E US «o MIDDELBURGSCHE COURANT Slovakije wordt onafhankelijk. c&ÜOESCHE courmNT BINNENLAND- De onafhankelijkheid reeds uitgeroepen. K< i 5 cent. I vierde com- (31% 3i gge- Het rijtijdenbesluit treedt in Mei in werking. Een overzicht van den inhoud. Op instigatie van Hitler is heden de Slovaaksche Landdag bijeengeroepen. Be Slovaaksche landdag bijeen geroepen. Duitsche troepenbewe gingen. Tiso dictator? Het binnenrukken van Duitsche troepen in Slovakije verwacht. Hongaarsche troepen Roethenië binnengerukt. BENDE SMOKKELAARS ONTMASKERD. WEERBERICHT. BELGIS. POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT, Drie dooden. opzicht 'ur f TT ES Med.) pkerke Ivierde Tram- I. 23. Drp-el- 1*15 (rouw. I Wen- Iroep- tpork. pr en 2,45 Inder- 7RO- ologi- 7,05 les. I Cau- 10,00 (met bram. 10,00 12,00 pam.) 4,00 1(5,45 Iport- pram. 9,30 110,30 |-12,00 *ram. |oord- Ho- prgel- 5,20 Pia- -ork. 9,45 uitz. Iret- 11,20 )ans- 10,25 ïziek ram. Vi- 7,20 LI,50 7,50 koor lork. ;ork. Ork. en :ork. spr. oris de Den Val- ers- huis de den dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. •Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er* Goes 18 ct. 14 MAART 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten eit dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct Heden is verschenen staatsblad no. 842 tot afkondiging van het rijtijdenbesluit. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt de rijtijden- wet 1936 en het rijtijdenbesluit in den loop van de maand Mei a.s. in werking te doen treden. Aldus is den betrokken werkgevers alleszins voldoende gelegenheid gelaten om tijdig de maatregelen te nemen, welke noo- dig zijn om de bedrijfsregelingen aan de wettelijke voorschriften aan te passen. Het komt ons dienstig voor in groote lij nen een overzicht te geven van den inhoud van het rijtijdenbesluit. Verboden wordt op den openbaren weg een motorrijtuig te besturen in een toe stand van oververmoeidheid, of gedurende meer dan vijf uren, tenzij voldoende onder brekingen van den rit hebben plaats gehad, of op grond van andere feiten of omstan digheden aannemelijk is, dat oververmoeid heid van den bestuurder niet aanwezig is. Het goederenvervoer per motorrijtuig op Zondag wordt beperkt. De regeling is met eenige wijziging overgenomen uit het rust- dagenbesluit voor transportarbeiders te land 1929, welk laatste besluit overeenkom stig wordt gewijzigd. Voorts bevat het rijtijdenbesluit bepalin gen met betrekking tot arbeids- en rust tijden. Deze bepalingen gelden voor perso nen, die als bestuurder van een motorrij tuig in dienstbetrekking werkzaam zijn en voor personen, die anders dan in dienstbe trekking een motorrijtuig besturen, waar mede personen of goederen tegen vergoe ding van welken aard ook worden ver voerd. Uitgezonderd zijn echter onder meer degenen, die door het districtshoofd der ar beidsinspectie zijn erkend als of gelijkge steld met handelsreizigers of particuliere chauffeurs. Behoudens in het besluit opgenomen uit zonderingsbepalingen zijn de arbeids- en rusttijden in het algemeen als volgt gere geld. De werktijd bedraagt ten hoogste 10 uren (voor bestuurders van taxi's en huur auto's 11 uren) en 55 uren per week (voor bestuurders van taxi's en huurauto's geldt het weekmaximum van 55 uren voor door den minister van waterstaat aan te wijzen gemeenten, voor andere gemeenten is het weekmaximum 60 uren). De diensttijd, dit is de werktijd met inbegrip van tusschenlig- gende rusttijden, mag ten hoogste 14 