ZEELAND. BUITENLAND. VUSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. De 40ste Nederlandsche Jaarbeurs. IEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. tig zich te moeten los maken van iets waarmede men vertrouwd is geraakt. •Hartelijk dank bracht spr. de raadsleden en den secretaris voor de ets van het Middelburgsche stadhuis een der mooiste, die wij in ons land hebben en ook voor het boekwerk, dat hem zal herinneren aan de wandelingen door Walcheren en Middelburg, die hem werkelijk vaak groot genot hebben verschaft. Dank brengt spr. ook namens zijn vrouw voor de door al len geuite goede wenschen en aan allen aanwezigen buitende raadsleden voor hun belangstelling bij deze plechtigheid. Spr. zal Middelburg nooit vergeten en herhaalt de beste wenschen voor de toekomst. Voor de volle 100 procent, hoopt hij, dat zijn opvolger iemand moge zijn, die hem in verschillende goede eigenschappen verre overtreft. Hiermede sloot de heer Fernhout voor de laatste maal een Middelburgsche raads vergadering. Nog een tweetal sprekers. Thans vroeg en verkreeg dr. S. S. Sme ding, hoofdredacteur-directeur van de Middelburgsche Courant en voorzitter der Zeeuwsche persvereeniging het woord en sprak als volgt: Den avond van den laatsten dag, waar op het nog pas geeft u rechtens als bur gemeester van Zeelands hoofdstad aan te spreken, vergunne u den woordvoerder der immer zwijgenden in deze zaal thans ten afscheid ook iets te zeggen. Wij heb ben er aan gehecht, dat hier te doen, en niet zoo aanstonds, als particuliere per sonen, in de burgemeesterskamer, omdat wij ons gevoelen als behoorende tot, zij het dan niet als deel uitmakende van, dit zeer achtbare collegie. Onze taak hier is: zitten, zwijgen, luis teren, schrijven. Wij zijn het publiek, ook als het publiek - het gewone pu bliek er niet is. Maar: wij zijn niet heelemaal, en niet enkel, publiek. Er gel den voor ons gilde, over heel de beschaaf de wereld, en dus ook hier, ongeschreven regelen waarbij ons bepaalde voorrechten zijn verleend: voorrechten, ten deele die nende om ons in staat te stellen onzen arbeid van publieke voorlichting doeltref fend te kunnen verrichten, anderdeels meer op huishoudelijk-hoffelijk terrein liggende Het bij deze aanduiding latende, volsta ik met te verklaren, dat wïj ze beide op prps weten te stellen. Het spreekt vanzelf, Mijnheer de Bur gemeester, dat wij nimmer de grenzen mo gen overschrijden, zelfs thans niet, nu ons eenmaal de gelegenheid wordt geboden tot spreken. Hetgeen wij, elk voor ons, meer in het bijzonder van en over U zou den willen zeggen bijvoorbeeld of wij, zonder eenige bescheidenheid, U een goe den of een kwaden burgemeester voor Middelburg zouden hebben gevonden dient elders, niet uit onzen mond, maar uit onze pennen, te vloeien. Hier past ons echter een woord van warme waardeering voor de heusche gast vrijheid, welke U ons journalisten in deze zaal steeds hebt betoond. En, als ik dan toch de zoo-even getrokken grens met één stapje mag overschrijden wij van de pers zijn nu eenmaal vrijmoedig dan vergunne U ons daaraan toe te voegen een woord van bewondering voor het genot dat U als spreker ons als schrijvers zoo me nigmaal hebt geschonken door Uw wel verzorgde, goed-gebouwde, aan schoonen vorm degelijken inhoud parende redevoe ringen. U en wij, elk op eigen wijze ar beidende in den ons allen zoo dierbaren tuin der Nederlandsche taal, konden el kaar daar in elk geval steeds vinden en waardeeren. Aan deze woorden van waardeering mo gen de hier aanwezige journalisten ver binden