Dames- en Meisjeshanden PUROL Y NORTH CTATE buitenland. s - KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. Scherpe aanvallen der Duitsche pers op Engeland. Parade van Duitsche troepen in Praag AZIë. VER STATEN VLIEGTUIGBOUW VRIJWEL OP VOET VAN OORLOG, HANDEL EN NIJVERHEID. gelijk. DE ZUIDELIJKE AFDEELINGS- KAMPIOENSCHAPPEN TE BRESKENS. I V AMERICAN ^CIGARETTES (Ingez. Med.) WOLFAARTSDIJK VLAAMSCHE KR0NJJK. ïg te er er f- >r ze )U er te n- n- e- m n, e- eg e- r- de )i- de in et ie et id i- ig ?r r- e, 8- o- le e- blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Purol (geel en wit) beiden in doozen ven 30 60 ct., tube 45 ct. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In een artikel onder het opschrift „han den af van Midden-Europa", schrijft de „Völkischer Beobachter" over de houding van Engeland gedurende de laatste drie da gen, welke blijk geeft van een absoluut on begrip, van politieke en historische onkun de en van moreele en openlijke machts politieke vijandigheid, aldus het blad. Het zet verder uiteen, dat, wanneer de Engelsche bladen en eenige Engelsche mi nisters de werkelijke houding weergeven van de Britsche natie, „wij Groot-Brittannië in den vervolge zullen moeten beschouwen als ondubbelzinnigen vijand van de natuur lijke ontwikkeling van Duitschland en dat zou Duitschland dwingen zijn jarenlange, eerlijke hoop op een overeenstemming met de Engelschen te begraven en zijn politiek jegens het Britsche rijk definitief aan een breede wijziging te onderwerpen." „Dan zou ook blijken, dat de grondzuil van de nationaal-socialistische politiek te genover Groot-Brittannië, het vlootverdrag, op zand rust. Want dit verdrag beteekent, dat wij Engelands veelvuldige belangen in de wijde wereld als zuiver Engelsche aan gelegenheden opvatten en ons tevreden stel len met een afgescheiden ruimte in midden t Europa. -'Welk recht wagen juist de Engel schen het, zich tegen de vestiging van een levensvatbaren toestand in de Boheemsch- Moravische ruimte te verzetten?" Het blad wijst dan op de wijze, waarop Engeland verschillende bezittingen verwor ven heeft en op de Britsche politiek in Pa lestina. Voorts schrijft het, dat de laatste dagen documenten in Duitsche handen zijn gevallen, waaruit blijkt, dat de Britsche diplomatie in de Tsjechische crisis van Mei tot September Benesj in zijn koers sterkte. De „Berliner Boersenzeitunng" schrijft, dat Chamberlain jaloersch schijnt te zijn op de gebiedsuitbreiding van Duitschland. Het blad betreurt het met de Engelschen tot meeningsversehillen te moeten komen, maar „wij moeten -onze huid verdedigen, wan neer men ten behoeve van het op een dwaal spoor leiden der wereldmeening, de feiten op den kop stelt". De „Essener Zeitung" schrijft: Wij zijn vrijgesteld van de noodzakelijkheid om ons met Groot-Brittannië te onderhouden over de moraal, aangezien men in Londen en Parijs niet jammert over het z.g. arme Tsje chische volk, maar om het verlies van een opmarschbasis en van de veertig divisies, die in de Duitsche levensruimte zouden hebben gestreden, wanneer het naar den wensch van Engeland en Amerika zou zijn gegaan. De overige bladen schrijven in gelijken zin. Havas meldt uit Praag: De Duitschers, die in Praag en Bohemen wonen, zijn Zon dag bijeengekomen op het Wenceslausplein om een groote parade van het Duitsche le ger bij te wonen. De Tsjechen zijn ver ge bleven van de gebruikelijke wandelwegen, teneinde niet aanwezig te zijn bij het défilé der veroveraars. De Duitschers verdringen zich op de balkons, van café's en hotels aan het plein. Voor de vensters der wo ningen 'stond niemand. Bij wijze van pro test hadden de bewoners de Tsjechische vlaggen ingehaald, die zij op bevel van de Duitsche autoriteiten moesten uitsteken. In de wijken der binnenstad woeien slechts enkele haakkruisvlaggen, die door Duit schers uitgehangen waren. De autoriteiten der Tsjechische regeering hadden bevel ge kregen de revue bij te wonen. Het geheele Tsjechische ministerie bevond zich op de eeretribune, die was opgericht in het mid den van het plein. O.m. zag men er minis ter-president Beran en den minister van buitenlandsche zaken Tswalkofsky. Op de tribune zaten voorts Duitsche civiele en mi litaire autoriteiten, S.S.