KRONIEK van den BAG. BINNENLAND. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.ü. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 11 MAART 1939. No. 60. MARCO POLO Terugkeer van vertrouwen. De Arbeid van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. De wankele Belgische frank. De Amerikaansche minister van finan ciën heeft een paar dagen geleden in den Senaat een rede gehouden, waarin hij voor 1939 nieuwe monetaire crises voorspelde. Hoewel men den indruk kreeg, dat deze sombere voorspelling ook werd geuit „pour besoin de la cause (nl om den Senaat over te halen tot de verlangde verlenging der monetaire volmachten, aan president Roosevelt verstrekt), lijdt het geen twijfel dat de minister wel degelijk zekere landen op het oog had, waar de financiëele toe stand maar al te gemakkelijk een mone taire crisis kan veroorzaken. Een dezer is België. De gang van zaken in België wijst eens te meer, dat zelfs een langdurige periode van monetaire rust en valuta-stabiliteit geen garantie geeft voor een blijvende consolidatie, indien de ondergrond, waarop het monetaire en financiëele beheer is op gebouwd, niet stevig genoeg is. Technisch is de positie van den Belgischen frank nog krachtig genoeg Naar men weet, is Bel gië, in tegenstelling met de meeste ande re landen, toen het tot devaluatie van den frank met 28 pet. overging, onmiddel lijk tot den gouden standaard teruggekeerd. Dit beteekent, dat de wisselkoers door af gifte van deviezen en goud door de Natio nale Bank automatisch op peil wordt ge houden, wanneer van buiten af druk op de valuta wordt uitgeoefend, zooals in den jongsten tijd het geval is. Een terugkeer tot den gouden standaard geeft echter niet de minste zekerheid voor de toekomst eener valuta, wanneer niet tegelijkertijd voldaan wordt aan de voorwaarden, noodig voor het finantiëele en economische her stel van het land. Deze voorwaarden nu zijn in België nimmer vervuld. Wel heeft het land, in den eersten tijd na de scherpe devaluatie, een periode van voorspoed gekend, dank zij den plotseling verkregen valuta-voor sprong, maar de aanpassing van prijzen en loonen aan den lageren valuta-stand is betrekkelijk snel in zijn werk gegaan, te meer omdat de regeeringspolitiek gericht was op een „vergrooting der koopkracht", zoowel door uitgaven voor publieke werken e.d. als door verhooging van salarissen en loonen. Deze politiek is zich gaan wreken, toen de prijzen op de wereldmarkt gingen dalen en daarmede ook de groothandels- prijzen in België terugliepen, terwijl de loonen en salarissen onveranderd bleven. In het dezer dagen gepubliceerde jaar verslag van de Société Génerale de Bel- gique werd deze ongunstige ontwikkeling duidelijk in het licht gesteld. Er wordt op gewezen, dat de nijverheid werkt op pro ductiekosten, gelijk aan die in een jaar van voorspoed, waartegenover de verkoopprij zen op alle markten zijn ingestort, hetgeen tot een sterke afneming der bedrijvigheid heeft geleid. De industriëele productie is in België meer gedaald dan in welk ander land in Europa ook en zij was het laagste m verhouding tot den omvang der produc tie van 1929. België, aldus concludeert het verslag, worsten in het begin van 1939 met vruwel dezelfde zorgen als in 1930 (d. vv.z. vóór de devaluatie). Ook de toestand der Belgische staatsfi nanciën is in de laatste jaren hoe langer hoe ongunstiger geworden; door gebrek aan middelen heeft de vorige regeering reeds moeten breken met 'de politiek van buitensporige uitgaven en zich moeten be perken tot de voltooiing van reeds begon nen groote werken. De poging van het Kabinet-Pierlot, om door verlaging van loonen en salarissen van het staatsperso- neel de begrootingslasten te