Koop T persil-produd- en plak Het communistisch verzet te Madrid blijft nog steeds voortduren. Een stout denkbeeld. guldens sparen! 'I* Gaal- van zélf met gróót gemak! Trouw de zegell-jes bewaren! ZEELAND. WALCHEREN. (Ingez. Meded.) De Spaanache burgeroorlog De communistische elementen te Ma drid zijn nog geenszins door de troepen van den verdedigingsraad onschadelijk ge maakt. Wel wordt door den verdedigings raad iederen dag weer medegedeeld, dat er rust heerscht, doch uit alles blijkt, dat de toestand in Madrid nog steeds zeer verward is. In verscheidene deelen der stad duren de gevechten tusschen de com munistische opstandelingen en de troepen van den verdedigingsraad in alle hevigheid voort. Gistermiddag woedde de strijd bijv. hevig in de Alcalastraat. Op dezen boule vard zetten de van de Oostelijke buitenwij ken komende troepen van den verdedi gingsraad een aanval in. Het voornaamste centrum van verzet bleek zich op het on afhankelijkheidsplein te bevinden. In de straten, die op het plein uitkomen, kwa men vrachtauto's met karabiniers aan. Van het centrum der stad uit kon men steeds duidelijker het geratel der mitrailleurs hooren. Volgens in Saint Jean de Luz ontvangen berichten hebben de troepen van generaal Miaja het ministerie van marine, het to renhuis telefonica en andere belangrijke gebouwen in bezit genomen die tot rfu toe door de comipunisten werden bezet ge houden. De communisten hebben nog de beschikking over eenige stations van den ondergrondschen spoorweg. Gisteravond heeft zich een tot den ver dedigingsraad behoorend legercorps zich meester gemaakt van Alcala de Henares, dertig kilometer ten Oosten van Madrid. De troepen, die de communistische leiders waren gevolgd, gaven zich na een kort ge vecht over. Te zeven uur gelastte de verdedigings raad krachtige maatregelen tegen de op standelingen. Met lichte artillerie en tanks werd opgetreden tegen de huizen, waar de communisten zich verschanst Hadden. Bevestigd wordt, dat de chefs van het le gercorps van het centrum, de luitenant ko lonels Bueno en Barcelo den tweeden dag twee divisies hebben geleverd aan de op standige communisten. Het derde corps, dat onder bevel stond van kolonel Ortega, bleef neutraal. Wat Burgos meldt. Van rechtsche zijde wordt van het front van Madrid verklaard, dat de opstandige elementen te Madrid nog geen contact tot stand hebben gebracht met de communis tische strijdkrachten in de provincie. De laatsten beschikken over talrijke strijders, een aanzienlijke hoeveelheid materiaal en verscheidene vliegtuigen. De troepen van den verdedigingsraad zijn gebarricadeerd op de Plaza'de la Cibeles, waarop de com munisten verwoede aanvallen doen. Ge meld wordt, dat de overgave van het eer ste communistische legercorps thans ont kend wordt. De uitslag van den strijd is nog onzeker. De blokkade van de Oostkust. Van betrouwbare Spaansche zijde wordt verklaard, dat de blokkade door Franco van de Oostkust zal worden gevolgd door een luchtblokkade. Nationalistische kringen geven het voor nemen te kennen koopvaardijschepen, die probeeren de Spaansche territoriale wate ren binnen te komen te bombardeeren en zoo noodig tot zinken te brengen. De onderneming van Franco's actie bin nen de territoriale wateren van de nog in handen pijnde kuststrook van het Repu- blikeinsche Spanje, heeft bij de Engelsche regeering veel ontstemming gewekt. Men verwacht dat Engeland tegenmaat regelen zal nemen indien een zijner