-leiders, S.A.-com- mandanten, en de voornaamste persoonlijk heden van de Duitsche volksgroep in Bo hemen met Kundt aan het hoofd. Voorts werd opgemerkt de militaire attachée van Hongarije in gala-uniform. Om tien uur arriveerde Blaskowitz, de opperbevelhebber der bezettingstroepen op het Wenceslausplein. Hij nam plaats voor de eeretribune, waarop het voorbijtrekken der troepen een aanvang nam. Aan het hoofd der troepen marcheerde generaal Von Gablenz, de militaire gouverneur van Praag, en de generale staf. Twee uur lang trokken daarop de detachementen voorbij: infante rie, genie, veldartillerie, het luchtvaartregi ment „Hermann Goering" met afdeelingen parachutespringers, luchtafweergeschut, ge motoriseerde afdeelingen infanterie en artil lerie onder bevel van generaal Geyer, ter wijl twee regimenten aanvalswagens den stoet besloten. Eenige escadrilles vliegtui gen vlogen op geringe hoogte over het plein. Terwijl de Duitschers juichten over het Derde Rijk, maakten de Tsjechen gebruik van het mooie weer om naar buiten te gaan en daar te trachten hun leed te vergeten. OUD-PREMIER VAN IRAK TER DOOD VEROORDEELD. Havas meldt uit Bagdad: Officieel wordt medegedeeld, dat Hikmat Soeleiman, oud- premies van Irak, wegens samenzwering tegen den staat ter dood veroordeeld is. Twee andere beschuldigden zijn veroordeeld tot aeven en acht jaar dwangarbeid. Havas meldt uit Washington: In regee- ringskringen wordt medegedeeld, dat de vliegtuigproductie en de opleiding van vöegtuigbestuurders vrijwel op voet van oorlog gebracht zullen worden. Jaarlijks zvüten 20.000 gegadigden hun eerste oplei ding voor de luchtmacht kunnen krijgen. Jan Buys Kunsthandel Fey, Burg, Middelburg. De Rotterdammer Jan Buys heeft zich in Walcherens Serooskerke neergelaten, wat op ons eiland gewerkt en nu expo seert hij een vijftal doeken, wat krijttee- keningen, en enkele met waterverf ge kleurde potloodteekeningen in het kunst- zaaltje-Fey. Niet alleen in omvang, maar ook naar zijn beteekenis is het in 't uitstalvenster staande doek, van eenigszins Permekiaan- sche factuur en kleur, wel het beste en ook het belangrijkste. Het eveneens wel te waardeeren dorpsgezicht binnen, en de zeedampen bij de Katwijker duinen, zijn van dit genre. De echte zeegezichten kun nen ons met hun. pijnlijk-harde groenen maar matig, eigenlijk niet bekoren. Buys' krijtteekeningen zijn, zwart en zwaar en somber zie zijn Vrouwenpol der zijn met waterverf gekleurde pot loodteekeningen, ofwel met potlood on derwerkte aquarellen de eerste qualifi- catie is wel de beste zijn daarentegen van heel anderen aard. Zoutelande, een naar het realistische neigende maar er toch nog een eind van daan blijvend dorpsgezicht lieeft wel aan trekkelijke kwaliteiten, evenals zijn dorps gezicht in Serooskerke. Z'n „landschap met boer" is ons daarentegen onbegrijpe lijk maar dat geldt van méér in de moderne kunst. En sommigen zeggen, dat onbegrijpelijkheid hoogste kunstzinnigheid evenmin uitsluit als maximale begrijpe lijkheid het toppunt van kunstenmakerige banaliteit kan wezen. Zoodat Balletavond te Vlissingen. In een der zalen van hotel Britannia te Vlissingen is Zaterdag een „balletavond" gegeven door mevr. Puck Rochat—Nieu- wenhuis en hare leerlingen. Mevr. Rochat heeft eenige maanden geleden te Vlissingen een soort van dansschool geopend en zjj kwam nu den belangstellenden in het open baar eenigen indruk van haar onderwijs le veren. Voor de pauze kreeg men een open bare les te aanschouwen. Getoond werden, hoe den meisjes de elementaire beginselen der danstechniek wordt bijgebracht. Deze beginselen berusten goeddeels op zuivere gymnastiek. De elementen van het eigen lijke dansen doen hun intrede, wanneer de rhythmiek als belangrijke factor mee aan de orde komt. De voorstelling was alleraar digst en werd opgefleurd, doordat twee klei ne ongeoefende peuters, van wie een nog maar pas uit de babykleertjes gegroeid, aandoenlijk-ernstig poogden de bewegingen der grooten mee te doen. Na de pauze zijn twaalf dansjes uitge voerd, sommige door alle leerlingen teza men, andere door meer of minder groote groepen; mevr. Rochat zelf had in diverse een solistisch aandeel en trad alleen op in een compositie van Zed Confrey: „Kitten on the Keys". De talrijke aanwezigen ga ven door hun zeer waardeerende applaus te kennen (een wals van Brahms moest zelfs worden herhaald) dat ze het vertoonde, in acht genomen het feit, dat men nog maar enkele maanden bezig is, zeer op prijs stel den. Aan de uiterlijke dingen was veel zorg besteed: de costuums zagen er voor het meerendeel allerbehoorlijkst uit en de ver lichting bleek met gevoel gekozen. Het muzikale gedeelte der uitvoering be rustte in handen van de pianiste mevr. An GorterFlentrop. Zij gaf tevens een solo op den vleugel ten beste: „Rhapsodie" van Brahms, welke blijkens het langdurig ap plaus bij de toehoorders zeer in den smaak viel. Tal van bloemstukken hadden de dames Rochat en Gorter in ontvangst te nemen en aan het slot kregen de meisjes allen een verrassing. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zeeland ontlee- nen wij het volgende: Kamer van Koophandel voor de Zeeuw sche eilanden (Middelburg). Nieuwe inschr ij vingen: N.V. „Destructor Zeeland", Hansweerd, gem. Kruiningen, West Havendijk destrue tiebedrijf. Dir.: R. A. Kroese, Overschie. Maatschappelijk kapitaal 20.000 waar van geplaatst en gestort 5000. Huis voor Engelsche Heerenkleeding „Windsor", Vlissingen, Walstraat 63. Hee- renbovenkleeding klaar en naar maat. E,: J. P. Rechsteiner. Wij z i gin gen: „Citax", D. Verheule, Middelburg, St. Janstraat 32. Kleintaxiberijf. Uitgetr. E.: D. Verheule. Zaak overge daan aan „Sneltax", J. Minet, deze heeft handelsnaam gewijzigd in „Citax". E.: J. Minet. M. A. Kopmels, Waarde, Dorpstraat A 109. Schildersbedrijf. Uitgetr.: E.,: M. A. Kopmels. Handelsnaam gew. in: M. Kop mels. Nieuwe E.: M. Kopmels. D. van Verre, Vlissingen, C. Buskens- straat 70. Koloniale waren, tabak en siga ren. Overl.: E.: D. van Verre. Handelsnaam gewijzigd in: Wed. D. van Verre. Nieuwe E.: wed. Ph. A. van VerreStokmans. Proc. verleend aan: mej. E. L. F. van Verre. Opheffingen Firma J. Post Zoon, Vlissingen, Nieuw- straat 54. Timmerman en metselaar. C. G. Deegens, Middelburg, Langeviele, han del in granen, meel, veevoeder enz. Kleedingmagazijn J. M. Jansen, Vlissin gen, Walstraat 63, kleedingmagazijn. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen (Terneuzen): Nieuwe inschr ij vingen: Gebr. Claeys, Sluis, fabric, rijwielonder- deelen Venn. H. R. C„ en J. C. Claeys, al len te Zedelghem (B.) Firma. Winne Co., Retranchement, afdorschen vruchten, uitschudden, rei nigen en sorteeren van granen en zaden, maaien vruchten die op land staan enz. V. C. S. Winne, A. A. Kotvis, J. de Smidt, allen Retranchement en W. Schee- rens, Kadzand. Wijzigingen J. L. Basting, Retranchement, E.: J. L, Basting, Nieuwe E.: J. I. Basting, Brood bakkerij. VOETBAL. BELGIë—NEDERLAND JUNIORES 1—2. Zeer matig spel. De jeugdwedstrijd tusschen België en Ne derland, welke aan de „groote" ontmoeting voorafging viel zeer tegen. Nu dient gezegd te worden, dat het Nederlandsch jeugdelf- tal enkele goede spelers miste. Zoo kon Piet de Boer wegens ziekte niet uitkomen en de D.H.C.