Hf ffiv&trïttcïnle $eettur0cfye s* HIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT De „verklaring" der vier mogend heden stuit op moeilijkheden. IDuilscK-Litausch verdrag lot stand gekomen. WaaromDaarom! Warschau heeft als eisch gesteld, dat Engeland militaire verplichtingen op zich neemt, Hitier te Memel De Duitsche troepen vanmorgen II Memel binnengerukt. De Duitsch-Roemeensche economische onderhandelingen Er komt te Memel een Vrijhaven-zóne" voor Litauen. Hacha zou het mes niet op de keel zijn gezet. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pïeterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er> Goes 18 ct. NUMMER 70. TWEE BLADEN. DONDERDAG r~~ i 33 MAART 198». EERSTE BLAD. 182e JAARG- Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden, mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en- dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bif vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct Men herinnert zich het geval met het adres der werkloozen aan den gemeente raad van Middelburg. Niet wetende, dat zij zich daarmeê voor een propagandakarretje der N.S.B. spanden, sommigen zelfs valsche- lijk in den waan gebracht, dat „de actie van de moderne organisatie uit ging", zet ten zij hun naam onder een adres aan den Raad, waarin op verbetering van hun toe stand werd aangedrongen. Zij wisten niet, dat heel dit adres maar een droeve comedie was; dat de bedoe ling van dit adres was, afgewezen te wor den, opdat de N.S.B. in die afwijzing een nieuw agitatiemiddel tegen de versmade de mocratie zou hebben. Toen dit evenwel duidelijk was gewor den, heeft het meerendeel der ondertee kenaars hun handteekening, in een nieuw adres aan den Raad teruggetrokken, aange zien zij er voor bedankten, op die manier bij den neus genomen en voor andermans karretje gespannen te worden. Hoe dat in den Raad is afgehandeld, heeft men alles in ons blad kunnen lezen. Maar het staartje van dit muisje komt nog. Het is een heel leeljjk kronkelend staartje. Den dag na die Raadsvergadering ontvin gen wij een ingezonden stuk ter opname in ons blad. Het had betrekking op dit geval; het droeg tot opschrift de bekende r o o d e leuze „Vrijheid, Arbeid, Brood"; er stond onder: „Eenige onderteekenaars", en in het begeleidende briefje aan onze redactie stond: „Om persoonlijke redenen ver zoeken wij U beleefd, onze namen niet onder het stuk te plaatsen, doch wij aar zelen niet, deze aan U op te geven. Daar onder stonden rechts twee handteekenin- gen, links, in schrijfmachineschrift, de her haling van den naam, met adres. Met nr. 2 hebben wij vooralsnog niet te maken, met 1 hebben we echter een appeltje te schillen. Daar stond n.l.: „D. J. Schrier, Lid N.V.V., Rouaanscbe kade 47, Middelburg." Bij nr. 2 stond alleen naam en adres, geen qualifi- catie. Wanneer men aan de redactie van een liberaal blad een ingezonden stuk stuurt met als opschrift een in den strijd tegen de N.S.B. geijkte sociaal-democratische leu ze; wanneer men onderteekent „Lid N.V.V.", de politieke wederhelft van de S.D.A.P., dan kan de bedoeling niet anders zijn, dan bij die redactie den indruk te vestigen: „gij behoeft niet te vreezen hier met fascisten van doen te hebben, want wij zijn zuiver rood op de graat.'", nietwaar? Nu is den laatsten tijd in Zeeland de be studeering der namen en handteekeningen van degenen, die candidatenljjsten voor de N.S.B. hebben ingediend, zeer belangwek kend gebleken. In de eerste plaats leverde dat in Goes al op het fraaie geknoei met den heer Klooté, die weggegoocheld en tot den imaginairen heer Kloot man omgetoo- verd werd, maar bovendien bleek ons in Middelburg tot de onderteekenaars der N.S.B.