v&trttictule MIDDELBURGSCHE COURANT Duitsche troepen bezetten Bohemen en Moravië. (&GOESCHE COURANT De Tsjechen komen onder Duitsche voogdij. «ml» Proclomatie van Hitier De Duitsche troepen bin nengerukt. Tsjechoslovakije wordt geheel ontbonden. Er komen vermoedelijk een Tsjechische en een Slovaaksche republiek, beiden onder voogdij van Duitschland. Het Tsjechische leger wordt ontwapend. Roethenië komt vermoe delijk bij Hongarije. Duitsche troepen naar Roethenië. Ook mobilisatie in Roethenië. Hongaarsch ultimatum aan de Roetheensche regeering. H.M. de Koningin in Den Haag terug. Strenger reglement van orde voor de Eerste Kamer. Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche CrL Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkad.e Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 63. DRIE BLADEN. WOENSDAG 15 MAART 1989. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bijj vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cï„ De gebeurtenissen in Midden-Europa hebben zich vannacht opnieuw met een for midabele snelheid verder ontwikkeld. Men kan ze kenschetsen in deze woorden: Praag onderwerpt zich aan Berlijn. Gisteravond zijn nl. de Tsjechoslovaak- sche minister-president Hacha en de mi nister van buitenlandsche zaken Tsjwal- kofski per vliegtuig naar Berlijn getogen Te middernacht werden ze door Hitier ontvangen, met wien ze verscheidene uren confereerden. Na afloop dezer conferentie werd het volgende communiqué gepubli ceerd: „Aan het Duitsche volk." Nadat eerst voor eenige maanden Duitschland gedwongen is geweest, zijn in aaneengesloten nederzettingen wonen de volksgenooten in Tsjechoslovakije in bescherming te nemen tegen de niet te dragen terreur van'het regiem in Tsje choslovakije, hebben zich in de laatste weken wederom dergelijke verschijnselen voorgedaan. Dit moest in een gebied, waar zooveel nationaliteiten naast elkander le ven, tot ondragelijke toestanden leiden. Als reactie op deze nieuwe aanvallen op de vrijheid en het leven van volks groepen, hebben zich deze van Praag los gemaakt. Hiermede heeft Tsjechoslovakije opg e,-h o u- den te bestaan. Sedert Zondag hebben zich op vele plaatsen woeste uitspattingen voorge daan, waaraan wederom talrijke Duitschers ten offer vielen. Van uur tot uur neemt het geroep om hulp van de vervolgden toe. Uit de volkrijke Duitsche taaleilan den, welke door de grootmoedigheid van Duitschland in de afgeloopen herfst bij Tsjechoslovakije zijn gebleven, komt we derom een stroom van vluchtelingen, die have en goed hebben achtergelaten, naar Duitschland. Een voortduren van dezgn toestand moet leiden tot een verstoring van de laatste orde, welke nog in dit ge bied, waarin Duitschland een levensbelang stelt en dat zelfs meer dan duizend jaar deel heeft uitgemaakt van het Duitsche rp'k, heerscht. Teneinde nu definitief een einde te ma ken aan deze bedreiging van den vrede en goede voorwaarde te scheppen voor de nieuwe orde in dit gebied heb ik besloten vandaag Duitsche troepen te laten binnenrukken in Bohemen en Moravië. Zij zullen de terroristische benden en de Tsjechische strijdkrachten, welke hen be schermen, ontwapenen, het leven van alle bedreigden beschermen en de grondslagen leggen voor het invoeren van een doeltref fende regeling, welke recht zal doen aan de geschiedenis van duizend jaar en de practische nooden van het Duitsche en Tsjechische volk. Berlijn, 15 Maart 1939. w.g. Adolf Hitler. Officieel werd vanochtend uit Berlijn gemeld, dat te 6 uur de Duitsche troepen Tsjechoslovakije zijn binnengerukt. Het opperbevel van het Duitsche leger voegden hieraan toe, dat de Duitsche troe pen onder commando staan van den ge neraal der infanterie Blaskowitz en den generaal der infanterie List. Reeds gis teravond hebben afdeelingen van het le ger en van de „Leibstandarte Adolf Hit ler" Maehrisch Ostrau en Witkowitz be zet. Escadrilles van de Duitsche luchtmacht onder leiding van de generaals