ZEELAND. f55? MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN EN DUIVELEND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN MET BEIX1IE EN FRANKRIJK. De regeeringspersdienst meldt: Onderhandelingen over het handelsver keer tusschen Nederland en België, de vo rige week ingeleid, zullen in den loop van deze week worden voortgezet. Te dien einde zal een onderhandelings delegatie zich naar Brussel begeven. De be sprekingen zullen eenige dagen duren, waarna onderhandelingen te Parijs zullen worden gevoerd ter regeling van de handels betrekkingen met Frankrijk na 1 April e.k., op welken datum het thans vigeerende ac- coord afloopt. Beide delegaties staan onder leiding van den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden. IN/ ËENIGING TOT STICHTING EN tANDHGUDING VAN CHR. SCHOLEN /OOR ZWAKZINNIGE KINDEREN OP WALCHEREN. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging tot aj- ^Rfchting en instandhouding van Chr. scho- Zts I£n voofttówakzinnige kinderen op Walche- fpr. jaarvergadering in de Bogardzaal Ï9>wcg. zet!» t y, - iWe^iienzang en gebed van den voor zoo o ziffc^y^ds/ J. W. D i p p e 1, las deze een deel atl Zijnpfe n 'efl*erV Tf^cus 4, te beginnen bij vers 26, en daaraan in zijn openingswoord de IJC' vast van het zaaien en oogsten, /f'S die m*ef de stichting van deze scholen be- doeld zijn. Dat men reeds in 1938 zulk een £es mocht bereiken, heeft wel het be- JjEptozelf het meest verbaasd, doch ook en het is er zeer van onder den Zeker, het heeft niet veel gescheeld was mis geweest, maar God bracht uitkomst en nu heeft de eerste school reeds ®<llÉ9 leerlingen. Het bestuur benoemde jüist Vrijdag tot vierde leerkracht mej. G. W. WMj&vankhuisen, thans tijdelijk onderwijzeres ^^Ü^Wfcen Chr. school voor B.O. te Rotterdam, eirrian zal het personeel bestaan uit twee ec£>/iderwijzers en 2 onderwijzeressen, van wie nee tot de herv. en twee tot de geref. be- -mfcren. Zoo is het ook in het bestuur van c8 leden behooren er 4 tot ieder der Pe^of Sr, ^ds^tfs^eide kerkgenootschappen. Er is echter in ®eh a bijJle huidige samenstelling van het bestuur iets in strijd met de statuten en wel, dat *oft de voorzitter en secretaris beide Herv. zijn. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de eerste voorzitter, de heer R. van der Welle, aftrad als voorzitter, toen zijn schoonzoon benoemd werd tot hoofd der school en nu is hij van meening daarom zich geheel uit het bestuur te moeten terugtrekken. Het bestuur meent, dat nu in zijn plaats een ander geref. moet worden gekozen, die dan tevens bereid moet zijn het secretariaat over te nemen. Spr. brengt onder applaus der aanwezigen den heer v. d. Welle dank voor alles wat hij als promotor voor deze ver eeniging heeft gedaan en ook als haar eer ste voorzitter. Spr. brengt hem hulde dat hij de consequentie heeft durven trekken van de benoeming van zijn schoonzoon en hoopt dat God hem nog menig jaar zal spa ren om getuige te zijn van rijpe vruchten van zijn arbeid. De secretaris, de heer B. C. S 1 i g g e r s, bracht het jaarverslag uit, waarin hij de ook bij de opening der school naar voren gebrachte geschiedenis der oprichting in het kort de revue liet passeeren, om er dan op te wijzen, dat aan de samenwerking der beide richtingen in het bestuur nimmer iets ontbroken heeft. Door de Kon. goedkeuring der vereeniging en in uitzicht gestelden rijkssteun, en ook steun van onderaf, de medewerking van schoolbesturen en ook van het gemeentebestuur, was men wel verzekerd, dat niet voor gebrek aan geld en aan streng toezicht