezien boven dien de quasi lagere prijsnoteering bij ver melding van den prijs per el, i.p.v. per me ter op argelooze huisvrouwen suggestief werkt, ondervinden de zaken, die stoffen per meter verkoopen, hiervan een ongunstigen inv'oed, hetgeen hen zelfs tegen hun zin noopt, ter wille van de concurrentie weer tot verkoop en prijsnoteering per el terug le keeren. De vereeniging dringt daarom op spoe dige invoering dezer wet aan, omdat dan ook controle op automatische weegtoestel- Jen zou worden uitgeoefend. Bij K. B. is benoemd tot commissaris van politie te Kampen W. F. O. van der Drift, inspecteur van politie te Kampen Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mr. C. C. de Rooy, districtscommissaris van Nickerie, afkomstig uit I e r s e k e. maar zijn strijd was een eerlijke strijd en nimmer raakte hij een man, die ter neer lag. Hij had een week hart voor kleine kin deren en hij was goed voor paarden. Nu, wat maakt het uit, laat hem binnen!" En als zij neen zeggen, dan neem ik mijn oud gekerfd slagzwaard onder den arm en ga daar heen waar de andere oude krijgers zijn". „Ik zie, Heer, dat mijn zending weinig heeft uitgewerkt". „Dat zou ik niet zeggen", antwoordde Kublai Khan, „wacht maar tot je wonderen verricht hebt om het volk de waarheid te bewijzen; dan zul je beter kunnen oor- deelen!" „O, Heer, ik kan geen wonderen verrich ten, slechts een heilige kan wonderen doen en ik zou de schoenen van een heilige niet kunnen vastrijgen. Ik heb geen wonderen!" „Zoo welnu, mijn beste jongen, het spijt mij om het te zeggen, maar dan heeft het geen doel verder te gaan; je zoudt tegenover de toovenaars van de wereld ko men te staan. Zij zouden je vragen om een teeken en je zoudt geen teeken hebben en zij hebben er in. overvloed. Ik zou er niet aan denken om je tegenover hen te plaat sen. Eerlijk spel is een juweel, maar je zoudt geen kans hebben. Daar heb je den Rooden Paus van Thibet en den Zwarten Magiër van Korea en honderd minderen en den Heksenmeester van het Noorden, van de IJseilanden. die den hagel en de sneeuw beheerscht. Kind, ik zou je nooit in het zelfde strijdperk met hen durven brengen, zij zouden je vernietigen!" HET INVOERRECHT OP DE ZEEUWSCHE OESTERS IN ENGELAND GELIJK AAN DAT OP DE FRANSCHE. Men meldt ons uit Ierseke: Naar aanleiding van de onlangs gepubli- cerde berichten inzake de verminderde in voerrechten van Fransche oesters naar En geland (waardoor de invoer van oesters uit Zeeland nog meer zou worden bemoeilijkt), is een onderzoek ingesteld bjj den betrokken minister. Gebleken is, dat een en ander op een verkeerde interpretatie van het nieuwe verdrag berust. De voorzitter van de ver eeniging van Fransche oesterkweekers bleek door ambtenaren van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken ver keerd te zjjn ingelicht. Gelijk algemeen be kend is, bedraagt het invoerrecht van oes ters in Engeland 30 pet. van de waarde. Nu wordt dit bij het nieuwe handelsverdrag voor enkele soorten oesters uit Amerika 15 pet., te weten voor: geconserveerde oes ters en voor oesters zoogenaamde „Ostrea Virginica"; dus de gewone Amerikaansche oesters (bleu points) blijven met 30 pet. belast. Dientengevolge moeten èn Frankrijk èn Holland ook 30 pet. blijven betalen. Trouwens bij een nieuw handelsverdrag tusschen Amerika en Engeland zou Frank rijk nooit alleen kunnen profiteeren, maar ook ons land door zijn meestbegunstigings- clausule. De uitkeeringen aan de gemeenten uit het gemeentefonds. Volgens het bij de staatscourant van gis teren behoorende bijvoegsel zullen over het uitkeeringstijdvak 1937/38 uit het gemeen tefonds o.a. de volgende uitkeeringen wor den verstrekt (in afgeronde bedragen): Goes 62.775; Middelburg 183.225; Neu zen 79.325; Vlissingen 246.800. BELANGRIJKE VERBETERINGEN VAN DE JEUGDHERBERG SCHELDESTROOM De jeugdherberg „Scheldestroom", ge vestigd in de voormalige kazerne Koning Willem III heeft een belangrijke ver bouwing ondergaan, een verbouwing die te vens een groote verbetering voor deze jeugdherberg is. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur is een nieuw dag verblijf gebouwd en zijn de waschgelegen- heden voor de meisjes en de jongenszaal naar de laatste eischen 'veranderd. Het nieuwe dagverblijf, een ruime zaal, keurig in frissche tinten geschilderd, gezellig inge richt met tafeltjes en stoelen, de wanden versierd met schilderijen, waarbij het por tret van wijlen den heer M. Laernoes, den stichter van deze jeugdherberg een eere plaats heeft gekregen, was Woensdagavond gevuld met een groot gezelschap, ter eere van de ingebruikstelling van deze verbete- ringën merkten wij o.a. op den burgemees ter, de heer C. A. van Woelderen, en de wet houders Edelman en Rorije. De voorzitter dr. A. Staverman schetste het ontstaan en het doel van de jeugdherbergen. De secretaris de heer J. Louwerse heeft vervolgens een overzicht gegeven van het ontstaan in de ontwikkeling van deze jeugdherberg. Werd de jeugdherberg het eerste jaar slechts door 174 trekkers be zocht, het afgeloopen jaar waren dit er 1924. Burgemeester Van Woelderen heeft het bestuur geluk gewenscht met deze groote verbeteringen, welke spr. een passend ca deau vond voor het a.s. 10-jarig bestaan. De heer F. Robertson, uit Roosendaal, voorzitter van het Zuidelijk district van jeugdherbergen, sprekende namens het hoofdbestuur, zeide deze jeugdherberg on danks het minder aangename uiterlijk, een voorbeeldig verblijf voor de jeugd te vin den. Spr. complimenteerde het bestuur met dit prachtige nieuwe dagverblijf. Nadat het gezelschap een kopje thee had gebruikt, werd de geheele inrichting be zichtigd. Juist gisteren waren de eerste trekkers, twee Engelsche meisjes gearriveerd, terwijl voor Paschen reeds weer een flink aantal trekkers is geboekt. De werkloosheid. Het aantal werkzoekenden in onze ge meente daalde deze week van 447 tot 441 personen, daarvan werden 142 in de werk verschaffing geplaatst, waarvan 45 in de plantsoenen. „Maar Heer, was dat dan niet een groot wonder van den Heer mijn redding in de Gobi Woestijn?" „Een wonder van den Heer? Een wonder van Goudklokje hier! Het was haar too- venaar, die je zag en zij liet het bericht door de trommen overbrengen en de woes tijnrijders gingen uit om je te zoeken. Het kleine Goudklokje hier was het!" En Goudklokje's mond glimlachte vol schaamte, omdat zijn geloof gebroken was in zjjn gemoed. „Langen tijd ben ik onderweg geweest", zeide Marco Polo, „en toen ik wegtrok was mijn hart verheugd". „Kom, neem het niet te zwaar op", zeide de Khan vriendelijk, „zeker, je kunt een macht goed doen hier. Misschien kun je wat bereiken met Li Po. Ik zou het prettig vinden als je het probeerde; de man baart mij groote zorgen met zijn drinken. Als hij uit gaat, weet ik nooit, of hij gewoon zal terugkeeren, of met de voeten naar voren gestrekt op een plank, want hij heeft een scherpe tong als de drank in hem is en China kan hem niet licht missen. En dan zijn er eenige van mijn krijgsoversten, die steeds den kreet aanheffen van „Oorlog! Oorlog! Oorlog! Laat ons dien Alexander eens de loef afsteken, die beweerde