Even een pi opsteken DOUWE EGBERTS ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUIDBEYELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Steeds meer rookers ontdekken dat een pijp geuriger, gezon- der en gezelliger is. Volg hun voorbeeld, maar met D.E. in de pijp! FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK BI0SC0PEN. DE ZEEUWSCHE PLUIMVEEHOUDERIJ. Ontevredenheid over de maat regelen der Centrale. Vrijdagmiddag hield de vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij in Zeeland onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken te Goes haar jaarvergade ring. De secretaris, de heer J. M. Slegt te Goes, maakte in zijn jaarverslag melding van ver beterde kwaliteit der hoenders en stijgende eierenopbrengst. De hoeveelheid oudere hen nen nam niet van beteekenis toe, wel dat der jongere, zoodat voor 1939 een grooter aantal eieren mag worden verwacht. Er was zooveel aanvraag voor jongere hennen d'at aan alle aanvragen niet kon worden vol daan. Daardoor waren de prijzen van jonge hennen hooger, die van oudere waren ech ter nog altijd laag. De eierprijzen waren iets hooger. In dit verband werd herinnerd aan de totstandkoming van de centrale eierveiling te Goes, als onderdeel van de Veilingsvereen. Zuid-Beveland aldaar. El- ken Dinsdag worden hier de eieren geveild. De aanvoer neemt stéeds toe en de prijzen zijn hooger dan vroeger. Het ledental daalde van 606 tot 576. De V.PZ. nam ook het verplichte pul- lorum-onderzoek ter hand tegen een bedrag van vier cent per dier. Van de 44 betrok kenen namen 32 aan dit onderzoek deel. Ook werd een selecteercursus gegeven. Een diploma verwierven M. Lindhout te Sint- Maartensdijk, M. den Hollander te Oostka- pelle, Joh. Schouls Jacz. te Zieriksee, I. Meeuwse te Nieuwdorp, A. C. Rottier te Vlissingen en J. Wisse te Goes. De rekening sloot met een batig saldo van 56. De voorzitter dankte den heer Van As- peren Vervenne, rjjkspluimveeteeltconsu- lent, voor zijn benoeming inzake de eier veiling, het pullorumonderzoek en den se lecteercursus. Bij de rondvraag kwamen tal van klach ten los over de toewijzingen voor het broed- seizoen 1939. Medegedeeld werd dan de toe wijzingen voor 1939 gebaseerd zijn op die van 1938 met een marge van 20 voor nieuwe aanvragen. Hiertegen werd ernstig bezwaar gemaakt. Men is dan de dupe als zooals voorkwam 1938 een sleche brqQSjaar was. Ook werd opgemerkt dat de extra toewijzingen voor nieuwe afnemers zoo langzaam afkomen, dat het voor velen te laat wordt. Hierdoor zijn velen gedu peerd. Het schijnt dat men bij de centrale het werk niet aan kan. Bovendien moest men veel te vroeg (vóór 24 December) die aanvragen indienen. Men had gehoord dat er nog 14.000 aanvragen op afdoening wachtten. Intusschen vergeet men in Beek bergen dat het gevaar van frauduleuzen invoer in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer groot is. De menschen moeten nu eenmaal kui kens hebben! De kans bestaat dat dan weer de pullorum uitbreidt. Besloten werd dat het Bestuur zich met deze klachten tot de Centrale zal wenden. Sommigen der aanwezigen waren van oordeel dat het bedrijf van deze regeerings- bemoeiing groote schade zal ondervinden en dat na enkele jaren zal blijken dat ze achteruitgang inplaats van vooruitgang heeft gebracht. Landarbeidersloonen. Bij de gehouden conferenties tusschen de landarbeidersorganisaties en de vertegen woordigers der werkgeversvereenigingen in Oostelijk en Westelijk Zuid-Beveland is geen overeenstemming bereikt, ook niet met hen die vorig jaar voor vrijwillige ar bitrage waren. Vrijwillige arbitrage werd van de hand gewezen, zoodat de arbeiders organisaties aan den minister verplichte ar> bitrage hebben gevraagd. EEN TENTOONSTELLING VAN MIDDELBURGSCHE ZAKEN. Gisteren hield de afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Vereeniging van huisvrouwen een samenkomst in Sint Jo ris, waar als zoo menigmaal een demonstra tie werd gegeven. Ruim 20 firma's uit on ze stad hadden langs de wanden van de zaal in groote afwisseling geëtaleerd. Het waren stuk voor stuk uitstallingkjes die toonden, dat ook de