uren bedragen (voor bestuurders van taxi's en huurauto's 12 uren), terwijl tusschen twee diensttijden een onafgebroken rusttijd van "tenminste 12 uren moet liggen. Eenmaal per week moet een onafgebroken rusttijd van 30 uren worden gegeven, waarin tenmin ste eenmaal in drie weken de Zondag moet liggen. Nachtarbeid wordt beperkt tot 6 malen werken tusschen 1 en 6 uur des voormiddags in een tijdvak van twee we ken, met dien verstande dat de bestuurder van een vrachtauto meer dan 6 malen mag werken van 3 tot 6 uur des voormiddags, indien hij in het betreffende tijdvak van twee weken geen enkele maal tusschen 9 uur des namiddags en 3 uur des voormid dags werkt. De personen, op wie de voorschriften be treffende de arbeids- en rusttijden van toe passing zijn, moeten een werkboekje bij zich hebben, dat op vertoon van een geldig rijbewijs worden afgegeven door den burge meester van de gemeente, binnen welke de bestuurder woont, tegen betaling van 1 voor het eerste boekje. De betaling is niet verschuldigd voor het eerste werkboekje binnen twee maanden na de inwerkingtre ding van het rijtijdenbesluit aangevraagd, indien brj de uitreiking ervan een ten na me van denzelfden persoon luidende rust- dagkaart voor het jaar 1939 wordt ingele verd. In het werkboekje moeten door den houder onder meer gegevens betreffende het tijdstip van aanvang en einde van de werk- en rusttijden worden ingevuld. DE WONINGWETWONINGEN. Over het algemeen mag het in komen der bewoners niet meer dan 6 a 7 maal der huur bedra gen. in een brief aan de gemeentebesturen j6?. *?.e minister van binnenlandsche zaken, dat hij, teneinde een overzicht te verkrijgen van de verhouding tusschen huur en inko men van de bewoners van woningwetwo- le „rlezer zake een onderzoek heeft instellen. Bij dit onderzoek is geble ken dat m verschillende gevallen huurders in de woningen zijn gevestigd, wier inko men meer dan een normaal aantal malen de huur bedraagt. Dergelijke huurders be- hooren m de woningen uiteraard niet thuis. Het gesignaleerde euvel is echter niet van zoodamgen omvang, dat ten aanzien van de tegenwoordige huurders reeds dadelijk maatregelen moeten worden getroffen Het verdient echter aanbeveling, dat de besturen van gemeenten en van vereenigin- gen, vennootschappen of stichtingen in het vervolg bij de verhuring bijzondere aan dacht schenken aan dit probleem, opdat de woningen ter beschikking worden gesteld van die categorie der bevolking, waarvoor zö meer speciaal zijn gebouwd. Hoewel het niet wel mogelijk is een voor alle gevallen geldenden maatstaf aan te geven, vestigt de minister er de aandacht op, d a t h u u i ders, wier inkomen mee dan 6 a 7 maal de te vorde ren huur bedraagt in he - - "v-uiaagi lil 1 «'gemeen bezwaarlijk in u wo ningen kunnen worde «tetLV latcn- Uit het feit, dat de mi nister dezen norm noemt in de figuur van weerstand tegen het betrekken van woning- we woningen door beter gesitueerden, mag zoo merkt de minister ten overvloede op - Uiteraard niet a contrario de conclusie De heibel in Tsjechoslovakije is er in den loop van gister nog erger op geworden. Op tal van plaatsen vielen weer relletjes voor, niet alleen in het Slovaaksche gebied, maar ook in het Noorden van het land, waar veel Duitschers wonen. Zoo moeten weer Duit- schers gemolesteerd zijn te Iglau en Brno, met het gevolg, dat de pers van het nati- onaal-socialistische Duitschland gister avond voor de zooveelste maal een regen van verontwaardigde beschouwingen op het veel geplaagde hoofd van Praag heeft la ten neerkomen. Vermoedelijk zal de crisis nu echter niet lang meer duren, want Hitler is zich met de zaak gaan bemoeien. Hij vond het zelfs noodig om Goering, die met vacantie te San Remo, in Italië vertoefde, naar Berlijn te rug te roepen. Gistermiddag vertrok Goe ring per specialen trein uit San Remo. Hitier heeft gistervoorts, den afgetreden Slovaak- sehen minister-president, mgr. Tiso, naar Berlijn ont boden. 