verminderen, tegelijkertijd den weg effenend voor een algemeene loonsverlaging in hef bedrijfs leven liep op zooveel socialistisch verzet uit, gelijk men weet, dat Pierlot niet eens aan het afleggen van zijn regeeringsver- klaring toekwam. Indien men straks te Brussel niet komt tot vorming van een krachtige nationale regeering (hetwelk om politieke redenen waarvan de affaire-Martens het jongste griezelige symptoom vormt, niet waar schijnlijk is) dan zal een verdere amputa tie van den Belgischen frank nauwelijks te vermijden zijn. Sinds geruimen tijd wordt van bepaalde zijden in België trou wens reeds propaganda gemaakt voor een „aanpassing" van den frankenkoers aan den verder gedaalden koers van het pond sterling, die een verscherping van de Brit- sche concurrentie op de wereldmarkt met zich heeft gebracht. De verdere waarde vermindering van den Franschen frank Finantieel economisch 3). Uit het Amerikaansch van DONN BYRNE. Hij doolde rond met de ontevredenheid van het seizoen in zijn binnenste; de zon was eindelijk onder gegaan en overal zag men toortsen en de weerspiegeling van toortsen in het water. Groote booten bewo gen zich over de kanalen van de stad; over al scherpe, nobele schaduwen en het ge plas van roeiriemen. Hier was de galei van een groot admiraal, gereed om zee te kie zen tegen Genua en daar een groote koop vaarder, teruggekeerd uit Afrika. En langs de kanalen bewogen zich al de menschen van de wereld, zou men denken. Nu was het een Franschman, geheel in zijde en sa tijn gekleed en „la-di-da, monsieur", of een Spanjaard met puntbaard en lange, slanke beenen en een lang, smal zwaard; en dan weer was het een Grieksche courtisane, blank als melk, gezeten in haar gondel als op een troon. Hier was een Moskoviet, be haard en vuil, met prachtig bont en prach tige juweelen en met tanden zoo scherp als van een hond en daar een verwijfd Grieksch edelman, indolent als een bruid. En daar v^aren Moorsche hoofdmannen, Othello's mannen, groote reuzen van zwart marmer, donkere kooplieden uit Palestina met gebo gen neuzen en de schildknapen van kruis vaarders aardige jongens met krullend haar, die vloekten als duivels. En hier en daar zag men Schotsche en Iersche huurlin gen, in kilts, een driftig volkje, het eene weekoverzicht. De gulden weer vast. Ver betering Amerikaansche obli- gatiemarkt. Bevredigende dividend-verwachtingen voor de Nederlandsche industrie. Met betreKking ioi aen gulden is in de afgeloopen week de toestand op de wissel markt heel wat kalmer geworden. Het Ne derlandsche Egalisatiefonds heeft den dol larkoers gehandhaafd op 1.88%, wat haar gemakkelijk is gemaakt door de sterke ver mindering van het internationale aanbod van guldens, resp. den teruggang in de vraag naar dollars, in verband met de be tere beoordeeling der politieke vooruitzich ten. De terugkeer van het vertrouwen heeft zich ter beurze weerspiegeld in een prijs houdende, op sommige dagen zelfs uitge sproken vaste stemming, waarbij de Lon- densche fondsenmarkt meestal den toon aangaf. Ook in Wallstreet is de stemming gunstiger dan sinds langen tijd het geval is geweest. Meer nog dan op de aandeelen- markt komt dit op de obligatiemarkt tot uiting. De gemiddelde noteering van op de New Yorksche beurs verhandelde binnen- landsche obligatiën is in de afgeloopen week gestegen tot 92, waarmede het hoog ste punt voor dit jaar bereikt is. Het Nederlandsche publiek legt even eens in toenemende mate belangstelling voor Amerikaansche bonds aan den dag, waarbij men de voorkeur schijnt te geven aan tweede- of zelfs derde-rangsobligatiën, die wegens hun lagen stand een behoorlijk rendement opleveren. Indien de conjunc tuur in Amerika geen terugslag te zien geeft en daarvoor