Middelburgsche mid denstanders over het algemeen met hun tijd mede gaan en zorgen steeds het nieuw ste snufje in hun branche aanwezig te heb ben opdat de klanten niet naar elders be hoeven te gaan. Wij willen geen namen noemen, maar wel zeggen, dat o.i. alle aanleiding moet worden gevonden zulk een tentoonsteling ook eens in een grootere ruimte en dan toegankelijk ook voor anderen dan leden der afdeeling te herhalen. Het is o.i. een goed middel tot nauwer contact tusschen de Middelburgsche zakenlieden en den consument. VOLKSONDERWIJS. Bij ontstentenis van de voorzitster me vrouw Kochde Waard, vergaderde de afdeeling van Volksonderwijs gisteravond onder voorzitterschap van den vice-voor zitter, den heer W. Spinnaaij, die in zijn mededeelingen aan het begin der vergade ring o.a. zeide, dat het bestuur meent, dat dit jaar geen propaganda feestavond moet worden gehouden. Verder, dat de heer J. Ph. Koene bedankt heeft als bestuurslid Spr. bracht hem dank voor alles wat hij in zijn bestuurstijdvak voor volksonderwijs heeft verricht. Verder wees spr. op het goede succes, dat 16 dames en heeren heb ben bereikt met een inzameling met lijs ten in plaats van een algemeene collecte Ook de penningmeester van de commissie „Tot Steun'' heeft getuigd van zijn groo te waardeering voor het bereikte resultaat Spr. kon mededeelen, dat de nestor van Volksonderwijs, de heer Klaas de Vries wien een zeer ernsig ongeluk is overko men, zoodat men voor zijn leven vreesde thans in beterschap toe neemt. Het bestuur staat pal tegenover de be dreiging, waaraan thans de centrale ze vende-klasse-school te Middelburg onder hevig is. Ten slotte wekte spr. op zooveel moge lijk de groote reclameplaten voor de open bare school op te hangen aan ramen, op muren enz. Het jaarverslag van den secretaris, den heer F. A. Rosendaal, vermeldt o a. dat het ledental der afdeeling terugliep van 391 tot 368. Het jaarverslag werd goedge keurd, evenals de rekening van den pen ningmeester, den heer C. Roelands, aan wijzende een goed slot van 39 tegen 78 eind 1937. In 1939 kan direct geboekt worden als toekomende aan de afdeelingskas van de extra lijsten inzameling 104. Dank bracht spreker aan den heer Roe lands voor het vele dat hij belangloos voor de Vereeniging en haar doel doet en ook aan de dames en heeren, die het mooie resultaat met de lijsten wisten te beha len. Bij de vaststelilng van de begroofing 1939 kwam ook de propaganda ter sprake en werd overeenkomstig een schriftelijken wensch van den heer P. van Roon be sloten een avondbijeenkomst te beleggen met een spreker over „Openbaar ULO scholen." Gevraagd zal worden de heer S Roosma te Zaandam, secretaris van de Vereeniging voor ULO. De openbare vergadering zal vermoe delijk in de tweede helft van Mei vallen. De voorzitter las nu het schriftelijk in gekomen verslag van den heer P. Minet, die voor de afdeeling de algemeene ver gadering in November bijwoonde, voor. en besloot met dank aan het adres van den afgevaardigde. Mej. C. Nijdam en de heer C. Roelands werden als bestuursleden herkozen, met de voorziening in de vacature-Koene, werd gewacht tot de najaarsvergadering. In de propaganda-commissie werden herkozen de heeren W. Klopmeijer en G. Faro en in de bloempjescommissie mej C. Nijdam. Bjj de rondvraag werd met klem de wen- schelijkheid betuigd om bij dë openbare scholen flinke borden te doen plaatsen, waarop uitkomt, dat het een „openbare" school is. TE WEINIG BELANGSTELLING. De Middelburgsche Bestuurdersbond had gisteravond in het Schuttershof een open bare vergadering belegd, waar de heer Al- bers van het N.V.V. zou spreken over het onderwerp „Meer werk- meer welvaart". Er bleek voor dezen avond echter zeer ge ringe belangstelling te bestaan. Daar tegen half negen totaal ongeveer 40 menschen in de groote zaal waren, heeft een der be stuursleden medegedeeld, dat de vergade ring, welke bedoeld was als een massale de monstratie en een bespreking van het pro bleem der werkloosheid niet zou doorgaan in verband met de geringe belangstelling. OOSTKAPELLE. Het jaarverslag van de vereeniging „fonds Ziekenzorg" waarvan burgemeester K. Fabius voorzitter is sluit dit jaar volgens den secretaris-penningmees ter A. C. van Dijke met een nadeelig saldo van 27 hetwelk echter door het overschot van vorige jaren kon worden gedekt. Aan 24 personen werden versterkende middelen verstrekt. Aan 25 personen werden 37 ver- bruiksartikelen in bruikleen gegeven. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: alpinomuts te bevragen bij W. Mesu A 36; handschoen te bevragen bü C. Willeboordse B 7; duimstok te bevragen bij M. J. I. Sprenger B 27. SINT-LAURENS. Donderdagavond hield de Oranjevereeniging haar jaarvergadering onder voorzitterschap van burgemeester J. W. van 't Hoff. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren J. W. van 't Hoff, J. Wondergem en A. P. Dingemanse. Het voorstel om het bestuur met drie leden uit te breiden werd aangenomen. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren M. Vaane, J. Riemens en A. Francke Jz. Na breedvoerige bespreking werd besloten dit jaar een feest in of bij Brigdamme te hou den ter gelegenheid van de geboorte van een prins of prinses en voor de benoodig- de gelden met een lijst de gemeente in te gaan. Op een volgende vergadering zal het bestuur met uitgewerkte voorstellen ko men. 's-HEER-ARENDSKERKE. Het Groene Kruis alhier hield zü'n algemeene leden vergadering die door slechts 13 leden van de ongeveer 400 werd bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris over 1938 bleek, dat het verplegingsmateriaal van de vereeniging in voldoende hoeveelheid aanwezig is; aan verscheidene zieken en hulpbehovenden versterkende middelen werden verstrekt en van de verplegings- artikelen een ruim gebruik werd ge maakt. De rekening en verantwoording van den penningmeester over 1938 wees aan dat was ontvangen 756 en uitgege ven 787, nadeelig slot van 31. Bij her haling werd met klem aangedrongen dat toch ieder lid van het Groene Kruis wor de en de contributies niet worden ver laagd. Uit het verslag van den Diaconessenar- beid over 1938 bleek dat door de wijkver pleegster in totaal 1506 bezoeken werden afgelegd, De voorzitter sprak voor dezen omvattenden en veeleischenden arbeid een woord van hartelijken dank. Tot af gevaardigde en plaatsvervangend afgevaar digde naar de provinciale Groene Kruis- vergadering werden benoemd de heeren M. Mol en K. Janse. Hierna deelde de voorz. mede, dat op 19 Febr. 11. de vereeniging 30 jaren heeft bestaan. Slechts twee 'leden van het be stuur zijn sedert de oprichting nog als zoodanig werkzaam, nl. de heeren M. Mol en K. Janse. De overige 5 zijn wegens overlpden of bedanken door nieuwe ver vangen. Spreker zeide, dat en het bestuur en de leden veel dank verschuldigd zijn aan de thans nog zittende twee genoem de bestuursleden, voor hun werkzaamheid, gedurende al die jaren verricht. Zij heb ben de vereeniging in dertig jaren zien groeien tot wat ze nu is. Met groote toe wijding en liefde hebben zü trouw en ijverig de belangen gediend. Het bestuur heeft gemeend niet anders te kunnen doen, als een blijk van erkentelijkheid, aan de vergadering voor te stellen om de heeren Mol en Janse tot eere-lid edr vereeniging te benoemen en bun een eere-diploma aan te bieden. Algemeene instemming. De hr Mol, sprekende mede namens zün collega Janse zeide dit blük van erkentelijkheid op zeer hoogen prijs te stellen. Beiden hebben gedaan wat ze konden doen in het belang der vereeniging. Zij bieden in ver band met het feit van het dertigjarig be staan der vereeniging een Groene Kruis- vlag aan en hopen dat die vlag en bij ver gadering aan het magazijn der vereeniging, en bij dorpsfeesten in een of andere vaan deloptocht, vroolijk zal wapperen als be- wys van het welgaan der vereeniging. De vlag werd door de vergadering dank baar aanvaard met de belofte, dat zooveel mogelük zal worden zorggedragen dat daarvan een waardig gebruik zal worden gemaakt. RAAD VAN AARDENBURG. AARDENBURG. