TRIUMPH Habent Sua Fata Libelli. -'N TRIOMF VAN SMAAK! SlNNENUfttl. DE MAN M ROOKT.. CENT VIRGINIA Een verloren gewaand document, terug gevonden. MINISTER STEENBERGHE BEZOEKT DEN DUITSCHEN MINISTER FUNK. EEN NIEUW GEBOUW VOOR HET HOOFDBESTUUR DER P.T.T. DE STEUN AAN DE TUINBOUWERS l %r WRESZYNSKI DONDERDAG 13 APRIL VOOR DE RECHTBANK. Twee gevallen van oplichting ten laste gelegd, o.a, dat te Goes. DEENSCHE JUWEELENDIEF TE ROTTERDAM AANGEHOUDEN. Mr. J G. Veltman Fruin schrijft ons: In de rangorde der Koloniale-mogendhe- den neemt Nederland met eere de derde plaats in. De beteekenis van dit feit in internationaal opzicht wordt geaccentueerd door de telkens dreigende conflicten tus- schen de groote mogendheden, waarbij het koloniale vraagstuk steeds meer op den voorgrond treedt Ons Volk is zich in den loop der jaren rekenschap gaan geven van de onschatbare diensten door onze kolo niale pionniers aan Groot-Nederland be wezen. Op het tegenwoordig geslacht rust de dure plicht het erfgoed der Vaderen ongeschonden voor het nageslacht te be waren. Tot deze pionniers, aan wier onver schrokken doorzettingsvermogen het Ne- derlandsch Imperium zijn ontstaan te dan ken heeft, moet ongetwijfeld Olivier van Noort gerekend worden, die, na den Por tugees in Spaansehen dienst: Magelhaes (15191522) en twee Engelschen, respec tievelijk: Drake (15771580) en Caven dish (15861588) als eerste Nederlander •van 15981601 de reis om de wereld vol bracht, als Admirael ende Kapiteyn gene- rael over een vloot van vier schepen, me tende te samen nog geen 700 ton en met 248 koppen bemand. Omdat, na het tot stand komen van de Republiek der Vereenigde Nederlanden, de Spaansche en Portugeesche havens voor •onze scheepvaart gesloten waren, 'zochten ondernemende kooplieden rechtstreeks handelsbetrekkingen aan te knoopen met de bewoners van den Oost-Indischen Ar chipel. Cornelis de Houtman bereikte dit doel via de Kaap (1595—1597), Olivier van Noort voer langs de kust van Zuid-Ameri- ka, stak de Stille Zuidzee over naar Oost- Azië, vandaar naar den Indischen Archi pel en keerde met slechts het Admiraal schip de Mauritius en vermoedelijk 47 man, na vele ontberingen, via de Kaap in Rot terdam terug. De Eendracht was reeds spoedig verloren gegaan, de Hope, tot Eendracht herdoopt, werd te Manilla door de Spanjaarden veroverd, waarbij haar ka pitein, de onverschrokken Lambert Bies- man, onder beulshanden stierf. Het vice- admiraalschip, de Henricus, strandde te Ternate, vermoedelijk bereikte het groot ste deel der 50 opvarenden het vaderland Onder de auspiciën der Linschoten Ver- eeniging verscheen in 1926 een beschrij ving dezer tocht in twee deelen van den nauwgezetten historicus, wijlen dr. J. W Yzerman, die op Bladz. 76 van het tweede deel vermeldt, dat de „Instructie" welke van Noort van de bewindhebbers zijner Compagnie ontving, niet bewaard is geble ven. Een zelfde lot trof de twee commissie- brieven door Prins Maurits afgegeven aan den admiraal en den Vice-admiraal Jacob Claeszoon van Ilpendam; die van den ka pitein de Lint bevindt zich in de Spaan sche archieven, terwijl het ons niet duide lijk geworden is, waar men den vierden moet zoeken, waarvan een afschrift van een afschrift als bijlage 24 is afgedrukt. Vooral het verlies van den Commissie- brief, uitgereikt aan den Admiraal valt te betreuren wegens de symbolische beteeke nis, die te hechten ware aan dit „bevel schrift, geheel geschreven op wit perka ment, de eerste regel met goude letters versierd, voorzien van een aanhangendze- gel van gekleurde was, ter grootte van een gewijden ouwel, welk stuk schijnt te hebben afgegeven Maurits van Nassau, die zich betitelt „Prins van Oranje" aldus, vol gens Yzerman, de Spaansche berichtgever en, voegen wij er aan toe, breed 54 cm, lang 88 cm. Het zal ongetwijfeld voldoening wekken, dat althans dit verloren gewaande docu ment door schrijver dezes teruggevonden is onder de nagelaten papieren van wijlen den heer P. S. Buteux, in leven oud-bur gemeester van Oost- en