Hurgm ROOI n Meuwe fiets?? 'SÜÖiiEI fin den DAS» De „aether-geuzen" overrompeld te Lisse. Hij is er wèg van! fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 20 MAART 1939. No. «7. MARCO POLO Hun geheime zender in beslag genomen. De „geuzen" bleken voor het meerendeel N.S.B.- ers te zijn. Speculeer niet! Beleg Uw geld veilig. Koop 'n Burgers! Nil 6, 10 en Waarheen Europa? Wat de toekomst in haar schoot verbergt, is absoluut geheim. Maar wij gelooven toch te mogen zeggen, dat met de overweldiging van Tsjeehoslovakije de Duitsche Führer een weg heeft ingeslagen, die regelrecht naar een politieke tragedie loopt. De radio rede welke Chamberlain Vrijdagavond te Birmingham heeft gehouden, is er een voor spel van. De Engelsche minister-president velde het doodvonnis over zijn verzoenings politiek. Zijn toon was die van een volko men ontgoocheld mensch. Wat Hitier aan betrekkelijke pleitbezorgers in Engeland be zat, heeft hij met één slag vernietigd. Er was besloten dat de Engelsche minister van handel, Stanley, binnenkort naar Berlijn zou komen. Dit bezoek opende voor het Derde Rijk vooruitzichten op een overeenkomst met Engeland, welke het van zijn econo mische moeilijkheden, zoo niet geheel, dan toch voor een aanzienlijk deel had kunnen verlossen. Wellicht zouden de Duitschers met Stanley zelfs preliminaire besprekingen over het koloniale vraagstuk hebben kun nen openen. De economische moeilijkheden zijn vo°r Duitschland, zooals men weet, onheilspel lend groot. De overweldiging van Tsjeeho slovakije werd zonder twijfel mee door deze ingegeven. Gelijk men uit diverse beschou wingen van deskundigen heeft kunnen lezen, is de economische winst der overweldiging echter gering. De grondstoffen, waaraan Duitschland zooveel behoefte heeft en voor den aankoop waarvan zijn bezit aan buiten- landsche deviezen ontoereikend is, vindt men in Tsjeehoslovakije niet. Een economi sche overeenkomst met Engeland zou ten deze vermoedelijk heel wat profijtelijker voor Berlijn zijn geweest. De eerste daad der Britsche regeering op de overweldiging van Tsjeehoslovakije nu was de aflassching van het bezoek van minister Stanley. Er zal heel wat moeten gebeuren, voordat de Engelschen bereid worden gevonden, het verbroken contact te herstellen, meer dan de huidige Duitsche regeering naar alle waarschijnlijkheid vermag te presteeren. Wantrouwen en niets dan wantrouwen heerscht thans te Londen ten opzichte van Hitier. Londen beschouwt de overweldiging van Tsjeehoslovakije als een inleiding van Hit ler's plannen tot verovering van de hege monie in geheel Z.O. Europa. Dat deze op vatting vermoedelijk maar al te juist is, kan blijken uit het bekend geworden feit, dat Duitschland de laatste dagen aan Roemenië economische „voorstellen" heeft gedaan, welke, werden ze aangenomen, het geheele economische bedrijfsleven van Roemenië onder Duitsche heerschappij zou stellen. Zoo ernstig worden deze inmiddels door de Roemeensche regeering van de hand ge wezen voorstellen te Boekarest opgevat, dat Zaterdag tot een gedeeltelijke mobili satie is besloten door een kroonraad onder voorzitterschap van koning Carol. Roemenië is voor het Derde Rijk een wel heel begeer lijk land. Het bevat een ontzaglijken rijk dom aan grondstoffen, welke Duitschland ontbeert: petroleum en graan in de eerste plaats. Men hoort nu hier en daar verkon digen, dat de Duitsche economische nood zoo hoog gestegen is, dat het zich binnen korten tijd van dezen rijkdom moet mees ter maken. De overweldiging van Tsjeeho slovakije zou dan niets anders beteekenen dan een voorbereiding voor zoo noodig een militairen aanval op Roemenië, zulks dan öf in samenwerking met Hongarije, öf nadat Hongarije en passant ook nog even door de Duitsche troepen onder den voet is geloopen. In verband met dit alles is thans de diplomatieke bedrijvigheid overal in Europa ongewoon groot geworden. In alle kansela rijen vinden besprekingen plaats: te Parijs en Londen zijn de Roemeensche en de Pool- sche gezanten geweldig in actie gekomen. Ook Polen is ten nauwste bij de zaak be trokken, nademaal