sche pen zelfs binnen deze wateren zou over vallen worden. Het gaat hier bijzonder om de vijf invoer havens die nog steeds aanvoer krijgen van buiten af en het republikeinsche Span je van 'levensmiddelen voorzien. Madrid is op de eerste plaats aangewezen op dele vensmiddelen invoer van Valencia. Een druk vervoer langs de twee hoofd wegen die Valencia met Madrid- verbinden kan men steeds waarnemen, vandaar dat het lot van de hoofdstad bezegeld zou zijn, indien deze vitale belangen zouden verbro ken worden. Op de kaart kan men de blokkade linies overzien bij de invoerhavens, verbods^an- kondigingen die gericht zijn tegen het bin nenvaren der Spaansche havens tusschen zekere punten. Verder geeft de kaart weer de twee uiterste fronten der nationalen nl. bij Nu- les in het Noorden, en bij Adra in het Zuiden. Britsche oorlogsschepen komen vrachtschip te hulp. Deze week is het Britsche ss „Stanga- te" er in geslaagd de blokkade te verbre ken en met een lading levensmiddelen de haven van Valencia binnen te loopen. Na de vracht gelost te hebben vertrok de „Stangate" gisteren weer naar zee. Zij werd evenwel door een Spaansch oorlogs schip aangehouden en naar Palma de Ma jorca opgebracht. Op uitgezonden radio berichten snelden Britsche torpedojagers te hulp en het mocht de „Intrepid," geluk ken tijdig de „Stangate" te bereiken. Het vrachtschip werd daarop naar Gibraltar ge ëscorteerd. Gisteren deelde ook het Britsche ss „Bellwyn" draadloos mede, dat het op 23 mijl van Kaap San Antonio was aange houden door een oorlogsschip van Franco, dat last gaf naar Palma op te stoomen. De „Bellwyn" weigerde echter de order op te volgen en werd daarop met rust ge laten. Zoon van generaal Miaja uitgewis seld tegen Miguel Primo de Rive ra. Een zoon van generaal Miaja, die door de troepen van Franco was krijgsgevangen gemaakt, is op de internationale brug te Hendaye in vrijheid gesteld. Hij zal zich naar Valencia begeven om'er zich bij zijn vader te voegen. Hij wordt uitgewisseld tegen Miguel Primo de Rivera, den zoon van den overleden generaal. Hoare zou een conferentie tusschen Chamberlain, Hitler, Mussolini en Stalin willen ter opstelling van een interna tionaal vijfjarenplan. Reuter meldt uit Londen: De Engelsche minister van binnenlandsche zaken, Samuel Hoare, heeft gisteravond te Londen een op vallende rede gehouden, waarin hij het stoute denkbeeld opperde van een vijfjaren plan, dat de heele wereldgeschiedenis gron dig zou kunnen wijzigen. Het zou, zeide hij, een plan zijn, uitgewerkt door vijf mannen in Europa: „De drie dictatoren en de pre miers van Engeland en Frankrijk". Als zij allen met slechts één doel voor oogen en eensgezind hiervoor zouden arbeiden, zou den zij in ongelooflijk korten tijd de ge- heele wereldgeschiedenis kunnen wijzigen, en als de president der Vereenigde Staten aan hun streven zijn zegen zou geven, zou den zij zich tot eeuwige weldoeners der menschheid kunnen maken. Chamberlain heeft zicht vastbesloten getoond, met al zijn krachten naar dit doel te streven en ik kan niet gelooven, aldus Hoare, dat de andere, leiders zich niet bij zijn verheven pogingen zullen aansluiten. Het zou een plan zijn, gebaseerd op den vrede, en de aanvaarding ervan zou het mogelijk maken te streven naar verwezenlijking van een gouden eeuw, met de levensstandaarden gebracht op een hoogte als wij nooit te voren hebben kun nen tot stand brengen. Stel, dat het politieke vertrouwen in Europa kon worden