de oprichting zou mislukken. In April 1938 kwam de toezeg ging van de rijksbedrage en was de op richting dus volkomen verzekerd. Toch was er ook in de kringen van de christelijke paedagogen te weinig medewerking. Van de zijde van de gemeente werd aanvankelijk ruimte in het schoolgebouw aan de Nieuwe Haven aangeboden. Vast stond, dat men in 1938 moest beginnen en het kwam later tot onderbrenging van de schooi in het ge bouw aan de Singelstraat, dank zij het aan bod van jhr. Van Doorn. Het personeel werd benoemd en medische medewerking verkre gen van arts. J. Broekhuijsen. De secretaris noemt dan ook verschillende personen, die het bestuur steunden, om dan ook stil te staan bij het werk van den heer v. d. Welle en zijn eigen aftreden als secretaris. Er is voor de school nog geen naam gevonden. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Ditzelfde geschiedde met het verslag van den penningmeester, den heer J. Terp stra, die zeide, dat men een beetje op goed geluk af heeft gewerkt en vertrouwd heeft op. opbrengsten van toegezegde ba zaars. De rekening wijst in ontvang aan 1977 en in uitgaaf 1029, alzoo een goed slot op 31 December van 948, doch er is nog 1649 voor de meubileering te betalen en het schoolgeld is nog niet geregeld. Door dit alles was een begrooting niet makkelijk samen te stellen. Tot bestuursleden werden herkozen de heer J. H. van Hove en A. Schout, beide te Vlissingen. In de vacature-v. d. Welle werd voorzien door de verkiezing van den heer M. Fanoy jr. te Middelburg. De voorzitter had er reeds op gewezen, dat de heer Sliggers veel werk deed als secretaris. Hierna heeft de heer v. d. Welle er op gewezen, dat door deze benoeming hij zelf feitelijk als bestuurslid is uitgeluid. Dat hij destijds het propagandawerk voor deze vereeniging aanvatte, is voornamelijk te danken aan den aandrang van zijn vrouw, die alles deed om zijn bezwaren weg te wer ken. Vele dezer bezwaren zijn later wer kelijk weggenomen omdat het werk leuk was en hij van alle zijden medewerking on dervond. Spr. wees er op, dat scheiden al tijd iets droevigs heeft, maar niet zoo erg is, als men weet dat het werk in goede han den blijft. Bij de rondvraag is o.a. gevraagd om bijv. door het houden van een tentoonstelling of dergelijke, het bezoek aan de vergade ringen te verhoogen en is als mogelijke naam genoemd de v. d. Welle school. Beide zaken zal het bestuur overwegen. Inleiding van het hoofd der school. De heer R. Nonnekes, hoofd der school, hield vervolgens een causerie over: „Iets over zwakzinnigheid en het onderwijs aan zwakzinnigen." Spr. had gehoopt, dat hij zijn inleiding zou mogen houden voor vele hoofden van scholen en onderwijzers. Het spijt hem, dat er niet meer uit die kringen zijn opgekomen. Er is z.i. rede tot dankbaarheid voor de me dewerking van bepaalde collega's. Van de 49 leerlingen, komen er 13 vein openbare scholen en 2 uit Goes. Van de 34 andere bezochten 3 nog geen school, de overige 31 komen van 13 verschillende chr. scholen, en wel 8 van één school. Er zijn nog 13 scholen, waarvan geen kinderen naar het buitengewoon onderwijs overgingen. Na tuurlijk is het mogelijk, dat er vooral op kleinere scholen geen leerlingen voor in aanmerking komen en men moet ook reke ning houden met den tegenstand bij vele ouders. Dit zijn dan nog niet de slechtste ouders. Er is op het gebied van het b.o. nog een groote onwetendheid en het heeft niets te maken met het lastig zijn van kinderen, terwijl het ook onjuist is te denken, dat de school alleen is voor imbicilen. De school is