-ljjst te behoorenzekere D. J. Schrier, Rouaansche kade 47, te Middelburg.' Ziedaar dus de man van „Vrijheid, Arbeid, Brood", de man die tnog] lid van den bij het N.V.V. aangesloten Transportarbeiders bond is. Wij behoeven hier niet veel aan toe te voegen. Het teekent voldoende de verwording der politieke zeden van dezen tijd. Het laat ons ook zien, hoe weinig scrupuleus de mannen der beweging „De Eer en het Geweten der Natie" in hunne methoden zijn. „Het Nationale Dagblad", de krant der Nedernazi's, bevatte gisteren een stuk met ontelbare uitroepteekens, gericht tegen ons blad, waarin de vraag gesteld werd, waar om wij zulk een belangstelling voor de in dieners der N.S.B.-lijsten aan den dag leg den. De rechtvaardiging dezer belangstelling vindt men in de droeve geschiedenis der firma Klootman Schrier. Inmiddels vernemen wij uit goede bron, dat het bestuur der betrokken af- deelïng van dien bond, na een onderzoek waarbij de betrokken paladijn eerst nog trachtte te ontkennen, dat hij zijn handtee kening onder de N.S.B.-lijst had gezet (sic.'), reeds een ledenvergadering heeft be legd waarop voorgesteld zal worden het H.B. te verzoeken den heer Schrier te roy- eeren. Red. VIJF-EN-TWINTIG-HONDERD GULDEN ONRECHTMATIG AAN STEUN GENOTEN. Na een uitgebreid onderzoek heeft de ge meentepolitie te Boxtel gisteren den circa 45-jarigen werkloozen arbeider P. T. aldaar gearresteerd. De man, die eenige jaren steun had genoten, bleek over ruime middelen te beschikken. Hij heeft pl.m. 2500 onrecht matig aan steungelden ontvangen. De man is ter beschikking gesteld van den officier van justitie in Den Bosch. UITBREIDING VAN DUITSCHE RADIO-UITZENDINGEN IN VREEMDE TAAL. Het D. N B. meldt: Het is noodzake lijk gebleken, dat de Duitsche radio-over eenkomstig haar verstrekkende beteekenis thans ook nieuwsberichtendiensten in vreemde talen op ed middelmatige golf lengten uitzendt. In verband hiermede worden voorloopig de volgende uitzendin gen ingeschakeld: van 22 Maart af geven de rijkszenders Hamburg en Keulen da gelijks, ook des Zondags, berichten in de Engelsche taal Al naar gelang van de behoeUe zullen nog meer nieuwsberich- tendiensifh in vreemde talen verzorgd vorder. „Italië is gereed de uitdaging te ontvangen," De bekrachtiging van de solidariteit van Italië met de politiek van de as heeft niet al leen betrekking op de diplomatieke ont wikkeling, doch ook op eventueele militai re ontwikkelingen van een Europeesch po litiek conflict, aldus Gayda in een hoofd artikel in de „Giornale dTtalia". Italië blijft getrouw aan de as, omdat zjjn politieke ori enteering niet verandert, omdat de solida riteit van Rome en Berlijn de solidariteit is van twee revoluties en nieuwe bescha vingen, omdat alle Italianen begrijpen, dat het blok der groote democratieën in werke lijkheid niet alleen gericht is tegen het na- tionaal-socialistische Duitschland, doch ook tegen het fascistische Italië. Het blok van imperialisten, militaristen en bankiers der democratieën zou moeten worden gecom pleteerd door Sovjet-Rusland, d.i. door ver klaarde vijanden van kapitalisme en impe rialisme. Doch om zich qan te sluiten bij het blok zal Rusland willen in het Westen en Oosten gewaarborgd te zijn tegen Euro pa en tegen Japan, met een wederkeerig- heid van verplichtingen en gevaren, welke de Fransche en Britsche voorstellen kan omverwerpen. Overigens kan men bij voor baat betoogen, dat noch Polen, noch Roe menië, noch Zuid-Slavië, noch Turkije, die zich ook bij het democratische blok zouden moeten aansluiten volgens het stoute plan van Frankrijk zich zullen willen rangschik ken onder de vijanden van Duitschland, al leen om Fransche belangen te dienen. Hoe het ook zij Italië is gereed de uitdaging te ontvangen. Volgens Reuter zal Mussolin Zondag zijn eischen formu- - leeren. Reuter verneemt uit welingelichte krin gen te Londen, dat de Duce Zondag in krachtige, doch 'evenwichtige bewoordingen de eischen van Italië zal uiteenzetten. Men gelooft niet dat de Duce met zijn sterk ge voel voor werkelijkheid, een soort ultima tum tot Frankrijk zal richten of zijn eischen in een zoodanigen vorm zal gieten, dat de mogelijkheid van een regeling er door zal worden uitgesloten. Het is bekend, dat ze kere kringen in Frankrijk er naar verlan gen de aangelegenheden met den Duce te bespreken. Er zijn vele