's Avonds arriveerde mgr. Tiso in gezelschap van dr. Durcansky, een anderen afgezetten Slovaaksche minister. Zij hebben in de rijkskanselarij te Berlijn eenige uren met den Führer geconfereerd. Volgens een bericht vein Havas zou een Duitsche nota aan Praag zijn opgesteld, welke de volgende eischen bevatte: le Herstel van het Slovaaksche kabinet van Tiso in al zijn rechten. 2e Verdwijning der ministers van de cen trale regeering te Praag, die er van be schuldigd worden een actie te hebben ont ketend tegen de Slovaaksche regeering van Tiso. Het betreft met name de Tsjechoslo- vaaksche ministers van binnenlandsche za ken en landsverdediging. Volgens andere berichten zou Duitschland de centrale regeering verzocht hebben: le Slovakije het recht op zelfbeschikking te geven. 2e Den Tsjechischen minister van lands verdediging, generaal Sirovy, en minister van binnenlandsche zaken, Fischer, te ver vangen. 3e Waarborg te geven voor de bescher ming der Duitsche minderheden in Bohe- men en Morvanië. De centrale reeerin te Praa heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van haar reconstructie. Naar het D. N. B. meldt, heeft mgr. Tiso zich vannacht met Praag in verbin ding gesteld, en de centrale Tsjechoslo- vaaksche regeering heeft meegedeeld, dat het de wensch van Hitler was, dat heden de Slovaaksche Landdag bijeengeroepen zou worden. De maatregelen daartoe werden onmid dellijk genomen. Men verwachtte, dat van ochtend tegen 11 uur de Slovaaksche Landdag bijeen zou komen. Het schijnt Jat aan deze vergadering dan de beslissing over den toekomstigen status van Slova kije zal worden overgelaten. Men ver wachtte hedenochtend te Berlijn, dat deze beslissing ten nadeele van Praag zou uit vallen, m.aw., dat de Landdag Slovakije geheel onafhankelijk zou verklaren, dat er dus een aparte Slovaaksche staat komt, waarover Duitschland dan natuurlijk zijn voogdij zal uitstrekken. Havas meldde vannacht uit Berlijn: Ver nomen wordt, dat in de nabijheid van de Duitsch-Tsjechische grens belangrijke troe penbewegingen hebben plaats gevonden Volgens inlichtingen uit goede bron, die Havas echter onder alle voorbehoud pu bliceert, zouden deze troepenbewegingen in totaal 200,000 man omvatten. Een groep van het leger zou te Dresden samenge trokken zijn, de tweede te Leipzig en Chemnitz en de derde te Weenen. Reuter meldt nog uit München: Gister zijn alhier plotseling reservisten van de lichting 1913 opgeroepen. Velen hunner moesten hun werk in den steek laten. In den loop van den dag is een aantal troe- pentreinen naar Weenen vertrokken. Van te voren had het ministerie van pro paganda doen weten, dat de troepenbewe gingen verband hielden met de vogrberei- dingen voor een troepenschouw, die Hit- Ier te Weenen zal afnemen in verband met de herdenking van den Anschluss. Het is echter moeilijk aan te nemen, dat de reservisten daarvoor plotseling uit hun werk moesten worden gehaald. Bomontploffing te Bratislava eischt zesdooden. Gisteravond is in het stadhuis te Bra tislava een bom ontploft, tengevolge