bestaan momenteel geen aanwijzingen, dan zal, met een verbete ring der financiëele resultaten van de Ame rikaansche ondernemingen, ook de positie der obligatiën gunstiger worden, in welk geval een koersstijging niet zou uitblijven. Reeds zijn verschillende soorten belangrijk in koers gestegen, zoo b.v. de diverse lee ningen der Cities Service Co., van welke de 5 Goldbonds van 53 op 2 Jan. opliepen tot ruim 60 in de afgeloopen week. De wij ziging der houding van de Amerikaansche regeering ten opzichte van de openbaar nutsbedrijven is hieraan natuurlijk niet vreemd geweest. De Nederlandsche beleggingsmarkt was vrijwel onveranderd. De koersvariaties be dragen hier slechts bij uitzondering meer dan 1/16 een teeken van uiterst gerin gen handel. In gemeente-leeningen en pandbrieven gaat eveneens slechts weinig om en de koersverschillen zijn ook hier on belangrijk. Op de Amsterdamsehe aandeelenmarkt was het koersverloop tamelijk afwisselend. Na een vaste stemming in den aanvang der week viel er een inzinking te constateeren, maar een hervatting van de koersstijging in Wallstreet veroorzaakte ook hier een gunstigere tendenz in de meeste afdeelin- gen. Van industriëele waarden waren aandee- len Lever Bros Unilever hooger op de publicatie van gunstige jaarcijfers van de tot het Unilever-concern behoorende En- gelsche ondernemingen uit het levensmid- delenbedrijf, die alle een hoogere winst konden boeken en meerendeels hun divi denden handhaafden. De eveneens bij het Unilever-concern aangesloten British Oil Cake Mills heeft haar uitkeering echter bij een iets lagere winst van 10 tot 9 ver laagd. Een tijd lang waren aandeelen Le ver Bros Unilever speciaal van Engelsche zijde aangeboden geweest, doch in de ai- heeft eveneens een zeer nadeeligen invloed gehad op de positie van het Belgische be drijfsleven, het toeristenverkeer enz. en dit heeft de aandrang tot verdere vermin dering van de goudwaarde van den Belga nog in de hand gewerkt. Men bepleit zelfs de algeljeele opheffing van den gouden standaard, en de vastkoppeling van den Belgischen frank aan het pond sterling, aangezien dit de valuta is, die feitelijk Ret geheele economische leven van België be- heerseht. Door afgifte van belangrijke be dragen aan goud en wissels heeft de Bel gische Nationale Bank den contanten wis selkoers tot dusverre op prijs gehouden. Zij kan daarmee echter niet oneindelijk door gaan. oogenblik klaar met een glimlach en het volgende gereed om een mes in uw keel te stooten. En terwijl hij over de binnenpleinen liep, werd er gefluisterd en gelachen en af en toe noodigde een zachte stem hem uit om bin nen te komen; maar hij glimlachte en schudde het hoofd. Bij het Canal de Mestre, dat in de nabij heid van het Ghetto ligt, hield hij stil bij een wijnhuis, genoemd de Vorst van Bul garije en hij kon een hevige discussie hoo-. ren. Sommigen spraken over Boudewijn den Tweeden, dat hij den moed niet had om Paleologus te beletten Constantinopel van hem af te nemen en anderen mompelden over Genua: „Onthoud, wat ik je zeg, ze willen moeilijkheden die honden. Het zou beter zijn hen nu van de aarde weg te va gen". En de eene groep besprak de kansen om het Joodsche koninkrijk van de Yemen te plunderen: „Ze hebben daar tempels met goud gedekten een Iersch doedelzak speler speelde op een kleine zilveren fluit en een Indisch toovenaar deed groote goo cheltoeren „Ik zal naar binnen gaan en met de vreemde buitenlanders praten", zeide Mar co Polo. H. Nu zoudt ge kunnen denken, dat het beeld, hetwelk ik hier ophang, uit mijn eigen brein komt; denkt daarom niet aan deze stad zooals zij nu is, een stad van scha duwen en geesten, met een enkel paar be zoekers op de kanalen. Toen ter tijd