geruchten in omloop ten aanzien der persoonlijkheden van wie men denkt, dat zij de boodschappen tus- schen de beide regeerïngen overbrengen. Reuter meldt uit Londen, dat nog geen antwoord is ontvangen van de regeeringen der Sovjet-Unie en van Polen op het Brit sche voorstel inzake een verklaring der vier mogendheden (Groot-Brittannië, Frank rijk, Rusland en Polen), dat zjj in geval van een verderen coup van de zijde van Duitsch land een gemeenschappelijke lijn zullen vol gen. De verklaring werd pas Maandag opge steld, daarom kunnen pas over eenige da gen antwoorden worden verwacht van alle belanghebbende regeeringen. De hachelijk heid der positie van Polen wordt te Londen ten vólle gewaardeerd. Men hoopt er aan de bezwaren van Polen te kunnen tege moet komen. Het verluidt, dat de voorgestelde ver klaring de verplichting inhoudt bij eenige dreiging door Duitschland den internatio nalen toestand te verstoren direct overleg te plegen. Zij zou ook moeten worden beschouwd als een voorbereidende maatregel, waar aan later een meer concreten vorm zou kunnen worden gegeven, wanneer de er bij betrokken mogendheden gelegenheid zullen hebben practische bijzonderheden uit te werken. Polen wil waar voor zijn geld Intusschen meldt de Londensche corres pondent der „N. R. C." het volgende aan zijn blad: De houding van Polen blijft vooralsnog het voornaamste obstakel op den weg naar de Viermogendheden-verklaring, die Parijs en Londen tot stand trachten te brengen. Het voorloopig antwoord, dat Warschau op het Engelsche voorstel heeft gegeven, komt in het algemeen hier op neer. Polen stelt geen belang in een platonische verklaring, waarin de mogendheden hun veroordeeling van de aanvalsdaad uitspreken en hun voor nemen kenbaar maken gezamenlijk over leg te plegen om zich tegen verdere aan- valsdaden te verzetten. (Dat is n.l. de kern van de conceptverklaring, die Londen in het begin van deze week aan de mogend heden heeft voorgelegd). Polen kan zich slechts bij een internationale coalitie aan sluiten en de acte van incorporatie van een dergelijke coalitie onderteekenen, wanneer Engeland openlijk verklaart, dat het eiken onuitgelokten aanval op Poolsch grondge bied met den inzet van al zijn krachten zal weerstaan.Kortom, Polen wenscht, als prijs voor zijn medewerking aan de coalitie niet minder dan de onvoorwaardelijke belofte van wederzijdschen bijstand, of om het an ders uit te drukken: een defensief verbond met Engeland. Tenslotte heeft Polen tevens te verstaan gegeven, dat het er weinig voor voelt zijn handteekening onder een gezamenlijk do cument met Rusland te zetten. In Poolsche kringen te Londen is men echter van mee- ning, dat dit bezwaar slechts van onderge schikt belang is en terzijde zal worden ge schoven, wanneer Engeland zich bereid zou toonen de onvoorwaardelijke bijstandsbelofte te geven, die Polen als prijs voor zijn aan sluiting bij de internationale coalitie eischt. Er wordt in die kringen voorts nog op gewezen, dat Polen onmogelijk minder kan eischen, daar de tijd voor platonische ver klaringen voorbij is, dat Polen in het ver leden herhaaldelijk in het bijzonder bij de bezetting van het Rijnland zijn bereid heid heeft getoond aan collectieve actie (niet collectieve woorden) tegen Duitsch land deel te nemen en dat het zich niet de wrok van Duitschland op den hals kan ha len, voor het zich van den daadwerkelijken steun van de Westersche democratieën heeft verzekerd. De Engelsche regeering is dus voor een uitermate belangrijke en moeilijke beslis sing geplaatst. Het is in het klein dezelfde beslissing, die zij in het verleden telkens geweigerd heeft te nemen, wanneer er, zoo als o.a. bij het Protocol van Genève in 1924 van haar gevraagd werd het collectieve vei ligheidsstelsel een practischen inhoud te geven, door zich van te voren te verplich ten militairen weerstand te zullen bieden, niet alleen tegen aanvalsdaden in het Wes ten, maar ook ten Oosten van den Rijn. De besprekingen te Londen. Havas meldt uit Londen: Ofschoon offici