de Duitsche aanval op Roemenië zonder twijfel Rusland in het geweer zou brengen, en dan kan Polen on mogelijk neutraal blijven. Waar het heen gaat met Europa, weet geen mensch. Maar het ziet er op het oogen- blik weer onheilspellend uit. De vernietigen de krachten, die verleden jaar September ons werelddeel bedreigden, steken opnieuw den kop op. En in zooverre is de situatie thans zelfs erger, dat van een nieuw „Mün- chen" geen sprake kan zijn. Hitier heeft te Londen alles, wat naar vertrouwen kon zweemen, op het oogenblik volkomen ver speelt. Chamberlain sprak Vrijdagavond openËtjk uit, dat hij den Duitschen Führer er van verdenkt, Europa door geweld te Uit het Amerikaansch van DONN BYRNE. 10). „Waarom ben ik dan niet in uw tuin, Oude Man van den Berg?" „De vier mooiste vrouwen ter wereld zijn in mjjn tuin; er is een lange vrouw met zwart haar, schooner en bevalliger dan Lilith, die er was voor Eva en er is een lange, blonde vrouw, gelijk aan een konin gin en er is een slanke, koperkleurige vrouw, gelijk een afgodsbeeld in een tem pel en er is een kleine vrouw met bruin haar, gelijk een kind; maar geen van deze vrouwen zouden je kunnen doen gelooven, dat je in het paradijs was, zoolang er een gelaat in je hart is. Niet het kruis van den Heere Jezus is tusschen ons, maar het ge laat van het kleine Goudklokje van China". „Maar ik ga niet naar China om naar de hand van Goudklokje te dingen, ik ga om de mannen van Cathay te bekeeren". De Oude Man van den Berg lachte en streek over zijn baard. „Je hoorde een sermoen van Gregorius, voordat je op weg ging. Zeide hij je, dat je de mannen van Cathay moest bekeeren?" „Neen!" „Aha, Gregorius is een verstandig man, hij wist, dat men geen heiligen in een dag kan maken. Welnu, kind, ik heb het begin van de wereld gezien'en ook het einde. Ik zag het begin in een kristallen glas en ik zag het einde in een plas inkt in de hand van een slaaf. Ik heb gezien, hoe de mensch In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Lisse de geheime zendinstallatie door de politie en ambtenaren van den radiocon troledienst het zwijgen opgelegd. De appa raten zijn in beslag genomen. De daders, die zich met deze brutale en ongeoorloofde uitzendingen bezig hielden, zijn op heeter daad betrapt en gearresteerd. Dit is in enkele woorden het groote suc ces van een wekenlang zoeken naar dit zendstation, dat zich gedurende een maand iederen Woensdag en Zaterdagnacht van 12 uur tot 12.15 uur liet hooren op een golf lengte van 311 m. Direct nadat Hilversum gesloten was, viel de zender in. Meestal werd een korte rede voering gehouden en de onbekende spreker ontzag zich niet om verscholen achter zijn anonimiteit op de meest grove en beleedigende wijze aanvallen te doen op de regeering, publiekrechtelijke instellingen en overheidspersonen. Direct nadat de eerste uitzending die, gehoord de geluidssterkte uit Amsterdam kwam, stelden zoowel de radiocontrolecommissie als het bureau van den commissaris van de rijkspolitie K. H. Broekhoff een uitgebreid onderzoek in. Een onderzoek, dat gezien de gemakkelijke ver plaatsbaarheid van het zendstation groote moeilijkheden opleverde. Gezien de politieke strekking van de uitzendingen vermoedde men in welke richting men moest zoeken. Een groot aantal personen, die voor een eventueele medewerking aan deze ongeoor loofde en krenkende uitzendingen in aan merking kwamen, werd nader onder de loupe genomen. Dit was een werk, dat zeer veel tijd kostte aldus vertelde commissaris Broekhoff Zondagmiddag en dat met de meest mogelijke voorzichtigheid moest geschieden om eventueele daders niet „kopschuw" te maken. Tenslotte was het duidelijk, dat van alle gevolgden, slechts één man, een 28-jarige Amsterdamsch koopman, ernstig in aanmerking; kwam, bij de zaak betrokken te zijn. Intusschen had de geheime zender reeds spoedig de uitzendingen uit de hoofdstad gestaakt Blijkbaar werd dat door de daders, die er alles op zetten óm anoniem hun aanval len voort te kunnen zetten, te gevaarlijk gevonden. Soms wezen de peilingen van den radiocontroledienst