-spil Bekenes was verhinderd door een blessure. Het ploegverband bij de Belgische juniores was wel beter, doch de afwerking der aanvallen was buitengewoon slecht. Hoeveel kansen de voorhoede wel gemist heeft, was niet meer bij te hou den. De Jong (Volewijckers) scoorde vlak na den aanvang voor Nederland een uitste kend doelpunt en na ruim een half uur ver hoogde Lenstra (Heerenveen) na goed in dividueel werk de score. Na de rust waren de Belgen sterk in de meerderheid. Maar verder dan tot een strafschop, welke door Berthulens in een doelpunt omgezet werd, konden de juniores onzer Zuiderburen het niet brengen. Een gelijk spel had België zeker verdiend. De stedenwedstrijden, welke Zaterdag ge speeld werden haddert de volgende resulta ten: BrusselAmsterdam 12. AntwerpenRotterdam 43. IerlandHongarije 22. De interlandwedstrijd tusschen Ierland en Hongarije, welke gisteren te Cork is ge speeld, eindigde in 22 gelijk spel. KORFBAL. WALCHEREN—ZUID BEVELAND Zaterdagmiddag a.s. zullen twee korfbal wedstrijden tusschen Walchersche en Zuid Bevelandsche twaalftallen worden gespeeld. Een Walchersch A twaalftal zal te Serooskerke of te Vere tegen een Zuid-Be- velandsch A twaalftal spelen terwijl te Domburg Walcheren B tegen Zuid Beve land B zal uitkomen. Vriendschappelijke wedstrijden van Swift. De K.V. Swift speelde Zaterdagmiddag op het Gem. Sportterrein de volgende vriendschappelijke wedstrijden: Swift I Mad joe I 31; Swift III en IV comb.- AnimoSwift comb. 42. V.K.V.—H.B.S. H 5—2. Zaterdag speelden de twaalftallen van V. K.V. en H.B.S. II een vriendschappelijken korfbalwedstrijd te Vere V.K.V. won met 5—2. Het eerst wist C. Polderman voor V.K.V. te scoren, terwijl P. Eiff voor den gelijk maker zorgde. Kort na elkaar wisten A. Verstraate en mej. Cath. de Buck den stand op 31 te brengen. Na de rust was het spel peil nogal gezakt. Mej. Ina de Graaf en P. Geldof doelpunten voor V.K.V. terwijl na een strafworp Schouten den eindstand op 5—2 bracht. B.K.C.Madjoe comb. 40. Te Breskens speelde B.K.C. een vriend schappelijken wedstrijd tegen een Madjoe- combinatie. B.K.C. won met 40, nadat de rust reeds met een 20 voorsprong voor de thuisclub was ingegaan. ATHLETJEK. IINGELLOOP AV '35 TE VLISSINGEN. Het was voor de organiseerende vereeni ging wel eenigszins teleurstellend dat voor den Vlissingschen Singelloop van AV '35 Zaterdagmiddag gehouden, bij de athleten niet zoo'n groote belangstelling bleek te bestaan als wel verwacht mocht worden Men had bijv. ook uitnoodigingen rondge zonden voor een juniorenloop. Echter het resultaat was, dat... geen enkele inschrij ving binnenkwam. Dat is toch wel bedroe vend, en het getuigt nu niet bepaald van een opwekkend athletiekleven bij de jon geren. De deelnemerslijst bevatte nu 12 athleten bij de senioren; echter Dronkers en Pieterse van Mar. vielen hier nog af, zoodat in totaal 10 athleten na het startschot vertrokken bij de Van Woelderenbank om over den Singel tot de wegsplitsing bij de Lampsinsstraat te loopen en langs den anderen kant van den Singel weer naar het beginpunt terug, een afstand van ongeveer 3 km G. Dob- belaere toonde ook nu weer de snelste te zijn. Onbedreigd won hij met goeden voor sprong dezen loop. Om de tweede plaats werd aardigen strijd geleverd tusschen Van Opdorp en De Buck. Laatstgenoemde, die tot nu toe altijd bij de