de beste wenschen voor Uw welzijn en, niet in het minst, voor de gezondheid diergenen, welke U het naast staan. Burgemeester van Middelburg, het ga U wél ook als burgemeester van Bussum! Nu verkreeg het wó'ord de heer J. W. van 't Hoff, burgemeester van Sint-Lau- rens. Deze zeide gekomen te zijn uit be langstelling en sympathie voor den heer Fernhout en niet het plan te hebben ge had het woord te voeren. Dat hij dit toch deed, was wellicht het meeste veroor zaakt door den heer v. d. Feltz, die de tegenstelling stad en platteland naar vo ren heeft gebracht. Het is juist dat die tegenstelling vroeger veel grooter was. De stad stond vaak te veel op zichzelf, maar ook hadden de dorpen zeker mede schuld aan de minder goede verhouding. Nu zijn de plattelandsgemeenten gaan begrijpen dat zij Middelburg niet missen kunnen als middelpunt en ook omgekeerd begrijpt de stad dat zij samen moet werken met de dorpen Om dit begrip te versterken Heeft burgemeester Fernhout ook krachtig me de geholpen, en dit zeker mede, omdat hij iemand is, die het platteland kent. Nu het burgemeesterschap tijdelijk zal worden waargenomen door den heer Onderdijk, is spr. overtuigd dat de samenwerking, die totstand kwam zal worden voortgezet, ge dachtig aan de vorige waarneming door dezen wethouder. Spreker heeft ter zake geen opdracht, maar weet zeker te spreken namens de burgemeesters van alle plattelandsgemeenten van Wal cheren als hij de wensch uit, dat de fami lie Fernhout in Bussum Gods rijken zegen deelachtig moge zijn. Hierop sloot de heer Fernhout ook dit minder officieele gedeelte van het verblijf in de raadzaal. De afscheidsreceptie. Nadat de Raad met den heer en mevrouw Fernhout op de gevoelige plaat was ge bracht, begaf de burgemeester zich naar zijn kamer om daar de deputaties en par ticulieren, die daartoe den wensch hadden te kennen gegeven, de gelegenheid te ge ven afscheid van hem te nemen. Verschil lende besturen en organisaties van uiteen loopenden aard, waarmede de heer Fern hout minder of meer in aanraking is ge weest tijdens zijn verblijf in Middelburg, maar ook eenige tientallen particulieren hebben met enkele woorden en een hand druk afscheid genomen van den magistraat, wiens burgemeesterschap van Zeeland's hoofdstad juist eindigt op het oogenblik, dat wij deze laatste regels van dit verslag op papier zetten. N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN. Z14 procent dividend. In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen van de N.V. Haven van Vlissingen werd besloten om aan aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1938 een dividend uit te keeren van 3% pro cent. Aan het verslag van de directie ontlee- nen wij het volgende: Alhoewel het aantal schepen dat Vlissin gen in 1938 aanliep iets kleiner was dan in 1937, was de tonnage van deze sch'epen ca. 200,000 n r.t. hooger. Het geïnde ha vengeld is in 1938 dan ook hooger geweest dan in 1937. Het oliebunkerbedrijf heeft de in het verslag over 1937 uitgesproken verwach tingen verre overtroffen, doch het kolen- bunkèrbedrijf bleef niet onbelangrijk bij het vorige jaar ten achter. Doordat de N.V. Vlissingsche mineraal olie en asphalt raffinaderij zich meer op het opslagbedrijf toelegde en haar tank installatie beduidend uitbreidde, hebben meer en grootere schepen de binnenhaven bezocht. Sedert het najaar werd Vlissingen öm de veertien dagen aangeloopen door de sche pen van de Red Star Linie, voor het in nemen van passagiers. Een der loodsen kon in 1938 worden ver huurd als entrepot van het Bata-coneern, hetgeen