West Souburg. Welke Buteux dit merkwaardig stuk ver wierf en onder welke omstandigheden zal vermoedelijk steeds een raadsel blijven. De geschiedenis van dit sinds 1935 in de man lijke lijn uitgestorven, meer dan drie eeu wen oude Zeeuwsche geslacht, geeft hier omtrent geenerlei aanwijzing. Vermelden wij tenslotte nog een drama tisch incident, op deze reis voorgevallen en door Frans Hendrickszoon Wittert, schrij ver aan boord van de Mauritius in het journaal op 26 Januari 1600 aan de ver getelheid ontrukt: Den 26 Januari is de executie volbracht ende de Vice-Admirael is mette Sloup aen lant geset (in de straat Magellanes), met wat broot ende wijn, maer en conde daer nieuwers heen, want 'twas een woeste plaets ende most sterven van honger ofte van de Wilden gegeten worden; 'tselve gedaen wesende, heeft de Admi rael een gemeen gebet laten doen over de gantsche Vloot, ende een yeder vermaent daer exempel aen te nemen. De tekst van den commissiebrief mach tigde van Noort tot het vellen en ten uit voer leggen van dit strenge vonnis, door Johan van der Woude in zijn roman „Straat Magellanes" als volgt treffend be schreven Op Zaterdag, den zes en twintigsten Ja nuari, roeit de sloep van de Mauritius langszij. De mannen trekken hun riemen in en de sloep stoot tegen den romp van het schip. Dan rijkt de provoost, bloothoofas, op den overloop aan Jacob Claeszoon een brood en een kruik wijn. Het rantsoen van een enkelen dag. En in het gebaar waarmee hij den vice- admiraal dit geeft, ligt een vrome eer bied. Op het campagne dek staat de admiraal, achter hem staan de bevelhebbers. En als Jacob Claeszoon afdaalt in de sloep, kijkt van Noort starend over de baai, naar het woeste land en dan, omhoog, naar de blauwe lucht. Zijn oogen knipperen; en duidelijk, torsch, zwaait zijn arm groetend door de lucht. Op het voordek staat het volk; stram onbeweeglijk en stom. Zij kunnen niet begrijpen dat het de vice-admiraal is, die daar langzaam, moe en verlaten afdaalt m de sloep. Tusschen de roeiers strijkt Jacob Claes zoon peinzend, aarzelend over den houten romp van het admiraalschip. Dan plonsen de riemen in het water en de sloep glijdt, schommelend op de korte golven, voort naar het land. Hoog in den mast klappert de. vlag. De Princevlag: OranjeBlanje Bleu! Op de campagnes van de schepen staan de bevelhebbers, op de voordekken staat het volk. En als de sloep van het land terugkeert, valt Jacob Claeszoon op zijn knieën, bidt tot God; hij staat op en loopt over den oever voort, van steen tot steen, moeilijk tastende. Tot eindelijk een helling hem aan de oogen van de bemanning onttrekt. Maurits, Prince van Orangien, Grave van Nassau, Catzenelleboghen, Vianden, Dietz, etc. Marck-Grave van der Veere ende van Vlissingen, Heere van St. Vijt. Daesborgh, der Stadt Grave ende Lande van Cuyck etc. Gouverneur ende Capiteyn generael van Gelderlandt, Hollandt, Zeelandt, West- vrieslandt, Zutphen, Uytrecht ende Over- yssel, Admirael generael etc. Allen denghenen, dien dese zullen worden gethoont Saluyt Alsoe wij ten dienste van de Landen goet vinden met een goet getal van wel ge equipeerde Schepen te doen besoecken de vreemde ende verre gelegen Lande ende sonderlingh de kusten van Africa, Asia, ende America mitsgaders d'Eylan- den van Oostindien omme tusschen den Ingesetenen van de selve landen en van dese geünieerde Provinciën te contra heren goede gezindscha,p handelingen ede commercie ende dat de Spaenguaerden ende Portuguesen' selve onse voornemen soucken met gewelt en de practycken te beletten tegens de rïa- tuerlycke ende aller Volken Rechten, sulckx dat ons voorz. voornemen infructueus soude blyven, ingevalle daer- jegens met gelycke Remedie niet en woirde voirsien, Soo ist dat wy tot dien ende geordonneert hebben ende ordon neren by desen, dat drye van de voorz. schepen genaemt Mauritius, Henri cus ende Eendracht bij den anderen in compaignie ende Admiraelschaep sullen blyven ten eynde sylieden elckanderen adsistueren, niet alleen tot haere noodighe defentie: maer oock tot of- fentie van allen dengenen die d'voirz handelinge ende commercie met gewelt ofte practycken poogen te beletten inde sonderling den Spaenguaerden ende Portuguesen onse vyanden, die denselven handel gepoogt hebben te beletten, denwelcken sy tot haeren voordeel alle mogelyck afbreecq sullen mogen doen. Ende want ons seer goet rapport gedaen es van den persoon van Olivier van Noort soo ist dat wy ons vol- comentlyck vertrouwen op desselfs cloeck heyt ender evaerentheyt densel ven gestelt ende gecomitteert hebben, stellen en committeren mitsdesen als Admirael ende Kapiteyn ge nerael over de voorz. drye schepen. Las- tende denselven ofte die by versterven ofte reparatie van de vloot in syne plaetse suilen worden gesurrogueert d'voorz. voyaigie ende ons voorz. bevel met alle neerstigheyt getrouwelijck te voorderen ende naertecomen. Ende tot dyen eynde op behoorlycke ordre (die hy daertoe sal moghen maken) aentenemen zooveel volckx als hy tot verseeckeringe van de voorz. schepen ende voorderinge van de voorz. Reyse noodigh vinden sal. Alle de weleke soo Kapiteynen, bevelhebberen ials anderen gehouden sullen syn den voirz. Admi rael ende Capiteyn oftie die in syne plaetse inmanieren als- voren, gesurrogueert sal worden, be- hoirlyck te Respecteren, obedieren ende gehoirsamen, in alletgene Dezelve hen lieden sal gebieden ende bevelen. Ghe- vende oversulx denselven volcomen last, omme over alle d'selve absolutelyck te commanderen ende den Rebellen ende misdoenders be- hoirlyck te straffen aen den lyve ende oock metter doot by deliberatie ende conclusie van den Krychsraedt neffens hem gestelt ende oock om in syne absentie eenen Vice-Admi- rael" ofte Lieutenant in syne plaetse te mogen surrogueren met gelycke of geli miteerde macht ende in plaetse van de verstorvenen Kapiteynen ende Bevelhebbers andere te stellen ende d'zelve oock by advies van den Krychsraedt te deporteren dende verlaten. Ende hem voorts in alles te dragen gelyck een goet ende vroom Ad mirael en Kapiteyn generael schuldigh is ende behoirt te doen. Welverstaende dat hy noch nie- mant van zynen volcke hen sullen ver- voirderen in eeniger manieren te be schadigen de ondersaten van de Keyser- lycke Mat. noch van eenige andere Koningen, Vorsten ofte Potentaten van Duytslandt Vranckryck, Engelandt, Denemam-usn Zweden, Polen, Schotlandt oft anderen dese landen ende ware Christely. Religie toegedaen wesende. Versoecken derhalven onderdanelyck dienstelyck en de vrintlyck Allen den hoochstgedachten ende anderen Koningen, Princen, Poten taten ende Republycken en andere personen van hoogen en leegen Standt aendenwelcken d'voorz. Olivier van Noort hem soude mogen adresseren ende ordonneren daerbeneffens wel ex- presselyck, allen Oversten ende Kolonellen, Admiraelen, Vice-Admiraelen, Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Duitsche rijksminister voor economi sche zaken, Funk, heeft gisteravond ter eere van minister Steenberghe een receptie gehouden, waaraan werd deelgenomen o.m. door den Nederlandschen gezant, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, den rijksminister voor verkeerswezen, Dorpmüller, rijksmi nister Lammers en een reeks andere leiden de persoonlijkheden uit kringen van amb tenaren, industrie', bankwezen en handel te Berlijn. Minister Funk verwelkomde den Neder landschen gast en, zeide, dat zijn bezoek reeds daarom bijzonder belangrijk en noodig was, omdat de economische betrekkingen tus schen Nederland en Duitschland belang rijk en voor beide partijen met succes ont wikkeld zijn. Spr. gaf uitdrukking aan de overtuiging, dat ook de thans gevoerde onderhandelin gen gebracht kunnen worden tot een voor beide partijen bevredigend slot. Minister Steenberghe verklaarde in zijn antwoord- rede, dat de verzorging van het uitgebrei de Nederlandsch-Duitsche handelsverkeer een deel van veelvuldige en vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland vormt, welke betrekkingen er een waarborg voor bieden, dat van beide kanten ook