was zR de trots van het Westen, het juweel van het Oosten; Constantinopel was haar bin geloopen week maakte dit aanbod plaats voor levendige vraag, waaruit men mag afleiden dat de dividend-vooruitzichten voor het concern in zijn geheel gunstig worden beoordeeld. Verwacht mag worden, dat de financiëele resultaten van de meeste binnenlandsche industriëele ondernemingen over het afge loopen jaar bevredigend zullen blijken te zijn. De tot dusverre gepubliceerde dividen den gaan vaak reeds boven de verwachtin gen uit, zoo b.v. dat van 10 van Wil- ton-Fijenoord terwijl de handhaving van het dividend der Nederlandsche Ford op 20 (waarvan ad interim reeds 6 was uitgekeerd) ook bevredigend is te achten. Over de jaarresultaten van Philips', die zijn boekjaar, naar men weet, eerst op 1 April afsluit, tast men nog in het duister. De export van radio-artikelen, die in de tweede helft van 1938 een flinke toene ming te zien had gegeven, is in de eerste maanden van het nieuwe jaar teruggeloo- pen. In Februari bedroeg hij 3.15 millioen tegen 3.43 millioen in Januari, welke te ruggang echter op rekening moet worden gesteld van den korteren duur dezer maand en van seizoeninvloeden. Ook in Februari in voorgaande jaren is de export van deze artikelen teruggeloopen. In de eerste elf maanden van het loo- pende boekjaar heeft de uitvoer van radio artikelen 41.54 millioen bedragen, waar mede hij ruim 5% millioen ten achter is gebleven bij den export in dezelfde periode van het vorige boekjaar. De uitvoer van gloeilampen was in de eerste elf maanden van dit boekjaar met 6.16 millioen ca. 6 ton kleiner dan in den overeenkomstigen tijd van het boekjaar 1937/38. Ofschoon de voortgezette decentralisatie der Philips'- bedrijven wijzigingen in den export te weeg kan brengen, zonder den afzet van het con cern in zijn totaal te beinvloeden, en ook de binnenlandsche afzet een op zich zelf staanden factor vormt voor de bedrijvig heid bij de Nederlandsche Philips' fabrie ken, zoo is in vorige jaren toch wel geble ken, dat de omvang van den export een zekere aanwijzing vormt voor den alge- meenen gang van zaken bij het concern. Op basis van bovenstaande cijfers zou men dan tot de concluise moeten komen, dat de be drijvigheid in het loopende boekjaar min der groot is geweest dan in 1937/38, over welk jaar een dividend van 11 werd uit gekeerd. Wat de cultuurafdeeling betreft, zoo trokken nieuwe groote afdoeningen der N.I. V.A.S. de aandacht, gepaard gaande met een verhooging der limites voor verkoopen naar Britsch-Indië. De suikerprijzen voor deze bestemmingen zijn thans weer aange land op het niveau, dat van half November tot half December gold. Zij zijn echter, met resp. 6.20 per 100 kg voor de Oostkust en 6.15 voor de Westkust van Britsch- Indië nog 50 cent per 100 kg lager dan de limites, die op 15 December j.l. waren vast gesteld. Ook het tegenwoordige prijsniveau is nog winstgevend, maar het meest bevre digende is de vlotte afzet naar dit gebied, waardoor de N.I.V.A.S. niet gedwongen zal zijn, suiker tegen lagere prijzen „bewesten Suez" te spuien tegen de daar geldende, aanmerkelijk lagere noteeringen. Rubberaandeelen waren nauwelijks meer dan prijshoudend, hoewel het verloop van de Londensche rubbermarkt vrij bevredi gend is. Er worden regelmatig partijen rub ber door handelaren gekocht en de markt wordt gesteund door geruchten over Ame rikaansche plannen tot vorming van een groote voorraad ruwe rubber (200.000 300.000 ton) voor verdedigingsdoeleinden. De financiering van deze voorraden schijnt echter vooralsnog moeilijkheden op te leve ren, evenals de noodzakelijkheid, om ten einde bederf te voorkomen, de oude par tijen telkens door nieuwe te vervangen. Koninklijke Petroleum werden gunstig beinvloed door een prijsverhooging voor ruwe petroleum in Amerika. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3%3 Nederland 100%—100%—100% 3 Ned. Indië 98%—98%—98%—98% Het rapport van de Commissie- Quarles van Uiford gereed. De Commissie-Quarles van Ufford, wel ke door den minister van binnenlandsche Zaken werd ingesteld, om een onderzoek in te stellen op welke wijze de arbeid van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming het meeste nut voor de Lucht bescherming in het algemeen kan afwerpen, heeft haar conclusies in een rapport aan den betrokken minister overhandigd. Alvorens de Commissie in meer concre te beschouwingen treedt, stelt zij eenige al gemeene opmerkingen, waaraan wij het volgende ontleenen: De Commissie acht het een aangelegen heid van eminent belang, dat bij het Neder landsche volk het besef doordringt, dat de zelfbescherming, de bescherming van eigen huis en haard, een m o r e e 1 e plicht is van de geheele bevolking. Een krachtige stimulans voor een dergelijk bewustworden dient uit te gaan van de burgemeesters, daarin bijgestaan maar onder supervisie van evengenoemde gezagsdragers door de Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtbescherming. De Commissie is zich bewust van de be langrijke taak, welke te dezen voor de Ne derlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming is weggelegd. In deze Vereeni ging dienen zich de belangstelling en -daden drang van de burgerij t.a.v. de zelfbescher ming te kanaliseeren. De Commissie acht verder naast een zoo scherp mogelijke afbakening aan de taak der N.V.L., een zoo groot mogelijke samen werking tusschen de N.V.L. en de Over heid noodzakelijk. Te dien einde wordt de volgende aanvulling van de wettelijke voor schriften noodzakelijk geacht. Art. 2 v/h K. B. van 15 Augustus 1936, Staatsblad no. 347, onder I, hoofd „organi satie" met een nieuw lid g, aan te vullen, dat als volgt zou kunnen luiden: g. het in vereenigingsverband brengen van de burgerij uit de gemeente of de streek tot: 1. het verspreiden van juist begrip bij de bevolking omtrent luchtbescherming; 2. het geven van voorlichting en instruc tie op het gebied der zelfbescherming; 3. het geven van medewerking bij het leggen van verband tusschen de werkzaam- heden van de burgerij en de overheidsdien sten; in overeenstemming met hetgeen van de zijde van het bevoegde gezag noodig of ge- wenscht wordt geacht. Het „in vereenigingsverband brengen" moet worden opgevat in drieerlei zin: plaatselijk, gewestelijk en landelijk. De Commissie meent, dat het tevens aan beveling verdient, artikel 2 bovendien aan te vullen met een nieuw lid h: „h. het leggen van verband tusschen de werkzaamheden van de krachtens letter g ingestelde organisatie mits door het be voegde plaatselijke gezag bruikbaar bevon den en de maatregelen van overheidswe ge". Dit wat de wettelijke voorschriften be treft. De taak der N.V.L. wordt als volgt gefor muleerd: „In overeenstemming met hetgeen van Lever Bros 140%—144%—142—142% Philips* 220—221—215—218 Kon. Petr. 321%—327—325—326% A'dam Rubber 210%—212%—208%— 210% Serbadjadi 101—103—101—102% H.V.A. 436—438%—435. Deli Batavia 211—212% Deli Mij. 232%—234—231%—234% Ned. Scheepv. Unie 113%—114%—114% de zijde van de overheidsorganen op het ge bied van luchtbescherming noodig of ge- wenscht wordt geacht: „1. het verspreiden van juist begrip bij de bevolking omtrent luchtbescherming; „2. het geven van voorlichting en instruc tie op het gebied der zelfbescherming; „3. het geven van medewerking bij het leggen van verband tusschen de werkzaam heden van de burgerij en de overheidsdien sten; een en ander door middel van organisa tie van de burgerij