VOOR DE JEUGD. IN DE TUNNEL UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR De kleine schoenmaker Het lijkt wel tovenarij OP ONZE DUINEN. Merken dieren wanneer het Zondag is Temissen toen nie, raae' zö gauw ze Ko allêene te pakken kreeg, vertelden ze die is eventjes waer a 't op stoeng. Noe wou 't ongelok, da' ze dae' nog volop mee bezig was, toen a Mina an de deure kwam om twi cent kerremelk. En die kust oalles wè' nie' verstae, mae' toch genoegt om te be- grlepen dat 't over 'eur gieng, en da' dat b'lange nie' goed zat. Ze 'oorden zöwat van: „oarege neuze trokke, 's ochens om vier uren onder de koeie, maegere spie- rik, kan wè' in een lampeglas danse, gin cent in de maas, gin seheutel- doek uutwasse", en noga' meer van dlè- komsa'. Toen 'oorden z' a Ko zei: „daer is volk an de deure"," de vrouwe kwaem nae' voren endae' stieng Mina op de stoepe: „zou 'k asjeblieft twi cent kerremellek kunne kriege?" „Nêe-e", zei de vrouwe, „dat kun jie net nie' kriege, en melk en beuter en eiers net zö min. En daer ei den 'ofdam, di' ku' je noe uutgae, mae' je 'oeft der nöoit meer in te kommen". Noe zu' je dienke: „zle-zö, da' 's uut", mae' dan dienk je ver keerd, wan Ko, dae' stieng ok een kopje op, die zei: „laete? nöoit!" Toen je 't leven gaende of beter ge- inwin urn iaf i»11 door Jan Het was heel stil in het bos. Het leek wel alsof zij de enigen waren, die met dit prachtige weer naar buiten wa ren gegaan. Ook op de wei was het stil. Geen ge luid van de grote weg drong tot hier door en het enige wat ze hoorden, was het getsjilp van de vogels, die hun voorjaarslied zongen. De drie jongens zaten hoog in een boom en hielden de wacht. Hans had een kijker bij zich en hü zocht daarmee de omtrek af. Ergens moesten de rovers zich toch ver borgen houden. Ze speelden met een paar jongens van school rover en reizigertje. De reizigers moesten door het bos en daarna dwars over de wei, tot ze bij de spoorbaan uitkwamen. Hun einddoel lag aan de an dere kant van de spoorbaan en dat was juist het moeilijke van het geval, want nu moesten ze over de dijk klimmen en als ze daarover klommen, konden ze natuurlijk direct door de rovers gezien worden. Als ze erin slaagden aan de andere kant van de spoorbaan te komen, zonder door de ro vers gepakt te zijn, hadden ze gewonnen. Nu waren ze al een heel eind. Ze waren aan het eind van het bos en keken nu van uit een boom, langs welke kant ze het bes te de spoorbaan konden naderen Die spoorbaan werd allang niet meer gebruikt. Er liepen nooit meer treinen over en de rails kwamen op een dood punt uit. De ro vers moesten ergens hun kamp aan het eind van het bos hebben opgeslagen. Waar wisten ze natuurlijk niet en nu moesten ze maar proberen om juist déér over te ste ken, waar ze niet door de rovers gezien konden worden. Nu keken de jongens om de beurt door de kijker en toen Rob keek, zei hen ineens: „Jongens, ik zie iets! Kijk daarginds, bij die dikke boom, helemaal aan het eind van het weiland, daar zie ik iets bewegen!" De anderen keken nu ook en ze zagen daar werkelijk een paar jongens over de grond kruipen. Dat moesten de rovers zijn. „Nu moeten we dat stuk vermijden en helemaal aan de andere kant langs het weiland proberen te komen. Dat komt nogal goed uit, want daar staan tenminste nog een paar bomen en daar is kreupel hout. Vooruit jongens, voorzichtig naar be neden". Ze slopen uit de boom en stonden even later aan de rand van het bos. Nu moesten ze voorzichtig