lp föv&xriticï&leHf HIDDELBURGSCHE COURANT 'NlKNOOP EMM! GOLDSTAR (&GOESCHE COURANT) Schoonmaak De Kroning van Pius XII. BUITENLAND. BNMEMJR& Warenhuis te Utrecht in vlammen. Verkeersongeluk tusschen Zoutelande en Biggekerke. De toestand in Tsjechoslovakij nog steeds critiek. Honderdduizenden sloe gen het schouwspel gade. Voor U het, in het vuur van den arbeid, vergeet: vóór win kelsluiting nog even een versch pakje GOLD STAR Shag koopen. Want een avond zon der Gold Star Shag is een ver loren avond! De communistische opstand te Madrid schijnt thans bedwongen. (Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. (Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; 'te GOES TurfkadeTel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er» Goes 18 ct. taspesj NUMMER 61. TWEE BLADEN. MAANDAG i 13 MAART 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Adverientiën 30 ct per regel, ingezondens mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lagen Tarief op aanvraag. Familieberichten ert dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct MINISTER STEENBERGHE TERUG LIT DUITSCHLAND. Hervatting van de besprekingen over het handelsverdrag. Na een vierdaagsch verblijf in Duitsch- land, is de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, Zondagochtend in Den Haag teruggekeerd. Dr. H. M. Hischfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid, en dr. F. L. Rut gers van het departement van koloniën, die Dinsdagavond j.l. met den minister naar Leipzig waren gereisd en hem ook naar Berlijn hadden vergezeld, zijn in de Duitsche hoofdstad achtergebleven wegens het her vatten van de besprekingen over het Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN. De landarbeider G. van Boven heeft Zon dagochtend te De Cocksdorp (Texel), in den zg. „Witten Hoek" het eerste kievitsei ge vonden. „Galeries Modernes" een puin hoop geworden. Vanmorgen is de Utrechtsche binnenstad door een van de grootste branden van den laatsten tijd geteisterd. Omstreeks half tien ontdekte het perso neel van het warenhuis „Galeries Moder nes" aan de Viestraat vuur in een hoek van het gebouw, zoowel op de beneden- als op de bovenverdieping. Aanstonds werd alarm geslagen. Het personeel sloeg op de vlucht en kon nog tijdig het gebouw ver laten. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoódat in een half uur tijds het groo- te complex aan alle kanten in lichter laaie stond. Niets kon van den inboedel uit het brandende gebouw worden verwijderd. De brandweer rukte met al haar beschikbare materiaal uit en stond voor een vrijwel hopelooze taak. Het vuur had binnen een half uur tijd zich over het geheele uit gestrekte perceel verspreid. Het vuur verrichtte snel het verwoesten de werk. Spiegelruit na spiegelruit viel kletterend in stukken. Met een knal stortte het dak ineen, daarna begonnen de zijge bezweken en ineen stortten. Het was een veis te werken, die ten slotte eveneens gigantissch schouwspel, waarbij het snelle verloop van het vernietigingswerk van het vuur opviel. Het machtige schouwspel werd door duizenden belangstellenden gade ge slagen. EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN Zondagavond om half acht reed op den rijksweg UtrechtDen Bosch, ter hoogte van Beesd, een personenauto, komende uit de richting 's-Hertogenbosch. Op het ge- deelt, waar de weg nog niet voltooid is en een groot afsluithek is aangebracht, werd de chauffeur van de auto verblind door een tegenligger. Hp remde krachtig, met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg en tegen het afsluithek vloog. De chauffeur die alleen in de auto zat, kreeg een ver wonding aan het hoofd. De auto was eerst nog in aanraking gekomen met een dubbe len mast van het electrisch licht, waardoor de omgeving in het duister werd gezet. De bestuurder van den tegenligger vervolgde na slechts een oogenblik gestopt te hebben, zijn weg. Tengevolge van de duisternis merkte de bestuurder van een autobus van den dienst