$eetitxr0ci$ MANTELSTOFFEN JAPONSTOFFEN GOESCHE COURANT) S. WIENER Co. Engeland, Frankrijk en Sovjet-Rusland plegen overleg. Rome schijnt de kat uit den boom te en. Burgemeester der Hoofdstad. Engeland zal vermoedelijk de leiding op zich nemen. De FranschDuitsche handelsbesprekingen opgeschort Het Prinselijk paar weer in het land. Prins Bernhards komst naar Zeeland. METER De Italiaansche ambassadeur uit Berlijn vertrokken. Hoofdpijn en Kiespijn IERSEKE EN DE MOSSELEN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux t te MIDDELBURGSt. Pleterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES t Turfkade TeL 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er< Goes 18 ct. NUMMER 68. TWEE BLADEN. DINSDAG 21 MAART 1689. EERSTE BLAD. 182e JAABG. MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, Met voorbedachten rade hebben wij tot I na het afscheid en vertrek van den heer Fernhout gewacht, alvorens een beschou wing aan de na zoo korten tijd in Zee-1 lands hoofdstad weer ontstane burge meesters-vacature te wijden. Er waren redenen om aan te nemen I (gelet ook op de ondervinding met de benoeming van den heer Fernhout zelf) dat het met de definitieve herbezetting der opengevallen voorzitterszetel van Mid- I delburgs gemeenteraad zoo'n vaart wel niet zou loopen, en dan was het immers niet noodig en dus onkiesch reeds vóór de abdicatie voltrokken Was, over de troonsopvolging te delibereeren? Men kent natuurlijk de befaamde, men mag haast zeggen, beruchte mathemati sche formule Ruys de Beerenbrouck. Deze luidde aldus: trek eerst de scheids lijn tusschen rechts en links. Dat is het eerste en voornaamste criterium. Zoek vervolgens uit de rechtsche of linksche meerderheid de grootste frac tie, en ziedaar: ge hebt met wiskundige onfeilbaarheid de politieke kleur van den burgemeesterszetel bepaald. Er zijn echter twee bezwaren tegen deze mathématique politique aan te voeren. Het eerste is van wiskundigen, het twee de-V^L-POlitieken aard. Allereerste eisch der mathesis is exact heid en immergeldigheid. Twee maal twee is vier in Lapland en op Vuurland. Maar deze formule geldt niet alge meen, want ten aanzien van een in aan tal zeer belangrijk volksdeel, namelijk de sociaal-democratie, geldt zij n i e t. Of liever, geldt zij half: de sociaal-democra ten, -en zelfs de communisten, worden wel bij het trekken van de eerste scheidslijn, het bepalen der verhouding rechts-links, bij de vrijzinnig-democraten en liberalen opgeteld, maar als gezegde sociaal-democraten dan de grootste frac tie van een linksche meerderheid blijken te vormen, dan zal er, als regel, toch géén sociaal-democraat tot burgemeester worden benoemd. Nu mag men hierover denken gelijk men wil er zijn ook naar ons gevoel klemmende redenen om te dezen opzichte eenige voorzichtigheid te betrachten: de tijd der „Zeven Provinciën" en het „ver duivelde pleizier" ligt nog wel wat erg kort achter ons om, zonder twijfel aan de rechtschapenheid en goede bedoelingen van nu te willen uitspreken, toch nog niet van een traditie van gezagsgetrouwheid en beproefdheid te kunnen spreken dit alles neemt niet weg, dat een wiskundige formule, welker uitkomsten in een be paald geval niet aanvaardbaar wor den, als wiskundige formule niet deugt, dus: als zoodanig waardeloos is. Ate de fbrmule geldt, moet Middelburg zoo aanstonds een sociaal-democraat tot burgemeester krijgen. Gebeurt dat niet, en het lijkt ons niet erg waarschijnlijk, dat het zal ge beuren. dan geldt de formule niet meer. Er is een tweede bezwaar van meer algemeenen aard tegen de fameuse formu le: dat zfj wat geen zaak der mathesis is, in een mathematisch keurslijf tracht te persen. Van breeder standpunt bezien is het ontoelaatbaar van „een zoo-en-zoo burge meesterszetel" te spreken. Tenminste: wanneer dit, volgens de formule met de eene uitzondering, overi gens tot het uiterste zou worden doorge drevén. Want het is natuurlijk wel waar dat de regeering er voor moet zorgen men vergeve ons de ietwat rare vergelijking dat de burgemeester