zijn, want als de rovers hen zagen, waren ze verloren. Ze bleven langs de bosrand lopen en ver borgen zich telkens achter struiken en bo men. Jaap liep voorop. Alles bleef stil, dus de rovers hadden hen nog niet gezien. Toen ze zo een heel eind langs de bos rand hadden geslopen, stonden ze plotse ling voor een hekje. Ze moesten erover heen, als ze op het weiland wilden komen. Maar de kans was groot, dat de rovers hen zouden zien, als ze erover klommen. „Toch zijn we te dik om tussen die latten door te klimmen, jongens", zei Jaap. „We kunnen het alleen doen, als we zor gen, dat we met één sprong over het hek je zijn". Hij gaf zelf het voorbeeld en klom met een vlugge zwaai over het hekje. De anderen bleven even wachten, maar toen ze nog niets zagen of hoorden, sprong Rob erover en tenslotte Hans. Even bleven ze doodstil staan en toen slopen ze vlug langs de rand van het weiland. Er was een klein dammetje en daarnaast was een greppel. Ze liepen nu in die greppel en bukten zich zo diep ze konden. Tot nu toe was alles goed gegaan, maar toen ineens zagen ze, dat bijna evenwijdig met henzelf, aan de andere kant van de wei ook een paar jon gens liepen. De rovers hadden hen dus toch gezien! Nu werd het lastig, want ze kon den maar aan één kant over de spoorbaan heen. Eerst liepen ze nog een eindje, maar toen konden ze ook dat niet meer, want er lag een dammetje in de greppel en er zat niet anders op, dan op het weiland zelf te gaan. Hans stak eerst zijn hoofd boven het weiland uit en keek eens in het rond. Hij schreeuwde opeens van verrassing. „Jongens, daar zie ik iets! Dat kunnen we gebruiken. Daar is een lage tunnel onder de spoorbaan door. Aan de andere kant van deze dam gaat de greppel nog verder en die komt in die tunnel uit. Als we daar doorheen kunnen, zijn we al aan het doel!" De anderen keken nu ook naar de tunnel. Ja, dat was een reuze uitkomst. Op hun buik kropen ze over het dammetje heen en lieten zich toen aan de andere kant weer ill de greppel vallen. Met grote pasten lie pen ze nu naar de tunnel. Het was een vrij zeid, toen wier 't stille, wan' Ko en z'n moe der die sprakke van gin 'êele weke één woord tegen mekare. En Mina, die 'ieuw zelft onsaggelik vee' van d'r ouwers, die 'aelden dat op d'r lief en die begust te dienken: ,,voe' um was 't beter a ten mee een rieke boeredochter trouwden en mie z'n moeder in vrede leefden". En ze miek het zelverst uut. Da' 's noe gauw gezeid, mae' daer ei dat misje toen zövee' van 'ewete, dè' ze een zenuwziekte kreeg, zö erg, dè' ze nae' Utrecht naer een gast-'uus of een soort gesticht most, persies weet ik dat nie mi'. Daer ei ze toen lank motte weze, en k ze an de beterende 'and was, kwaeme oal die gedachten wee' boven en ja, wat most ze noe gae begunne Trou we, dae' kust ze glad nie' mi' over dienke, en ze most toch ok an de kost zoeke te kommen, 't Gevolg was: ze is daer'ebleve en ze wier zlekeverpleegster. Je zu' dat ok oallegaere wer is 'had da' je dat gevoelege pleksje van jen ellebooge stootten; dat noeme ze dan: wêeuwenaers- piene. Noe weet je genoegt zeker: die duur' nie' lank, a' is 'n fel. Ko die vee' te wer- ke 'egae, toen a zie 't uutmiek, mae' twi jaer naedien was 'n verzie van een struise van Leeuwen. grote tunnel en ze konden er het eind niet van zien. Waarschijnlijk maakte hij een bocht. Ze moesten zich heel laag bukken en gingen nu achter elkaar naar binnen. Hun hart klopte in hun keel, want dit was toch wenkelijk een avontuur, een