de eventueel bestaande verschil lende opvattingen met de grootste objecti viteit beschouwd zullen worden. De handels statistiek van beide landen toont, dat Ne derland den grootsten handelsomzet met Duitschland heeft en dat ook Duitschland met geen ander land een grooteren omzet heeft dan met Nederland. Een saneering van de wereldeconomie kan eerst geschie- ^mpA-VAN i" 'm SMAAK den, wanneer de belangrijkste problemen der nationale economie zijn opgelost. De sa neering van de nationale huishouding biedt den grondslag voor den wederopbouw van de wereldhuishouding. De bij de onderhan- lingen der wederzijdsche regeeringscommis- sies getoonde gezindheid vol begrip geeft spr. het vertrouwen, dat in gemeenschappe lijke samenwerking de wegen zullen wor den gevonden, die de wensehelijke uitbrei ding der wederzijdsche economische be trekkingen zullen bevorderen. Door de groote uitbreiding van werk zaamheden aan verschillende departemen ten en bij het hoofdbestuur van de P.T.T. bestond er reeds jaren behoefte aan nieu we behuizingen, waarin verschillende nieu we diensten kunnen worden ondergebracht. Het hoofdbestuur van de P.T.T. liet des tijds twee groote gebouwen zetten aan de Kortenaerkade te Den Haag, doch sedert dien moesten 26 dépendances in gebruik worden genomen om een behoorlijk functi- onneeren van den dienst mogelijk te maken. Niettegenstaande deze voortdurende uit breiding bleef er behoefte bestgan aan nieu we ruimten, terwijl* daarenboven de onver mijdelijke decentralisatie geen gunstige uit werking had op den dienst. In verschillende richtingen heeft men een oplossing voor deze problemen van be huizing gezocht. Deze is thans gevonden. Het hoofdbestuur van de P.T.T. nu ge vestigd in de beide gebouwen aan de Kor tenaerkade, krijgt eerlang een nieuw ge- bouwcomplex aan het einde van de Laan van Meerdervoort bij Kijkduin. Daar zul len alle diensten van de P.T.T. worden sa mengetrokken, omdat het nieuwe gebouw geheel volgens de laatste eischen zal wor den ingericht. De oude gebouwen aan de Kortenaerka de komen dus vrij. Hierin kunnen verschil lende diensten van de departementen wor den ondergebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de situa tie zoo worden, dat het departement van sociale zaken aan de Kortenaerkade een plaats krijgt. De crisisdiensten van economi sche zaken worden dan in het hoofdgebouw aan het Bezuidenhout gebracht. De technische diensten van het, departe ment van waterstaat, nu aan het Binnen hof., gevestigd, zouden eveneens verplaats! worden naar de Kortenaerkade. Het de partement van binnenlandsche zaken zal dan waarschijnlijk met de vrijkomende ruimten aan het binnenhof worden uitge breid. Wanneer dus over eenigen tijd het nieu we gebouw van de P.T.T. aan de Laan \an Meerdervoort zal zijn gevestigd, dan zal het behuizings-probleem, dat den rijksgebou wendienst zoo lang heeft beziggehouden, een oplossing hebben gevonden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. In de gister te Den Haag gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging voor luchtbescherming werd besloten het rapport van den door den mi nister ingestelde commissie (zie 3e blad) aan te nemen als nieuwe grondslag voor de werkzaamheid der vereeniging, behoudens enkele ondergeschikte wijzigingen. Verder hadden de volgende mutaties in het bestuur plaats. De heer Van Lith die den wensch te ken nen gaf als voorzitter af te treden, werd vervangen door den heer Kleijn, tot nog toe penningmeester. Ook de heer De Gaay Fortmans, vice-voorzitter wenschte zijn functie neer te leggen. In zijn plaats werd aangewezen dr. Van Rooyen. Tot directeur der vereeniging werd aan gewezen mr. H. Boogaardt, te- Den Haag. Tot een en ander is besloten onder voor zoo ver reglementair noodig, nadere goedkeu ring door de algemeene vergadering. De heer Steenberghe, minister van eco nomische zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van - vragen van den heer Wijnkoop, betreffende verhooging van den steun aan de tuinders in verband