niet op z'n gemeente 'als de bekende tang op het varken slaat. Men moet in Maastricht geen ds. Kersten tot burgemeester maken, noch zoo aan stonds, als hjj genoeg van 't minister-zijn heeft, den heer Goseling in Zoutelande be noemen; en zoo verder. Eenige redelijke overeenstemming van inzicht en opvattin gen omtrent de dingen des dagelijkschen openbaren levens niet alleen, maar ook omtrent de hoogere en hoogste dingen des menschelijken levens is als regel, voor een goede verstandhouding tusschen den burgemeester en zijn gemeentenaren, wel zeer gewenscht. En daarbij zal men zich in ons land op „een meerderheid" moeten richten, meestal.. Reuter meldt uit Londen: Groot-Britannië en Frankrijk hebben de Sovjetregeering een voorstel doen toeko men tot gezamenlijke bespreking van den Midden-Europeeschen toestand. Van be trouwbare, gezaghebbende zijde verluidt, dat de Sovjetregeering gunstig staat tegen over dit voorstel en voorgesteld heeft on middellijk een conferentie te doen bijeen komen van Groot-Britannië, Frankrijk, de U.S.S.R., Roemenië, Polen en Turkije. Bul garije en Zuid-Slavië worden in het Russi sche voorstel niet genoemd. Van betrouwbare zijde wordt anderzijds te Londen vernomen, dat de Engelsche, Fransche en Russische regeeringen mogelij kerwijs binnen zeer korten tijd, men zegt zelfs binnen 48 uur, een verklaring zullen afleggen waarin zij haar afkeuring uitspre ken over aanvalsdaden en in het bijzonder over de wijze waarop Duitschland in Tsje- choslovakije te werk is gegaan. Men hoopt, dat andere en in het bijzonder kleine mo gendheden, hun formeele goedkeuring aan deze verklaring zullen hechten en daarna zal Engeland wellicht een specifieke ver plichting voor het tegengaan van verdere aanvalsdaden op zich nemen. Daaromtrent is echter nog geen beslissing genomen. De Londensche correspondent van de N, R. C. weet nog te melden, dat Zaterdag of Zondag reeds urgente telegrammen uit Lon den naar de meeste Oost- en Zuid-Oost- Europeesche hoofdsteden gezonden zijn om te informeeren in hoeverre de betrokken landen bereid en in staat waren zich tegen een eventueelen Duitschen aanval op Roe menië te verzetten. Dat deze vraag gesteld werd, bewijst op zichzelf reeds, dat de Engelsche regeering de mogelijkheid, dat zij er toe zou moeten besluiten Duitschland aan de Roemeensche grens een halt toe te roepen onder oogen ziet. Een sterkere strooming in het Engelsche kabinet beschouwt Roemenië als het punt, waar men Duitschland zal moeten tegen houden. Gistermiddag is er in diplomatieke kringen te Londen gezegd, dat deze school heeft gezegevierd en dat het Britsche be sluit, in Roemenië de grens te trekken, reeds genomen is. Dit is wellicht ietwat voorbarig, want voor de regeering een dergelijk besluit zal kunnen nemen, zal zij toch eerst moeten weten in hoeverre zij in dit verband op de andere betrokken landen zal kunnen re kenen. Het wordt te verstaan gegeven, dat de antwoorden, die Londen uit de verschil lende Oost- en Zuid-Oost-Europeesche hoofdsteden ontving, niet in alle opzichten bevredigend waren. Er was sprake van eeni ge aarzeling. Vermoedelijk heeft dit de Engelsche re geering de overtuiging gegeven, dat zij voor het welslagen van de onderneming De lei ding op zich zal moeten nemen. Zij heeft zich derhalve opnieuw met de betrokken hoofdsteden in verbinding gesteld en dit maal, naar men wel moet gelooven, niet al leen om te informeeren, maar ook om ze kere lijnen aan te geven. Welke deze lij nen zijn, welke plannen voorzoover er in dit stadium al van plannen sprake kan zijn waren uitgewerkt, is onbekend, maar wat niet aan twijfel onderhevig schijnt en uiteraard van het grootste belang is, is dat deze landen op het oogenblik actief de mo gelijkheden van een defensieve coalitie van de Westelijke en Oostelijke mogendheden onderzoeken. raadsmeerderheid heeft gehad, een libera le of vrijzinnig-democratische, althans, in algemeenen zin, een vrijzinnige burge meester benoemd moeten worden. Dat de redeneeringen, de gemeente Middelburg tot