tocht door zo'n donkere tunnel waarvan je niet wist, waar hij eindigde. Plotseling riep Jaap, die voorop liep: „Jongens, hier is water! Er staat water in de tunnel! Gelukkig wat we laarzen aan hebben. Zullen we verder gaan"? „Is het diep?" vroegen de anderen. „Nee, niet zo erg, ik sta er tot mijn enkels in". „Nou vooruit, dan maar verder!" En ze waadden even later alle drie door het on diepe water. De greppel scheen aan de an dere kant van de spoorbaan weer onder water te staan. Opeens stond Hans stil. „Stt, wacht eens even", zei hij. „Ik heb tegen iets aange trapt. Het is een beest of zo iets". De ande ren bleven direct staan, en Hans voelde in het water. Even later tilde hij iets op, dat zacht en nat was en in het heel vage licht dat nog door de ingang in de tunnel scheen, zag Hans dat het een klein hondje was. Het diertje scheen uitgeput te zijn. Het jankte niet eens, maar bewoog zijn kopje heen en weer. „Het is een hond", zei Hans „Vooruit, nu moeten we gauw naar buiten. Het diertje is zeker in de sloot gevallen en probeerde zich hier te redden." De tunnel was niet meer zo erg lang en een paar minuten later stonden ze weer in het volle licht en keken naar het diertje in Hans' armen. Het was een mager hondje, waarschijn lijk nog erg jong. Het lag nu bibberend t°- gen Hans aan en zijn pootjes trilden. De jongens dachten opeens niet meer aan de rovers en stonden over het hondje heenge bogen. Ze hadden erg medelijden met het diertje. „Ik neem hem mee naar huis", zei Hans. „We kunnen het niet aan zijn lot overla ten. Wie weet, hoe lang het diertje niet ge geten heeft." Ze besloten om eerst even naar hun eind punt te gaan, daar waren ze nu toch vlak bij en daarna zo vlug mogelijk naar huis om het hondje te warmen en het eten te geven. Nu ze eenmaal aan de andere kant van de spoorbaan waren, was het niet moeilijk om het eindpunt te bereiken. Ze waren er in vjjf minuten en ze zaten al een hele tijd op de grond met het hondje tussen zich in, toen de rovers eindelijk met rode hoofden aankwamen. Die waren stomverbaasd, hoe de reizigers het zo hadden klaargespeeld. „We zagen jullie wel", zeiden ze. We dach ten al dat jullie ons niet meer konden ont snappen. Hoe hebben jullie dat gedaan?" De anderen vertelden alles en lieten het hondje zien. „Dit is de herinnering aan de tocht door de tunnel",, zei Rob. Nu dachten de rovers ook niet meer aan hun „rooftochten" en keken vol belangstel ling naar het kleine diertje. Ze brachten in optocht den vondeling naar Hans' huis. Gelukkig vonden Hans' ouders goed, dat hü het hondje hield en voortaan ging „Tommie", zoals Hans hem noemde, overal met hem mee. OPLOSSINGEN RAADSELS. De oplossingen van de raadsels der vori ge week zijn: 1. direct, eur. Directeur. 2. goed, hoed, moed. 3. toorn, oor. 4. een walvis, want dat is een zoogdier, de regen, omgekeerd is het een neger, oorvijgen. 5. Jan heeft er 41 en Piet IS. boeredochter; gin maegere spierik, maer een meid as een stik uut den diek. 