eel niets is medegedeeld omtrent het on derhoud, dat de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, Bonnet, gistermiddag in tegenwoordigheid van Chamberlain met Halifax heeft gehad, kan veilig aangeno men worden, dat het gewijd was aan een bestudeering van de initiatieven, die tegen over een nieuwe agressie van Duitschland zouden kunnen worden gesteld. Men is het gemakkelijk eens geworden over de noodzaak, zoowel voor Engeland als voor Frankrijk, in de toekomst paal en perk te stellen aan pogingen van Hitier, zich in Europa de hegemonie te verzekeren. Wel ke vorm ook aan de FranschBritsche samenwerking op dit punt zal worden ge geven, Frankrijk is* bereid, er zonder beper kingen aan deel te nemen, en Bonnet heeft hiervan schriftelijk de verzekering aan de Britsche ministers gegeven. De wederkee- rige verplichtingen der beide landen in een geval van Duitsche agressie in West-Euro pa zjjn volkomen omlijnd en zij zouden au tomatisch in werking treden, zelfs bij een mogelijken indirecten aanval over Neder land, België of Zwitserland. Thans gaat het er om, een soortgelijk de fensief stelsel voor Oost-Europa te organi seer en. Met den Duitschen kruiser „Deutschland" is Hitier vanochtend om half elE te Memel gearriveerd. Alle kantoren, werkplaatsen en scholen waren ter gelegenheid van het be zoek des Führers gesloten. De stad had een kleurrijk aanzien, door de duizenden vlag gen, die waren uitgestoken en tal van ver sieringen. Eerst vrij geruimen tijd na aankomst ging de Führer van boord. Een ontzaglijke men- schenzee was samengestroomd, om hem ju belend te verwelkomen. - J.J.1 Het D.N.B. meldt: Hedenmorgen even na 8 uur zijn de Duitsche troepen onder stra lend weder in de stad Memel aangekomen, waar zij door de bevolking met grooten geestdrift verwelkomd werden. Gemotori seerde formaties van de politie en van de s.s.-eenheden waren reeds gisteravond in Memel aangekomen-, ook het hoofd der Ge stapo, de heer Himmler. Ze zullen vermoedelijk toch nog slagen. Reuter meldt uit Boekarest: Wohltat heeft tenslotte zijn vertrek toch nog uit gesteld en de onderhandelingen over een aanvulling van het bestaande Duitsch- Roemeensche handelsverdrag worden voortgezet zonder te zijn onderbroken. Wohltat en de Duitsche gezant te Boe karest hebben gister een bezoek gebracht aan Gafenco. De gedachtenwisseling duur de geruimen tijd. Aangezien de voornaam ste onderhandelingen over een handels verdrag gevoerd zijn door edn minister voor economische zaken, is het nog niet zeker, of het Duitsche bezoek aan Gafen co in verband staat met de overeenkomst De handelsbesprekingen hebben een gun stige wending genomen volgens officieele kringen en het is mogelijk, dat later in deze week een overeenkomst wordt on derteekend. Wanneer dat gebeurt, zal de overeenkomst van Roemenië geen politie ke verplichtingen met zich meebrengen en geen commercieele monopolies, zoo wordt verklaard, doch zij zal eenvoudig een commercieel document vormen ten behoeve van de uitbreiding van den om vang van den Roemeensch-Duitschen han del door normale middelen. Gistermiddag kwam per vliegtuig te Ber lijn aan een Litausche delegatie, om on derhandelingen te voeren over een formee- le overeenkomst met de Duitsche regee ring ten opzichte van den afstantd van het Memelgebieïï. Ze bestond uit de hee- ren Urbys en Skirpa. Na een onderhoud met Von Ribbentrop begonnen de eigenlijke onderhandelingen gisteravond om 7 uur. De in vriendschappelijken geest ge voerde besprekingen aldus meldt het D. N. B., hebben spoedig geleid tot een op lossing, die de hereeniging van het Me- melland met het Duitsche rijk regelt, en de voorwaarden schept voor toekomstige betrekkingen van goede nabuurschap tus- schen de beide landen. De tekst van het verdrag luidt als volgt: „De Duitsche rijkskanselier en de pre- sidnt van de republiek Litauen hebben besloten door middel van een verdrag de hereeniging van het Memelgebied met Duitschland te regelen, hiermede de han gende vraagstukken tusschen Duitschland