niet in de eerste plaats voor hen, die men het aanziet, dat zij achterlijk zijn, maar nog meer voor hen, aan wie men het niet direct ziet en die het toch zijn. Dit blijkt uit verschillende onderzoekingen en dat vooral van kinderen, die 2 of 3 jaar achter zjjn bij anderen. Het gaat om kinderen met abnormale hersenwerking. De ergste daar van zijn de idioten, dat zijn zij, die niet tot eenigen productieven arbeid in staat zijn. Dan komen de imbecilen, dat zijn zij, die steeds een stok of een steun noodig hebben in het leven. Dan komen de debielen, de zwakken van geest, die nog heel wat kun nen leeren, doch daarna nazorg niet kun nen ontberen. De buitengewone scholen worden voornamelijk do'or debielen bezocht en enkele scholen hebben in afzónderlijke klassen ook imbecielen onder hun leerlin gen. Spr. behandelde dan hoe men de kin deren aan testen onderwerpt, waar naast staat een medisch onderzoek en nagaan van de familieomstandigheden der betrokken kinderen. Het zjjn vaak slachtoffers van misdaad eri verwaarloozing. Voor hen is dit buitengewoon onderwijs noodzakelijk. Het hoofddoel is de kinderen voor te bereiden voor het normale leven met productieven arbeid. De voorzitter heeft den heer Non nekes dank gebracht voor zijn inleiding en er nog op gewezen, dat men o.a. van den inspecteur van het b.o. en ook van burg. en weth. alle medewerking heeft. De heer v. d. Welle sloot de vergade ring met dankzegging. UITVOERING „MERCURIUS," De afd Middelburg van den nationalen bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" hield Zaterdagavond in het gebouw St. Joris een feestavond, waar door de leden der afdeeling een tooneel- st.uk werd opgevoerd. De voorzitter van den bond, de heer A. J. Barto, heeft een kort openingswoord gesproken, waarin hij o.a. de vertegenwoordigers van de afd. Vlissingen en van den Walcherschen Be- stuurdersbond welkom heette. Spr. zeide dat men gemeend had naast het practische werk ook eenmaal per jaar 'n avond voor gezonde ontspuanning te moeten geven. Spr. wekte den niet-georganiseerden op, zich bij den neutralen bond aan te sluiten. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat niet, zooals het programma meldde, The Jolly Britannaders band voor het muzikale ge deelte zou zorgen, daar deze band de overeenkomst op het laatste oogenblik had verbroken. Men was er evenwel nog in geslaagd de Lucky Stars bereid te vin den in te springen. Opgevoerd werd daarna het komisch tooneelspel in drie bedrijven „De firma staat op springen Dit verhaal vertelt van een textielfabrikant, die in geldnood verkeert en teneinde het springen van zijn zaak te voorkomen op alle mogelijke en onmogelijke manieren o.a. door zijn dochter te trachten uit te huwelijken aan een man met geld, aan de noodige contan ten tracht te komen. Maar de eene ver wikkeling na de andere belet hem zulks. Bij dit grappige verhaal komt het vooral aan op het spel van den hoofdrolvertol ker. Deze centrale figuur in dit tooneel- stuk bleek een en ander uitstekend aan te voelen. Het was knap werk voor een amateur, dat hier vertoond werd, en dat men met genoegen volgde. Zoo heeft dit stuk de velen aanwezigen zeker een paar prettige uurtjes bezorgd, temeer daar ook de overige rollen goed gespeeld waren en er ook best inzaten. Men speelde heel vlot. De dames kregen na afloop bloemen en den regisseur werd een geschenk over handigd. Er volgde nog een gezellig dans je na. Jeugdbond voor Natuurstudie. Zaterdag hield de afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Jeugdbond voor Natuurstudie ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan een feestavond in „de Een dracht" alhier. Op 9 Maart 1929 werd de afdeeling door een tiental jeugdige natuur liefhebbers opgericht en sindsdien zijn meer dan honderd Middelburgsche scholieren als lid ingeschreven. Bijna wekelijks worden excursies gehou den naar een van de vele deelen van Wal cheren, die rijk aan natuurschoon zijn. Ver der heeft de afdeeling zich bij vele Middel burgers bekendheid verworven door de ge regeld weerkeerende tentoonstellingen, die zich steeds in een groote belangstelling mochten verheugen. De feestavond, ter her denking van het tienjarig afdeelingsleven belegd, werd door verschillende oud-leden bijgewoond en mag zeker geslaagd heeten. De trouwzaal opgeknapt. Gedurende eenige weken is de trouwzaal alhier buiten gebruik geweest, omdat men vloer, zoldering en verf eens goed onder handen wilde nemen. Dit is gebeurd en een kijkje heeft ons overtuigd, dat de zaal thans op zijn paaschbest is en voor de trouw lustigen, die hier de groote stap komen doen, een aangenamer verblijf zal zijn, dan voor velen, die hen op dezen weg zijn voor gegaan. Verwaarloosde honden. Het was reeds lang bekend, dat een be woner van den Lagen weg onder Koude- kerke een zestal honden in deerlijk ver waarloosden toestand, vooral ook wat de voeding betreft, in een geheel onvoldoend verblijf op zijn erf had. Men meende bewijzen te hebben, dat de half verhongerde dieren ook op rooftochten uitgingen als zij daartoe een kansje zagen. De hulp werd ingeroepen van de Ver eeniging voor Dierenbescherming en onder toezicht van de politie, heeft de inspecteur der vereeniging, de heer G. G. van Akker, een onderzoek ingesteld en is een foto ge nomen van de droeve omgeving, waarin de honden verkeerden. Met machtiging van hooger hand zijn drie der honden in beslag genomen en naar het asyl aan den Seisweg overgebracht. De andere drie dieren zjjn voorloopig nog bij den eigenaar gelaten. In hoeverre hier sprake is van een geval van dierenmishandeling, zullen de daartoe bevoegde instanties nader nagaan. EEN DEEL VAN DE STAD EN 'T ZAND IN HET DUISTER. Zaterdagmiddag ontstond een storing in een deel van het. electrisch net, waarvan in de gemeente zelve maar een klein deel der aangeslotenen last heeft ondervortden en wel enkelen aan 't Domburgsch Schuitvlot. Anders was het met een deel der gemeente Koudekerke, waar Middelburg stroom le vert. Vanaf de Breestraat, langs den Singel en alle aangeslotenen op 't Zand, hebben er de onaangenamen gevolgen van gehad. Een bezoek aan dit deel van 't Zand heeft ons doen zien, dat gelukkig nog vele pe troleumlampen en kaarsen aanwezig waren, want anders had men Zaterdagavond, al thans binnen, in het duister gezeten. Op den Koudekerkschen weg op den hoek van de Kerkstraat, werd na eenig zoeken de oorzaak van de storing gevonden en werd toen direct met het repareeren aangevan gen. Tegen het einde van den Zaterdag was alles weer in orde. „DE BLANKE FAKIER." Zaterdag- en Zondagavond werden in het Schuttershof „gastvoorstellingen" gegeven door den „fascinateur" „Winando", bijge naamd „de blanke fakier". Winando begon met eenige telepathische proeven, die vlot verliepen. Nauwkeurig voerde hij de gege ven opdrachten uit, las briefjes in gesloten envelopjes enz. Er waren ook een paar gru- welvoorstellingen, waarbij een jongedame onthoofd werd. Die jongedame (onbescha digd) werd vervolgens in een kist gesloten en die kist werd met een ontelbaar aantal sabels en dolken doorboord, zoodat er schijn baar geen veilig plekje in