't Was in den oest en Ko ree' om een voer terve. Toen wier 't onwêer; 't êene paerd wier döod-'edunderd, 't are sprong in de dulve, Ko kreeg een snok, die vloog van de wae- gen en die stook op z'n kop in de kant, ol- lebei z'n bêenen verward in de lienen, af- fijn, dat was een toestand Die eigenste weke Rwaem Mina tuus om goeiendag te zeggen, wan' die kust gin ruste vinde' in dat ziek-'uus, ze zocht d'r eigen, in één woord, ze was mae' nie' los van Ko, en noe ze beslote om as ver pleegster naer Iengeland te gaen, en dan laeter mee een zendelienk en z'n vrouwe mee, naer een var land. En daer 'oorden ze toen 'oe a Ko der an toe was. Ollebei z'n beenen kwiet, nacht en dag in de rae- zende kosse ligge, gin méns kenne Ze luusterden a nie mi, vuuf menuten naedien was z' a vlak bie d' oeve. Ko z'n meid kwam der net van daen. Netjes op- 'ekelfd, mie een schöone musse op, dikke en vet, mie een paer mooie bleuskaeken, en 'eldere öogen, je kust zie-e: die gin traen tje 'elaete. En 't was net, ofda' ze 't tegen Mina zei-e, ze kust zie-e, dè' die meid docht: „daer ze mien 'ezie-e, 'oor". En Mina wist toen aneens voe' d'r eigen zö zeker: „dèt weet Ko ok, en die lig op mien te wachten. En mie' gin twi tuug paeren 'ouwe ze mien dae' noe vandaen". Een paer maenden naedien bin ze dan ok 'etrouwd. Ie zou z'n leven lank een sok- kelaer motte bluve en zie was nacht en dag voe z'n in de weere. En ze waere gelokkeg mie' mekare. Freek Hóógstee. lie week 1889. Eerstdaags zal een begin worden ge maakt met het onderzoek naar den aard van het drinkwater in ons land, waartoe in de algemeene vergadering der Nederland- sche Maatschappij tot bevordering der pharmacie ten vorige jare werd besloten. Bij het aan de Handelsschule te Osna- brück gehouden eind-examen is o.a. ge slaagd de heer W. van den Bosch te Goes. Plotseling is aan onze gemeente ont vallen een man, die in menig opzicht zich verdienstelijk heeft gemaakt. Wij bedoelen den heer M. Volkrijk Liebert. Sinds 1875 was hij lid van den gemeenteraad. Verder was hij vele jaren Commissaris van het" Polderbestuur van Walcheren. Ook was de heer Liebert meer dan 25 jaar penning meester der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Naar men met zekerheid verneemt is door den heer J. G. Gerritsen voorloopig concessie aangevraagd voor een locaal spoor van Terneuzen langs Hoek over den Brak man langs Biervliet in aansluiting met den stoomtramweg BreskensMaldeghem. Volgens de Stoompost is het tijdstip niet ver af, waarop de Tweede Kamer zich zal hebben bezig te houden met een ontwerp van wet op de telephonie, waar voor de noodige bouwstoffen bij het depar tement van waterstaat verzameld worden. Volgens mededeeling in sommige bla den zou bij de regeering het voornemen bestaan, de kosten van het provinciaal be stuur, voor zooveel het rijksbestuur is, ook voortaan ten laste der provincie te bren gen. geen ogenblik aan om zich te verzetten. Maar Zondags blijven ze rustig staan en knipogen eens, alsof ze willen tonen, dat ze het wel begrijpen. Dat komt waarschijn lijk, omdat ze heel goed merken, dat de baas pas een beetje later met het eten komt dan anders. Maar of ze werkelijk een „Zondagsgevoel" hebben, dat kan ik u niet vertellen, want dan kan ik hun jammer ge noeg niet vragen. Wel schijnen ze de hele Zondag rustiger te zjjn dan andere dagen. Als ik in de stal kom, ik hoef natuurlijk niet te zeggen, dat ze bij mooi weer altijd naar buiten gaan, zjjn ze erg tevreden en kalm en schijnen echt van hun vrije dag te genieten. In de dierentuin is de Zondag ook een bijzondere dag. Vooral als het mooi weer is. De dieren zien al gauw dat er veel meer mensen naar hen komen kijken dan anders en ze krijgen veel meer eten en snoepgoed. Hun verzorgers weten dat ook en houden er meestal rekening mee, door hun 's mor gens minder eten te geven. Als ze dat niet deden, zouden de dieren allemaal ziek wor den, omdat ze volgestopt worden met lek kernijen. Maar