met scha de, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, nog geantwoord, dat het den minister bekend is, dat de in De cember 1938 ingetreden vorst aan de te velde staande planten en gewassen schade heeft berokkend. De steling, dat de schade onmogelijk door de tuinders zelf zal kunnen worden gedra gen, kan de minister, indien zoo algemeen gesteld, niet deelen, aangezien: a. De conclusie, dat een steunuitkeering, welke overbrugt het verschil tusschen de opbrengst van het product en den op on geveer 90 pet. van den kostprijs vastge- stelden richtprijs, onder alle omstandighe den een exploitatietekort zou teweegbren gen, onjuist is. Immers bij een dergelijke conclusie is geen rekening gehouden met het feit, dat de gevallen, waarin de pro ducten een gemiddelden prijs opbrengen, welke boven den kostprijs ligt (en waarin derhalve geen steun wordt verleend), een compensatie geven voor eenig verlies, ge leden op gesteunde producten., b. De geringe oogst van sommige koude- grondproducten in den zomer van 1938 on danks hoogere prijzen voor een deel der tuinbouwbedrijven weliswaar tot een ge ringe totale geldopbrengst kan hebben ge leid, doch van dat soort bedrijven is geble ken, dat deze in December jongstleden niet zoozeer van vorstschade hebben geleden. Op grond van het hierboven aangevoerde acht de minister geen termen aanwezig om tot een algemeene verhooging der steunbe- Kapiteynen, bevelhebberen ende volck van oorloge te water ende te lande, en de allen anderen onder deser landen ge- hoirsaemheyt wesende, hem voor Ad mirael ende Kapiteyn generael van de voorz. schepen te houden ende erkennen ende oversulkx hem niet alleene vry ende vranck met d'voorz schepen, volck ende goet te laten passeren, stilliggen ende repasseren alomme daert hem van noode sal wesen, maer oock alle genade, gunst ende fa veur bystant ende bevorderinge daerin- ne te doen, daerenende soo menighmael hy sulkx aen haere Majesteyten, Hoo- cheden, Genaden L.(ieven) ende hun sal versoucken, 'twelck wy tegens een iegelycken, naer standts gebeur, bereydt syn ingelycken te ver dienen verschuldigen ende erkennen en de geschiedt ons daeraen bij dengenen in deser lande dienst zynde een welgevallen ende onse ernstige meeninge. Des't Oirconden hebben wy dese onderteykent ende onsen Zegel hieronder aendoen hangen. In S'Gra- venhage den tweelfsten May tot Jaer XV e ende achtentnegentich. Maurits de Nassau. 1 S.W V <RL\ÏV V CUUTlMk LM «HU.l v tflV MiO iïf H'tt N. WWIHlJt ,.V. A<:^-'Vv.V->aU««.J,V ;xo - - - V s j 1 Wk/, ^p^v" dragen of tot verhooging van het maximum bedrag aan tuinbouwsteun voor 1938 over te gaan. Daar echter wel is gebleken, dat de finan- cieele toestand, waarin vele tuinders zijn komen te verkeeren, slecht is te noemen, is in de dezer dagen vastgestelde steunuitkee ring in belangrijke mate rekening gehouden met bijzondere omstandigheden, welke de aanvoeren ter veiling van sommige produc ten ongunstig hebben beïnvloed. Hierbij is getracht een zoo juist mogelijke verdeeling van de beschikbaar gestelde steungelden als regel te berekenen op den grondslag van de meer normale aanvoeren van het vorige jaar over den geheelen tuinbouw te bereiken. HET VOORSTEL TOT VESTIGING CENTRAAL VLUCHTELINGENKAMP TE ELSPEET AANGENOMEN Gistermiddag is de gemeente van Erme- lo onder voorzitterschap van burgemeester H. M. Martens in spoedvergadering bijeen gekomen, ter bespreking van het voorstel tot vestiging van een centraal vluchtelin genkamp aan den grintweg ElspeetUddel. De Raad ging toen het voorstel aan de orde kwam in geheime zitting. Na herope ning werd de voordracht zonder discussie in stemming gebracht, en met tien tegen vijf stemmen aangenomen. Het punt in de voordracht, dat het rijk 10 per jaar en per ha aan de gemeente zou moeten beta len, werd gewijzigd in 20 per jaar en per ha. Naar wij vernemen zal de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam on Donder dag 13 April te tien uur behandelen de strafzaak tegen den 45-jarigen Poolschen koopman