AmsterdamEindhoven, den verongelukten wagen niet op, hoewel een voetganger met een roode lantaarn het verkeer waarschuw de. Met volle vaart reed de bus op de auto in, die geheel vernield werd. De heer H. de Vaal uit Beesd en zijn der tienjarig dochtertje, die met enkele andere voetgangers ter plaatse stonden te kijken naar de gehavende auto, konden niet tijdig op zij springen en werden door de bus aan gereden en gewond. In de autobus, welke ernstig beschadigd werd, ontstond een paniek, doordat de pas sagiers door elkaar werden geslingerd. Van de twintig inzittenden, geraakten en kele dames bewusteloos. Eén hunner moest op advies van den gewaarschuwden genees heer van Beesd naar de rijksklinieken te Utrecht worden vervoerd. De andere bewusteloos geraakte dames, de chauffeur 'van de personenauto en de hr. De Vaal en zijn dochtertje werden een nabijgelegen garage binnengebracht en eeni- gen tijd later naar hun woningen vervoerd. Of dit alles nog niet genoeg was, is de gemeentelijke electricien Bulik, die eenigen tijd na het ongeluk de electrische leiding in orde wilde brengen, en daartoe in den mast was geklommen, in aanraking geko men met de electrische leiding. Een oogen blik bleef hij in den paal hangen, doch ver volgens viel hij uit den vijf meter hoogen mast omlaag. Gelukkig wist de heer Krul uit Beesd den man op te vangen, zoodat een ernstig ongeluk werd voorkomen. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Abcoude: 1 doode. Zondagmorgen reed op den rijksstraatweg te Abcoude een auto, komende uit Baam- brugge met volle vaart, toen hij voor een uit de tegenovergestelde richting komende motor, meer naar rechts wilde uithalen, op een hem voor hem rijdenden fietser. De wielrijder, de 37-jarige heer W., uit Utrecht, die op weg was naar Amsterdam voor het afleggen van een familiebezoek werd door de aanrijding tegen een ijzeren hek geslin gerd. De auto kwam door de botsing in de langs den weg loopende rivier, de Angstel terecht. De chauffeur die alleen in de auto zat, kon zich uit den wagen bevrijden en ■op den wal komen. De wielrijder bleek evenwel op slag dood te zijn. Een 77-jarige man door een autobus van de maatschappij „Walcheren" aangereden en omgekomen. Toen Zaterdagmiddag te half twee de werkzaamheden aan het zgn. Haventje van Meijer te Vlissingen waren afgeloopen, gin gen zij die uit Westkapelle bij dat object van werkverschaffing in dienst zijn, als ge woonlijk met twee autobussen van de Stoomtram Walcheren huiswaarts. Tusschen Biggekerke en Zoutelande reden de bus sen volgens voorschrift op een afstand van 150 m achter elkaar. Op dien weg reed de 77-jarige A. Vlieger uit Biggekerke op zijn driewieler, eveneens in de richting Zoute lande. De eerste bus passeerde den man zonder eenige bijzonderheid en moest spoe dig daarop uitwijken voor een tegenligger. Dit alles werd goed gezien door den be stuurder van de tweede bus. Zeer waar schijnlijk heeft V, niet gemerkt, dat nog een tweede bus moest passeeren en is bij daarom eenigszins midden op den weg gekomen. Toen de bestuurder van de twee de bus dit bemerkte was het te laat om 't voertuig nog tot stilstand te brengen. De driewieler werd gegrepen en de oude man kwam onder de autobus terecht. Hij werd deerlijk verminkt opgenomen en was di reet overleden. Aanvankelijk stelde de politie uit Bigge kerke een onderzoek in, doch hét bleek, dat 't ongeluk op 't gebied van Zoutelande was voorgevallen en zoo kwamen ook de burgemeester en de veldwachter uit die ge meente, evenals de justitie en de rijksver- keerspolitie onderzoek doen. Dit gaf aan leiding om de bus la.ter vrij te geven. Het lijk van den verongelukten grijsaard is naar Zoutelande overgebracht, waar heden sectie is verricht. Het is het eerste ongeval met zulk een ernstig gevolg, dat sedert het begin van de bussen-exploitatie door „Walcheren" voor viel. Het onderzoek der justitie wordt voort gezet. KERK EN SCHOOL. Ned. Herv. Kerk. N. Visser cand. en hulpprediker te Utrecht is beroepen te Serooskerke (toez.). Evang. Luth. Kerk. Cand. G. Fafié hulpprediker te Vlissingen is beroepen te Stadskanaal. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Jngez. Meded.) Een nieuwe Slovaaksche regee ring onder leiding van Sidor. De politieke crisis in Tsjechoslovakije heeft nog steeds niet een beslissende wending genomen, al schijnen op het oogenblik de kansen, dat de federale Tsje- choslovaaksche republiek in stand zal wor den gehouden, iets grooter te worden. Za terdag kwam een nieuwe autonome Slo vaaksche regeering tot stand, welke be staat uit de volgende personen: Minister-president: Sidor (thans vice- premier der centrale regeering)binnen- landsche zaken: Sokol (president van Slo- vaakschen landdag); onderwijs: Sivak (af gevaardigde)handel en openbare werken: Stano (vice-president van de Slovaakschen landdag); industrie, arbeid en landbouw: Satko (afgevaardigde); financiën: Hrncar, en justitie: Gejza Fritz. De benoeming van deze regeering moet in de breede lagen van het volk zekere voldoening hebben gewekt. Het schijnt, dat de overgroote meerderheid, van het Slovaaksche volk wel vertrouwen heeft in de benoemde mannen, maar dat neemt niet weg, dat talrijke (meest jeugdige) heet hoofden, goeddeels georganiseerd in de zg. Hlinka-garde, meent het rumoer te moeten voortzetten. Deze heethoofden willen een geheel zelfstandig Slovakije en zij worden opgestookt door de Duitsche minderheid in het land, welke natuurlijk van de gedachte uitgaat, dat een geheel onafhankelijk Slovakije (2% millioen in woners) toch niet op eigen beenen zou kunnen staan en wel geheel onder de voogdij van Duitschland zou komen. Gistermiddag heeft de Slovaakschë mi nister-president Sidor voor de radio ver klaard, dat hij in de eerste plaats de rust in Slovakije zou verzekeren. Ik heb, aldus Sidor, de door de centrale regeering te Praag genomen militaire maatregelen doen opheffen. De macht is op het oogen blik in handen van burgerlijke ambtena ren en van de Slovaaksche gendarmerie De Tsjechische gendarmes zullen het land binnen 24 uur moeten verlaten. Ik heb de vrijlating gelast van 150 gevange nen, die naar Moravië en Bohemen wa ren meegenomen, evenals de vrijlating van alle priesters, afgevaardigden en leiders van de Hlinka-garde. Ik heb zelfs tegen dezen maatregel geprotesteerd. Ik ben van de arrestaties niet in kennis gesteld. Ik wil daarom het onrecht, dat allen Slova ken is aangedaan, herstellen. Ik kan echter niet toelaten, dat de bestuursarbeid door de inmenging van derden wordt belem merd. De Hlinka-garde is gevormd om het gezag te helpen: zij moet gehoorzamen Het is derhalve verboden, te gehoorzamen aan de klandestiene orders van andere personen dan de Slovaaksche regeering en haar president." Wapens uit Duitschland naar Slovakije. Volgens berienten uit Bratislava is in den nacht van Zaterdag op Zondag door bemiddeling van de Duitsche partij een aanzienlijke hoeveelheid wapens van den Duitschen oever naar den Slovaakschen oever van de Donau gebracht. De Duit- schers te Bratislava hebben op deze wijze 1500 geweren met munitie en automati sche wapens ontvangen. Scherpe toon van de Duitsche pers. Het D N.B. meldde vanmiddag uit Ber lijn: Tengevolge van aan Tsjechen toege schreven anti-Duitsche incidenten in Bruenn en Bratislava, is de toon der Duit sche bladen tegenover de gebeurtenissen in Slovakije vandaag zeer scherp gewor den. De berichten worden op de eerste pagina groot opgemaakt. De „Völkischer Beobachter" spreekt van een brutalen Tsjechischen terreur in Slovakije en zegt, dat ook in Praag weer de gevolgen van de anti-Duitsche hetze te onderscheiden zijn. Het „12-Uhr-Blatt" spreekt van Be- nesj-methoden en de „B.Z. am Mittag"' stelt vast, dat de situatie zich op dreigen de wijze verscherpt. Voorts maakt het Duitsche Nieuwsbureau melding van een reeks tegen Duitschers gerichte incidenten in verschillende steden van Slovakije, met name te Bruenn, waar gisteravond een Duitscher, een zekere dr. Schwabe, door