en Litauen op te lossen en zoo den weg te effenen voor vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide landen. Te dien einde is overeengekomen Artikel 1: Het door het verdrag van Versailles van Duitschland afgescheiden Memelgebied wordt met ingang van he den met het Duitsche rijk hereenigd Artikel 2: Het Memelgebied zal onnvd- dellijk door de Litausche militaire- en politiemacht worden ontruimd. De regee ring van Litauen zal er zorg voor dra gen, dat het gebied bij de ontruiming in ordelijken toestand wordt achtergelaten. Beide contractanten zullen, voor zoover noodig, commissarissen benoemen, die zorg zullen dragen voor het overnemen van die overheidsorganen, welke niet in handen van de autonome autoriteiten van het Memelgebied liggen. Artikel 3: Teneinde rekening te houden met de economische belangen van Li tauen zal te Memel voor Litauen een vrij haven-zóne worden bepaald De bijzonder heden worden geregeld in een bijlage bij dit verdrag. Artikel 4: Ter bekrachtiging van het besluit een vriendschappelijke ontwikkeling der betrekkingen tusschen Duitschland en Litauen te waarborgen, nemen beide par tijen de verplichting op zich, noch weder zijds over te gaan tot daden van geweld, noch een, tegen een der beide partijen gerichte daad van geweld door derden, te steunen. Artikel 5: Dit verdrag treedt in wer king met de onclerteekening. De vrije haven-zone te Memel. De bijlage, waarin sprake is van arti kel 3 van het verdrag tusschen Duitsch land en Litauen inzake de hereeniging van het Memelgebied bij Duitschland, luidt als volgt: Art. 1: Het Duitsche havenbestuur te Memel, dat de leiding op zich neemt van de haven van Memel, welke overeenkom stig het overnemen van Memel door aen Duitschen staat, van Litausch eigendom overgaat in Duitsch bezit, zal met een, in overeenstemming tusschen de Duitsche en Litausche regeering te Memel op te rich ten maatschappij met overwegend Li tausch kapitaal, genaamd de havenmaat schappij van Memel, een overeenkomst sluiten over het gebruik en bevoorrechte positie in de genoemde havenwerken in Memel. In deze overeenkomst zal worden be paald, dat het havenbestuur aan de maat schappij voor 99 jaar verpacht^ het gebruik van havenwerken, terreinen en watervlak te in de haven van Memel, in nog nader overeen te komen oppervlakte. De maatschappij is verplicht het door haar gepachte gebied ter beschikking te stellen van het algemeen verkeer. De pacht wordt, in verband met de door Litauen in Memel geïnvesteerde gelden, als voldaan beschouwd. De maatschappij zal zorg dragen voor het onderhoud, het bedrijf en de eventu eele uitbreiding van het door haar in pacht genomen gebied. De havengelden worden door de maat schappij geïnd, het tarief wordt door het havenbestuur, op grond van voorstellen der maatschappij vastgesteld. Artikel 2: De havenmaatschappij" van Meme1 zal vergaande belasting-reductie worden toegestaan. Vrije terreinen zullen worden afgepaald en de douanecontrole zal aan de grens van deze gebieden wor den uitgeoefend. Verder blijven alle Duitsche autoritaire réchten op het verpachte gebied bestaan. Het verkeer van de vrije zóne met Li tauen zal worden geregeld door een spoor wegverbinding met Krottingen, waarover gesloten treinen zonder het betalen van douanerechten kunnen verkeeren tegen een nader te bepalen tarief. Ook het ver keer over land- en waterwegen zal zoo veel mogelijk vergemakkelijkt worden De geschillen, vooral wat rechten en belasting betreft, welke kunnen ontstaan voor Litausche schepen in de haven van Memel, zullen worden geregeld tusschen de desbetreffende Duitsche en Litausche autoriteiten, op tegemoetkomende wijze. WEERBERICHT, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van beteekenis, zelfde tempera tuur, zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. UHKEL: matige tot vrij sterke wind uit N.W. richtingen, afwisselend zwaar be wolkte hemel en opklaringen, plaatselijk regen en sneeuwbuien, vrij koud, plaat selijk nachtvorst. Vr. 24 Mrt. Zon op: 5 h 57; onder: 18 h 18. Licht op: 18 h 48. Maan op: 7 h 10; on der: 22 h 26. E.K. 28 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. Donderdag 23 2.32 14.56 9.14 21.15 Vrijdag 24 S 3.05 15.30 9.45 21.49 Zaterdag 25 3.41 16.05 10.23 22.29 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Donderdag 23 4.33 16.53 10.08 22.20 Vrijdag 24 5.05 17.27 10.40 22.55 Zaterdag 25 S 5.36 17.58 11.20 23.37 „FALCON'-MANTELS „F ALCON"-J ASSEN Heden nieuwste modellen ontvangen. Kleedingmag. J. H00FTMAN Middelburg. (Ingez. Med.) ^m^ïTT23!r~7irw' «Kr Het D.N.B. beeft een interview met hem gehad. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Praag: Staatspresident dr. Hacha heef- gister een persvertegenwoordiger te Praag een onderhoud toegestaan, waarin hij sprak over de verschillende in het buiten land verspreide geruchten over zijn De- zoek te Berlijn. Hacha verklaarde: Het is onjuist, dat de Duitsche gezant, zooals beweerd werd, te Praag den middag van den veertienden. Maart de Tsjechische regeering een uitnoo- diging heeft overgebracht naar Berlijn te komen. De Praagsche regeering heeft veeleer zelf te Berlijn gevraagd of staats president Hacha en de minister van bui- tenlandsche zaken, Tjwalkofsky, naar Berlijn konden komen om te onderhande len over de toekomstige verhouding van het Duitsche rijk tot Bohemen- en Mora- vië. Te Berlijn is beiden heeren geenszins een gert edgemaakt document voorgelegd. Ook heeft de Führer volstrekt onderhan delingen gevoerd, die, zooals indertijd reeds uit het officieele communiqué was op te maken, lang duurden en op volkomen vriendschappelijke wijze verliepen. De tekst van het bekende document is pas na deze onderhandelingen overeenge komen, opgeschreven en door beide zijden ondérteekend. Juist is, dat hij (Hacha) voor de onder- teekening van het document een rugge spraak met de regeering te Praag noodig heeft geacht, doch slechts omdat hij zon der voorafgaande overeenstemming met de regeering niét heeft willen besluiten het document te onderteekenen. De regeering te Praag heeft des nachts vergaderd en op grond van deze telefo nische ruggespraak het optreden van den president gebillijkt. De opwinding en zijn ouderdom zullen het volkomen begrijpelijk doen zjjn, dat hij na den langen tocht en de onderhande lingen moe is geweest, zoodat hij onder geneeskundige contróle een „verfris- schingsmiddel" heeft ingenomen!! Dit is echter, zooals in tegenstelling met de beweringen van eenige buitenlandsche bladen, nadrukkelijk moet worden vast gesteld, pas gebeurd na de onderteekening der documenten. De staatspresident schetste levendig en helder de indrukken, die hjj bij zijn sa menzijn met den Führer heeft gekregen en hij gaf herhaaldelijk uitdrukking aan zijn vreugde, dat het hem gelukt is het vertrouwen van den Führer te verwer ven. President Hacha wees met zeer groo te verontwaardiging de beschrijvingen van zekere buitenlandsche bladen van de hand, in het bijzonder het artikel van den di- plomatieken correspondent van de. Daily Telegraph, waarin gezegd werd, dat Ha cha slechts onder bedreigingen had kun nen worden gedwongen de overeenkom sten te onderteekenen, die, zooals dezelfde bladen hadden gemeld, reeds bij aankomst van Hacha klaar op tafel hadden gelegen. DE MILITAIRE MAATREGELEN VAN HONGARIJE EN ROEMENIë. Havas meldt uit Boekarest: Men meent te Boekarest, dat Duitschland druk zal uit oefenen op Hongarije, om dit er toe te bren gen zq'n militaire maatregelen aan de Roe- meensche grens ongedaan te maken. Vol gens een gewoonlijk goed ingelichte Roe- meensche persoonlijkheid zou de toestand er als volgt uitzien: Hongarije heeft al zjjn strijdkrachten ge mobiliseerd. Roemenië heeft slechts de dek king van zjjn grenzen verzekerd. Onder die omstandigheden moet Hongarije den eer sten stap doen. Duitschland zou bijgevolg het initiatief nemen tot een dringenden stap te Boedapest, opdat Hongarije zjjn. troepen zal terugtrekken. Roemenië zou dan volgen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1