hersteld en dat voor een tijdvak van vijf jaren er noch oorlog noch geruchten van oorlogen zouden zijn, dan, aldus Hoare, zouden handel en nijver heid kunnen beginnen met het meest be moedigende hoofdstuk van voorspoed, dat de wereld ooit gekend heeft. Sprekende over de paraatheid van En geland, zeide Hoare, dat de defensiedebat ten in het parlement hebben aangetoond, dat „wij in een korten oorlog niet door een verpletterenden klap kunnen worden verslagen, en in een langdurigen oorlog onze bijna onuitputtelijke hulpbronnen ten slotte de overwinning zouden verzekeren". Hoare wees op de solidariteit in het streven der drie groote democratieën, welker groote bewapeningsprogramma's aanwijzingen zijn van haar kracht en onwrikbaren wil, zich zegevierend te verzetten tegen iederen aan val op haar historische vrijheden. Hoare legde er nog eens den nadruk op, dat de bewapeningsprogramma's alleen voor de verdediging zijn, en „dat wij altijd be reid zijn, den drukkenden last der wereld te verminderen, als door internationale on derhandeling een algemeen accoord zou kunnen worden bereikt, dat elk van ons tegen agressie zou beveiligen". De democratieën gelooven, aldus. Hoare, dat spoedig groote vorderingen zouden kun nen worden gemaakt, als zij een bres kon den slaan in de barricaden, die thans den handel verstarren en het vriendschappelijk verkeer vernietigen. Zij zijn altijd bereid tot besprekingen in dezen geest en hopen, dat het resultaat van het contact tusschen Britsche en Duitsche industrieelen de ver wijdering zal zijn van sommige belemmerin gen van den wereldhandel. Hora verklaarde eveneens, dat het vertrouwen reeds weer keert en dat als resultaat hiervan het be drijfsleven en de handel verbeteren. FRANKRIJK. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Drie dooden. Een vliegtuig van een escadrille, dat op weg was van Brest naar Cannes, is gister middag boven den berg jLoeronan gevallen en in brand geraakt. De drie inzittenden kwamen om het leven. ITALIË. GAYDA OVER DE STRIJDMACHT IN LIBYE. Strijdlustige commentaar. Havas meldt uit Rome: Gayda schrijft in Giornale d'Italia" in antwoord aan Churchill, die verklaard heeft dat Italië thans uit militair oogpunt vezwakt is door het feit, dat het een leger onderhoudt in Spanje, Libye en Oost-Afrika, dat Italië te genstand heeft feten te bieden aan 53 lan den, die zich tijdens de verovering van Abes- synië tegenover Italië hadden verbonden. Italië is steeds in staat een zeer lang- duirigen tegenstand te bieden aan wien dan ook, zooals de Engelschen zich niet kunnen voorstellen. Ten aanzien van de Italiaansche strijd krachten in Libye verklaart Gayde, dat En geland nooit iets te zeggen heeft en geen bezwaar maakt tegen troepenconcen traties door andere landen. Italië heeft te genover Engeland slechts de verplichting aangegaan kennis te geven van iedere even- tueele verplaatsing van strijdkrachten, het geen steeds is gebeurd. Hij voegt hieraan toe, dat Italië dus het recht heeft zijn ge wapende strijdkrachten uit te breiden zoo veel als het wenscht en waar het dat wenscht. Evenals in Libye zullen de Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika snel kunnen worden versterkt, teneinde het hoofd te bie den aan mogelijke vijanden. Gayda ver klaart, dat Italië en zijn vrienden zich in een oorlog zouden verdedigen door de be langen van hun vijanden te treffen in alle hoeken der wereld. BEKEND VLIEGER OMGEKOMEN. Bij een