waar van zes personen om het leven zijn geko men. Een Slovaaksch legioen? Te Bern (Zwitserland) is bericht ont vangen, dat te Weenen een „Slovaaksch legioen" wordt georganiseerd onder lei ding van den gewezen Tsjechoslovaakschen minister Durcansky. Het betreft 5000 ar beiders, die na München naar Duitschland werden gezonden om er werk te zoeken. Zij zijn te Weenen aangekomen, waar zij worden georganiseerd naar het voorbeeld van het Sudeten-Duitsche legioen, dat door Henlein op de been werd gebracht aan den vooravond der gebeurtenissen in September jl. Havas meldde vanochtend uit Bratislava: Het onderhoud van Hitler met Tiso is gisteravond te 19 uur hervat en duurde tot 22 uur. Daarna is Tiso per vliegtuig naar Weenen gegaan, vanwaar hij per auto naar Bratislava is vertrokken. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Slovaaksche regeering vandaag den landdag zou verzoeken een nieuwe grond wet aan te nemen, waarin de on- afhankeljjkheidvan Slova- k ij e worden b e v e s t ig d. De nieuwe staat zou totalitair zijn, met Tiso als staatshoofd die den titel „vader" zou heb ben. Verder zou deze nieuwe staat geen ministerraad hebben, doch een raadgeven- den raad ter assistentie van Tiso. In de stad zijn de voorzorgsmaatregelen verscherpt, soldaten patrouilleeren door de stad en de leden der Hlinka-garde kregen legerhelmen. De Duitschers, die dertig pro cent van de bevolking uitmaken, overheer- schen in den ordedienst, de Duitsche F. S.- leden bewaken de openbare gebouwen. De Slovaken zijn voorzichtiger en talrijke le den der Hlinkagarde durven niet in uni form hun huis te verlaten. Het schijnt dat de Slovaken uit het evenwicht zijn geraakt door de snel opeenvolgende gebeurtenissen. Om half twee vanmiddag werd uit Bra tislava gemeld: De Slovaaksche landdag heeft hedenoch tend in geheime zitting de onafhankelijkheid van den Slovaakschen staat uittgeroepen. Dr. Tiso heeft een nieuwe regeering ge vormd. Even later meldde Reuter uit Weenen: Men verwacht, dat binnen enkele uren Duitsche troepen Slovakije zullen binnen rukken. Het D.N.B. weet te melden, dat dr. Tiso vanmiddag te 13.00 uur de onafhankelijk heid van Slovakije heeft geproclameerd. Tevoren had de Landdag een desbetreffen de wet aangenomen. Van officieele Slovaaksche zijde wordt de volgende lijst van ministers gepubliceerd: „President en minister-president: dr. Tiso, plaatsvervanger van Tiso: Tuka, defensie: Zatlo, onderwijs: Sivak, binnenlandsche za ken: Sidor, buitenlandsche zaken: Durcans ky, justitie: Frits, financiën: Prucinski, chef van den propagandadienst: Mach. Reuter meldde om twee uur uit Praag: Van welingelichte zijde te Bratislava wordt gemeld, dat Hongaarsche troepen meer dan dertig dorpen in de Subkarpathi- sche Oekraïne (Roethenië) hebben bezet. (Men zie verder: laatste berichten.) worden getrokken dat h\j in het algemeen van gevoelen is, dat een arbeider als regel slechts 1/6 a 1/7 van zijn inkomen voor huur behoeft af te zonderen. ONDER ZAND BEDOLVEN EN OMGEKOMEN. Gistermorgen is te Rheden, nabij Velp, een tragisch ongeluk gebeurd. De dertigjarige chauffeur Hunnekink, afkomstig uit 's-Her- togenbosch, die zich sedert kort te Rheden gevestigd had, stelde voor het eerst zijn vrachtvervoerbedrijf in werking. Hij moest met zijn vrachtauto zand halen van den Valkenberg te Rheden. Te dien einde had hij zjjn auto achterwaarts tegen den berg gereden. Toen eenige oogenblikken later ook andere personen daar kwamen om zand te halen, zagen zij