Tsjechen zou zijn overval len en mishandeld. In Iglau had de Duitsche bevolking ter gelegenheid van den Duitschen „heldendag" de haakkruis- vlag uitgehangen. Tsjechische politiebe ambten zouden toen geëischt' hebben, dat deze vlaggen werden ingehaald, en door de Tsjechische vlag vervangen. De leider der Duitschers in Iglau en twee andere Duitschers, die hieraan geen gevolg gaven zouden daarom in arrest zijn genomen. DE KOLONIALE EISCHEN VAN DUITSCHLAND EN ITALIë. Dreigement van een Italiaansch blad. Reuter meldt uit Rome: De „Relazione 'Internationale" publiceer de Zaterdagavond een artikel, waarin de koloniale eischen van Duitschland en Italië worden besproken. „Ondanks de fatsoenlijke pogingen, welke de regeering van Cham berlain in de laatste paar maanden heeft ondernomen om een toenadering tot de totalitaire staten tot stand te brengen, heb ben in Groot-Brittannië" eenige onderstroo- men de effecten van een dergelijke politiek geannuleerd. Wij moeten zeggen, dat 't uur geslagen heeft om de koloniale wereldkaart in over eenstemming met den tijd te brengen. Ande ren kunnen een vrede met geweld wen- Zondag is paus Pius XII met allen luister en ceremoniën der roomsch-katholieke kerk, temidden van het voltallige college van kardinalen, van bisschoppen, prelaten, vorstelijke personen, talrijke officieele ver tegenwoordigers, en een geestdriftige men- schenmenigte uit Rome, Italië en vele lan den der aarde, gekroond. Reeds vroeg in den morgen begon de toe loop naar het weidsche Sint Pietersplein te Rome. Zestigduizend menschen waren erin geslaagd toegangskaarten te verkrijgen voor de basiliek van Sint Pieter, waarin de paus de plechtige pausmis zou opdragen. Tegen acht uur was de enorme basiliek geheel gevuld. Even na 8 uur 30 (Italiaan- schen tijd) kondigden zilveren trompetten de komst van den paus aan. Een wonder lijke stoet verscheen, komende uit het va- ticaan, in het voorportaal van de basiliek. Vooraan zag men, op een kussen gedragen, de gouden, met edelsteenen bezette kroon. Het was dezelfde tiara, welke gediend heeft voor de kroning van paus Pius IX in 1846, en die van de talrijke tiara's, die in de schat kamer van den Sint Pieter bewaard worden den huidigen paus het beste past. Scherp teekende zich het purper en hermelijnwit van het heilige college van kardinalen in den stoet af. In het midden der processie, achter de kardinalen, volgt Pius XII, de mijter op het hoofd, gekleed in het wijde goudbestikte gewaad, en gezeten op de „seda gestatoria", welke getorst werd op de schouders van twaalf roodgekleede dragers, die omringd werden door de leden van de Zwitsersche garde in hun galauniform en de leden van de Palatijnsche wacht, de officieren met getrokken degens. Een lange stoet van patriarchen en bis schoppen, allen in het wit en met_de mijter op het hoofd, vormde het tweede deel van de processie. In het voorportaal ontvangt de paus eerst de hulde van de geestelijkheid, en daarna deed hij zijn intocht in de basi liek. Zilveren trompetten klonken en het koor zette het „tu es Petrus" (gij zijt Pe trus") in. De enorme menschenmenigte juichte den stoet geestdriftig toe, welke zich langzaam door het middenpad voortbe woog, te midden van een dubbele rij leden van de Palatijnsche wacht. Aangekomen in de kapel der H. Drievuldigheid, verliet de Paus zijn draagstoel om een oogenblik te bidden voor het „heilig sacrament", om zich vervolgens weer per draagstoel te begeven naar de Sint Gregorius-kapel, waar hij zich op zijn troon zette en de hulde der kardi nalen, aartsbisschoppen en bisschoppen in ontvangst nam. De prinsen der kerk kniel den voor hem neer en kusten hem den vis- schersring, terwijl de zangers van de koren der Sixtijnsche en Juliaansche kapel beur telings hun „tu es Petrus" lieten hooren. Op de voor de buitenlandsche vertegen woordigers gereserveerde tribune zag men den Italiaanschen kroonprins, den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den hertog van Norfolk