omdat de bezoekers er nu eenmaal van houden het voederen van de dieren te zien, worden meestal bijzondere maaltijden op Zondag gegeven. De leeuwen krijgen Zondags een erg lekker hapje van hun opzichters en ook de andere dieren krijgen op die dag een extra stukje. In het circus is de Zondag meestal een drukke dag. Niet alleen worden er dan twee voorstellingen gehouden, maar in de meeste circussen mag het publiek de dieren zien. Zo is het bijvoorbeeld in het grote circus van Sarrasani in Dresden. De bezoe kers komen nu zo dicht bij de olifanten, paarden en leeuwen, dat de dieren wel voelen, dat het een bijzondere dag is. Merkwaardig is bijvoorbeeld, dat de hon den, die altijd, in grote getale in een circus voorkomen, omdat de meeste artisten er een lievelingshond op na houden, op deze dag uit hun eigen hokken ontsnappen en naar hun beste vrienden gaan. Bij de een is dat een paard, de ander kruipt het liefst vlak bij een grote leeuw, die zijn speciale vriend is en zo hebben ze allemaal iets. Het is Zondag, dus dan mag dat ook! Eigenlijk is de Zondag voor die dieren een vermoeiende dag. De honden moeten heel dikwijls „mooi-zitten", om iets lekkers te krijgen, de olifanten moeten vaker dan anders door hun knieën buigen, en de paarden moeten hun benen hoog optillen. Maar dieren zijn ook erg gesteld op een lekker hapje en daarom hebben ze al die kunstjes ook wel over voor de bijzondere lekkernijen, die ze van de bezoekers krij gen. Daarom vinden de dieren het waar schijnlijk toch wel leuk, als die dag komt, die Zondag heet. Hier zien jullie de kleine schoenmaker! Hü kent zün vak heel goed en je kunt met een gerust hart je schoenen aan hem toe vertrouwen. Wat er ook aan moet gebeu ren, spükers uitslaan, zooltjes inleggen, zo len plakken, breng ze maar bij hem, hü maakt het in orde. Alle broertjes en zus sen laten hun schoenen en pantoffels door hem maken en wie zou eraan durven twij felen, dat hü zün schoenen goed gemaakt terug krügt? Je hoeft hem maar aan te zien, om te begrüpen, dat deze schoenma ker weet hoe het moet! En weet je van wie hü dat heeft geleerd? Van zün vader, want die is een echte schoenmaker. Jaapje heeft zo dikwüls gekeken, als zün vader schoe nen maakte, dat hü nu zelf een zaakje is begonnen en daar toepast, wat hü bü zün vader heeft geleerd. Ja, het lükt wel tovenary en toch is het zo heel eenvoudigals je het eenmaal weet! De mensen zullen stomverbaasd staan als ze merken, hoe precies je alles weet en kunt. Ze zullen zeggen, dat je je ogen overal tegeiyk hebt, maar er is eigen lijk niets aan en iedereen kan het als hü het kunstje kent! Ze zaten met een grote troep bü elkaar en deden allerlei spelletjes. Toen zei Fred die opeens: „Nu zal ik jullie eens iets laten zien, daar begrüpen jullie niets van! Hier is een dominospel. Leggen jullie alle stenen nu netjes aan elkaar, zoals het moet Ik ga zolang in de andere kamer en als jullie klaar zijn, zeg je het maar, dan zal ik precies vertellen hoeveel ogen aan het eind van de lange rjjj stenen liggen. Want jullie moeten er een lange rij van maken en die rü heeft dus tvjree uiteinden. Als jul lie alle stenen tegen elkaar leggen, zal ik zeggen, welke stenen het eindpunt vor men." De anderen wilden wel eens zien, hoe hü dat deed. Eerst schudde Freddie de stenen uit op tafel en daarna verdween hy in de ander kamer. Na een tydje vroegen ze hem, welke ogen aan het begin en aan het eind van de ry lagen. Ze dachten, dat hü het toch