junioren geloopen had en daar reeds van zich deed spreken heeft in dezen eersten loop bij de senio ren reeds aanstonds een goede verrichting geleverd. Bij het keerpunt lag Van Op dorp op de tweede plaats, doch De Buck, die dezen loop goed bekeek, slaagde er in op het laatste gedeelte den EMM-er te passeeren. Hij werd daardoor uitstekende tweede. De uitslag .van den Singelloop was: 1 G. Dobbelaere (Mar.) 8 min. 4,8 sec.; 2 J. de Buck (AV '35) 8 m. 17,5 s.; 3 C. van Opdorp (EMM) 8 m. 22; 4 M. P. Postema (EMM)5 L. J. de Vin AV '35); 6 B. van Opbergen (Mar.); 7 P. van der Hooft (Mar.); 8 J. A. Dobbelaar (Mar.); 9 H. Höfer (Mar.). Na afloop heeft de heer Bakker de prij zen uitgereiikt, terwijl de heer K. de Vries voorzitter van het district Zeeland van de KNAU de organiseerende vereeniging heeft toegesproken. DAMMEN OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Vos en Keiler eindigen wederom Zaterdag is te Amsterdam de tweede par ty gespeeld in de serie van drie tusschen Keiler en Vos om het persoonlijk kampioen schap van Nederland. Deze partij eindigde remise. Zondagmiddag werd de derde en laatste partij gespeeld. Deze werd door Vos gewon nen. Hierdoor is de stand 33 geworden: beide spelers wonnen een partij, een eindig de in remise. Thans zal opnieuw een serie van drie par tijen worden vastgesteld. Mocht de twee kamp dan wederom met een verdeeling der punten eindigen, dan zal een aantal losse partijen gespeeld worden, totdat een der spelers een winstpunt behaalt. ZWEMMEN. Op de afdeelingsvergadering van 't Zuiden van den Kon. Ned. Zwembond is besloten de Zuidelijke afdeelingskampioenschappen te Breskens te laten verzwemmen. Als datum werd hiervoor vastgesteld 30 Juli of 6 Aug. Dit zal afhangen van de nationale kam pioenschappen. Indien deze op 30 Juli ver- zwommen worden zijn de wedstrijden te Breskens op 6 Aug. of omgekeerd. Daar Breskens door den Zeeuwschen Zwem- kring reeds is aangewezen als plaats waar de Zeeuwsche kampioenschappen gehouden zullen worden, op een nog nader te bepalen datum, wacht den zwemliefhebbers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen een bijzonder interessant zwemseizoen. De Vereeniging „Scheldestroom" belast zich met de organi satie. GYMNASTIEK. Jaarvergadering K.N.G.V. Gistermiddag is te Amsterdam de 71e jaarvergadering van het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond gehouden. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer W. de Graaf, mede, dat men over het afgeloopen jaar zeer tevreden kan zijn, gezien de vele successen, die de dames en heeren turners behaalden. Ook de financiën staan er goed voor. Het is alleen jammer, dat men van overheidswege nog zoo weinig deed voor de lichamelijke opvoeding van het Nederland- sche volk. Men hoopt echter, dat men in het komende jaar meer steun van de re geering kan verwachten. De drie aftredende leden van het bonds- bestuur, de heeren W. de Graaf, J. H. F. Sommer en J. Dijk, werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens deelde de voorzitter van de technische commissie J. H. F. Sommer, mede, dat er verschillende wedstrijden voor de a.s. maanden op het programma staan, o.a. turnkampioensehappen, districtswed strijden en een wedstrijd tusschen Neder land, België en Luxemburg. Waarschijnlijk zal een Engelsche ploeg naar Nederland komen. Het bondsfeest wordt met Pinkste ren te Arnhem gehouden. Het K.N.G.V. heeft zich reeds voorloopig bij het N.O.C. aangemeld om deel te nemen aan de Olym pische Spelen te Helsinki in 1940. HOCKEY. NederlandBelgië (dames) 92. Te Overveen is Zaterdagmiddag de hockey-wedstrijd tusschen de dames-elftai- len van Nederland en België gespeeld. Met een 9-2 overwinning voor de