een rechtsche gemeente met een po tentieele rechtsche raadsmeerderheid te verklaren, teneinde aldus per Ruysche for mule een a.r. burgemeester uit de bus te tooveren, krom waren en niet opgingen is nu toch wel voor een ieder duidelijk. Moet de lijn links-rechts als primaire Maar nimmer mag dit, dunkt ons, zóói-1 scheidslijn getrokken worden gelijk niet ver worden gedreven als de formule-Ruys met de eene exceptie, dit deed. In het voorbijgaan kan daar nog aan worden toegevoegd, dat het geenszins in de bedoeling schijnt te liggen Nederland, Bel gië, Zwitserland of de Scandinavische sta ten, in dit verband te benaderen. Men neemt, wat Nederland betreft, en dit geldt mu tatis mutandis ook voor de andere genoem de landen de houding aan, dat iedereen weet, dat Engeland bij een aanval op Ne derland (of op het Koninkrijk overzee) niet passief zou kunnen blijven en dat het der halve onnoodig is deze bijstandsverplich ting formeel vast te leggen, terwijl Neder- land's neutraliteitspolitiek deelneming aan een coalitie onmogelijk maakt zoolang het zelf nog niet wordt aangevallen. Economische en moreele steun van Amerika. Reuter meldt uit Washington: Algemeen stemt men hier in met de krachtige maatregelen, die Engeland geno men heeft tot consolideering van een „vre- desfront" in Europa, in het bijzonder het Britsche contact met de Sovjet-Unie, waar in de Amerikaansche bladen een opvallende wijziging in de Britsche diplomatie zien en de meest beteekenisvolle ontwikkeling, die zich tot nu toe in de crisis heeft voorge daan. In vele kringen gelooft men, dat de be weging van afzijdigheid in de Ver. Staten door de jongste ontstellende ontwikkelingen 'n klap heeft gekregen en dat de Amerikaan sche regeering in staat zal zijn meer vrij heid te winnen, althans in die mate, dat de verkoop van wapentuig aan het buitenland kan worden toegestaan tegen contante be taling en op voorwaarde, dat de kooper. voor het vervoer zorgt. In de praktijk zou dit neerkomen op bevoordeeling van Enge land en Frankrijk, de eenige landen, die over voldoende contanten beschikken en de zeeën in voldoende mate beheerschen. Zelfs is het mogelijk, dat de Amerikaan sche regeering er in zal slagen den Senaat er van te overtuigen, dat het gtevaar zoo dreigend is, dat de neutraliteitswet geheel moet worden opgeheven. Men gelooft echter niet, dat de Ameri kaansche regeering bereid zal zijn actief deel te nemen aan eenige conferentie van vredelievende naties. De bijdrage, die de re geering hoopt te leveren is van economi- schen en moreelen aard en er zou hier geen steun gevonden kunnen worden voor deel name aan een buitenlandschen oorlog, wel ke zou gaan tot het zenden van legers buitenslands. Het Agence Economique bericht, dat de Franse!)-Duitsche economische besprekingen zijn opgeschort. De ambtenaren van het Fransche ministerie van handel, die met den directeur van de commercieele besprekin gen, Alphand te Berlijn vertoefden, zijn naar Parijs teruggekeerd. Hedenmorgen te ongeveer acht uur reed de Duitsche D-trein het station Nijmegen binnen, waarin zich het Prinselijk paar en Prinses Beatrix bevonden op hun doorreis van Grindelwald naar Soestdijk. Op het perron waren veel inwoners van Nijmegen aanwezig, die het Prinselijk paar hartelijk begroetten. Men merkte o.m. op jhr. Roëll, adjudant van den prins. De trein had eeni ge minuten vertraging. Prins Bernhard verscheen voor het geopende venster en dankte voor de toejuichingen. Prinses Juli ana en gevolg bleven in hun compartimen ten. Na eenige minuten reed de trein, on der gejuich van het publiek het station uit. Te Soestdijk aangekomen. Reeds vroeg in den ochtend is het Prinse lijk paar op Soestdijk teruggekeerd. Om streeks kwart over negen is het Prinselijk gezin te Den Dolder uit den trein gestapt, van waar per auto naar Soestdijk werd ge reden. De Prins bestuurde de auto, waarin het Prinselijk gezin en freule Feith zich bevond, zelf. In totaal bestond de stoet, welke te Soest dijk arriveerde, uit drie auto's, want ver schillende gasten