niet kon weten, maarhü zei het goed! De een was nog mieer verbaasd dan de ander. Een paar zeiden, dat hü gekeken had, maar ze wisten wel, dat dat onmoge- ïyk was. Freddie kwam weer binnen, mengde alle stenen weer door elkaar en zei, dat hü het nog eens zou doen. Dan moesten ze natuuriyk alleen een andere volgorde van de stenen kiezen. En wéér kwam het precies uit zoals Fred die gezegd had. Hoe kon dat nu? Maar Freddie wilde zün geheim niet vertellen. Alleen zei hy het later aan zün neefje. „Er is helemaal niet aan, Koos!" zei hü- „Je moet alleen, vóór je naar de andere ka mer gaat, vlug een steen meenemen. Vol gens de regels van het spel moeten het aantal ogen dat nu op beide helften van die steen staat in de lange rü open blij ven! Elke keer neem je een andere steen mee, dat merken de - anderen niet eens. Probeer het zelf masff eens!" En voortaan kon Koos ook „toveren". Een volgende keer had Freddie een an der grapje. Ze zaten weer met een paar fa milieleden bü elkaar, want Feddie's vader was jarig. En toen de anderen plagend vroegen: „En hoe is het met onzen tove naar? Weet je nog meer spelletjes of ben je uitverkocht?" antwoordde hij: „Nee weet er nog veel meer. Ik zal rook in mün hand blazen en die door een doek heen in een gesloten glas blazen!" Hü nam een glas en daarbü een glazen dekseltje, dat erop paste. Daarna legde hü het deksel op het glas en dekte beide met een grote doek af. Toen vroeg hy of hij even één trekje aan vaders sigaret mocht doen. Dat vond vader wel goed voor deze keer. Freddie blies nu de rook voorzichtig in zün rechterhand, deed net alsof hij de rook kneedde en perste en duwde zün hand daarna vlug tegen het glas aan. Direct daarna tilde hij de doek op en werkelük... erzweefde nu een dichte rook in het gles, dat daarstraks nog helemaal helder was! Hoe kwam dat nu? Ook dit was niet erg moeihjk. Er lagen een paar druppels zout zuur op de bodem van' het glas, toen Fred die de proef begon. In het deksel had hr een paar druppels geest van salmiak ge daan en toen hij het glas afsloot, mengden de druppels zich met elkaar. Nu moet je weten, dat deze beide chemische stoffen een dichte rook ontwikkelen als ze met el kaar in aanraking komen. De omstanders konden van dit alles niets zien, want de rook werd onder de doek ontwikkeld en Freddie trok de doek er pas af, toen hij de sigarettenrook tegen het glas had gegooid. RAADSELS. 1. Het is een eiland voor de kust van Afrika. Voeg er één klinker bü, dan is het een eiland in Ned. Oost-Iridië. 2. Wie kan van deze zin: „Een jager schoot büna een grote bok." een versje van twee regels maken, zonder aan de vplgorde van de woor den iets te veranderen of er ook maar één letter bü te voegen of af te nemen? 3. Wlë kan bü 992 twee cü'fers voegen zó, dat het hele getal minder dan 100 wordt? 4. Waarvoor vlaggen de meeste mens? Welk cüfer kan je omdraaien, op zün kop zetten zonder dat er iets aan verandert? 5. Met N ben ik een rivier in Afrika met m ben ik een grote afstand met p was ik vroeger een oorlogswa pen. Het kinderkoor „De jonge stem" te Dom burg heeft op haar uitvoering deze week, een lied gezongen, dat 50 jaar geleden door Koningin Carmen Sylva van Roemenië, die destijds te Domburg vertoefde, is gedicht. Dit gedicht over haar favoriete badplaats was bestemd voor haar neefjes en nichtjes de prinsen en prinsessen Von Wied. Het werd voor tweestemmig koor door A. Bungert op muziek gezet; de heer M. A. Romijn te Domburg heeft er een Neder- landsche vertaling van gemaakt. Het ge dicht luidt: 1. Op onze duinen spelen wü te zaam, Dichters en schilders en zangers van [naam. 2. Op onze duinen speelt ook de zee, Voert zingend sneeuwwitte schuim- [vlokken 'mee. 3. Op onze duinen speelt er de wind, Die met de golfjes een wedstrüd [verzint. 