vliegtuigongeluk nabij Castiglione del Lago (Perugia) is ir. Ambrogio Colom bo om het leven gekomen. Ambrogio Co lombo was reserveluitenant-kolonel, die verschillende internationale records op zijn naam had staan. Het ongeluk geschiedde tijdens een proefvlucht met een nieuw toe stel. Hij zou zich nog hebben kunnen red den met zijn valscherm, maar hij wilde tot het laatste oogenblik aan boord blijven om te trachten normaal te landen. ITALIAANSCHE HOOP OP ONTSPANNING7 TUSSCHEN DUITSCHLAND EN HET VATICAAN. Havas meldt uit Rome: Uitgaande van de omstandigheid, dat de nieuwe paus den Duitschen ambassadeur bij den H. stoel en vervolgens de vier Duitsche kardinalen heeft ontvangen, zijn fascistische kringen te Rome van oordeel, dat een ontspanning zou kunnen komen tusschen Duitschland en den H. stoel. De „Resto del Carlino" schrijft: Wij zijn van meening, dat, wanneer Pius XI de geschiedenis is ingegaan als een groot paus, omdat hij de accoorden van Lateranen met Italië heeft gesloten, Pius XII zijn naam in gouden letters in de historie zal schrij ven, wanneer hij gelijke accoorden met het nationaal-socialistische Duitschland tot stand brengt. Zeker, het betreft hier geen gemakkelijke onderneming en de paus weet dat de weg bezaaid is met hinderpalen Maar zijn vertrouwen, zijn verstand en zijn vasthoudendheid zullen niet in gebreke blij ven alle moeilijkheden te overwinnen. RUSLAND. STALIN DOET AANVAL OP ENGELAND EN FRANKRIJK. Reuter meldt uit Moskou: Op het 18e congres der communistische partij heeft Stalin vanmorgen een groote redevoering uitgesproken, waarin hij de politiek der Sovjetregeering uiteenzette In zijn uitvoerig betoog, richtte Stalin de beschuldiging tot Engeland en Frank rijk, dat de politiek van deze landen er op gericht is in andere landen een oorlog uit te lokken, teneinde hen te verzwakken en vervolgens tusschenbeide te komen om de voordeelen te oogsten. De buitenlandsche pers, zoo vervolgde Stalin, iieeft geruchten verspreid over be weerde bedoelingen van Duitschland ten aanzien van de Oekraine teneinde de Sov jet Unie tegen Duitschland op te zetten om de atmosfeer te vergiftigen en een oorlo- tusschen Duitschland en de Sovjet Unie uit te lokken. Natuurlijk ontbreekt het in Duitschlan niet aan verdwaasden, die dat mugje van -en Karpathische Oekraine willen voee:° bij dien olifant van de Sovjet Oekraine. Voor zulke maniakken hebben wij hie genoeg dwangbuizen. Vervolgens gaf Stalin een overzicht van BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% 100% Zeeuws. Hyp. B-3% 100100% Cities Service Cy. P. 1958 5 57—57 A Amsterd. Bank 132%—132% A Ned. Gist- en Spiritusf. 454%—. A De Schelde N.B. 45%45% C Am. Smelt Ref. 3614—36% A Born. Sum. H.M. 171—170% A Houth. Alberts 102100 C Union Pac. Rr. 80%80% C Int. Nickel Cy. 41%—42 Ned. 38 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 98%—98% Engeland 1960-90 4 78%—78% A Koloniale Bnk. 155—15514 A N.I. Hbk. 600 125—12614 C Ned. H. M. 1000 137—137% A v. Berkels Pat. 52%54% C Calvé-Delft 86%—86% A Lever Bros Unilever 143% A Philips Gem. B. afg. 21514-16%—217-13 C Am. Car Foundry 231423 C Anaconda Cop. 23%23%-% C GBethlehem St. 56%—56%-% C Kennec Coper 28%2914-% C Rep. Steel 16%—16%-% C U. States St. C. 48% ^8%-49 C North Am. Cy. 19%20 A Kon. Petr. Mpij. 324%—325-% C Contin. Oil Cy. 20%—21%-% C Phillips Petr. Comp. 30%31 C Shell Union O.C. 10%—10%-11 C Tide Water Ass. Oil 10%—10% A Ned. Scheepv. U. 113%—11314-14 A H.V. Amsterdam 