in alle geledingen en groepeeringen". De leden worden afdeelingsgewijze ver- eenigd, welke afdeelingen weder territoriaal in een verband worden ondergebracht. Het ressort van zulk een verband wordt in over leg met den betrokken commissaris van de Koningin vastgesteld. De algemeene verga dering, welke gevormd wordt door de voor zitters en de secretarissen der respectieve lijk territoriale verbanden, kiest het hoofd bestuur. Het dagelijksch bestuur, hetwelk (even als de te benoemen directeur van het bu reau) voor de daadwerkelijke aanvaarding van haar functie het placet van den minis ter van binnenlandsche zaken behoeft: 1. is belast met de leiding van de propa ganda en instructie; 2. houdt toezicht op de besturen van af deelingen en territoriale verbanden; 3. zorgt voor de instandhouding van het bureau van de vereeniging; 4. bezorgt de middelen voor individueele en massale propaganda en instructie; 5. beheert de geldmiddelen van de ver eeniging en houdt de controle op de geld middelen van de afdeelings- en territoriale verbanden; vertegenwoordigt de vereeniging in den ruimsten zin. In deze conclusies komen verder diverse bepalingen voor welke verband houden met het bijwonen der Vergadering door autori teiten, alsmede met de samenstelling van een Raad van Advies. De Commissie besluit haar rapport met een hoofdstuk gewijd aan financieele be schouwingen, waaraan een ontwerp-begroo- ting is toegevoegd. Het oordeel van minister Van Boeyen Het rapport heeft den minister van bin nenlandsche zaken aanleiding gegeven tot verschillende opmerkingen. In het algemeen kan de minister zich met de in het rapport voorgedragen denk beelden vereenigen. Het verdient naar de meening van den minister, aanbeveling, dat de Commissaris der Koningin en de minister van binnen landsche zaken ieder twee gedelegeerden kunnen aanwijzen om namens hen de ver gaderingen van het bestuur en van het territoriaal verband, onderscheidenlijk die van het dagelijksch bestuur, van het hoofd bestuur en van de algemeene vergadering bij te wonen. De gedelegeerden dienen in die vergaderingen een raadgevende stem te hebben. De minister geeft verder in overweging, dat bij de reorganisatie van de vereeniging zooveel mogelijk wordt zorg gedragen, dat in de onderscheidene besturen en in den raad van advies de burgerij in al haar ge ledingen en groepeeringen wordt vertegen woordigd. Het ligt in het voornemen van den mi nister om het bedrag van het subsidie voor de vereeniging voor de jaren 1939, 1940. 1041, 1942, 1943 vast te stellen op resp. 40.000, 35.000, 30.000, 25.000 en 25.000. Deze bedragen zijn als maxima bedoeld. Na deze vijf jaren kan het subsidie-be drag opnieuw worden herzien. Tenslotte deelt de minister mede, dat het in zijn voornemen ligt, om een wijziging van het koninklijk besluit van 15 Augustus 1936 te bevorderen, waardoor dit wordt aangevuld met een verplichting voor de burgemeesters om een plaatselijke luchtbe schermingsorganisatie van particulieren tot stand te brengen. K doetjeqoed! (Ingez. Meded.) nenplaats, Griekenland, Egypte, Abessynië, Bulgarije en Moskovië haar tien-morgen hoeven. Op hun weg om de Saracenen te bestrijden bleven de kruisridders er toeven om haar hulp en edelmoedigheid in te roe pen. Geen soldaten waren riddelijker, zelfs de Franschen niet en er waren geen betere strijders, de clans uit de Hooglanden niet uitgezonderd. Zeelieden? Men had kunnen denken, dat deze mannen de zee hadden uitgevonden! Wat rijkdom en kostbaarhe den betreft, was zij het wonder der wereld. Iedereen was schatplichtig aan haar; de vier groote paarden van San Marco zij kwamen uit Constantinopel; de twee groo te marmeren colommen tegenover de Pia- zetta zij kwamen uit