Wreszynski, die begin November aldaar werd gearresteerd verdacht van oplichting. De man was vooral in het buitenland een bekende figuur op financieel gebied. In Engeland onderhield hij relaties met zekeren Norris. De twee gevallen, welke de officier van justitie, thans na een zeer langdurige en uitvoerige instructie tenJas- te heeft gelegd, zijn tamelijk eenvomrg. Zij betreffen twee oplichtingen nl. ten na- deele van een handelsman uit Goes, die 6000 gulden heeft ter hand gesteld aan W., waarmede deze groote zaken in Noor wegen zou kunnen doen, en waaruit groote winsten zouden zijn te behalen. Het tweede geval betreft de oplichting van een dame uit Weenen voor een bedrag van 4000 gulden. Mevrouw M. vertoefde reeds geruimen tijd in Nederland en W. zou haar voor dit bedrag aan passen en visa voor haar in Weenen vertoevende fa milieleden, die naar Amerika wilden uit wijken, helpen. Hij wist in Nederland vele menschen vertrouwen in te boezemen doordat hij een •papier kon toonen, waaruit bleek, dat hij met een zeer groote bankinstelling in de hoofdstad een contract had afgesloten, waarin hem een belooning van 120,000 pond sterling werd toegezegd, indien het hem zou gelukken, vorderingen van de bank op Duitsche, Hongaarsche en credi teuren in andere staten met beperkt be talingsverkeer te Geblokkeeren. Samen met den Engelschman Norris zou hii zich hiermede hebben bezig gehouden, zeer tot schade van de hoofdstedelijke bankinstel ling. In het schriftuur,' dat dateert van 1933, vond de justitie aanleiding ook bij de bank instelling een nauwkeurig onderzoek naar deze kwestie in te stellen en de officier zal ter zitting de herkomst van dit stuk wel moeten bespreken. En vermoedelijk zal ook de Norris-a'ffai re ter sprake komen, al hangt deze ook niet nauw met de dagvaarding samen. De officier heeft in deze belangrijke zaak dertien getuigen opgeroepen, ow. de zan geres Eva Busch een twee tolken, een Engelsche en een Duitsche, Eenige dagen geleden is door de politie te Rotterdam aangehouden een Deen, wiens houding aanleiding gaf tot vermoedens, dat hij betrokken zou zijn bij een belangrijken juweelendiefstal, gepleegd te Kopenhagen. De man woonde reeds eenige weken te Rotterdam en heeft in dien tijd in verschil lende pensions en hotels gewoond. Het op vallende was, dat hij in verschillende kleine bars, o.a. op de Stationsweg en op den Diergaardesingel veelvuldig verscheen en er juweelen toonde, zooals edelsteenen, broches en armbanden. Aan verschillende menschen heeft hij deze armbanden, die hij om de armen droeg, ook getoond en gaf hij te kennen, dat hij ze graag kwijt wilde. De man sprak slecht Engelsch en Duitsch en in verschillende café's kende men hem alleen als „Alfred". Hij maakte overal verteringen en heeft in een bar aan den Diergaardesingel een maal een gesprek met Kopenhagen gevoerd, van 21 met zijn verloofde, zooals hij zei. In een hotel, waar hij vertoefde, kwam hij slechts om zijn kamer te betalen. Hij bleef des nachts altijd weg. Den volgenden morgen verscheen hij weer, betaalde en verdween weer. Dit op treden heeft tot nadenken gestemd en de hotelier meende tenslotte het beste te doen met de politie van zijn vreemden gast op de hoogte te stellen. Bij eenige bekende firma's heeft hij o.a. kleeren gekocht. Een Deensche inspecteur van politie is in verband met het onderzoek het betreft hier een diefstal sieraden ter waarde van eenige duizenden guldens naar Rotterdam gekomen. De man zal waarschijnlijk uitgeleverd worden. Verduistering van 2200. Een handel in benoodigdheden voor het bereiden van ijs te Den Haag heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan van verduistering van ruim 2200 tegen een gewezen agent van deze onderneming, een 36-jarigen ijsbereider te Amsterdam. De man had in den loop der jaren machines en de noodige ingrediënten voor ijsbereiding van de firma in consignatie gekregen, doch nimmer eenige betaling gedaan. De goede ren 2jjn echter verdwenen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5