4. Op onze duinen speelt ook het licht, Dat van de zon op de zee is gericht. 5. Op onze duinen speelt nog het zand, 't Dringt in de schoenen, 't glüdt uit [de hand. 6. Op onze duinen speelt er het haar, 't Fladdert en wappert als wimpels [zoowaar. 7. Op onze duinen schittert een gloed, Kleurt er de heuvels en straalt in den [vloed. 8. Op onze duinen groeit kindervreugd, Wie krank erheen trok, wordt sterk [en verheugd. Wü mensen verheugen ons al de hele week op de Zondag. Dan hoeven we niet te werken en kunnen allerlei dingen doen, waar we zin in hebben. Vooral als je door de week hard gewerkt hebt is het dubbel prettig om Zondag te houden. Als het mooi weer is gaan we naar buiten en maken een fijne wandeling er zün zoveel manieren om van de Zondag te genieten. Hoe zou dat nu voor dieren zün? Merken die ook, dat er één dag in de week is, die anders is dan de andere dagen? We hebben daar voor eens aan verschillende mensen, die heel veel met dieren omgaan, gevraagd, wat zü ervan dachten. Onder andere vroe gen we aan iemand, die een stal met ren paarden houdt, wat hü ervan dacht. Hü vertelde ons het volgende: „Voor ren paarden betekent Zondag ongeveer het zelfde als „rendag". En de paarden voelen heel goed of ze moeten rennen die dag of niet. Ze merken het al 's morgens vroeg, als ze minder voer krijgen en minder te drinken dan andere dagen. Die eerste voe dering is om 4 of 5 uur 's morgens. Als korte tijd later de paarden naar buiten gebracht worden om hun gewone oefen tochtje te maken, en een paar paarden blüven in de stallen achter, begrüpen ze al, dat er voor hen die dag een andere taak wacht. Ze küken niet eens teleurgesteld, dat ze binnen moeten blijven, ze weten al: Vandaag is het Zondag, vandaag is het rendag! Hun hele dag is op die rennen ingericht en ze schikken zich daar met een wonder- lüke kalmte en rust in. Ze weten precies wat goed voor hen is. Nooit zullen ze op zo'n dag rumoerig of druk zijn. Ze houden zich heel kalm en bezorgen hun meesters heel weinig last. Alleen houdt het ren paard zün oren gespitst, alsof hij vooral wil opletten of zün tyd nog niét aangebroken is. Elke keer als de staldeur open gaat, kükt het verlangend naar dengene die bin nenkomt, alsof het wil vragen: „Is het zo ver?" Een paar uur voor de aanvang van de rennen wordt de stal gesloten en houden de paarden volkomen rust. Als dan einde- Ük de stalknechten binnenkomen om de paarden te zadelen, staan ze al te trappe len van ongeduld. Misschien hebben ze dan de vrolijke muziek van de renbaan al ge hoord, in ieder geval verlangen ze ernaar om hun benen te strekken en als een pül uit de boog over het veld te suizen. Want het is werkelijk waar, dat de echte ren paarden "niets liever doen dan rennen en de mensen, die denken, dat de paarden daarbij afgebeuld worden, hebben het mis!" We vroegen den paardenbaas van een grote melkinrichting op het land naar zün mening. Hü vertelde, dat er elke dag 7 wagens wegreden en dat de 7 paarden, die daarvoor gespannen waren een vrü zware dagtaak hadden. „Toch laten ze zich elke morgen geduldig inspannen en denken er"

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 10