der vlie gers Kesselring en Sperrle en luitenant- generaal Loehr, zijn tegelijkertijd de grens gepasseerd. -■ Vannacht te drie uur kwam een buiten gewone ministerraad te .Praag bijeen om te wachten op berichten uit Berlijn. De woordvoerder van |3e regeering ver klaarde later met tranen in de oogen den correspondent van Reuter, dat de Duit sche troepen te zes uur in den ochtend het Tsjechisch gebied zoivlen binnenrukken en het Tsjechische leger zouden ontwapenen Even later werd door middel van de Tsjechische radio een beroep gedaan op het leger geen tegenstand te bieden aan Ue Duitsche troepen en de wapens kalm over te geven. Deze oproep werd ieder kwartier herhaald. Reeds vóór de conferentie met Hacha stond de bezetting vast. Te zeven minuten over zes vanochtend heeft minister Goebbels door middel van de radio bekend gemaakt, dat de Duitsche troepen Tsjechisch gebied waren binnenge rukt en hij spoorde de bevolking aan de vlag uit te steken. De bezetting geschiedde op de minuut, alles was nauwkeurig voorbereid en men wachtte slechts op het bevel van den Füh- rer. Later werd toegegeven, dat de beve len reeds waren gegeven voor Hacha te Berlijn was gekomen, hoewel dit eerst werd tegengesproken. Terwijl Hacha nog met Hitier sprak stonden de Duitsche troe pen reeds op Tsjechisch gebied. Officieel werd te Berlijn medegedeeld, dat vandaag nog niets kan worden ge zegd over de wegen, welke de Duitsche troepen zullen volgen, noch over de pun ten, waar de grens zal worden overschre den. Bohemen en Moravië zijn verboden land en niemand mag het door de Duit sche troaepen baezette gebied binnengaan of het verlaten. Het geheele gebied ten Westen van de lijn Bratislava-Maehrisch Ostrau is voor gevaarlijk gebied verklaard en alle vliegtuigen zijn gewaarscnuwd. De Duitsche radio noemt het Tsjechi sche gebied thans „Tsjechei." Hoofdmacht van de Duitsche troepen vlak bij Praag. Uit betrouwbare bron werd vanochtend om 10 uur gemeld, dat de hoofdmacht der Duitsche troepen zich nog slechts op en kele kilometers afstand van Praag bevond Reeds hadden de voorposten verschillende openbare gebouwen in Praag bezet, o.a. het ministerie van P.T.T. incidenten deden zich niet voor. Hitier naar Weenen. Havas meldt uit Berlijn: Vanochtend acht uur is de Füehrer per vliegtuig naar Weenen vertrokken. Omtrent de conferentie van Hacka met Hitier meldt Havas nog: Te tien minuten over een vannacht kwa men president Hacha en minister Tsjwal- kofski voor de rijkskanselarij te Berlijn en na de eerewacht te hebben geïnspecteerd, begaven zij zich naar het kabinet van den Führer. De besprekingen duurden tot kwart over vier, waarna de beide Tsjechen zich naar hotel Adlon begaven. Te vijf minuten voor vier hebben Hitier, Hacha, Von Ribbentrop en Tsjwalkofski de volgende overeenkomst geteekend: „Op hun verzoek heeft de Führer in te genwoordigheid van minister Von Ribben trop, Hacha en Tsjwalkofski ontvangen Tijdens de bijeenkomst is openhartig den toestand besproken, welke is geschapen door de jongste gebeurtenissen in Tsjecho- Bovenstaand kaartje (dateerend van vóór den afstand van het Sudetenland) geeft de situatie van Bohemen en Moravië, het gebied der Tsjechen, ten opzichte van Duitschland weer. De zwarte en gearceerde gebieden zijn in October j.l. grootendeels afgestaan. Duitsche troepen trokken vanochtend uit het Noorden Bohemen en uit het Zuiden Moravië binnen. slovakije. Beide partijen hebben de over tuiging uitgesproken, dat het doel van aile pogingen moest zijn het verzekeren van orde, rust en vrede in dit deel van centraal Europa. Hacha heeft 'verklaard, dat hij, om dit doel te dienen en tot een definitieve pa cificatie te komen het lot van het Tsjechi sche volk eri land in vol vertrouwen in de handen van den Führer legt. De Führer heeft deze verklaring aan vaard en heeft het besluit te kennen gege ven het Tsjechische volk onder de bescher ming van het Duitsche rijk te nemen. De