als vertegenwoordiger van den koning van En geland, ex-koning Ferdinand van Bulgarije, prins Karei van Vlaanderen, de koningin- moeder van België, de familie der Spaan- sche Bourbons en talrijke andere prinselijke personen. Nadat de paus zich in den Sint-Gregorius- kapel gekleed had in de misgewaden, begaf de stoet zich naar het altaar van de con fessie. De paus, nog steeds gezeten op de sedia gestatoria, werd door de menigte in den Sint Pieter luide toegejuicht: men klapte in de handen, juichte en zwaaide met zakdoeken. Temidden van dit enthou siasme zette het koor van de Sixtijnsche kapel weer het „tu es Petrus" in. Tijdens de processie van de Gregorius- kapel naar het altaar van de confessie, nam de ceremoniemeester, die voor den paus liep, drie keer een dot vlas van een zilveren schotel en, neerknielend verbrandde hij dit, zingend: „pater sancte, sic transit gloria mundi". (heilige vader, zoo vergaat de glo rie der wereld). Aangekomen bij het altaar van de con fessie werd de sedia gestatoria neergezet tusschen het altaar en den troon en terwijl de kardinalen zich aan weerszijden opstel den, schreed, de paus naar het altaar om de h. mis te beginnen. Nadat de paus de ge wone gebeden van het begin der h. mis had gebeden, begaf hij zich naar den troon, waarop hij plaats nam en de drie oudste kardinaall-bisschoppen zongen de speciale gebeden voor de kroning, waarna de twee de kardinaal-diaken den paus voor de trap pen van het altaar het pallium omhing. Tijdens het kyrie bewierookte een kardi naal-diaken den paus voor het altaar. Ver volgens begaf de paus zich weer naar den troon voor de adoratie. Een voor een kus ten de kardinalen de hand en de voet van den paus, die hen ophief en omhelsde. De patriarchen, aartsbisschoppen en bisschop pen kusten de hand en de rechterknie, ge mijterde abten alleen den voet. Na het „gloria" begaf de eerste kardi naal-diaken, voorafgegaan door ceremonie meesters, zich naar het graf van Sint Pe trus in de crypte van den Sint Pieter, on der het zingen van de litannie der kroning, waarop het koor antwoorden zong. Nadat epistel en evangelie in het Latijn en Grieksch waren gezongen, zette de paus het credo in. Na de consercratie keerde de paus naar den troon terug, met ontbloot hoofd, en nuttigde hier „ons h'eer", dat hem door den kardinaal-diaken werd gebracht,. Vervol gens waschte de paus zich de handen in het bekken, dat hem werd voorgehouden door den prins-assistent bij den h. stoel, waarna hij, met den mijter op het hoofd, naar het altaar ging voor de slotgebeden. Onmiddellijk na den apostolischen zegen gaf de deken van het kapittel van de ba siliek Sint Pieter een witte geborduurde beurs, waarin 25 oude geldstukken, als be looning voor het opdragen van de h. mis. Na het einde van de pausmis verliet de paus, wederom gezeten op de sedia gesta toria, den Sint Pieter, toegejuicht door de menigte. De stoet begaf zich via de ko ninklijke trap naar, de zaal van de zegening, achter de loggia, waar de kroning zou ge schieden. De geloovigen in den Sint Pieter verlie ten de kerk om zich naar het plein te be geven, teneinde de kroning te kunnen zien. Op het plein stond ook opgesteld een bri gade van het Italiaansche leger, met verte genwoordigers van alle wapens. Meer dan 500.000 menschen stonden op het plein sa mengepakt, terwijl op de speciaal opge richte tribunes de vertegenwoordigers van de veertig buitenlandsche mogendheden en andere genoodigden hadden plaats geno men. De klokken van den Sint Pieter lieten hun bronzen stem hooren over het plein en de geheele stad. Aan beide zijden van den troon, welke in de loggia was opgericht, zoodat allen op het plein deze konden zien namen officieren van de edelgarde plaats, de pauselijke vlag werd geheschen en de troepen presenteerden het geweer. Te vijf minuten over een weerklonken de bazui nen en verscheen de paus. De menigte op het plein barstte uit in een luid gejubel en handgeklap. Nadat de paus plaats had genomen op den