een grootere beweging in het be drijf tengevolge had. De tankinstallatie voor melasse werd gedurende 1938 uitge breid met 3 tanks van 500 m3 elk. Deze installatie had een bevredigend emplooi. De hoeveelheid op- en overgeslagen goede ren bewoog zich in stijgende lijn. De tonnage van de schepen, die in 1938 de haven binnenliepen bedraagt (de tus- schen haakjes geplaatste getallen zijn die van 1937): 2051 (2071) zeeschepen, 2.425 518 (2.229.239) n.r.t.; 1878 (1890) binnensche pen, 6.331 (651.293) tonnen draagv.; 390 (382) schepen van de S. M. Zeeland, 437.764 (430.042) n.rt.; 5531 (5470) schepen van den proc. stoombootd. o|d Westerschelde 1424.449 (1.462.671) tonnen draagv. Benevens een groot aantal schepen van de Kon. Ned. marine en het Nederland sche en Belgische loodswezen. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN OP 14 JUNI. Naar wij vernemen, zullen de gemeente raadsverkiezingen alhier worden gehouden op Woensdag 14 Juni a.s. De werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkzoekenden in onze gemeente verminderde deze week vaq 450 tot 447. Daarvan werden 141 personen in de werk verschaffing geplaatst, waarvan 40 in de plantsoenen. SOEBURG. Maandagavond werd in „Con cordia" alhier een vergadering gehouden van de. Ver. voor Chr. Wijkverpleging Soe- burg-Rittem. Ds. L. C. Spijkerboer, voorzit ter der vereeniging, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Uit het jaarver slag bleek dat door de wijkverpleegster 2247 bezoeken zijn afgelegd in het afgeloo- pen jaar. De penningmeester deelde mede, dat de ontvangsten 1814 en de uitgaven 1818 bedroegen, nadeelig slot 4. Een nieuwe controle-commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren A. de Visser en C. Koppejan. Tot bestuursleden werden de aftredende leden ds. L. C. Spijkerboer en de heer P. J. de Pagter herkozen. VERE. Dinsdagmorgen had alhier een ongeluk plaats, dat, gezien de feiten, goed is afgeloopen. Op de Kade reed de land bouwer A. de Nood met paard en wagen. Waarschijnlijk door het te kort aan de leidsels houden van het paard raakte het dier met de achterpooten tegen den wa gen, waarvan het dusdanig schrok, dat het op hol sloeg. In wilde galop ging het de Kade langs, waarbij de landbouwer van den wagen geslingerd werd. Hij hield de leid sels echter vast, waardoor hij een eind mee gesleurd werd. Het nog steeds met den wagen bespannen paard keerde de smalle Wijngaardstraat in waardoor de wagen te gen den muur opbotste en gehavend werd. Eindelijk wilde het den bocht van de Sint Pieterstraat innemen, doch raakte daar bij in de heg zoodat het eindelijk tot stand kwam. Het spreekt vanzelf, dat de heer De N., hoewel hij er in letterlijken zin alleen met kleerscheuren afkwam, erg ontdaan DRIEWEGEN. De afdeeling „Driewegen" van Ziekenhuisverpleging op Noord- en Z.- Beveland kwam Maandagavond in jaarver gadering bijeen onder leiding van haar voor zitter den heer Joh. Nijsse. Het jaarver slag van den penningmeester luidde: in komsten 1695, uitgaven 1658, batig slot ruim 36, waardoor het bezit met saldo's vorige jaren stijgt tot 196. Herkozen als bestuursleden de heeren J. Nijsse^ P. Ver burg en F. Koole. Vervolgens bracht de heer J. van Oosten Mz. verslag uit van de centrale vergade ring gehouden in Goes. Als afgevaardigde naar de eerstvolgende centr. vergadering werd gekozen de heer J. de Witte. Besloten werd aan den bode 10 cent aan brengpremie voor nieuwe leden toe te ken nen. Het salaris van den penningmeester werd voorloopig vastgesteld op 20 per jaar. Het aantal stemgerechtigden