tot hun grooten schrik, dat een gedeelte van den berg was inge stort, waarbfl meer dan vijftig kubieke me ter zand op de auto terecht was gekomen. Het vermoeden, dat de chauffeur onder het zand bedolven was, bleek juist te zijn. Toen men de auto had uitgegraven, vond men het lijk van H. De man, die een ingedeuk te borstkas moet op slag dood zijn geweest. Hij was ongehuwd. ONREGELMATIGHEDEN VERMOED BIJ EEN ZIEKENFONDS TE OSS. In overleg met het bestuur van het zie kenfonds der r. k. werkliedenvereniging te Oss is Vrijdag j.l. van politiewege een ac countantsonderzoek aangevangen in de boeken van den penningmeester-administra teur van dit fonds, aangezien men onregel matigheden vermoedt. Het onderzoek is nog niet geëindigd. De douanebeambten te Enschede hebben een uitgebreid smókkelcomplot ontdekt, dat vertakkingen in het geheele land blijkt te hebben. Het is gebleken, dat met een auto van een wasscherij te Enschede, welke ook klanten in Duitschland heeft, in den loop van ongeveer een jaar voortdurend goederen over de grens zijn gesmokkeld, o.a. radio-apparaten, foto-toestellen vulpen nen enz. Deze artikelen werden in ver schillende plaatsen van Nederland ver kocht. Ook aan Duitschen kant waren eeni ge personen in het complot betrokken, die met gesmokkeld geld de artikelen betaal den. Zij zijn door de Duitsche autoriteiten gearresteerd. In Nederland is voor een waarde van verscheidene duizenden guldens in beslag genomen. Tegen twintig personen is proces-verbaal opgemaakt. De eigenaar van de wasscherij had met deze smokkel- affaire niets uit te staan. De chauffeur bleek misbruik van het in hem gestelde vertrouwen te hebben gemaakt. Het onder zoek wordt nog in verschillende plaatsen voortgezet. MET ZIJN BLOOTE HANDEN EEN TIJGER TE LIJF GEGAAN. Dezer dagen wandelde een inlandsch echt paar op een boschpad, dat van de rubber onderneming „Bergen", 38 km van Telok- betong, voert naar de desa Palembang (Su matra). Plotseling werd de vrouw, die een meter of acht achter haar man liep, door een tijger besprongen, die trachtte haar het bosch in te sleuren. Op haar gegil snelde de man zijn vrouw, die zich toch nog staan de had weten te houden, te hulp, doch hij had geen andere wapens dan zijn handen. Onvervaard ging de man echter het beest met zijn vuisten te lijf, met het onverwach te resultaat, dat de tijger zijn prooi losliet en een goed heenkomen zocht in het bosch. De vrouw is met zware verwondingen in het planterhospitaal te Tandjongkarang opgenomen. Haar toestand is naar omstan digheden redelijk. De veldpolitie van Tand jongkarang zoncTeen patrouille uit om te trachten het dier onder schot te krijgen, echter zonder resultaat. Daarna trokken enkele beroeps jagers er op uit, om te trachten met lokaas den tijger te vangen. De bevolking van genoemde desa ondervond reeds geruimen tijd last van deze roofdieren, meldt Aneta-A.N.P. KNAPEN VAN 11 EN 9 JAAR STICHTTEN BRAND. Uit pure baldadigheid. Twee zoons van de familie M. te Alphen a/d Rijn, knapen van elf en negen jaar heb ben gistermiddag uit louter baldadigheid brand gesticht in een bergplaats achter de woning van den groentenhandelaar Hijmans aan de Raadhuisstraat aldaar. De oudste jongen wierp eenige lucifers, welke zijn jongere broer tot dat doel van huis had meegenomen, in de bergplaats, welke vroe ger als hooiberg had gediend en waarin thans o.m. een vrachtauto was gestald. De wagen kon gelukkig nog bijtijds naar bui ten worden gereden, De bergplaats brand de echter tot