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Th. Overmaat voltallig. Blijkbaar waren er weder belangrijke on derwerpen te bespreken, waarvan de burge- rü niets mag weten, althans vóórdat de openbare vergadering voortgang kon heb- (Ingez. Med.) ben, had een besloten vergadering plaats die byna 1% uur duurde. De waterleiding heeft wel een ruime plaats in deze bespre kingen gehad. In de openbare vergadering werd evenwel zonder hoofdelijke stemming besloten, om het ingekomen rechtskundig advies, dat te dier zake was ingewonnen voor kennisgeving aan te nemen. In verband met de door de gemeente ge sloten fraudeverzekering, werd medege deeld, dat daardoor de borgstelling door den gemeenteontvanger komt te vervallen. Als leden van het centraal stembureau werden herbenoemd A. I. Catsman, C. J. Blondeel, mevr. E. J. v. d. BroeckeDe Man en J. Hollebrand. Als plaatsvervangers de h.h. C. de Backere, J. Rückaert, en A. P. Blondeel. Mevr. v. d. Broecke had bij geruchte vernomen, dat er huizen zouden worden on bewoonbaar verklaard. Zü vroeg of dit ten slotte aan de beslissing van den Raad zou worden overgelaten. De voorz. zeide, dat eerst het advies wordt afgewacht van den inspecteur der volksgezondheid en dat dan de Raad zal moeten beslissen. Tenslotte ontspon zich nog een discussie over het al of niet passeeren van den Raad, terzake van den verkoop en de vernieuwing der beplanting in de Heerendreef. Nadat de voorzitter de kwestie uitvoerig had uitgelegd, en gezegd had, dat door verschillende omstandigheden hier spoed betracht moest worden, maar dat hü na- MIDDELBURG. CITY. De weg naar Rio. De handel in blanke slavinnen is des- tüds een dankbaar onderwerp voor tal van films geweest. Steevast kwam dit genre op het productieprogramma voor en in het algemeen gingen ze er in als koek. Wat wü ons er van herinneren is niet veel zaaks. Het meerendeel was grof en banaal; er werd veel aan de sensueele verbeelding van het publiek overgelaten, waarmede goedkoope successen verkregen werden en de geheimzinnigheid, die dezen handel omgeeft, deed de rest. De Franschen hebben het aangedurfd dit onderwerp nogmaals op het tapijt te brengen. In „De weg naar Rio." laten zü zien hoe ook in deze materie behoorlijke films gemaakt kunnen worden. Men zou haar een moderne versie van het beken de thema kunnen noemen. Klaar en hel der wordt hier het onderwerp behandeld, wars van elke bijbedoeling. De beelden laten geen dubbelzinnigen uitleg toe en van heel de van vroeger bekende zwoele atmosfeer is niets overgebleven. Men speurt de leiding van den méöster Robert Siodmak, wien het wonderwdl ge lukt is het weerzinwekkende van dezen menschenhandel aan het licht te brengen. Natuurlijk speelt de film te Parijs, waar een aantal meisjes, tuk op gemakkehjk succes, dansles neemt en zoo rechtuit in de armen van monsieur Moreno vliegen, de man die zulke goede connecties bü de direc ties van filmmaatschappüen heeft. En dan gaan de meisjes op tournee naar Zuid- Amerika, om nooit meer terug te komen. Doch met dit troepje gaat het voor Mo reno scheef, want er bevindt zich een han dige Weensche journaliste onder, jdie zich staande bij de danslessen afgebeuld heeft om in het milieu toegang te kunnen krü- gen en reportages te schrijven. Zü vindt op haar weg een collega van een Fransen blad, die hetzelfde beoogt. Tijdens de boot reis worden beiden door een bende ont maskerd, doch het gelukt hen de heeren aan de kaak te stellen, die hun laatste troeven nog niet uitgespeeld blüken te hebben. Tenslotte komt alles echter op zijn pootjes terecht. Een aantrekkelük, goed sluitend scenario met de bekoorlijke Kathe von Nagy in de hoofdrol. Zij doet het als vreemde eend in deze overigens geheel Fransche büt uit stekend. Haar tegenspeler is Jules Berry, een talentvolle jongeman. Ook de overige rollen zijn goed bezet, waardoor het een film geworden is, die ver boven haar voorgangsters in dit genre uitsteekt. De vallei der vogelvrijen. De vogelvrüen zijn een drietal ontsnap te gevangenen. Carry is een van hen, doch onschuldig veroordeeld. Van zün nog al lucratieve tijdelijke vrijheid wil hij ge bruik maken om de bewüzen van zijn on schuld in handen te krijgen. Geholpen door zijn jongen vriend voert hij een wanhopi- gen strijd, waarbij hij uiteindelijk zege viert. Franchie