uit, dat van Am stelveen werd gezonden, dan weer hadden de „aethergeuzen" zooals zij zich pleeg den te noemen, hun tenten aan den rand van het Gooi, onder Weesp opgeslagen. In beide gevallen stelden de genoemde in specteurs, die nacht in nacht uit op zoek waren naar den zender, een onderzoek in die buurten in. Resulttaten leverden deze expedities echter niet op. De rechercheurs Knol en Dobbe volgden echter in hun politieauto, bestuurd door den politiechauf feur Bey hardnekkig het spoor van den Amsterdamschen koopman T. en Zater dag zou dit tot het betrappen op heeter- daad leiden. Zaterdagavond reed T. met zijn auto in de richting Haarlem. Hij reed zeer snel, daarbij toch de noodige maat regelen treffende om eventueele vervol gers het spoor bijster te doen worden. Het was geen gemakkelijk werk om den man op de duistere wegen niet kwijt te raken, maar het gelukte. Even Duiten de kom van het dorp, ten Zuiden van Lisse, sloeg de geheimzinnige auto, die door de Am- sterdamsche rechercheurs zoo hardnekkig gevolgd was, een duister, doodloopenS laan tje in, dat naar de terreinen van een bloembollenkweeker voerde. Behalve eèn woning stond op het terrein een ruime willen overheerschen. En hij heeft steeds betoogd, dat Engeland er een oorlog voor over heeft, om dat te beletten. Natuurlijk zal ook deze pap niet zoo heet genuttigd worden, als men haar thans opdient. Maar dat neemt niet weg, dat men zijn hart blijft vasthouden, vooral, omdat men moet vree zen, dat Duitschland door zijn economischen nood gedwongen is, den weg, dien het ver leden week insloeg, noodlottigerwijs ten einde zal willen gaan. begon, lager dan de brabbelende aap, en ik heb hem zien eindigen als de lichtende zoon van God. Millioenen, millioenen en millioe- nen jaren, vermenigvuldigd tot duizeling wekkendheid, jaren van kruipen, van ein deloos inwerken op de natuur; op zichzelf, op dé koningen van de machten der duis ternis, waarvan ik er een ben. Maar dat is te geleerd voor je, Marco Polo". „Je kunt nu je weg vervolgen zonder hin dernis van mijn kant, ter wille van een herinnering aan oude tijden, toen het hof- maken van een vrouw mij meer waard was dan het dooden van een man, toen schoon heid meer telde dan macht". ,Ga dan op weg, Marco Polo, zoolang ik zit hier, een oude, eenzame man, wien kleine goede geesten in zijn oor fluisterden. Haast je .voort te trekken, voordat ik mg herinner, dat ik een vorst van de machten der duisternis ben en kwaad zou doen..." IX. Dus trokken zij Oostwaarts, steeds Oost waarts en manen werden geboren, wie sen, namen af en stierven Zij kwamen door Khotan, waar de duikers jaspis uit de rivieren boven brengen witte jaspis en zwarte jaspis en goudge- aderde jaspis. Zij gingen door Camal, de schaamtelooze stad, wier vrouwen schoon en wellustig zijn en wier mannen bedrogen worden. Zij doorkrjuisten de provincie Chittingo- los, waar de bergen van de Salamanders zijn en gingen door de stad Champicha, waar meer afgodsbeelden zijn dan menschen en door de groote stad Samarkand, waar de Groene Steen is, waarop de troon van schuur. De rechercheurs vatten bij het laantje post en waarschuwden telefonisch de inspecteurs Kallenborn en Van Boxtel en de ambtenaren van den radio-controle dienst. De Amsterdamsche inspecteurs stonden gereed om uit te rukken en alle maatre gelen om met succes een inval te doen waren genomen. Thans was spoed gebo den, ten eerste omdat de mogelijkheid be stond, dat de „aethergeuzen" ontijdig lont zouden ruiken en zij hun uitzending niet zouden laten doorgaan en in de tweede plaats om met voldoende manschappen aanwezig te zijn om alle betrokkenen op heeterdaad te betrappen. Weldra suisde de politieauto met de beide inspecteurs over de donkere wegen naar Lisse, waar met groote omzichtigheid eerst een be zoek aan het politiebureau werd gebracht. De plaatselijke inspecteur, de heer J. War- menhoven had inmiddels zijn mannetjes gemobiliseerd en ook PTT-ambtenaren van den controledienst waren gearriveerd. Be sloten werd om mét de twaalf beschik bare mannen in een wijden cirkel een cor don te