overbleef voor een kat, laat staan voor een volslagen mensch. En toch blééf de jongedame in de kist (al zei Winando, dat hij ze in „damp" liet verdwijnen. Want daar waren een paar controleerende bezoekers op het tooneel borg voor. Het was trouwens duidelijk, dat hier van geen truc sprake was, hoe onbe grijpelijk het feit ook is. Ook het bekende Britsch Indische touwwonder werd door Wi nando aantrekkelijk geïmiteerd. Het dikke touw steeg omhoog, een knaap klom er in, de jongen verdween en kwam weer te voor schijn uit een mand. Winando bewees voorts een sterk hypnotiseur te zjjn. Hij hypnoti seerde een aantal der aanwezigen, liet een zestal hunner op het tooneel komen en liet hen allerlei buitengewone toestanden door maken: hij bracht hen in de ijzige koude, in de tropische warmte, liet hen tijgers doodschieten, als een kat over het tooneel loopen, miauwen, melk uit een schoteltje drinken enz. Uit den ernst waarmede een en ander gebeurde, en de verwonderde ge zichten wanneer de menschen' uit de hyp nose gewekt werden, bleek wel, dat ze zich totaal niet bewust waren van hun hande lingen. Dat de aanwezigen voldaan waren over de experimenten van Winando, bleek wel uit het soms daverende applaus. DOMBURG. Met het werk in uitvoering tot verbetering der traverse is het voor het verkeer soms een heele puzzle, op welke manier men Domburg door moet komen en hoe bij een bepaald adres te kunnen komen. Zoo kwam een auto Vrijdagmiddag tegen een verkeersbord aan, met als gevolg dat het omver gereden werd en de daaraan ge vestigde lantaarn in scherven viel. Toch is het in zoover nog gemakkelijk dat het verkeer langs andere straten kan omgelegd worden, omdat hierdoor de weg in volle breedte kan worden opgebroken en bestraat. Op de verschillende straathoeken zijn pijlen aangebracht ten gerieve van het doorgaand verkeer. DOMBURG. Het gedeelte van den straatweg AagtekerkeWestkapelle, het welk loopt over Domburgsch grondgebied, verkeerde reeds lang in een toestand dat verbetering noodzakelijk was. Een ge deelte hiervan echter was in onderhoud bjj de N.V. Stoomtram Walcheren en een ander gedeelte bjj de gemeente Domburg Tusschen deze beide instanties is nu de navolgende regeling getroffen de welke nog de goedkeuring behoeft van de Raad wat de grondovername betreft. De straatweg zal over het betreffende ge deelte, dat ligt tusschen de grens Aagte kerkeDomburg en ongeveer begin Ge- schiere's weg, moet een meter worden ver breed. De grond hiervoor benoodigd zai de gemeente gratis ontvangen mits ze ook overneemt dat gedeelte hetwelk in onderhoud en eigendom is van de N.V. Stoomtram Walcheren Tevens zal de ge meente grond in eigendom gratis ontvan gen. De zijkant van den weg naar de vroe gere trambaan lag. Als vergoeding voor de overname van het onderhoud zal de N.V. aan de gemeente vergoeden het be- noodigde materiaal voor de verbetering voor zoover dat gebezigd is op de over te nemen gronden. Het werk is inmiddels in uitvoering Aangebracht worden ter verbetering van de afwatering een viertal straatsypnons met afvoering naar de sloot onder dc- vroegere trambaan door. Een en ander is een zeer goede verbetering, terwjjl tevens de onderhoudspuzzle is opgelost. VERE. Dinsdagochtend vergadert de Raad. Op de vrij lange agenda komei: om. de navolgende punten voor: aanvraag gelden voor verandering der in- inrichting der bijz. school; wederom de zaak nopens het opkooien van duiven, aankoop grond voor de verbreeding dei Wagenaarstraat; nieuwe regeling der ge subsidieerde werkverschaffing; ongevallen verzekering