autonome ontwikkeling overeenkomstig het eigen karakter van het land, zal verzekerd worden". De teerling is hiermede geworpen. Er zullen blijkbaar een Tsjechische en een Slo vaaksche republiek komen, welke zich bei de de curateele van Berlijn moeten laten welgevallen, een soortgelijke verhouding dus als er bestaat tusschen Japan en de Japansche vazalstaat Mantsjoekwo. Vanmorgen verkeerde men nog in het ongewisse over het derde deel van het in ontbinding verkeerende Tsjechoslovakije: over Roethenië, of de Subkarpathische Oekraïne. Het lijdt echter weinig twijfel, dat dit gebied bij Hongarije zal komen. Hon- gaarsche troepen zijn er gisteren reeds bin nengerukt en in den loop van gistermiddag stelde de Hongarije een ultimatum aan Praag, waarvan de strekking was, dat het gebied door de Tsjechische troepen ont ruimd moest worden. Aan dezen eischen is practisch gevolg gegeven. Hongaarsche troepen zijn het gebied daarop binnenge rukt, maar inmiddels had zich te Chust, de hoofdstad, een omwenteling voltrokken. De regeering-Wolosin trad af en is door een nieuw kabinet onder Wolesjin vervangen. Deze nieuwe regeering schijnt niets van een Hongaarsche overheersching te willen weten en is onmiddellijk militair verzet gaan organiseeren. Naar verluidt moeten er intusschen ongeregeldheden te Chust hebben plaats gehad, waarbij meer dan 100 dooden zouden zijn gevallen. De groote vraag ten aanzien van de Sub karpathische Oekraïne is, of Duitschland zal toestaan, of dat gebied, dat immers een uitvalspoort naar het Oosten vormt, bij Hongarjje wordt ingelijfd. Tot dusver voel de Hitier daar niets voor, maar gisteren verluidde bij geruchte, dat hij zijn meening gewijzigd zou hebben. Om half twaalf vanochtend werd ge meld, dat Duitsche troepen ook naar de Subkarpathische Oekraïne zullen worden gezonden. De minister-president van Slovakije, mgr Tiso, heeft de Slovaaksche autoriteiten op dracht gegeven den doortocht van de Duit sche troepen te vergemakkelijken. Onmiddellijk is een regiment gemotori seerde Duitsche infanterie Zlina in het Noorden van Slovakije gepasseerd, op weg naar Neutieschen-Presov, het grensstation van Slovakije op den weg naar de Subkar patische Oekraïne. Mobilisatie in Slovakije. De Slovaaksche minister-president Tisso heeft vanochtend verder de mobilisatie ge last van vijf lichtingen van de reserve der Hlinka-garde, ter verzekering van de vei ligheid der Slovaaksche grenzen. Deze maatregel was noodig, aangezien Hongaarsche troepen, die de Subkarpathi sche Oekraïne bezetten, de grens van Slo vakije bij Sobrance hebben overschreden. Te Berlijn werd even later van welinge lichte zjjde vernomen ,dat het niet juist is, dat Hongaarsche troepen reeds ver in de Subkarpathische Oekraïne zouden zijn doorgedrongen. De Karpathische Oekraïne beschouwt zich als een zelfstandige staat en heeft Duitschland verzocht, aldus het D.N.B. onmiddellijk in te grijpen om zijn onafhankelijkheid te doen eerbiedigen. Een Oekraïnsch leger is gevormd uit de Oekraïnsche soldaten van het Tsjechische leger, tezamen met de Oekraïnsche militai re organisatie Sitch. Gevechten tusschen de Oekraïners en de Hongaarsche invallers ontwikkelden zich op verschillende plaatsen. In Oekraïnsche kringen te Berlijn geeft men te kennen, dat men vertrouwt op de hulp van Duitschland Een bevel van Hitier aan de weermacht. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Op den dag van den intocht der Duitsche troepen in Bohemen en Moravië heeft de Führer het volgende bevel aan de Duitsche weer macht uitgevaardigd: „Tsjechoslovakije bevindt zich in ont binding. In Bohemen en Moravië heerscht een onduldbare terreur tegen Duitsche volksgenooten. Beginnende op 15 Maart 1939 zullen daarom afdeelingen van het Duitsche leger en van de Duitsche lucht macht het Tsjechische staatsgebied bin nentrekken, om de levens en bezittingen van alle bewoners des lands gelijkmatig te beveiligen. Ik verwacht van den