de we reld te hebben veroverd!" Maar ik ben over den leeftijd, waarop men oorlog maakt uit baldadigheid. Dus help jij mij met hen, Marco Polo!" Maar Marco wist, dat dit slechts uit goed heid gezegd werd en zijn hart was gebro ken. (Ingez. Med.) BIGGEKERKE. Dinsdagavond werd on der leiding van den heer L. Wouters een vergadering gehouden, waarop plaats had de heroprichting van het geitenfonds. Een bestaand fonds leidde een kwijnend be staan en telde nog maar enkele leden. Op de laatst gehouden vergadering van de geitenfokvereeniging werd dit ter sprake gebracht en werd hun die nog lid waren geadviseerd de zaak krachtig aan te vat ten en desnoods op nieuwe basis te trach ten het fonds te doen herleven Voorbereidende werkzaamheden hadden plaats, met als resultaat, dat deze ver gadering kon worden gehouden. Allereerst werd vastgesteld het nieuwe reglement en werden als bestuursleden gekozen de heeren L, Wouters, Joh. Jobse en C. Cla- risse. Tot taxateurs werden benoemd de heeren P. Wijkhuijs, A. de Witte en tot bode C. Clarisse. Besloten werd het nieuwe reglement 1 April in werking te doen treden; de ver goeding voor gestorven dieren vast te stellen op 90 pet. van de getaxeerde waar de en de verzekeringspremie maandelijks te doen ophalen. Dinsdagmiddag werd het in deze ge meente aangespoelde lichaamsdeel (arm) van den verongelukten Belgischen ser geant Jean Nicolas Henrard, die op 14 Februari 1939 bij een oefening bij West- duijne in zee is gestort, namens de familie in ontvangst genomen, om in zijn geboor teplaats Dison-Verviers bij Luik te wor den begraven. Daartoe was overgekomen de Belgische Consul met een sergeant-vlieger van de zelfde afdeeling als waarbij de veronge lukte vlieger had gediend. Met woorden van dank aan den burge meester voor de goede zorgen werd de kist door den Consul overgenomen. MELISKERKE. De eindles had alhier plaats van den landbouwwintercursus, land- bouwonderwijzer de heer G. Beukelman. Alle 21 leerlingen werden van het eerste naar het tweede cursusjaar bevorderd. Deze les werd bijgewoond door den land- bouwleeraar J. Mesu uit Goes, die onderwij zer en leerlingen toesprak. Namens de comm. van toezicht sprak de heer W. de Buck. Enkele ouders woonden ook deze eindles bij. „Ach, kleine meesteres", zoo wendde hij zich tot Goudklokje, „kleine meesteres, waarom liet ge mij niet in de woestijn sterven? Waarom ben ik daar niet ge storven?" „En waarom zou je sterven, Marco Polo?" Haar lage, zoete stem klonk door in zjjn hart. „Ben je niet hier gekomen om je boodschap te brengen? En om bekeer lingen te maken? En heb ik je prediking niet gehoord, en ben ik niet je bekeerlinge, Marco Polo?" XVI. De plaats van Li Po was nu ingenomen en vergeten was Sanang met zijn toover- glas en in den jasmijntuin bij het meer der kraanvogels zat Marco Polo, die Goudklokje onderwees XVII. Hij vertelde haar van de vlucht naar Egypte, toen de woeste Herodes regeerde en van de Joodsche maagd en haar kind, die in de schaduw van de groote Sphinx slie pen, terwijl de geesten van de oude Afri- kaansche goden, Amenalk, Thoth en de ge hoornde Io, Isis en Osiris eerbiedig neer zagen. En de geverfde koningen knielden... hun pyramiden en uit den langzaam stroo menden Nijl kwamen de vreemde weterbe- woners, de trage krokodillen, de monster achtige waterhagedissen en de groote nijl paarden aanwaggelen om zich te buigen voor den kleinen Heer van alle dingen... en hij vertelde haar, hoe Satan Hem verzocht had op de eenzame, kale rotsen (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5