zijn uit Zwitserland me- degekomen. Van de terugkomst te Soestdijk waren slechts enkele toeschouwers getuige. Ook naar den Wilhelmina- polder en Ierseke? Naar wij van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland vernemen, zal Z.K.H. prins Bernhard der Nederlanden vermoede lijk aanstaanden Vrijdag met den trein van 18.07 te Middelburg aankomen en zich daar na naar diens ambtswoning begeven om aldaar te dineeren en te overnachten. Voor den volgenden ochtend is een auto tocht ontworpen, eerst naar den Wilhel- minapolder benoorden Goes, teneinde daar het grootste landbouwbedrijf van Nederland in oogenschouw te nemen, en daarna naar Ierseke, waar een oester- en mosselbedrijf bezichtigd zal worden. De terugtocht vindt over Goes naar Middelburg plaats, aan komst omstreeks 12 uur. Vandaar naar Vlissingen, aankomst ongeveer 1 uur, voor de tewaterlating van het M.S. „Prinses Beatrix". Vermoedelijk zal Z.K.H. mede aanzitten aan den lunch, welke den genoodigden na afloop der tewaterlating in het Grand Ho tel Britannia wordt aangeboden. Onze prijzen zijn per Let U daar vooral op Reuter meldt uit Berlijn: De Italiaan- sche ambassadeur te Berlijn, Attolico, is vanmorgen naar Rome gegaan teneinde Mussolini verslag uit te brengen van de jongste gebeurtenissen. Het vertrek ge schiedde onopgemerkt en werd niet in de Duitsche dagbladen medegedeeld. Attolico was niet op het station Zondag avond j.l. om Hitier bij zijn aankomst te begroeten, hoewel de Duitsche radio me dedeelde, dat hij aanwezig was. Nog altijd geldt althans naar ons gevoelen dat men in de eerste plaats op andere zaken heeft te letten: bekwaamheid, werkkracht, initiatief, door zettingsvermogen; verder op diepere en I nog belangrijker karaktereigenschappen als eerlijkheid en rechtschapenheid, on-1 kreukbaarheid en bovenpartijdigheid. Evenwel; men zal tenslotte tot de keu ze van één man moeten komen. En die eene man zal, hoogstwaarschijnlijk, \vel min-of-meer politiek georiënteerd zijn ook. mel die politieke oriëntatie van den sollicitant zullen degenen, aan wie de be noeming is, ook wel mede rekening hou den. Beschouwen wjj de zaak van dezen kant, dan moet onze realpolitische conclusie wel aldus luiden: Politiek, naar de formule-Ruys, geme ten was nu zes jaren geleden de benoe ming van een anti-revolutionairen burge meester niet te verdedigen Volgens die formule de ten aanzien dqr sociaal-democraten nu eenmaal door de regeering gemaakte exceptie inbegrepen had in deze van oudsher linksche stad, die steeds een linksche w ij decreteeren, maar de r e g e e ring deed en nog schijnt te doen dan moet Middelburg thans iweer een 1 i n k s c h e n burgemeester hebben. En kan dit gelijk wederom niet w ij verlangen, maar de regeering wilde en schijnt te zullen blijven willen in een stad met Middelburgs politieke verhoudingen, geen sociaal-democraat zijp dan zal het, in den algemeenen zin de zes woords, een vrijzinnig en liberaal man moeten zijn. Wij hebben hooren verluiden, dat er on der degenen, die naar dezen zetel dingen, mannen van uitstekenden Zeeuwschen naam zouden zijn, die, zonder politiek tot dusverre op den voorgrond te zijn getre den, toch van liberalen huize zijn en wier benoeming in Middelburg stellig in bree- den kring de grootste voldoening zou wekken. Zonder in het minst te willen beweren dat de liberalen volgens de een of andere politieke formule eenig „recht" op dezen zetel zouden kunnen doen gelden het zij verre van ons, zoo onnoozel te zijn meenen wjj niettemin dat in een, wat deze dingen betreft, toch om zoo te zeggen li berale stad een vrijzinnige burgemeester voortreffelijk op zijn plaats zou zijn. Men verkeert nog steeds volkomen in het ongewisse over de gevolgen, welke de over weldiging van Tsjechoslovakije voor de bui- tenlandsche politiek van Italië zal hebben. Volgens den Romeinschen correspondent der N.R.C. is het heel opvallend, dat de Italiaansche pers naar groote objectiviteit in haar berichtgeving over de jongste ge beurtenissen streeft. Een objectiviteit die