Acre! Als vreemde machten geld wilden leenén, dan was het Venetië, bij wie zij aanklopten. Denk eens aan het vertrouwen, dat de mannen van Venetië genoten: eenmaal hielden zij zelfs de Doornenkroon in pand en Koning Lode- wijk IX van Frankrijk loste hem in! De processies der handwerkslieden waren als een koninklijke stoet, als zij in statie omtrokken bij de verkiezing van een doge. Zij kwamen in een bepaalde volgorde, zoo als het behoorde, de meester-smeden het eerst, omhangen als overwinnaars, met hun vaandel en trompetters; daarna de bont werkers in hermelijn en taf, de looiers met zilveren bekers, gevuld met wijn, de kleer makers in het wit met vermiljoenroode sterren, dan de wolwevers met olijftakken, dekenmakers in mantels, belegd met fleur- de-l!s, de goud-laken-wevers met gouden kronen, bezet met paarlen, de schoenma kers in fijne zijde terwijl de zijdewevers in bombazijn waren; de kaaskoopers en var kensslagers liepen in scharlaken en purper, de visdhhandelaren en poeliers gewapend als krijgslieden, de glasblazers met sierlijke modellen van hun kunst, de kammenma- kers met kleine vogels in kooien, de bar biers-chirurgijns te paard, hoogwaardig en hooggeleerd. En dan zoudt ge gedacht heb ben, dat het daarmee uit was, maar kijk eens naar het nog komende deel der pro cessie en ge zult bemerken, dat er nog gil den zijn, zoover het oog reikt Gaat eens naar de markten en wat vindt ge daar ten verkoop aangeboden? Schoe nen, kleeren, brood? Neen, dat was er niet te zien, maar uitgestald in de kramen, als stapels brood op een jaarmarkt, zoudt ge kruidnagelen en nootmuskaat vinden en foelie en ebbenhout van de Molukken, aan gevoerd over Alexandrië en de Syrische havens, sandelhout van Timor in Azië en kamfer van Borneo. Sumatra en Java heb ben benzoë gezonden, Cochin China bitter aloëhout, China en Japan en Siam gom, specerijen, zijde, schaakfiguren en curiosi teiten voor de woonkamers. Rubies uit Pegu waren er, fijne waden van Coromandel en nog fijnere van Bengalen. Zjj kregen nar- dusolie van Nepal en Bhutan, diamanten van Galconda en van Nirmul kochten zij Damasrus staal voor hun zwaarden. Nog is dat niet alles, wat ge zoudt zien en op een zonnigen morgen zoudt ge langs de mark ten kunnen wandelen met een opgewekte vrouw met een zachte stem aan uw arm en ge zoudt paarlen zien en saphieren, topazen en kaneel van Ceylon, lak en agaat, bro- caat en koraal van Cambay, gedreven schalen en ingelegde wapens en geborduur de sjaals van Cashmir. Wat specerijen betreft, nimmer zou uw neus zulke geuren opsnuiven, van muskus uit Thibet, moederhars uit Khorasan, dui velsdrek uit Afghanistan, priemkruidhars van Perzië, ambergris en civet uit Zanzi bar, vanwaar ook ivoor kwamen van Zeila, Berbera en Shehri kwam balsem en frankincense Dat was Venetië, toen Marco Polo een jonge man was, maar thans is het slechts- een stad als iedere andere, behalve dan wat de kerken en kanalen betreft. En in vele steden zijn geesten, maar nergens de geegten van Venetië, zelfs in Rome niet, of in het Tara der Koningen. Eens hield het het prachtvolle Oosten schatplichtig, En was het de waker van 't Westen. Venetië's waarde was nimmer zijn geboorte onwaardig, Venetië, het oudste kind der vrijheid. Een maagdelijke stad, lustig en vrij, Welke geen sluwheid kon verleiden, geen kracht kon schenden; En, toen het zichzelf een levensgezellin zocht, Was het de eeuwige zee, die het huwde! De tijd is de grootste deugniet van allen. Al de pijlen van Attila kunnen niet zooveel schade toebrengen als een straaltje zand in een zandlooper! Tyrus en Sidon, Cart hago, het oude Babyion en Venetië, de ko ningin van hen allen... ■T (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9