Duit- schen soldaat, dat hij zich tegenover de bewoners van het te bezetten gebied niet als een vijand beschouwt, doch slechts als de drager van den wil der Duitsche rijks- regeering, om in dit gebied de orde te her stellen. Waar aan den intocht tegenstand geboden zou worden, moet echter terstond met alle middelen het verzet gebroker worden. Bedenkt wel, dat ge als vertegen woordigers van Groot-Duitschland der. Tsjechischen bodem betreedt!" Havas meldde vanmiddag uit Boedapest: De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken, graaf Csaky, heeft den minis ter-president van de Subkarpathische Oe kraïne, mgr. Wolosjin, een ultimatum over handigd, waarin wordt geëischt, dat zijn regeering de macht zal overgeven in de handen van de Hongaarsche legerleiding. Dit ultimatum loopt vanavond acht uur af. Bohemen en Moravië practisch reeds in Duitsche handen. Reuter meldde om 1 uur vanmiddag uit Praag: Geheel Bohemen en Moravië zijn thans practisch in Duitsche handen, hoe wel de bezettende troepen slechts gering in aantal zijn. Het contact tusschen de Duitsche troepen en het Tsjechische leger en de Tsjechische politie is beleefd en correct. (Men zie verder: de laatste berichten.) IF*- WEERBERICHT. Verwachting wt morgenavond: DE BILT: afwisselende bewolking zon der neerslag van beteekenis, krachtige tot matige N. wind, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in tempera tuur. UKKEL: vrij sterke wind uit N. richtin gen, afwisselend zwaar bewolkte tot heldere hemel, regen, sneeuw- of hagelbuien, aan houdend koel, plaatselijk nachtvorst. Do 16 Mrt. Zon op: 6 h 16; onder: 18 h 03 Licht op: 18 h 33. Maan op: 3 h 59; onder: 13 h 34. 'N.M. 21 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Di. 14 Mrt. Zon op: 6 h 20; onder: 18 h 00; licht op: 18 h 30. Maan op: 2 h 52; onder: 11 h 32. N.M. 21 Mrt. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 15 9.26 22.11 2.59 15.44 Donderdag 16 10.45 23.15 4.30 17.04 Vrijdag 17 11.44 5.38 18.03 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: •L- »-i-c *r. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 15 10.52 23.41 3.58 16.45 Donderdag 16 12.12 5.27 18.05 Vrijdag 17 0.49 13.15 6.36 19.06 DUITSCHERS I 70 - 30 °/o -50% HONGAREN 1 20-50 a 50-30 B 30-100% DE DUITSCHE EN HONGAARSCHE MINDERHEDEN IN TSJECHOSLOWAKIJE [SLOWAAKSCH GEDEELTE K0SICE KASCHAU UZHOROU (UNGVAR) LIVICE {LEVA) LUCENEL L0C0NCZ NYVÏÏRA NEUTRA KREMNICA ftREMNITZ) BRATISLAVA (PRESSBURG) 3SSS 'KAMARNO H ON GAR IJ E BOEDAPEST ROE ME NfË Op dit kaartje, dat Slovakije en Roethenië omvat, ziet men de onhoudbare positie van Roethenië duidelijk afgeteekend, nu Slovakije onafhankelijk is geworden. Roethenië zou als een miniatuur-staatje tusschen Polen, Roemenië, Hongarije en Slovakije komen te liggen. M*- Met den nachttrein uit Spiesz is H. M. de Koningin vanmorgen met haar gevolg te 10,38 op het station Staatsspoor te Den Haag gearriveerd. Van Utrecht af waren haar wagens gekoppeld aan een speciale locomotief. Behalve de stationschef waren er geen autoriteiten ter begroeting aan wezig. De Koningin heeft haar intrek genomen in het paleis Noordeinde. Een incident. Toen te ongeveer half elf de auto, waar in H.M. de Koningin zich naar het paleis Noordeinde begaf, het plein voor het paleis opzwenkte, heeft zich een klein incident voorgedaan. Een man trachtte op dat oogenblik de auto van de Koningin te bereiken. Hij werd evenwel door een brigadier van politie ge grepen. Bij onderzoek op het politiebureau bleek hij een reserve-officier uit Rotter dam te zijn, die in verband met een mili taire kwestie een verzoekschrift aan de Koningin wilde aanbieden. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. Een voorstel, om de bevoegd heden des voorzitters uit te breiden. De leden der Eerste Kamer, van Lan- schot (r.k.), De Zeeuw (s.d.), Diepen horst (a.r.), De Savornin Lohman (c.h.), Gelderman (lib.) en Van Embden (v.d.) hebben een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde. De ervaring heeft volgens hen geleerd, dat de verster king van de bevoegdheden van den voor zitter noodig is. (Dit slaat natuurlijk op de incidenten van den laatsten tijd, in het le ven geroepen door n.s.b.