men niet genoeg kan bewonderen, vooral wanneer wjj haar vergelijken met den toon der Duitsche bladen. Niet alleen heeft men Zaterdagmorgen de geheele rede van Cham berlain afgedrukt, doch bovendien hebben de redacties zich van ieder afkeurend oor deel over die rede onthouden. En ook thans is de berichtgeving over de stappen, welke de Britsche regeering doet, uiterst objectief. Men heeft natuurlijk geen woord van af keuring voor het Duitsche optreden. Inte gendeel, men zet het Duitsche standpunt uitvoerig uiteen door middel van citaten uit Duitsche bladen. Doch er is ook geen af keuring van de wijze, waarop Engeland re ageert. Zelfs trekt het de aandacht, dat de Londensche correspondent van de „Tribu- na" gister in zijn correspondentie een op merking kon maken als de volgende: „Het zou wel eens kunnen zijn, dat Duitschland ditmaal te veel heeft gegeten en dat het niet homogene volksdeel, dat binnen de Duitsche grenzen wordt gebracht, tot de ontwrichting van Duitschland zou bijdra gen. Indien, zoo gaat de genoemde correspondent verder, Gayda (Mussolini's spreekbuis, Red.) in een vrij heftig artikel sommige Fransche publicisten aanvalt, dan kan men daar al leen van zeggen, dat die publicisten het daar. ook naar gemaakt hebben. Vooral een door hem aan de kaak gesteld pamflet dat zekere Huberts de la Garde onder den titel: „Proces de l'Italie" heeft doen verschijnen, verdient die behandeling ten volle. Dat ge schrift zal niet alleen de verontwaardiging wekken van ieder Italiaan, doch ook van ieder weldenkend mensch onverschillig wel ke zijn nationaliteit is. Men kan het alleen betreuren, dat een zoo kostbaar goed als de vrijheid van pers door individuen als deze la Garde op zoo schadelijke wijze kan wor den misbruikt. En dit is te ernstiger waar het pamflet juist verschijnen moet op een zoo delikaat oogenblik. Het is vanzelfsprekend, dat de Italiaansche pers nog steeds en met kracht De allerlaatste nouveauté's. Lage prijzen. Zeer uitgebreide collectie. MIDDELBURG (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwaar bewolkt tot betrokken met nu en dan regen, krachtige, tijdelijk stormachtige, meest W. wind, weinig ver andering in temperatuur. UKKEL: Sterke wind uit N.W. tot N. richtingen, afwisselend zwaar bewolkte he mel met regen-, sneeuw- of hagelbuien, aanhoudend koud, lichte nachtvorst. Wo. 22 Maart. Zon op: 6 h 02; onder: 18 14. Licht op: 18 h 44. Maan op: 6 h 16; on der: 20 h 09. E.K.: 28 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlisstagen: Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 21 1.35 14.00 8.10 20.11 Woensdag 22 2.03 14.27 8.44 20.41 Donderdag 23 2.32 14.56 9.14 21.15 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Tingpvnl a.// Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 21 3.29 15.50 9.08 21.21 Woensdag 22 4.01 16.21 9.39 21.50 Donderdag 23 4.33 16.53 10.08 22.20 de politiek van de as RomeBerlijn voor staat en wij zouden ook niet graag willen zeggen, dat die as aan duurzaamheid heeft ingeboet. Wat wij echter in een reeks van gesprekken, die wij heden voerden, wel zou den durven zeggen, is, dat er in Italië on der het grootere publiek niet weinig men- schen zijn, en daaronder zijn er aan wier fascistische overtuiging wij niet twijfelen, die de politiek van de as niet onverdeeld bewonderen en die er niet rouwig om zou den zijn, wanneer de regeering de banden met Duitschland een weinig minder strak aanhaalde. Zelfs hoorden wij de overtuiging uitspreken, dat er, indien men te Parijs slechts een weinig toeschietelijk zou willen zijn en het onrecht zou willen goedmaken, dat men Italië heeft aangedaan door de overeenkomst van 1915, het z.g. verdrag van Londen niet na te komen, met Rome wel licht wel te praten zou zijn. Inderdaad heeft Gayda er nog Vrijdag avond op gewezen, dat de geschilpunten welke Italië en Frankrijk gescheiden hou den niets te maken hebben met den toe stand in Centraal Europa. Misschien dus kan een eerlijke Fransche poging om het tegenover Italië gepleegde onrecht goed te