trekken om de schur. Dit was in den donkeren nacht geen gemakkelijk werk, temeer daar het te nemen terrein doorsneden werd door slooten. Herhaaldelijk moesten de politiemannen in het duister een sprong wagen, maar alles ging goed en tegen middernacht, het tijdstip waarop de uitzendingen begon nen, was alles voor een verrassenden over val gereed. Zoo nu en dan zag men uit de schuur een lichtflits en men was er vrijwel zeker van, dat men op het punt stond om met succes toe te slaan. Afge sproken was, dat precies vijf minuten over twaalf de aanval zou plaats hebben. Van alle kanten renden de politieman nen met de revolver in de vuist naar de schuur. De deur werd opengerukt en de aethergeuzen werden op hèeterdaad be trapt, juist was een spreker bezig met een aanval op de regeeringzijn mond klapte midden in een zin dicht toen hij de politie zoo plotseling en onverwachts voor zich zag. In de schuur bevonden zich vijf mannen tusschen de 20 en 30 jaar. Buiten bevond zich nog een zesde man, die blijkbaar als wachtpost had dienst gedaan. Ook hij werd ingerekend en later bleek, dat in zijn woning twee uitzendingen heb ben plaats gehad. In de schuur, die door een petroleum lamp spaarzaam werd verlicht, trof de po litie een volledige zendinstallatie aan van uitstekende kwaliteit. Een groot deel van de toestellen was ingebouwd in koffers, de kleine microfoon was gemonteerd op een statief van een fototoestel. De zes gearresteerden werden overge bracht naar het politiebureau te Lisse, evenals het in beslaggenomen zendtoestel en een koffergramofoon met platen Ver volgens werd de officier van justitie te Haarlem, in welk arrondissement de fei ten zijn gepleegd, van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld. Na een kort verhoor zijn de verdachten, meerendeels leden van de N.S.B. naar Am sterdam overgebracht, evenals de inbeslag- w DEVENTER ROERMOND (Ingez. Meded.) Tamerlan gestaan heeft. En manen werden geboren en stierven... Zij trokken door Tangut, waar de men schen hun dooden niet uit de deur van het huis uitdragen, maar een gat in den muur breken en door Kialekta, waar sneeuwwitte kameelen zijn. En zij trokken door de lan den van Prester Johannes. En nu waren zij in het land van den Tartaar; daar trokken de loeiende mus kusossen en de wilde ezels van Mongolië langs hen en zagen zij de barbaren met hun groote tenten op wielen en de wilde afgo dendienaars met de donkere gezichten. Daar kwamen zij ook aardige vrouwen met blank gelaat en groote, vreeselijke honden tegen. En zij kwamen aan de stad Lob en een nieuwe maan kwam op en zij betraden de Woestijn van het Zingende Zand. X. Waar zij ook liepen, overal was zand en er hing een doffe mist, die de zon het aan schijn gaf van een koperen geldstuk. En een groote stilte daalde over de karavaan en niets was er te hooren dan het knarsen van de zolen der kameelen en het rinkelen van hun bellen. En ook was er niets te zien, dat groen was. Een groote angst beving de mannen, zoodat op een nacht een derde gedeelte van de karavaan wegliep en de rest trok in stilte onder de doffe zon verder. En nu kwamen zij aan een dorp van witte skelet ten, die grijnsden in het stille zand. En des nachts was niets te hooren, zelfs niet het blaffen van een hond en meerdere van de genomen zender. De toestellen staan thans opgeslagen in een van de kamers van hei bureau van commissaris Broekhoff in dt Nieuwe Doelenstraat, waar de zes arres tanten tot diep in den nacht zijn verhoord. Gistermorgen vroeg is nog een Amster damsche sigarenwinkelier van zijn beu gelicht, verdacht van medeplichtigheid Ook hij is aan een verhoor onderworpen Nadat de zeven mannen, waaronder vier Amsterdammers en drie inwoners van Lisse hun verklaringen hadden afgelegd, zijn zij in den loop van den Zondag op vrije voeten gesteld, daar voorarrest voor dit misdrijf niet is toegelaten. Sedert Januari jl. behoort het hebben van een zendstation zonder de vereischte ver gunning tot de misdrijven, strafbaar gesteld met een maximum gevangenisstraf van een half jaar of met een maximumboete van 5000. Vroeger