in deze gemeente bedraagt voor het jaar 1939'40 366 personen. KRABBENDIJKE. Maandagavond werd de eindles gehouden van den 2-jarigen tuin- bouwcursus. Ir. B. Bosma, rijkstuinbouw- consulent, reikte een diploma uit aan: G. E Barth (Kruiningen), M. Wagenaar, M. Dees, K. Pieper, J. C. Engelse, M. Meeuwse, G. Houtekamer, C. Versprille, J. van Harn (allen Krabbendijke), J. W. Magielsen (Ril land), G. Pieper, Joh. van Oosten, Jac. Lin- denbergh (allen Krabbendijke), P. v. Zwe den, J. v. Zweden, Jan Philipse (allen Ril land), Jac. Neels, M. Koster (beiden Krab bendijke), Bart Sinke' (Rilland), Jan Lagen dijk, Jac. Houtekamer en Adr. Maat (allen T. Nog geen symptomen van ver betering in het zakenleven. Groote deelneming. Het voor het Nederlandsche bedrijfsle ven zoo belangrijke en nuttige instituut der Kon. Ned. Jaarbeurs heeft gisteren, met de opening van de voorjaarsbeurs 1939, een mijlpaal in zijn geschiedenis bereikt Immers deze voorjaarsbeurs draagt het cijfer 40. Dat wil dus zeggen, dat voor de veertigste maal de Nederlandsche ih- austrie in het jaarbeursgebouw te Utrecht een wapenschouw houdt. Bij het bereiken van een mijlpaal is het gebruikelijk een blik te richten zoowel naar de voorbijgegane jaren als naar de toekomst. De terugblik stemt tot groote tevredenheid. Industrie, handel en land bouw zijn ieder jaar weer het nut van het jaarbeursinstituut voor het zakenleven gaan inzien en begrijpen, en tevens daar mede hoogelijk gaan waardeeren. Bij dit jubileum, zooals we deze 40ste jaarbeurs mogen noemen, mag geconstateerd wor den dat de fundamenten waarop het in stituut gebouwd is, zeer hecht zijn geble ken. De jaarbeurs bewees van groote prac- tische waarde te zijn waar het aankwam op bemiddeling in het bedrijfsleven: het brengen van kooper en verkooper in nauw contact met elkaar, hetgeen den handel vergemakkelijkte Het is moeilijk voor de toekomst van het jaarbeursinstituut een voorspelling te doen. Daarvoor spreekt de algemeene eco nomische toestand te veel een voorname rol. Temeer in deze jaren, waarin de eco nomie in deze wereld zoo in de knel zit. Maar wanneer de belangstelling voor de Ned. jaarbeurs blijft zooals zij thans is, dan zal het bedrijfsleven in de toekomst er een grooten steun aan kunnen hebben. Dat de belangstelling voor de jaarbeurs zeer groot is, hebben we kunnen consta teeren bij het gebruikelijke persbezoek, gisteren op den openingsdag gebracht. Een rondgang onder leiding van een der leden van den Raad van bestuur heeft ons doen zien, dat men op alle fronten met groote activiteit werkt. Het is ondoenlijk op deze plaats een opsomming van de voornaam ste of meest interessante stands te geven. Als gewoonlijk heeft de secretaris-gene raal, de heer W. Graadt van Roggen, in zijn rede, gehouden in het gebouw van de Stichtsche Industrieele Club, belang wekkende mededeelingen gedaan over den algemeen econ. toestand. Hij herinnerde er aan, dat, toen de Nederlandsche Jaar beurs in Februari 1917 startte, Euro pa nagenoeg in vlammen stond. De eerste menu's, welke het Nederlandsche Jaar beursinstituut het bedrijfsleven kon vóór- zetten, vermeldden dan ook uitsluitend nationale gerechten. Het jonge jaarbeurs instituut, dat aan het ontwrichte handels- aparaat een nieuw type handelsintermedi- air beoogde te brengen, stuitte bij zijn eer ste schreden op vreemde toestanden op economisch gebied. Spr. heeft verder er op gewezen hoe tijdens de tiende jaarbeurs in 1924, gespro ken werd van „herstel-economie" en hoe een geest van samenwerking tot gemeen- schappelijken opbouw