maken, kans hebben op succes. Het be lang daarvan is zoo vanzelfsprekend, dat men de poging zou moeten wagen ook als er maar de geringste kans op succes be stond. Immers wanneer Italië neutraal zou blijven, is er geen sprake van dat Duitselv land alleen een oorlog zou kunnen begin nen tegen een zoo sterke coalitie als er uit de Londensche besprekingen te voor schijn gaat komen. Gayda die naar aanleiding van Fransche persstemmen reeds over hetzelfde onder werp schrijft, zegt weliswaar dat de tijd voor de Italiaansche „walzerlur" voorbij is, doch niemand zal Italië van onstandvastig heid kunnen beschuldigen wanneer het zal weigeren leven en welstand van het Itali aansche volk in de waagschaal te stellen, nu Duitschland zoo geheel andere doelein den blijkt na te streven dan tot nu toe het geval scheen. Men vergete niet, dat Mus solini indertijd in zijn open brief aan Lord Runciman uitdrukkelijk er op wees, dat hij kon garandeeren, dat Hitier er geenszins naar streefde Tsjechische burgers onder zijn macht te brengen, doch dat hij alleen het Duitsche gedeelte van de bevolking van Tsjechoslovakije aan het Duitsche rijk wilde toevoegen. Nu thans gebleken is dat zijn bedoeling een andere was, moet men er toch rekening mede houden, dat Mussolini teleurgesteld zal zijn. Hartjes van Mijnhardt stillen vlug, Doos 30 en 50 ct, Ing'ez. Med.) FRANCO ZENDT GELUKWENSCH- TELEGRAM AAN HITLER. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Generaal Franco heeft Hitier een telegram gezonden, waarin hij dezen gelukwenscht met de „vreedzame wederopneming van oud rijks gebied binnen de grenzen van Duitschland". De Führer heeft hiervoor telegrafisch zijn dank betuigd. De invloed van het nieuwe ge maal der Breede Watering Plannen voor een grootere haven. Het overtollige water van „De Breede Watering bewesten Ierseke" wordt voor een groot gedeelte ter hoogte van Ierseke in de Ooster-Schelde gebracht. Dit water schap laat echter aan het kanaal door Zuid-Beveland een eleetrisch gemaal bou wen en als dit gereed is zal de uitwate ringssluis bij Ierseke vervallen. Zoodra het polderwater niet langer in de onmid dellijke nabijheid van Ierseke in de Oos- terschelde wordt gebracht, zullen de plaat sen in dezen zeearm, waar de mosselen worden ontwaterd, aan zuiverheid winnen. Men verwacht dat de Ierseksche ontwate ringsgelegenheden dan aan dusdanig hoo- ge hygiënische eischen zullen voldoen, dat gevolg zal kunnen worden gegeven aan den met steeds meer klem door het bui tenland geoefenden drang, dat in verband met de gezondheid, voor consumptie-mos selen ongeveer hetzelfde certificaat van zuiverheid zal worden ingesteld, hetwelk reeds een aantal jaren bij alle uit Zeeland verzonden oesters moet gaan. De binne niet te langen tijd te verwach ten invoering van zulk een certificaat zal Ierseke een grooten voorsprong geven op de overige Zeeuwsche gemeenten, die bij de mosselcultuur zijn betrokken. Tolen, noch Bruinisse beschikken nl. over ont wateringsgelegenheden, die aan de eischen van hoogste zuiverheid, en aan eischen van beveiliging tegen storm voldoen. Te voorzien is derhalve, dat deze twee aan elkaar gekoppelde factoren, namelijk het nieuwe eleetrische gemaalj ,en het certificaat van zuiverheid tezamen, Ierse ke tot het centrum van de Zeeuwsche mos selcultuur zullen maken, en dat dienten gevolge tal van nevenbedrijven, die thans nog elders zijn gevestigd, op den duur naar Ierseke zullen komen. In verband hiermede heeft de gemeen teraad er gelden uitgetrokken voor het ontwerpen van een grootere haven, met welks tot standkoming ruim een kwart millioen gemoeid zal zijn Of de bestaande haven zal worden ver groot en worden uitgebreid met industrie terreinen, dan wel of Ierseke een geheel nieuwe haven zal aanleggen, staat nog niet vast. Wel, dat het belangrijke be drag dat aan de haven ten koste zal wor den gelegd, ook moet dienen om de van het getij afhankelijke ligplaats voor sche pen, beter bereikbaar te maken dan thans.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1