voor de jongste wijziging van de wet op de telegrafie en telefonie kon slechts overtreding ten laste worden gelegd. Het bleek uit de verhooren, dat de hoofd dader de reclamevlieger en technicus Van G. is. Het zendtoestel was zijn eigendom. Hij is echter geen lid van de N.S.B. en waarschijnlijk was het zijn bedoeling om winst te maken met de uitzendingen, waar voor door het publiek geld kon worden g stort. De verdachten uit Lisse zijn kweekers een van hen heeft zijn schuur voor de laatste uitzending beschikbaar gesteld. De gevolgde Amsterdamsch koopman, die sa men met een Amsterdammer naar Lisse was gereden, had het apparaat vervoerd naar de schuur. De verdachten hebben een volledige be kentenis afgelegd. Ontkennen zou gezien de betrapping op heeterdaad niet veel hebben gebaat. Op het oogenblik staat nog niet vast of deze verdachten ook zullen worden vervolgd op grond van den inhoud van hun uitzendingen, bv. wegens beleedi- ging, smaad, beleediging van het openbaar gezag e.d. Wij hebben de zendinstallatie bekeken, die in het bureau van commissaris Broek hoff is opgeslagen. Tusschen de gramo- foonplaten bevond zich o.a. de „feestmarsch van het Amsterdamsche politie-muziek- korps" van J. R. van der Glas. Het is ons niet bekend, of deze plaat zoo nu en dan werd afgedraaid, maar zeer zeker zullen de politiebeambten er nu met meer genoegen naar luisteren dan eenige dagen geleden bij de uitzending van de geheime zendinstalla tie. Ook was een plaat met de roepsignalen van de „aethergeuzen" aanwezig en platen met het „Wilhelmus", het „Wien Neer- landsch bloed" en „Stars and Stripes". Onder de inbeslaggenomen instrumenten bevinden zich ook klimschoenen, die waar schijnlijk gebruikt zijn om de antenne op te hangen. Behalve deze instrumenten heeft de po litie ook de auto van den Amsterdammer T. in beslaggenomen omdat daarmee de in stallatie werd vervoerd. Nader vernemen wij nog, dat de reclame vlieger Van G. in België al eens met de ju stitie had kennis gemaakt. Hij heeft te Gent terecht gestaan wegens 't veroorzaken van dood door schuld. Hij raakte op het strand te Oostende met zijn vliegtuig een dame. AUTO TE WATER. De beide inzittenden gered door kordaat optreden van een om stander. Een personenauto, waarin een echtpaar uit Den Haag was gezeten, is gisteravond achteruit in den Kattensingel- te Gouda ge reden, toen de bestuurder een scherpe bocht niet in eens kon nemen en bij het terugzetten op het gaspedaal in plaats van op de trein stapte. Het voertuig verdween geheel onder water. Van de toegeschoten personen begaf zich de 29-jarige aanne mer F. Koster uit Waddinxveen te wa ter. Hij dook in de diepte, maar slaagde er niet in het portier te openen. Na weer op den kant te zijn geklommen, dook hij nog eens en was toen gelukkiger. Hij wist den portierkruk om te draaien, waar na eenige andere personen mot een de deur opentrokken. De moedige redder heeft hierna de beide inzittende onder water uit de auto gehaald. Het echtpaar had tevergeefs getracht het portier te openen, doch het kon blijven ademhalen, daar zich tegen den kap van de auto nog een laagje lucht bevond. Beiden., die eenige minuten onder water hadden ge zeten, waren geheel ongedeerd gebleven Ook de redder, al had hij heel wat water karavaan liepen weg en anderen raakten verloren. Zij waren nu zoo diep de woestijn inge gaan, dat zij niet terug konden keeren, maar hun weg moesten vervolgen en op den vijfden dag kwamen zij aan den Heu vel van den Trom en gedurende den ge- heelen nacht konden zij niet slapen door het slaan van de trom. En eenige van de kara vaan werden krankzinnig en vluchtten gillend de woestijn in. Er was nu een zware mist om hen heen en zij zagen elkander met verschrikking aan en zeiden: „Waren wij ooit op een plaats, waar groen was, waar vogels zon gen, zijn wij dood, of misschien was ons leven steeds zoo en waren de aardige steden en het lamplicht in de dorpen en de abrikozen in den tuin en onze vrouwen en kinderen, misschien was dat alles een droom, te mid den waarvan wij zijn ontwaakt. Laat ons gaan liggen en