438%441-42 A Java Cult. Mjj. 188%190% A N.I. Suiker U. 214%216%-13 A Deli Batavia 21014210 C Deli Mij. 1000 232%—232 i HEKMOMETER ZATERDAG Amerika Suiker Unilever MajKi KoninkL (Wettu - HVA Phili ps - Rubber - Schepen - Obl.Markt - Tabak Industrie - ge(h)|)uu««fa A Senembah 214%214% C Baltimore en Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 14%14% A Southern Rlw. 15%16 A Amst. Rubb. C. 209209%-10 A Deli-Bat Rubb. 148%—146%-44% A Hessa Rubber 122%122% A Serbadjadi S.R. 101%101% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.83% 75.57% 4 99% 31.68 1.88% Gister. 8.83% 75 57% 4.99% 31.69 1.88% de buitenlandsche politiek der Sovjet-re geering, waarbij hij o.a. zeide: „Wij willen vrede en verbetering de? handelsbetrekkingen met alle landen op grondslag van wederkeerigheid, voorts willen wij betrekkingen van goede nabuur schap met alle landen, die een gemeen schappelijke grens hebben met de Sovjet Unie. Wij wenschen voorts die volken te steunen, die het slachtoffer zijn van een agressie, en worstelen om de onafhanke lijkheid van hun vaderland. Wij ziin gereed om diegenen te antwoorden die het Zouden durven wagen onze grenzen te schenden." ZUID-AMERIKA ONTPLOFFING IN ARGENTIJNSCHE KRUITFABRIEK. 13 dooden. In een kruitfabriek in Rosario is een he vige ontploffing ontstaan, waarbij dertien personen zijn omgekomen en zes anderen ernstig werden gewond. Men vreest dat het ongeluk nog meer slachtoffers geeischt heeft. De ontploffing was zoo hevig, dat de bevolking van Rosario aanvankelijk aan een aardbeving dacht. Stukken ijzer en steen werden honderden meters ver wegge slingerd. SCANDINAVIë. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT.' Twee dooden. Tijdens luchtafweeroefeningen in Karls- krona (Zweden) is een vliegtuig tegen den mast van het linievaartuig „Gustav" opge vlogen, en neergestort. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen af, doch de waarnemer en de derde inzittende kwamen om het leven. VER, STATEN DE VLIEGTUIGFABRIEKEN WORDEN NAAR HET BINNENLAND VERPLAATST. Het A.N.P. meldt uit New-York: De fabrieken van legervliegtuigen, welke op het oogenblik geconcentreerd zijn aan de kusten van den Atlantischen en den Stillen oceaan, zullen ingevolge een maatregel van het ministerie van oorlog, haar bedrijven meer naar het binnenland moeten verplaat sen, waar zij door bergketens beschermd zullen zijn. r Cl. D (Ingez. Meded.) AFLOOP VERKOOPINGEN. Vrijdag heeft notaris E. C. van Dissel in de „Prins van Oranje" in het openbaar verkocht de „Hofstede Zomerrust" staande onder Kloetinge en 's-Heer- Abtskerkeen enkele perceelen wei land onder Goes. Perc. 1 en 2 zijnde de hofstede met boom gaard, bouw- en weiland, te samen groot 3.55.81 ha, voor 1120 per 39.24 a of den hoop 10155.60. Kooper M. de Loo- ze te Goes. Perc. 3 bouwland en watergang groot 1.74.22 ha voor 1001 per alsvoren of den hoop 4444.29. Kooper C. Trimpe Burger te Kloetinge. Perc. 4 bouwland en watergang, groot 1.48 ha voor 1003 per alsvoren of den hoop 3782.91. Kooper L. Tolhoek te 's-Heer-Abtskerke. Perc. 5 bouwland groot 1.03.82 ha voor 840 per alsvoren of den hoop 2222.39. Kooper W. Goeman te 's-Heer-Abtskerke. Perc. 6 bouwland groot 1.12.11 ha, voor 1011 per alsvoren of den hoop 2888.43. Kooper I. J. Padmos aldaar. Perc. 7 bouwland, groot 1.14.40 ha voor 880 per alsvoren of den hoop 2565.54. Kooper C. Hollestelle te Kloetinge. Perc. 8 weiland, groot 0.53,40 ha, voor 927 per alsvoren