Nederlandsche ploeg kwam het einde van een- vrij eenzijdi- gen wedstrijd. De Belgische damesploeg liet een uiterst zwakken indruk achter. BILJARTEN. De Leeuw kampioen van Nederland 71|2. Gisteren zijn te Groningen de wedstrij den om het kampioenschap van Nederland ancre cadre 71|2 geëindigd. De Leeuw be haalde den titel. De eindstand luidt: gew. prt. p. brt. h.s. a. gm. 1 De Leeuw 5% 1993 238 74 8.33 2 Sweering 5 2053 242 70 8.48 ■3 Dommering 4% 2085 250 97 8.34 4 Bos 3% 1865 202 116 9.23 5 Van Vliet 3 1830 184 74 9.94 6 Van de Pol 2% 1585 225 71 7.04 7 V. Eymeren 2 1676 212 66 7.90 S Wiemers 2 1731 232 57 7.46 WIELRENNEN. ARCHAMBAUD WINT PARIJS—NICE. Van Nek zevende. De derde étappe van ParijsNice werd Zaterdag gewonnen door Naisse, 2. Archam- baud, 3. Camellini. 10. V a n N e k, 13. Ton van Schendel. Gisteren werd de laatste étappe gereden, welke gewonnen werd door Bonduel. 2. La- pebie, 3. Diggelman, 11. T. v a n S c h e n- d e 1, 12. V a n N e k. Het eindklassement luidt: 1. Archambaud 23 uur 27 min. 38 s.; 2. en 3. Bonduel en Desnedt 23 u. 36 m. 21 s.; 7. V a n N e k 23 u. 47 m. 27 s.; 13. A n t o n van Schendel, 24 u. 54 s. MOTORSPORT. Terreinrit BelgiëNederland door Nederland gewonnen. Gisteren werd in de nabijheid van Leuven een .internationale terreinwedstrijd verre den tusschen België en Nederland. De teams bestonden uit 8 rijders. Het team van de Kon. Ned. Motorwielrijders Ver. heeft dezen strijd met een voorsprong van 37 min. 9 sec. gewonnen. De vijf beste rijders van Nederland waren J. Bovee, J. van Rijn, J. C. Verkerke, D. Renooy en C. de Haan. IJSHOCKEY. BelgiëNederland 01. Zaterdagavond vond te Antwerpen een ijshockeywedstrijd plaats tusschen de offi- cieele landenploegen van België en Neder land. Na een zeer matig gespeelden wed strijd won Nederland met 10. Vooraf ging een junioreswedstrijd tusschen beide landen, welke werd gewonnen door de Nederland sche ploeg met 62. Motorrijder door Dieseltrein gegrepen en ernstig gewond. Op een onbewaakten overweg in de spoorlijn OisterwijkBoxtel is Zaterdag middag de 31-jarige N. de L. met zijn mo tor reed, in zeer ernstigen toestand naar uit Oisterwijk naar Boxtel vertrekt, ge grepen. Het slachtoffer, die vader is van vier kinderen, werd naast de spoorbaan geslingerd, waar hij ernstig gewond en in bewusteloozen toestand door het trein personeel werd aangetroffen. Een dokter die zich in dezen trein bevond, verleende de eerste hulp. Met ernstige wonden aan het hoofd, terwijl het linkerbeen voor een groot gedeelte werd verbrijzeld, is' de man, die nog maar sinds 14 dagen mo tor reed, in zeer ernstigen toestand naar het St. Elisabeth Gasthuis te Tilburg ver voerd. De trein had 19 minuten vertra ging. In elk opzicht superieur 20 voor 25 cent. Abonnementen en Advertentiën voos dit blad worden aangenomen door den Agent M. KLOOSTERMAN. Perikelen. Dezer dagen schreef een Belgische krant ronduit: „Het moge nog lang of kort duren, maar we gaan naar een nieuwe devaluatie van ons betaalmiddel". Tot dusverre meenden wij, dat dergelijke berichten niet toelaatbaar waren, dat zij nl. vielen onder de wet waarbij strafbaar wordt gesteld het verspreiden van geruch ten, meeningen en berichten, die de eer en de credietwaardigheid van het land zouden kunnen benadeelen. Of deze pessimistische kijk gegrond is, wagen wij niet te beoordeelen. Eerlijk ge zegd, we weten het niet. Een feit is echter, dat de taal der cijfers duidelijk spreekt. De weekstaat van de Na tionale Bank van België van verleden week gaf aan, dat er in één week meer dan 1% milliard goud is uitgegeven geworden om de aanvallen op den frank af te slaan. En de staat van deze week geeft weer een ver mindering van den goudvoorraad van