-ers). Volgens het voorstel zouden in het regle ment van orde van de Eerste Kamer der Staten-Generaal na artikel 16 de volgende artikelen worden ingelascht: Artikel 16a. Indien een spreker van het onderwerp in beraadslaging afwijkt, wordt hem dit door den voorzitter onder het oog gebracht en wordt hij tot de behandeling van het onderwerp teruggeroepen. Wanneer een lid zich beleedigende uit drukkingen veroorlooft, de orde verstoort of, zij het slechts door het betuigen van instemming, aanspoort tot onwettige han delingen, wordt hij door den voorzitter vermaand en in de gelegenheid gesteld de woorden, die tot waarschuwing aanleiding hebben gegeven, terug te nemen. Maakt hij van die gelegenheid gebruik, dan wor den die woorden in het stenografisch ver slag van de beraadslagingen der vergade ring niet opgenomen. Artikel 16b. Wanneer een spreker van de gelegen heid, in het vorige artikel bedoeld, niet ge bruik maakt dan wel voortgaat van het onderwerp af te wijken, zich beleedigende uitdrukkingen te veroorloven, de orde te verstoren of, zij het slechts door het betui- gn van instemming, aan te sporen tot on wettige handelingen, kan de voorzitter hem het woord ontnemen. In de vergade ring, waarin dit plaats heeft, mag het lid, wien het woord is ontnomen, aan de be raadslagingen over het voorstel in behan deling niet meer deelnemen. Artikel 16c. De voorzitter kan een spreker, op wien het vorige artikel is toegepast, en ieder an der lid, dat zich schuldig maakt aan gedra gingen, als in het artikel zijn bedoeld, uit sluiten van de verdere bijwoning van de vergadering of van de vergaderingen, wel ke aanvangen op den dag waarop de uit sluiting plaats heeft. Artikel 16d. De voorzitter is bevoegd te gelasten, dat in het stenografisch verslag van de beraad slaging der vergadering niet wordt opge nomen de gedeelten van het gesprokene, die hem tot het nemen van een of meer der in de artikelen 16a en 16b genoemde maatregelen aanleiding hebben gegeven. Alvorens hiertoe over te gaan, pleegt de voorzitter overleg met de leden der Ka mer, die zitting hebben in de commissie voor de stenographie. Artikel 16e. Van de beslissingen, ingevolge de arti kelen 16a tot en met 16d door den voor zitter genomen, is beroep op de Kamer niet toegelaten. Artikel 16f. De uitsluiting, bedoeld in artikel 16c, kan op voorstel van den voorzitter door den Kamer worden verlengd voor een bepaal den tjjd, den verderen duur der zitting niet te boven gaande. Van zijn voornemen tot het doen van zulk een voorstel geeft de voorzitter binnen twee uren na de sluiting der vergadering, waarin de uitsluiting plaats vond, schriftelijk kennis aan de le den. Het voorstel wordt gedaan en in be handeling gebracht bij den aanvang van de eerste vergadering na den dag, waarop de uitsluiting heeft plaats gehad over dit voor stel wordt niet beraadslaagd. Artikel 16g. Een lid. op wien het bepaalde in art. 16v is toegepast, is verplicht het Kamergebouw onmiddellijk te verlaten. Heeft de voorzitter van zijn voornemen tot het doen van een voorstel, als in arti kel 16f bedoeld, kennis gegeven, dan mag dat lid het gebouw niet weder betreden al vorens over dat voorstel is beslist. Wordt het aangenomen, dan geldt dit verbod tot dat de termiin van uitsluiting is verstreken. De voorzitter zorgt, dat het uitgesloten lid zoo noodig tot het verlaten van het ge bouw gedwongen wordt, en dat hij, het ge bouw gedurende den gestelden termijn be tredende, daaruit verwijderd wordt. MINISTER VAN «OEYEM MET VACANTTE. De minister van binnenlandsche zaken de hr. H. van Boeven is gisteren voor eeni- gen tijd met verlof naar het buitenland vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1