of den hoop 1261.51. Kooper P. Remijnse te 's-Heer- Abtskerke. Perc. 9 tot en met 13 bouw- en weiland, groot 6.45.13 ha voor 1010 per alsvoren of den hoop 16605,28. Kooper C. Trimpe Burger voornoemd. Perc. 14 wei land en watergang, groot 2.00.52 ha, voor 980 per alsvoren of den hoop 5007.89. Kooper K. H. Wouda te Kloetinge. Perc. 15, 16 en 17 bouwland, groot 2.77.40 ha, voor 1010 per alsvoren of den hoop 7140 Kooper P. Dirkzwager te Schiedam. Perc. 18 bouwland en dreef, groot 0.95.46 ha, vpor 1390 per alsvoren of den hoop 3381.48. Kooper J. Hoekman te Kloetinge en ande ren. Perc. 19 weiland, groot 2.22.0 ha voor 851 per alsvoren of den hoop 4814.51. Koopers C. Trimpe Burger voornoemd en A. Burg te Breda, ieder voor de onverdeel de helft. Perc. 20 weiland en wegeling, groot 1.05.73 ha, voor 850 per alsvoren of den hoop 2290.27. Kooper G. M. Tim merman te Goes. Perc. 21 weiland en wege ling, groot 0.87.58 ha, voor 865 per als voren of den hoop 1930,38. Kooper P. Goense Lzoon te Ovezande. Totale op brengst: 68490.48. TENTOONSTELLING VAN AFFICHES. Hedenmiddag en ook hedenavond zal op de bovenzaal van de „Vergenoeging" gele genheid zijn een kijkje te nemen op de ten toonstelling van de inzendingen voor de af- ficheprijsvraag uitgaande van de Vereeni- ging voor Veilig Verkeer. Maandag hopen wjj op de tentoonsteling en op de uitreiking der prijzen, die ook hedenmiddag plaats heeft aan de reeds be kend gemaakte prijswinnaars terug te ko men. Vrijwillige voldoening van belasting. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige ja ren te weinig betaalde belasting naar inko men en/of vermogen bij den ontvanger der successierechten te Middelburg 160.60. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos: 710 mannen en 11 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 8 mannen; niet werkloos: 4 mannen. Algemeen totaal vorige week 748; bijgekomen 35; afgegaan 50; over 733. DOMBURG. Vrijdagavond vergaderden in „Rehoboth" de leden van de Vereeniging voor Chr. Schoolonderwijs. De voorzitter memoreerde hoe het jaar 1938 voor de school veel verandering bracht. Het bestuur kreeg een geheel andere samenstelling, doordat de 3 kerkelijke groepen van Dom burg er in vertegenwoordigd werden. Het aantal leerlingen was stijgende, ter wijl ook voor 1939 eenige stijging te ver wachten is. Van den minister van Onder wijs kwam een gunstige beschikking ten aanzien van het voortbestaan der school. Spr. memoreerde verder het verwisselen van het hoofd der school, het aanstellen van een kweekeling met acte en de weder om in gebruikneming van het 3de leslo kaal na grondige restauratie. Uit het financieele verslag bleek, dat het bedrag der contributies was gestegen. Over 1938 was er een nadeelig saldo van bijna 39. Daar de afrekening 1937 en 1938 met de gemeente nog moet volgen is dit geen bezwaar. Tot lid der fin. commissie werd gekozen, de heer S. de Visser. AUTO VERBRAND. SEROOSKERKE. Hedennacht omstreeks kwart voor een geraakte ter hoogte van „Huis Om" onder deze gemeente een per sonenauto afkomstig uit Biggekerke, ver moedelijk door kortsluiting in brand. De in zittenden wisten zich in veiligheid te stellen en ook verder kwamen geen persoonlijke ongelukken er bij voor. De auto brandde af. ZOUTELANDE. Donderdagavond hield de Coöp. brandstoffenvereeniging „Eens gezindheid" haar algemeene vergadering in het chr. vereenigingsgebouw „De Ark".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2