bijna 1 milliard. Het spreekt vanzelf, dat het op deze wijze niet zou kunnen voortgaan. De goud- en deviezenvoorraad was vrij hoog, nl. 22 milliard. Dat beteekent een toename van 2 milliard sinds September 1938. De groote verliezen, die geleden werden in den herfst van 1937, toen een kapitaalvlucht van zeer grooten omvang zich voordeed, en het daarop gevolgde goudverlies van meer dan 4 milliard. Door de devaluatie van den Franschen frank onder de regeering van Daladier, brachten den goudvoorraad in Jun van verleden jaar op zijn laagsten stand. Opmerkelijk is echter, dat het land zich in korten tijd van deze verliezen wist te herstellen. Na drie maanden was de voorraad wederom gestegen tot op zijn vroeger punt. En zooals we hierboven zei den, daarna is er voortdurend toename ge weest. De onophoudelijke moeilijkheden, waar mede de Belgische staat in den laatsten tijd te kampen heeft, gaan nu echter htm stempel drukken op de economie van het land. Zoodra het eene .bezwaar zich oplost, komen er weer andere. De politieke strubbelingen, thans weer de Kamerontbinding in verband met de zaak- Martens, doen het vertrouwen in de cre dietwaardigheid en de standvastigheid van den Belgischen staat verre van goed, in tegendeel. En juist op een oogenblik, dat in de nabije toekomst in belangrijke mate een beroep op de kapitaalmarkt zal moeten worden gedaan! Een spoedige oplossing van de binnenlandsche moeilijkheden is noodig om een verdere afvloeiing van goud te voorkomen. Zoo niet, dan zal 't niet kun nen uitblijven, dat de Nationale Bank tot discontoverhooging overgaat. Doch niet alleen met het oog op de stand vastigheid van den Belga, maar evenzeer uit economisch oogpunt is een spoedige bij- legging der geschillen alleszins te wen- schen. De werkloosheid breidt zich opnieuw uit. Deze week bedroeg het aantal inge schreven werkloozen 190.000. In dezelfde week van verleden jaar was dat 173.000 en in 1937 bedroeg dit aantal 139.000 Een ongewilde weldaad. Men zal zich nog wel herinneren hoe et telijke jaren geleden Borms, de ter dood veroordeelde activist, na reeds tien jaar in de gevangenis te hebben gezeten, daaruit werd „gestemd" bij een tusschentïjdsche Kamerverkiezing te Antwerpen. Hij werd toen candidaat gesteld en kreeg niet min der dan 83.000 stemmen; de eenige tegen- candidaat kreeg er slechts een paar dui zend. De regeering kon toen niet anders doen, dan Borms op vrije voeten stellen. Voor de aanstaande verkiezingen werd nu te Antwerpen o.a. Grammens candidaat ge steld. Grammens, de man die de Fransche opschriften der tweetalige straatnaambor den in het Vlaamsche land bekladt om de gemeentebesturen aan haar plicht te herin neren, zich aan de wet te houden. Deze Grammens zat sinds enkele weken in verband met deze „werkzaamheden" in de gevangenis. En de regeering, geleerd door het geval-Borms, heeft den handigen zet gedaan om Grammens dezer dagen te ontslaan. In het geschiedenisboek der eerste Chris tenen komt het verhaal voor, dat Paulus ergens in Bulgarije gevangen gezeten zijn de, weigerde de gevangenis te verlaten. Al kan aangenomen worden, dat Grammens zich niet aan dit klassieke voorbeeld heeft gespiegeld, een feit is, dat hij weigerde de gevangenis te verlaten. Hij is toen door de militairen gewoon in zijn kraag gepakt en buiten de gevangenis gezet. Daarna werd zijn achtergebleven boeltje bijeengeraapt en óók buiten de gevangenispoort gezet. Maar hij heeft dat niet in ontvangst willen ne men. Dat iemand in de gevangenis gesleurd moet worden, zal wel meer voorkomen. Maar dat iemand er uit gesleept moet wor den, is een feit, dat der vermelding waard is. Hendriclt de Vlaming.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7