Darro, Roy Wason, Dreu Leyton en .Walter Miller vervullen de voornaamste rollen. ELECTRO. Vadertje Langbeen. Het is een product van eigen bodem de zen keer, en 't moet gezegd, dat het een geslaagde film is geworden. Niet in het minst komt dit door het aardige gegeven. Vadertje Langbeen is een overbekend ver haal en menigeen die het boek gelezen heeft en wie deed dit niet zal getroffen wor den door de goede en rake uitbeelding van de hoofdpersonen in deze film. Daar is in de eerste plaats Lily Bouwmeester, die een büzondere creatie geeft van Judith, 't meisje dat door een onbekenden weldoener voortgeholpen wordt. Zü slaagt er in een fi guur te scheppen, die tintelend van humor is, doch ook de weemoed van een die zich alleen voelt, weet zü door gebaar en stem tot uitdrukking te brengen. Er gaat een zeldzame bekoring van haar filmspel uit en het is dan ook geen wonder dat de camera haar steeds weer op den voorgrond brengt, Büzonder aardige tafereeltjes heeft men met haar weten te bewerkstelligen. Eerst in het gesticht en later als het jonge meisje dat haar onbekende Vadertje Langbeen brieven schrijft en kennis met hem maakt zonder te weten dat hü haar voogd is. Paul Storm speelt met eenige reserve voor Lang been, maar hü doet het goed. Naast deze twee hoofdfiguren zün dan de minder be- langrüke spelers te noemen, die kleur aan de geschiedenis geven, de een meer, de an der minder. Een film van groot formaat is Vadertje Langbeen niet direct te noemen. Er zijn gedeelten in die meer vaart en tempo toe- gewenscht zouden kunnen worden. Doch per saldo zijn dit geen bijster groote tekort komingen. Meet men deze film eens af aan Nederlandsche rolprenten van eenige jaren terug, welk een verblijdende vooruitgang valt er dan te constateeren op alle gebied. Bovendien is er nu een filmspeelster met talent, wier spel, zooals gezegd, alle lof dient toegezwaaid en waardoor Vadertje Langbeen heusch een prettige en bü wü- len, gevoelige film is geworden. Als de maan schijnt in Kentucky. Dit is een allerdwaaste geschiedenis met de drie gebroeders Ritz, die hier den bo ventoon voeren. Het gaat over een radio- omroep mü„ die voor de „zeep"-program- ma's een nieuwe attractie zoekt. Dat is moeilük, maar in Kentucky zitten drie rare kerels, die wel willen optreden; alsmede een zangeresje. Het meisje en de liefde is bijzaak. Het zün de Ritz brothers met hun zotternüen, waar toch wel iets grotesks in zit, die een spektakelspel te zien geven, dat in zijn genre de moeite waard is. GOES. GRAND THEATER. Marine pronkstukken. Er zp'n al tallooze films verschenen, die in marine-kringen spelen, zoodat het moei lijk schijnt, iets nieuws op dit gebied te be denken. En toch brengt deze film iets nieuws, hoewel, of feitelük juist omdat het gegeven en de handeling van zoo eenvoudi- gen aard is. Er komt wel de rehabilitatie van een oud-zee-officier in voor, en verder zijn er dan ook nog eenige spannende rugby-wedstrüden, doch de rehabilitatie heeft slechts zijdelings verband met het ge heel en tenslotte is een rugby-wedstrüd, waarbij het leger door de marine versla gen wordt, toch ook al geen geweldige ge beurtenis. Ift hoofdzaak Iaat de film dan ook het gewone marine-leven zien, met de illusies, gebeurtenissen en hoogtepunten die in het leven van een cadet nu ^eenmaal plegen voor te komen. De attractie van de ze film ligt echter in de frissche en pakken de wüze waarop dat alles is weer gegeven, terwijl alle grootere rollen op uitstekende en karakteristieke wijze vervuld worden. Er is gang en vroolükheid in deze film, maar er zijn ook tal van scènes die op fijne, gevoeli ge wijze gespeeld worden. „Marine pronk stukken" is een zeer aantrekkelijk en gaaf filmwerk. Arsene Lupin De meeste onzer lezers zullen den naam van Arsene Lupin meer gehoord hebben en deze handige Fransche gauwdief is al heel wat romans, korte verhalen en films hoofdpersoon geweest. In deze film treedt Lupin ook in levende lüve op, al zou hü of ficieel doodgeschoten zijn. En er worden eenige handige diefstallen ingepleegd, er gebeuren zelfs een paar moorden en er is ook een gehaaide