personeel luchtbeschermings dienst; gemeenschappelijke regeling met andere Walchersche gemeenten inzake hulpverleening bij luchtaanvallen; weder om het verzoek verharding van den Vios- keweg (Oude Veerscheweg). ZOUTELANDE. Donderdagavond hield de afd. Zoutelande van „Landbouw en Maatschappij" een propaganda-avond in café „De Roode Leeuw" onder voorzitter schap van den heer J. Geelhoed, voor een goed bezette zaal. De voorzitter opende de vergadering met een vlotte kernachtige toespraak, waarna hjj het woord gaf aan den spreker van dezen avond de heer J. Knollema uit Slochteren welke tot onderwerp had ge kozen: „Het beginsel van Landbouw en Maatschappij." Spr. zette in een gloedvolle rede de doelstelling van L. en M. uiteen en schet ste in een helder betoog de schrijnende tegenstellingen die heden ten dage aan den dag treden; alsmede de groote ver antwoordelijkheid, die ieder op zich neemt, die meent afzjjdig te kunnen blij ven of zelfs de beweging te moeten be strijden. Met groote aandacht en onder diepe stilte werd deze rede aangehoord en met applaus beloond. Nadat de voorz. ge legenheid had gegeven tot het stellen van vragen sloot hij deze belangwekkende vergadering met een krachtige opwekking zich op te geven als lid van „Landbouw en Maatschappij." DIEFSTAL VAN GELD. BAARLAND. Eén dezer dagen bemerkte S. de L. dat geld uit zjjn kabinet ontvreemd was. Als verdacht van dezen diefstal werd hierop M. L. voorgeleid voor den burge meester, alwaar zij eene bekentenis aflegde. IERSEKE. De Hervormde Mannenver- eeniging, aanvankelijk opgericht met 13 leden, heeft in haar jl. Donderdag gehou den vergadering haar bestuur als volgt samengesteld .-voorzitter ds. M. Bons; se cretaris H. Slabbekoorn; penningmeester: Ph. Pikaar, alg. adj. A. van Stee en G. Zondervan. Een huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. Het ligt in de bedoe ling eenmaal in de 14 dagen te vergade ren. De vereeniging is aangesloten bij den Chr. Nat. Werkmansbond en stelt zich ten doel onderzoek van de H. Schrift en van de stroomingen van den tijd. De voorzitter van het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen is voornemens aan het bestuur voor te stel len, bij wijze van proef aan de oesterkwee kers vergunning te verleenen op enkele hunner perceelen, die daarvoor het meest geschikt geacht worden (o.a. het best schoongemaakt) een nader te bepalen ge ringe hoeveelheid (bv. 30 meter) schelpen te mogen zaaien. De oesterkweekers die daar reeds lang op hebben aangedrongen, zijn hiermee zeer tevreden. KRABBENDIJKE. Donderdag vergader de ondervoorzitterschap van den heer A. J. P. Kakebeeke de landbouwvereeni- ging EMM afd. Krabbendijke der Z. L. M. Medegedeeld werd dat aan de praktische kennis, cursus voor motorkennis welke gegeven werd onder leiding van den heer C. Westrate alhier, door 14 personen werd meegedaan. De vereeniging heeft thans 61 leden, 3 leden bedankten in 1938 en 3 le den traden als lid toe. Wegens vertrek van den voorzitter, den heer A. P. Woutersen, die in de vorige vergadering voor deze functie heeft be dankt, werden op de bestuursvergadering de functies als volgt verdeeld: Voorzitter de heer A. J. P. Kakebeeke, vice-voorzit- ter I. J. Smallegange, secr.