door de wereld voer. Bfj den volgenden grenssteen, de 20ste jaarbeurs in 1929, nam juist een periode Krabbendijke). De heer Bosma sprak hier op de cursisten toe en wees op het belang der opgedane kennis. De oudste leerling (47 jaar!) bedankte de onderwijzers voor de lessen en bood als herinnering een geschenk aan. Hierna spra ken nog de heer Kok, wethouder, namens het gemeentebestuur, en Smallegange, se cretaris der Vereeniging van oud-leerlin gen, die zeide, dat er van dezen cursus naam was uitgegaan en wekte dé cursisten op, allen lid te worden van de vereeniging. Het volgend jaar zal deze cursus ver volgd worden met een derde leerjaar, ook onder leiding van hetzelfde hoofd, den heer Jansen Verplanke te Kruiningen, en met medewerking van denzelfden tuinbouwvak- onderwijzer, den heer Mol te Krabbendijke. BRESKENS. Tot instructeur-badmeester van de zwemvereeniging „Scheldestroom" is voor het a.s. seizoen, dat 15 Mei begint benoemd de heer P. Duijvetter, te Leider dorp. Dit is dus het 3e seizoen dat de heer Duijvetter bij Scheldestroom werkzaam is Aanrijding. BRESKENS. Dinsdagmiddag ongeveer half zes kwamen de heer De R. en zijn echt- genoote per rijwiel de Groote Kade afge reden. Op het kruispunt bij de Dorpsstraat kwam de wielrijdster in botsing met een uit de Dorpsstraat komende auto, bestuurd door een handelsreiziger. De vrouw werd tegen den grond geslagen en kreeg ver wondingen aan het hoofd. Na verbonden te zjjn door den plaatsvervangenden genees heer, kon zij naar huis vervoerd worden. Gelukkig reed de auto een kalme gang, zoodat het ongeval goed is afgeloopen. RETRANCHEMENT. De Chr. meisjes- vereeniging „Kom en Zie" en de Chr. jon- gelingsvereeniging „Soli Deo Gloria" hiel den haar gecombineerd jaarfeest. DeZe feestelijke bijeenkomst stond onder leiding van den hr. H. J. Brakman. Als spreker trad op ds. J van der Werfhorst. Samen spraken en zang wisselden elkaar af en als hoogtepunt werd opgevoerd het histo risch spel „Door het Vuur beproefd" De rollen werden goed vervuld en spelers en speelsters viel een welverdiend applaus ten deel. Een verloting ten bate van de Zen ding bracht op de mooie som van f 20 Tot slot werd een voordrachtenwedstrijd gehouden, waarbij mej. J. de Ridder en de heer Jac. Basting een prijs verwierven De gezellige bijeenkomst werd na een slot woord van den voorzitter met dankzegging door ds. Van der Werfhorst gesloten. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. SLUIS. De heer G. Timmerman uit Lap scheure (België), die Zaterdag jl. met zijn motor een val deed en dientengevolge een zware hersenschuding opliep, is, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in het zieken huis te Brugge overleden. van zeldzame hoogconjunctuur haar keer. Het verbazingwekkende herstel, de onge dachte vooruitgang en de voortdurend stijging bleken later een periode van schijn- herstel geweest te zijn Tien jaarbeurzen later, Maart 1934, lag de fakkel van den vrijhandel smadelijk in een hoek gewor pen. Inplaats van de economische schei dingsmuren te slechten, werden zij met afweergeschut bewapend. Contingenteerin- gen, invoerverboden, exportpremies, clea- ringvoorschriften e.d deden hun intrede De 30ste jaarbeurs viel samen met het dieptepunt der depressie, tegelijkertijd he hoogtepunt der propaganda voor het nieu we heulsap: de animeer-economie. Gedurende de laatste tien Nederlandsche jaarbeurzen is de wereld nog steeds eco nomisch in een periode van verduistering blijven verkeeren, gekenmerkt door een opvolging van onvoorziene soms abrupte