den grond toe af. Behalve een groote hoeveelheid groente en fruit en di verse gereedschappen werd een aantal ko nijnen en kippen een prooi der vlammen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was slaagde erin de omliggende perceelen te behouden. De jongens hebben tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Frieschepalen: X doode. De 52-jarige venter B. H. te Frieschepa len is gisteravond op den nieuwen weg bij Frieschepalen door een auto uit Üreterp, bestuurd door den heer S. aldaar, aangere den. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Den be stuurder treft geen schuld. Rotterdam: 1 doode. Vannacht om tien minuten over eenen is op de Aelbrechtskade, nabij de Mathenes- serbrug te Rotterdam, de 57-jarige wachts- man L. Reedijk, die in een tentje zat, dat door den telefoondienst over een stukje opgebroken bestrating was gezet, omgeko men, toen een autobestuurder het, door lantaarns en hekken aangeduide, tentje niet zag en er bovenop reed. De auto werd in beslag genomen. De bestuurder, de Hagenaar H. J. K„ kreeg geen letsel. BRAND IN HOTEL „DE OUDE DOELEN" TE DEN HAAG. Hedenmorgen om ongeveer 8 uur is brand uitgebroken in een der logeerkamers van hotel „De Oude Doelen" op het Tour- nooiveld te Den Haag. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, vooral ook door een $oote rookontwikkeling, welke oriënteering onmogelijk maakte. Maar de Haagsche brandweer was spoedig met twee motorspuiten ter plaatse en om kwart voor negen had men den brand, welke ge- localiseerd bleef tot de eerste étage, onder de knie. In totaal zijn drie kamers met badka mers uitgebrand, terwijl de waterschade zeer groot is Vanzelfsprekend trok de brand, welke woedde juist op het moment dat velen zich naar hun kantoor begaven, zeer veel belangstelling. Schippersjongen verdronken. Gistermiddag voer het motorvrachtschip „Corjo", schipper Strevers, op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Merwehaven te Rotterdam. De schippersknecht, de zestien jarige M. A. Stravers, was op het voor schip aan stuurboord bezig met het sjorren van den deklast. De jongen verloor op een gegeven oogenblik het evenwicht en sloeg over boord. Ofschoon de vader het schip direct bijdraaide en een boot van de rivier politie zeer spoedig met dreggen aanving, mocht men er, mede door den opkomenden vloed en het diepe water, niet in slagen het lichaam van den jongen te vinden. Verwachting lot morgenavond: DE BILT: Meest matige, tijdelijk krach tige, Noordelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien met kans op hagel, vooral in het Noorden, iets kouder. Wo. 15 Maart. Zon op: 6 h 18; onder: 18 h 02. Licht op: 18 h 32. Maan op: 3 h 28; onder: 24 h 31. N.M.: 21 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Di. 14 Mrt. Zon op: 6 h 20; onder: 18 h 00; licht op; 18 h 30. Maan op: 2 h 52; onder: 11 h 32. N.M. 21 Mrt. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 14 7.56 20.37 1.30 14.09 Woensdag 15 9.26 22.11 2.59 15.44 Donderdag 16 10.45 23.15 4.30 17.04 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: iOC'.VAlrf Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 14 9.28 22.11 2.34 15.12 Woensdag 15 10.52 23.41 3.58 16.45 Donderdag 16 12.12 5.27 18.05 PSnel en goed Iflïa helpen hierbij _riep, R*®u, altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd„Mijnhardtjes 2st. 1 Oct Doos50ct (Ingez. Med.) De Spaanache hargeroorlog FRANCO BEREIDT ZIJN OFFENSIEF VOOR. In officieele kringen te Burgos ver