-penningmeester C. Tollenaar, bestuursleden G. A. van Nieuwenhuijzen en L. Th. Vogelaar. Tot afgevaardigden van den kring werden benoemd de heeren A. J. P. Kakebeeke en tot plaatsvervanger L. Th. Vogelaar. Voor 1939 werd aan kunstmeststoffen aange kocht voor 23263. De inkomsten bedroe gen 24296 de uitgaven 23769, goed slot 527. Ingeleverd werden 2873 mus- schen en 2009 eieren. Op voorstel van het bestuur werd de heer A. P. Woutersen benoemd tot eere-lid der vereeniging. KRABBENDIJKE. Vrijdagmiddag had alhier de eerste steenlegging plaats van tien arbeiderswoningen. Voordat hiertoe werd overgegaan gaf de burgemeester jhr mr. W. C. Sandberg tot Essenburg een overzicht van het tot stand komen van deze te bouwen woningen en van de directe aanleiding daartoe. Hij zeide o.m. dat de aanleiding tot den bouw was, de onge- wenschte woningtoestanden in de Viel. Over deze woningtoestanden bracht de Inspecteur van de Volkshuisvesting een vernietigend rapport uit. Geen oogenblik heeft de Raad toen geaarzeld om* in te grijpen. Eerst werd een zestal woningen onbewoonbaar verklaard met ontruimings termijn van zes maanden, omdat er niet genoeg woningen in de gemeente Krab bendijke aanwezig waren, om in de Viele wonende personen op te nemen, be sloot de raad dezen termjjn één keer met zes maanden te verlengen. Schoorvoetend was de Raad tot dit besluit overgegaan. Ged. Staten meenden echter, geadviseerd door jhr. de Graaff, dit besluit niet te mietengoedkeuren. Hieruit bleek wel hoe zeer men er van doordrongen was, dat voorzieningen getroffen moesten worden Helaas bleek het particulier initiatief niet aanwezig of misschien ook niet bij mach te te zijn om in deze gemeente te vi"- zien in de vraag naar goede en bovenal goedkoope arbeiderswoningen. Toen zat er niets anders op dan dat het gemeentebe stuur overging tot den bouw van het ge vraagde type woningen. Dat de inwoners van Krabbendjjke ver trouwen hebben, dat het goede woningen worden, blijkt uit het feit, dat nu reeds verschillende aanvragen voor huur der wo ningenzijn binnengekomen. Volgens spr. heeft het gemeentebestuur hier getoond het noodige verantwoordelij kheidsgevoei te bezitten en te willen waken voor wo ningtoestanden en daardoor voor de volks gezondheid. Spr. bracht voorts een woord van dank aan den heer Wabeke, voor de vlotte wjj- ze, waarop hjj zijn medewerking heeft verleend en voor de deskundige voorlich ting. Ook tot den heer Griep, den aanne mer, richtte de burgemeester waardeerende woorden. Het gemeentebestuur heeft gemeend zooveel mogelijk arbeiders uit Krabben dijke bij dit werk te betrekken. Hierna had te eerste steenlegging plaats door den burgemeester en de beide wet houders S. J. de Kok en C. Haverhoek. DE NOOD DER KLEINE MOSSEL- VISSCHERS. BRUINISSE. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad vestigde bij de rondvraag wethouder Van Vessem de aandacht op een deze week in de pers ver schenen bericht, over het feit, dat groote mosselkweekers het hun toegedachte kwan tum niet kunnen leveren, terwjjl minder goed bedeelden nog mosselen over hebben. Indien dit bericht juist was wilde hjj op nieuw contact zoeken met het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom en trachten alsnog maatregelen ten bate der door een te laag basisleveringscijfer gedu peerden te verkrijgen. De voorzitter loco-burgemeester Van den Berg zeide in zjjn antwoord het bedoelde ar tikeltje eveneens te hebben gelezen, waar van de strekking ook was een andere rege ling van de pacht. Wat betreft het daarin vermelde over het niet meer kunnen leve ren door groote kweekers meende hjj dat het juist andersom was, de grooten hebben nog wel voorraad, doch vele kleinere kun nen niet het hun toegedachte kwantum le veren. Ook de middelsoort kweekers hebben nog wel mosselen over en hij erkende, dat bjj de vaststelling van de basisleveringscjj- fers wel fouten