slapen, totdat wij weder gaan droomen". Maar Marco Polo wilde niet, dat zij zou den gaan liggen, want neerliggen beteeken- de den dood. En hij dreef hen voort. En weer klaagden zij. „God heeft zeker nim mer dit oord gezien, dat Hij het zoo vreese- lijk heeft gelaten. Stellig is Hij nimmer hier geweest, neen, Hij is er nooit geweest". En nu dat hun geest tót krankzinnigheid was opgezweept, kwamen de woestijndui- vels te voorschijn, die hen hoonden en wit gesluierde geesten fladderden om hen heen en de dwerggeesten van de Gobi plaagden hen van achteren. En de zon was als dof koper door den mist en de maan als een „lï bent niets» bij voudig „w Ster. Wat geurig en alléén maar. 12*». naar binnen gekregen, komen, zoodat. dit angsi zij het optreden van den zonder goed is afgeloopen. die zich ook in den wage nog gered worden DE KOLENCONVEi Vragen van e Het Tweede Kamerlid Van c (s.d.) heeft den minister van w; volgende schriftelijke vragen ge Is de minister bereid eenige n. gen te doen omtrent de blijkbaa. tot stand gekomen kolenconventie Zoo ja, zou de minister dan in zonder de navolgende vragen willen woorden a. welken inhoud heeft de gesloter ventie ten aanzien van de te volgen koops-, verkoops- en prijspolitiek, en zijn de stemverhoudingen in het licha waaraan de uitvoering van de overeenkoi is opgedragen? b. welke plaats nemen de Nederlandscl, kolenbedrijven in de internationale conven tie in? c. geschiedt de medewerking der Neder- landsche bedrijven in overleg met de re geering, zoo ja, welke zeggenschap oefent deze dan daarbij uit? d. behelst de conventie waarborgen voor een prijspolitiek, welke met de belangen van de verbruikers voldoende rekening houdt, zoo ja, welke? MUSSOLINI SCHENKT MARMER VOOR EEN KERK TE MAASTRICHT-SCHARN. De pastoor van de St. Antoniuskerk te Scharn-Maastricht heeft indertijd aan Be nito Mussolini het verzoek gericht hem uit de Italiaansche marmergroeven het noodige marmer te schenken voor de aankleeding van de in aanbouw zijne r.k. parochiekerk, welke in een arme wijk van Maastricht op de grens van Scharn, ligt. Mussolini heeft dit verzoek ingewilligd, en pastoor Janssen heeft thans bericht ontvangen, dat de be- noodigde hoeveelheid marmer in de kleu ren rood en amandelkleurig geel (voor vloer en trappen van het priesterkoor) en keizergroen en groen-geaderd voor de ko lommen der nieuwe kerk, begin Mei te Maastricht-Scharn kan worden verwacht. Deze mededeeling is namens Mussolini ge daan door den directeur van het Italiaan sche industrie-departement te Rome. Het marmer wordt geleverd uit de groeven van Apuania in de nabijheid van het vroegere Marmora. splutterende kaars en de sterren waren ei1 niet. En toen de maan vol was, kwamen zij aan den Heuvel van de Bel en den gan- schen nacht luidde de Bel, gong, gong, tot dat zij het in iedere vezel van hun licha men konden voelen en hun huid ervan jeuk te. Zij stopten hun ooren dicht, maar zij konden het hooren in hun handpalmen en de zolen van hun voeten: gong, gong, gong! En toen z\j den Heuvel van de Bel voor bij waren, bleven er slechts zes van de ka ravaan over, omringd door een menigte wit-omhulde geesten. En de karavaan trok voort en nu vonden de woestijnduivels een nieuwe kwelling uit. Verweg plaatsten zij het beeld van een meer en de reizigers lie pen haastig voort en riepen: „Daar is wa ter! Water! God leeft! God leeft!" Maar er was slechts zand. En dan was er een groen visioen en zij riepen. „Wij zijn aan den rand van de woestijn gekomen! Na den langen nacht de morgenstond! God leeft! God leeft!" Maar er was dan slechts zand, zand! En dan weer was het een stad met glinsterende koepels in de verte en zjj knik ten elkander toe en zeiden schor: „Daar zijn menschen, broeder, veilige straten en kooplieden in hun kramen, menschen om mee te spreken en water voor onze arme kelen". Maar er was dan slechts zand, zand, zandEn zij huilden als kinderen. „God is-dood! Heb je het niet gehoord? Weet je het niet? God is dood in Zijn Hemel en de kwelgeesten zijn los over het land!" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5