wendingen. De internationale politiek een bron van onrust en onzekerheden; de in ternationale goederenruil in toenemende verstarring; in alle landen een indrin gen van den staat in de bedrijfs-economi- sche sfeer, met als gevolg inperking van particulier initiatief en persoonlijke onder nemingslust. En in alle hoeken der wereld dreiging van oorlogsmogelijkheden, ter aanmoediging van den ruineuzen bewape ningswedstrijd, waaraan nu ook alle kleine mogendheden zijn gaan meedoen. Intusschen is geconstateerd kunnen wor den, dat nóch de autarkie, nóch de bewa pening, nóch de openbare werken-politiek kans hebben gezien blijvende welvaart te brengen. Wij zijn thans de phase der ge bonden economie ingetreden: steeds ster ker staatsbemoeiing en steeds directer staatsingrijpen. Voor ons land zal de mijl paal der Veertigste Jaarbeurs tevens een herinnering zijn aan het historische feit, dat de oude strijdvraag: mag de Staat door middel van tarieven steunen? op het punt stond nu ook door Nederland be vestigend beantwoord te worden. Op de mijlpaal, welke thans het Neder landsche jaarbeurs-instituut passeert, kan als teeken des tijds geen ander symbool be ter worden aangebracht dan... een vraag teeken. Met het onderschrift: geduld. Waarbij één gedachte ons kan sterken: dat trots alles toch ons land binnen het Euro peesche staten-bestel een betrekkelijk gun stige positie is blijven innemen, economisch en sociaal, dank voor een groot deel: onze politieke binnenlandsche rust, onze politieke stabiliteit in eigen huis, onze politieke neu traliteit naar buiten. Temidden van deze snel-wisselende en sterk-uiteenloopende toestanden en stem mingen is de Nederlandsche Jaarbeurs ge boren en getogen. Dat in de laatste jaren het zwaartepunt van het jaarbeursinterme- diair is komen te liggen bij de diensten, welke de Jaarbeurs het binnenlandsche handelsverkeer kan bewijzen, hangt samen met de handelsbelemmeringen, welke in toenemende mate den invoer van buiten- landsch fabrikaat in den weg zijn gelegd. Ook de oprichting eener agrarische jaar beurs in het kader van de algemeene jaar beurs is een gevolg van de gewijzigde ver houdingen in ons land tusschen het in dustrieele en agrarische deel van het Ne derlandsche bedrijfsleven. De gestadige groei van het jaarbeursinstituut tegen den zoo ongemeen sterken druk der algemeene depressie in, is dan ook te danken uitslui tend aan innerlijke factoren. De huidige toestand in het zaken leven. Over den huidigen toestand van het za kenleven en over de verwachtingen der naaste toekomst is weinig positiefs te zeg gen, aldus spr. De toestand blijft op verren afstand en dichtbij onoverzichtelijk. Het geen men aarzelend te zien krijgt, wekt maar matig vertrouwen op duurzame ver betering. Een uitgesproken verbetering is niet vast te stellen. Als men het bedrijfsleven beluistert, krijgt men algemeen den indruk, dat het momenteel met de zaken wel goed gaat en dat de naaste toekomst nog wel het een en ander hoopvols in petto heeft. De dalende beweging, welke in 1937 een aanvang nam, is in het laatst van 1938 weer tot staan ge komen, maar de algemeene opleving in grooter stijl, waarop men na het accoord van München had gehoopt, is achterwege gebleven. Men hoort in sommige bedrijfs takken hier te lande de metaalnijver heid, de wol- en kleedingindustrie, de leder industrie, de voedings- en genotmiddelen- bedrijven dat er werk, hier en daar zelfs volop werk is; dat er ook weer verdiend en achterstand ingehaald wordt. Maar in andere bedrijfstakken, meer op export aan gewezen en o.a. zeer