zijn gemaakt. Hjj is ten volle bereid om ter verbetering daarvan samensprekingen te houden met den heer Van Vessem en andere betrokkenen, al deelt hij niet de meening van zijn collega Van Vessem dat voor dit seizoen dat over veertien dagen afloopt nog iets te bereiken is. De heer Van Vessem drong er op aan, dat dan in elk geval maatregelen zullen worden genomen om alles in het werk te stellen, om wanneer het nieuwe seizoen be gint betere resultaten voor Bruinisse te be reiken dan tot dusver. Na eenige bespreking over het kwantum, dat Bruinisse als kweekersplaats krijgt toe gewezen en de verdeeling daarvan over de hier gevestigde kweekers volgt sluiting. BRESKENS. Vrijdagavond hield de ver- ganiseeren. Men besloot na ampele bespre- dering in de Openbare school. De opkomst was gering. Besproken werden plannen om te Nieuwe Sluis een ouderavond te or- ganiseeren. Men besloot na empele bespre king den ouderavond te houden op Vrjjdag 31 Maart a.s. Verschillende aanwezigen zeg den bereids hun medewerking toe. Het jaarverslag van de secretaresse mevr. De Pree memoreerde nog even de schitte rend geslaagde schoolreis naar Breda. Het ledenaantal bedraagt thans 72 wat voor Breskens onbevredigend aantal is. Breed voerig werden de middelen besproken dit ledental op te voeren. De penningmeester de heer A. Bruijnooge gaf dan verslag van de financiën. Er bleek een batig slot va* 18 te zijn. Tot afgevaardigden naar de kringverga dering werden gekozen de heeren L. Schrier en P. de Kramer, terwijl als plaatsvervan gers werden aangewezen de heeren F. Kos ter en J. v. Luijk. De heer Bruijnooge die als afgevaardigde der afdeeling de laatste kringvergadering heeft bijgewoond gaf hiervan uitvoerig verslag, waarna de voorz. de heer A. Salomé de vergadering (Soot. SLUIS. De vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer alhier, heeft in café Lamminsvliet een druk bezochte ledenvergadering gehouden. De voorzitter de heer W. Ie Mair deelde mede, dat er plannen bestaan om opnieuw tot een af deeling Sluis van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw te komen en dat deze nieuw te stichten afdeeling samen zou kunnen werken met de WV met het oog op gevelstratenversiering enz. De heer Van Dijk, hoofd van de landbouwschool te Schoondijke heeft vervolgens eenige pun ten naar voren gebracht, waarop samen werking tusschen een op te richten afdee ling en VVV zou kunnen geschieden. In de plaats van den heer J. P. van der Leeuw werd tot bestuurslid gekozen, de heer W. Hoegen. Vervolgens was aan de orde de bespre king van den aanleg van een nieuwe weg naar Brugge, buiten Sluis om. De eere voorzitter van VVV, burgemeester Aer- naudts vertelde van zijn bezoek aan betrokken waterstaatsingenieur en advi seerde kalm af te wachten. Het volgende punt behelsde voorloopi- ge besprekingen van de in 1940 bij de viering van het 650-jarig bestaan van Sluis, te houden feestelijkheden eti het instellen van buurtcommissies daarvoor. In een aparte vergadering zullen de personen gekozen worden. In verband met deze feestelijkheden werd de mogelijkheid besproken om gedurende de zomermaan den van het volgend jaar de opvoering van een openluchtspel te houden. De heer E. van der Werff uit Oostburg gaf hier over een uiteenzetting. Hij deelde mede, dat hij de kosten begroot had om een 8- tal openluchtuitvoeringen te Sluis te ko men geven met zijn gezelschap, bestaande uit oud-leerlingen van HBS en kweek school. De kosten zouden na ruime be grooting 1000 bedragen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6