klaart men: „Miaja schijnt de communis ten overwonnen te hebben, maar deze overwinning laat ons volkomen koud. Communisten en aanhangers van Casado zijn gelijkelijk onze vijanden." Het offensief der rechtschen, waarvoor sedert half Februari voorbereidingen wor den getroffen, kan elk oogenblik verwacht worden. Hoewel men in militaire kringen zeer gereserveerd is, kan worden aan genomen, dat de rechtsche legerlei ders verwachten, dat een verbete- king van het front en de bezetting van Madrid het einde van den burgeroorlog zullen beteekenen. De Italiaansche verliezen. Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat het Italiaansche legioen in Spanje op 13 Februari de volgende verliezen had geleden: gesneuveld 272 officieren en 2793 manschappen; gewond 889 officieren en 9819 manschappen; vermist 6 officieren en 208 manschappen; gevangen genomen 5 officieren en 361 manschappen. De strijd in het Verre Oosten. DE JAPANSCHE PENETRATIE ENT CHINA. Het A.N.P. meldt uit Kanton: Op de zelfde wijze als in Nanking, Hankau en andere groote Chineesche steden, welke door de Japanneezen bezet zijn, springen thans te Kanton Japansche winkels uit den grond. Ook verscheidene Japansche hotels zjjn reeds geopend. Het meerendeel van deze winkels ver koopt de meest uiteenloopende artikelen, gaande van bier en conserven tot kachels en rijwielen. Ook Hollandsche kaas en En- gelsche thee zijn verkrijgbaar. De betaling geschiedt meestal in Japansche munt, hoe wel ook de Chineesche dollar en de Hong kong-dollar worden aangenomen. De meeste Japansche winkels zijn gele gen aan de hoofdstraat van Kanton. Chineezen melden overwinningen in Hoepei en Kwantoeng. De Japanneezen hebben naar van Chi neesche zijde wordt gemeld bij gevechten aan het centrale front in China (ten N.W. van Hankau in Midden Hoepei) tengevol ge van den hardnekkigen tegenstand der Chineezen 6878 man verloren. Hiervan zijn 3689 officieren en minderen gesneu veld, terwijl 649 man werden gevangen genomen. Tot de gewonden behoort de Japansche regimentscommandant Kindo. Volgens uit Hongkong ontvangen be richten uit Chineesche bron zijn bij ver schillende campagnes in de provincie Kwantoeng (Zuid China) op zijn minst 8000 Japansche officieren en minderen ge sneuveld en 25,000 gewond. Van October jl. tot Februari jl. zijn 50 hospitaalschepen uit Kwantoeng naar For mosa vertrokken. Aan boord van iéder schip bevonden zich omstreeks 500 gewon de soldaten. Japansche bombardementen. De Japanneezen gaan nog steeds voort met hun bombardementen. Loyang, een belangrijke stad in Honan, werd door zestien Japansche bombardeurs hevig gebombardeerd. Meer dan tachtig projectielen hebben vierhonderd huizen verwoest. Er zijn meer dan vijftig dooden en gewonden. Zesendertig vliegtuigen heb ben aanvallen gedaan op steden langs de gele rivier in Sjensi, waarbij Toengkwang, Hoyang en Tatsjingkwan het hebben moe ten ontgelden. Uit neutrale buitenlandsche bron wordt vernomen, dat te Itsjang meer dan twee duizend personen bij de luchtaanvallen in de afgeloopen week zijn gedood of gewond. De stad is geheel verwoest. Vanochtend te kwart voor vijf is het Bel gische vliegtuig, dat den nachtpostdienst tusschen Londen en Brussel onderhoudt, bij het vliegveld Haren (Brussel) veron gelukt. De drie leden van de bemanning werden uit het toestel geslingerd en zijn om het leven gekomen Men veronderstelt dat het ongeluk te wijten is aan de slechte weersomstandig-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1