sterk in den landbouw klaagt men over groote moeilijkheden. Het afwegen tegen elkaar van de goede en kwade factoren geeft een aarzelend resul taat. Men ziet de werkloosheidscijfers met een zekere rustige regelmaat permanent dalen, maar de werkloosheid zelf blijft nog altijd zeer hoog en dus een bron van ern stige zorg. De oorzaken van oplevende be drijvigheid zijn grootendeels nog steeds aan incidenteele factoren, al te vaak van kunst matige makelij, toe te schrijven: aan de grootere activiteit der regeering in de uit voering van openbare werken; aan defen sie-opdrachten, waarbij ditmaal ook enkele consumptieve bedrijven betrokken zijn. De verplaatsing van oude buitenlandsche cen tra van industrieele bedrijvigheid bijv. van de confectie-industrie naar Neder land, wekt verwachtingen en opent nieuwe perspectieven. Een grootere binnenlandsche omzet schijnt meer verband te houden met de contingenteering dan met een verhoo ging van reëele koopkracht. Van verbete rings-verschijnselen in grooter, algemeener verband doen zich nog geen symptomen voor en er staan minder mooie aanwijzin gen tegenover. Vooral de export ziet bezorgd de toe komst tegemoet. Naast steun aan de in- heemsche nijverheid op de eigen markt zul len maatregelen ter bevordering van den uitvoer niet ontbeerd kunnen worden. De kansen op heviger concurrentie op de bui tenlandsche markt zijn groot. De afgeloo pen jaren vooral in 1938 doen zich verblijdende verschijnselen op export-gebied voor: het veroveren van eenige nieuwe markten. De onzekerheid ondermijnt ook buiten onze grenzen het vertrouwen, om, wat zich nog als goed en hoopgevend aandient, tot bas s voor nieuwen ondernemingslust te nemen. Van stabiliteit valuta-stabiliteit in de eerste plaats! is nog geen sprake. De tijden zijn voor het zakenleven zeker niet donkerder dan ze in de afgeloopen ja ren al meermalen zijn geweest. Maar er is geen zekerheid, dat de lichtpunten van van daag, morgen nog wel lichtpunten zullen zijn. Er schijnen groote dingen op het ge bied van handelsbesprekingen, handelsver dragen en economische samenwerking tus schen groote mogendheden, die den wereld handel beheerschen in de maak te zjjn. Maar de geest tot goede gezindheid is nog wel steeds aan het woord, maar wij hebben hem tot nog toe niet aan het werk gezien. Toch is er, voor nu en voor de naaste toe komst, bedrijvigheid en kans op partieelen vooruitgang. Alleen: het zal hard werken en aanpakken zjjn. De Veertigste Jaarbeurs telt 2031 deelne mers (vorig jaar 2005) en heeft een ver huurde expositieruimte van 17.500 m2 (vo rig jaar 17.300 m2. De beschikbare plaats ruimte begint een pijnlijk onderwerp te worden. Ditmaal was het gebrek aan plaats ruimte zeer lastig. Verschillende deelne mers moesten in hun expositieruimte wor den gerantsoeneerd en desondanks moesten verschillende inschrijvers worden afgewe zen. Hieronder waren helaas ook jonge Ne derlandsche industriën. Tegen alle verwachtingen in vertoont de buitenlandsche deelneming een tendens van verhoogde belangstelling. De buitenland sche handel met Nederland is op velerlei gebied door de contingenteeringsmaatrege- len sterk gerantsoeneerd. Voor de ontplooi ing van den internationalen kant heeft de jaarbeurs momenteel den wind niet mee. Des te opmerkelijker is de grootere belang stelling in den vorm van „officieele" deel neming: de collectieve inzendingen Van Bel gië, Canada, Duitschland, Frankrijk en Ma rokko, Italië en Zwitserland, waarbij voor de eerste maal Luxemburg met toerisme. De Beatrixhal komt ditmaal ten volle als