detective aan het werk, maarArsene Lupin vervult er toch een ongewone rol in. Om de attractie van het geheel niet weg te nemen, zullen we er niet meer over schrijven, maar de liefheb bers zullen de geschiedenis, die zeer goed gespeeld wordt, ongetwüfeld met spanning volgen. In het journaal wordt een pakkend beeld gegeven van de jongste gebeurtenissen in Spanje: het doordringen der Franco-troe pen tot de Fransche grens. mens B. en W. zpn excuses aanbood, voor het geval de Raad meende, dat hü buiten zijn bevoegdheid was gegaan, was deze zaak weder geregeld. De populieren waren voor een groot deel aangetast door een kever en door het Rijksboschbeheer afgekeurd. Dat er bü den voorz. of bü B. en W. aanbiedingen zouden gedaan zün voor de levering van linden, ontkende de voorzitter, zulks naar aanlei ding van een vraag van den heer Catsman. De gemeente heeft een zeer goedkoop adres, voor de levering van boomen en heesters. Bovendien moet van elke leve ring een monster gekeurd worden. Na afloop van de besprekingen, werd de vergadering met gesloten deuren voortge zet. GROEDE. Donderdagavond vergaderde de pl. afdeeling van den Bond voor Staatspensioen, onder voorzitterschap van den heer A. J. Pauw in het café van J. de Rooü- Besloten werd dit jaar wederom een rondrit met de ouden van dagen te ma ken. De datum waarop en de route zal nader door het bestuur worden vastge steld. Uit de rekening over 1938 bleek, dat 178 was ontvangen en 111 uitgegeven, alzoo een goed slot van 67. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren Iz. Herman Sr. en W. van Haneghem, wer den bü acclamatie herkozen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat hü wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt was als bestuurslid te bedan ken. Als candidaat in de plaats van den heer A. J. Pauw werd gesteld, de heer A. P. de Roo, die met algemeene stem men werd gekozen. RAAD VAN ZUIDZANDE. Werkverschaffing. ZUIDZANDE. Gisteren kwam de Raad dezer gemeente in spoedeischende verga dering büeen. Als eenig punt stond op de agenda het voorstel van B. en W. tot in trekking van het raadsbesluit van Maan dag, 6 Maart 1.1. waarbij toeslag verleend zou worden aan het schoonmaken van pol- derslooten onder deze gemeente. De voor zitter zette uiteen, dat er na de vergade ring van Maandag 6 Maart gelegenheid is gekomen voor de Zuidzandsche werkloo- zen om te gaan werken aan het uitbagge ren van de haven van Kadzand. Dit wordt uitgevoerd door werkloozen in werkver schaffing voor gezamenlüke rekening van de Watering en van de gemeente Kadzand. Er wordt een normale werkdag gewerkt met een uurloon van 0.25. Nu kan echter van gemeentewege geen steun meer wor den verleend aan het schoonmaken der slooten, waarvan de aanbesteding heden zou plaats vinden. Dehr. Luteyn-Leenhouts kon zich met het voorstel vereenigen, daar dit een werk betreft, dat zuiver als werkver schaffingsobject kan worden beschouwd. Hü zou het echter wel toejuichen als de werkloozen toch inschrijven naar het schoonmaken van slooten zonder den toe slag, gerekend tegen een behoorlük loon en voorzoover zü in staat zün dergelijk werk te doen. De v o o r z. wees er op, dat de te- werkgestelden toch ook steeds naar werk moeten uitzien alhoewel het werk in de werkverschaffing een flink loon geeft. De hr. V e r b u y t meende dat de werkver schaffing vrij ver van huis is en het toch steeds voordeeliger blüft om dicht bü huis te werken. De hr. 1 e R o y vroeg of er ge werkt wordt naar het getij, waarop de voor zitter antwoordde, dat bij laag water ge baggerd wordt en bü hoog water de grond verwerkt wordt voor een aan te leggen weg. Spr. zette verder uiteen, dat de ge meente zelf zal regelen, welke menschen er aan de te leggen rioleering en welken personen in Kadzand zullen werken. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de hr. Iz. Luteyn- Leenhouts nog naar den gehouden cursus voor werkloozen te Kadzand. De voorzitter zeide, dat deze cursus inmiddels is geëin digd. Uit deze gemeente hebben ook werk loozen den cursus gevolgd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6