troon nam de tweede kardinaaldiaken hem den mijter van het hoofd en de eerste kardinaal-diaken plaatste hem de tiara op, onder het uitspreken van de oude formulé: „Ontvang de tiara, versierd met drie kro nen en weet, dat gij zijt de vader van vor sten en koningen, de herder der menschen op aarde en plaatsvervanger van onzen ver losser Jezus Christus, wien eer zij en glorie in alle eeuwen der eeuwen." Na deze korte plechtigheid barstte de menigte opnieuw in gejuich los. Vervolgens gaf de paus den zegen urbi et orbi. Wederom juichte de menigte op het plein en klapte in de handen, minuten lang, waarvoor de paus, glimlachend met de hand wuivend, dankte. Ten teeken van het einde der plechtig heid werden wederom de zilveren bazuinen gestoken. 'n Extra Tractatie: GoldStar de Luxe. 12 ct. (Ingez. Med.) WEERBERICHT, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige W. tot N. wind, betrokken tot zwaar of halfbewolkt, moge lijk enkele regenbuien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag zelfde tempe ratuur. UKKEL. Zwakke tot matige wind uit N. tot W. richtingen, bewolkt tot schoon weer, plaatselijk een weinig regen, nevel of mist gedurende den nacht. Geleidelik hoogere temperatuur. Plaatselijk lichte nachtvorst. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Di. 14 Mrt. Zon op: 6 h 20; onder: 18 h 00; licht op: 18 h 30. Maan op: 2 h 52; onder: 11 h 32. N.M. 21 Mrt. Hoogwater. Laagwater. Maandag 13 6.39 19.17 0.33 13.04 Dinsdag 14 7.56 20.37 1.30 14.09 Woensdag 15 9.26 22.11 2.59 15.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: ioog wsii.er. Hoogwater. Laagwater. Maandag 13 8.20 20.57 1.40 14.07 Dinsdag 14 9.28 22.11 2.34 15.12 Woensdag 15 10.52 23.41 3.58 16.45 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. schen, Italië en Duitschland wenschen eeii vrede met rechtvaardigheid. Indien zij geen vrede met rechtvaardig heid kunnen krijgen, zullen zij rechtvaardig heid verkrijgen door geweld wan wapenen." De Spaansche burgeroorlog. De berichten welke gisteravond en van morgen uit Madrid werden ontvangen ma ken er melding van dat het communistisch verzet thans gebroken is en dat de troepen van den verdedigingsraad meester van den toestand zijn. Zaterdag en Zondag in den loop van den dag is er nog hevig gevochten in Madrid. De communisten bezetten het ministerie van marine en het radiostation eenige kee- ren en fel is er telkens om deze gebouwen gestreden. Union radio deelde Zaterdagavond mede, dat de republikeinsche strijdkrachten, die weer eenige gebouwen op de communisten hadden heroverd, hebben geconstateerd, dat al deze gebouwen geplunderd waren. In het gebouw van de provinciale commissie der communistische partij werden geweldige hoeveelheden levensmiddelen en meer dan een millioen pesetas aangetroffen. De com munisten hadden zich meester gemaakt van een gedeelte van den levensmiddelenvoor- raad van Madrid. Zij hebben, volgens deze berichten, vernietigd wat zij niet konden gebruiker- Gisteren was er in geheel Madrid dan ook geen brood te verkrijgen. Verdekt op gestelde communistische scherpschutters vuurden in de Madrileensche straten. In den loop van Zaterdagnacht hebben de communisten tal van aanvallen gedaan op het Princesa-ziekenhuis. Zjj hebben ettelij ke particuliere huizen bezet en stelden loopgraafmortieren en machinegeweren op om de troepen van den verdedigingsraad aan te vallen. Vliegtuigen cirkelden boven de stad en bestookten de concentraties der communisten in Chamartin met machine geweervuur. Na een vier uren lang krachtig bombar dement door republikeinsche artillerie en tanks hebben de soldaten, die onder de be velen van de communistische leiders ston den, den strijd opgegeven, meldt Havas uit Madrid. De meeste soldaten liepen over naar de troepen van den verdedigingsraad. Twee communistische leiders, de kolonels Barcello en Brieno hebben zich overgege ven. Verschillende groepen communisten zijn

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1