machinehal tot haar recht. Uit tal van plaatsen zijn excursies van handels- en middenstandsver. aangekon digd. In verband hiermede wordt het door het Jaarbeursbestuur wel zeer betreurd, dat voor die gedeelten van ons eigen land, waarvoor een treinverbinding met Utrecht minder voor de hand liggend is bijv. Zeeuwsch-Vlaanderen het vervoer van jaarbeursbezoekers per auto bus door de Inspectie van het Verkeer, tot in hoogste instantie toe geweigerd is ge worden. Het jaarbeursbestuur betreurt dit niet alleen, maar vraagt zich af of het uit een oogpunt van algemeen belang juist is onder de huidige omstandigheden een eco nomisch belang, in het bijzonder ook een middenstands- èn een streekbelang zoo onverbiddellijk ondergeschikt te maken aan het verkeersprobleem. De heer Graadt van Roggen memoreerde ten slotte den steun en medewerking, wel ke het Nederlandsche jaarbeursinstituut van den aanvang af van de Rijks- en stede lijke overheid en overheidsorganen heeft mogen ontvangen. Groote dank is het Jaarbeursinstituut verschuldigd aan H. M. de Koningin en het Koninklijk Huis, zoo besloot spr. Des avonds is aan het diner in het jaar beursrestaurant, onder presidium van dr. F. H. Fentener van Vlissingen, door vele personen het woord gevoerd, waarbij o.a. de secretaris-generaal, de heer Graadt van Roggen werd gehuldigd, alsmede de journa list de heer H. Hotke, die aan alle 40 jaar beurzen heeft deelgenomen. DUITSCHLAND VERLENGING VAN DEN ARBEIDSTIJD IN DE MIJNEN. De lasthebber voor het vierjarenplan, generaal-veldmaarschalk Goering, heeft een verordening uitgevaardigd betreffende de vergrooting van de productie en het loon in de mijnen. Daarin wordt o.m. ge zegd: Voor de weerbaarmaking van het Duitsche volk en de uitvoering van het vier jarenplan moet de productie der mijnen be langrijk vergroot worden. De nieuwe ver ordening moet daarvoor de voorwaarden scheppen. De werktijd voor de ploegen der onder den grond werkende arbeiders wordt derhalve met 45 minuten, doch niet bo ven de 8 uur, verlengd. Voor dit werk wordt een toeslag van 25 betaald. De dagelijksche arbeidstijd der boven den grond werkende arbeiders wordt verlengd in overeenstemming met de behoeften van het bedrijf. De toelaatbare maximale ar beidstijd mag echter niet worden overschre den. Ook hiervoor wordt een toeslag van 25 betaald. Wanneer er onverwacht meer werk moet worden verricht, moet de onder nemer zorg dragen voor de noodige levens middelen voor het personeel. WEDEROM EEN PREDIKANT VAN OPPOSITIONEELE BELIJDENISKERK GEARRESTEERD. Naar te Berlijn verklaard wordt, is de vorige week wederom een predikant van de oppositioneele belijdeniskerk gear resteerd, zoodat zich thans tien predikanten in arrest, in de gevangenis of in concentra tiekampen bevinden. VER. STATEN. aantal legervliegtuigen vastgesteld op zesduizend. Havas meldt uit Washington: De leden van de gemengde commissie uit het Huis van Afgevaardigden en Senaat, die belast is met het tot stand brengen van overeen stemming tusschen de door de beide huizen aangenomen teksten van het wetsontwerp inzake de versterking van de luchtmacht, tusschen welke teksten eenige verschillen bestaan, zjjn tot een accoord gekomen. Zij hebben het aantal vliegtuigen voor het le ger op zesduizend vastgesteld. Nieuw geval van ontvoering f De zestienjarige dochter van den rechter Samuel R. Blake te Los Angelos wordt sinds Maandag vermist. Haar vader zeide gist®r®" dat hg vreest, dat zü ontvoerd is door iemand die wraak op hem wil nemen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6